تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی-سیاسی-اقتصادی()
کد خبر:15690642
۱۳۹۷/۰۱/۲۸ ۱۵:۲۱

نوباوه: قانون؛ تنها ضمانت بازگشت مسئولان

خبرگزاری ایکنا نوشت: بیژن نوباوه، کارشناس مسائل سیاسی و نماینده سابق مجلس، در تشریح فضای ارزشی حاکم بر دهه 60 و چرایی کمرنگ شدن این ارزش‌ها در میان مسئولان در دهه‌های بعد گفت: صحبت از ارزش‌های دهه 60 در واقع … readmore

خبرگزاری ایکنا نوشت: بیژن نوباوه، کارشناس مسائل سیاسی و نماینده سابق مجلس، در تشریح فضای ارزشی حاکم بر دهه ۶۰ و چرایی کمرنگ شدن این ارزش‌ها در میان مسئولان در دهه‌های بعد گفت: صحبت از ارزش‌های دهه ۶۰ در واقع صحبت از ارزش‌های اساسی انقلاب اسلامی است. شکل‌گیری انقلاب اسلامی حرکت و تحولی برخلاف ارزش‌های دنیوی، مادی و غربی بود. این ارزش‌های تحمیلی غربی سایه فقر و تبعیض گسترده‌ای را در جامعه به شکل ارباب ـ رعیت ایجاد کرده بود که با انقلاب اسلامی این ساختار ناعادلانه و غیرارزشی از بین رفت.

تخطی از اصول و آرمان‌های انقلاب؛ نقطه آغاز دور شدن از ارزش‌های دهه ۶۰

وی افزود: در دهه ۶۰ هر کس به اندازه نیازش از امکانات بهره می‌برد و هر کس به اندازه کاری که می‌کرد توقع داشت و انتظاری بیش از آن نداشت، اما متأسفانه این ارزش‌ها خیلی پایدار نماند. البته علت اصلی این ناپایداری بی‌سابقه هم نبود و در سایر انقلاب‌ها هم رخ داده بود. در انقلاب‌ها انحراف از زمانی آغاز می‌شود که نسبت به اصول ارزشی و آرمان‌های آن انقلاب تخطی صورت می‌گیرد.

نوباوه اظهار کرد: در انقلاب اسلامی، بعد از دوران دفاع مقدس که بحث سازندگی و اصلاحات به شکل غلط مطرح شد، یک سیر دنیاطلبی و برخورداری از امکانات در میان مسئولان چه در دولت و چه در خارج از دولت، شکل گرفت. در کنار این، فرهنگ مهاجم ما نیز این مسئله را به خوبی فهمیده بود و با ایجاد تغییرات اساسی در سبک زندگی مردم و بالا بردن توقعات اقتصادی، معیشتی و اجتماعی اقشار مختلف جامعه، فضایی را ایجاد کرد که به مرور ارزش‌های انقلابی رنگ باخت و این مسئله در جامعه به نوعی نهادینه شد که اگر کسی بخواهد انسان موفقی باشد باید انسانی برخوردار در همه خواسته‌های مدنظر خود و براساس تعریف تفکر غربی باشد.

کنار گذاشتن رفاه‌طلبی، توصیه همیشگی رهبری در دوران نمایندگی مجلس

این کارشناس مسائل سیاسی و فرهنگی عنوان کرد: به این ترتیب فاصله گرفتن جامعه و مسئولان از ارزش‌های دهه ۶۰ روز به روز بیشتر شد و با برنامه‌ها و نظاماتی که در دولت‌های بعد از دوران دفاع مقدس ارائه و عملیاتی شد یک مسابقه رفاه‌طلبی و برخورداری در جامعه به وجود آمد. در این قضیه، بیش از آنکه مردم تحت تأثیر این فرهنگ قرار بگیرند مسئولان تحت تأثیر قرار گرفتند و فساد در میان مسئولان کشور زیاد شد و این مسئله به توجیهی برای مردم در جهت حرکت به سمت رفاه‌طلبی بدل شد.

نوباوه ادامه داد: من به خاطر دارم در طی دو دوره‌ نمایندگی مجلس شورای اسلامی، هر بار که به مناسبت روز تأسیس مجلس خدمت مقام معظم رهبری می‌رسیدیم، اولین جملات ایشان این بود که رفاه‌طلبی را کنار بگذارید و حداقل در زمان مسئولیت و خدمت، از مردم فاصله نگیرید تا بتوانید حرف‌تان را به مردم بیان کنید و بتوانید مشکلات را به درستی ببینید و هم راه حل آنها را توجیه کنید.

این نماینده سابق مجلس با بیان اینکه این مسئله و رویکرد در سیره حضرت امام(ره)، رهبران صدر انقلاب و مقام معظم رهبری به خوبی نمایان است، گفت: اما در رده‌های بعدی مسئولیتی این سیره و سبک زندگی تا حد زیادی رنگ باخته است تا جایی که برخی وزرا، نمایندگان مجلس و معاونان و مدیرکل‌ها وزارت‌خانه‌ها جرئت پیدا می‌کنند که بگویند چند هزار میلیارد تومان ثروت دارند. در حالی که در هیچ کجای دنیا یک مسئول نمی‌تواند بدون مدارک و اسناد متقن چنین ثروتی داشته باشد.

با درس اخلاق نمی‌توان به ارزش‌های دهه ۶۰ برگشت/ اجرای دقیق قانون؛ تنها راهکار بازگشت به سبک زندگی ارزشی در میان مسئولان

نوباوه درباره راهکارهای بازگشت به این ارزش‌های انقلابی مانند توجه به اصلاح درونی و فردی با موعظه و هشدار شنیدن و تقویت نظارت‌های بیرونی گفت: موعظه شنیدن و کلاس اخلاق رفتن زمانی خوب است که فرد به موعظه اعتقاد داشته و اساسا از پایه‌های فرهنگ مذهبی و دینی برخوردار باشد وگرنه برای کسی که اعتقادی به این مسائل ندارد و شاکله فکری و فرهنگی وی اسلامی نیست، موعظه و توصیه‌های اخلاقی تأثیری ندارد.

وی یادآور شد: در بسیاری از کشورهای غربی که موعظه و اخلاق چندان مطرح نیست، ولی در عین حال این انحرافات وجود ندارد به علت رعایت قانون و ضمانت اجرای آن است. وقتی یک وزیر مملکت می‌گوید هزار میلیارد تومان ثروت دارد قانون باید رسیدگی کند که این پول از کجا امده، مالیات آن پرداخته شده و به طور کلی شناسنامه این پول کجاست. یا زمانی که یک وزیر، هزارمیلیارد تومان سهام فروشگاه زنجیره‌ای رفاه را می‌خرد باید بگوید این پول را از کجا و به چه شکلی کسب کرده است.

نوباوه تأکید کرد: تا زمانی که قانون رعایت نشود و نظارت‌های قوی و مؤثر شکل نگیرد با تذکر و درس اخلاق نمی‌توان به ارزش‌های دهه ۶۰ بازگشت و روند فعلی را اصلاح کرد. در واقع تذکر و درس اخلاق بر روی کسی اثرگذار است که زندگی امروزش مانند دهه ۶۰ باشد. در بازار قدیم درس مکاسب به بازاریان داده می‌شد و بازاری با خواندن این درس و اعتقاد به آن، در خرید و فروش، کاسبی و تجارت مانند مجتهد عمل می‌کرد، وجوهاتش را به موقع می‌داد، یتیم‌خانه داشت و به فقرا کمک می‌کرد و لذا خودبه‌خود به کارتل تبدیل نمی‌شد.

وی افزود: اما امروز پولدار جامعه ما خودبخود یک کارتل است و باید پا بر روی جناره فقرا بگذارد و بالا برود و این واقعیتی است که متاسفانه امروز بر جامعه ما حاکم است. در چنین شرایطی غیر از قانون و اجرای دقیق ان هیچ عاملی نمی‌تواند بازگشت به یک فرهنگ ارزشی و اقتصادی سالم مانند دهه ۶۰ را برای کشور تضمین کند.

این نماینده سابق مجلس عنوان کرد: امروز هیچکس شک ندارد که بزرگترین پولشویی‌ها در ایران انجام می‌شود و این پولشویی‌ها از مسیر قاچاق‌ها، رانت‌ها و دلالی‌ها انجام می‌شود. در حالی که تعداد زیادی قانون مبارزه با فساد و دستگاه‌های نظارتی وجود دارد و بانک‌ها همگی در اختیار نظام هستند و کل نظام در این باره مسئول است. در این راستا لازم است بحث «از کجا آورده‌ای» که سال‌ها گفته شده یک‌بار در کشور اجرا شود.

نوباوه ادامه داد: امروز قاچاق‌هایی در کشور مانند قاچاق اتومبیل با کشتی و قطار صورت می‌گیرد که نشان‌دهنده اشکالات درونی سیستم نظارتی و اجرایی است. لذا اول ما باید خود را اصلاح کنیم. اساسا سیستم دولتی ما مشکل دارد و یک سیستم بیمار است واین اگر اصلاح نشود با تذکر، توصیه اخلاقی و نصیحت محال است متحول شود. لذا به اعتقاد من جز قانون هیچ ضمانتی برای بازگشت به یک سبک زندگی ارزشی و فرهنگ سالم اقتصادی در میان مسئولان و بعد مردم وجود نخواهد داشت.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


طرح الحاق موادی به قانون رفع موانع تولید به کمیسیون مربوطه برگشت تصاویری از "دوما" پس از آزادی روزنامه صداوسیما: حجتی در حال تدارک تیمش برای تصدی شهرداری تهران است کاربران میانسال طرفدار کدام شبکه اجتماعی‌اند؟ عکس/ زندگی سخت و دردناک جانباز قطع نخاع زمان آغاز روند ساخت ساختمان پلاسکوی جدید الخور و رفیعی حریف خود را شناختند گروه 7 اقدامات سوریه، ایران و روسیه را محکوم کرد سید حسن نصرالله شهادت الصماد را تسلیت گفت روایت آیت الله العظمی وحید خراسانی از بدن سالم شیخ طوسی مشکلات مالی دست مرد را به خون همسرش آغشته کرد تکمیل پازل یکسان‌سازی نرخ ارز گفت‌وگو با «محمد نصیری»، از روزگار تختی تا روزگار ما (2) «سرپرست کمیسیون ملی یونسکو در ایران» منصوب شد ارائه خدمات سلامت رایگان در دانشگاه امیرکبیر آخرین خبرها از فیلم «نیم متر کمتر» شاه ماهی نقل و انتقالات استقلالی است یا پرسپولیسی؟ چندان به آینده مدیریت شهر امیدوار نیستم آزمایشگاه مرجع منطقه‌ای بهداشت محیط و حرفه‌ای غرب کشور افتتاح شد مجلس دست دولت را هنگام سرقت گرفت/ صمت در کلاف سردرگم 40 میلیارد دلاری گیر کرد/ دادگستری حکم فاجعه خونین را تائید کرد/ نیما ترمز چند ارزی را کشید محفل شعر کریمه در حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد پاسخ به 10 شبهه درباره کوچ از «تلگرام» جزئیات گزارش وزارت خارجه در خصوص برجام/ اقدامات خصمانه آمریکا مهم‌ترین چالش پیش روی برجام است فاجعه «طبس» ابهت نظامی آمریکا را فروپاشید/ شن‌ها مأموران الهی بودند/ آمریکا هنوز از واقعه طبس ضربه می‌خورد اعزام 17 هزار زائر از قم به اردوهای راهیان نور در سال 96 دولت روحانی چگونه بازار عراق را به عربستان واگذار کرد؟ +عکس بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران به معنای خروج از برجام است تشکیل وزارت میراث فرهنگی امروز در مجلس بررسی می‌شود درس‌هایی از تک‌نرخی شدن ارز بیش از 32 میلیون لیتر نفت گاز به اقلیم کردستان صادر شد روستاهای با طرح هادی کهگیلویه به 124 روستا می‌رسد طرح جامع گردشگری دریایی در استان بوشهر اجرا می‌شود منبت؛ نقشی ماندگار بر رویداد همدان 2018 دشمن شناسی از علل پایداری نظام جمهوری اسلامی است خودروسازان در برنامه‌های خود به نفع مردم تجدید نظر کنند 11 تفاهمنامه در حوزه پتروشیمی در خوزستان امضا شد کسب مقام پنجمی فوتبال پسران طلایی در تورنمنت ترکیه قانون جدید انتخابات ترکیه تصویب شد یادداشت تسنیم| حمله به شیعیان افغانستان؛ خیز بلند دست‌های پشت پرده انتخابات سخن امام صادق (ع) در مذمت پرخوری پلیس‌های قلابی دستگیر شدند جزییات پرداخت حقوق‌ومزایای کارمندان و بازنشستگان کاوه مدنی: 2 تابعیتی نیستم/ اتهام جاسوسی به من تفهیم نشده/ باز هم اگرعکس داریدمنتشرکنید پوشش «پانته‌آ بهرام» در جشنواره فیلم فجر (عکس) جزئیات تازه از سوء استفاده فیسبوک bbc: روحانی لازم نمی‌بیند برای رفع حصر هزینه بدهد مجازات "پول‌شویی" تعیین شد رهبران آمریکا و کره‌جنوبی اواسط مه دیدار می‌کنند تمهیدات حمل و نقلی برای نمایشگاه کتاب ثروتمندترین پادشاهان و شاهزادگان کنونی جهان
درددل‌های یک نخبه که انبار شرکت نفت را جارو می‌زند! تصویر جنجالی مسی؛ اعجوبه 6 انگشتی است؟ + عکس همه چیز درباره "جسد مومیایی شده" شهر ری / رضا شاه یا دیگری؟! واکنش‌ها به ماجرای مومیایی منسوب به رضاخان چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (673) خبر فوت "حمید بقایی" تکذیب شد تشییع پیکر آیت الله مهمان نواز در بجنورد گفتگو جذاب با شوماخر ایران در برنامه "وقتشه" + فیلم نامادری شکنجه گر در ماهشهر به دام افتاد کودک آزاری دلخراش در ماهشهر/ تشریح وضعیت 3 کودکی که شکنجه شدند/ بازداشت پدر کودکان جایزه ملی ایثار ساعت دیدارهای هفته پایانی لیگ برتر تغییر کرد نامادری سنگدل در ماهشهر دستگیر شد تجمع در ماهشهر برای برخورد با کودک آزاران فیلم: محبوب هر ایرانی "تراختور تراختور" بارش ماهی در آسمان گلپایگان! +فیلم حزب الله عراق: ترور "الصماد" سرآغاز مرحله جدیدی در مقابله با عربستان است چرا مومیایی کشف‌شده در شهرری متعلق به رضاشاه نیست؟ تشییع پیکر آیت الله حبیب الله مهمان نواز حزب الله: "الصماد" مردی استثنائی بود که با شدیدترین تجاوز در منطقه مقابله کرد خبرنگار هتاک حین فرار از کشور بازداشت شد حضور دختر امام (س) در جشنواره فیلم فجر + تصاویر یک ری‌شناس: اگر جسد کشف شده مومیایی باشد، رضا شاه است بیانیه رضا پهلوی درباره مومیایی منتسب به رضاشاه تخریب 171 مورد ساخت وساز غیرمجاز سخنگوی سپاه شهادت" صالح علی الصماد" را به عموم مردم یمن تبریک و تسلیت گفت دیدارهای امروز ظریف در نیویورک آغاز مراسم تشییع آیت الله مهمان نواز در خراسان شمالی + تصاویر خلخالی درباره جسد رضا خان چه گفت؟ تصاویر تلخ از نجات کودکان آزار دیده در ماهشهر عکس‌نوشت| نقشه‌ماهواه‌ای می‌گوید؛ مومیایی، رضاشاه است! وداع دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر با پیکر مرحوم مهرداد ابروان وحدت سپاه و ارتش نمایانگر اقتدار نظام است/ نیروی انتظامی اقتدار خود را حفظ کند و از مواضع خود عقب‌نشینی نکند حسن زاده: سرمربی تیم همسایه، داور بازی‌های ما را انتخاب می‌کند! / نکونام نمک خورد، اما نمکدان شکست اعتراض دانشجو معلمان گرگان به کیفیت پایین غذا +عکس و فیلم ادعای جدید درباره پیدا شدن جسد منسوب به رضا شاه در شهر ری هفت گزینه شهرداری تهران انتخاب شدند درددل‌های یک نخبه که انبار شرکت نفت را جارو می‌زند! / آقای جهانگیری به من گفت اولین فردی هستم که شخصا با او تماس گرفته‌اند نامادری سنگدل در ماهشهر دستگیر شد خلاصه بازی لیورپول و آ اس رم در 4 اردیبهشت 97 +فیلم رونمایی از نخستین بالگرد بدون سرنشین زنده یاب کشور ترامپ برجام را با تعلل مواجه کند، خویشتن‌داری نمی‌کنیم جزئیات شکنجه 3 کودک در ماهشهر با چکش و میله داغ / شکستگی بدن و دندان‌ها / پدر بازداشت شد +عکس و فیلم 4 کشته و مصدوم در برخورد 2 خاور برگزاری تجمع ارامنه مقابل سفارت ترکیه تیم راگبی ایران قطر را با اقتدار شکست داد خبرنگار اصلاح‌طلب هتاک دستگیر شد بازداشت یکی از عوامل شکنجه 3 کودک ماهشهری خبرنگار هتاک بازداشت شد خواستگاری یک هوادار از صلاح از روی سکوها!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me