تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:الف
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16183272
۱۳۹۷/۰۲/۲۱ ۰۷:۵۲

زنگنه: با خروج آمریکا از برجام اتفاقی در صادرات نفت ایران نمی‌افتد/ ترامپ دودوزه‌بازی می‌کند

وزیر نفت گفت: با خروج آمریکا از برجام اتفاق قابل ذکری در صادرات نفت و گاز و میعانات گازی کشور نمی‌افتد و درآمدهای ارزی تغییر نمی‌کند.
به گزارش الف، بیژن زنگنه وزیر نفت در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما حضور یافت و در خصوص آخرین وضعیت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران گزارشی ارائه کرد.

زنگنه با اشاره به تحقق خودکفایی در تولید بنزین گفت: وضع کشور درباره بنزین بسیار خوب است و از این جهت نمی‌توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

وی افزود: فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس در روزهای اخیر به تولید رسیده و دارد 12 میلیون لیتر بنزین یورو5 تولید می‌کند.

وزیر نفت با بیان اینکه " فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس آماده افتتاح رسمی است و تولید آن در حال تثبیت است"، گفت: فاز سه این پالایشگاه نیز اواخر سال به بهره‌برداری می‌رسد که در مجموع پالایشگاه ستاره خلیج فارس 36 میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد و ایران به صادرکننده بنزین تبدیل می‌شود.

وزیر نفت میزان تولید امروز کشور را حدود 88 میلیون لیتر عنوان کرد و گفت: اکنون هم کمیت بنزین و هم کیفیت بنزین در مقایسه با گذشته بهتر شده است.

وزیر نفت با ابراز اینکه "65 درصد تجهیزات پالایشگاه‌های کشور در داخل ساخته می‌شود"، اذعان داشت: در بخش احداث تاسیسات صنایع نفت و گاز تحول بزرگی در کشور روی داده و ایرانِ امروز با 20 سال پیش، در این زمینه قابل مقایسه نیست.

وی افزود: در حالی که 20 سال پیش حتی نمی‌توانستیم یک متر لوله در دریا کار بگذاریم اکنون توانایی قرار دادن روزانه یک کیلومتر لوله در دریا را داریم.

زنگنه با اعلام اینکه "در سال 76 توان ساختن توربین و کمپرسورهای صنعت نفت و گاز در داخل وجود نداشت اما امروز بیش از 100 توربین و کمپرسور ساخته شده"، گفت: سه شرکت سکوساز فعال در کشور وجود دارد و در مناقصه‌های ساخت سکو و تجهیزات آن و لوله‌گذاری، شرکت‌های ایرانی برنده می‌شوند و اکنون زمینه ساخت لوله‌های انتقال گاز ترش در کشور ایجاد شده و در آینده نزدیک جزو سه چهار کشور سازنده این لوله‌ها می‌شویم.

وی ادامه داد: سال گذشته قرارداد 555 میلیون یورویی ساخت لوله‌های انتقال گاز ترش از پارس جنوبی با یک شرکت خارجی که کنار آن یک شرکت ایرانی قرار دارد بسته شد و قرار شد 500 کیلومتر از این لوله‌ها در داخل کشور ساخته شود که اکنون با 120 میلیون دلار سرمایه گذاری شرایط ساخت این لوله‌ها در داخل فراهم شده است.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه "در زمان تحریم‌ها به‌دلیل ندادن این لوله‌ها استحصال از­ یک چاه گاز چهارکیلومتری متوقف می‌شد"، گفت: اکنون مته‌های حفاری نیز در داخل ساخته می‌شود که در گذشته سالانه هزار مته از خارج می‌خریدیم.

 سازندگان خارجی تجهیزات را داخل ایران بسازند

زنگنه با تاکید بر لزوم توجه سازندگان داخلی تجهیزات نفتی بر قیمت، کیفیت و زمان تحویل کالا، گفت: شرکت‌های خارجی نیز اگر می‌خواهند در ایران موفق باشند باید کنار شرکت‌های ایرانی کار کنند و تجهیزات را داخل کشور بسازند.

وزیر نفت در خصوص ارتباط وزارت نفت با دانشگاه‌ها گفت: اکنون با دانشگاه‌های شریف، تهران، سهند، امیرکبیر، شیراز و دانشگاه آزاد برای افزایش بازیافت نفت از میادین قرارداد بسته‌ایم.

وی ادامه داد: درباره فرآیندهای تولید نیز که آن را از خارج می‌خریم با تعدادی از دانشگاه‌ها قرارداد بسته شده است.

زنگنه با ابراز اینکه "همه دانشجویانی که کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه صنعت نفت می‌خوانند در طرح­‌های خود به نیازها و سوالات ما پاسخ می‌دهند و درباره آن پژوهش می‌کنند"، گفت: ارتباط بین دانشگاه و صنعت می‌تواند زمینه‌ساز توسعه در هر بخشی باشد.

امسال 4 فاز پارس جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد

وزیر نفت در خصوص وضعیت توسعه میدان گازی پارس جنوبی تصریح کرد: سال گذشته 6 فاز در پارس جنوبی با تولید حدود یکصد و 50 میلیون مترمکعب گاز در مدار قرار گرفت و امسال نیز چهار فاز به بهره‌برداری می‌رسد که از آنها 140 میلیون مترمکعب گاز ترش به ساحل می‌آید و 100 میلیون مترمکعب از آن گاز شیرین استحصال خواهد شد.

وی افزود: بر اساس اصل 44 قانون اساسی دولت نباید در بخش پالایشگاه‌سازی دخالت کند و به‌دلایلی نیز این موضوع برای بخش خصوصی نیز جذاب نیست، در حالی که به هر کس درخواست ساخت پالایشگاه داده است مجوز داده‌ایم.

زنگنه با اعلام اینکه "وضع برای پتروشیمی‌ها بهتر است و مشکلی در دادن خوراک به آنها از جمله اتان، میعانات گازی و ال‌پی‌جی نداریم"، گفت: مشکل پتروشیمی‌ها بحث فروش تولیدات آنهاست البته سال گذشته 800 هزار تن معادل 13 درصد افزایش خرید مواد اولیه به‌وسیله پتروشیمی‌ها از شرکت‌های پایین‌دستی بوده است.

وی ادامه داد: شش میلیون تن مواد اولیه پتروشیمی از کارخانه‌های تولیدکننده پایین‌دست خریداری کرده‌ایم.

 محصولات پتروشیمی باید معاف از مالیات شوند

وزیر نفت در خصوص قیمت محصولات پتروشیمی در بازار داخلی گفت: مواد پتروشیمی برای صادرات معاف از مالیات هستند اما برای فروش در داخل کشور باید مالیات پرداخت کنند در حالی که به‌دلیل واسطه‌ای بودن این محصولات برای بازار داخلی باید معاف از مالیات باشند.

وی افزود: در هر حالی نیاز به شریک و سرمایه گذار خارجی در صنعت نفت داریم زیرا اگر خارجی‌ها باشند سرعت کار ما بیشتر می‌شود البته اگر نباشند نیز پیشرفت داریم اما سرعت آن کم است.

وزیر نفت با تصریح به اینکه "رئیس جمهور آمریکا درباره بهای نفت دودوزه‌بازی می‌کند"، گفت: از طرفی با برخی کشورهای اوپک برای کاهش تولید و افزایش قیمت بسته است و از طرفی نیز برای اینکه از فشار داخلی خارج شود اوپک را مقصر افزایش قیمت نفت معرفی می‌کند.

وی افزود:­ پشتوانه جمهوری‌خواهان آمریکا نفت است و یک عده هم در اوپک ابزار دست آمریکایی‌ها شده‌اند.

زنگنه تامین گازوئیل و بنزین باکیفیت را برای شهرهای بزرگ و نظام حمل‌ونقل کشور از اولویت‌های وزارت نفت عنوان کرد و گفت: آلودگی تهران مربوط به بنزین نیست، بلکه مربوط به کامیون‌های غیراستانداردی است که شب تا صبح در این شهر تردد می‌کنند.

وزیر نفت تصریح کرد: برای کاهش مصرف بنزین نباید مسئله را در ساخت پالایشگاه‌ها دانست بلکه باید آن را در صنایع خودروسازی جست‌وجو کرد.

وی ادامه داد: برخی پالایشگاه‌های کشور صاحب ندارد و مانند پالایشگاه تهران که صاحب آن سهام عدالت است، مسئولانش فقط دنبال سود هستند.

این عضو کابینه دولت خاطرنشان کرد: ابزاری برای مجبور کردن این گونه پالایشگاه‌ها برای افزایش کیفیت محصولاتشان نداریم.

* ظرفیت تولید نفت روی 4میلیون بشکه می‌ماند

وی افزود: ظرفیت تولید نفت کشور برای سال آینده چهار میلیون بشکه می‌ماند اما در میعانات که اکنون حدود 700 هزار بشکه است به یک میلیون بشکه در سالهای آینده خواهیم رسید.

زنگنه با بیان اینکه "چهار واحد ان‌جی‌ال برای استحصال و تفکیک گازهای همراه نفت در کشور فعال هستند"، گفت: طرح های مکملی در این زمینه داریم تا مسئله گازهای همراه نفت در سه چهار سال آینده حل شود.

 سالی هشت‌درصد کاهش تولید نفت داریم

وزیر نفت با اعلام اینکه "اکنون بازیافت ما از میادین خوب نیست و سالانه هشت درصد کاهش تولید نفت داریم."، گفت: توسعه میادین مشترک،­کاهش مصرف داخل و افزایش بازیافت تولید از میادین نفتی از جمله اولویت‌های وزارت نفت است.­

زنگنه میزان جمعیت تحت پوشش شبکه گازرسانی را 94 درصد جمعیت کل کشور اعلام کرد و گفت: سالانه 30 میلیارد مترمکعب گاز صادر می‌کنیم که به ترکیه و عراق به‌وسیله لوله ­گاز صادر می‌کنیم.

وی افزود: با پاکستان نیز قرارداد فروش گاز داریم اما به‌دلایل سیاسی این کشور قرارداد خود را اجرا نمی‌کند و تخلف کرده است.

وزیر نفت با اظهار اینکه "به آذربایجان و ارمنستان نیز گاز صادر می‌کنیم"، گفت: ال‌ان‌جی نیز روش دیگری برای صادرات است که تجهیزات تولید 100 میلیون تن از این محصول ساخته شده است.

زنگنه در خصوص تولید نفت از خزر اذعان داشت: این نفت به‌دلیل هزینه‌های بالای آن کمتر از 30 دلار در نمی‌آید و اکنون نیز فناوری استخراج آن در کشور نیست.

وزیر نفت به توافق اخیر ایران و آذربایجان در خصوص برداشت مشترک از نفت خزر اشاره کرد و گفت: اکنون در دو بلوک با کشور آذربایجان نفت اکتشاف می‌کنیم که این موضوع قفل خزر را در این زمینه شکسته است.

#افزایش مصرف بنزین #بیژن نامدار زنگنه #خروج آمریکا از برجام #صاردات نفت ایران #وزیر نفت
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


رهبرانقلاب برای آزادی زندانیان نیازمند 4 میلیارد ریال کمک کردند چشم زخم در کلام حضرت علی (ع) دردسرساز شدن انتقال آب به دریاچه ارومیه عکس/ سرپل‌ذهاب 6 ماه پس از زلزله 5 سناریوی احتمالی برای وضعیت کنونی غزه واکنش ریاست جمهوری سوریه به سخنان اخیر «پوتین» کمیسیون مشترک برجام جمعه تشکیل می‌شود نهضت ایران با وجود توطئه‌های دشمنان با اقتدار به راه خود ادامه می‌دهد/ انقلاب اسلامی در قالب حج منتقل می‌شود پل طبیعت و بوستان آب و آتش میزبان روزه داران در ماه رمضان از سوگند "آقای شهردار" تا پیشنهاد افزایش کرایه تاکسی‌ها مردان 9 هشدار درباره سرطان را جدی نمی‌گیرند دیدار اعضای تیم ملی فوتبال با روحانی خارج از فضای مارکتینگ موسیقی برای سرود تیم ملی دعوت شدم بازیکن خط خورده تیم ملی قرارداد اسپانسرینگ کفش را هم بسته بود! کارمزدهای جدید به بانک‌ها آمد دولت نمی‌تواند از خصوصی‌سازی استقلال و پرسپولیس سر باز زند کی‌روش: تلاش کردیم پرچم مقدس جمهوری اسلامی ایران را بالا نگه داریم حفاران غیرمجاز آثار تاریخی در بوئین‌زهرا دستگیر شدند حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست/اتحادیه اروپا گامهای عملی بیشتری بردارد بازی تمام می‌شود و دوباره چشم در چشم می‌شویم/ رحمانی: از فرشید باقری دلخورم جزئیات گفت‌وگوی برجامی کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا و ظریف مردم از دست‌فروشان قارچ نخرند تفاهم نامه تجاری و اقتصادی ایران و سوریه امضا شد نفر به نفر با خط‌خورده‌های تیم ملی افزایش رشته‌های کارشناسی ناپیوسته فنی و حرفه‌ای 60 هزار وام تعمیرات باید به زلزله زدگان پرداخت شود حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست مجوز ایجاد موزه ایران درودی صادر شد حمله 287 شهرک نشین به مسجدالاقصی سلسله مباحث معرفتی در مسجددانشگاه تهران ضرورت تطابق طرح‌های اجرایی پزشک خانواده با مدل کشوری آتش گرفتن ناگهانی پژو 405 حین حرکت در شهرک اکباتان + تصاویر میناوند: سیدجلال گفته بود خط می‌خورد تصمیم واشنگتن برای توقف حمایت‌ها از مناطق شمال غربی سوریه اتحادیه اروپا گام‌های عملی بیشتری برای حفظ برجام بردارد ردپای مستاجر بدحساب در جنایت میدان تره بار شهرک غرب کمک 4 میلیارد ریالی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان نیازمند اختلاف سعودی‌ها با سودان در یمن افشا شد موافقت چین با واردات بیشتر کالا و خدمات از آمریکا دستور روحانی برای فروکش کردن اعتراضات در شاهرود +تصویرنامه جنایات صهیونیست‌ها، ادامه وحشیگری اشغالگران است تحویل 210 واحد مسکونی به مددجویان زلزله زده مرحله نخست آزمایش جدیدترین کشتی جنگی موشک انداز روسیه یک مسئول صهیونیست در پوششهای مختلف به کشورهای عربی سفر کرده است تاکید عریقات بر لزوم تشکیل کمیته تحقیق درمورد جنایت کشتار مردم غزه اشتباهات رایج زنان در روابط جنسی پیام شفر و برانکو برای بازیکنان جوان پرتاب اشعه لیزر قبل از مرگ ستارگان!
علائم ابتلا به سرطان روده بزرگ چیست؟ ابعاد تازه‌ای از ماجرای اعتراضات کازرون (تصاویر) حاشیه‌های مراسم ازدواج شاهزاده هری و مگان مارکل لحظه دستگیری یکی از معروفترین اراذل و اوباش کشور +فیلم دیوید بکام در مراسم عروسی شاهزاده انگلیس /تصاویر مراسم ختم مرحوم قاسم افشار در مسجد الغدیر چالش «بنی آدم» روی اسکناس و پاسخ صریح به جناب خان 8 شرکت اروپایی ایران را ترک کردند از نماد تیم ملی فوتبال با نام «یوپا» رونمایی شد (عکس) جشن قهرمانی گالاتاسرای با پرچم تراکتور (عکس) «سه رخ» جعفر پناهی برنده بهترین فیلمنامه کن 2018 اعلام ساعت اجرای طرح ترافیک در ماه مبارک رمضان دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه هکرهای کره شمالی موبایل اندرویدی فراریان را به بدافزارآلوده می‌کنند عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 اردیبهشت 97/ بدرقه یوزها با گل ازبکی! +تصاویر کاشف داروی سرطان باز هم در بلاتکلیفی/ برنامه ماه عسل تلاش خود را کرد عروسی پرنس هری ادعاهای جدید وزیر اماراتی علیه ایران از سیر تا پیاز "درگیری در کازرون" چهره بی آرایش ومتفاوت ملکه انگلیس (عکس) احتمال ریزش تگرگ در تهران و 12 استان کشور جزئیات قتل خانم وکیل مقابل دادگستری لنگرود گزارش افشاگرانه نیویورک‌تایمز از دیدار مخفی فرستاده امارات و عربستان با نماینده ترامپ/طرح خرابکارانه ابوظبی علیه ایران دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه +عکس دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه (عکس) ­معاون دادستان کل کشور: مسدود سازی تلگرام با موفقیت پیش می‌رود سلفی گلشیفته فراهانی در کنار برادرش/عکس دستگیری شرور قاتل در مرز ترکیه روحانی در دیدار صمیمی جمعی از زنان، جوانان و دانشجویان: راه ما به سمت پیروزی، استقامت و امید است تصاویر / بازداشت قاتل فراری در 500 متری مرز ترکیه نخل طلای کن برای دزدان فروشگاه | یک جایزه برای سینمای ایران افتتاح نمایشگاه عکس "دوباره ایران" اظهارات امروز شمخانی در مجلس تلاش اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم نفتی/ اروپا پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند اوسیانو: کریمی مراقب اتهاماتی که بدون اثبات می‌زند باشد/ او گذشته فوق‌العاده‌اش را از بین می‌برد علی مطهری: مذاکره با دفتر رهبری درباره fatf قتل وکیل زن دادگستری در لنگرود در جلسه افشانی با معاونان نجفی چه گذشت؟ اوسیانو: کریمی به تیم ملی پشت کرد! قارچ سمی کبد 2 نفر را در آذربایجان غربی از بین برد امیرآباد به منطقه آزاد تجاری نزدیک می‌شود مراسم ازدواج شاهزاده بریتانیا و بازیگر زن هالیوود+ عکس خداحافظی احساسی بوفون همراه با تشویق هواداران ماجرای مصرف قارچ مسموم در کشور جزئیات دستگیری مشهورترین شرور تهران در مرز ترکیه + فیلم آنچه در "ماه عسل" دیشب گذشت/ادعای کشف داروی سرطان ماجرای قارچ‌های با طعم مرگ چه بود؟ / آمار تلفات رو به افزایش است خلاصه بازی ایران 1_0 ازبکستان در تاریخ 29 اردیبهشت 97 + فیلم حضور لاریجانی در مراسم ختم مرحوم قاسم افشار «کمیته ویژه برای دوتابعیتی‌ها تشکیل شود»

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me