تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مهر
دسته:اجتماعی-استان ها()
کد خبر:16184134
۱۳۹۷/۰۲/۲۱ ۱۰:۰۴

یک نسل را با تشویق به خواندن رشته‌های مهندسی و پزشکی سوزاندیم

مدیر عامل باع کتاب، در خصوص وضعیت اشتغال در ایران، گفت: دانشگاه و مدرک رابطه مستقیم با بیکاری دارد و ما یک نسل را با تشویق به خواندن رشته‌های مهندسی و پزشکی سوزاندیم.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید مجید حسینی در برنامه حالا خورشید در خصوص اشتغال جوانان و معضل بیکاری، اظهار کرد: مردم ایران مهم ترین مشکل کشور را بیکاری، کم کاری و امنیت شغلی می دانند. فراموش نکنیم که آموزش و مسئله نوع سیستم آموزشی ما اثر خیلی خیلی جدی ای در اشتغال دارد.

وی یکی از دلایل اصلی وضع بد اشتغال در ایران را سیستم آموزشی در دوره قبل از دانشگاه و دانشگاه دانست و افزود: آموزش ما از پای بست ویران است. موسسه بین المللی تیمز سطح درک مطلب و مهارت های بچه ها را در کشورهای مختلف بررسی می کند. طبق پژوهشی ه سال گذشته بین ایران و ۴۷ کشور دیگر انجام شده است ما در مهارت های علوم که در دوره سوم دبیرستان انجام می شود چهل و سوم و در درک مطلب که در کلاس چهارم انجام می شود سی و هشتم شدیم.

کنکور استعدادها را سرکوب می کند
حسینی با اشاره به اینکه در پایان سیستم آموزشی غولی به نام کنکور گذاشته ایم، تصریح کرد: قرار بوده کنکور دانشجویان را گزینش کند اما در حال حاضر استعداد بچه ها را سرکوب می کند و باعث می شود وضع هر روز در استعدادیابی، مهارت و اشتغال بدتر شود.

وی تاید کرد: در درس ادبیات طی ۱۰ سال گذشته ۵۰ برابر نمره زیر صفرمان افزایش پیدا کرده و در درس ریاضی ۸۰ درصد افزایش پیدا کرده است و به این دلیل است که ما به بچه ها به جای اینکه مهارت، خلاقیت و زندگی یاد بدهیم تست یاد می دهیم.  

حسینی ادامه داد: البته در این شرایط معلم ها مقصر نیستند چرا که ان ها مجبورند ساختار آموزشی ای که برای شان تعریف شده است را انجام دهند.

کاغذ سفید در کنکور از ۳۲۰ هزار نفر می برد!
وی با اشاره به اینکه امسال بودجه آموزش و پرورش ۳۶ هزار میلیارد تومان است و ۸ هزار میلیارد تومان هزینه کنکور می شود، عنوان کرد: کاغذ سفید در کنکور از ۳۲۰ هزار نفر می برد! یعنی ساختاری که پشت سر گذاشتیم به جای اینکه به بچه های ما مهارت بیاموزد، باعث شده فراوانی نمره های بچه ها از ریاضی تا جغرافیا بین منفی ۱۰ تا ۱۰ باشد. یعنی ۳۶ هزار میلیارد تومان هزینه می کنیم که بچه های ما به اندازه منفی ده بفهمند.

حسینی ادامه داد: البته این هزینه را خود مردم پرداخت می کنند و فقط خرج حقوق کارکنان می شود. در صورتی که در ژاپن ۱۶۵ میلیارد دلار خرج آموزش می شود. ۳ درصد از سرانه ملی ژاپن صرف آموزش می شود برای اینکه ژاپن، ژاپن شود. ولی ما این همه برای آموزش هزینه می کنیم که این همه دانش آموز بروند پشت سدی به نام کنکور که پارسال از میان ان همه متقاضی فقط ۴۰ هزار نفر پزشکی پذیرش کرد.

افزایش آموزش کمی در ایران کار اشتباهی بوده است
وی با اشاره به اینکه این روزها دیگر نمی توان با تحصیلات شغل پیدا کرد، افزود: باید شغل را بسازیم و راه آن فقط دانشگاه نیست. افزایش آموزش کمی در ایران کار اشتباهی بوده است. ما در ایرانبا ۸۰ میلیون جمعیت ۲۶۴۰ دانشگاه داریم، در حالی که چین با بیش از یک میلیارد جمعیت، ۲۴۸۱ دانشگاه دارد.

حسینی گفت: در ایران سالانه با اقتصاد ۴۰۰ میلیارد دلاری ۲۳۳ هزار مهندس فارغ التحصیل می شوند در صورتی که در امریکا با  اقتصاد ۱۸ ترلیارد دلاری هم ۲۳۷ هزار مهندس تولید می شود. ما برای این اقتصاد، اندازه آمریکا مهندس تولید می کنیم.

ما یک نسل را با تشویق به خواندن رشته های مهندسی و پزشکی سوزاندیم
به گفته وی برای درآمد بیشتر بچه ها را تشویق می کنیم رشته های مهندسی یا پزشکی بخوانند. در حالی که استعداد و توان شخصی هستند که می توانند اشتغال زا باشند. ما یک نسل را با تشویق به خواندن رشته های مهندسی و پزشکی سوزاندیم و هنوز این کار را تکرار می کنیم. در ۱۰ سال رشد شرکت کنندگان پزشکی ما ۱۹۶ درصد افزایش پیدا کرده است. حضور در دانشگاه و خواستن این رشته فقط رسیدن به مطالبات تعداد زیادی از این افراد را به تعویق می اندازد.

حسینی با اشاره به اینکه سال گذشته در ایران تعداد دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس برابر شد، تصریح کرد: در کدام کشور صنعتی خانواده ها بچه ها را تشویق می کنند فقط تحصیل کنند و بعد از لیسانس، فوق لیسانس و بعد از فوق لیسانس، دکتری بگیرند؟

دانشگاه و مدرک رابطه مستقیم با بیکاری دارد
وی با بیان اینکه دانشگاه و مدرک رابطه مستقیم با بیکاری دارد، افزود: ۲۴ درصد فارغ التحصیلان ما بیکار هستند، در حالی که دیپلمه های ما بیکار نیستند. چون دیپلم ها کارهای فنی را هم انجام می دهند و حتی با یک اتومبیل مسافر کشی می کنند. کاری که فارغ التحصیلان دانشگاهی ما حاضر نیستند انجام دهند. کسی که با ماشین کار می کند حداقل ماهی ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان درآمد دارد، ولی جوان فارغ التحصیل بیکار هیچ درآمدی ندارد و من می ترسم از ناامیدی ای که جوانان ما را فرا می گیرد.

حسینی راهکار برون رفت از این اتفاقات را هدایت بچه ها به سوی استعدادهای شان است دانست و گفت: نباید بچه ها به تحصیل در رشته هایی که به آن علاقه ای ندارند اجبار شوند. گرفتن مدرک در ایران دارد تبدیل به سم می شود. اگر ۸ هزار میلیارد تومانی که برای کنکور هزینه می کنیم برای تولید،  اشتغال و مهارت آموزی هزینه کرده بودیم الان جوانان مان بی کار نبودند.

وی بیان کرد: استعداد بچه ها برای سیستم آموزشی ما اصلا مهم نیست. فقط مهم است بچه ها در چند رشته دسته بندی شوند و به کنکور برسند و در این مرحله سیستم آموزشی ما تمام می شود. دانشگاه هم این بچه ها را به سمت اشتغال نمی برد. چون در مدرسه به سمت اشتغال نرفته اند. مدرسه محل دانش آموختن نیست. مدرسه محلی برای آموختن زندگی است. محل آموختن مهارت و کار است. در صورتی که سیستم آموزشی ما به بچه تحمل، صبر و کار جمعی یاد نمی دهد فقط تست زدن را یاد می دهند.

حسینی در پایان با اشاره به اینکه در ایران بعضی وقت ها کار باعث تحقیر است، خاطر نشان کرد: در کشورهای توسعه یافته شرایط مالی خانواده در هر شرایطی باشد بچه در سن ۱۸ سالگی کار می کند و در کارواش کار کردن هم برای بچه ها احساس تحقیر ندارد. بچه ها باید بعد از ۱۸ سالگی مهارت بیاموزند. ما باید در درجه اول مطالبات خانواده و بچه ها را در زمینه اشتغال کاهش دهیم. در مرحله بعد به دنبال راهکار کوتاه مدت نباشیم و در گام بعد باید بچه های ما بیاموزند هر کاری مقدس است و باید کار کنیم تا بتوانیم کشور را نجات دهیم.

#باغ کتاب #دانشگاه های علوم پزشکی #سیدمجید حسینی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


خبر را از زبان که باید شنید کم‌آبی نتیجه کفران نعمت و سوء مدیریت‌ها است شهید صیاد شیرازی جبهه انقلاب را متحد کرد استفاده از کالای ایرانی به فرهنگ غالب در میان مردم تبدیل شود نمایشگاه کتاب اصفهان در مهرماه سال جاری برگزار می‌شود هنر انقلاب اسلامی به بازخوانی جدی و دقیق نیاز دارد برنامه‌های صدا وسیما برای آحاد جامعه تولید شود مراسم ترحیم استاد محمدباقر کتابی جای خالی آب شماره 49 فصلنامه اخلاق منتشر شد پیام تسلیت استاندار اصفهان درپی درگذشت استاد محمدباقر کتابی اجرای نمایش «این ره که میروی» در اصفهان مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم در شهرضا برگزار می‌شود کیفیت برنامه‌های قرآنی در خمینی‌شهر افزایش پیدا کند ماه شعبان، مقدمه بهره‌گیری از برکات شب قدر است قدرت‌نمایی در مقابل دشمن، لازمه دنیای امروز است حضور در سوریه را وظیفه اسلامی خود می‌دانیم ویژه برنامه‌های بقعه زینبیه اصفهان در دهه مهدویت تشریح شد ترسِ علی! جانباز هر روز شهید می‌شود میلاد حضرت ابوالفضل و امام سجاد (ع) در اصفهان همایش «طرح‌های ارتقای کیفی محلات شهر اصفهان» برگزار می‌شود آغوش خدا آمادگی دانشگاه اصفهان برای پذیرش دانشجویان روسی شیخ بهایی، عالمی تمدن ساز بود بیمارستان ساعی؛ نماد مشارکت خیران خمینی‌شهری جامعه خریدار علم و آگاهی نیست انسان عامل نیکبختی یا بدبختی خودش است/ باور به شانس ریشه در جهل و ناآگاهی دارد نرم افزار طنین وحی رونمایی می‌شود نکات قرآن و نهج‌البلاغه قابل ترجمه نیست ثبت اولین وقف شهرستان شهرضا در سال جدید تقدیر فرمانده نیروی انتظامی از سرباز مدافع وطن برگزاری ویژه برنامه «فرمانده دل‌ها» در گلستان شهدای اصفهان عقده‌های فکری انسان را به شرک می‌کشاند/ ایمان راه غلبه بر عقده و شرک است جوانان انقلابی، دیگران را به انقلاب دعوت کنند فضای مجازی و سلب محبت از نهاد خانواده برپایی نمایشگاه‌های هنری در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزاری ویژه برنامه اجتماع منتظران در 60 امامزاده شاخص استان اصفهان ارسال 400 اثر به دبیرخانه جشنواره سراسری شعر نهج‌البلاغه آز و نیاز اندیشه مهدویت، مبتنی بر امر به معروف و نهی از منکر است رییس جمهور درگذشت مادر شهیدان سبکتکین را تسلیت گفت شرکت 1100 نفر کاشانی در مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم پیام تسلیت امام‌جمعه اصفهان درپی درگذشت مادر شهیدان سبکتکین رسیدگی به روستاها یکی از افتخارات نظام اسلامی است همایش مفسران قرآن در اصفهان برگزار می‌شود شکاف‌های فرهنگی میان زنان و مردان به طلاق دامن می‌زند مجمع مبلّغان و روحانیون اصفهان برگزار می‌شود رابطه دختر و پسر در مسیر شرع، مورد تأیید اسلام است تقویت بخش شهروندی، رویکرد هفتمین دوره جشنواره حسنات است
جعفر سمیعی مدیر کل حراست شهرداری تهران شد/ قالیباف رفت + حکم سیدمصطفی موسوی؛ مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درگذشت سیل در لواسان / تصاویر مراسم ختم محمدرضا علیزاده قائم مقام دبیر شورای نگهبان عناوین روزنامه‌های ورزشی 3 خرداد 97/ بفرمایید والیبال! +تصاویر سیدمصطفی موسوی مجری تلویزیون درگذشت مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت +عکس تیراندازی مقابل دادگاه انقلاب اهواز +فیلم حاشیه‌های تخریب قسمتی از ویلای وزیر کشور در ساوجبلاغ عذرخواهی کارگردان «ساخت ایران 2» بابت اشتباه در یکی از سکانس‌ها/ عکس خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت سرقت نافرجام 2600 میلیارد ریال از شبکه بانکی/ دستگیری هکر حرفه‌ای در عملیات پیچیده پلیس فتای اصفهان مراسم تشییع پیکر سید مصطفی موسوی مشخص شد حبس در انتظار متهمان پرونده‌های تلگرامی مجری سرشناس تلویزیون درگذشت/ عکس مراسم ترحیم حجت الاسلام حسنی در ارومیه مجری برنامه‌های مذهبی صدا وسیما درگذشت بازتاب نقشه راه رهبری در قبال برجام در رسانه‌های بین المللی طرح عجیب تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری بازنشستگان ماجرای رهایی کودک یزدی گزارش تصویری: دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر انقلاب شهادت نوجوان فلسطینی؛ افزایش شمار شهدای "بازگشت" به 118 تن بر اثر ایست قلبی، مجری سابق تلویزیون درگذشت حجوم مردم بوشهر به سمت پمپ بنزین/ ارائه خدمات سه برابری پمپ بنزینن‌های استان بوشهر به توسعه توانمندی دفاعی خود ادامه خواهیم داد/آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد رفع 2 چالش بزرگ بازار زعفران از طریق بورس کالا مراسم ترحیم محمد رضا علیزاده مجری و مدیحه سرای برنامه‌های معارف صدا وسیما درگذشت 3 تن در سیلاب شمیران حبس شدند دشمنی آمریکا بر محور مسئله‌ای مثل اتمی نیست، بحث فراتر است / نباید مسائل کشورمان را به امری که از اختیارمان خارج است گره بزنیم پیکر سید مصطفی موسوی تشییع می‌شود شرایط توزیع بنزین امشب در شیراز عادی می‌شود پرسپولیس؛ آخرین تیمی که الدحیل را شکست داده اولین حکم افشانی شهردار جدید تهران کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ ملت متحد ایران پشت سر رهبر انقلاب قرار گرفته و هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملت بزرگ را به زانو در آورد کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/تحریم‌ها و فشارها تأثیری در برنامه‌ریزی‌های سال 97 و سال‌های بعد نخواهد داشت روحانی: در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنمای دولت بوده اند/ اگر 5 کشور منافع ما را تامین کنند برجام را بدون آمریکا ادامه میدهیم قطار باری ایران - ترکیه در خوی واژگون شد چرا «کلانتری» در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ / مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست قیمت مرغ هفته‌ای دوبار تغییر می‌کند/ مرغداری‌ها قادر به جوجه‌ریزی مجدد نیستند/70 درصد خوراک مرغ از خارج تامین می‌شود/ نگران تامین ارز دولتی هستیم گران‌فروشی دارو و تجهیزات پزشکی گزارش شود روحانی ماه جاری به شانگهای می‌رود؛ دیدار با پوتین در چین/ برنامه ریزی برای سفر به سوئیس و اتریش، پس از ماه رمضان سید مصطفی موسوی دار فانی را وداع گفت مرکل: پکن و برلین از برجام، «به شکل فعلی آن» حمایت می‌کنند / توافق هسته‌ای ایده‌آل نیست، اما گزینه‌های دیگر پایدار نخواهند بود نیوشا ضیغمی پس از زایمان خط‌ونشان سپاه برای مقامات آمریکایی: در صورت تعدی و تجاوز به ایران سرنوشتی مانند صدام خواهید داشت (عکس) مجری سرشناس تلویزیون درگذشت (تصاویر) از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار ارومیه| مراسم ختم آیت‌الله حسنی در ارومیه برگزار شد+تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me