تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16184154
۱۳۹۷/۰۲/۲۱ ۱۰:۰۶

اتفاقی در صادرات نفت کشور نمی‌افتد

قانون- وزیر نفت گفت: با خروج امریکا از برجام اتفاق قابل ذکری در صادرات نفت و گاز و میعانات گازی کشور نمی افتد و درآمدهای ارزی تغییر نمی کند.

به گزارش قانون به نقل از مهر، بیژن نامدار زنگنه در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه۶۵ درصد تجهیزات پالایشگاه های کشور در داخل ساخته می شود، افزود: وضع کشور درباره بنزین بسیار خوب است و از این جهت نمی توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

وزیر نفت با اشاره به اینکه­ در بخش احداث تاسیسات صنایع نفت و گاز تحول بزرگی در کشور روی داده است، ادامه داد: ایران امروز با ۲۰ سال پیش در این زمینه قابل مقایسه نیست.

وی گفت: در حالی که ۲۰ سال پیش حتی نمی توانستیم یک متر لوله در دریا کار بگذاریم اکنون توانایی قرار دادن روزانه یک کیلومتر لوله در دریا را داریم.

زنگنه افزود: در سال ۷۶ توان ساختن توربین و کمپرسورهای صنعت نفت و گاز در داخل وجود نداشت اما امروز بیش از ۱۰۰ توربین و کمپرسور ساخته شده است.

وی با بیان اینکه سه شرکت سکوساز فعال در کشور وجود دارد و در مناقصه ها ساخت سکو و تجهیزات آن و لوله گذاری شرکت های ایرانی برنده می شوند گفت: اکنون زمینه ساخت لوله های انتقال گاز ترش در کشور ایجاد شده و در آینده نزدیک جزو سه چهار کشور سازنده این لوله ها می شویم.

زنگنه افزود: سال گذشته قرارداد ۵۵۵ میلیون یورویی ساخت لوله های انتقال گاز ترش از پارس جنوبی با یک شرکت خارجی که در کنار آن یک شرکت ایرانی قرار دارد بسته شد و قرار شد ۵۰۰ کیلومتر از این لوله ها در داخل کشور ساخته شود که اکنون با ۱۲۰ میلیون دلار سرمایه گذاری شرایط ساخت این لوله ها در داخل فراهم شده است.

وی گفت: در زمان تحریم ها به دلیل ندادن این لوله ها استحصال از­یک چاه گاز چهار کیلومتری متوقف می شد.

زنگنه افزود: اکنون مته های حفاری نیز در داخل ساخته می شود که در گذشته سالانه هزار مته از خارج می خریدیم.

وی با بیان اینکه قیمت، کیفیت و زمان تحویل را باید سازندگان تجهیزات نفت و گاز داخلی تضمین کنند گفت: شرکت های خارجی نیز اگر می خواهند در ایران موفق باشند باید در کنار شرکت های ایرانی کار کنند و تجهیزات را در داخل کشور بسازند.

زنگنه درباره ارتباط وزارت نفت با دانشگاه ها نیز افزود: اکنون با دانشگاه های شریف، تهران، سهند، امیرکبیر، شیراز و دانشگاه آزاد برای افزایش بازیافت نفت از میادین قرارداد بسته ایم.

وی گفت: درباره فرآیندهای تولید نیز که آن را از خارج می خریم با تعدادی از دانشگاه ها قرارداد بسته شده است.

زنگنه افزود: همه دانشجویانی که کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه صنعت نفت می خوانند در طرح­ های خود به نیازها و سوالات ما پاسخ می دهند و درباره آن پژوهش می کنند.

وی گفت: فاز دو پالایشگاه ستاره خلیج فارس به ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ تولید می کند آماده افتتاح و تولید آن در حال تثبیت است.

زنگنه افزود: فاز سه این پالایشگاه نیز اواخر سال به بهره برداری می رسد که در مجموع پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۳۶ میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد.

وی با بیان اینکه حدود ۸۸ میلیون لیتر بنزین تولید می کنیم گفت: اکنون کیفیت بنزین در مقایسه با گذشته بهتر شده است.

زنگنه افزود: سال گذشته ۶ فاز در پارس جنوبی با تولید حدود یکصد و ۵۰ میلیون متر مکعب گاز در مدار قرار گرفت و امسال نیز چهار فاز به بهره برداری می رسد که از آنها ۱۴۰ میلیون متر مکعب گاز ترش به ساحل می آید و ۱۰۰ میلیون متر مکعب از آن گاز شیرین استحصال خواهد شد.

وی گفت: بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی دولت نباید در بخش پالایشگاه سازی دخالت کند و به دلایلی نیز این موضوع برای بخش خصوصی نیز جذاب نیست در حالیکه به هر کس درخواست ساخت پالایشگاه داده است مجوز داده ایم.

زنگنه افزود: وضع برای پتروشیمی ها بهتر است و مشکلی در دادن خوراک به آنها از جمله اتان، میعانات گازی و ال پی جی نداریم.

وی گفت: مشکل پتروشیمی ها بحث فروش تولیدات آنهاست البته سال گذشته ۸۰۰ هزار تن معادل ۱۳ درصد افزایش خرید مواد اولیه به وسیله پتروشیمی ها از شرکت های پایین دستی بوده است.

زنگنه افزود: شش میلیون تن مواد اولیه پتروشیمی از کارخانه های تولید کننده پایین دست خریداری کرده ایم.

وی درباره قیمت محصولات پتروشیمی در بازار داخلی گفت: مواد پتروشیمی برای صادرات معاف از مالیات هستند اما برای فروش در داخل کشور باید مالیات پرداخت کنند در حالیکه به دلیل واسطه ای بودن این محصولات برای بازار داخلی باید معاف از مالیات باشند.

زنگنه افزود: در هر حالی نیاز به شریک و سرمایه گذار خارجی در صنعت نفت داریم زیرا اگر خارجی ها باشند سرعت کار ما بیشتر می شود البته اگر نباشند نیز پیشرفت داریم اما سرعت آن کم است.

وی درباره قیمت جهانی نفت نیز گفت: رئیس جمهور امریکا درباره بهای نفت دو دوزه بازی می کند زیرا از طرفی با برخی کشورهای اوپک برای کاهش تولید و افزایش قیمت بسته است و از طرفی نیز برای اینکه از فشار داخلی خارج شود اوپک را مقصر افزایش قیمت نفت معرفی می کند.

زنگنه با بیان اینکه­ پشتوانه جمهوری خواهان امریکا نفت است افزود: یک عده در اوپک ابزار دست امریکایی ها شده اند.

وی گفت: تامین گازوئیل و بنزین با کیفیت برای شهرهای بزرگ و نظام حمل و نقل کشور اولویت ماست اما آلودگی تهران مربوط به بنزین نیست بلکه مربوط به کامیون های غیر استانداردی است که شب تا صبح در این شهر تردد می کنند.

زنگنه افزود: برای کاهش مصرف بنزین نباید مسئله را در ساخت پالایشگاه ها دانست بلکه باید آن را در صنایع خودروسازی جستجو کرد.

وی گفت: برخی پالایشگاه های کشور صاحب ندارد و مانند پالایشگاه تهران که صاحب آن سهام عدالت است مسئولانش فقط دنبال سود هستند.

زنگنه افزود: ابزاری برای مجبور کردن این گونه پالایشگاه ها برای افزایش کیفیت محصولاتشان نداریم.

وی گفت: ظرفیت تولید نفت کشور برای سال آینده چهار میلیون بشکه می ماند اما در میعانات که اکنون حدود ۷۰۰ هزار بشکه است به یک میلیون بشکه در سالهای آینده خواهیم رسید.

زنگنه افزود: چهار واحد ان جی ال برای استحصال و تفکیک گازهای همراه نفت در کشور فعال هستند و طرح های مکملی در این زمینه داریم تا مسئله گازهای همراه نفت در سه چهار سال آینده حل شود.

وی گفت: توسعه میادین مشترک،­کاهش مصرف داخل و افزایش بازیافت تولید از میادین نفتی از جمله اولویت های وزارت نفت است.­

زنگنه افزود: اکنون بازیافت ما از میادین خوب نیست و سالانه هشت درصد کاهش تولید نفت داریم.­

وی گفت: ۹۴ درصد جمعیت کل کشور تحت پوشش شبکه گازرسانی قرار دارند.

زنگنه ­با بیان اینکه سالانه ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز صادر می کنیم افزود: به ترکیه و عراق به وسیله لوله ­گاز صادر می کنیم.

وی گفت: با پاکستان نیز قرارداد فروش گاز داریم اما به دلایل سیاسی این کشور قرارداد خود را اجرا نمی کند و تخلف کرده است.

زنگنه افزود: به آذربایجان و ارمنستان نیز گاز صادر می کنیم.

وی گفت: ال ان جی نیز روش دیگری برای صادرات است که تجهیزات تولید ۱۰۰ میلیون تن از این محصول ساخته شده است.

زنگنه درباره نفت خزر افزود: این نفت به دلیل هزینه های بالای آن کمتر از ۳۰ دلار در نمی آید و اکنون نیز فناوری استخراج آن در کشور نیست.

وی گفت: اکنون در دو بلوک با کشور آذربایجان نفت اکتشاف می کنیم که این موضوع قفل خزر را در این زمینه شکسته است

#صادرات نفت
این خبر را به اشتراک بگذارید


گل واژه / که اینطور! +عکس کره شمالی از پذیرش خبرنگاران کره جنوبی خودداری کرد بازیگر فیلم آهنگ برنادت درگذشت | 1077 بار ایفای یک نقش جانشین کاپلو می‌خواهد روسیه را به فینال جام جهانی برساند استیضاح ترامپ پایان دوره زمامداری اوست انگارة «برادری» در فرهنگ قرآن کریم محدوده معرفت فاعل شناسا به باری تعالی از منظر حکیم زنوزی ورکشاپ هنری در مجتمع فرهنگی هنری حر برگزار شد چهار شنبه‌های دیجیتالی در مجتمع فرهنگی و هنری ساری دولت آمریکا با وجود جان بولتون و پیوندش با تروریستها؛ چطور دم از مبارزه با تروریست می‌زند؟! عراقچی: امکان ربط برجام به مسائل دیگر وجود ندارد نخست‌وزیر ایتالیا جدید معرفی شد 100 میلیارد بودجه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، کجا هزینه شد؟ 20 خاصیت باورنکردنی کاهو برای سلامت بدن اوقات شرعی شیراز در خرداد ماه سال 1397 فیلمی جالب از زندگی فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی دسته گل پوتین برای مرکل جنجال آفرید + عکس قاتل، 22 سال بعد از جنایت در خانه همسر دومش دستگیر شد واکنش استاد دانشگاه به اظهارات بهاره افشاری/مهم نیست که شما شعر سعدی را چگونه می‌پسندی امور فرهنگی باید محور کارها و برنامه‌های بندرامیرآباد قرار گیرد انتصاب مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان بازدید مدیرعامل گاز استان از روند گازرسانی به روستاههای الیگودرز انتقاد از قیمت نان سنگک در دلفان چهره متفاوت بازیگر زن پرحاشیه در فیلم جدیدش/عکس چشم انداز توافق گسترده با ایران بسیار دشوار می‌شود سیاست ما تثبیت نرخ ارز نیست حسینی: حدس می‌زدم از فهرست تیم ملی خط بخورم اینم جدیدترین شیوه شست‌وشوی مغزی! تصویری از تیپ جدید هومن سیدی برجام فقط خسارت به کشور وارد کرد/ عدم توجه به تذکرات رهبری، توافقی بد را حاصل کرد دیدار مسئول نمایندگی ولی فقیه در ناحیه امام رضا (ع) با امام جمعه جعفریه قم قطعاً در زیر آسمان شهر 4 بازی می‌کنم/در 33 سالگی احساس میانسالی دارم حساب ایرانیان در گرجستان بلوکه شد بی‌اولویت‌ها در صف تخصیص ارز ترفندهای غیراخلاقی برای اغفال دختران جوان طرح اصلاح قانون تابعیت همچنان در دست بررسی است تصویر صفحه اول روزنامه‌های سه شنبه اول خرداد 97 اگر کی روش از حسین الله کرم استفاده کند، مثل کره شمالی قهرمان جهان می‌شویم! گیلان| "آخوندملک" نمایی از گردشگری طبیعی و روستایی گیلان + تصاویر اعتیاد به خوردن + 5 راه درمان آن پیام پادشاه و ولیعهد عربستان به رئیس جمهور مستعفی یمن «ژن خوب» هم کشف شد! موگرینی: مخاطب پمپئو تمامی حامیان برجام بودند واشنگتن‌پست: ایران کره شمالی نیست تیپ متفاوت بازیگران زن در یک مراسم خصوصی+عکس ذوق‌زدگی نتانیاهو از گزافه‌گویی پمپئو تمجید امارات از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا نیروگاه تولید انرژی با آلایندگی صفر الکتریکی شدن 80 درصد اتوبوس‌های جهان تا سال 2040 برگزاری نشست قرآنی «نور مبین» و کلاس اخلاق در ناحیه امام رضا (ع)
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی فیلمی از لحظه ربودن دختر 18 ساله در تبریز دیپلماتی که سوژه شد +فیلم فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی اهدای عضو جانباز علی زلفی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران اتفاق زیبا در روز ملی اهدای عضو اظهارات متناقض شمخانی و عراقچی/افزایش نگرانی نمایندگان/پشت پرده اصرار برای تصویب آخرین درخواست fatf لحظه ربوده شدن دختر 18 ساله در تبریز /فیلم قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت رفتارهای عجیب دیپلمات پاکستانی هنگام سخنرانی روحانی بلوکه شدن حساب ایرانیان در گرجستان فیلم طنز/ دکتر سلام 163 هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی (تصاویر) جینا هاسپل؛ زن شکنجه‌گری که رئیس سیا شد تکذیب برخی اظهارنظرهای منتسب به شمخانی درباره fatf/ تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف از بی‌توجهی به حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی حمید بقایی روز گذشته زیر سرم بوده است ربوده شدن دختر 18 ساله تبریزی توسط خواستگارش روزنامه نگار انگلیسی: آن لحظه‌ای که قرآن را در دست گرفتم، دانستم که زندگی‌ام دیگر به خودم تعلق ندارد بیانیه وزارت خارجه در پاسخ به اظهارات سخیف پمپئو قیمت دلار و نرخ ارز امروز 31 اردیبهشت 97 +جدول معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح کرد: اقتصاد ایران بزرگتر می‌شود واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات روس: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند / تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌مانیم تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی برخی نمایندگان به رعایت حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی عابدزاده: باعث افتخارم است که اولین بازیکن تاریخ ماریتیمو در جام جهانی شدم/تلاش می‌کنم پاسخ اعتماد کی روش را بدهم روحانی به پمپئو: شما چه کاره هستی؟ ایثار و تدبیر جوانان، حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد/ جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند 4 کشته و زخمی در انفجار باکو گرشاسبی: سیدجلال به الجزیره که گل زد حس کردم از تیم ملی خط می‌خورد/ به عنوان مدیر پرسپولیس صحبت‌های زیادی درباره کی‌روش دارم مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور: دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون داده شده بود/اطلاع رسانی درست می‌توانست مانع سوءبرداشت شود/مردم تحریک شدند ارتش و سپاه در عملیات بیت‌المقدس یکسان نقش داشتند/ تشریح ویژه برنامه‌های مختلف بمناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر یک آتش نشان شهید شد دستگاه قضا با افزایش نامتعارف قیمت‌ها برخورد قاطع می‌کند/ مقابل سوء استفاده کنندگان از فضای اقتصادی کشور می‌ایستیم پنه لوپه کروز: دیگر در فیلم فرهادی بازی نمی‌کنم تشدید بارش در برخی استان‌ها از امشب واشنگتن درپی تسلیم شدن ایران و براندازی است نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس به دادستان کل؛ درخواست رفع فیلتر توئیتر / در صورت طرح این موضوع در کمیته تعیین مصادیق، توئیتر رفع فیلتر خواهد شد آتش نشان مجروح در بیمارستان جان باخت واشنگتن‌پست: درخواست‌های ترامپ از ایران غیرواقع‌بینانه است/ ایران کره شمالی نیست واکنش ظریف به سخنرانی وزیر خارجه آمریکا: دیپلماسی قلابی آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست سیدجلال مرا عاشق بازیکنان ایرانی کرد/شفر چرا سورپرایز شده؛ او خودش پست ووریا را تغییر داد/ شبانه 2 بازیکن استقلال را به پرسپولیس بردند امام جمعه ارومیه درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت در مقابل کسانی که از فضای اقتصادی کشور سوءاستفاده کنند، می‌ایستیم/ برنامه‌های دولت، مانع انجام وظایف دستگاه قضایی نیست اگر جنگی صورت گیرد نیروهای مسلح ما طومار دشمن را در هم می‌پیچند/ هدف دشمن ناامید سازی مردم از نظام است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me