تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:16184230
۱۳۹۷/۰۲/۲۱ ۱۰:۱۲

خاطره‌ای جالب از سخنرانی حجت الاسلام قرائتی در حضور رهبر انقلاب

چندی پیش حجت‌الاسلام قرائتی از رهبر انقلاب درخواست می‌کند که در یکی از جلسات درس خارج فقه ایشان حضور یابد تا درباره‌ی ضرورت توجه به تفسیر قرآن در جامعه برای طلاب حاضر در درس معظم‌له سخنرانی کند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،چندی پیش حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی از رهبر انقلاب اسلامی درخواست می‌کند که در یکی از جلسات درس خارج فقه ایشان حضور یابد تا درباره‌ی ضرورت توجه به تفسیر قرآن در حوزه‌های علمیه و مهجوریت قرآن در جامعه و کشورمان برای طلاب حاضر در درس معظم‌له سخنرانی کند. این پیشنهاد مورد استقبال رهبر انقلاب قرار می‌گیرد و موجب می‌شود که حجت‌الاسلام قرائتی در ابتدای جلسه‌ی درس خارج فقه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در روز سه‌شنبه ۱۳۹۷/۱/۲۸ به سخنرانی بپردازد. پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR علاوه بر انتشار متن و فیلم این رویداد، روایتی از این جلسه را به قلم یکی از شاگردان حاضر در درس خارج فقه منتشر می‌کند.

صبح امروز هنوز چند قدمی مانده بود که وارد حسینیه‌ی امام خمینی -محل برگزاری درس خارج فقه رهبر معظم انقلاب اسلامی- شوم که صدای درس بلند شد؛ اما صدا صدای همیشگی نبود؛ کسی غیر از حضرت آقا پشت بلندگو قرار گرفته بود! به‌سرعت خود را به خیل طلاب و فضلای حاضر در حسینیه رساندم و با صحنه‌ای متفاوت از هر روز مواجه شدم. جناب حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی کنار رهبر انقلاب اسلامی در جایگاه استاد نشسته و درس را آغاز کرده بودند.

درس امروز اما درس فقه همیشگی نبود؛ درس امروز، درس کلام الهی، درس قرآن بود. استاد قرائتی، این معلم متواضع، با بیان شیوا و شیرین خود، در باب اهمیت و ضرورت توجه ویژه‌ی علما و طلاب به قرآن کریم سخن می‌گفتند. سخن این بود که آن‌گونه که شایسته و بایسته است به قرآن و به‌خصوص تفسیر قرآن نپرداخته‌ایم. سخن از عطش جوانان و به‌خصوص دانشجویان به معارف زلال قرآنی و مسئولیت سنگین حوزه و روحانیت در قبال این عطش بود. استاد از ضرورت و نیاز به یک «نهضت تفسیری» سخن می‌گفت؛ یک تلاش همگانی برای بازگشت به قرآن و اقامه‌ی کتاب‌الله و حاکم کردن آن بر تمام شئون حیات فردی و اجتماعی انسان.

یک‌جا در میانه‌ی درس، استاد قرائتی خاطره‌ای گفتند از اولین حضورشان در دانشگاه تهران به‌عنوان امام جماعت مسجد دانشگاه، و اینکه شرط حضور خود را بیان تفسیر قرار داده بودند. مسئولان دانشگاه با این استدلال که مخاطبان شما دانشجو هستند و از صبح، سر کلاس بوده‌اند و دیگر حوصله‌ی شنیدن سخنرانی ندارند، با شرط استاد قرائتی مخالف می‌کنند؛ اما ایشان می‌گویند من تفسیر نیم‌دقیقه‌ای می‌گویم! بعد هم یک منبر تفسیری نیم‌دقیقه‌ای رفته بودند. پایان این منبر نیم‌دقیقه‌ای عبارت «والسلام علیکم و رحمةالله و برکاته» استاد بوده است. خاطره که با این عبارت ایشان تمام شد، بعضی از طلاب حاضر در حسینیه گمان کردند سخنان استاد قرائتی تمام شده است و برای همین شروع کردند به صلوات فرستادن! و بعضی طلاب دیگر از اشتباه آنان به خنده افتادند! وقتی آقای قرائتی با حالت تعجب، از دلیل خنده‌ی حضار پرسیدند، آقا بلافاصله با لبخند توضیح دادند که: «نه، این نقلِ دانشگاه را اشتباه گرفتند با اینجا؛ [شما] تو دانشگاه گفتید والسلام علیکم»

استاد قرائتی آن روز در خلال کلام حکیمانه‌اش و با روش تمثیلی همیشگی‌اش بارها گل لبخند را بر لبان حاضران در حسینیه‌ی امام خمینی نشاند؛ لبخندی که شیرینی و حلاوت درس را در کام جان شاگردان رهبر معظم انقلاب اسلامی پایدار خواهد کرد. صحبت‌های پانزده دقیقه‌ای استاد قرائتی که تمام شد، ایشان قصد داشتند از جایگاه پایین بیایند و در کنار سایرین بنشینند، ولی حضرت آقا فرمودند: «نخیر، همین‌جا بنشینید».

اینجا بود که آقا سخنان خود را شروع فرمودند: «بیانات جناب آقای قرائتی کاملاً متین و بجا و پُرمغز و برای همه‌ی ما لازم بود. آنچه ایشان در اهمّیّت درس قرآن و تدبّر در قرآن بیان کردند، جزو حرفهای لازم و ضروریِ امروزِ جامعه‌ی ما است. این البتّه یک درد قدیمی است.»

حضرت آقا این «درد قدیمی» را با ذکر خاطره‌ای از دوران طلبگی خویش شرح دادند و بعد هم از تلاش‌های ویژه‌ی استاد قرائتی تجلیل کردند: «ایشان هم انصافاً با جدّیّت دنبال این قضیّه هستند؛ مثل مسئله‌ی نماز یا مثل مسئله‌ی زکات که ایشان دنبال کردند و موفّق شدند؛ ان‌شاءالله در قضیّه‌ی تفسیر قرآن هم با تلاشی که ایشان دارند، با جدّوجهدی که دارند، با ابتکاری که در ایشان هست و با موهبتهایی که خدای متعال به آقای قرائتی داده -که بعضی از اینها جزو مواهب خاص است- موفّق باشند.»

و در آخر، درس قرآن امروز را با این جمله جمع‌بندی کردند: «تلاش کنید دوستان که روی این مسئله فکر کنید و ان‌شاءالله تصمیم بگیرید و عمل بکنید.»؛ فکر، تصمیم، عمل ...

اما کار به اینجا خاتمه نیافت! حضرت استاد فرصت چند دقیقه‌ای باقی‌مانده از کلاس را هم غنیمت شمرده و طبق روال روزهای قبل، یک مسئله‌ی فقهی را در باب «صلاة مسافر» و در ادامه‌ی مباحث گذشته مطرح کردند و شرح مختصری هم دادند اما توضیحات تکمیلی را به جلسه‌ی آینده موکول کردند.


بیشتر بخوانید:خاطره‌ای از ملاقات سیدحسن نصرالله با رهبر انقلاب درباره زمان نابودی اسرائیل


درس امروز هم تمام شد؛ از حسینیه که بیرون آمدم، احساس کردم دارم بر روی بال ملائکه قدم برمی‌دارم! آنچه گذشت را در ذهنم مرور کردم: رهبر انقلاب اسلامی، مرجع تقلید شیعه و استاد مبرّز درس خارج فقه حوزه‌ی علمیه، یک استاد برجسته‌ی تفسیر قرآن را در کنار خود می‌نشاند و وقت و منبر درس را در اختیار او قرار می‌دهد و خود نیز با دقت به سخنان او گوش فرا می‌دهد و در پایان بر متانت کلام استاد قرآن صحّه می‌گذارد و از شاگردان خود می‌خواهد که در آنچه مطرح شد، فکر کنند و تصمیم بگیرند و به آن عمل کنند. با خود می‌گویم حضرت استاد دیگر چه می‌تواند انجام دهد که ما شاگردان، متوجه اهمیت و جایگاه رفیع قرآن و ضرورت تلاش برای برپا داشتن این کتاب آسمانی در جامعه بشویم؟!

منبع:فارس

انتهای پیام/

روایت یک روز ویژه‌ی درس خارج فقه رهبر انقلاب

#رهبر انقلاب #خواندنی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


پژوهشگر آمریکایی: شرایط پمپئو برای توافق با ایران نیست روحانی جان باختن جمعی از مردم کوبا در سانحه سقوط هواپیما را تسلیت گفت فراخوان دریافت انتقادات مسافران خط 5 متروی تهران لباس ایران؛ حوصله سَربَر با جزییات زیبا احتمال تحویل 13 هواپیمای atr به ایران احمد ابوالقاسمی قاری دومین کرسی تلاوت نمایشگاه بین‌المللی قرآن جریان صدر: مشکلی با نخست‌وزیری العبادی نداریم بررسی مشکلات روشنایی برخی از معابر دشت ناصر فیروزکوه روزه موجب تزکیه نفس و ضامن سلامت جسم و روح کشف محموله بزرگ قاچاق کالا و مشروبات الکلی در مشهد چگونه 120 سال عمر کنیم؟ یورش نظامیان صهیوینستی به فلسطینیان در منطقه باب العامود قدس اشغالی+ فیلم تاثیر چاقی بر سلامت جنسی نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس برای رفع فیلتر توئیتر چگونه 120 سال عمر کنیم؟ رامین رضاییان از اوستنده جدا شد شعار حج تمتع سال 97 اعلام شد کشف محموله بزرگ قاچاق در مشهد از کاراته انتظار مدال طلای المپیک 2020 داریم/ جوایز کاراته کاها مطابق با آیین نامه اهدا می‌شود مئولنستین و چگونگی الهام بخشی راجر فدرر به منچستریونایتد در راستای قهرمانی در لیگ قهرمانان سال 2008 مهلت نیم روزه استاندارتهران برای تحویل زمین پایانه کشاورزی شمیران بنای تاریخی یخدان لنگر در معرض تخریب قرار دارد با تفکر سنتی نمی‌توان با تهدیدات دشمن مقابله کرد آمار نوجوانان سیگاری در کشور/ نگرانی از مصرف ریتالین شیراز| زنجیره فرآوری گیاهان دارویی در استان فارس اجرایی شود سدِ راه شهادت ابراهیم بودم دستاوردهای نوین دامپزشکی کشور مدیون موسسه رازی است جزء خوانی قرآن کریم در میدان تاریخی امام (ره) شهر همدان پرورش زنبور عسل در خانه 15 میلیارد دلار آمار رسمی قاچاق ورودی به کشور پیام پادشاه و ولیعهد عربستان به رئیس جمهور مستعفی یمن گفت‌وگو با طلبه اینستاگرامی حامی حیوانات وضع شدیدترین تحریم‌های طول تاریخ علیه ایران 6 وزیری که نامه رفع فیلتر امضا کردند چه کسانی بودند؟ پمپئو: شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران اعمال می‌کنیم آرایش چشمتان را با وازلین پاک کنید! تایید تاثیر فیلتر تلگرام بر اختلال اینترنت گمانه‌زنی از دلیل حذف سیدجلال از تیم ملی سلطانی‌فر: یقین دارم کاراته مدال طلا را در المپیک 2020 کسب می‌کند/درباره ادامه همکاری با کی‌روش فدراسیون فوتبال تصمیم می‌گیرد استغفار را امروز از دست ندهیم؛ هم نعمت و هم سپر پارچه با ارز 4200 تومان برای محصولات حجاب کجاست ضرب و شتم اولین جرم کشور/ آموزش سبک زندگی اسلامی به زندانیان رابطه ناسالم پزشکان و شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی نگران کننده است کمک 33 میلیارد ریالی خیرین در گلریزان ستاد دیه کشور سهم ایجاد بازار برای صنایع دستی در حمایت از تولید ملی کجاست تقویت فرهنگ قرآنی زنان و نهاد خانواده در نمایشگاه قرآن/ داستان بانوان تازه مسلمان را اینجا بشنوید بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن نرم‌افزارهای دینی و قرآنی هدیه می‌گیرند عکس/هشدار نشت گازهای سمی در هاوایی مقام ایرانی: آمریکا می‌خواهد با فشار ایران را وادار به تسلیم کند
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت فیلمی از لحظه ربودن دختر 18 ساله در تبریز افول تدریجی یک رویا … تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی مدیر یوونتوس مقصد بعدی بوفون را لو داد مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال (عکس) قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد+ عکس اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد دیپلماتی که سوژه شد +فیلم فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد/ بی‌تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد پشت پرده خط خوردن وریا غفوری اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ جنجال بر سر استیکرهای جام‌جهانی تلگرام آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد لحظه ربوده شدن دختر 18 ساله در تبریز /فیلم اهدای عضو جانباز علی زلفی نوای "یازده ستاره" در بدرقه تیم ملی ممنوعیت اجرت درصدی طلا درگیری‌ها در 'درنه' لیبی 35 کشته برجای گذاشت دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی کفاره روزه سال 97 چگونه محاسبه می‌شود؟ ردپای کم رنگ نظارت بر بازار عمل زیبایی درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی‌کنیم آیت‌الله مکارم شیرازی: بعد از انقلاب، تفاوت چندانی در وضعیت طلاب به وجود نیامده/ وضعیت مردم بهبود یافته، به طوری که درگذشته کمتر کسی وسیله نقلیه داشت مناجات‌خوانی حسن عبدی در حضور مقام معظم رهبری +فیلم خاکسپاری غریبانه حسین فرجی تکذیب برخی اظهارنظرهای منتسب به شمخانی درباره fatf/ تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف از بی‌توجهی به حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی ‌عامل شهادت سرباز وظیفه در دلگان به هلاکت رسید خبر دستور لغو فیلتر تلگرام کذب است/ با بازپرس صحبت کرده‌ام واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات روس: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند / تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌مانیم تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی برخی نمایندگان به رعایت حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی وال استریت ژورنال: پای کارآفرین اسرائیلی تبار به پرونده تخلف انتخاباتی ترامپ باز شد / لابی گری‌های پنهانی فرزند ارشد ترامپ برای دستکاری افکار عمومی و نقض حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی / ماجرای «تله افکار» عمومی چیست؟ علی دایی را سفیر همیشگی فوتبال ایران کنید روزنامه نگار انگلیسی: آن لحظه‌ای که قرآن را در دست گرفتم، دانستم که زندگی‌ام دیگر به خودم تعلق ندارد ایثار و تدبیر جوانان، حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد/ جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند 4 کشته و زخمی در انفجار باکو زاهدان| امسال حتی "یک قطره" آب از هیرمند رهاسازی نشد از آثار حائز اهمیت ماه رمضان الفت، صمیمیت و کنار هم بودن است/ آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد؛ بی تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد رویترز: اتحادیه اروپا پیشنهاد افزودن بندهایی به برجام را تکذیب کرد عابدزاده: باعث افتخارم است که اولین بازیکن تاریخ ماریتیمو در جام جهانی شدم/تلاش می‌کنم پاسخ اعتماد کی روش را بدهم از بازیکن خاصی که کِی‌روش را عاشق فوتبالیست‌های ایران کرد تا انتقال شبانه دو استقلالی به تیم پرسپولیس! توافق سران عرب با نتانیاهو درمورد طرح سازش ترامپ آتش نشان مجروح در بیمارستان جان باخت وزیر کشور دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون را داده بود/اخبار به درستی منتقل نمی‌شد، مردم تحریک شدند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me