تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:سیاسی()
کد خبر:16235673
۱۳۹۷/۰۲/۲۳ ۱۵:۵۱

اروپایی‌ها حداکثر می‌توانند شرکت‌های کوچک و متوسط خود را در بازار ایران نگه دارند/ دولت شش ماه پیش که ترامپ زمزمه خروج را آغاز کرد باید به فکر چاره می‌افتاد/ دولت‌ها در ایران دقیقه نودی هستند/ باید درک درستی از ظرفیت اروپایی‌ها داشته باشیم

نماینده اسبق ایران در مقر اروپایی سازمان ملل متحد می‌گوید دولت شش ماه پیش که ترامپ زمزمه خروج از برجام را غاز کرد، بجای اینکه مدام بگوید ساختار برجام مستحکم است و ترامپ نمی‌تواند به راحتی از ان خارج شود به فکر یافتن راهکاری برای حفظ شرکت‌های بزرگ اروپایی و ترغیب آنها به ادامه قراردادهایشان می‌افتاد و زمان را از دست نمی‌داد.

قدس آنلاین: دکتر علی خرم در گفت‌وگو با قدس آنلاین اظهار داشت: دولت‌ها در ایران دولت‌های دقیقه ۹۰ هستند و با نگاه خوشبینانه اوضاع را تحلیل می‌کنند که در نتیجه وقتی با واقعیت روبرو می‌شوند خیلی دیر شده است.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اینکه در مقطع کنونی و تا زمانی که ایران در برجام باقی بماند آمریکا فقط می‌تواند تحریم‌های یکجانبه خود را احیا کند، اضافه کرد: در حال حاضر ترامپ با چندین مانع روبروست که میزان مقاومت آنها مشخص نیست. نخست کشورهای اروپایی هستند که حفظ برجام برایشان مهم است، دوم افکار عمومی آمریکا و جامعه بین‌المللی و سوم برخی از دولتمردان و لابی‌های قدرت در داخل این کشور هستند.

دکتر خرم خاطرنشان کرد: اینکه آمریکا چقدر موفق شود اروپا را مجاب کند تا تحریم‌های آمریکا را بپذیرند و در کنار او قرار گیرند به دو عامل میزان مقاومت کشورهای اروپایی و البته مذاکرات ایران و تروئیکای اروپایی بستگی دارد. اگر ایران و اروپا یکدیگر را پیدا کنند ترامپ قادر نخواهد بود اروپایی‌ها را برای همراهی با خود مجاب کند اما اگر ایران با اروپا هم قهر کند ممکن است ظرف چند ماه آنها هم به سمت آمریکا سر بخورند.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل درباره اینکه اروپا چقدر ظرفیت دارد که منافع ایران را در برجام در حوزه‌های مختلف حفظ کند، در حالی که حوزه نفوذ اقدامات و تدابیر این کشورها فراتر از قاره اروپا نیست اظهار داشت: باید درک درستی از توانایی کشورهای اروپایی و ارزش ان داشته باشیم. این هنر دیپلماسی ماست که تا چه حد در یارگیری و دادن راهکار و ایده به کشورهای اروپایی برای تأمین آنچه می‌خواهیم مبدع باشیم و هوشمندانه عمل کنیم و ظرفیت اروپایی‌ها را درست درک کنیم.

وی تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم که روسیه و چین نگاه خاص خود را به این ماجرا دارند. روسیه توان چندانی برای تأمین منافع ایران در برجام ندارد و چین هم همیشه سطحی از همکاری اقتصادی را با ما حتی در اوج تحریم‌ها داشته است. البته مسائل خاص دیگری هم بر رفتار آنها تأثیر گذار است. این اروپاست که به دلایل خاصی غیر از اقتصادی هنوز در برجام و کنار ما ایستاده است. اجمالا یک دلیلش اینست که اروپایی‌ها از اینکه آمریکا هدایت جهان را بدست بگیرد نگران هستند و معتقدند آمریکای دوران ترامپ جهان را به قهقرا می‌برد. بنابراین نمی‌خواهند ترامپ را با دست باز رها کنند که هر چه می‌خواهد بر سر جهان بیاورد.

وی افزود: دلیل دیگر اینست که معتقدند اگر توافق چند جانبه‌ای مثل برجام که پشتوانه شورای امنیت را دارد توسط آمریکا به هم بخورد، نظم جهانی متأثر می‌شود و در آینده کسی قبول نمی‌کند به چنین نظام‌ها و توافق‌هایی متعهد بماند. بنابراین می‌خواهند راه‌هایی پیدا کنند که با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مقابله کنند و آنها ر ا دور بزنند. این دولت ایران است که می‌تواند آنها را در این مسیر ترغیب و تشویق کند.

دکتر خرم درباره توانایی اروپا در تضمین حفظ مراودات بانکی و نقل و انتقال ارز به ایران با اشاره به تجربه قبلی ایران در این حوزه با چین، گفت: در اوج تحریم‌های آمریکا قبل از برجام چین برای ادامه قراردادهای خود با ایران بانکی را ویژه معامله با ایران ایجاد کرد که هیچ ارتباط مالی با آمریکا نداشت در نتیجه ا مشکل تحریم و مجازات روبرو نبود.

وی افزود: در سال ۹۱ و ۹۲ تمام مبادلات مالی ما با چین از طریث این بانک انجام می‌شد و این روش می‌تواند ودباره بکار گرفته شود. دست اروپایی‌ها برای اقدامی مشابه بازتر است و می‌توانند از طریق بانک‌ها مرکزی یا بانک‌های مشترک با ایران، کانال‌هایی را برای نقل و انتقال ارز به یورو با ایران ایجاد کنند که ایزوله باشد.

علی خرم در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است اروپایی‌ها در مذاکره با ایران شروطی مانند مذاکرات موشکی و منطقه‌ای را دوباره مطرح کنند و در این صورت شکست مذاکرات با اروپا چقدر محتمل خواهد بود؟ اظهار داشت: اروپایی‌ها نشان دادند که در مورد برنامه موشکی و سیاست‌های منطقه‌ای ایران حساس و با آمریکا هم نظر هستند، بنابراین ممکن است این موضوع را در مذاکرات دنبال کنند، اما باید توجه داشته باشیم که توانایی موشکی، سیاست‌های منطقه‌ای و حتی برنامه هسته‌ای ما جنبه بازدارندگی دارند. ما می‌توانیم درباره همه چیز گفت‌وگو و مذاکره کنیم. این به معنای توافق یا امتیاز دادن و تغییر موضع نیست و گفت‌وگو باید از این منظر باشد که استدلال‌ها منطقی‌ خود درباره برنامه دفاعی کشور برای آنها تشریح کنیم تا اروپایی‌ها در مذاکرات با آمریکا بتوانند بگویند ایران هم اهل مذاکره است، هم استدلال دارد و هم حق دارد با توجه به تجربه جنگ با عراقفو قرار داشتن در محاصره کشورهای هسته‌ای بنیه دفاعی خود را تقویت کند.

نماینده اسبق ایران در سازمان ملل دربارهزمینه توفیق کشورهایر اروپایی برای ترغیب شرکت‌های طرف قرارداد با ایران به ادماه قراردادهای خود، تأکید کرد: دولت‌های اروپایی نمی‌توانند روی شرکت‌هایی که با آمریکا مراوده دارند تأثیر بگذارند. این شرکتها از مرکل و ماکرون و ترزا می تبعیت نمی‌کنند. برای آنها تجارت و حفظ سرمایه‌شان مهم است. دولت‌های اروپایی ممکن است با تدوین قوانین ایجاد صندوق‌های تأمین خسارت حداکثر بتوانند شرکت‌های کوچک و متوسط را در ایران نگه دارند. قطعاً شرکتهای بزرگ اروپایی که در آمریکا شعبه و تجارت دارند، بعد از این در ایران نخواهند ماند.

وی افزود: دولت باید همان شش ماه پیش که ترامپ زمزمه خروج از برجام را شروع کرد بجای اینکه مدام بگوییم آمریکا نمی‌تواند برجام را به هم بزند و به راحتی از آن خارج شود به فکر یافتن راهکارهایی برای حفظ منافع خود ادامه قراردادها با شرکت‌های برزگ اروپایی می‌افتاد و فرصت کافی داشت که به نتیجه برسد نه اینکه مثل همیشه در  دقیقه ۹۰ به فکر چاره بیفتد که دیگر خیلی دیر شده است.

#آرش خلیل خانه #مذاکره با اروپا برای ادامه برجام #علی خرم
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


گیلان| "آخوندملک" نمایی از گردشگری طبیعی و روستایی گیلان + تصاویر اعتیاد به خوردن + 5 راه درمان آن پیام پادشاه و ولیعهد عربستان به رئیس جمهور مستعفی یمن «ژن خوب» هم کشف شد! موگرینی: مخاطب پمپئو تمامی حامیان برجام بودند واشنگتن‌پست: ایران کره شمالی نیست تیپ متفاوت بازیگران زن در یک مراسم خصوصی+عکس ذوق‌زدگی نتانیاهو از گزافه‌گویی پمپئو تمجید امارات از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا نیروگاه تولید انرژی با آلایندگی صفر الکتریکی شدن 80 درصد اتوبوس‌های جهان تا سال 2040 برگزاری نشست قرآنی «نور مبین» و کلاس اخلاق در ناحیه امام رضا (ع) اجرای پروژه فرهنگی و گردشگری پارک گالری در شورابیل 95 درصد بقای طبیعت با گرده‌افشانی زنبور ممکن است فارس بیشترین زنان زندانی جرایم غیرعمد را دارد چرا هزینه ترافیکی که دیگران ایجاد می‌کنند را مردم بپردازند؟ شمارش معکوس برای جهانی شدن ساسانیان پاسخ علی مطهری به روزنامه کیهان بابت انتقادات این روزنامه از نطق اخیر وی دو دانش آموز شجاع، معلم شان را از آب‌های سد منجیل نجات دادند صفحه نخست روزنامه‌های امروز طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان باید با رای بالا تصویب شود/ رای به این طرح آزمون عملی برای نمایندگان است/ مجلس عزم راسخ خود را در حمایت از جوانان نشان دهد اونای امری جانشین ونگر در آرسنال می‌شود؟ تاکید عمارحکیم بر شکل‌گیری دولت عراق به دور از تنش‌ها تجلیل شهرداری تهران از دختران فوتسالیست انگلیس ازشرکت‌هایش دربرابر تحریم‌ها حمایت‌می‌کند مراسم «شب‌های فیروزه‌ای» در بوستان شهدای آذر قم برگزار می‌شود تیپ عجیب سحر دولتشاهی در کنار محمدرضا گلزار و امین حیایی/عکس 3 کشته و 20 زخمی در انفجار بمب در شهر مأرب یمن وقوع زمین لرزه 6 ریشتری نزدیک جزیره گوام تبریز| دومین موزه مهم باستان‌شناسی ایران در تبریز + تصاویر فراهانی: پرونده تخلفات مالی دوران قالیباف را به قوه قضائیه سپرده شهر را اداره کنیم /پل‌های تهران جمع‌آوری می‌شوند/ دو هزار اتوبوس در حال خریداری است / شهرداری به همه بانک‌ها بدهی دارد چرا خون علم‌الهدی از رقص زن سرخپوش آمریکایی در جوار حرم امام رضا (ع) به‌جوش نیامد؟ اجرای پروژه فرهنگی و گردشگری پارک گالری در شورابیل فارس بیشترین زنان زندانی جرایم غیرعمد را دارد چرا هزینه ترافیکی که دیگران ایجاد می‌کنند را مردم بپردازند؟ ورکشاپ هنری در مجتمع فرهنگی هنری حر برگزار شد شمارش معکوس برای جهانی شدن ساسانیان چهار شنبه‌های دیجیتالی در مجتمع فرهنگی و هنری ساری 95 درصد بقای طبیعت با گرده‌افشانی زنبور ممکن است طلسم 4200 تومانی ارز دولتی شکست بازار ارز در انتظار وعده‌های دولت گلزار، امین حیایی و سحر دولتشاهی در لباس سربازی + عکس 3 کشته و بیست زخمی در انفجار بمب در شهر مأرب یمن پاک‌نیت: چهره زیبا و پول سوپراستار نمی‌سازد/دیدم بازیگر را می‌خرند اما نقش را نه! امارات: اظهارات پمپئو درباره ایران دقیق است پرتاب تخم‌مرغ به خودروی دیپلمات‌های آمریکایی +عکس تبعات داخلی و خارجی عملیات بیت‌المقدس به روایت محسن رضایی امیدوارم بتوانیم جوابگوی محبت‌های دکتر روحانی باشیم/ ایران نیز همانند اسپانیا و پرتغال شانس صعود از گروه را دارد تشدید فشارها باعث سرسخت‌ترشدن ایران می‌شود مجتبی جباری: در حق وریا و حسینی اجحاف شد
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی فیلمی از لحظه ربودن دختر 18 ساله در تبریز دیپلماتی که سوژه شد +فیلم فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی اهدای عضو جانباز علی زلفی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران اتفاق زیبا در روز ملی اهدای عضو لحظه ربوده شدن دختر 18 ساله در تبریز /فیلم اظهارات متناقض شمخانی و عراقچی/افزایش نگرانی نمایندگان/پشت پرده اصرار برای تصویب آخرین درخواست fatf دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی فیلم طنز/ دکتر سلام 163 بلوکه شدن حساب ایرانیان در گرجستان رفتارهای عجیب دیپلمات پاکستانی هنگام سخنرانی روحانی هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی بیانیه وزارت خارجه در پاسخ به اظهارات سخیف پمپئو قیمت دلار و نرخ ارز امروز 31 اردیبهشت 97 +جدول معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح کرد: اقتصاد ایران بزرگتر می‌شود (تصاویر) جینا هاسپل؛ زن شکنجه‌گری که رئیس سیا شد تکذیب برخی اظهارنظرهای منتسب به شمخانی درباره fatf/ تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف از بی‌توجهی به حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی حمید بقایی روز گذشته زیر سرم بوده است روزنامه نگار انگلیسی: آن لحظه‌ای که قرآن را در دست گرفتم، دانستم که زندگی‌ام دیگر به خودم تعلق ندارد ربوده شدن دختر 18 ساله تبریزی توسط خواستگارش تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی برخی نمایندگان به رعایت حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی عابدزاده: باعث افتخارم است که اولین بازیکن تاریخ ماریتیمو در جام جهانی شدم/تلاش می‌کنم پاسخ اعتماد کی روش را بدهم روحانی به پمپئو: شما چه کاره هستی؟ ایثار و تدبیر جوانان، حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد/ جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند 4 کشته و زخمی در انفجار باکو واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات روس: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند / تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌مانیم ارتش و سپاه در عملیات بیت‌المقدس یکسان نقش داشتند/ تشریح ویژه برنامه‌های مختلف بمناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر دستگاه قضا با افزایش نامتعارف قیمت‌ها برخورد قاطع می‌کند/ مقابل سوء استفاده کنندگان از فضای اقتصادی کشور می‌ایستیم یک آتش نشان شهید شد بازیگر پیشکسوت اصفهانی درگذشت گرشاسبی: سیدجلال به الجزیره که گل زد حس کردم از تیم ملی خط می‌خورد/ به عنوان مدیر پرسپولیس صحبت‌های زیادی درباره کی‌روش دارم مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور: دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون داده شده بود/اطلاع رسانی درست می‌توانست مانع سوءبرداشت شود/مردم تحریک شدند نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس به دادستان کل؛ درخواست رفع فیلتر توئیتر / در صورت طرح این موضوع در کمیته تعیین مصادیق، توئیتر رفع فیلتر خواهد شد تشدید بارش در برخی استان‌ها از امشب واشنگتن درپی تسلیم شدن ایران و براندازی است واکنش ظریف به سخنرانی وزیر خارجه آمریکا: دیپلماسی قلابی آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست پنه لوپه کروز: دیگر در فیلم فرهادی بازی نمی‌کنم واشنگتن‌پست: درخواست‌های ترامپ از ایران غیرواقع‌بینانه است/ ایران کره شمالی نیست آتش نشان مجروح در بیمارستان جان باخت وزیر کشور دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون را داده بود/اخبار به درستی منتقل نمی‌شد، مردم تحریک شدند ولخرج‌ترین گردشگران دنیا در ایران امام جمعه ارومیه درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me