تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:میزان
دسته:علمی و فناوری()
کد خبر:16253289
۱۳۹۷/۰۲/۲۴ ۱۰:۱۰

نمایش ناشیانه بزرگ‌ترین عملیات تحریف خاورمیانه

به بهانه عملی‌شدن طرح انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،شانزدهم آذرماه 1396، دونالد ترامپ دولت این کشور را با امضای قانونی موظف کرد تا سفارت آمریکا در سرزمین‌های اشغالی را از تل‌آویو به بیت‌المقدس انتقال دهد. ترامپ درواقع با امضای خود قانونی را به مرحله اجرا درآورد که در سال 1995 توسط کنگره این کشور به تصویب رسیده بود اما تاکنون هیچ یک از روسای جمهور این کشور قادر به اجرایی کردن آن نبودند و تنها کاری که در رابطه با این قانون انجام می‌دادند تعلیق هر 6 ماه یک‌بار آن با استفاده از اختیارات ریاست‌جمهوری بود. اما ترامپ ضمن نقد عملکرد روسای جمهور پیشین آمریکا، رویکرد آنها در رابطه با تعلیق قانون به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی را برای رسیدن به صلح کافی ندانست و درست یک‌ماه بعد، در جریان یک سخنرانی روز 14 می‌2018 – برابر با 24 اردیبهشت 1397- که مصادف با سالروز اشغال فلسطین است را برای انتقال سفارت آمریکا به قدس تعیین کرد. عملکرد ترامپ در قبال قدس اما واکنش‌های شدید بین‌المللی را در پی داشت. از کشورهای جهان اسلام گرفته تا متحدان اروپایی آمریکا، این اقدام را تنش‌زا و برهم‌زننده صلح موقت در منطقه و از بین‌برنده امیدها برای حصول یک توافق صلح بلندمدت و پایدار بین فلسطین و اسرائیل دانستند.

استراتژی ترامپ در قبال قدس از سوی تحلیلگران و کارشناسان جهان اسلام به منزله توطئه‌ای برای از بین بردن فلسطین و زیر سوال بردن ماهیت قدس به‌عنوان قبله نخست مسلمانان تلقی شد. درواقع باید گفت انتقال سفارت آمریکا به قدس که قرار است طبق برنامه امروز(دوشنبه) انجام شود، موید این مساله است که نه‌تنها نمی‌توان روی آمریکا به‌عنوان یک کشور میانجی بی‌طرف حساب کرد بلکه حتی می‌توان این حرکت را پایان‌بخش نقش آمریکا در فرآیند صلح خاورمیانه دانست. تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا بی‌شک ضربه‌ای کاری بر پیکره تلاش‌هایی است که طی سال‌ها برای برقراری یک صلح پایدار صورت گرفته است. این اقدام نه‌تنها گروه‌های فلسطینی را از رسیدن به یک راه‌حل دیپلماتیک ناامید خواهد کرد بلکه قطعا راه را برای تحرکات رادیکال و افراط‌گرایانه بازخواهد کرد.

بزرگ‌ترین عملیات تحریف تاریخ خاورمیانه

انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس که به‌منزله به رسمیت شناختن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی است از طرفی دهن‌کجی به میلیاردها مسلمان در جهان محسوب می‌شود که قدس را قبله اول، سومین حرم مقدس و پایتخت قانونی فلسطینیان می‌دانند. در واقع ترامپ که تصور می‌کند قدس نیز همچون دیگر بناها سازه‌ای ساخته شده از سنگ و آهن است با عملی کردن این تصمیم، خاکستر روی آتشی را به هم زد که می‌تواند تبعاتش دامن آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن را بسوزاند. بزرگ‌ترین عملیات تحریف تاریخ خاورمیانه درحالی فردا اتفاق خواهد افتاد که اگر شما از قدس قدیم دیدن کنید و وارد مسجدالاقصی، کلیسای قیامت یا قبه‌الصخره شوید، در کوچه‌پس‌کوچه‌های تنگ آن گروه‌های فلسطینی را مشاهده و بوی خانه‌های قدیمی را استشمام می‌کنید و به هویت و اصالت عربی اسلامی قدس پی‌می‌برید؛ هویتی که نشان از تمدن اسلامی سرزمین فلسطین دارد و هویتی سمبلیک که برتری قابل توجهی بر آثار جزئی تاریخی یهودی دارد.

چرا ترامپ در مراسم شرکت نمی‌کند؟

طبق گفته «دیوید فریدمن» سفیر آمریکا در اراضی اشغالی، در این مراسم نه ترامپ، نه مایک پنس معاونش و نه حتی مایک پمپئو وزیر خارجه حضور نخواهند داشت و قرار است «جان سالیوان» دستیار وزیر خارجه آمریکا، «ایوانکا ترامپ» و «جرارد کوشنر» دختر و داماد ترامپ، به نیابت از او در این مراسم حاضر شوند. درواقع عدم حضور ترامپ و عدم حضور پرطمطراق آمریکایی‌ها در این مراسم، نشان‌دهنده کورسوی امید آنها برای حفظ پیشنهاد صلح است. هرچند هیچ نشانه‌ای از پیشرفت در این زمینه دیده نمی‌شود اما مقامات ایالات متحده همچنان به آن امید بسته‌اند و طرح صلح ترامپ را طرحی مرده نمی‌دانند. در این رابطه «جرمی بن آمی»، مدیر «جی استریت»، - یک گروه آمریکایی مدافع صلح – در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن‌پست می‌گوید: «اقدام ترامپ به انتقال سفارت را «یک خودکشی (دیپلماتیک)» دانست؛ تصمیمی که به گفته او می‌تواند آمریکا را از ایفای نقش در دستیابی به یک توافق صلح باز خواهد داشت؛ توافق صلحی با ابعاد و پیچیدگی‌هایی که ترامپ مدنظر دارد. با این کار عملا اعتبار آمریکا به‌عنوان یک میانجی بالقوه از بین رفت؛ اعتباری که دیگر قابل بازگشت نیست.» طبق گفته «بن آمی»، حتی اگر ترامپ طرح صلحی هم در چنته داشته باشد چنین طرحی درنهایت رونوشتی از طرح‌ها و شعارهای جناح راست اسرائیل خواهد بود؛ این طرح‌ها سال‌هاست که توسط رسانه‌های اسرائیل منتشر شده‌اند اما محتوای آنها به‌گونه‌ای است که به هیچ وجه مورد قبول فلسطینیان واقع نخواهد شد.

منافع رژیم صهیونیستی از انتقال سفارت آمریکا

علاوه‌بر تبعاتی که پروژه انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس می‌تواند برای آمریکا و اسرائیل و متحدان عرب منطقه‌ای‌شان داشته باشد، این حرکت می‌تواند به منزله شروعی دوباره برای رژیم صهیونیستی تلقی شود. سال‌هاست که اسرائیل به دنبال بهانه‌ای برای گسترش جغرافیای اداری قدس بود و اکنون این بهانه توسط آمریکا فراهم شده است تا اسرائیل به این بهانه، شهرک‌های داخل و بیرون قدس را ضمیمه کند. به رسمیت شناخته شدن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی در‌صورت تحقق، در حقیقت به رسمیت شناخته شدن یک دولت یهودی است؛ حرکتی که اخیرا در اروپا کلید خورد و پارلمان آلمان دولت یهودی اسرائیل را به رسمیت شناخت. اما موضوع بازگشت آوارگان فلسطینی که از مسائل بااهمیت و یکی از بندهای معاهده صلح است کنار گذاشته می‌شود و در مقابل، مساله وارد کردن جمعیت به سرزمین‌های اشغالی در قالب طرح «وطن جایگزین» اجرا خواهد شد. ایران و محور مقاومت هدف بعدی رژیم صهیونیستی خواهد بود. درواقع مقامات رژیم صهیونیستی تلاش خواهند کرد روابط‌شان را با رژیم‌های عربی بهبود بخشند و با مطرح کردن ایران به‌عنوان دشمن شماره یک اعراب در منطقه از فشاری که زیر آن قرار دارند خارج شوند. با معرفی ایران و محور مقاومت به‌عنوان دشمن شماره یک اعراب در منطقه، اسرائیل خواهد کوشید ائتلافی علیه مقاومت تشکیل دهد. این ائتلاف احتمالا تحت عناوینی همچون ائتلاف ضدتروریستی با حضور آمریکا، اسرائیل و برخی رژیم‌های عربی علیه ایران و دیگر شاخه‌های محور مقاومت با هدف بازتعریف نظم منطقه‌ای بدون مقاومت، فعالیت خواهد کرد.

تبعات گشایش سفارت آمریکا در قدس

با انتقال سفارت آمریکا به قدس،تقابل با رژیم صهیونیستی وارد فاز جدیدی خواهد شد و در این بین مبارزات ضد‌صهیونیستی در غزه، کرانه باختری و سراسر فلسطین تشدید می‌شود. این اقدام واکنش‌های اجتماعی را نیز علیه آمریکا، رژیم صهیونیستی و کشورهای عرب حامی اسرائیل در سطح جهان در پی خواهد داشت. از آنجایی که مجامع بین‌المللی، قدس را به‌عنوان یک منطقه اشغالی شناخته‌اند این انتقال، پیامدهای حقوقی و سیاسی بسیار جدی را به‌دنبال خواهد داشت و درنهایت به احتمال بسیار زیاد منطقه در آستانه یک درگیری فراگیر یا یک جنگ سخت قرار خواهد گرفت؛ جنگی که این انتقال نقش کلید آغاز آن را دارد. اما استراتژی ترامپ در قبال قدس همچنین می‌تواند موجب نزدیکی افکار عمومی جهان اسلام با اهداف جمهوری ‌اسلامی ایران شود و انسجام بیشتری را در ائتلاف ضد‌اسرائیلی و محور مقاومت به همراه داشته باشد. از سوی دیگر این مساله سازمان‌ها و اتحادیه‌های عربی- اسلامی از جمله سازمان همکاری اسلامی، اتحادیه عرب را در مقابل افکار عمومی جهان اسلام قرار خواهد داد. لازم به یادآوری است که از فردای انتقال سفارت به قدس، مخالفت‌های بین‌المللی با آمریکا رو به افزایش خواهد گذاشت و موجب افزایش محبوبیت گروه‌های مقاومت در فلسطین خواهد شد. درنهایت باید خاطرنشان کرد که سرزمین فلسطین بزرگ‌تر از آن است که اسرائیلی‌ها بخواهند ادعایی نسبت به آن داشته باشند، از این رو باید گفت که خصومت آنها فقط ممکن است مقطع گذرایی از تاریخ فلسطین باشد.

انتهای پیام/

منبع:روزنامه فرهیختگان

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

#سرزمین های اشغالی #سفارت امریکادر تل اویو #پایتخت رژیم صهیونیستی #قدس
این خبر را به اشتراک بگذارید


فال روزانه ۰۲/ ۰۳/ ۱۳۹۷ مشاور ولیعهد ابوظبی خطاب به یمنی‌های منتقد امارات: سگ‌های ولگرد از شما باوفاتر هستند طراحی الگوی آموزشی مبتنی بر پرسش و پاسخ برای درس مطالعات اجتماعی صف آرایی روسیه و ژاپن در برابر آمریکا ضیافت افطاری محمدرضا عارف ترامپ از احتمال لغو یا تأخیر دیدار با رهبر کره شمالی خبر داد جنگ آمریکا با چین متوقف می‌شود؟ سوئیفت مسئله است؟ جمع آوری 322 میلیارد تومان صدقه در سال گذشته/ صدقات هر منطقه صرف نیازمندان همان منطقه می‌شود زندانیان جرائم غیرعمد «مجرم» نیستند/ جشن گلریزان دهم خرداد سوم خرداد منشا نصرت الهی است رسانه‌ها باید دستاوردهای نظام را برای مردم تبیین کنند اجرای 15 برنامه شاخص سوم خرداد در آزادشهر شرکت «بریتیش پترولیوم» پروژه مشترک گازی با ایران در دریای شمال را متوقف می‌کند گرایی: نمی‌خواهم شکستم در فینال انتخابی را توجیه کنم/ تمام هدفم کسب مدال المپیک است پورغلامی: ملوان گزینه اول من است فضای مجازی یک فرصت برای انقلاب است/ سبک زندگی‌ها، متأثر از این فضا تغییر محسوسی پیدا کرد سی‌امین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت مدیریت بحران کم آبی با استفاده از شیوه‌های جدید آبیاری + فیلم طرح مجلس علیه دختران و پدران یک مرگ، چند زندگی دوم خرداد؛ روزی که دولت هاشمی تکرار شد دربی ایرانی یا رویارویی با قطری‌ها؟ جزئیات تعطیلات تابستانی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد اسطوره‌ام مرتضی آوینی است افسر عملیات روانی آمریکا از سفر به ایران می‌گوید ملاصدرا، فیلسوف سیاست 21 سال پس از دوم خرداد، آیا آتوپیستی باقی مانده است؟ آینده مبهم سوییفت همه‌چیز درباره 8 واحد داغ نیمکت خبر سمپاد را حفظ کنید پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها مکمل یکدیگر باشند دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت ارزشمند رشد و توسعه آموزش را دارد تحولات دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب قوانین و رو به بهبودی است راز گستاخی پمپئوها دولت روحانی محصول جریان اصلاحات است راه دیگری جز ائتلاف باروحانی نداشتیم جریان اصلاحات، روی موج مطالبات دولت سازندگی سوار شد دولت اصلاحات، برنامه‌های دولت سازندگی را پیاده می‌کرد شک در وجود یا تشکیک در وجود؟! مساله این است کار هنری و نظریه هنری کار من فراتر از ترجمه صرف است لازمه تصرف پیامبر در وحی احاطه بشر بر خداست پس از صدرا فلسفه‌ورزی در ایران تداوم داشته است تمدید زمان ثبت آثار در جشنواره فارابی رونمایی از کتاب «آری‌گویی به زندگی» حکمت متعالیه ظرفیت تمدن‌سازی دارد کین، کاپیتان انگلیس در جام‌جهانی ستاره کره جام‌جهانی را از دست داد
سقوط مرد میانسال به داخل چاهک آسانسور سقوط خونین از طبقه دوم ساختمان به داخل چاهک آسانسور + عکس پست عجیب معاون روحانی درباره رفع فیلتر تلگرام چرا خون علم‌الهدی از رقص زن سرخپوش آمریکایی در جوار حرم امام رضا (ع) به‌جوش نیامد؟ مجرم شیطان صفت در دام پلیس آشنایی با قارچ سمی که جان 15 نفر را گرفت اعتصاب رانندگان کامیون در فارس حضور پرشور مردم در منزل مرحوم غلامرضا حسنی قیمت طلا و سکه امروز 1 خرداد 97 +جدول 12 خواسته واشنگتن از تهران برای لغو تحریم‌ها فوری /تلگرام تا جمعه رفع فیلتر می‌شود 12 درخواست واشنگتن از ایران به روایت پمپئو حجت الاسلام غلامرضا حسنی در کنار امام خمینی (س) + تصویر پنه لوپه کروز: دیگر در فیلم فرهادی بازی نمی‌کنم امام جمعه ارومیه درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت آشتی برادران قاسم خانی با «مهران مدیری» ارومیه| اعلام 3 روز عزای عمومی در آذربایجان‌غربی به‌سبب درگذشت حجت‌الاسلام حسنی سردار رحیمی: پخش فوتبال در کافی‌شاپ‌ها و قهوه‌خانه‌ها ممنوع مدارس را در طرح‌های آموزش و پرورش فراموش کردیم/ مدارس به محیطی فرسایشی تبدیل شدند همکاری دوباره مهران مدیری با همکاران قدیمی +عکس شروط 12 گانه آمریکا علیه ایران، اسرائیلی است/ پمپئو از زبان نتانیاهو و لیبرمن حرف می‌زند اعلام سه روز عزای عمومی در آذربایجان‌غربی/جزئیات مراسم تشییع حجت الاسلام حسنی اگر اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است امام جمعه سابق ارومیه درگذشت محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ اشتباه بزرک روحانی سرمایه‌گذاری سیاسی روی برجام بود/ ایشان جوری است که احساس می‌کند برجام یعنی روحانی پیگیری حقوقی پیام‌رسان سروش از یک پایگاه خبری فردوسی پور در ضیافت نفس+عکس جواد لاریجانی: برجام مرده است، اروپایی‌ها مشغول مرده خوری هستند/منتقد برجامم/پشتیبان روحانی هستیم اما … پایان گروگانگیری 2 میلیارد تومانی در اصفهان +عکس ارومیه| ایست قلبی علت رحلت حجت‌الاسلام والمسلمین حسنی اعلام شد (تصاویر) تشییع پیکر آتش نشان شهید مشهدی با این ترفندها 120 سال عمر کنید! سخنان پومپئو نمایش دوباره فقر اطلاعاتی آمریکا/آمریکا در موضعی نیست که برای ایران شرط تعیین کند این مذاکرات آخرین آزمون اروپا برای اثبات استقلال آنها در برابر سیاست‌های دیکته شده آمریکاست مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند ماه رمضان اردوی انسانیت و ماه تمرین صبر است/ قهرمانان همواره برای ملت ایران و جوانان امیدآفرین بوده‌اند/ همه مشکلات با امید و نشاط جامعه، حل شدنی است دادستان کل: توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود / نمی‌توان رفع فیلتر توییتر را در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مطرح کرد جزئیات مراسم تشییع حجت الاسلام حسنی اعلام شد پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی درپی درگذشت حجت الاسلام حسنی شمخانی: رفتار ترامپ و نتانیاهو صرفا شوهای تبلیغاتی است /آنچه پمپئو در قالب استراتژی جدید علیه ایران مطرح کرد، مجموعه‌ای از رویاهای ترامپ است فریدون آسرایی: این روزها سبیل‌های بهنام بانی را هم کپی می‌کنند چیزی از برجام باقی نمانده است/ باید تعهدات مربوط به برجام را تعلیق کنیم/ اشکالی ندارد مذاکره با اروپا را به عنوان کار دیپلماتیک ادامه دهیم حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت ملت ایران از تهدید نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/ آقای ترامپ! این ملت در برابر شما پیروز و موفق خواهد بود تغذیه نامناسب دوران شیرخوارگی علت اصلی پوسیدگی دندان‌های کودکان مرد شیطان صفت در دام پلیس گرفتار شد افزایش قدرت وام دهی بانک‌ها از طریق منابع صندوق ذخیره ارزی/بخش قابل توجهی پوشاک به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود حجت الاسلام حسنی امام جمعه فقید ارومیه را بیشتر بشناسیم / از آموزش سلاح روی منبر و نبردهای مسلحانه با دموکرات‌ها تا معرفی فرزند خود به دادگاه انقلاب و در نهایت اعدام فرزندش / امام جمعه‌ای که در 8 سال ریاست جمهوری خاتمی به وی دست نداد ارومیه| پیکر حجت الاسلام والمسلمین حسنی روز چهارشنبه تشییع می‌شود از استقبال اسرائیل، بحرین و امارات تا سردرگمی انگلیس/ موگرینی همچنان از حمایت از برجام می‌گوید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me