تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16256754
۱۳۹۷/۰۲/۲۴ ۱۱:۳۲

برجام اعتبار اروپا را محک می‌زند

تهران-ایرنا- تحلیلگران غربی اعتقاد دارند بی اعتنایی «دونالد ترامپ» به خواسته‌های اروپا باعث شده است تا اعتبار، امنیت و منافع قاره سبز به مخاطره بیافتد، به همین دلیل رهبران اروپایی بر ضرورت استقلال بیشتر از آمریکا تاکید می‌کنند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، «یان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپایی اعتقاد دارد پس از خروج رسمی ترامپ از توافق هسته ای با ایران، اکنون نوبت اروپا است که خود را نشان داده و برای حفظ برجام اقدامی را انجام دهد. این سخن در کنار اظهارات دیگر مقام های اروپایی حاکی از آن است که اتحادیه اروپا برای حفظ برجام بدون آمریکا تلاش می کند.
صدراعظم آلمان اعتقاد دارد اروپا دیگر نمی تواند روی چتر حمایتی ایالات متحده حساب کند. رئیس جمهوری فرانسه هم پا را فراتر گذاشت و تاکید کرد اروپا رویکرد ترامپ و کاخ سفید را دنبال نمی کند و ارزش ها و منافع خود را دنبال خواهد کرد.
به اعتقاد تحلیلگران غربی، در بررسی رویکرد اروپا و آمریکا به برجام، در نگاه نخست شاید نظرها به حجم تجارت 25 میلیارد دلاری ایران و اتحادیه اروپا جلب شود اما واقعیت این است که برخی مسائل برای اروپا مهمتر شده اند. با بی اعتنایی آشکار «دونالد ترامپ» به خواسته اروپایی ها، اکنون این موضوع مطرح است که بروکسل خود را تا چه اندازه در عرصه های جهانی تاثیرگذار نشان می دهد. به ویژه در دوره فعلی که ترامپ منافع اقتصادی و سیاسی قاره سبز را هدف گرفته است.

**آیا اروپا قد علم می کند؟
شرایط اروپا و آمریکا به گونه ای شده است که بسیاری از کارشناسان، دو سوی آتلانتیک را در آستانه رو در رویی به خاطر موضوع ایران ارزیابی می کنند. «آنگلا مرکل» و «امانوئل مکرون» رهبران آلمان و فرانسه برای مقابله با اقدام ضد ایرانی ترامپ آماده می شوند زیرا گفته می شود برای آن ها استقلال و کسب اعتبار بیشتر برای اروپا اهمیت یافته است.
تارنمای خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» در این زمینه نوشت این دو رهبر اروپایی قرار است به زودی در مورد مسائل اروپا، از جمله رویکردهای یک جانبه ترامپ در برجام گفت وگو کنند. هر دوی آن ها اعتقاد دارند بیشتر از این نمی توان به واشنگتن اتکا کرد و به همین دلیل باید به قدرتمندسازی اروپا و وابستگی کمتر به ایالات متحده تمرکز داشته باشند.
رویترز نیز همزمان به واکنش مرکل و مکرون پرداخت و آورد: رئیس جمهوری فرانسه ابراز داشت اگر آمریکا بخواهد برای دیپلماسی اروپا هم تصمیم گیری کند دیگر هیچ قدرت حاکمیتی برای فرانسه و اروپا باقی نمی ماند. ضمن اینکه اروپا نباید هزینه های خروج ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران را بپردازد. وی به روزنامه «لوپاریزین» فرانسه گفت: ما قوانین تحریم فراسرزمینی را غیرقابل قبول می دانیم و هر کاری را برای حفاظت از منافع شرکت های خود انجام می دهیم.
از طرف دیگر صدراعظم آلمان نیز تاکید دارد سرنوشت اروپا باید با دستان کشورهای اروپایی تعیین شود و بروکسل بتواند سیاست های خود را اعمال کند. بر اساس تحلیل خبرگزاری روس، موضعگیری این دو مقام اروپایی در دفاع از برجام و دادن تضمین به رئیس جمهوری ایران مبنی بر تعهد اروپا به اجرای برجام ، نشان دهنده آن است که ایالات متحده توان و فرصت خود را از دست داده است.
تصمیم برجامی ترامپ به اروپا نشان داد که برای تقویت جایگاه بروکسل به عنوان یک بازیگر در اندازه های جهانی، باید تحرک بیشتری از خود نشان دهد. شبکه تلویزیونی سی.ان.بی.سی آمریکا در گزارشی عنوان داشت رهبران کشورهای اروپایی اکنون با صراحت اعلام می کنند متحدان آن ها نباید در حوزه دیپلماسی، امنیت و منافع اروپا تصمیم گیری کنند زیرا آن را تهدیدی بزرگ و تضعیف کننده اعتبار خود در افکار عمومی جهان می دانند.
در راستای مقابله با چالش های مشابه، رئیس کمیسیون اروپایی هم از 28 عضو اتحادیه اروپا خواست تا توافق های تجاری بیشتری را با یکدیگر به امضا برسانند تا در زمینه رشد صادرات و کاهش بیکاری موفق عمل کنند.
به گفته وی اروپا نیازمند رویکردهای تازه در سیاست خارجی است به همین دلیل بهتر است تصمیم ها در این حوزه به جای اجماع بر پایه رای اکثریت اتخاذ شود. احتمالا مقام های ارشد اروپایی در تلاش هستند تا با این ابتکار مستقل تر از واشنگتن تصمیم گیری کنند. اروپا با این اقدام مانع دخالت اهرم های آمریکا از طریق متحدان اروپایی آن (همچون بریتانیا و برخی کشورهای شرق این قاره) می شود.

**تلاش اروپا برای دلجویی از ایران
تحریم های ایالات متحده واکنش محسوس کشورهای اروپایی را به همراه داشت. مقام های اروپایی تلاش می کنند تا به دلایل سیاسی، اقتصادی و حیثیتی برای حفظ ایران در برجام، تضمین هایی را در مورد ادامه همکاری و تجارت ارائه دهند. از طرف دیگر مخالفت کامل و تند ترامپ با توافق هسته ای سال 2015 چالش های پیچیده ای را برای اروپایی ها ایجاد کرده است. نشریه آبزرور اعتقاد دارد: اکنون وظیفه اروپا است که با رویکرد رئیس جمهوری ایالات متحده در مورد برجام مقابله کند. علت آن است که وی اتحادهای سنتی واشنگتن را بر هم می زند و صلح در خاورمیانه را به مخاطره می اندازد. خروج بی پروای کاخ سفید از برجام اکنون اروپا را در مقابل مسائل گوناگون و مهمی قرار داده که مهمترین آن ها بنیان های امنیت در قاره سبز و صلح در خاورمیانه است.
بی ثمر بودن پافشاری کشورهای اروپایی به رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر باقی ماندن در توافق هسته ای، آن ها را ناامید کرده و در مسیر تقابل با واشنگتن قرار داده است. در این شرایط روابط دو سوی آتلانتیک بیشتر از گذشته روبه نابودی می رود. این روند از سیاست های حمایتگرایانه ترامپ و خروج از پیمان آب و هوایی پاریس آغاز شد و اکنون به برجام رسید.
به اعتقاد رسانه های غربی، وزرای اروپایی در دیدار با وزیر امور خارجه ایران در بروکسل، از سوی اتحادیه اروپا و انگلستان تلاش خواهند کرد تا به تهران اطمینان بدهند به رغم تحریم های آمریکا، به همکاری با ایران در زمینه ایجاد چتر حمایتی موثر از سوی بانک های اروپایی و ادامه فعالیت شرکت های حوزه انرژی، صنعت هواپیمایی و دیگر بنگاه های اقتصادی ادامه می دهند.
به طور قطع افزایش دیدارهای دیپلماتیک به ویژه میان مقام های کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان و گفت وگوی آن ها با مذاکره کنندگان ایرانی اهمیت تصمیم اروپا را برجسته می سازد. اگرچه بریتانیا به علت در هم تنیدگی مالی شدید با سیستم های بانکی آمریکا، مبادله تجاری و اقتصادی پررنگی را با ایران ندارد اما دیگر کشورهای بزرگ اروپا همچون ایتالیا، اسپانیا در کنار آلمان و فرانسه نسبت به تحریم های ثانویه کاخ سفید به شدت ابراز نگرانی کردند.
همین نگرانی ها موجب شد اتحادیه اروپا خود را برای تدوین و اجرای مقرراتی آماده کند که با حمایت از بنگاه های اقتصادی، مانع از تاثیرگذاری تصمیم ترامپ در تجارت آن ها با ایران شود. روزنامه گاردین در این زمینه نوشت نخستین واکنش به اقدام ترامپ از سوی وزیر اقتصاد فرانسه مطرح شد که احتمال تکرار سناریوی دهه 1990 را به آمریکایی ها متذکر شد. مقام های اروپایی می گویند اروپا در این زمینه سابقه و توان مقابله با آمریکا را دارد و ممکن است همچون سال 1996 که آمریکا، کشورهای ایران، کوبا و لیبی را تحریم کرده بود، اتحادیه بار دیگر مانع تحریم های فراسرزمینی واشنگتن شود.

پژوهشم**9130 **1601**

برجام اعتبار اروپا را محک می زند #سياسي #اتحاديه اروپا #برجام 97 #دونالد ترامپ
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


مرعشی: چرادر مجلس عکس ترامپ را آتش نزدید؟ شعار حج تمتع 97 اعلام شد دستاوردهای نوین دامپزشکی کشور مدیون موسسه رازی است گل دادن پوتین به مرکل حاشیه ساز شد شعله جنگ تجاری بین آمریکا و چین موقتاً متوقف شد وزیر افراطی دانمارکی: مسلمانان ماه رمضان مرخصی بگیرند اسرائیل خوش‌شانس است که ایران، روسیه و سوریه نابودش نمی‌کنند نماهنگ رسمی تیم‌ملی ایران برای جام‌جهانی 2018+ فیلم قهرمانی کاراته در مسابقات جهانی دیده نشد ایجاد سردترین دمای هستی در فضا توسط ناسا بازیکن جدید پرسپولیس روی کاناپه نخوابید پژوهشگر آمریکایی: شرایط پمپئو برای توافق با ایران نیست روحانی جان باختن جمعی از مردم کوبا در سانحه سقوط هواپیما را تسلیت گفت فراخوان دریافت انتقادات مسافران خط 5 متروی تهران لباس ایران؛ حوصله سَربَر با جزییات زیبا احتمال تحویل 13 هواپیمای atr به ایران احمد ابوالقاسمی قاری دومین کرسی تلاوت نمایشگاه بین‌المللی قرآن جریان صدر: مشکلی با نخست‌وزیری العبادی نداریم بررسی مشکلات روشنایی برخی از معابر دشت ناصر فیروزکوه روزه موجب تزکیه نفس و ضامن سلامت جسم و روح کشف محموله بزرگ قاچاق کالا و مشروبات الکلی در مشهد چگونه 120 سال عمر کنیم؟ یورش نظامیان صهیوینستی به فلسطینیان در منطقه باب العامود قدس اشغالی+ فیلم تاثیر چاقی بر سلامت جنسی نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس برای رفع فیلتر توئیتر چگونه 120 سال عمر کنیم؟ رامین رضاییان از اوستنده جدا شد شعار حج تمتع سال 97 اعلام شد کشف محموله بزرگ قاچاق در مشهد از کاراته انتظار مدال طلای المپیک 2020 داریم/ جوایز کاراته کاها مطابق با آیین نامه اهدا می‌شود مئولنستین و چگونگی الهام بخشی راجر فدرر به منچستریونایتد در راستای قهرمانی در لیگ قهرمانان سال 2008 مهلت نیم روزه استاندارتهران برای تحویل زمین پایانه کشاورزی شمیران بنای تاریخی یخدان لنگر در معرض تخریب قرار دارد با تفکر سنتی نمی‌توان با تهدیدات دشمن مقابله کرد آمار نوجوانان سیگاری در کشور/ نگرانی از مصرف ریتالین شیراز| زنجیره فرآوری گیاهان دارویی در استان فارس اجرایی شود سدِ راه شهادت ابراهیم بودم جزء خوانی قرآن کریم در میدان تاریخی امام (ره) شهر همدان پرورش زنبور عسل در خانه 15 میلیارد دلار آمار رسمی قاچاق ورودی به کشور پیام پادشاه و ولیعهد عربستان به رئیس جمهور مستعفی یمن گفت‌وگو با طلبه اینستاگرامی حامی حیوانات وضع شدیدترین تحریم‌های طول تاریخ علیه ایران 6 وزیری که نامه رفع فیلتر امضا کردند چه کسانی بودند؟ پمپئو: شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران اعمال می‌کنیم آرایش چشمتان را با وازلین پاک کنید! تایید تاثیر فیلتر تلگرام بر اختلال اینترنت
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت فیلمی از لحظه ربودن دختر 18 ساله در تبریز افول تدریجی یک رویا … تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی مدیر یوونتوس مقصد بعدی بوفون را لو داد مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال (عکس) قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد+ عکس اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد دیپلماتی که سوژه شد +فیلم فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد/ بی‌تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد پشت پرده خط خوردن وریا غفوری اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ جنجال بر سر استیکرهای جام‌جهانی تلگرام آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد لحظه ربوده شدن دختر 18 ساله در تبریز /فیلم اهدای عضو جانباز علی زلفی نوای "یازده ستاره" در بدرقه تیم ملی ممنوعیت اجرت درصدی طلا درگیری‌ها در 'درنه' لیبی 35 کشته برجای گذاشت دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی کفاره روزه سال 97 چگونه محاسبه می‌شود؟ ردپای کم رنگ نظارت بر بازار عمل زیبایی درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی‌کنیم آیت‌الله مکارم شیرازی: بعد از انقلاب، تفاوت چندانی در وضعیت طلاب به وجود نیامده/ وضعیت مردم بهبود یافته، به طوری که درگذشته کمتر کسی وسیله نقلیه داشت مناجات‌خوانی حسن عبدی در حضور مقام معظم رهبری +فیلم خاکسپاری غریبانه حسین فرجی تکذیب برخی اظهارنظرهای منتسب به شمخانی درباره fatf/ تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف از بی‌توجهی به حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی ‌عامل شهادت سرباز وظیفه در دلگان به هلاکت رسید خبر دستور لغو فیلتر تلگرام کذب است/ با بازپرس صحبت کرده‌ام واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات روس: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند / تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌مانیم تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی برخی نمایندگان به رعایت حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی وال استریت ژورنال: پای کارآفرین اسرائیلی تبار به پرونده تخلف انتخاباتی ترامپ باز شد / لابی گری‌های پنهانی فرزند ارشد ترامپ برای دستکاری افکار عمومی و نقض حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی / ماجرای «تله افکار» عمومی چیست؟ علی دایی را سفیر همیشگی فوتبال ایران کنید روزنامه نگار انگلیسی: آن لحظه‌ای که قرآن را در دست گرفتم، دانستم که زندگی‌ام دیگر به خودم تعلق ندارد ایثار و تدبیر جوانان، حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد/ جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند 4 کشته و زخمی در انفجار باکو زاهدان| امسال حتی "یک قطره" آب از هیرمند رهاسازی نشد از آثار حائز اهمیت ماه رمضان الفت، صمیمیت و کنار هم بودن است/ آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد؛ بی تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد رویترز: اتحادیه اروپا پیشنهاد افزودن بندهایی به برجام را تکذیب کرد عابدزاده: باعث افتخارم است که اولین بازیکن تاریخ ماریتیمو در جام جهانی شدم/تلاش می‌کنم پاسخ اعتماد کی روش را بدهم از بازیکن خاصی که کِی‌روش را عاشق فوتبالیست‌های ایران کرد تا انتقال شبانه دو استقلالی به تیم پرسپولیس! توافق سران عرب با نتانیاهو درمورد طرح سازش ترامپ آتش نشان مجروح در بیمارستان جان باخت وزیر کشور دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون را داده بود/اخبار به درستی منتقل نمی‌شد، مردم تحریک شدند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me