تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:آنا
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16267450
۱۳۹۷/۰۲/۲۴ ۱۶:۰۷

پاسخ به 12 ابهام حادثه سانچی 4 ماه پس از غرق شدن

پس از گذشت 4 ماه از غرق شدن نفتکش سانچی در ابهای شرق چین، 12 ابهام اصلی در خصوص این حادثه از سوی یک مقام آگاه در شرکت ملی نفتکش ایران پاسخ داده شده که این اظهارات حائز نکات بسیار مهم و تأمل برانگیزی است.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، ظهر روز 24 دی ماه سال 96 ، نفتکش ایرانی سانچی پس از حدود 8 روز سوختن به‌روی آب، به‌طور کامل در آبهای چین غرق شد. اگر چه در گزارشی که اخیراً به عنوان گزارش تفصیلی حادثه به صورت رسمی اعلام شده، کشتی چینی مقصر سانحه نفتکش سانچی شناخته شد، با این حال هنوز ابهاماتی در خصوص این حادثه مطرح است که شرکت ملی نفتکش ایران به نقل از یک مقام آگاه در این شرکت، در قالب 12 بخش، به این ابهامات پاسخ داد.

1) چرا در خصوص دلایل وقوع حادثه بین ایران و چین اختلاف نظر وجود دارد؟

باید به این نکته توجه داشت که گزارش ارائه شده خروجی کمیته بررسی سانحه متشکل از 5 کشور ذینفع ( ایران، چین ، هنگ کنگ ، پاناما و بنگلادش با نیابت ایران ) است که بر اساس مقررات سازمان جهانی دریانوردی بوده و هدف آن علت یابی حادثه و راههای پیشگیری از وقوع مجدد آن است. لذا کشورهای عضو در تحقیقات مجاز هستند هرکدام دلایل و مستندات خود و نتیجه گیری خود را ارائه کنند. در این پرونده خاص تنها نقطه اختلاف نتیجه گیری طرفین بوده و باقی مفاد گزارش که مهمترین آن مستندات ، مدارک و شواهد حادثه است به طور کامل و بدون هیچ اختلافی مورد تائید قرار گرفته است. با توجه به شواهد و مدارک نتیجه گیری کشورهای ایران، پاناما و بنگلادش از نظر ما منطقی است و نتیجه گیری چین و هنگ کنگ یک نوع دفاع از خود محسوب می شود. در این زمینه توجه به این نکته نیز ضروریست که کشور پاناما یکی از مهمترین و فنی ترین کشورهای عضو سازمان بین المللی دریانوردی است که نظریه ایران را تائید نموده است.

2) چرخش کشتی کریستال در 15 دقیقه قبل از تصادف برای چه انجام شد؟

کشتی کریستال از 15 دقیقه قبل از تصادف شروع به چرخش کرده که این تغییر مسیر تا 5 دقیقه پیش از تصادف ادامه داشته است. بر اساس قوانین دریایی دستگاه رادار برای انجام محاسبات تغییرات وضعیت اهداف و رهگیری آنها حداکثر 3 دقیقه زمان از لحظه تثبیت مسیر نیاز دارد و با توجه به این قوانین زمان تثبیت تغییر مسیر 5 دقیقه پیش از تصادف بوده است. بر اساس گزارش سازمان بنادر و دریانوردی دلیل این تغییر ، تنظیم مسیر کشتی کریستال بوده است. نکته مهم آنست که بر اساس محتویات دستگاه ثبت اطلاعات سفر، رادار سانچی حدود یک و نیم دقیقه بعد از تثبیت، مسیر اطلاعات را پردازش کرده و اخطار تصادف داده است. لذا افسر سانچی برای اقدام حدود 3 دقیقه وقت داشته که با توجه به توان مانور کشتی این زمان برای پیشگیری به هیچ عنوان کافی نیست.

3) چرا افسر کشتی کریستال در زمان تحویل شیفت موقعیت نفتکش سانچی را به افسر شیفت گزارش نکرد؟

بر اساس گزارش سازمان بنادر و دریانوردی اغماض پرسنل کشتی کریستال در اجرای قوانین مربوط به آموزش و نگهبانی (STCW) محرز است. مورد مذکور تنها اغماض صورت گرفته نبوده. به عنوان مثال افسر اول کریستال قبل از اتمام نگهبانی خود و تنها چند دقیقه قبل از حادثه پل فرماندهی را ترک کرده و کنترل را به افسر سوم سپرده که وی هنوز به شرایط موجود و تاریکی عادت نکرده بوده و وضعیت دیگر کشتی ها را خوب درک نکرده بوده. در ضمن در امر دیده بانی نیز قصور زیادی در کریستال صورت گرفت. طبق گزارش ارائه شده افسران کشتی کریستال نه روی رادار سانچی را دیده بوده اند و نه 5 فلاش زده شده از طرف سانچی را دیده بودند.

4) آیا برخورد کشتی چینی با نفتکش ایرانی عمدی بود و هدف کشتی چینی تصادم با نفتکش ایرانی بود؟

از نظر فنی نظریه عمدی بودن غیر قابل قبول و اثبات است، چون تمام شواهد و مطالب ثبت شده در مصاحبه ها با پرسنل کشتی کریستال حاکی از عدم اطلاع پرسنل کشتی کریستال از سایز و ابعاد کشتی سانچی دارد و لذا ظاهراً آنها اصلا کشتی سانچی را ندیده بودند که با آن عمدی تصادف کنند. ضمناً چرا باید یک کشتی چینی در مرکز ماهیگیری کشور چین با یک نفتکش حامل مواد خطرناک که می تواند به سلامتی مردم چین آسیب بزند عمداً تصادف کند؟

5) چرا حتی یک خدمه نفتکش ایرانی نتوانست از نفتکش فرار کند؟

با توجه به محتویات جعبه سیاه سانچی و اطلاعات میدانی مانند فیلم تهیه شده توسط پرسنل کریستال و مصاحبه با افراد شناور صیادی، به دلیل جهت وزش باد، جهت جریان آب و شدت انفجار و نشت مواد نفتی به دریا و دور تا دور کشتی، شهدای عزیز نفتکش سانچی امکان خروج از کشتی را نداشته اند. در ضمن علیرغم صدور دستور از طرف فرمانده جهت بکار انداختن پمپ های اطفای حریق اما متاسفانه به دلیل حجم بالای گازهای سمی و انفجارات پیاپی فرصت اطفای حریق برای این شهدای عزیز فراهم نمی شود.

6) اگر گاز متصاعد شده از محموله سانچی سمی و در کمتر از 5 دقیقه کشنده بود. چرا تمام پرسنل کریستال زنده ماندند؟

به یک دلیل، جهت و قدرت وزش باد به گونه ای بود که گازهای سمی به سمت کشتی کریستال نمی آمدند. در ضمن نفرات کشتی کریستال پس از توقف آن کشتی و ظرف 8 دقیقه اول بعد از تصادف با استفاده از قایق نجات تعبیه شده در منتهی‌الیه عقب کشتی و بصورت سقوط آزاد اقدام به ترک کشتی نموده اند.

7) روایت مشاهدات پرسنل کشتی کریستال از زمان وقوع حادثه چیست؟

با توجه به حقوق قانونی طرفین، شرکت ما مجاز به مصاحبه با پرسنل کشتی کریستال نیست، اما برابر مطالب ذکر شده در گزارش سازمان بنادر ظاهراً بنا به گفته نفرات کریستال، حریق و انفجارهای پی در پی و حجم بالای آتش از همان لحظات اولیه تصادف رخ داده.

8) پس از لحظه تصادف جعبه سیاه سانچی تا چند دقیقه صدای پرسنل این کشتی را ضبط کرده، آخرین رکوردهای صدا چه بود؟

کمتر از 4 دقیقه، صداها تشکیل شده است از فرمانهای فرمانده کشتی و مکالمات رادیویی او با افسر اول کشتی برای عملیات اطفای حریق، دعا و نیایش بقیه پرسنل در پل فرماندهی (افسر نگهبان و نگهبان) صدای سرفه های شدید و در اواخر صدای تنفس سخت.

9) چرا در روزهای اول سانحه گفته می شد که پرسنل نفتکش سانچی زنده و در موتورخانه هستند؟

در این خصوص باید ابتداً تاکید کرد که به واسطه ابعاد بالای انسانی این فاجعه هیچ کس نباید به خود اجازه دهد که از کمترین احتمال زنده بودن نفرات چشم پوشی کند و باید تمامی احتمالات مد نظر قرار گیرند و روی آنها کار شود تا جایی‌که اثبات شود که هیچ امیدی نیست. به صورت کلی از آنجاکه در روزهای اول حادثه در تهران اطلاع دقیقی از زمان ایجاد حریق، وسعت و شدت آن نبود، گمانه زنی هایی در خصوص وضعیت نفرات صورت گرفت که یکی از آنها احتمال زنده بودن برخی نفرات در فضای موتورخانه بود. البته بعد از چند روز با دریافت اطلاعات بیشتر این فرضیه ها نیز کم رنگ تر شدند.

10) میزان تقصیر هر دو کشتی در این سانحه چقدر بود؟

فرایند دادگاه و متعاقب آن اعلام درصد تقصیر بسیار طولانی و پیچیده است. در پرونده های با پیچیدگی کمتر از این، بعضاً فرآیند بررسی و صدور رای بسیار طولانی است، اما با توجه به مدارک و مستندات پرونده که به تائید 5 کشور نیز رسیده، ما امیدواریم که نتیجه پایانی به نفع کشتی سانچی باشد.

11) چرا گروه تجسس چینی که پا بر روی نفتکش سانچی گذاشتند، عملیات کوتاهی انجام دادند و این طور به نظر می رسید که هدفشان انتقال جعبه سیاه کشتی بوده است؟

به هیچ عنوان. در مورد این عملیات که صبح روز شنبه 13 ژانویه 2018 انجام شد لازم است نکات ذیل به نحو مقتضی اطلاع رسانی گردد:

با توجه به میزان گازهای موجود در فضای اطراف کشتی این عملیات با ریسک بسیار بالایی انجام گرفت. به دلیل بالا بودن ریسک فقط 4 نفر حاضر به انجام اینکار شدند. هدف گذاری اصلی این عملیات بررسی محلی بود که بر اساس برخی گمانه ها احتمال می رفت که پرسنل در آنجا باشند و همچنین اطمینان از اینکه امکان پیدا کردن فرد سالم بر روی کشتی نیست. در تصاویر ویدویی باز شدن دربهای عمودی قسمت موتورخانه به خوبی مشهود است. پس از بررسی کشتی طبقه به طبقه، و با توجه به میزان هوای باقیمانده در کپسولهای گروه نجات پس از بررسی پل فرماندهی اقدام به برداشتن کپسول دستگاه ضبط اطلاعات سفر کشتی میکند و جهت تعویض کپسول هوا به شناور مادر به همراه 2 پیکرشهید باز میگردند. پس از بازگشت به شناور مادر و با توجه به افزایش حجم گازهای انفجاری، برنامه بعدی ورود، به روز بعد موکول میشود.

12) چرا پس از اتمام تجسس این گروه، دیگر گروهی به روی کشتی فرستاده نشد؟

همانطور که گفته شد حجم گازهای انفجاری بسیار بیشتر از شرایط ایمن برای عملیات مجدد بود.

#سانچی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور/ چهارراه اصلاح‌طلبی حاشیه‌ای بر نشست غیرعلنی مجلس آیا می‌توان با همسر معتاد زندگی کرد؟ قارچ "کوهستان و ارگانیک" نخورید! مسکن مهر نود و هشتی می‌شود؟! معرفی دانشمند ایرانی بعنوان چهره پیشرو در "درمان‌های میکروسکوپی ایمپلنت" عمار حکیم: دور هیچ کاندیدایی خط قرمز نمی‌کشیم 23 روز تا جام جهانی شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان حمایت گسترده ایران از مقاومت در غزه دختر 18 ساله؛ جوان‌ترین نامزد انتخابات پارلمانی ترکیه +عکس افرادی خاص که در لیست ترور اسرائیل قرار دارند+اسامی انهدام یک پهپاد ناشناس در لاذقیه به جای برجام / کج کلاه خان ترسناک +تصاویر فیلم | رکوردهای فوتبالی که هیچ‌وقت شکسته نمی‌شود بررسی رابطه‌ی جهانی شدن با سبک زندگی راهبرد سبک ایرانی یک بال انسانیت شکسته است! پیش‌شرط‌هایی برای بهبود فضای کسب‌وکار و تولید در ایران بررسی سبک زندگی اسلامی از منظر «حیات طیبه» در قرآن بررسی برخی عوامل و روند‌های سیاسی موثر بر ساخت یابی هویت اسلامی- ایرانی‌ رویکرد ترامپ در مورد ایران، بی‌نتیجه است ارتباط سایز کمر با کمبود ویتامین d تروریست‌ها سر دو موذن را در الجزایر از تن جدا کردند انتصاب مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان بازدید مدیرعامل گاز استان از روند گازرسانی به روستاههای الیگودرز انتقاد از قیمت نان سنگک در دلفان امور فرهنگی باید محور کارها و برنامه‌های بندرامیرآباد قرار گیرد پاسخ ایران به ترامپ نه عجولانه ولی دردناک خواهد بود سخنرانی پمپئو در مورد ایران، کاملا خیالی بود چگونه تبریز با تکدی گری خداحافظی کرد؟ 16 مورد تیراندازی در مدارس آمریکا فقط در 5 ماه «ژن خوب» هم کشف شد! تصویری از جشن تولد خاص بهنوش طباطبایی امیرعبداللهیان: نتیجه واقعی انتخابات عراق، "نه" به اشغالگری بود چابهار در مسیر پیشرفت قرار گرفته است/خودمان باید نقش ایفا کنیم گرما جان 65 نفر را در پاکستان گرفت هازارد هنوز منتظر پیشنهاد رئال است شانس صعود تیم ایران همانند دیگر تیم‌ها است/ ببینید دبیر ستاد حقوق بشر: برجام مرده است و اروپایی‌ها مشغول مرده‌خوری هستند/ fatf با وجود برجام لازم به امضا نبود برجام مرده است و اروپایی‌ها مشغول مرده‌خوری‌اند کی‌روش متکلم وحده/از تیم ملی خداحافظی کن! طرح "نماینده مجلس" چگونه" کازرون" را به خون کشید؟ عکس هایی جالب از خانه رونالدو بوشهر|ناگفته هایی از عملیات فتح خرمشهر/رزمندگان اسلام به عهدشان با امام (ره) وفا کردند در جلسه شفر و پژمان منتظری چه گذشت؟ گل واژه / که اینطور! +عکس کره شمالی از پذیرش خبرنگاران کره جنوبی خودداری کرد بازیگر فیلم آهنگ برنادت درگذشت | 1077 بار ایفای یک نقش
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی فیلمی از لحظه ربودن دختر 18 ساله در تبریز دیپلماتی که سوژه شد +فیلم فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی اهدای عضو جانباز علی زلفی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران اتفاق زیبا در روز ملی اهدای عضو اظهارات متناقض شمخانی و عراقچی/افزایش نگرانی نمایندگان/پشت پرده اصرار برای تصویب آخرین درخواست fatf لحظه ربوده شدن دختر 18 ساله در تبریز /فیلم قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت رفتارهای عجیب دیپلمات پاکستانی هنگام سخنرانی روحانی بلوکه شدن حساب ایرانیان در گرجستان فیلم طنز/ دکتر سلام 163 هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی (تصاویر) جینا هاسپل؛ زن شکنجه‌گری که رئیس سیا شد تکذیب برخی اظهارنظرهای منتسب به شمخانی درباره fatf/ تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف از بی‌توجهی به حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی حمید بقایی روز گذشته زیر سرم بوده است ربوده شدن دختر 18 ساله تبریزی توسط خواستگارش روزنامه نگار انگلیسی: آن لحظه‌ای که قرآن را در دست گرفتم، دانستم که زندگی‌ام دیگر به خودم تعلق ندارد بیانیه وزارت خارجه در پاسخ به اظهارات سخیف پمپئو قیمت دلار و نرخ ارز امروز 31 اردیبهشت 97 +جدول معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح کرد: اقتصاد ایران بزرگتر می‌شود واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات روس: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند / تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌مانیم تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی برخی نمایندگان به رعایت حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی عابدزاده: باعث افتخارم است که اولین بازیکن تاریخ ماریتیمو در جام جهانی شدم/تلاش می‌کنم پاسخ اعتماد کی روش را بدهم روحانی به پمپئو: شما چه کاره هستی؟ ایثار و تدبیر جوانان، حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد/ جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند 4 کشته و زخمی در انفجار باکو گرشاسبی: سیدجلال به الجزیره که گل زد حس کردم از تیم ملی خط می‌خورد/ به عنوان مدیر پرسپولیس صحبت‌های زیادی درباره کی‌روش دارم مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور: دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون داده شده بود/اطلاع رسانی درست می‌توانست مانع سوءبرداشت شود/مردم تحریک شدند ارتش و سپاه در عملیات بیت‌المقدس یکسان نقش داشتند/ تشریح ویژه برنامه‌های مختلف بمناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر یک آتش نشان شهید شد دستگاه قضا با افزایش نامتعارف قیمت‌ها برخورد قاطع می‌کند/ مقابل سوء استفاده کنندگان از فضای اقتصادی کشور می‌ایستیم پنه لوپه کروز: دیگر در فیلم فرهادی بازی نمی‌کنم تشدید بارش در برخی استان‌ها از امشب واشنگتن درپی تسلیم شدن ایران و براندازی است نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس به دادستان کل؛ درخواست رفع فیلتر توئیتر / در صورت طرح این موضوع در کمیته تعیین مصادیق، توئیتر رفع فیلتر خواهد شد آتش نشان مجروح در بیمارستان جان باخت واشنگتن‌پست: درخواست‌های ترامپ از ایران غیرواقع‌بینانه است/ ایران کره شمالی نیست واکنش ظریف به سخنرانی وزیر خارجه آمریکا: دیپلماسی قلابی آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست سیدجلال مرا عاشق بازیکنان ایرانی کرد/شفر چرا سورپرایز شده؛ او خودش پست ووریا را تغییر داد/ شبانه 2 بازیکن استقلال را به پرسپولیس بردند امام جمعه ارومیه درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت در مقابل کسانی که از فضای اقتصادی کشور سوءاستفاده کنند، می‌ایستیم/ برنامه‌های دولت، مانع انجام وظایف دستگاه قضایی نیست اگر جنگی صورت گیرد نیروهای مسلح ما طومار دشمن را در هم می‌پیچند/ هدف دشمن ناامید سازی مردم از نظام است

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me