تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:دانا
دسته:فرهنگی()
کد خبر:16267557
۱۳۹۷/۰۲/۲۴ ۱۶:۱۱

رونمایی از سرور و سایت اسناد و مدارک دفاع مقدس در سال جاری/ برای جمع آوری تاریخ شفاهی متأسفانه زود دیر شد

مدیر پژوهش، آموزش و فناوری اطلاعات در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با ابراز خرسندی از روند رو به رشد و موفقیت آمیز اجرا شدن تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس در کشور، اعلام کرد که در سال جاری رونمایی از سرور و سایت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس را در پیش داریم که با دعوت از ریاست ستادکل نیروهای مسلح، سرلشگر دکتر حسن باقری انجام می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از رودآور؛ تاریخ شفاهی هر کشوری بخشی از هویت یک کشور است که اگر به درستی ثبت و ضبط شود، می تواند بخشی مسیر از آینده ی آیندگان را روشن سازد و پر از درس های آموزنده برای افراد چه در زمان حال و چه در آینده است.

اما در این میان توجه به تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس بر کسی پوشیده نیست و از آنجا که بر سن والدین و همرزمان شهدا هر روز افزوده می شود و احتمال از بین رفتن خاطرات آنان است، مهمترین مسئله برای باقی ماندن آن خاطرات ارزشمند، شروع کردن به ثبت و ضبط و به زبانی ساده آغاز ثبت تاریخ شفاهی آنان است که خوشبختانه در سال های اخیر به جدیت از سوی سازمان های متولی پیگیری شده است.

در این زمینه به گفت و گو با «سرهنگ حسین فروتن نژاد» رییس دایره آموزش، پژوهش، و فناوری اطلاعات در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس نشستیم، او که از سال 92 تاکنون در این سمت فعالیت می کند و پیش از آن یعنی از سال 79 تا 92 به عنوان مسئول کمیسیون اسرا و مفقودین در عمومی حفاظت اطلاعات فرمانده معظم کل قوا خدمت می کرده، از اهمیت تاریخ شفاهی برای خوانندگان خوب رودآور حرف های بسیار به میان می آورد.

*تاریخ شفاهی مکملی برای تاریخ و اسناد کتبی

سرهنگ فروتن نژاد در گفت و گو با خبرنگار رودآور؛ گفت:  تاریخ شفاهی بزرگان از اهمیت بالایی برخودار است و مکملی برای اسنادکتبی، دیداری، صوتی و شنیداری همچون فیلم، عکس ، نوار و از ای دست تاریخ های کتبی است.

وی با بیان اینکه ما اگر بخواهیم بدانیم عقبه تاریخ شفاهی نخست باید ببنیم سند چیست؟، اظهار کرد: سند از نظر لغوی به چیزی می گویند که می توان به آن اعتماد و استناد کرد و یا قابل رجوع و محکمه پسند باشد.

* در ایران چندان به تاریخ شفاهی پرداخته نشده

مدیر پژوهش، آموزش و فناوری اطلاعات در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس افزود: تاریخ شفاهی در ایران داستان غم انگیری دارد، زمانی که بررسی می کنیم و آن گونه که باید به آن پرداخته نشده است.

فروتن نژاد تصریح کرد: زمانی که امام خمینی(ره) در پاریس تبعید بودند، شهید محمد عراقی به دیدار ایشان می رود و در آنجا تعدادی از دانشجویان خاطرات وی را ضبط می کنند اما آن زمان، آن خاطرات به چاپ نمی رسد تا سال های بعد یعنی در دهه هشتاد شاهد انشتار کتاب خاطرات این شهید که به دست گروهک فرقان به شهادت رسید با عنوان ناگفته ها در ایران هستیم.

*هدف اولیه، انجام وظیفه و گردآوری تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس است

وی عنوان کرد: این موضوع نشان می دهد که جمع آوری خاطرات بزرگان، رزمندگان، خانواده شهدا و ایثارگران چه قدر ارزش دارد و اگر ما مصاحبه گرفتیم و فرصت پیاده سازی آن نبود، هستند آیندگانی که به دست آنان روزی این گفت و گو ها به سرانجام می رسد، یکی تدوین می کند و دیگری پیاده سازی و آن یکی هم تبدیل به کتاب کرده و پخش می کند.

مدیر پژوهش، آموزش و فناوری اطلاعات در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با تأکید بر اینکه از نقش بانوان نباید در دوران دفاع مقدس غافل بمانیم، گفت: در سال های اخیر کتاب های بسیاری از بانوان رزمنده، آزاده و آنانی که در پشت جبهه ها زمینه ساز تقویت و روحیه همسران و فرزندان خود برای دفاع از اسلام بودند به چاپ رسیده است.

*طرح امام سجاد(ع) چه بود؟

فروتن نژاد در ادامه با استناد به منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه باید اسناد دوران دفاع مقدس 100 سال، 200 سال باقی بماند تا آیندگان از آن بتوانند استفاده کنند، اظهار کرد: بعد از آن بود که طرح امام سجاد(ع) در دستور کار سازمان قرار گرفت، در طرحی برای جمع آوری اسناد و مدارک نیروهای نگهداری کننده اسرای عراقی در ایران، مسئولان کمپ ها، و اردودگاه ها، تا با جمع آوری تاریخ شفاهی آنان، کتاب های متعددی چاپ شود.

* خارج شدن اسناد و مدارک دوران دفاع مقدس از حالت طبقه بندی شده، زمینه ساز انتشار کتاب های متعددی شد

وی تصریح کرد: همزمان با اجرای این طرح، در همایش تجلیل از شهید حاج محمدعلی نظران و نیروهای های نگهدارنده اسرای عراقی در ایران، سرلشگر بسیجی، دکتر سید حسن فیرزو آبادی ریاست ستاد کل نیروهای مسلح وقت، نامه ای از سوی دفتر عمومی حفاظت را قرائت کرد که در آن آمده بود که اسناد و مدارک جنگ از دیگر از طبقه بندی خارج شدند و عمده آنان قابل چاپ و نشر هستند.

وی افزود: از این رو پس از این ابلاغیه تمامی سازمان های لشگری و کشوری اعم از وزراتخانه های مختلف و نهادها به صورت خودجوش به جمع آوری تاریخ شفاهی دوران مقدس و نقش سازمان های خود در دوران دفاع مقدس پرداختند و به دنبالش کتاب های بسیاری در این حوزه رونمایی شد.

*مراحل اجرایی شدن تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس

مدیر پژوهش، آموزش و فناوری اطلاعات در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس در ادامه و در تشریح چگونگی جمع آوری تاریخ شفاهی افراد مرتبط با  دفاع مقدس، گفت: در مرحله اول مکاتبه با سازمان ها و گرفتن اسناد را در پیش داریم و بعد کندزدایی اسناد و پس از ثبت و ضبط اسناد و فهرست نویسی آن.

فروتن نژاد عنوان کرد: مهمترین بخش پس از جمع آوری اسناد، نگهداری از آن است که با چه استاندارهایی باید رعایت شود تا برای همگان قابل استفاده بوده و توسط آیندگان هم مورد بهره برداری قرار گیرد و از بین نرود، چرا که اگر هر سند کاغذی تنها یک بار توسط هر محقق و پژوهشگر بررسی شود به مرور زمان از بین می رود.

وی افزود: به همین منظور اسناد موجود اسکن شده و در سایت مربوطه بدون کم و کاستی قرار می گیرد و محققان هم می توانند به فراخور نیازمندی های خود، اسناد را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند و از آن بهره لازم را ببرند.

* برای جمع آوری تاریخ شفاهی متأسفانه زود دیر شد

مدیر پژوهش، آموزش و فناوری اطلاعات در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس با تأکید بر اینکه برای جمع آوری تاریخ شفاهی متأسفانه زود دیر شد، گفت: ولی هم اکنون هم باید این کار انجام شود، تا رزمندگان و خانواده شهدا هستند، به گردآوری تاریخ شفاهی آنان پرداخت، بعد پیاده سازی کرد، تا تبدیل به کتاب شود و به دست قشر جوان امروزی که دوران دفاع مقدس را لمس نکردند، برسد.

* باید جوانان امروزی بدانند که چه بودیم و اکنون چه هستیم

فروتن نژاد عنوان کرد: این وظیفه تک تک ما است که در بصیرت بخشی و آگاه سازی جامعه قدم برداریم، اینکه چه بودیم و اکنون در چه سطحی از اقتدار رسیدیم و برای حفظ و حراست از انقلاب چه خون هادادیم و چه زحمت ها کشیده شده، از این رو تاریخ شفاهی به عنوان منبعی مورد اعتبار و ارزشمند باقی می ماند و مورد استفاده آیندگان هم قرار می گیرد.

*برگزاری کارگاه های تخصصی تاریخ شفاهی در استان های مختلف

وی در ادامه با بیان اینکه کارگاه های مختلف آموزشی با عنوان آموزش تخصصی تاریخ شفاهی زیر نظر  سازمان حفظ و آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس در استان های مختلف و حتی در تعادی از شهرها در دست برگزاری است، گفت: در این کارگاه ها؛ مباحث آموزشی از جمله تاریخ شفاهی، فهرست نویسی اسناد، آرشیو اسناد، آسیب ها آرشیوی اسناد، مهرشناسی و مرمت و بازسازی مطرح می شود.

*رونمایی از سرور و سایت اسناد و مدارک دفاع مقدس در سال جاری

وی با ابراز خرسندی از روند رو به رشد و موفقیت آمیز اجرا شدن تاریخ شفاهی دوران دفاع مقدس در کشور، اعلام کرد که به زودی و در سال جاری رونمایی از سرور و سایت سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس را در پیش داریم که با دعوت از ریاست ستادکل نیروهای مسلح، سرلشگر دکتر حسن باقری انجام می شود.

مدیر پژوهش، آموزش و فناوری اطلاعات در سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس تصریح کرد: با رونمایی از این مدارک و اسناد بیشماری در اختیار عموم محققین قرا ر می گیرد و آنان به تناسب پژوهش های خود، از اطلاعات موجود بهره مند می شوند.

زنگنه

انتهای پیام/

 

#تویسرکان #اسناد و مدارک دفاع مقدس #سرور و سایت
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


فراخوان دریافت انتقادات مسافران خط 5 متروی تهران لباس ایران؛ حوصله سَربَر با جزییات زیبا احتمال تحویل 13 هواپیمای atr به ایران احمد ابوالقاسمی قاری دومین کرسی تلاوت نمایشگاه بین‌المللی قرآن جریان صدر: مشکلی با نخست‌وزیری العبادی نداریم بررسی مشکلات روشنایی برخی از معابر دشت ناصر فیروزکوه روزه موجب تزکیه نفس و ضامن سلامت جسم و روح کشف محموله بزرگ قاچاق کالا و مشروبات الکلی در مشهد چگونه 120 سال عمر کنیم؟ یورش نظامیان صهیوینستی به فلسطینیان در منطقه باب العامود قدس اشغالی+ فیلم تاثیر چاقی بر سلامت جنسی نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس برای رفع فیلتر توئیتر چگونه 120 سال عمر کنیم؟ رامین رضاییان از اوستنده جدا شد شعار حج تمتع سال 97 اعلام شد کشف محموله بزرگ قاچاق در مشهد از کاراته انتظار مدال طلای المپیک 2020 داریم/ جوایز کاراته کاها مطابق با آیین نامه اهدا می‌شود مئولنستین و چگونگی الهام بخشی راجر فدرر به منچستریونایتد در راستای قهرمانی در لیگ قهرمانان سال 2008 مهلت نیم روزه استاندارتهران برای تحویل زمین پایانه کشاورزی شمیران بنای تاریخی یخدان لنگر در معرض تخریب قرار دارد با تفکر سنتی نمی‌توان با تهدیدات دشمن مقابله کرد آمار نوجوانان سیگاری در کشور/ نگرانی از مصرف ریتالین شیراز| زنجیره فرآوری گیاهان دارویی در استان فارس اجرایی شود سدِ راه شهادت ابراهیم بودم دستاوردهای نوین دامپزشکی کشور مدیون موسسه رازی است جزء خوانی قرآن کریم در میدان تاریخی امام (ره) شهر همدان پرورش زنبور عسل در خانه 15 میلیارد دلار آمار رسمی قاچاق ورودی به کشور پیام پادشاه و ولیعهد عربستان به رئیس جمهور مستعفی یمن گفت‌وگو با طلبه اینستاگرامی حامی حیوانات وضع شدیدترین تحریم‌های طول تاریخ علیه ایران 6 وزیری که نامه رفع فیلتر امضا کردند چه کسانی بودند؟ پمپئو: شدیدترین تحریم‌های تاریخ را علیه ایران اعمال می‌کنیم آرایش چشمتان را با وازلین پاک کنید! تایید تاثیر فیلتر تلگرام بر اختلال اینترنت گمانه‌زنی از دلیل حذف سیدجلال از تیم ملی سلطانی‌فر: یقین دارم کاراته مدال طلا را در المپیک 2020 کسب می‌کند/درباره ادامه همکاری با کی‌روش فدراسیون فوتبال تصمیم می‌گیرد استغفار را امروز از دست ندهیم؛ هم نعمت و هم سپر پارچه با ارز 4200 تومان برای محصولات حجاب کجاست ضرب و شتم اولین جرم کشور/ آموزش سبک زندگی اسلامی به زندانیان رابطه ناسالم پزشکان و شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی نگران کننده است کمک 33 میلیارد ریالی خیرین در گلریزان ستاد دیه کشور سهم ایجاد بازار برای صنایع دستی در حمایت از تولید ملی کجاست تقویت فرهنگ قرآنی زنان و نهاد خانواده در نمایشگاه قرآن/ داستان بانوان تازه مسلمان را اینجا بشنوید بازدیدکنندگان نمایشگاه قرآن نرم‌افزارهای دینی و قرآنی هدیه می‌گیرند عکس/هشدار نشت گازهای سمی در هاوایی مقام ایرانی: آمریکا می‌خواهد با فشار ایران را وادار به تسلیم کند شیراوژن: دانشگاه‌ها باید کرامت دانشجویان دکتری را حفظ کنند 5.2 درصد از تعاونی‌های کشور در کرمان فعال هستند
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت فیلمی از لحظه ربودن دختر 18 ساله در تبریز افول تدریجی یک رویا … تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی مدیر یوونتوس مقصد بعدی بوفون را لو داد مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال (عکس) قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد+ عکس اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد دیپلماتی که سوژه شد +فیلم فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد/ بی‌تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد پشت پرده خط خوردن وریا غفوری اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ جنجال بر سر استیکرهای جام‌جهانی تلگرام آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد لحظه ربوده شدن دختر 18 ساله در تبریز /فیلم اهدای عضو جانباز علی زلفی نوای "یازده ستاره" در بدرقه تیم ملی ممنوعیت اجرت درصدی طلا درگیری‌ها در 'درنه' لیبی 35 کشته برجای گذاشت دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی کفاره روزه سال 97 چگونه محاسبه می‌شود؟ ردپای کم رنگ نظارت بر بازار عمل زیبایی درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی‌کنیم آیت‌الله مکارم شیرازی: بعد از انقلاب، تفاوت چندانی در وضعیت طلاب به وجود نیامده/ وضعیت مردم بهبود یافته، به طوری که درگذشته کمتر کسی وسیله نقلیه داشت مناجات‌خوانی حسن عبدی در حضور مقام معظم رهبری +فیلم خاکسپاری غریبانه حسین فرجی تکذیب برخی اظهارنظرهای منتسب به شمخانی درباره fatf/ تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف از بی‌توجهی به حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی ‌عامل شهادت سرباز وظیفه در دلگان به هلاکت رسید خبر دستور لغو فیلتر تلگرام کذب است/ با بازپرس صحبت کرده‌ام واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات روس: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند / تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌مانیم تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی برخی نمایندگان به رعایت حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی وال استریت ژورنال: پای کارآفرین اسرائیلی تبار به پرونده تخلف انتخاباتی ترامپ باز شد / لابی گری‌های پنهانی فرزند ارشد ترامپ برای دستکاری افکار عمومی و نقض حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی / ماجرای «تله افکار» عمومی چیست؟ علی دایی را سفیر همیشگی فوتبال ایران کنید روزنامه نگار انگلیسی: آن لحظه‌ای که قرآن را در دست گرفتم، دانستم که زندگی‌ام دیگر به خودم تعلق ندارد ایثار و تدبیر جوانان، حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد/ جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند 4 کشته و زخمی در انفجار باکو زاهدان| امسال حتی "یک قطره" آب از هیرمند رهاسازی نشد از آثار حائز اهمیت ماه رمضان الفت، صمیمیت و کنار هم بودن است/ آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد؛ بی تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد رویترز: اتحادیه اروپا پیشنهاد افزودن بندهایی به برجام را تکذیب کرد عابدزاده: باعث افتخارم است که اولین بازیکن تاریخ ماریتیمو در جام جهانی شدم/تلاش می‌کنم پاسخ اعتماد کی روش را بدهم از بازیکن خاصی که کِی‌روش را عاشق فوتبالیست‌های ایران کرد تا انتقال شبانه دو استقلالی به تیم پرسپولیس! توافق سران عرب با نتانیاهو درمورد طرح سازش ترامپ آتش نشان مجروح در بیمارستان جان باخت وزیر کشور دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون را داده بود/اخبار به درستی منتقل نمی‌شد، مردم تحریک شدند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me