تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایکنا
دسته:متفرقه()
کد خبر:16296977
۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۱۵:۰۲

10 میلیون بدمسکن در انتظار طرح ملی بازآفرینی شهری

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری گفت: 66 هزار هکتار اراضی شهری در 523 شهر با جمعیتی بالغ بر 10 میلیون جمعیت دچار جریان بدمسکنی و سکونت در محلات نابسامان هستند که براساس برنامه ششم توسعه، این محلات باید بازآفرینی شوند.

به گزارش ایکنا، جهان اقتصاد نوشت: هوشنگ عشایری در نشست خبری برنامه ملی بازآفرینی شهری حداقل زمان بهسازی هر محله و اجرای برنامه بازآفرینی در آن محله را بین ۱۰ تا ۱۲ سال عنوان و تصریح کرد: در طول این مدت، محلات هدف باید به میانگین کیفیت زندگی همان شهر دست یابند و اتفاقاتی رخ دهد که منجر به افزایش زیست پذیری در آن محلات شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: در این ۱۳۳۴ محله میانگین رقم مورد نیاز بهسازی در هر مرحله ۹۰ میلیارد تومان است که شامل همه نیازهای روبنایی و زیربنایی اعم از احداث آموزشگاه، ورزشگاه، فضای درمانی، فضای فرهنگی و زیرساخت های شهری مانند آب، فاضلاب و امثال اینهاست. همچنین نوسازی واحدهای مسکونی نیز در این طرح گنجانده شده و این رقم به ساخت و ساز مسکن نیز اختصاص دارد.

وی تصریح کرد: به طور کل بودجه مورد نیاز برای نوسازی کل محلات نابسامان کشور ۱۲۳ هزار میلیارد تومان است که با توجه به حداکثر زمان اجرای آن سالانه ۲۵ هزار میلیارد تومان باید برای بهسازی محلات آسیب پذیر اختصاص یابد که تأمین این مبلغ از سوی دولت امکانپذیر نیست.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران افزود: قبلاً سه عنصر دولت، شهرداری و بخش خصوصی بافت های فرسوده را احیاء می کردند به این صورت که خانه ها را دولت و یا شهرداری از مردم خریداری و تخریب می کردند و پس از سالها ساخت و ساز، نه تنها محله بهینه نمی شد بلکه کیفیت زندگی برای ساکنان بدتر نیز می شد چون مدل اقدام اشتباه بود.

عشایری تصریح کرد: همچنین در مدل قبلی رویکرد نوسازی محله فرسوده از بالا به پائین بود و دولت از مرکز برای ساکنان محل تصمیم گیری می کرد اما در برنامه جدید بازآفرینی شهری این رویکرد از پائین به بالا بوده و ساکنان محله خواسته های خود را به دولت اعلام کرده و مجری طرح موظف به اجرای خواسته های مردم است. ضمن اینکه به این سه رکن قبلی تسهیل گر که نهادی است که با حضور خود مردم محله شکل می گیرد، اضافه شده و رکن بخش خصوصی نیز از سازنده صرف به توسعه گر، تغییر ماهیت داده است.

وی در مورد نقش توسعه گر خاطرنشان کرد: تفاوت توسعه گر با سازنده این است که هم جریان اجتماعی محله را در نظر می گیرد و هم ریسک سرمایه گذاری را محاسبه کرده و سازنده را مجاب به سرمایه گذاری در محله می کند و هم علاوه بر اینکه نظر مردم را اجرا می کند، با حاکم ملی و محلی (دولت و شهرداری) در ارتباط است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: از این رقم سالانه ۲۵ هزار میلیارد تومان سالی ۸ هزار میلیارد تومان را دولت، ۷ هزار میلیارد تومان را شهرداری و ۱۰ هزار میلیارد دیگر را توسعه گر و یا بخش خصوصی تأمین می کند. ضمن اینکه در برنامه ملی بازآفرینی شهری ۱۹ سازمان و وزارتخانه به همراه بخش خصوصی، نهادهای عمومی، سمن ها و تشکل های غیر دولتی نیز فعالیت دارند.

وی ادامه داد: نیمی از ۸ هزار میلیارد تومان سهم دولت از محل صندوق توسعه ملی به دو شکل هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی برای احداث تأسیسات زیربنایی و روبنایی و دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی به عنوان وجوه اداره شده برای مسکن سازان تخصیص می یابد که این پیشنهاد را هفته گذشته بانک مرکزی پذیرفت و اگر مجلس آن را تصویب کند از محل صندوق توسعه ملی به صورت ریالی به شرکت بازآفرینی شهری ایران تخصیص خواهد یافت.

عشایری درباره ۷ هزار میلیارد تومان سهم شهرداری گفت: در سال ۱۳۹۶، شهرداری ۵۲۳ شهر دارای بافت های نابسامان، مبلغ ۵۵ هزار میلیارد تومان بودجه مصوب داشتند. با توجه به اینکه ۶۰ درصد این بودجه، جاری و ۴۰ درصد عمرانی بود، محاسبه کردیم که در صورتی که ۳۰ درصد از این ۴۰ درصد بودجه عمرانی به برنامه بازآفرینی شهری اختصاص یابد چرا که ۳۰ درصد جمعیت شهری ایران بدمسکن هستند، در نهایت رقم ۱۲ هزار میلیارد تومان به دست می آید که ۵ هزار میلیارد تومان از ۷ هزار میلیارد تومان سهم شهرداری ها هم بیشتر است. بنابراین شهرداری ها می توانند سهم خود تأمین کنند.

وی در خصوص سهم بخش خصوصی اظهار داشت: با مذاکراتی که با بخش خصوصی داشته ایم، آنها توانایی تخصیص ۱۰ هزار میلیارد تومان را برای ورود به صرفا احداث مسکن می توانند تأمین کنند.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، به دستور رئیس جمهور همه دستگاه ها، قرار است اراضی خود را در بافت های نابسامان را به شرکت عمران و بهسازی تحویل دهند که تاکنون با توجه به اینکه سازمان ملی زمین و مسکن تمامی اراضی واقع در محلات هدف را به اجرای برنامه بازآفرینی شهری تخصیص داده است، در مجموع ۶۰ هزار مترمربع در سراسر کشور به جز شهر تهران آماده واگذاری به توسعه گر است. اراضی واقع در شهر تهران نیز به دستور رئیس جمهور به شهرداری تهران برای اجرای این برنامه واگذار می شود.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران درباره تغییر نام این شرکت تصریح کرد: اواخر سال گذشته، شرکت عمران و بهسازی شهری ایران در هیئت دولت به سازمان بازآفرینی شهری تغییر نام یافت اما شورای نگهبان ایراد قانونی به این مصوبه گرفت و گفت براساس قانون خدمات شهری هر نهاد جدیدالتأسیس باید پیشوند شرکت، وزارت و یا موسسه اقتصادی داشته باشد که این مصوبه مجددا به هیئت دولت برگشت خورد و در مصوبه جدیدی به شرکت بازآفرینی شهری ایران تغییر نام یافت.

این مقام مسئول با بیان اینکه تاکنون ۳۳ هزار نفر از تسهیلات گیرندگان صندوق پس انداز مسکن یکم در بافت های فرسوده اقدام به خرید واحد مسکونی کرده اند، خاطرنشان کرد:برنامه تشویقی ما برای ورود توسعه گر به ساخت و ساز مسکن در محلات هدف، ارائه تخفیفات در هزینه های جانبی است که در مجموع ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه تمام شده ساخت و ساز در این محلات پائین تر از محلات دیگر خواهد بود که شامل تخفیف در هزینه صدور پروانه ساختمانی، نظارت نظام مهندسی، انشعابات آب و برق و گاز، بیمه کارگر ساختمانی، صدور سند و… و. می شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره موازی کاری بخش های مختلف در اجرای برنامه ملی بازآفرینی ملی شامل تعیین مشاور رئیس جمهور در حوزه بازآفرینی شهری، وزارت راه و شهرسازی، ستاد بازآفرینی شهری، ستاد ملی بازآفرینی شهری، شرکت بازآفرینی شهری ایران و معاونت اقتصادی رئیس جمهور گفت: ورود آقایان ترکان و نهاوندیان به مرحله ملی بازآفرینی شهری نقطه قوت این برنامه است و هر پیشنهادی که می دهیم با همکاری این دو عضو کابینه بدون آنکه به کمیسیون های تخصصی دولت برود مستقیما در صحن هیئت دولت مطرح می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال دیگری درباره افزایش زمان بازپرداخت وام خرید مسکن در بافت فرسوده از ۱۲ به ۱۵ سال از محل صندوق پس انداز مسکن یکم گفت: شورای پول و اعتبار هم با افزایش زمان بازپرداخت وام خرید مسکن در بافت فرسوده از محل صندوق پس انداز مسکن یکم موافقت کرده و هم از محل اوراق مسکن؛ اما از آنجایی که افزایش سه ساله زمان بازپرداخت از محل صندوق یکم هنوز به بانک عامل بانک مسکن اعلام نشده، این مصوبه فعلاً اجرایی نشده است ولی افزایش زمان بازپرداخت از محل اوراق تسهیلات به مسکن ابلاغ شده و در حال اجرا است ضمن اینکه این افزایش زمان ۳۰ هزار تومان از مبلغ اقساط وام دریافت کنندگان تسهیلات صندوق یکم کم خواهد کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


مرگ دلخراش آتش‌نشان فداکار در حوضچه آب جوش رویترز: تحریم‌های آمریکا علیه ایران تهدیدی برای "اقتصاد افغانستان" است عناوین روزنامه‌های امروز 01 / 03 / 97 صندلی سپنتا نیکنام در شورای شهر همچنان بلاتکلیف /مجمع تشخیص تکلیف نماینده زرتشتی را چه زمانی مشخص خواهد کرد؟ /محمد صدر: نظرمجمع تشخیص فوق شورای نگهبان و مجلس است /کمیسیون سیاسی مجمع معتقد است قانونی که براساس آن سپنتا انتخاب شده باید ملاک قرار بگیرد/پرونده سپنتا نیکنام یک‌بار به صحن مجمع آمد و نتیجه‌ای از آن حاصل نشد رژه دوچرخه‌ها در مسکو/تصاویر استایل جدید "الناز حبیبی" در یک مراسم/عکس راهکارهای طلایی طب سنتی برای روزه داران در صحنه می‌درخشیم با یازده ستاره سرانه بدهی هر ایرانی چقدر است؟ عکس/روزنامه‌های ورزشی سه‌شنبه 1 خرداد نزدیک افطار از ورزش کردن پرهیز کنید! روایتی از شهادت قهرمان میدان مین چرا ولیعهد آل‌سعود در انظار عمومی ظاهر نمی‌شود؟ / سه سناریو از غیبت بن‌سلمان تحلیل سعید حجاریان از وضعیت سیاسی کشور/ چهارراه اصلاح‌طلبی حاشیه‌ای بر نشست غیرعلنی مجلس آیا می‌توان با همسر معتاد زندگی کرد؟ قارچ "کوهستان و ارگانیک" نخورید! مسکن مهر نود و هشتی می‌شود؟! معرفی دانشمند ایرانی بعنوان چهره پیشرو در "درمان‌های میکروسکوپی ایمپلنت" عمار حکیم: دور هیچ کاندیدایی خط قرمز نمی‌کشیم 23 روز تا جام جهانی شرح دعای روز ششم ماه مبارک رمضان حمایت گسترده ایران از مقاومت در غزه دختر 18 ساله؛ جوان‌ترین نامزد انتخابات پارلمانی ترکیه +عکس افرادی خاص که در لیست ترور اسرائیل قرار دارند+اسامی انهدام یک پهپاد ناشناس در لاذقیه به جای برجام / کج کلاه خان ترسناک +تصاویر فیلم | رکوردهای فوتبالی که هیچ‌وقت شکسته نمی‌شود بررسی رابطه‌ی جهانی شدن با سبک زندگی راهبرد سبک ایرانی یک بال انسانیت شکسته است! پیش‌شرط‌هایی برای بهبود فضای کسب‌وکار و تولید در ایران بررسی سبک زندگی اسلامی از منظر «حیات طیبه» در قرآن بررسی برخی عوامل و روند‌های سیاسی موثر بر ساخت یابی هویت اسلامی- ایرانی‌ رویکرد ترامپ در مورد ایران، بی‌نتیجه است ارتباط سایز کمر با کمبود ویتامین d تروریست‌ها سر دو موذن را در الجزایر از تن جدا کردند انتصاب مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان بازدید مدیرعامل گاز استان از روند گازرسانی به روستاههای الیگودرز انتقاد از قیمت نان سنگک در دلفان امور فرهنگی باید محور کارها و برنامه‌های بندرامیرآباد قرار گیرد پاسخ ایران به ترامپ نه عجولانه ولی دردناک خواهد بود سخنرانی پمپئو در مورد ایران، کاملا خیالی بود چگونه تبریز با تکدی گری خداحافظی کرد؟ 16 مورد تیراندازی در مدارس آمریکا فقط در 5 ماه «ژن خوب» هم کشف شد! تصویری از جشن تولد خاص بهنوش طباطبایی امیرعبداللهیان: نتیجه واقعی انتخابات عراق، "نه" به اشغالگری بود چابهار در مسیر پیشرفت قرار گرفته است/خودمان باید نقش ایفا کنیم
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی فیلمی از لحظه ربودن دختر 18 ساله در تبریز دیپلماتی که سوژه شد +فیلم فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی اهدای عضو جانباز علی زلفی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران اتفاق زیبا در روز ملی اهدای عضو اظهارات متناقض شمخانی و عراقچی/افزایش نگرانی نمایندگان/پشت پرده اصرار برای تصویب آخرین درخواست fatf لحظه ربوده شدن دختر 18 ساله در تبریز /فیلم حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی فیلم طنز/ دکتر سلام 163 هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی رفتارهای عجیب دیپلمات پاکستانی هنگام سخنرانی روحانی بلوکه شدن حساب ایرانیان در گرجستان روزنامه نگار انگلیسی: آن لحظه‌ای که قرآن را در دست گرفتم، دانستم که زندگی‌ام دیگر به خودم تعلق ندارد قیمت دلار و نرخ ارز امروز 31 اردیبهشت 97 +جدول بیانیه وزارت خارجه در پاسخ به اظهارات سخیف پمپئو معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح کرد: اقتصاد ایران بزرگتر می‌شود ربوده شدن دختر 18 ساله تبریزی توسط خواستگارش (تصاویر) جینا هاسپل؛ زن شکنجه‌گری که رئیس سیا شد تکذیب برخی اظهارنظرهای منتسب به شمخانی درباره fatf/ تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف از بی‌توجهی به حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی حمید بقایی روز گذشته زیر سرم بوده است عابدزاده: باعث افتخارم است که اولین بازیکن تاریخ ماریتیمو در جام جهانی شدم/تلاش می‌کنم پاسخ اعتماد کی روش را بدهم تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی برخی نمایندگان به رعایت حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی روحانی به پمپئو: شما چه کاره هستی؟ ایثار و تدبیر جوانان، حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد/ جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند 4 کشته و زخمی در انفجار باکو واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات روس: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند / تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌مانیم ارتش و سپاه در عملیات بیت‌المقدس یکسان نقش داشتند/ تشریح ویژه برنامه‌های مختلف بمناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر یک آتش نشان شهید شد دستگاه قضا با افزایش نامتعارف قیمت‌ها برخورد قاطع می‌کند/ مقابل سوء استفاده کنندگان از فضای اقتصادی کشور می‌ایستیم مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور: دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون داده شده بود/اطلاع رسانی درست می‌توانست مانع سوءبرداشت شود/مردم تحریک شدند گرشاسبی: سیدجلال به الجزیره که گل زد حس کردم از تیم ملی خط می‌خورد/ به عنوان مدیر پرسپولیس صحبت‌های زیادی درباره کی‌روش دارم واشنگتن درپی تسلیم شدن ایران و براندازی است نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس به دادستان کل؛ درخواست رفع فیلتر توئیتر / در صورت طرح این موضوع در کمیته تعیین مصادیق، توئیتر رفع فیلتر خواهد شد واکنش ظریف به سخنرانی وزیر خارجه آمریکا: دیپلماسی قلابی آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست پنه لوپه کروز: دیگر در فیلم فرهادی بازی نمی‌کنم تشدید بارش در برخی استان‌ها از امشب آتش نشان مجروح در بیمارستان جان باخت واشنگتن‌پست: درخواست‌های ترامپ از ایران غیرواقع‌بینانه است/ ایران کره شمالی نیست اگر جنگی صورت گیرد نیروهای مسلح ما طومار دشمن را در هم می‌پیچند/ هدف دشمن ناامید سازی مردم از نظام است در مقابل کسانی که از فضای اقتصادی کشور سوءاستفاده کنند، می‌ایستیم/ برنامه‌های دولت، مانع انجام وظایف دستگاه قضایی نیست از بازیکن خاصی که کِی‌روش را عاشق فوتبالیست‌های ایران کرد تا انتقال شبانه دو استقلالی به تیم پرسپولیس! وزیر کشور دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون را داده بود/اخبار به درستی منتقل نمی‌شد، مردم تحریک شدند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me