تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16305697
۱۳۹۷/۰۲/۲۵ ۲۲:۱۶

کسی جرئت نمی‌کند سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق شود!

امروز قاچاق کالا و ارز به جایی رسیده است که گویی امر مبارزه با قاچاق کالا به چند کولبر، بستن بازارهای بانه و گوشی تلفن همراه تقلیل یافته است.

هادی غلامحسینی

وضعيت مبارزه با قاچاق كالا و ارز حتي براي مجلس هم غيرشفاف است، زيرا بعد از انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري و زماني كه معاون اول رئيس‌جمهور نتوانست جاده را براي افزايش قيمت برخي از اقلام كالايي در ايران باز كند، به‌رغم بسته بودن سامانه ثبت‌سفارش يا ممنوعيت واردات خودرو توسط اشخاص حقيقي، دهها هزار خودروي لوكس وارد ايران شده است كه نشان از اشكال بنيادي و ساختاري در امر مبارزه با قاچاق كالا و ارز دارد.
به گزارش «جوان»، وضعيت امروز قاچاق كالا و ارز به جايي رسيده است كه گويي امر مبارزه با قاچاق كالا به چند كولبر، بستن بازارهاي بانه و گوشي تلفن همراه تقليل يافته است. در شرايطي كه مبارزه با قاچاق كالا و ارز يك كار علمي، اقتصادي، اطلاعاتي و عملياتي فراگیر و کلان است، منتها ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز كه گويا سالانه در حدود 16ميليارد تومان از بودجه بيت‌المال دريافت مي‌كند، هنوز برنامه مشخصی براي مبارزه با قاچاق كالا و ارز ندارد.
در اين ميان با انفعال ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز در رابطه با مبارزه علمي و فراگير با عوامل و چشمه‌هايي كه باعث قاچاق كالا و ارز در اقتصاد ايران شده‌اند، عده‌اي كارشناس اقتصادي براين باورند كه حجم نقدينگي بدون پشتوانه در ركود اقتصادي ايران چنان بالا رفته است كه با ورود كالاي قاچاق عده‌اي باور دارند بخشي از زهر تورمي نقدينگي جهش يافته با كالاي قاچاق كنترل مي‌شود همانند طرح پيش‌فروش سكه كه به جمع‌آوري نقدينگي در سطح جامع منتج مي‌شود. عده‌اي نيز با واردات غير‌قانوني ( قاچاق) گسترده كالاهاي لوكسي چون خودرو تلاش مي‌كنند دهها ميليارد تومان نقدينگي را از سطح جامعه و از ميان خانوارهايي كه پول براي آنها همين‌طور پول مي‌آورد، جمع‌آوري كنند.
تحقیق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق چه شد؟
اينگونه مديريت اقتصاد ايران در شرايطي كه چالش‌هاي ساختاري زيادي در اقتصاد داريم، واقعاً نوبر است و اميد است حداقل مجلس شوراي اسلامي كه سال گذشته با عقب‌نشيني از تحقيق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، تحقيق و تفحص از روند مبارزه با قاچاق كالا و ارز را در دستور كار قرار داد، فكري به حال اين وضعيت مبارزه با قاچاق كالا و ارز و همچنين اين آشفته بازار گمركات، شركت انبارهاي عمومي، سازمان بنادر، مناطق آزاد و ويژه اقتصادي و سازمان اموال تمليكي، كارت‌هاي صادره بازرگاني توسط اتاق‌هاي بازرگاني و... كند.
بسياري از سؤالاتي كه در ماه‌هاي گذشته از ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز پرسيده شده همچنان بدون پاسخ باقي مانده و پس از گذشت حدود يكسال هنوز اين ستاد سخنگو ندارد و در رابطه با اینکه این ستاد رئیس یا سرپرست دارد یا خیر هنوز شائبه‌هایی وجود دارد.
به گزارش ايسنا، سال‌جاري با توجه به نامگذاري حمايت از كالاي داخلي، توجه به بحث قاچاق ضروري به نظر رسيده و طبيعي است حساسيت‌ در اين زمينه بيش از سال‌هاي قبل باشد؛ چراكه قاچاق كالا به‌زعم همگان يكي از جدي‌ترين مشكلات پيش‌روي توليد است. البته مسئولان مختلف سال گذشته از كاهش ۵۰ درصدي قاچاق خبر دادند، اما با اين وجود هنوز در بازارها به وفور مي‌توان كالاي قاچاق را مشاهده كرد؛ موضوعي كه توان و انگيزه توليدكنندگان را به شدت كاهش داده‌ است.
اما با تمام اين تفاسير در ماه‌هاي گذشته پيگيري‌هاي ايسنا براي دريافت خبري در حوزه‌هاي مختلف به نتيجه نرسيد. به عبارت ديگر مدتي است پاسخگويي ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز به برگزاري دو - سه نشست در ارتباط با طرح رجيستري و اجراي آن محدود شده و موضوعات ديگر بدون پاسخ باقي مانده است.
اين اتفاق در شرايطي رخ مي‌دهد كه در آخرين روزهاي كاري اسفندماه پارسال رئيس جديد اين ستاد اظهار كرد كه براي رفع مشكل قاچاق نه‌تنها يقه مي‌گيريم، بلكه پيراهن هم پاره مي‌كنيم. حال جاي سؤال است كه آيا احساس نياز نمي‌شود كه نتيجه پيراهن‌هاي پاره شده اعلام شود يا فردي در اين ستاد توضيحاتي حداقلي در اختيار رسانه‌ها قرار دهد تا مشخص شود در بخش‌هاي مختلف چه اقداماتي صورت گرفته است!؟
در مراسم معارفه رئيس جديد اين ستاد، وزير كشور اينگونه اظهار كرد كه اميدواريم اين ستاد تعطيل شود و البته منظور او این بوده که دیگر قاچاق نداشته باشیم که ستاد مبارزه با آن لازم باشد ، اما حتي خود رحماني فضلي هم تأكيدي نداشت كه اين اتفاق به اين سرعت رخ دهد! اكنون حداقل از نظر ارتباط با رسانه و ارائه اطلاعات، چند ماه است كه اين ستاد سكوت را در دستور كار خود قرار داده است!
در ماه‌هاي گذشته پيگيري‌هاي ايسنا درباره قاچاق ارز، قاچاق سازمان يافته، قاچاق لوازم خانگي، دام، طلا، سوخت، گل‌هاي زينتي، وضعيت قاچاق در سال ۱۳۹۶، قاچاق چاي و برنج، قاچاق ميوه، قاچاق پوشاك و مواردي از اين دست بي‌نتيجه مانده است.
اين اتفاقات در شرايطي رخ مي‌دهد كه رسانه‌هاي ديگر هم وضعيت تقريباً مشابهي داشته و از سال گذشته كه مدير روابط عمومي، سخنگو و رئيس ستاد قاچاق تقريباً همزمان براي فعاليت در بخش‌هاي ديگر از اين ستاد خارج شده‌اند، فكر جدي براي ساماندهي بخش اطلاع‌رساني صورت نگرفته است. طبيعي است گفته شود مدير جديد كمتر از دو ماه است در اين ستاد مستقر شده و هنوز فرصت كافي براي انجام چنين مواردي را نداشته‌ است، اما حتي در اين صورت هم نمي‌توان قبول كرد كه ستادي با وظايف سنگين با گذشت دو ماه از سال نسبت به اطلاع‌رساني بي‌تفاوت باشد و مديران مياني هم پاسخگو نباشند.

#برنج #جامعه #مبارزه با قاچاق کالا و ارز #پارس
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


میلان 5 - 1 فیورنتینا؛ حسن ختام فصل معمولی ترکیب اصلی بارسلونا و سوسیداد اعلام شد حقایقی درباره قلیان، مواد معطر و اثرات ناگوار آن بر سلامت سقوط یک دستگاه جرثقیل در محوطه مسجد الحرام با دستور قضایی اینستاگرام چند «مربی رقص» مسدود شد کفاشیان: کی روش استرس زیادی دارد ماموریت ترامپ به سناتور جمهوریخواه پای کارآفرین اسرائیلی تبار به پرونده تخلف انتخاباتی ترامپ باز شد / لابی گری‌های پنهانی فرزند ارشد ترامپ برای دستکاری افکار عمومی و نقض حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی / ماجرای «تله افکار» عمومی چیست؟ تهران در شب‌های رمضان رضایت کامل از افتتاحیه نمایشگاه قرآن / آمادگی صددرصدی از روز دوم توخل رسما سرمربی پاری سن ژرمن شد +عکس پست توهین آمیز و زشت میناوند علیه کی روش استاندار تهران فردا (دوشنبه) در جمع تولیدکنندگان و صاحبان صنایع شمیرانات حضور می‌یابد علت ریش ریش شدن گوشه‌های ناخن چیست؟ طرحی جالب به بهانه پایان کار اینیستا در بارسلونا+عکس سقوط دوباره جرثقیل در مسجدالحرام (+عکس) / یک نفر زخمی شد اداره‌ها برای خدمات رسانی در ساحل آستارا آماده هستند 7 مجروح در تصادف رانندگی شهرک گلستان کشف 3 میلیارد ریال کالای قاچاق در خرمشهر ضرب و شتم شهردار دومین شهر بزرگ یونان +عکس ترکیب بارسلونا در مقابل رئال سوسیداد دیدار مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس هرمزگان با فرمانده منطقه یکم دریایی ارتش در بندرعباس جاده کهنوج به بندر عباس برای دقایقی بسته شد سقوط دوباره جرثقیل در مسجدالحرام قاسمی: درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی‌کنیم یاران عزت‌اللهی در لیگ برتر ماندنی شدند آزادی 113 هزار زندانی جرایم غیرعمد روحانی به اعضای تیم ملی فوتبال چه گفت؟ تعلیق جنگ تجاری آمریکا و چین بقای یاران عزت‌اللهی در لیگ برتر روسیه رژیم صهیونیستی لیست ترور فرماندهان حماس را اعلام کرد رونمایی از همسر خانم بازیگر + عکس آیین بدرقه تیم ملی فوتبال با رونمایی از سرود تیم ملی در جام جهانی 2018 روسیه راموس: مقابل لیورپول باید تمرکز کامل داشته باشیم زیرا جزئیات ریز، نتیجه را تعیین می‌کنند بررسی بازی‌های به یاد ماندنی جام جهانی 2014 برزیل (بخش سوم)؛ ایران 0-1 ارژانتین، مسی بی رحم! گل جاکومو بوناونتورا به فیورنتینا (میلان 5-1 فیورنتینا) ترامپ ماه آینده «معامله قرن» را اعلام می‌کند روحانی: راه نجات ما صبر، مقاومت و ایستادگی است مقتدا صدر خواهان مشارکت در کابینه جدید شد کاپیتان بارسا به رکورد فوق‌العاده آرین روبن نرسید رای جالب یک قاضی برای عامل قطع درختان دلیل تمایل عربستان برای نزدیک شدن به روسیه چیست؟ مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران سقوط دوباره جرثقیل در مسجدالحرام+عکس قیمت مرغ افزایش می‌یابد!؟ کفاره روزه سال 97 چگونه محاسبه می‌شود؟ کشف 500 متر لوله انتقال سوخت قاچاق در روستای ساحلی بندرعباس آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد/ راه نجات ما صبر، مقاومت و ایستادگی است بازگشت ماتادور به صدر رنکینگ جهانی /قهرمانی نادال با غلبه بر زِورف آلمانی
چالش «بنی آدم» روی اسکناس و پاسخ صریح به جناب خان هکرهای کره شمالی موبایل اندرویدی فراریان را به بدافزارآلوده می‌کنند 8 شرکت اروپایی ایران را ترک کردند جشن قهرمانی گالاتاسرای با پرچم تراکتور (عکس) «سه رخ» جعفر پناهی برنده بهترین فیلمنامه کن 2018 اعلام ساعت اجرای طرح ترافیک در ماه مبارک رمضان عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 اردیبهشت 97/ بدرقه یوزها با گل ازبکی! +تصاویر جزئیات قتل خانم وکیل مقابل دادگستری لنگرود عروسی پرنس هری احتمال ریزش تگرگ در تهران و 12 استان کشور ­معاون دادستان کل کشور: مسدود سازی تلگرام با موفقیت پیش می‌رود سلفی گلشیفته فراهانی در کنار برادرش/عکس گزارش افشاگرانه نیویورک‌تایمز از دیدار مخفی فرستاده امارات و عربستان با نماینده ترامپ/طرح خرابکارانه ابوظبی علیه ایران دندان هیتلر راز مرگش را فاش کرد! دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه (عکس) قتل وکیل زن دادگستری در لنگرود دستگیری شرور قاتل در مرز ترکیه علی مطهری: مذاکره با دفتر رهبری درباره fatf نخل طلای کن برای دزدان فروشگاه | یک جایزه برای سینمای ایران اظهارات امروز شمخانی در مجلس جزئیات دستگیری مشهورترین شرور تهران در مرز ترکیه + فیلم برگزاری مراسم عروسی شاهزاده هری و مگان مرکل امیرآباد به منطقه آزاد تجاری نزدیک می‌شود هنرمندی که قدرش را ندانستیم+ عکس‌های قدیمی جزئیات دریافت 2 بار تسهیلات مسکن توسط زوجین تلاش اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم نفتی/ اروپا پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند آنچه در "ماه عسل" دیشب گذشت/ادعای کشف داروی سرطان قیمت طلا و سکه امروز 30 اردیبهشت 97 +جدول وزارت اطلاعات دوتابعیتی‌ها را 210 نفر اعلام کرد/ از حضور 47 دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی تا فعالیت 25 نفر در مراکز دانشگاهی و نظامی کیت بلانشت؛ ملکه استرالیایی هالیوود خلاصه بازی ایران 1_0 ازبکستان در تاریخ 29 اردیبهشت 97 + فیلم مراسم ازدواج شاهزاده بریتانیا و بازیگر زن هالیوود+ عکس دادستان تهران: در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست/ ارسال پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام دادسرا دوئل بزرگ؛ ماه عسل و خندوانه در آغاز ماه رمضان چه کردند؟ روحانی: اولین توطئه بزرگ را پشت سر گذاشتیم/به عقب بازنمی‌گردیم/محدودیت در ارتباطات مردم را نمی‌پسندیم/نمی‌توان همه بارها را برعهده دولت گذاشت تحریک مردم از تریبون نماز جمعه صورت گرفت/ جدایی کازرون و کوه چنار از 25 سال پیش مطرح است/ این جدایی تصمیم مسئولان وزارت کشور بود مطهری: برخی فکر می‌کنند اگر لوایح مرتبط با fatf تصویب شود، آینده حزب‌الله و حماس به خطر می‌افتد که اینطور نیست/ مذاکره با دفتر رهبری درباره fatf شلیک مرگبار به خانم وکیل در لنگرود پاسخ وزیر اطلاعات به کریمی قدوسی: مدیر دوتابعیتی دولتی نداریم/ در برخورد با فعالان اقتصادی افراط شده 24 بازیکن تیم ملی برای بازی با ترکیه روحانی: آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت/ مهمترین پیام انتخابات 96 این بود که به عقب بر نمی‌گردیم چرا نرخ دقیق موالید 2 سال اعلام نمی‌شود؟ دادستان تهران: ارسال پرونده قاتل مأمورین ناجا به اجرای احکام دادسرا /در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست کتاب‌های خواندنی اورهان پاموک رونمایی از نماد فوتبال ایران+ تصاویر " جعفر پناهی" بهترین فیلمنامه/ نخل طلا به ژاپن/ برندگان جشنواره کن 2018 (+عکس) گاهی حس می‌کنیم رئیس مجلس نمی‌خواهد برخی طرح‌ها رای بیاورد/ در مجلس به افرادی که فریاد می‌زنند بهتر فرصت داده می‌شود تهران| فرماندار ری: اصل 109 قانون تقسیمات کشوری را در مورد شهرری پیگیری می‌کنیم قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد گزارش تسنیم: انتشار اسناد جدید از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ وزیر اطلاعات چه چیزی را تکذیب می‌کند؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me