تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16307766
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۰۰:۳۵

جنبش ملی ارمنستان

در شرايط كنوني ارمنستان با مسائل دشواري روبه‌رو است كه مهم‌ترين آن، دور ماندن از تحولات منطقه‌اي است. نبود روابط ديپلماتيك با همسايگان شرقي (آذربايجان) و غربي (تركيه) و نامساعد بودن راه‌هاي ارتباطي به سمت شمال غربي (با گرجستان) و نداشتن ارتباط مستقيم با روسيه، اين كشور را در تنگناي استراتژيك قرار داده و تنها مسير ارتباطي اين كشور از طريق جنوب از قلمرو ايران به سوي آب‌هاي آزاد است.

همپيماني ارمنستان با روسيه و استقرار تجهيزات نظامي در پايگاه هوايي گومري در شمال غرب ارمنستان در نزديكي مرز تركيه (پايگاه هوايي قارص) و ايروان، حضور روسيه در امور نظامي و سياسي را شدت بخشيده است. اگرچه در جريان نا‌آرامي‌هاي اخير سخن از روسيه نمي‌رود، ولي مردم ارمنستان به ويژه نسل جوان خواهان روابط گسترده‌تر با روسيه نيستند و مي‌خواهند استقلال سياسي بيشتري نسبت به دوره شوروي و دهه‌هاي اخير داشته باشند. حساسيت اين مساله را در نخستين اعلام موضع سياسي پاشينيان درباره تداوم همكاري با روسيه مي‌توان دريافت. اشغال قره‌باغ كوهستاني و نگهداري آن در زير سايه همپيماني استراتژيك با روسيه براي ارمنستان هزينه‌هاي مالي و سياسي دارد و دولت را در تخصيص بودجه براي ارائه خدمات با تنگناهايي روبه‌رو مي‌سازد. مساله ديگر كه برقراري روابط با همسايگان را با موانع جدي روبه‌رو مي‌سازد مساله كشتار ارامنه در سال 1915 از سوي تركيه عثماني است كه برقراري روابط ديپلماتيك با تركيه را غيرممكن مي‌سازد، هرچند روابط غير رسمي به ويژه در تجارت خارجي بين بازرگانان ترك و ارمني گسترده و حتي بيش از روابط رسمي با ايران برقرار است. ارمنستان از مزاياي دالان تراسكا، خطوط راه آهن باكو-تفليس- قارص و مسير خط لوله انتقال نفت باكو-تفليس-جيهان و خط لوله انتقال گاز باكو- تفليس- ارزروم با وجود آنكه از دالان قفقاز در شمال ارمنستان مي‌گذرند، محروم است. روسيه براي كمك به اقتصاد ارمنستان اين كشور را به عضويت در اتحاديه اقتصادي اوراسيا پذيرفته است، ولي چون ارتباط زميني بين دو كشور وجود ندارد، روسيه تمايل دارد ايران را وارد اين اتحاديه كند تا از آن طريق پيوستگي جغرافيايي ارمنستان با اتحاديه فراهم شود. اگر امكان‌پذير نشود، آذربايجان را به عضويت ترغيب كند ولي آذربايجان علاقه‌اي به برقراري اتصال ارمنستان (به سبب اشغال قره‌باغ) به محدوده اتحاديه را ندارد وحتي پوتين وعده بازگرداندن هفت شهرستان اشغالي پيرامون منطقه قره باغ را به آذربايجان در ازاي پيوستن به اتحاديه داده است.

راي‌دهندگان در يك رفراندوم در سال 2015 از تغييرات قانون اساسي حمايت كردند و قدرت رييس‌جمهور را به نخست‌وزيري واگذار كردند. مخالفان بر اين باور بودند كه سرژ سركيسيان اين تغييرات را به نفع خود انجام داده بود تا در پايان دوره رياست‌جمهوري خود كه دور دوم و در 2018 پايان مي‌يافت بار ديگر بتواند قدرت را با خود به نخست‌وزيري ببرد. سرژ سركيسيان در پايان دوره دوم رياست‌جمهوري خود در آوريل 2018 با توجه به تغيير نظام سياسي كشور از رياستي به پارلماني، از سوي پارلماني كه اكثر كرسي‌هاي آن در دست حزب حاكم جمهوريخواه بود، به مقام نخست‌وزير انتخاب شد. در پي آن، بزرگ‌ترين اعتراضات خياباني ارمنستان كه طي سال‌ها به وقوع نپيوسته بود به راه افتاد كه خواهان كناره‌گيري سرگيسيان از نخست‌وزير بود. رهبري اين اعتراضات را نيكول پاشينيان بر عهده داشت. سركيسيان پس از چند روز ناآرامي، داوطلبانه از پست نخست‌وزيري استعفا داد. نيكول پاشينيان رهبر مخالفان دولت ارمنستان پس از آنكه هفته‌ها تظاهرات عظيم عليه حزب حاكم را هدايت كرد و چشم‌انداز سياسي كشور را تغيير داد، پس از يك بار راي‌گيري در پارلمان با مخالفت اكثريت مجلس كه كرسي اكثريت آن در اختيار حزب حاكم جمهوري‌خواهان بود، روبه‌رو شد. بنابر قانون ارمنستان كانديداي نخست‌وزيري در صورت عدم كسب راي اعتماد مي‌تواند دو هفته بعد در انتخابي ديگر در راي‌گيري شركت كند. وي با راه‌اندازي تظاهرات گسترده‌اي ديگر، مجلس را تهديد كرد كه اگر بار ديگر راي اعتماد نگيرد كشور را با اعتراضات گسترده و نافرماني مدني فلج خواهد كرد. پاشينيان در دور دوم با جلب آراي چند نماينده حزب جمهوري‌خواه در ماه مه 2018 توسط پارلمان به عنوان نخست‌وزير انتخاب شد. نگراني‌هايي درباره موضع و ديدگاه پاشينيان نسبت به روابط سياسي با كشورهاي ديگر بروز كرده بود. برخي ديدگاه‌ها حاكي از آن بود كه معترضان ممكن است از خارج پشتيباني شوند يا اينكه يك انقلاب رنگي ديگر در منطقه قفقاز در جريان است. روند امور نشان داد كه اين يك جريان ملي است و بدون وابستگي سياسي و مالي به خارج شكل گرفته است. آقاي پاشينيان پس از به دست‌گيري پست نخست‌وزيري وعده داده است كه اتحاد استراتژيك ارمنستان با روسيه را حفظ كند، به همين سبب رييس‌جمهور ولاديمير پوتين، جزو نخستين رهبراني بود كه انتخاب او را به نخست‌وزيري تبريك گفت. بنا براين مي‌توان گفت كه جريان سياسي در ارمنستان خواهان ثبات روابط با روسيه است. دولتمردان ارمني به‌خوبي آگاهي دارند كه بدون پشتيباني روسيه امكان مقاومت در برابر آذربايجان و حفظ مناطق اشغالي قره‌باغ و پيرامون براي آنها وجود نخواهد داشت. اكنون با روشن شدن اين ديدگاه مي‌توان دريافت كه روابط با روسيه كماكان ادامه خواهد يافت، هرچند انتظار كمك بيشتر از روسيه‌اي كه خود درگير تحريم غرب و در وضعيت نامساعد اقتصادي قرار دارد امكان‌پذير نيست.

این خبر را به اشتراک بگذارید


مرحله استانی همایش پژوهش‌های قرآنی در اصفهان برگزار می‌شود حال و هوای بهار در نصف جهان جلد پنجم مجموعه مقالات فرهنگ و پژوهش منتشر شد وضعیت آب شرب و کشاورزی در اصفهان نگران کننده است/ ناامید نیستیم اجرای نمایش بچه‌های مسجد در هفته هنر انقلاب برپایی نمایشگاه عکس «دیوار نوشته‌های قدیم اصفهان» در پاریس خبر را از زبان که باید شنید کم‌آبی نتیجه کفران نعمت و سوء مدیریت‌ها است شهید صیاد شیرازی جبهه انقلاب را متحد کرد استفاده از کالای ایرانی به فرهنگ غالب در میان مردم تبدیل شود نمایشگاه کتاب اصفهان در مهرماه سال جاری برگزار می‌شود هنر انقلاب اسلامی به بازخوانی جدی و دقیق نیاز دارد برنامه‌های صدا وسیما برای آحاد جامعه تولید شود مراسم ترحیم استاد محمدباقر کتابی جای خالی آب شماره 49 فصلنامه اخلاق منتشر شد پیام تسلیت استاندار اصفهان درپی درگذشت استاد محمدباقر کتابی اجرای نمایش «این ره که میروی» در اصفهان مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم در شهرضا برگزار می‌شود کیفیت برنامه‌های قرآنی در خمینی‌شهر افزایش پیدا کند ماه شعبان، مقدمه بهره‌گیری از برکات شب قدر است قدرت‌نمایی در مقابل دشمن، لازمه دنیای امروز است حضور در سوریه را وظیفه اسلامی خود می‌دانیم ویژه برنامه‌های بقعه زینبیه اصفهان در دهه مهدویت تشریح شد ترسِ علی! جانباز هر روز شهید می‌شود میلاد حضرت ابوالفضل و امام سجاد (ع) در اصفهان همایش «طرح‌های ارتقای کیفی محلات شهر اصفهان» برگزار می‌شود آغوش خدا آمادگی دانشگاه اصفهان برای پذیرش دانشجویان روسی شیخ بهایی، عالمی تمدن ساز بود بیمارستان ساعی؛ نماد مشارکت خیران خمینی‌شهری جامعه خریدار علم و آگاهی نیست انسان عامل نیکبختی یا بدبختی خودش است/ باور به شانس ریشه در جهل و ناآگاهی دارد نرم افزار طنین وحی رونمایی می‌شود نکات قرآن و نهج‌البلاغه قابل ترجمه نیست ثبت اولین وقف شهرستان شهرضا در سال جدید تقدیر فرمانده نیروی انتظامی از سرباز مدافع وطن برگزاری ویژه برنامه «فرمانده دل‌ها» در گلستان شهدای اصفهان عقده‌های فکری انسان را به شرک می‌کشاند/ ایمان راه غلبه بر عقده و شرک است جوانان انقلابی، دیگران را به انقلاب دعوت کنند فضای مجازی و سلب محبت از نهاد خانواده برپایی نمایشگاه‌های هنری در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزاری ویژه برنامه اجتماع منتظران در 60 امامزاده شاخص استان اصفهان ارسال 400 اثر به دبیرخانه جشنواره سراسری شعر نهج‌البلاغه آز و نیاز اندیشه مهدویت، مبتنی بر امر به معروف و نهی از منکر است رییس جمهور درگذشت مادر شهیدان سبکتکین را تسلیت گفت شرکت 1100 نفر کاشانی در مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم پیام تسلیت امام‌جمعه اصفهان درپی درگذشت مادر شهیدان سبکتکین
جعفر سمیعی مدیر کل حراست شهرداری تهران شد/ قالیباف رفت + حکم سیدمصطفی موسوی؛ مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درگذشت سیل در لواسان / تصاویر مراسم ختم محمدرضا علیزاده قائم مقام دبیر شورای نگهبان عناوین روزنامه‌های ورزشی 3 خرداد 97/ بفرمایید والیبال! +تصاویر سیدمصطفی موسوی مجری تلویزیون درگذشت مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت +عکس تیراندازی مقابل دادگاه انقلاب اهواز +فیلم حاشیه‌های تخریب قسمتی از ویلای وزیر کشور در ساوجبلاغ عذرخواهی کارگردان «ساخت ایران 2» بابت اشتباه در یکی از سکانس‌ها/ عکس خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت سرقت نافرجام 2600 میلیارد ریال از شبکه بانکی/ دستگیری هکر حرفه‌ای در عملیات پیچیده پلیس فتای اصفهان مراسم تشییع پیکر سید مصطفی موسوی مشخص شد حبس در انتظار متهمان پرونده‌های تلگرامی مجری سرشناس تلویزیون درگذشت/ عکس مراسم ترحیم حجت الاسلام حسنی در ارومیه مجری برنامه‌های مذهبی صدا وسیما درگذشت بازتاب نقشه راه رهبری در قبال برجام در رسانه‌های بین المللی طرح عجیب تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری بازنشستگان ماجرای رهایی کودک یزدی گزارش تصویری: دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر انقلاب شهادت نوجوان فلسطینی؛ افزایش شمار شهدای "بازگشت" به 118 تن بر اثر ایست قلبی، مجری سابق تلویزیون درگذشت حجوم مردم بوشهر به سمت پمپ بنزین/ ارائه خدمات سه برابری پمپ بنزینن‌های استان بوشهر به توسعه توانمندی دفاعی خود ادامه خواهیم داد/آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد رفع 2 چالش بزرگ بازار زعفران از طریق بورس کالا مراسم ترحیم محمد رضا علیزاده مجری و مدیحه سرای برنامه‌های معارف صدا وسیما درگذشت 3 تن در سیلاب شمیران حبس شدند دشمنی آمریکا بر محور مسئله‌ای مثل اتمی نیست، بحث فراتر است / نباید مسائل کشورمان را به امری که از اختیارمان خارج است گره بزنیم پیکر سید مصطفی موسوی تشییع می‌شود شرایط توزیع بنزین امشب در شیراز عادی می‌شود پرسپولیس؛ آخرین تیمی که الدحیل را شکست داده اولین حکم افشانی شهردار جدید تهران کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ ملت متحد ایران پشت سر رهبر انقلاب قرار گرفته و هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملت بزرگ را به زانو در آورد کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/تحریم‌ها و فشارها تأثیری در برنامه‌ریزی‌های سال 97 و سال‌های بعد نخواهد داشت روحانی: در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنمای دولت بوده اند/ اگر 5 کشور منافع ما را تامین کنند برجام را بدون آمریکا ادامه میدهیم قطار باری ایران - ترکیه در خوی واژگون شد چرا «کلانتری» در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ / مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست قیمت مرغ هفته‌ای دوبار تغییر می‌کند/ مرغداری‌ها قادر به جوجه‌ریزی مجدد نیستند/70 درصد خوراک مرغ از خارج تامین می‌شود/ نگران تامین ارز دولتی هستیم گران‌فروشی دارو و تجهیزات پزشکی گزارش شود روحانی ماه جاری به شانگهای می‌رود؛ دیدار با پوتین در چین/ برنامه ریزی برای سفر به سوئیس و اتریش، پس از ماه رمضان سید مصطفی موسوی دار فانی را وداع گفت مرکل: پکن و برلین از برجام، «به شکل فعلی آن» حمایت می‌کنند / توافق هسته‌ای ایده‌آل نیست، اما گزینه‌های دیگر پایدار نخواهند بود نیوشا ضیغمی پس از زایمان خط‌ونشان سپاه برای مقامات آمریکایی: در صورت تعدی و تجاوز به ایران سرنوشتی مانند صدام خواهید داشت (عکس) مجری سرشناس تلویزیون درگذشت (تصاویر) از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار ارومیه| مراسم ختم آیت‌الله حسنی در ارومیه برگزار شد+تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me