تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:متفرقه()
کد خبر:16311148
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۰۹:۳۵

ناگفته‌های خواندنی یک نخست وزیر روزنامه نگار

گفتگوی خواندنی با نیکول پاشینیان روزنامه‌نگار چهل و دو ساله‌ای که تجربه سردبیری پرمخاطب‌ترین روزنامه ارمنستان را دارد.

به گزارشگروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛«نيكول پاشينيان» رهبر انقلاب ارمنستان را روز تعطيل ديديم؛ چند ساعت قبل از آنكه به اعضاي كابينه‌اش بگويد: درست است كه دولت ما، موقت است و بايد تلاش كنيم تا انتخابات مجلس زودتر برگزار شود اما در همين مدت بايد تلاش كنيم تا كارهاي زمين مانده را‌برداريم و جلوتر ببريم. او كسي است كه توانست آرام‌ترين انقلاب منطقه را طي كمتر از دو هفته به ثمر برساند. دوهفته‌اي كه برايش از دو سال قبل تدارك ديده بود.


بیشتر بخوانید:زوایایی پنهان از زندگی نخست وزیر جدید ارمنستان که شاید ندانید+ تصاویر 


نيكول پاشينيان روزنامه‌نگار چهل و دو ساله‌اي است كه تجربه سردبيري پرمخاطب‌ترين روزنامه ارمنستان را دارد. او كه مدتي است حضور در مجلس و رهبري يك ائلاف سياسي را به تجربيات خود افزوده؛ در سال‌هاي قبل از همراهي با هر حركت شتابزده‌اي خودداري كرده بود اما در دو سال گذشته با تمركز روي ورزش خودش را براي يك حركت اساسي آماده كرد. او براي آماده كردن كشور حركتش را به شكل پياده و با دست خالي آغاز كرد و بعد از طي مسافت بيش از صد و بيست كيلومتر به ييروان رسيد و چند روز را هم بي‌وقفه در خيابان‌هاي اين شهر از يك سو به سوي ديگر رفت. مشروح گفت‌وگو با وي به شرح زير است:
 
آقاي نخست‌وزير وقتي با مردم صحبت مي‌كردم، بعضي‌ها معتقد بودند ديگر نبايد شما را نيكول يا آقاي پاشينيان صدا كرد و از اين به بعد بايد به شما بگويند بارون پاشينيان؛ نظر شما چيست؟
مردم هر طور كه دوست دارند مي‌توانند من را صدا كنند. اتفاقي نيفتاده و من همان آدم قبلي هستم؛ فقط عنوان نخست‌وزير هم به ديگر اسامي و القابي كه مي‌توانند صدايم كنند اضافه شده است و هميشه و در همه حال سعي مي‌كنم صريح و راحت با مردم در ارتباط باشم.

حالا در كاخ رياست‌جمهوري تنها هستيد و از آن جمعيتي كه همراه شما بودند خبري نيست. حالا آنها آن سوي ديوار هستند و شما در اين سو بايد به توقعات آنها پاسخ بدهيد.

مردم در همين چند روز هم از تغييرات صورت گرفته شگفت‌زده هستند. در فيس‌بوك برايم مي‌نويسند: «تعجب مي‌كنم كاري كه بايد پنج روز در گمرك طول مي‌كشيد چطور در عرض پنج دقيقه انجام شد.» از زماني كه نخست‌وزير شدم اقتصاد پالس‌هاي مثبتي نشان داده است. ما هنوز هيچ كار خاصي شروع نكرده‌ايم؛ از همين نتيجه مي‌گيريم همين مقدار كه دولت براي مردم مانع‌تراشي نكند، براي شروع كافي است.

براي صد روز اول چه برنامه‌اي داريد؟
بايد مردم را آزاد بگذاريم تا اقتصاد رشد كند و البته بستر مناسبي براي مبادلات خارجي هم آماده كنيم.

وقتي رييس پليس را انتخاب كرديد با اعتراض مردم رو به رو شديد؛ تصور مي‌كنيد چه زماني مردم از شما خواسته‌هايي داشته باشند كه فراتر از توان شما يا قانون باشد؟
من با حمايت مردم به اين مقام رسيدم. سعي مي‌كنم دليل تمام تصميم‌هايم را براي مردم توضيح بدهم و هر زماني كه نتوانم خواسته‌هاي مردم را برآورده كنم، از اين جايگاه كنار مي‌روم.

ما به عنوان روزنامه‌نگار هميشه منتقد هستيم اما در كار اجرايي محدوديت‌هايي وجود دارد و انسان را از آرمان‌خواهي دور مي‌كند. شما به عنوان يك روزنامه‌نگار چطور اين تناقض را در خودتان برطرف خواهيد كرد.

به نظرم نخست‌وزير هم بايد مانند يك روزنامه‌نگار با همه‌چيز به ديد انتقاد نگاه كند و ركود از آنجا شروع مي‌شود كه اين ديد را از دست مي‌دهد. زرق و برق اين محيط كار رسمي نبايد باعث شود كه از مردم جدا شويم. روزنامه‌نگاري در تمام دوره فعاليت‌هاي سياسي من كمك حال من بوده است و مطمئنم اين‌بار هم اين اتفاق خواهد افتاد. مهم‌ترين ويژگي روزنامه‌نگار اين است كه چيزهايي را مي‌بيند كه ديگران نمي‌بينند. فكر مي‌كنم اين ويژگي در دوره نخست وزيري به من بسيار كمك خواهد كرد.

از روزهاي اول انقلاب، فقط گفتيد انقلاب ما مخملي است. آيا بنا نداريد به آن رنگ و بو بدهيد، مثل گل لاله يا رنگ نارنجي؟
اين اسم‌گذاري با خواست من نيست كه بخواهم روي آن اسمي از اين دست بگذارم. اين انقلاب با هيچ گل يا رنگي قابل تعريف نيست. اين از دل مردم بيرون آمده و براي همين هم آن را انقلاب محبت و احترام متقابل نامگذاري كرده‌اند. من چند بار اين را در ميدان جمهوري (هارابراك) گفته‌ام. هيچ نيروي خارجي در آن دخالت نداشته و اين براي ما خيلي مهم است.

من بارها تاكيد كرده و ضمانت داده‌ام كه اجازه ورود نيروهاي خارجي را نمي‌دهم. چون ارمنستان و نظام آن براي من بالاترين ارزش را دارد. الان بسيار خوشحالم كه با اين ترتيب در انقلاب‌مان موفق شديم و اين انقلاب از ميان مردم ارمنستان زاييده شده و در برابر مشكلات دروني جامعه بوده است و حتي تحت تاثير مسائل منطقه‌اي نيز نبوده است.

استقلال و روابط ما با همسايه‌هاي‌مان براي ما خيلي مهم است؛ مخصوصا ايران و گرجستان. ارمنستان بايد استقلال خودش را در تمام مذاكرات و مراودات سياسي حفظ كند. تنها نقطه اشتراك اين انقلاب و انقلاب‌هاي ديگر اين است كه توانسته جايگاه ارمنستان را در منطقه بالا ببرد.

واردات و صادرات ميان ايران و ارمنستان در حال حاضر كمتر از 500 ميليون دلار است، بنا داريد كه تا سال 2020 اين عدد را چه مقدار افزايش دهيد؟
به نظرم از تمام پتانسيل دو كشور استفاده نمي‌شود. كارهاي زيادي براي انجام دادن داريم. پروژه‌هاي زيادي هست كه انجام نمي‌شود. پروژه‌هايي كه معلوم نيست چرا به ثمر نمي‌رسد و پروژه‌هايي كه معلوم نيست چرا كند انجام مي‌شود و پروژه‌هايي هست كه مطابق انتظار ما پيش نمي‌رود.

اميدوارم واقعا بتوانيم اين مبادلات را به حركت بيندازيم؛ چون براي هر دو ملت مفيد است. ما حتي در زمينه توليد صنايع دفاعي، گاز و توريسم آماده سرمايه‌گذاري در ايران هستيم. سعي مي‌كنيم مسير صادرات محصولات كشاورزي و گوشت را به ايران تسهيل كنيم. ما علاقه زيادي داريم كه اين روابط را به سطح جديدي برسانيم و من مطمئنم اين علاقه متقابل در ايران هم وجود دارد.

آيا از اولين قدمي كه براي انقلاب برداشتيد، هدف‌تان رسيدن به مقام نخست‌وزيري بود؟
در عالم سياست هيچ حرفي را نمي‌شود قاطع گفت. من از سال 2007 كارم را شروع كردم، گفتم كه هيچ نيرويي نمي‌تواند جلوي ما را بگيرد. چون خواسته‌هاي ما همان خواسته‌هاي مردم است. در 10 سال گذشته ما مداوم بين مردم بوديم، در اين مدت هميشه موفق نبوديم و شك هم نسبت به حركت ما وجود داشت تا اينكه بالاخره همه‌چيز مشخص شد. مساله اين نيست كه من كجا و در چه مقامي باشم و خواسته‌هاي من هيچ ارزشي ندارد اگر برآمده از دل خواسته‌هاي مردم نباشد.

از همان قدم اول مطمئن بودم كه مردم پيروز مي‌شوند و من در اين مسير هيچ كوتاهي‌اي نخواهم داشت و اينكه كجا قرار مي‌گيرم يا اصلا باقي مي‌مانم و نمي‌مانم؛ برايم مهم نبود و نيست. چون هدف من خدمت به ملت ارمني براي رسيدن به اهداف‌شان است. من دوبار به ايران سفر كرده‌ام؛ اصفهان و تهران. با ارامنه ايران صحبت كرده‌ام و احترامي كه در ايران دارند را از نزديك احساس كرده‌ام و امكاناتي كه داشتند برايم جالب بود و بايد از مردم و دولت ايران تشكر كنم.

شما آقاي سركيسيان را «مرده سياسي» لقب داديد، آيا قرار است با ادبيات روزنامه‌نگارانه دوره نخست‌وزيري را طي كنيد؟
اين مربوط به زمان خودش بود؛ وقتي كه حزب جمهوري و سرژ سركيسيان نتوانستند درك كنند كه چه اتفاقي در ارمنستان در حال وقوع است و فكر مي‌كردند هنوز قدرت دارند. اين شكل تفكر موجب مسائل زيادي در كشور شده بود. بايد حرفي مي‌زدم كه متوجه اتفاقي كه در كشور مي‌افتد بشوند؛ بنابراين از اين ادبيات استفاده كردم. طبيعتا شرايط الان فرق مي‌كند و ما بايد هميشه همراه با زمان پيش برويم.


نگاهي به سن روساي دولت در ارمنستان نشان مي‌دهد كه آنها سن و سال زيادي نداشته‌اند. اعضاي كابينه شما عمدتا جوان هستند و بعضي از دوستان ما اين كابينه را جوان‌ترين كابينه منطقه لقب داده‌اند؛ به نظر مي‌رسد سياستمداران در ارمنستان خيلي زود بازنشسته مي‌شوند؟
هر كشوري اقتضائات خودش را دارد. ما مسائل زيادي داريم كه بايد حل كنيم و انرژي زيادي براي حل آن نياز است. فكر مي‌كنم دولت جوان هم براي ارمنستان و هم براي منطقه شادي مي‌آورد. جوان بودن مزاياي زيادي دارد اما راهي كه رفتيم نشان مي‌دهد كه با عقلانيت مي‌توانيم از پس مسائل بربياييم. اما فكر مي‌كنم در كار سياسي جوان قلمداد كردن چندان درست نيست.

من چهل و دو سالم است اما بيست و هفت سال است كه در كار سياست هستم؛ بخشي به عنوان روزنامه‌نگار و بخشي به عنوان سياستمدار. ارمنستان بعد از استقلال هميشه در افق نگاه و موضوع تمام مقالات من بوده است. راهي كه رفتيم اين را به مردم هم نشان داد. فكر مي‌كنم همين تجربه كمك مي‌كند كه به جاهاي خوبي برسيم.

رهبر فقيد ايران در زمان حكومت سوسياليستي نامه‌اي را به آقاي گورباچف نوشتند و خبر از پايان اين حكومت دادند؛ اين نامه را ديده‌ايد؟
خيلي جالب است. نه متاسفانه، نديده‌ام.

و آخرين سوال. گزارش‌هاي زنده و شخصي‌تان كه هر روز از فيس‌بوك پخش مي‌كنيد را تا كي ادامه خواهيد داد؟
اين گزارش‌ها هميشه خواهد بود و دليلي براي نبودن‌شان نيست.

  منبع:روزنامه اعتماد

انتهای پیام/

گفتگوی خواندنی با «نيكول پاشينيان» رهبر انقلاب ارمنستان

#حاشیه‌های سیاسی #خواندنی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


باید و نبایدهای تغدیه سالم در بهار از منظر طب سنتی 340 بقعه متبرکه استان میزبان طرح آرامش بهاری بودند توصیه‌های یک شهید دانشجو به مسئولان اکران 5 فیلم در هفته فیلم انقلاب اسلامی اصفهان بی‌تقوایی، زمینه محروم شدن انسان از نعمت‌ها و برکات الهی مرحله استانی همایش پژوهش‌های قرآنی در اصفهان برگزار می‌شود اتاق‌های فکر هم‌افزایی فعالان قرآنی در اصفهان برگزار می‌شود حال و هوای بهار در نصف جهان جلد پنجم مجموعه مقالات فرهنگ و پژوهش منتشر شد وضعیت آب شرب و کشاورزی در اصفهان نگران کننده است/ ناامید نیستیم اجرای نمایش بچه‌های مسجد در هفته هنر انقلاب برپایی نمایشگاه عکس «دیوار نوشته‌های قدیم اصفهان» در پاریس خبر را از زبان که باید شنید کم‌آبی نتیجه کفران نعمت و سوء مدیریت‌ها است شهید صیاد شیرازی جبهه انقلاب را متحد کرد استفاده از کالای ایرانی به فرهنگ غالب در میان مردم تبدیل شود نمایشگاه کتاب اصفهان در مهرماه سال جاری برگزار می‌شود هنر انقلاب اسلامی به بازخوانی جدی و دقیق نیاز دارد برنامه‌های صدا وسیما برای آحاد جامعه تولید شود مراسم ترحیم استاد محمدباقر کتابی جای خالی آب شماره 49 فصلنامه اخلاق منتشر شد پیام تسلیت استاندار اصفهان درپی درگذشت استاد محمدباقر کتابی اجرای نمایش «این ره که میروی» در اصفهان مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم در شهرضا برگزار می‌شود کیفیت برنامه‌های قرآنی در خمینی‌شهر افزایش پیدا کند ماه شعبان، مقدمه بهره‌گیری از برکات شب قدر است قدرت‌نمایی در مقابل دشمن، لازمه دنیای امروز است حضور در سوریه را وظیفه اسلامی خود می‌دانیم ویژه برنامه‌های بقعه زینبیه اصفهان در دهه مهدویت تشریح شد ترسِ علی! جانباز هر روز شهید می‌شود میلاد حضرت ابوالفضل و امام سجاد (ع) در اصفهان همایش «طرح‌های ارتقای کیفی محلات شهر اصفهان» برگزار می‌شود آغوش خدا آمادگی دانشگاه اصفهان برای پذیرش دانشجویان روسی شیخ بهایی، عالمی تمدن ساز بود بیمارستان ساعی؛ نماد مشارکت خیران خمینی‌شهری جامعه خریدار علم و آگاهی نیست انسان عامل نیکبختی یا بدبختی خودش است/ باور به شانس ریشه در جهل و ناآگاهی دارد نرم افزار طنین وحی رونمایی می‌شود نکات قرآن و نهج‌البلاغه قابل ترجمه نیست ثبت اولین وقف شهرستان شهرضا در سال جدید تقدیر فرمانده نیروی انتظامی از سرباز مدافع وطن برگزاری ویژه برنامه «فرمانده دل‌ها» در گلستان شهدای اصفهان عقده‌های فکری انسان را به شرک می‌کشاند/ ایمان راه غلبه بر عقده و شرک است جوانان انقلابی، دیگران را به انقلاب دعوت کنند فضای مجازی و سلب محبت از نهاد خانواده برپایی نمایشگاه‌های هنری در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزاری ویژه برنامه اجتماع منتظران در 60 امامزاده شاخص استان اصفهان
جعفر سمیعی مدیر کل حراست شهرداری تهران شد/ قالیباف رفت + حکم سیدمصطفی موسوی؛ مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درگذشت سیل در لواسان / تصاویر مراسم ختم محمدرضا علیزاده قائم مقام دبیر شورای نگهبان عناوین روزنامه‌های ورزشی 3 خرداد 97/ بفرمایید والیبال! +تصاویر سیدمصطفی موسوی مجری تلویزیون درگذشت مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت +عکس تیراندازی مقابل دادگاه انقلاب اهواز +فیلم حاشیه‌های تخریب قسمتی از ویلای وزیر کشور در ساوجبلاغ عذرخواهی کارگردان «ساخت ایران 2» بابت اشتباه در یکی از سکانس‌ها/ عکس خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت سرقت نافرجام 2600 میلیارد ریال از شبکه بانکی/ دستگیری هکر حرفه‌ای در عملیات پیچیده پلیس فتای اصفهان مراسم تشییع پیکر سید مصطفی موسوی مشخص شد حبس در انتظار متهمان پرونده‌های تلگرامی مجری سرشناس تلویزیون درگذشت/ عکس مراسم ترحیم حجت الاسلام حسنی در ارومیه مجری برنامه‌های مذهبی صدا وسیما درگذشت بازتاب نقشه راه رهبری در قبال برجام در رسانه‌های بین المللی طرح عجیب تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری بازنشستگان ماجرای رهایی کودک یزدی گزارش تصویری: دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر انقلاب شهادت نوجوان فلسطینی؛ افزایش شمار شهدای "بازگشت" به 118 تن بر اثر ایست قلبی، مجری سابق تلویزیون درگذشت حجوم مردم بوشهر به سمت پمپ بنزین/ ارائه خدمات سه برابری پمپ بنزینن‌های استان بوشهر به توسعه توانمندی دفاعی خود ادامه خواهیم داد/آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد رفع 2 چالش بزرگ بازار زعفران از طریق بورس کالا مراسم ترحیم محمد رضا علیزاده مجری و مدیحه سرای برنامه‌های معارف صدا وسیما درگذشت 3 تن در سیلاب شمیران حبس شدند دشمنی آمریکا بر محور مسئله‌ای مثل اتمی نیست، بحث فراتر است / نباید مسائل کشورمان را به امری که از اختیارمان خارج است گره بزنیم پیکر سید مصطفی موسوی تشییع می‌شود شرایط توزیع بنزین امشب در شیراز عادی می‌شود پرسپولیس؛ آخرین تیمی که الدحیل را شکست داده اولین حکم افشانی شهردار جدید تهران کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ ملت متحد ایران پشت سر رهبر انقلاب قرار گرفته و هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملت بزرگ را به زانو در آورد کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/تحریم‌ها و فشارها تأثیری در برنامه‌ریزی‌های سال 97 و سال‌های بعد نخواهد داشت روحانی: در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنمای دولت بوده اند/ اگر 5 کشور منافع ما را تامین کنند برجام را بدون آمریکا ادامه میدهیم قطار باری ایران - ترکیه در خوی واژگون شد چرا «کلانتری» در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ / مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست قیمت مرغ هفته‌ای دوبار تغییر می‌کند/ مرغداری‌ها قادر به جوجه‌ریزی مجدد نیستند/70 درصد خوراک مرغ از خارج تامین می‌شود/ نگران تامین ارز دولتی هستیم گران‌فروشی دارو و تجهیزات پزشکی گزارش شود روحانی ماه جاری به شانگهای می‌رود؛ دیدار با پوتین در چین/ برنامه ریزی برای سفر به سوئیس و اتریش، پس از ماه رمضان سید مصطفی موسوی دار فانی را وداع گفت مرکل: پکن و برلین از برجام، «به شکل فعلی آن» حمایت می‌کنند / توافق هسته‌ای ایده‌آل نیست، اما گزینه‌های دیگر پایدار نخواهند بود نیوشا ضیغمی پس از زایمان خط‌ونشان سپاه برای مقامات آمریکایی: در صورت تعدی و تجاوز به ایران سرنوشتی مانند صدام خواهید داشت (عکس) مجری سرشناس تلویزیون درگذشت (تصاویر) از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار ارومیه| مراسم ختم آیت‌الله حسنی در ارومیه برگزار شد+تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me