تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:بین الملل-متفرقه()
کد خبر:16311193
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۰۹:۳۶

گفت‌وگو با یک نخست‌وزیر روزنامه‌نگار: نخست‌وزیر باید مثل یک روزنامه‌نگار منتقد باشد

من چهل و دو سالم است اما بیست و هفت سال است که در کار سیاست هستم؛ بخشی به عنوان روزنامه‌نگار و بخشی به عنوان سیاستمدار. ارمنستان بعد از استقلال همیشه در افق نگاه و موضوع تمام مقالات من بوده است.

«نیکول پاشینیان» رهبر انقلاب ارمنستان را روز تعطیل دیدیم؛ چند ساعت قبل از آنکه به اعضای کابینه‌اش بگوید: درست است که دولت ما، موقت است و باید تلاش کنیم تا انتخابات مجلس زودتر برگزار شود اما در همین مدت باید تلاش کنیم تا کارهای زمین مانده رابرداریم و جلوتر ببریم.

«اعتماد» در ادامه نوشت: او کسی است که توانست آرام‌ترین انقلاب منطقه را طی کمتر از دو هفته به ثمر برساند؛ دو هفته‌ای که برایش از دو سال قبل تدارک دیده بود.

نیکول پاشینیان روزنامه‌نگار چهل و دو ساله‌ای است که تجربه سردبیری پرمخاطب‌ترین روزنامه ارمنستان را دارد. او که مدتی است حضور در مجلس و رهبری یک ائتلاف سیاسی را به تجربیات خود افزوده، در سال‌های قبل از همراهی با هر حرکت شتابزده‌ای خودداری کرده بود اما در دو سال گذشته با تمرکز روی ورزش، خودش را برای یک حرکت اساسی آماده کرد. او برای آماده کردن کشور حرکتش را به شکل پیاده و با دست خالی آغاز کرد و بعد از طی مسافت بیش از ۱۲۰ کیلومتر به ییروان رسید و چند روز را هم بی‌وقفه در خیابان‌های این شهر از یک سو به سوی دیگر رفت.

مشروح گفت‌وگو با وی به شرح زیر است:

آقای نخست‌وزیر وقتی با مردم صحبت می‌کردم، بعضی‌ها معتقد بودند دیگر نباید شما را نیکول یا آقای پاشینیان صدا کرد و از این به بعد باید به شما بگویند بارون پاشینیان؛ نظر شما چیست؟

مردم هر طور که دوست دارند می‌توانند من را صدا کنند. اتفاقی نیفتاده و من همان آدم قبلی هستم؛ فقط عنوان نخست‌وزیر هم به دیگر اسامی و القابی که می‌توانند صدایم کنند اضافه شده است و همیشه و در همه حال سعی می‌کنم صریح و راحت با مردم در ارتباط باشم.

حالا در کاخ ریاست‌جمهوری تنها هستید و از آن جمعیتی که همراه شما بودند خبری نیست. حالا آنها آن سوی دیوار هستند و شما در این سو باید به توقعات آنها پاسخ بدهید.

مردم در همین چند روز هم از تغییرات صورت گرفته شگفت‌زده هستند. در فیس‌بوک برایم می‌نویسند: «تعجب می‌کنم کاری که باید پنج روز در گمرک طول می‌کشید چطور در عرض پنج دقیقه انجام شد.» از زمانی که نخست‌وزیر شدم اقتصاد پالس‌های مثبتی نشان داده است. ما هنوز هیچ کار خاصی شروع نکرده‌ایم؛ از همین نتیجه می‌گیریم همین مقدار که دولت برای مردم مانع‌تراشی نکند، برای شروع کافی است.

برای صد روز اول چه برنامه‌ای دارید؟

باید مردم را آزاد بگذاریم تا اقتصاد رشد کند و البته بستر مناسبی برای مبادلات خارجی هم آماده کنیم.

وقتی رییس پلیس را انتخاب کردید با اعتراض مردم رو به رو شدید؛ تصور می‌کنید چه زمانی مردم از شما خواسته‌هایی داشته باشند که فراتر از توان شما یا قانون باشد؟

من با حمایت مردم به این مقام رسیدم. سعی می‌کنم دلیل تمام تصمیم‌هایم را برای مردم توضیح بدهم و هر زمانی که نتوانم خواسته‌های مردم را برآورده کنم، از این جایگاه کنار می‌روم.

ما به عنوان روزنامه‌نگار همیشه منتقد هستیم اما در کار اجرایی محدودیت‌هایی وجود دارد و انسان را از آرمان‌خواهی دور می‌کند. شما به عنوان یک روزنامه‌نگار چطور این تناقض را در خودتان برطرف خواهید کرد.

به نظرم نخست‌وزیر هم باید مانند یک روزنامه‌نگار با همه‌چیز به دید انتقاد نگاه کند و رکود از آنجا شروع می‌شود که این دید را از دست می‌دهد. زرق و برق این محیط کار رسمی نباید باعث شود که از مردم جدا شویم. روزنامه‌نگاری در تمام دوره فعالیت‌های سیاسی من کمک حال من بوده است و مطمئنم این‌بار هم این اتفاق خواهد افتاد. مهم‌ترین ویژگی روزنامه‌نگار این است که چیزهایی را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند. فکر می‌کنم این ویژگی در دوره نخست وزیری به من بسیار کمک خواهد کرد.

از روزهای اول انقلاب، فقط گفتید انقلاب ما مخملی است. آیا بنا ندارید به آن رنگ و بو بدهید، مثل گل لاله یا رنگ نارنجی؟

این اسم‌گذاری با خواست من نیست که بخواهم روی آن اسمی از این دست بگذارم. این انقلاب با هیچ گل یا رنگی قابل تعریف نیست. این از دل مردم بیرون آمده و برای همین هم آن را انقلاب محبت و احترام متقابل نامگذاری کرده‌اند. من چند بار این را در میدان جمهوری (هارابراک) گفته‌ام. هیچ نیروی خارجی در آن دخالت نداشته و این برای ما خیلی مهم است.

من بارها تاکید کرده و ضمانت داده‌ام که اجازه ورود نیروهای خارجی را نمی‌دهم. چون ارمنستان و نظام آن برای من بالاترین ارزش را دارد. الان بسیار خوشحالم که با این ترتیب در انقلاب‌مان موفق شدیم و این انقلاب از میان مردم ارمنستان زاییده شده و در برابر مشکلات درونی جامعه بوده است و حتی تحت تاثیر مسائل منطقه‌ای نیز نبوده است.

استقلال و روابط ما با همسایه‌های‌مان برای ما خیلی مهم است؛ مخصوصا ایران و گرجستان. ارمنستان باید استقلال خودش را در تمام مذاکرات و مراودات سیاسی حفظ کند. تنها نقطه اشتراک این انقلاب و انقلاب‌های دیگر این است که توانسته جایگاه ارمنستان را در منطقه بالا ببرد.

واردات و صادرات میان ایران و ارمنستان در حال حاضر کمتر از ٥٠٠ میلیون دلار است. بنا دارید که تا سال ٢٠٢٠ این عدد را چه مقدار افزایش دهید؟

به نظرم از تمام پتانسیل دو کشور استفاده نمی‌شود. کارهای زیادی برای انجام دادن داریم. پروژه‌های زیادی هست که انجام نمی‌شود. پروژه‌هایی که معلوم نیست چرا به ثمر نمی‌رسد و پروژه‌هایی که معلوم نیست چرا کند انجام می‌شود و پروژه‌هایی هست که مطابق انتظار ما پیش نمی‌رود. امیدوارم واقعا بتوانیم این مبادلات را به حرکت بیندازیم؛ چون برای هر دو ملت مفید است.

ما حتی در زمینه تولید صنایع دفاعی، گاز و توریسم آماده سرمایه‌گذاری در ایران هستیم. سعی می‌کنیم مسیر صادرات محصولات کشاورزی و گوشت را به ایران تسهیل کنیم. ما علاقه زیادی داریم که این روابط را به سطح جدیدی برسانیم و من مطمئنم این علاقه متقابل در ایران هم وجود دارد.

آیا از اولین قدمی که برای انقلاب برداشتید، هدفتان رسیدن به مقام نخست‌وزیری بود؟

در عالم سیاست هیچ حرفی را نمی‌شود قاطع گفت. من از سال ٢٠٠٧ کارم را شروع کردم، گفتم که هیچ نیرویی نمی‌تواند جلوی ما را بگیرد. چون خواسته‌های ما همان خواسته‌های مردم است. در ١٠ سال گذشته ما مداوم بین مردم بودیم، در این مدت همیشه موفق نبودیم و شک هم نسبت به حرکت ما وجود داشت تا اینکه بالاخره همه‌چیز مشخص شد.

مساله این نیست که من کجا و در چه مقامی باشم و خواسته‌های من هیچ ارزشی ندارد اگر برآمده از دل خواسته‌های مردم نباشد. از همان قدم اول مطمئن بودم که مردم پیروز می‌شوند و من در این مسیر هیچ کوتاهی‌ای نخواهم داشت و اینکه کجا قرار می‌گیرم یا اصلا باقی می‌مانم و نمی‌مانم؛ برایم مهم نبود و نیست. چون هدف من خدمت به ملت ارمنی برای رسیدن به اهداف‌شان است. من دوبار به ایران سفر کرده‌ام؛ اصفهان و تهران. با ارامنه ایران صحبت کرده‌ام و احترامی که در ایران دارند را از نزدیک احساس کرده‌ام و امکاناتی که داشتند برایم جالب بود و باید از مردم و دولت ایران تشکر کنم.

شما آقای سرکیسیان را «مرده سیاسی» لقب دادید. آیا قرار است با ادبیات روزنامه‌نگارانه دوره نخست‌وزیری را طی کنید؟

این مربوط به زمان خودش بود؛ وقتی که حزب جمهوری و سرژ سرکیسیان نتوانستند درک کنند که چه اتفاقی در ارمنستان در حال وقوع است و فکر می‌کردند هنوز قدرت دارند. این شکل تفکر موجب مسائل زیادی در کشور شده بود. باید حرفی می‌زدم که متوجه اتفاقی که در کشور می‌افتد بشوند؛ بنابراین از این ادبیات استفاده کردم. طبیعتا شرایط الان فرق می‌کند و ما باید همیشه همراه با زمان پیش برویم.

نگاهی به سن روسای دولت در ارمنستان نشان می‌دهد که آنها سن و سال زیادی نداشته‌اند. اعضای کابینه شما عمدتا جوان هستند و بعضی از دوستان ما این کابینه را جوان‌ترین کابینه منطقه لقب داده‌اند؛ به نظر می‌رسد سیاستمداران در ارمنستان خیلی زود بازنشسته می‌شوند؟

هر کشوری اقتضائات خودش را دارد. ما مسائل زیادی داریم که باید حل کنیم و انرژی زیادی برای حل آن نیاز است. فکر می‌کنم دولت جوان هم برای ارمنستان و هم برای منطقه شادی می‌آورد. جوان بودن مزایای زیادی دارد اما راهی که رفتیم نشان می‌دهد که با عقلانیت می‌توانیم از پس مسائل بربیاییم. اما فکر می‌کنم در کار سیاسی جوان قلمداد کردن چندان درست نیست.

من چهل و دو سالم است اما بیست و هفت سال است که در کار سیاست هستم؛ بخشی به عنوان روزنامه‌نگار و بخشی به عنوان سیاستمدار. ارمنستان بعد از استقلال همیشه در افق نگاه و موضوع تمام مقالات من بوده است. راهی که رفتیم این را به مردم هم نشان داد. فکر می‌کنم همین تجربه کمک می‌کند که به جاهای خوبی برسیم.

رهبر فقید ایران در زمان حکومت سوسیالیستی نامه‌ای را به آقای گورباچف نوشتند و خبر از پایان این حکومت دادند. این نامه را دیده‌اید؟

خیلی جالب است. نه متاسفانه، ندیده‌ام.

و آخرین سوال. گزارش‌های زنده و شخصی‌تان که هر روز از فیس‌بوک پخش می‌کنید را تا کی ادامه خواهید داد؟

این گزارش‌ها همیشه خواهد بود و دلیلی برای نبودنشان نیست.

#نیکول پاشینیان #سياسي #اعتماد #روابط خارجي #ايران و ارمنستان #حاشیه‌های سیاسی #خواندنی #نخست وزیر #روزنامه نگار #انتخابات مجلس #دولت #رهبر انقلاب
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image


جانشین کاپلو می‌خواهد روسیه را به فینال جام جهانی برساند استیضاح ترامپ پایان دوره زمامداری اوست انگارة «برادری» در فرهنگ قرآن کریم محدوده معرفت فاعل شناسا به باری تعالی از منظر حکیم زنوزی ورکشاپ هنری در مجتمع فرهنگی هنری حر برگزار شد چهار شنبه‌های دیجیتالی در مجتمع فرهنگی و هنری ساری دولت آمریکا با وجود جان بولتون و پیوندش با تروریستها؛ چطور دم از مبارزه با تروریست می‌زند؟! عراقچی: امکان ربط برجام به مسائل دیگر وجود ندارد نخست‌وزیر ایتالیا جدید معرفی شد 100 میلیارد بودجه صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، کجا هزینه شد؟ 20 خاصیت باورنکردنی کاهو برای سلامت بدن اوقات شرعی شیراز در خرداد ماه سال 1397 فیلمی جالب از زندگی فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی دسته گل پوتین برای مرکل جنجال آفرید + عکس قاتل، 22 سال بعد از جنایت در خانه همسر دومش دستگیر شد واکنش استاد دانشگاه به اظهارات بهاره افشاری/مهم نیست که شما شعر سعدی را چگونه می‌پسندی امور فرهنگی باید محور کارها و برنامه‌های بندرامیرآباد قرار گیرد انتصاب مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان بازدید مدیرعامل گاز استان از روند گازرسانی به روستاههای الیگودرز انتقاد از قیمت نان سنگک در دلفان چهره متفاوت بازیگر زن پرحاشیه در فیلم جدیدش/عکس چشم انداز توافق گسترده با ایران بسیار دشوار می‌شود سیاست ما تثبیت نرخ ارز نیست حسینی: حدس می‌زدم از فهرست تیم ملی خط بخورم اینم جدیدترین شیوه شست‌وشوی مغزی! تصویری از تیپ جدید هومن سیدی برجام فقط خسارت به کشور وارد کرد/ عدم توجه به تذکرات رهبری، توافقی بد را حاصل کرد دیدار مسئول نمایندگی ولی فقیه در ناحیه امام رضا (ع) با امام جمعه جعفریه قم قطعاً در زیر آسمان شهر 4 بازی می‌کنم/در 33 سالگی احساس میانسالی دارم حساب ایرانیان در گرجستان بلوکه شد بی‌اولویت‌ها در صف تخصیص ارز ترفندهای غیراخلاقی برای اغفال دختران جوان طرح اصلاح قانون تابعیت همچنان در دست بررسی است تصویر صفحه اول روزنامه‌های سه شنبه اول خرداد 97 اگر کی روش از حسین الله کرم استفاده کند، مثل کره شمالی قهرمان جهان می‌شویم! گیلان| "آخوندملک" نمایی از گردشگری طبیعی و روستایی گیلان + تصاویر اعتیاد به خوردن + 5 راه درمان آن پیام پادشاه و ولیعهد عربستان به رئیس جمهور مستعفی یمن «ژن خوب» هم کشف شد! موگرینی: مخاطب پمپئو تمامی حامیان برجام بودند واشنگتن‌پست: ایران کره شمالی نیست تیپ متفاوت بازیگران زن در یک مراسم خصوصی+عکس ذوق‌زدگی نتانیاهو از گزافه‌گویی پمپئو تمجید امارات از سیاست‌های ضد ایرانی آمریکا نیروگاه تولید انرژی با آلایندگی صفر الکتریکی شدن 80 درصد اتوبوس‌های جهان تا سال 2040 برگزاری نشست قرآنی «نور مبین» و کلاس اخلاق در ناحیه امام رضا (ع) اجرای پروژه فرهنگی و گردشگری پارک گالری در شورابیل 95 درصد بقای طبیعت با گرده‌افشانی زنبور ممکن است فارس بیشترین زنان زندانی جرایم غیرعمد را دارد
سعید محقق بازیگر تئاتر و سینمای اصفهان درگذشت تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی فیلمی از لحظه ربودن دختر 18 ساله در تبریز دیپلماتی که سوژه شد +فیلم فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی اهدای عضو جانباز علی زلفی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران اتفاق زیبا در روز ملی اهدای عضو لحظه ربوده شدن دختر 18 ساله در تبریز /فیلم اظهارات متناقض شمخانی و عراقچی/افزایش نگرانی نمایندگان/پشت پرده اصرار برای تصویب آخرین درخواست fatf دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی حجت الاسلام حسنی امام جمعه سابق ارومیه درگذشت قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی فیلم طنز/ دکتر سلام 163 بلوکه شدن حساب ایرانیان در گرجستان رفتارهای عجیب دیپلمات پاکستانی هنگام سخنرانی روحانی هم اندیشی حمایت از کالای ایرانی بیانیه وزارت خارجه در پاسخ به اظهارات سخیف پمپئو قیمت دلار و نرخ ارز امروز 31 اردیبهشت 97 +جدول معاون اول رییس جمهور در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی مطرح کرد: اقتصاد ایران بزرگتر می‌شود (تصاویر) جینا هاسپل؛ زن شکنجه‌گری که رئیس سیا شد تکذیب برخی اظهارنظرهای منتسب به شمخانی درباره fatf/ تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف از بی‌توجهی به حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی حمید بقایی روز گذشته زیر سرم بوده است روزنامه نگار انگلیسی: آن لحظه‌ای که قرآن را در دست گرفتم، دانستم که زندگی‌ام دیگر به خودم تعلق ندارد ربوده شدن دختر 18 ساله تبریزی توسط خواستگارش تصمیمی مبنی بر پیوستن ایران به fatf اتخاذ نشده است/ ابراز تاسف نسبت به بی‌توجهی برخی نمایندگان به رعایت حیطه‌بندی جلسات غیرعلنی عابدزاده: باعث افتخارم است که اولین بازیکن تاریخ ماریتیمو در جام جهانی شدم/تلاش می‌کنم پاسخ اعتماد کی روش را بدهم روحانی به پمپئو: شما چه کاره هستی؟ ایثار و تدبیر جوانان، حماسه آزادی خرمشهر را رقم زد/ جهان غرب نمی‌تواند معنای ایمان و شهادت را درک کند 4 کشته و زخمی در انفجار باکو واکنش وزارت خارجه به اظهارات مقامات روس: کسی نمی‌تواند ایران را مجبور به کاری کند / تا زمانی که دولت سوریه بخواهد در این کشور می‌مانیم ارتش و سپاه در عملیات بیت‌المقدس یکسان نقش داشتند/ تشریح ویژه برنامه‌های مختلف بمناسبت سالروز آزادسازی خرمشهر دستگاه قضا با افزایش نامتعارف قیمت‌ها برخورد قاطع می‌کند/ مقابل سوء استفاده کنندگان از فضای اقتصادی کشور می‌ایستیم یک آتش نشان شهید شد بازیگر پیشکسوت اصفهانی درگذشت گرشاسبی: سیدجلال به الجزیره که گل زد حس کردم از تیم ملی خط می‌خورد/ به عنوان مدیر پرسپولیس صحبت‌های زیادی درباره کی‌روش دارم مدیرکل تقسیمات کشوری وزارت کشور: دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون داده شده بود/اطلاع رسانی درست می‌توانست مانع سوءبرداشت شود/مردم تحریک شدند نامه 6 وزیر و 2 نماینده مجلس به دادستان کل؛ درخواست رفع فیلتر توئیتر / در صورت طرح این موضوع در کمیته تعیین مصادیق، توئیتر رفع فیلتر خواهد شد تشدید بارش در برخی استان‌ها از امشب واشنگتن درپی تسلیم شدن ایران و براندازی است واکنش ظریف به سخنرانی وزیر خارجه آمریکا: دیپلماسی قلابی آمریکا چیزی جز تنزل به عادات قدیمی نیست پنه لوپه کروز: دیگر در فیلم فرهادی بازی نمی‌کنم واشنگتن‌پست: درخواست‌های ترامپ از ایران غیرواقع‌بینانه است/ ایران کره شمالی نیست آتش نشان مجروح در بیمارستان جان باخت وزیر کشور دستور اصلاح طرح تقسیم کازرون را داده بود/اخبار به درستی منتقل نمی‌شد، مردم تحریک شدند ولخرج‌ترین گردشگران دنیا در ایران امام جمعه ارومیه درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me