تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:اقتصاد
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16313064
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۱۰:۰۵

شهرداری که از پستوهای حزب اعتماد ملی خارج شد

محمدعلی افشانی 59 ساله سکان هدایت شهر تهران را در دست گرفت. کسی که در مرداد ماه سال گذشته نیز یکی از گزینه‌های شورای شهر بود ولی در رقابت با دیگر نامزدها در رتبه چهارم قرار گرفته بود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  فارس، نام محمدعلی افشانی برای تصدی پست شهرداری تهران در سال گذشته نیز مطرح بود. وی در رقابت با هفت گزینه شهرداری تهران در مرداد سال 1396 توانست با 14 رای اعضای شورای شهر پس از نجفی، مرعشی و کولایی در رتبه چهارم قرار گیرد ولی با استعفای محمدعلی نجفی در 23 اسفندماه سال گذشته بار دیگر بخت با افشانی همراه شد و در نهایت او توانست در رقابت با گزینه های غیرمطرح  شهردار تهران شود.

فرآیند حذف و اضافه و انصراف های دقیقه آخری انتخاب شهردار تهران در یک ماه گذشته حکایت جالبی دارد و به نظر می رسد در بازی شطرنج احزاب و گروه های سیاسی اصلاح طلب راه برای حضور یک گزینه قوی و کارآمد باز نشد تا رقابت بین نیروهای درجه دوم و سوم جریان پیدا کند.

حضور پرحاشیه افشانی در استانداری فارس

محمدعلی افشانی، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی است که در سال 1387 به عضویت شورای 55 نفره این حزب درآمد. چهره ای که در حاشیه دنیای سیاست قرار داشت و تنها زمانی که سودای استانداری استان فارس را در سر داشت، به ناگهان در صدر اخبار سیاسی کشور قرار گرفت. وزارت کشور دولت یازدهم افشانی را به عنوان استاندار فارس معرفی کرد که این اقدام با واکنش 18 نماینده این استان مواجه شد. تهدید به استیضاح رحمانی فضلی، وزیر کشور و استعفا از نمایندگی حربه هایی بودند که این نمایندگان برای جلوگیری از معرفی افشانی به کار بستند ولی افاقه نکرد.

شهردار جدید تهران، در سابقه مدیریتی خود معاونت استانداری های خوزستان، سمنان و کهگیلویه و بویراحمد، معاونت وزیر آموزش و پرورش و همچنین ریاست ستاد نوسازی مدارس کشور را در کارنامه خود داراست. ولی این همه سابقه فعالیت سیاسی و مدیریتی افشانی نیست؛ دوران پرالتهاب دوم خرداد و به ویژه سال تلخ پایانی مجلس ششم و تحصن نمایندگان اصلاح طلب، برگ دیگری را در سابقه سیاسی گزینه دولت برای استانداری فارس، رقم زده است.

در دی ماه سال 82 تعدادی از نمایندگان مجلس ششم در اعتراض به آنچه «ردصلاحیت گسترده کاندیداهای اصلاح طلب در انتخابات مجلس هفتم از سوی شورای نگهبان» می‌خواندند، در راهروهای مجلس اقدام به تحصن کرده و فضای سیاسی کشور را متشنج کردند. چند روز پس از آغاز تحصن نمایندگان مجلس ششم نامه‌ای از سوی تحصن کنندگان افشا شد که ظاهرا از سوی معاونان و مدیران وزارتخانه‌های دولتی خطاب به رئیس جمهور نگاشته شده بود.

مدیران دولتی در حمایت از تحصن‌کنندگان مجلس ششم تهدید کرده بودند که اگر خواسته‌های این افراد درباره ردصلاحیت‌ها برآورده نشود، از سمت خود استعفا خواهند داد. انتشار خبر این نامه استعفا با تیتر « 100 معاون وزیر استعفا دادند» فضاسازی قابل توجهی را در راستای اهداف تحصن‌کنندگان ایجاد کرد. روزنامه اصلاح طلب شرق ماجرای استعفای معاونان وزرا را به نقل از خبرنگار پارلمانی خود اینگونه روایت می‌کند: «در یازدهمین روز از تحصن نمایندگان که هنوز به دلیل عدم دستیابی به پاسخی مثبت از سوی شورای نگهبان ادامه دارد، یکصد تن از معاونین وزرا تصمیم به استعفا گرفتند. در متن استعفانامه‌ معاونین وزرا که توسط یکی از امضا‌کنندگان آن در اختیار خبرنگار ما گذاشته شد، آمده است: در رابطه با فضای موجود کشور و رد صلاحیت گسترده‌ی کاندیداهای انتخابات مجلس هفتم و این که در چنین شرایطی امکان تحقق وعده‌های داده شده توسط دولت خاتمی به مردم ممکن نیست و طبیعتا در این فضا، ادامه‌ی کار برای مدیران ارشد کشور با اشکالی اصلی رو به رو شده است، فلذا مجموعه‌ای از مدیران ارشد کشور که این نامه را امضا کرده‌اند، ‌می‌خواهند پست‌های مدیریتی را به کسانی واگذار کنند که علاقه‌مند به کار کردن در این شرایط هستند.»

این خبر روزنامه شرق ساعتی بعد در تریبون رسمی مجلس علنی شد. البته در زمان قرائت متن نامه استعفا معاونین وزرای دولت خاتمی، مشخص شد که تعداد این افراد 100 نفر نیست بلکه تعداد امضا کنندگان به حدود 70 نفر می‌رسید. در بخشی از نامه استعفا معاونان وزرا دولت وقت در حمایت از متحصنین که خطاب به خاتمی رئیس جمهور وقت نوشته شد، آمده بود: «برخورد خارج از ضوابط و معیارهای قانونی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شورای نگهبان در رد صلاحیت کثیری از داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین اصول در برقراری نظام مردم سالار یعنی « آزادی انتخابات» را برای مردم و «حق انتخاب شدن» را برای نامزدها، نقض کرده است.»

در ادامه این نامه استعفا آمده بود: «در چنین شرایطی و با چنین روندی ، موکدا از جنابعالی درخواست می‌کنیم از حداکثر تلاش و ظرفیت ممکن برای توقف این روند بهره گرفته و در صورت عدم امکان بازگرداندن امور بر منهج مردم سالاری، این عذر را از ما بپذیرید که ادامه‌ خدمت را هم جهت با منافع ملت و نظام جمهوری اسلامی نیابیم و دولت را به کسانی بسپاریم که آن را آنگونه می‌خواهند»

تعداد حدود 70 نفر از معاونین وزرای دولت وقت این نامه را امضا کرده بودند؛ نامه ای که از سوی سید محمد علی افشانی که در آن زمان جزو مدیران ارشد وزارت آموزش و پرورش محسوب می شد، نیز امضا شد. در واقع گزینه پیشنهادی وزارت کشور برای استانداری فارس در سال 94 و شهردار منتخب شورای پنجم همان فردی بود که در دوران پرالتهاب تحصن و استعفای تندروها در دوران دوم خرداد ضمن استعفا از سمت خود در حمایت از تندروها، نظام اسلامی و شورای نگهبان را متهم به «نقض آزادی» از جامعه کرده بود.

حضور افشانی در استانداری فارس با اعتراض گسترده مردم همراه بود و در یکی از موارد سخنرانی وی پیش از خطبه های نماز جمعه توسط نمازگزارن نیمه تمام ماند. در این رویداد درحالی‌که سید محمدعلی افشانی در حال ارائه گزارشی از عملکرد دولت در یک‌ساله گذشته بود، جمعی از نمازگزاران شیرازی به وی اعتراض کرده و صحبت‌های وی را ناتمام گذاشتند.

افشانی در پاسخ به یکی از معترضان که خطاب به وی می‌گفت نباید به شهدا پشت کرد، اظهار داشت: من از همه شما به شهدا نزدیک‌ترم. در ادامه چندین بار صحبت‌های استاندار فارس توسط معترضان قطع و جو حاکم بر نمازجمعه برای دقایقی ملتهب شد. افشانی در این هنگام خاطرنشان کرد: باید به عملکردها نگاه کرد تا بدانیم چه کسانی به شهدا نزدیک‌تر بوده‌اند. وی که سخنانش بارها از سوی نمازگزاران قطع می‌شد، اظهار داشت: «از مسؤولان ستاد نمازجمعه انتظار داشتم زمانی که ما را برای سخنرانی دعوت می‌کنند، فکری هم به حال پامنبری‌ها بکنند!»

عملکرد افشانی در استانداری فارس در دو سالی که تصدی این پست را برعهده داشت نیز با نقدهایی همراه بود. همزمان با انتخابات ریاست جمهوری سال96 گزارش هایی از تخلفات مدیران دولتی استان فارس به نفع یک نامزد خاص مطرح شد. در همین مورد رئیس کل دادگستری استان فارس گفته بود: «31 نفر از مدیران از جمله تعدادی از فرمانداران پرونده تخلف انتخاباتی دارند. علی القاصی در نشستی خبری افزوده است: برای استاندار فارس گزارشی در رابطه با تبلیغ به نفع کاندیدای خاص دریافت کردیم که چون رسیدگی به آن در صلاحیت استان نیست به تهران ارسال شد.»

عدم تعامل با رسانه ها و شورای شهر

حضور کمتر از دوسال افشانی در استانداری فارس همواره با نقد رسانه های استانی فارس همراه بود و برخی از اعضای شورای شهر شیراز نیز بارها نسبت به عدم تعامل وی با شورا ابراز عدم رضایت کردند. افشانی در 15 شهریور 1396 در کنگره بین المللی انجمن رمز ایران زبان به گلایه از رسانه ها گشود و آنها را با راهزنان قدیم مقایسه کرده بود:« دستاوردهای انقلاب صنعتی یک امر تحمیلی است و راه گریزی از آن وجود ندارد. از اصلی‌ترین دستاوردهای انقلاب صنعتی اینترنت و فضای مجازی است که وجوه مختلف زندگی جامعه و عرصه‌های علمی، فرهنگی و سیاسی کشور و جهان را در نوردیده است. عده‌ای خاص منافع عمومی جامعه را درک نکرده و با احساسات مردم تجارت می‌کنند. زیرا وقتی فردی به اداره یا سازمانی مراجعه و پاسخی دریافت نمی‌کند در کمترین زمان در فضای مجازی بازتاب داده می‌شود تا عملکرد آن ارگان تحت سوال قرار بگیرد و بدین وسیله با احساسات مردم بازی می‌کنند. متاسفانه مردم هم بدون تحقیق این اخبار را باور می‌کنند.»

یکی دیگر از خصایص افشانی که بارها از زبان مسئولان شهری شیراز نیز عنوان شده، عدم تعامل وی با آنها بوده است. برای نمونه در سومین جلسه شورای حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس که در تاریخ 25 مرداد سال گذشته  با حضور مقامات استان فارس برگزارش شده بود؛ محمدرضا هاجری، رئیس سابق کمیسیون فرهنگی شورای شهر با اعتراض به عملکرد منفی افشانی پرداخته بود:« از زمان مدیریت شما بر استان بنده بعنوان رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر چندین بار درخواست دیدار با وی و گفتگو در مورد مسائل شهری و همکاری بیشتر شورای شهر و استانداری را مطرح کردم و تا به امروز هیچ پاسخی از جانب شما و دفتر‌تان دریافت نکرده‌ام! وقتی اعضای شورای شهر اجازه دیدار با حضرتعالی را پیدا نمی‌کنند، تکلیف سایر مسئولان و مردم شهر روشن است!»

 در دوره تصدی استانداری فارس توسط افشانی بارها مردم این استان در مقابل استانداری در اعتراض به برخی از مشکلات و مسائل پیش آمده تحصن و تجمع کرده بودند ولی استاندار هرگز حاضر به پاسخگویی به اعتراضات و انتقادات نشده بود.

حال با نشستن افشانی بر کرسی مهم و استراتژیک شهرداری تهران مشخص نیست این سابقه مدیریتی و پرحاشیه وی چه سرنوشتی را برای پایتخت رقم خواهد زد و شورای شهر تهران که در برگیرنده چندین گروه متعارض اصلاح طلب است، چگونه با این گزینه سرسخت به تعامل خواهند پرداخت.

#شورای شهر #شهرداری تهران #محمدعلی افشانی
این خبر را به اشتراک بگذارید


دست مهربانی بر سر یتیمان/ ثمره عقل، معاشرت با اهل خیر است دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان + صوت کرمانشاه| 413 هزار هکتار از مزارع استان کرمانشاه زیر کشت گندم رفت استایل جدید و متفاوت "آزاده زارعی" /عکس صلاحیت امنیتی داماد ترامپ دوباره تایید شد اقتصاد با برجام اروپایی درست نمی‌شود/در دوسال گذشته آمریکا بارها برجام را نقض کرده و اروپایی‌ها ساکت مانده اند/ می‌گویند در برجام، آمریکا از نظر اخلاقی و آبرو شکست خورده، آیا ما مذاکره کردیم که آمریکا بی‌آبرو شود یا که تحریم‌ها برداشته شود؟ سوم خرداد یک روز فراموش نشدنی است برزیل اروپا با cr7 درپی رویای گمشده مهاجم محبوب استقلال یک قدم تا جدایی شروط جمهوری اسلامی ایران برای ادامه برجام با اروپا/ اروپایی‌ها نشان داده‌اند در حساس‌ترین موارد با آمریکا همراهند رهبر معظم انقلاب درگذشت حجت‌الاسلام «غلامرضا حسنی» راتسلیت گفتند تست فنی 22 یاسوج|حکایت شهیدی که تقاص شهدای جاده "آبان ماهشهر" را گرفت 7 متهم اصلی پیر شدن پوستتان را بشناسید 12 نکته برای مقابله با مسمومیت قارچ‌های سمی وندی شرمن: به ایرانی‌ها گفته بودیم برای ماندن در توافق هسته‌ای تضمین نمی‌دهیم/ پس چطور امضای کری تضمین شد؟! جلسه سرنوشت ساز نزدیکان ساری با مسئولان چلسی؛ آینده کونته در لندن، مبهم‌تر از همیشه هشتگ هفته برخورد مرگبار پیکان با نیسان مشهد| قدیمی‌ترین هیئت‌های مذهبی فعال در مشهد کدامند؟ فوری/ حمله جنگنده‌های آمریکایی به دو مقر ارتش سوریه بانک‌ها چقدر وام دادند؟ راه اندازی 5 پایگاه جدید اورژانس هوایی در کشور تجمع اعتراض آمیز جمعی از رانندگان کامیون در قم مغفول ماندن آریزونای لرستان با اما و اگرها کریم باقری: در بازی برگشت الدحیل را حذف می‌کنیم بررسی میزان رضایت شهروندان از کیفیت خدمات الکترونیکی پلیس راهور ناجا توسعه از دیدگاه جریان اسلامگرای شریعتمدار پس از انقلاب اسلامی کشته و زخمی شدن چهار نفر در حمله انتحاری در عراق دختربچه‌ای که انیشتین لقب گرفت +عکس 73 فرانسوی مخالف سیاست‌های مکرون دادگاهی شدند افتتاحیه دومین دوره رقابت‌های جهانی ورزشی کارگران در فرانسه تکذیب کشف آثار باستانی مصری در یک کانتینر دیپلماتیک مصری در رم اسطوره لیورپول در آستانه رئالی شدن بود! سفر نخست‌وزیر فرانسه به سرزمین‌های اشغالی لغو شد «گوزن در کافی شاپ» خواندنی شد تبریز|بازیکنان تراکتورسازی در رادار سپاهان؛ آندو دوباره به تبریز برمی‌گردد؟ شهادت چهار عراقی در حمله انتحاری در شمال غرب بغداد درخواست یک وکیل برای لغو مصونیت پارلمانی رئیس حزب چپ فرانسه کره شمالی: آینده نشست ترامپ و اون به آمریکا بستگی دارد روابط دو کشور در مسائل امنیتی، انتظامی و نظامی در سطح خوبی است/نیروهای پاکستانی برای آزادی مرزبان ربوده شده ایرانی همکاری کنند کبوتر بازی "لیلا بلوکات" /عکس 28 میلیون و 700 هزار ایرانی پزشک خانواده دارند خرمشهر شهری که آزاد شد اما آباد نشد
مسدود شدن جاده اوشان فشم میگون براثر سیل­ ساعتی پیش تیراندازی در وروردی منطقه کیانپارس اهواز + فیلم سیدمصطفی موسوی؛ مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درگذشت جعفر سمیعی مدیر کل حراست شهرداری تهران شد/ قالیباف رفت + حکم رفع مشکل کمبود سوخت جایگاه‌های بنزین تا ساعاتی دیگر بنزین در شیراز کمیاب شد/ صف‌های کیلومتری خودرو نماز میت مرحوم حجت الاسلام حسنی را چه کسی اقامه کرد؟ تیراندازی خونین بین 2 طایفه در اهواز روزه داران از «خواب مرگ» پرهیز کنند پیکر حجت الاسلام حسنی تشییع شد تصاویر/ آیین تشییع پیکر حجت الاسلام و المسلمین حسنی مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت +عکس تصاویر | واژگونی قطار باری ایران به ترکیه بازگشایی محورهای مواصلاتی لواسان/سیل در لواسان 2 مصدوم داشت مراسم ختم محمدرضا علیزاده قائم مقام دبیر شورای نگهبان سرلشگر باقری: نیروهای مسلح در توسعه قدرت دفاعی منتظر لبخند و مجوز هیچ کشوری نمی‌ماند /آمریکا تلاشی برای جنگ نظامی ندارد اما …/بد عهدان امروز نیز به سرنوشت صدام مبتلا می‌شوند عذرخواهی کارگردان «ساخت ایران 2» بابت اشتباه در یکی از سکانس‌ها/ عکس چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (692) سوالات درس "دینی" امتحان نهایی دیروز، لو رفته بود؟ سرقت نافرجام 2600 میلیارد ریال از شبکه بانکی/ دستگیری هکر حرفه‌ای در عملیات پیچیده پلیس فتای اصفهان وزیر علوم: زیباکلام هنوز بازنشسته نشده/ اسم زیباکلام در لیست واجدین شرایط بازنشستگی وجود دارد سیل و ریزش کوه در جاده فشم حاشیه‌های تخریب قسمتی از ویلای وزیر کشور در ساوجبلاغ مراسم ترحیم مرحوم «محمدرضا علیزاده» برگزار شد بارش باران باز شهرداری کرج را غافلگیر کرد/شهر را آب بُرد عکس/ سنگ تمام آذری زبان‌ها برای حجت الاسلام حسنی 12 پاسخ موسویان به 12 شرط وزیر خارجه آمریکا تیراندازی مقابل دادگاه انقلاب اهواز +فیلم خاکسپاری پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا حسنی مجری سرشناس تلویزیون درگذشت/ عکس افزایش قیمت دلار/ کاهش 102 ریالی قیمت یورو چرا «کلانتری» در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ / مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست گفتمان اصلاحات باید خود را در بوته نقد بگذارد/ به بسیاری از مطالبات برحق جریان دوم خرداد به موقع بها داده نشد سلطانی‌فر: ورزشی‌ها دولت را تنها نخواهند گذاشت/ روند تاریخ‌سازی ورزش ایران ادامه پیدا خواهد کرد از ناطق نوری تا خاتمی در افطاری عارف/تصاویر پرسپولیس آن‌قدر بدبخت نشده که برای تمدید قرارداد بازیکنان التماس کند/ اگر نیایند با نفرات دیگر جای‌شان را پر می‌کنیم انتقاد نماینده عربستان در سازمان ملل از اظهارات خوشرو / ایران بیشترین سهم را در مشکلات مردم یمن دارد تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام غلامرضا حسنی در ارومیه بلاتکلیفی طرح ترافیک با گذشت دو ماه از سال/ وعده‌های شورای شهر و شهرداری یکی پس از دیگری منتفی می‌شود سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی نظر این فراکسیون درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس را اعلام کرد؛ لاریجانی، پزشکیان و مطهری آغاز مراسم تشییع پیکر امام جمعه فقید ارومیه سلطانی‌فر: جامعه ورزش دولت را تنها نخواهند گذاشت/ صالحی امیری: ورزش برگ برنده دولت مردان و رییس جمهور است وزیر ارتباطات: مذاکره با تلگرام مخفیانه نبوده است /پهنای باند ویژه‌ای در اختیار تلگرام قرار داده نشده است بررسی و تصویب تعدادی از آیین‌نامه‌های قانون بودجه سال 1397 کل کشور / درخواست از مجلس برای ادامه بررسی لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت» مسکو: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران غیرقانونی است/سرنوشت برجام در جلسه کمیسیون مشترک مشخص می‌شود صفحه اول روزنامه‌های 4 شنبه 2 خرداد 97 احترام به رییس جمهور به سبک دختر ووشوکار (عکس) الدحیل لخویا هست یا نیست؟ تشییع پیکر «سعید محقق» در اصفهان منتظری: اعتماد و امید مردم به تیم ملی باعث افتخار همه ماست/ انتقاد بی‌جا فقط به بازیکنان استرس وارد می‌کند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me