تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفقنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16314771
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۱۰:۵۷

برجام در تحلیل تیترها؛ «صف‌کشی برجامیان» تا «تضمین نوچه‌ها»

شفقنا رسانه- بازتاب مذاکرات ظریف در بروکسل، ادامه‌ی واکنش‌ها به  شهادت رساندن فلسطینی‌ها در سالروز اشغال فلسطین که با انتقال سفارت آمریکا به قدس همراه بود و فلیتر فیلترشکن‌ها از جمله محورهای مشترک امروز روزنامه‌ها بودند. اگرچه خراسان، شرق، اطلاعات، جمهوری اسلامی، ستاره صبح و همبستگی از «برقراری» برجام و «تسلیم نشدن» اروپایی‌ها نوشتند و بر «صف‌کشی برجامیان» تاکید کردند و «نجات برجام» و «تجارت بدون امریکا» را پیگیری کردند؛ در طرف مقابل جوان، سیاست روز و رسالت تیترهای متفاوتی داشتند. جوان اروپایی‌ها را «نوچه‌» خواند و تحلیلگر سیاست روز گفت: «هیچ تضمین عملی در برجام منهای آمریکا وجود ندارد». رسالت هم نقل قول زاکانی نماینده‌ی سابق مجلس شورای اسلامی با گرایش اصولگرایی را به تیتر یک آورد:«برجام ثابت کرد راه حل مشکلات نزد دشمنان نیست»

روز گذشته اغلب روزنامه‌‌ها تیتر و عکس‌های اصلی را به اعتراض فلسطینی‌ها به انتقال سفارت آمریکا به قدس اختصاص دادند و امروز هم به تیتر چند روزنامه آمد که البته از واکنش‌های جهانی نوشتند و اطلاعات بیشتری ارائه دادند. سازندگی امروز عکس و تیتر خوب و هماهنگی را برای پرداختن به حوادث فلسطین انتخاب کرد اما اطلاعات صفحه اول از آنچه روز گذشته به روزنامه‌ها آمده بود، نکته‌ی بیشتری نداشت.

هفت صبح، بشارت نو و ابتکار از جمله روزنامه‌هایی هستند که به اظهارات وزیر ارتباطات درباره‌ی مسدودسازی فیلترشکن‌ها واکنش نشان دادند. اولی از «جنگ علیه فیلترشکن‌ها» نوشت و آن را یادآور تجربه‌های ۸۸ و ۹۰ دانست. بشارت نو به کنایه، معکوس جمله رئیس جمهور درباره‌ی وزیر ارتباطات را به تیتر آورد و از «انگشت وزیر» بر «دکمه فیلترینگ» خبر داد. ابتکار هم عکسی معمولی و بی‌ارتباط به موضوع را با تیتر «فیلتر فیلترشکن‌ها!»  آورد.

شهروند دو تیتر مهم دارد یکی بازتاب خبر ممنوع شدن افطاری‌ها با بودجه دولتی که روز یکشنبه در «خانه ملت» منتشر شده بود و با اطلاعات خوبی درباره‌ی هزینه‌های افطاری در هتل‌ها ترکیب شده است. اگرچه تیتر مربوط به بخش غیرتولیدی است که رویکرد خوبی نیست. عکس یک هم مربوط به گفت‌وگو با اسکندر فیروز، نخستین رئیس سازمان محیط زیست ایران است که به شیوه‌ی گزارشی تنظیم شده است. تیتر و عکس خوب است و متن می‌توانست بعضی جزئیات را نادیده بگیرد اگرچه روان نوشته شده و با توجه به مرور زندگی او اطلاعات خوب دسته بندی شده است. در روایت‌های این چنینی اگر اسم کوچک برای دوران کودکی و نوجوانی مصاحبه شونده به کار برود، جذاب‌تر می‌تواند باشد و برای بخش‌های دیگر که هویت اجتماعی مصاحبه‌شونده شکل گرفته، نام خانوادگی اشاره بهتری است و تنوع در متن را هم بیشتر می‌کند. مثل پاراگراف آخر : «اگر اسکندر نبود…»

اعتماد گفت‌وگویی با نیکول پاشینیان، نخست وزیر جدید ارمنستان دارد که با تیتر «نخست وزیر روزنامه‌نگار» و عکس خوبی به صفحه اول آورد. پاشینیان در متن هم با اشاره به تجربیات روزنامه‌نگارانه‌اش گفت: «به نظرم نخست‌وزیر هم باید مانند یک روزنامه‌نگار با همه‌چیز به دید انتقاد نگاه کند و رکود از آنجا شروع می‌شود که این دید را از دست می‌دهد. زرق و برق این محیط کار رسمی نباید باعث شود که از مردم جدا شویم. روزنامه‌نگاری در تمام دوره فعالیت‌های سیاسی من کمک حال من بوده است و مطمئنم این‌بار هم این اتفاق خواهد افتاد. مهم‌ترین ویژگی روزنامه‌نگار این است که چیزهایی را می‌بیند که دیگران نمی‌بینند. فکر می‌کنم این ویژگی در دوره نخست وزیری به من بسیار کمک خواهد کرد.» روزنامه تیتری هم درباره‌ی جشنواره‌ی کن دارد که اگرچه ساختار پراکنده‌تری نسبت به گزارش دارد و به چند یادداشت به هم پیوسته بیشتر شبیه است؛ اما اطلاعات خوبی ارائه داد از جمله درباره‌ی پوشش خبری این جشنواره و حضور خبرنگاران نوشت: «در جشنواره کن هیچ امتیاز ویژه‌ای به این قشر تعلق نمی‌گیرد، مگر اینترنت رایگان و صندوقی که اطلاعات جشنواره‌ و فیلم‌ها در آن گذاشته می‌شود. البته دیدن فیلم‌ها برای خبرنگاران رایگان است و در اتاق خبرنگاران قهوه، آب و گاهی هم آب‌میوه رایگان است. یعنی برخلاف جشنواره‌های ایرانی هتل، پذیرایی ناهار و شام، بلیت هواپیما با هزینه خود رسانه‌ها یا خبرنگاران تامین می‌شود. بااین‌وجود از ۵٠‌هزارنفری که به عنوان مهمان و شرکت‌کننده در جشنواره حضور دارند ۴۵٠٠ خبرنگار، عکاس، منتقد، مجری و غیره در این رویداد سینمایی ثبت‌نام کرده‌اند. این موارد از این منظر قابل‌توجه است که جشنواره‌ای که اعتبار داشته باشد اهالی رسانه حاضر به هزینه کردن هستند تا در آن حضور پیدا کنند.»

 همشهری امروز صفحه خوبی بست از گزارش کوتاهش درباره‌ی قضاتی که رای مجازات جایگزین حبس صادر کردند تا گزارش‌هایی درباره‌ی هزینه سفره افطار، زندگی مردم در یکی از محلات اهواز  و تکرار یک تنبیه عجیب غریب در برخی مدارس در تیترهای فرعی. چینش اطلاعات می‌توانست بهتر باشد و به جای عکس رسمی صفحه یک، به عکس دیگری اولویت داد که کمتر تکراری است. ایران هم امروز صفحه بهتری بست که کم رمقی روزهای گذشته را ندارد یکی گزارش از مناطق حاشیه‌‌نشین بومهن که تیتر و عکس مناسبی برای آن انتخاب شد و دیگری گزارشی دربار‌ه‌ی پیام‌رسان‌های جانشین تلگرام. اظهارات وزیر ارتباطات درباره‌ی فیلترشکن‌ها اما جزو تیترهای انتخابی نیم‌تای اول این روزنامه‌ نبود.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام
#تحلیل روزنامه ها
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


پرونده نازنین زاغری تعیین وقت شد/ متهم دوباره دادگاهی می‌شود فال روزانه 02/ 03/ 1397 ماه رمضان اردوی انسانیت و ماه تمرین صبر است اردوی تیم ملی کبدی زنان با دو گلستانی آغاز می‌شود مشاور ولیعهد ابوظبی خطاب به یمنی‌های منتقد امارات: سگ‌های ولگرد از شما باوفاتر هستند طراحی الگوی آموزشی مبتنی بر پرسش و پاسخ برای درس مطالعات اجتماعی صف آرایی روسیه و ژاپن در برابر آمریکا ضیافت افطاری محمدرضا عارف ترامپ از احتمال لغو یا تأخیر دیدار با رهبر کره شمالی خبر داد جنگ آمریکا با چین متوقف می‌شود؟ سوئیفت مسئله است؟ جمع آوری 322 میلیارد تومان صدقه در سال گذشته/ صدقات هر منطقه صرف نیازمندان همان منطقه می‌شود زندانیان جرائم غیرعمد «مجرم» نیستند/ جشن گلریزان دهم خرداد سوم خرداد منشا نصرت الهی است رسانه‌ها باید دستاوردهای نظام را برای مردم تبیین کنند اجرای 15 برنامه شاخص سوم خرداد در آزادشهر شرکت «بریتیش پترولیوم» پروژه مشترک گازی با ایران در دریای شمال را متوقف می‌کند گرایی: نمی‌خواهم شکستم در فینال انتخابی را توجیه کنم/ تمام هدفم کسب مدال المپیک است پورغلامی: ملوان گزینه اول من است فضای مجازی یک فرصت برای انقلاب است/ سبک زندگی‌ها، متأثر از این فضا تغییر محسوسی پیدا کرد سی‌امین محفل انس پیشکسوتان جهاد و شهادت مدیریت بحران کم آبی با استفاده از شیوه‌های جدید آبیاری + فیلم طرح مجلس علیه دختران و پدران یک مرگ، چند زندگی دوم خرداد؛ روزی که دولت هاشمی تکرار شد دربی ایرانی یا رویارویی با قطری‌ها؟ جزئیات تعطیلات تابستانی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام شد اسطوره‌ام مرتضی آوینی است افسر عملیات روانی آمریکا از سفر به ایران می‌گوید ملاصدرا، فیلسوف سیاست 21 سال پس از دوم خرداد، آیا آتوپیستی باقی مانده است؟ آینده مبهم سوییفت همه‌چیز درباره 8 واحد داغ نیمکت خبر سمپاد را حفظ کنید پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها مکمل یکدیگر باشند دانشگاه آزاد اسلامی ظرفیت ارزشمند رشد و توسعه آموزش را دارد تحولات دانشگاه آزاد اسلامی در چارچوب قوانین و رو به بهبودی است راز گستاخی پمپئوها دولت روحانی محصول جریان اصلاحات است راه دیگری جز ائتلاف باروحانی نداشتیم جریان اصلاحات، روی موج مطالبات دولت سازندگی سوار شد دولت اصلاحات، برنامه‌های دولت سازندگی را پیاده می‌کرد شک در وجود یا تشکیک در وجود؟! مساله این است کار هنری و نظریه هنری کار من فراتر از ترجمه صرف است لازمه تصرف پیامبر در وحی احاطه بشر بر خداست پس از صدرا فلسفه‌ورزی در ایران تداوم داشته است تمدید زمان ثبت آثار در جشنواره فارابی
سقوط مرد میانسال به داخل چاهک آسانسور سقوط خونین از طبقه دوم ساختمان به داخل چاهک آسانسور + عکس پست عجیب معاون روحانی درباره رفع فیلتر تلگرام چرا خون علم‌الهدی از رقص زن سرخپوش آمریکایی در جوار حرم امام رضا (ع) به‌جوش نیامد؟ مجرم شیطان صفت در دام پلیس آشنایی با قارچ سمی که جان 15 نفر را گرفت اعتصاب رانندگان کامیون در فارس حضور پرشور مردم در منزل مرحوم غلامرضا حسنی قیمت طلا و سکه امروز 1 خرداد 97 +جدول 12 خواسته واشنگتن از تهران برای لغو تحریم‌ها فوری /تلگرام تا جمعه رفع فیلتر می‌شود 12 درخواست واشنگتن از ایران به روایت پمپئو حجت الاسلام غلامرضا حسنی در کنار امام خمینی (س) + تصویر پنه لوپه کروز: دیگر در فیلم فرهادی بازی نمی‌کنم امام جمعه ارومیه درگذشت حجت الاسلام حسنی را تسلیت گفت آشتی برادران قاسم خانی با «مهران مدیری» ارومیه| اعلام 3 روز عزای عمومی در آذربایجان‌غربی به‌سبب درگذشت حجت‌الاسلام حسنی سردار رحیمی: پخش فوتبال در کافی‌شاپ‌ها و قهوه‌خانه‌ها ممنوع مدارس را در طرح‌های آموزش و پرورش فراموش کردیم/ مدارس به محیطی فرسایشی تبدیل شدند همکاری دوباره مهران مدیری با همکاران قدیمی +عکس شروط 12 گانه آمریکا علیه ایران، اسرائیلی است/ پمپئو از زبان نتانیاهو و لیبرمن حرف می‌زند اعلام سه روز عزای عمومی در آذربایجان‌غربی/جزئیات مراسم تشییع حجت الاسلام حسنی اگر اروپایی‌ها نتوانند و یا نخواهند از منافع خود و ایران دفاع کنند، ادامه کار با آنها بی‌فایده است امام جمعه سابق ارومیه درگذشت محمدجواد لاریجانی: برجام مرده است/ اروپا نه توان و نه خواست دارد/ اشتباه بزرک روحانی سرمایه‌گذاری سیاسی روی برجام بود/ ایشان جوری است که احساس می‌کند برجام یعنی روحانی پیگیری حقوقی پیام‌رسان سروش از یک پایگاه خبری فردوسی پور در ضیافت نفس+عکس جواد لاریجانی: برجام مرده است، اروپایی‌ها مشغول مرده خوری هستند/منتقد برجامم/پشتیبان روحانی هستیم اما … پایان گروگانگیری 2 میلیارد تومانی در اصفهان +عکس ارومیه| ایست قلبی علت رحلت حجت‌الاسلام والمسلمین حسنی اعلام شد (تصاویر) تشییع پیکر آتش نشان شهید مشهدی با این ترفندها 120 سال عمر کنید! سخنان پومپئو نمایش دوباره فقر اطلاعاتی آمریکا/آمریکا در موضعی نیست که برای ایران شرط تعیین کند این مذاکرات آخرین آزمون اروپا برای اثبات استقلال آنها در برابر سیاست‌های دیکته شده آمریکاست مردم عزادار ارومیه بی درنگ به منزل حجت الاسلام حسنی رفتند ماه رمضان اردوی انسانیت و ماه تمرین صبر است/ قهرمانان همواره برای ملت ایران و جوانان امیدآفرین بوده‌اند/ همه مشکلات با امید و نشاط جامعه، حل شدنی است دادستان کل: توئیتر رفع فیلتر نمی‌شود / نمی‌توان رفع فیلتر توییتر را در کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه مطرح کرد جزئیات مراسم تشییع حجت الاسلام حسنی اعلام شد پیام تسلیت نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی درپی درگذشت حجت الاسلام حسنی شمخانی: رفتار ترامپ و نتانیاهو صرفا شوهای تبلیغاتی است /آنچه پمپئو در قالب استراتژی جدید علیه ایران مطرح کرد، مجموعه‌ای از رویاهای ترامپ است فریدون آسرایی: این روزها سبیل‌های بهنام بانی را هم کپی می‌کنند چیزی از برجام باقی نمانده است/ باید تعهدات مربوط به برجام را تعلیق کنیم/ اشکالی ندارد مذاکره با اروپا را به عنوان کار دیپلماتیک ادامه دهیم حجت الاسلام حسنی در اثر ایست قلبی درگذشت ملت ایران از تهدید نمی‌هراسد و بسیار بزرگتر از افراطیون واشنگتن است/ آقای ترامپ! این ملت در برابر شما پیروز و موفق خواهد بود تغذیه نامناسب دوران شیرخوارگی علت اصلی پوسیدگی دندان‌های کودکان مرد شیطان صفت در دام پلیس گرفتار شد افزایش قدرت وام دهی بانک‌ها از طریق منابع صندوق ذخیره ارزی/بخش قابل توجهی پوشاک به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود حجت الاسلام حسنی امام جمعه فقید ارومیه را بیشتر بشناسیم / از آموزش سلاح روی منبر و نبردهای مسلحانه با دموکرات‌ها تا معرفی فرزند خود به دادگاه انقلاب و در نهایت اعدام فرزندش / امام جمعه‌ای که در 8 سال ریاست جمهوری خاتمی به وی دست نداد ارومیه| پیکر حجت الاسلام والمسلمین حسنی روز چهارشنبه تشییع می‌شود از استقبال اسرائیل، بحرین و امارات تا سردرگمی انگلیس/ موگرینی همچنان از حمایت از برجام می‌گوید

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me