تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16322892
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۱۴:۴۰

روسیه - ارمنستان؛ تداوم یک همپیمانی مهم استراتژیک

تهران- ایرنا - دیدار اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در حاشیه اجلاس اتحادیه اقتصادی اورآسیا درحالی انجام شد که نتیجه آن مهر تاییدی بر تداوم روابط نزدیک، سنتی و راهبردی دو کشور به ویژه در امور سیاسی و نظامی بود.

به گزارش ایرنا، از زمان آغاز ناآرامی های چند هفته پیش ارمنستان و حضور معترضان در خیابان های شهرهای این کشور، برخی کارشناسان بر این باور بودند که براساس سابقه انقلاب های رنگین در جمهوری های شوروی سابق، انقلاب رنگین دیگری در یکی از این کشورها در جریان است. زمانی که نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان از اعتراض های مردمی به عنوان ' انقلاب مخملی' یاد کرد، صحبت از حمایت کشورهای غربی به ویژه آمریکا از اعتراض ها در این کشور منطقه قفقاز به میان آمد.
برخی اعلام کردند که یک انقلاب با حمایت غرب در ارمنستان در جریان است که بر این اساس می توانست موجبات نگرانی روسیه را فراهم کند. در این میان، سکوت معنادار چند روزه روسیه در قبال اعتراض های مردمی ابهاماتی را در این راستا ایجاد کرد که چرا مسکو موضعی صریح و فوری در قبال ناآرامی های این کشور همسایه اتخاذ نمی کند. قطعا وقوع هرگونه انقلاب تحت حمایت غرب در ارمنستان امنیت ملی روسیه را در خطر قرار می داد اما چرا مقامات کرملین آرامش خاصی در قبال تحولات جدید در ارمنستان داشتند؟
چند روز پس از استعفای سرژ سرکیسیان از سمت نخست وزیری ارمنستان و مطرح شدن نامزدی پاشینیان برای این سمت، رهبر مخالفان به طور ضمنی و مختصر در مورد روابط با کشورهای مختلف سخن گفته بود. پاشینیان در زمان سخنرانی اش در دو جلسه رای گیری پارلمان ارمنستان به این مسئله اشاره کرد که در صورت تایید در سمت نخست وزیری، دولتش در راستای رابطه با تمامی کشورهای همسایه از جمله روسیه و ایران گام برخواهد داشت.
این موضع گیری پاشینیان تا حدودی نشان داد که تفکرات وی آن چنان که پیشتر برخی تصور می کردند، به سوی غرب گرایش ندارد و دولت تحت هدایت وی به دنبال حفظ روابط سنتی و مهم با روسیه یک هم پیمان این کشور است. این در حالی است که ارمنستان در دوران هدایت سرژ سرکیسیان نیز در مسیر روابط همزمان با امریکا، اتحادیه اروپا، روسیه و کشورهای آسیای میانه حرکت می کرد. پاشینیان نشان داد که قصد تغییرات بنیادین در سیاست خارجی کشورش را ندارد و خواستار تداوم ارتباطات فراگیر با جامعه جهانی است.
اعتراض های گسترده چند هفته پیش مخالفان دولت ارمنستان سرژ سرکیسیان نخست وزیر این کشور را وادار به استعفا کرد. سرکیسیان به مدت 10 سال در ارمنستان در راس قدرت بود. نیکول پاشینیان رهبر حزب مخالفان اخیرا با 59 رای موافق و 42 رای مخالف نمایندگان پارلمان به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شد.
ارمنستان با کمی بیش از 29 هزار و 700 کیلومتر مربع مساحت و نزدیک سه میلیون نفر جمعیت و حدود 8 میلیون ارمنی تبار مقیم خارج از این کشور در معادله رویارویی های منطقه ای جایگاه مهمی دارد که افزون بر روسیه می تواند بر کشورهای همجوار و نزدیک، تاثیرگذار باشد.
دیدار پوتین- پاشینیان در حاشیه اجلاس مهم 'اتحادیه اقتصادی اوراسیا'در شهر سوچی برگزار شد. 'اتحادیه اقتصادی اوراسیا' از سال 2015 کار خود را با عضویت روسیه، قزاقستان و بلاروس آغاز کرد. این اتحادیه با هدف تضمین حمل و نقل آزاد محصولات، خدمات، سرمایه و نیروی کار میان کشورهای عضو راه اندازی شده است. ارمنستان و قرقیزستان نیز پس از مدت کوتاهی به این اتحادیه پیوستند و در سال 2016 ویتنام به نخستین کشور فرا منطقه ای تبدیل شد که عضو این اتحادیه شد.

** دیداری با یک پیام مهم
نقطه عطف آشکار شدن سیاست خارجی نخست وزیر جدید ارمنستان را می توان در دیدار دو روز پیش وی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و اظهاراتش در این نشست دید.
پاشینیان در این دیدار خواستار روابط گسترده تر کشورش در حوزه های مختلف از جمله امور سیاسی و نظامی با روسیه شد که با واکنش مثبت پوتین نیز روبرو شد. دو طرف در این دیدار ضمن تاکید بر ماهیت راهبردی روابط دوجانبه عنوان کردند که هم پیمانی دو کشور امری مهم در منطقه قفقاز به شمار می رود.
رئیس جمهوری روسیه با اعلام اینکه ارمنستان همچنان یکی از نزدیک ترین هم پیمانان مسکو در منطقه قفقاز به شمار می رود، سیگنال مهمی را برای رفع یکسری شک و تردیدها ارسال کرد. تاکید سران روسیه و ارمنستان در این دیدار نشان داد که دو کشور به دنبال تداوم هم پیمانی استراتژیک دوجانبه هستند و قصد ندارند اختلالی در این روند ایجاد شود.
ممکن است نخست وزیر جدید ارمنستان همزمان نیز به دنبال تقویت روابط کشورش با برخی کشورهای غربی باشد اما به نظر می رسد که وی هیچ گاه رابطه مهم ایروان- مسکو را هم پیمانی ساده و معمولی نمی بیند و در مسیر گسترش روابط با غرب، اقدامی که منجر به نگرانی مقامات کرملین شود، انجام نخواهد داد. یکی از نکات مهم پس از تحولات اخیر ارمنستان روشن شدن ادامه روابط نزدیک ارمنستان - روسیه در دولت جدید تحت هدایت پاشینیان است. مقامات جدید ارمنستان به خوبی می دانند که روابط نزدیک با مسکو می تواند منافع زیادی برای ایروان به همراه داشته باشد و اگر خدشه ای به این رابطه وارد شود، قطعا ارمنستان در حوزه های مختلف سیاسی، نظامی و اقتصادی متضرر خواهد شد.
اروپام**9234**1590
گزارش از: اطهر اینانلو

روسیه - ارمنستان؛تداوم یک همپیمانی مهم استراتژیک #سياسي #روسيه #ارمنستان
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


حمید صفت از زندان آزاد شد صرفه‌جویی 25 درصدی سایپا در مصرف آب برای تولید هر خودرو انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین بنیاد و اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور پروژه‌های شرکت میدکو، با حمایت بانک پاسارگاد به بهره‌برداری رسید احساس کنیم اروپایی‌ها به دنبال اتلاف وقت هستند، مذاکرات را ادامه نمی‌دهیم صحبت‌های بهروز وثوقی در مراسم ناصر ملک‌مطیعی آموزش تخصصی مداحی درمسجدجامع شهرکرد حمید صفت از زندان آزاد شد بارش باران در برخی نقاط «ماه و ماهی» آینه‌ای برای نمایش خود واقعی انسان‌هاست جاسوس سابق سیا: هیچ کس در جهان پوتین را به اندازه ترامپ دوست ندارد! صدور 13 فقره کیفرخواست برای متهمان ارزی/ تحت تعقیب گرفتن 30 نفر در پرونده اختلاس در شرکت ملی نفت/ صدور 67 فقره حکم محکومیت در مورد متهمان آشوب‌های خیابان پاسداران جزء خوانی آیه‌های قرآن کریم در حرم مطهر احمد بن موسی (ع) نمایی بی‌نظیر از آبشار تاف در لرستان + تصاویر بازگشایی تونل مسیر ایلام - ایوان هوانیروز نبود، حوادث ناگوار بیشتری در زلزله کرمانشاه رخ می‌داد اجرای طرح ساخت مسکن برای معلولین اوج گیری مافیای پرواز در تعطیلات کی‌روش: از اصحاب رسانه تشکر می‌کنم شیوه ارسال سوالات امتحان نهایی تغییر کرد بورس تهران بعد از دو هفته کاهشی شد دیدار سفیر جدید انگلیس در ایران با ظریف تعیین مجازات برای برهم‌زنندگان نظم مراسمات و جلسات کلیات لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری تصویب شد/ پاسخگویی الکترونیکی به استعلام دستگاه‌های اجرایی رایگان می‌شود تاکید بر اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پیش بینی هواشناسی برای امروز یکشنبه اردوغان: با تروریست‌ها مسامحه نمی‌کنیم ساماندهی کاروان‌های اربعین حسینی در استان صادرات خرمای شاهانی به هندوستان آزادی خواننده رپ از زندان چه کسی دروغ 100 میلیارد دلاری درباره برجام را مطرح کرد؟ کاهش 60 درصدی بازدید‌های تلگرام رمز پیروزی و دوام ایران امام خمینی و امام خامنه‌ای هستند آمریکایی‌ها چقدر پس‌انداز می‌کنند؟ 70 درصد تولیدی‌های پوشاک تعطیل شدند ماجرای جنجال در جلسه امروز کمیسیون امنیت ملی چه بود؟ آخرین وضعیت جنوب سوریه ادعای عجیب وزیر عربستان در مورد محمد صلاح! پلمب دو مغازه و کشف 10 وانت از کتاب‌های قاچاق ناشران نخستین یادواره منطقه‌ای ادبی 15 خرداد 42 برگزار می‌شود انتقال یونیت سیار دندانپزشکی به مناطق حاشیه شهر شیراز تهدیدات سیاسی علیه موجودیت رژیم صهیونیستی ماجرای تخریب ویلای رحمانی فضلی/ اخطار داده شده یا خیر؛ مسئله این است سفیر جدید انگلستان با ظریف دیدار کرد عدم تایید نتایج انتخابات به کمیساریا مربوط است الحاق به کنوانسیون cft سه‌شنبه تعیین تکلیف می‌شود ملک مطیعی از قهرمان فیلم فارسی تا اسطوره‌ای اجتماعی روزه‌داری، زمانی برای استراحت دستگاه گوارش
بازتابهای خطای خشن کاپیتان رئال روی ستاره لیورپول/ جهان علیه سرخیو راموس! خلاصه بازی رئال مادرید 3-1 لیورپول (فینال لیگ قهرمانان اروپا 2018) فیلم/ بازداشت استاد هتاک در زاهدان "قلندر" و "زلفیله" سقز را باید از نو نوشت حاشیه‌های تشییع جنازه ناصر ملک مطیعی مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی برگزار شد رئیس‌جمهور قانون افزایش پلکانی حقوق را ابلاغ کرد استاد هتاک از دانشگاه زاهدان اخراج شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 6 خرداد 97/ پرشی بالاتر از کانگوروها +تصاویر جمعیت باورنکردنی در مراسم بدرقه پیکر ناصر ملک مطیعی +عکس سر دادن شعار در مراسم تشییع «ملک مطیعی» عکس/ تشییع پیکر مرحوم «ناصر ملک مطیعی» پلیس در تعقیب خواستگار قلابی آغاز مراسم تشییع پیکر ناصر ملک‌مطیعی/تصاویر قانون افزایش 20 درصدی حداقل حقوق کارمندان ابلاغ شد تشییع پیکر ناصر ملک‌مطیعی آغاز شد مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی/تصاویر تصویری متفاوت از مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی چرا مهناز افشار به سر دسته امضا کنندگان نامه تحریم ایران تبریک گفت؟ قانون افزایش حقوق سرانجام با امضای روحانی ابلاغ شد پیام راموس در پی مصدوم کردن محمد صلاح ناآرامی در مراسم تشییع ناصر ملک مطیعی قیمت طلا و سکه امروز 6 خرداد 97 +جدول دیدار تیم‌های فوتبال رئال مادرید و لیورپول صمصام از دانشگاه اخراج شد/ دانشگاه‌ها از لوس وجود اساتید هتاک و ضدانقلاب پاک شود بازار قدیم درگهان قشم دچار حریق شد حمله پهپادی به فرودگاه «ابها» در عربستان قهرمانی رئال در لیگ قهرمانان اروپا با سوپر گل دیدنی گرت بیل+ ویدیوی گل‌ها بازداشت استاد دانشگاه آزاد زاهدان به دلیل توهین به مقدسات اهل سنت چه کسی ناصر ملک‌مطیعی را ممنوع‌التصویر کرد؟ / از موافقت آیت الله خامنه‌ای با اکران «برزخی‌ها» تا مقابله "محمد خاتمی"، "میرحسین موسوی" و "محسن مخملباف" با نمایش برزخی‌ها بازداشت سرهنگ قلابی با 13 فقره سابقه دستگیری رونمایی از بسته توافق واقعی بدون آمریکا تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی بدهکار بزرگ بانکی از کشور گریخت ماجرای هتک حرمت یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد به مقدسات اهل سنت غفور: نیاز داشتیم که در بازی دوم برنده شویم تا روحیه تیمی ما برگردد/هنوز با ایده آلی که خودمان توقع داریم فاصله داریم اروپایی‌ها می‌گویند که ما برجام را انتخاب می‌کنیم/ نسل جوان، خدا باور است؛ او را باور کنیم فردا خورشید عمود بر خانه خدا می‌تابد حق قانونی ایران در غنی‌سازی تثبیت شده امضای رئیس جمهور پای افزایش حقوق + فیلم سوپرگل گرت بیل/ گزارش زنده: رئال مادرید 2-1 لیورپول ضرورت همکاری سه قوه برای پیشرفت اقتصادی کشور و حل مشکلات مردم/ آمادگی روسای قوا برای کمک به حل چالش‌های اصلی اقتصاد تشییع پیکر ناصر ملک‌مطیعی کارهای خلاقانه در موزه‌ها و اماکن فرهنگی‌تاریخی اجرایی شود/ موضوع بلیت الکترونیک با قوت ادامه پیدا کند حرف‌های بهروز وثوقی در مراسم وداع با ناصر ملک‌مطیعی تقویت حافظه و توانایی‌های مغزی با استفاده از بازتوانی شناختی/ خبری خوش برای کودکان و بزرگسالان آغاز ثبت نام چهاردهمین اعتکاف رمضانیه دانشجویی جمعیت باورنکردنی در مراسم بدرقه پیکر ناصر ملک مطیعی +عکس تشییع پیکر "ناصر ملک مطیعی" با حضور هنرمندان برگزار شد/عکس هشدار سازمان انژری اتمی به غرب؛ برنامه‌های هسته‌ای خود را در ابعاد، سطح و درصد غنی‌سازی، توسعه و افزایش خواهیم داد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me