تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفقنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16327842
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۱۷:۳۰

سی‌ان‌ان: آیا آمریکا در حال آمده شدن برای جنگ با کره شمالی بود؟

شفقنا- اوایل سال جاری میلادی بود که کمی پیش از برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی در کره‌ جنوبی رئیس‌جمهوری آمریکا به مقام‌های ارشد امنیت ملی خود دستور داد تا تمهیداتی را برای تخلیه خانواده‌های نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور آسیایی انجام دهند.

به گزارش شفقنا به نقل از ایسنا، به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، چهار تن از مقامات کنونی و سابق دولت آمریکا در حالی این مطلب را اعلام کردند که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا احتمالا در ماه آتی میلادی قرار است با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سنگاپور دیدار کند.

این مقامات همچنین گفتند در صورتی که این دستور به طور کامل محقق می‌شد می‌توانست بر تنش‌ها با کره شمالی بیفزاید و منطقه را به جنگی تمام عیار نزدیک‌تر کند.

این دستور از سوی ترامپ در حالی مطرح شد که وی جنگ با کره شمالی را یک احتمال واقعی می‌دانست. در آن زمان رئیس‌جمهوری آمریکا متقاعد شده بود که تنش‌ها می‌تواند فراتر از لفاظی‌ها باشد و گزینه‌های نظامی علیه کره شمالی را مورد بررسی قرار می‌داد اما تغییر سریع از اقداماتی تحریک آمیز به سوی یک دیپلماسی، ورق را برگرداند و برگزاری بازی‌های المپیک زمستانی با حضور ورزشکاران کره شمالی در این بازی‌ها باعث کاهش تنش‌ها شد اما بار دیگر اوضاع تغییر کرد و دیروز کره شمالی گفت که آمریکا باید به دقت سرنوشت نشست را مورد بررسی و رزمایش‌های تحریک آمیز را با کره‌ جنوبی مدنظر قرار دهد.

ترامپ در اوایل سال جاری میلادی به هربرت مک‌مستر، ‌مشاور امنیت ملی سابق خود دستور تخلیه خانواده تمامی پرسنل نظامی آمریکا را داده بود چراکه این نگرانی در میان مقامات امنیت ملی ارشد آمریکا به وجود آمد که نگران این بودند کره شمالی وارد جنگ با آمریکا می‌شود. آنها نگران بودند که بازی‌های المپیک زمستانی نمی‌تواند باعث کاهش تنش شود.

مک‌مستر به کارمندان خود در شورای امنیت ملی گفته بود که دستور ریاست جمهوری را برای خروج خانواده‌های پرسنل نظامی از کره‌ جنوبی مورد رسیدگی قرار دهند. در همان روز بود که این دستور به دفتر جان کلی، رئیس دفتر کاخ سفید رسید.

یکی از مقامات ارشد دولت واشنگتن در این باره می‌گوید: این یک دستور بود. ما آن را یک توافق انجام شده می‌دانستیم.

پشت صحنه

در پشت صحنه جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا و جان کلی، به سازش رسیدند و رئیس‌جمهوری را متقاعد کردند تا این دستور را متوقف کند. یک تفاهم نامه جدید پیش‌نویس شد اما هرگز محقق نشد.

مقام‌های سابق آمریکا و کارشناسان کره شمالی گفته‌اند که دستور داده شده بود تا قریب به ۸۰۰۰ وابسته نظامی مستقر در کره‌ جنوبی این کشور را ترک کنند و این نشان دهنده به صدا درآمدن زنگ هشدار بود و نگرانی‌ها را درباره اقدام نظامی احتمالی آمریکا در آن زمان که ترامپ با رهبر کره شمالی جنگ لفظی داشت، افزایش داد.

جانگ پاک، یکی از مقام‌های سابق سیا و معاون افسر اطلاعات ملی در شورای اطلاعات ملی آمریکا گفت: این اقدام می‌توانست باعث ناآرامی گسترده‌ای شود و می‌توانست کیم جونگ اون را بابت اینکه آمریکا خودش را آماده حمله نظامی می‌کند تحریک کند.

کریستفر هیل، دستیار سابق وزیر امور خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و پاسیفیک و سفیر آمریکا در کره‌ جنوبی در این باره می‌گوید، خروج وابستگان نظامی از کره‌ جنوبی گامی بزرگ بود که می‌توانست توجه همگان را به خود جلب کند. می‌توان آن را آماده سازی برای اقدامی نظامی قلمداد کرد.

این گزارش‌ها در حالی منتشر شده است که کاخ سفید تاکنون به آن واکنشی نشان نداده است.

یکی از مقام‌های ارشد دفاعی آمریکا گفته است گمانه‌زنی‌های گسترده‌ای در داخل دولت آمریکا درباره موضع نظامی این کشور در شبه جزیره کره و چند هفته پیش از بازی‌های المپیک کره‌ جنوبی وجود داشت.

راهکار دیپلماتیک

بازی‌های المپیک زمستانی راه را برای حضور خواهر رهبری کره شمالی در کره‌ جنوبی و دعوت شخصی از رئیس‌جمهوری کره‌ جنوبی برای دیدار با کیم جونگ اون و در نخستین دیدار بلندپایه بین رهبران دو کشور هموار کرد.

این راهکار دیپلماتیک چند وجه دیگر نیز داشت که از جمله آن می‌توان به دعوت از ترامپ برای دیدار با کیم جونگ اون اشاره کرد. هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث شد که ترامپ ناگهان درخواست تخلیه وابستگان نظامی از کره‌ جنوبی را بدهد اما آنچه که واضح است این دستور در حالی صادر شد که ترامپ و مشاورانش احتمال یک حمله را علیه کره شمالی بررسی می‌کردند.

یکی از مقام‌های ارشد سابق دولت واشنگتن می‌گوید آن زمان ترامپ می‌خواست به ماتیس و سرکردگان ارشد نظامی آمریکا نشان دهد که بابت بررسی گزینه‌های نظامی علیه کره شمالی کاملا جدی است. ماتیس و اعضای برجسته ارتش آمریکا نسبت به ارائه گزینه‌های نظامی درباره کره شمالی بی اعتنا بودند اما ترامپ می‌خواست آنها متوجه اوضاع باشند.

یکی دیگر از مقام‌های دولت آمریکا می‌گوید ترامپ بر این باور بود که نگه داشتن ۸۰۰۰ وابسته نظامی در کره‌ جنوبی کاری احمقانه است به ویژه آنکه در صورت بروز تنش در منطقه و از کنترل خارج شدن آن فرصت خروج برای آنها کم خواهد بود. رئیس‌جمهوری آمریکا خودش را آماده حمله نظامی به کره شمالی نمی‌کرد اما بر این باور بود که پیونگ یانگ ممکن است خودش دست به اقدام نظامی بزند.

از طرفی ایده خروج خانواده نظامیان آمریکایی از کره‌ جنوبی از سوی تعدادی از سناتورهای جمهوری‌خواه به صورت علنی حمایت می‌شد؛ از جمله این سناتورها می‌توان به لیندسی گراهام و تام کاتن اشاره کرد.

سایر نشانه‌ها

نشانه‌های دیگری از این مساله وجود دارد که دولت آمریکا دست‌کم به دنبال خروج گسترده از شبه جزیره کره برای آمادگی به منظور یک جنگ بالقوه بوده است.

از ویکتور چا، سفیر آمریکا در سئول در جریان دیدارش با مقام‌های شورای امنیت ملی آمریکا پرسیده شد که آیا فکر می‌کند که آمادگی برای خروج خانواده نظامیان آمریکایی در کره‌ جنوبی با هدف جنگ در شبه جزیره کره بوده است یا خیر و این مقام مسئول نگرانی خود را درباره چنین حمله‌ای ابراز کرد.

دستور ترامپ درباره وابستگان نظامی آمریکا در کره‌ جنوبی را می‌توان به این مفهوم تعمیم داد که او آماده بود تا در آستانه جنگی با کره شمالی قرار بگیرد؛ پیش از آنکه یک گشایش دیپلماتیک معتبر درباره آن ارائه دهد.

از آنجا که دولت آمریکا در گیر و دار ضرورت اجرای فشارهای حداکثری اقتصادی و دیپلماتیک علیه کره شمالی بوده لفاظی‌های ترامپ و تمامیلش برای اقدام نظامی علیه کره شمالی دو دستگی بین مقام‌های ارشد واشنگتن به وجود آورده است.

بخشی از آن چرایی این مساله است که مشاوران ترامپ بابت اینکه وی دعوت کیم را برای مذاکرات پذیرفت دچار تنش شدند.

و حالا رئیس‌جمهوری آمریکا لفاظی‌های خود را درباره رهبری کره شمالی کنار گذاشته است. ترامپ درباره دورنمای دستیابی به توافق صلح با رهبری کره شمالی به شدت خوش‌بین شده است.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام
#آماده #آمریکا #جنگ #سی‌ان‌ان #کره شمالی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


انتقال سفارت آمریکا به قدس قدردانی از کمک مالی صهیونیستها به ترامپ بود چرا خواب غروب و دمِ افطار برای روزه‌داران مضر است؟ شانس‌های اصلی اکران تابستان سینمای ایران را بشناسید/بمب عاشقانه‌ای آرام از پیمان معادی دانلود؛ اریک کانتونا، تولدت مبارک بررسی جامعه شناختی رابطه بین کیفیت زندگی و طرد اجتماعی نگرانی از وجود نیترات در میوه ها/دغدغه سمی بودن سبزی‌ها قرآنیان در تکاپوی نمایشگاهی دیگر حمله موشکی مبارزان یمنی به پایگاه نظامیان سعودی در نجران «هیچ مسئله پنهانی نداریم» راه اندازی 5 پایگاه جدید اورژانس هوایی در کشور له شدن منفعت عمومی زیر پای "مال"ها ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ 24 می‌2018 کرملین: روسیه و کره شمالی قصد برقراری تماس‌هایی دیپلماتیک دارند ترویج آموزه‌ها و معارف قرآنی قدم مهی در راه حراست از کشور است نشست جامعه قرآنی خوزستان به میزبانی مرکز امام حسین (ع) اهواز آمار تکان دهنده جنایت‌های ائتلاف سعودی در صعده یمن خطرات اسباب بازی‌های هوشمند برای کودکان چیست؟ جزئیات استخدام در یک شرکت صنعتی + جدول رهبر انقلاب: هدف ایران از مذاکره رفع تحریم‌ها بود +فیلم بازید حجت‌الاسلام والمسلمین حاجتی از نمایشگاه قرآن و عترت بازیگر زن مشهور و محبوب سینمای ایران «جان دار» شد ستاره استقلال از این تیم جدا شد برخی قوانین پوشش دختران دانشجو مربوط به دهه 60 است صفحه جدید حاج قاسم در اینستاگرام معاون گوترش: حملات هوایی به یمن باعث مرگ غیرنظامیان بسیاری شده است پمپئو: دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم سواحل ماهشهر، خط پایان محموله تریاک آیت‌الله اسلامی: مردم زیر فشار گرانی و مشکلات اقتصادی هستند چهار ایرانی مشمول فرمان عفو رئیس جمهوری آذربایجان شدند آیت الله ملک حسینی: "هنرمندی" با "هنرپیشگی" تفاوت دارد/سهرابی: آغاز به کار نمایشگاه قرآنی پنجم خرداد خواندنی‌های کوتاه مقام کرد عراقی: ایران دوست ماست رشت| استانداری گیلان در روند قانونی واگذاری طرح گیسوم تالش دخالت می‌کند ایمان انسان با طمع زائل می‌شود/ خوف و رجاء؛ دو بال ایمان مبارزه با هوای نفس، نخستین گام برای رسیدن به عدالت است محصولات هنری در بخش دانشگاهی نمایشگاه قرآن امکان دیدوبازدید با صاحبان اندیشه در نمایشگاه قرآن فراهم شود/ به جای تفسیرمحوری قاری‌محور شده‌ایم نقش محوری خداوند در تدبیر رخدادهای این‌جهانی نشست «تصویر پیامبر (ص) در قرآن کریم» برگزار می‌شود ائمه (ع) همه شئون پیامبر (ص) جز نبوت را دارند منتظر دائمی نصرت الهی باشیم کشف ساختار سوره «حمد» اثبات اعجاز قرآن با زبان مدرن است ولیعهد ابوظبی از براندازی نظام در ایران حمایت کرد اپوزیسیون جعلی کدام است؟ مجلس نمایندگان آمریکا متممی در مخالفت با اقدام نظامی علیه ایران تصویب کرد صنعت گل و گیاه جایگزین مناسب برای درآمدهای نفتی واردات بیش از یک میلیون تن مسواک! + جدول واکنش کره شمالی به تصمیم ترامپ در لغو دیدار با «کیم جونگ اون» مصرف مواد روان گردان در بین نیروهای موشکی هسته‌ای آمریکا واکنش "گوترش" به رفتار ترامپ در مورد کره شمالی
مستند آریاسب خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان یک راننده کامیون در چهارمحال و بختیاری کشته شد حبس در انتظار متهمان پرونده‌های تلگرامی بازتاب نقشه راه رهبری در قبال برجام در رسانه‌های بین المللی اگر دوباره به عقب بگردم، بازهم دانشگاه آزاد را انتخاب می‌کنم سیدمصطفی موسوی؛ مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درگذشت آقا چرا برای مسئولان مثال تام و جری زدند +عکس 3 تن در سیلاب شمیران حبس شدند کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/تحریم‌ها و فشارها تأثیری در برنامه‌ریزی‌های سال 97 و سال‌های بعد نخواهد داشت حجوم مردم بوشهر به سمت پمپ بنزین/ ارائه خدمات سه برابری پمپ بنزینن‌های استان بوشهر گران‌فروشی دارو و تجهیزات پزشکی گزارش شود مجری برنامه‌های مذهبی سیما درگذشت حضور یگان‌های نمونه نیروهای مسلح در حرم امام + عکس چرا «کلانتری» در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ / مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست رهبر انقلاب: دولت نمی‌تواند با آمریکا تعامل بکند/ترامپ سرنوشتی بهتر از بوش و ریگان نخواهد داشت/اگر می‌خواهید کاری کنید که دشمنی کم شود، انجام بدهید ولی راهش نرمش و انعطاف نیست/بنای دعوا با اروپا نداریم/شروط ادامه برجام با اروپا+فیلم نیوشا ضیغمی پس از زایمان حل مشکل سوخت رسانی چند پمپ بنزین اصفهان با واکنش کاربران گیلانی اکران «فراری» در سینما میرزا کوچک رشت به پایان رسید + تصاویر مرکل: پکن و برلین از برجام، «به شکل فعلی آن» حمایت می‌کنند / توافق هسته‌ای ایده‌آل نیست، اما گزینه‌های دیگر پایدار نخواهند بود امیری: حسی که الان در تیم ملی دارم، هیچ وقت نداشتم/ مردم می‌خواهند مانند قهرمان از جام جهانی برگردیم روحانی ماه جاری به شانگهای می‌رود؛ دیدار با پوتین در چین/ برنامه ریزی برای سفر به سوئیس و اتریش، پس از ماه رمضان پرداخت مطالبات تا یک میلیارد تومان از هفته آینده قیمت مرغ هفته‌ای دوبار تغییر می‌کند/ مرغداری‌ها قادر به جوجه‌ریزی مجدد نیستند/70 درصد خوراک مرغ از خارج تامین می‌شود/ نگران تامین ارز دولتی هستیم نجات 20 نفر درپی وقع سیل در شمیرانات نظارت شفر روی تیم‌های پایه استقلال سیلاب در لواسان (عکس) 4 کشته در حادثه رانندگی محور کرمانشاه تصاویر/ حضور یگان‌های نمونه نیروهای مسلح در حرم امام سیل در بخش رودبار قصران+فیلم صحنه هایی از تشییع مرحوم غلامرضا حسنی در ارومیه انتشار اولین تصویر رسمی از بن‌سلمان پس از غیبتی طولانی شایعه کمبود بنزین باعث هجوم مردم به جایگاه‌های سوخت خرمشهر شد/ هیچ مشکلی در تأمین بنزین نداریم معاون فرماندار خرمشهر: شایعه کمبود بنزین باعث هجوم مردم به جایگاه‌های سوخت خرمشهر شد/هیچ مشکلی در تأمین بنزین نداریم سرقت دلار و ارز از اتباع کشورهای خارجی در پوشش مأمور وزارتخانه‌های دولتی /متهم را شناسایی کنید سلطانی: قاسم افشار در خبر صاحب سبک بود روحانی: ملت ایران امروز به عنوان ملتی بزرگ و عزیز در دنیا مطرح است/ اگر ملتی ثروتمند و پرجمعیت اما در برابر یک ابرقدرت، ذلیل باشیم، به جایی نخواهیم رسید خارجی‌ها زعفران را مستقیم از کشاورز می‌خرند/ خرده پا بودن کشاورز و رقابت منفی در افت قیمت دو چالش زعفران 7 شرط جمهوری اسلامی برای مذاکره با اروپا پسری خانواده خود را در کلیبر سوزاند/ مصدومان فوت کردند دسته گلی برای قهرمانان آزادسازی خرمشهر تیپ "فاطمه معتمدآریا" در جشن تولد آقای مجری/عکس دادستان: چرا معاون روحانی در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ مصاف با فرانسه در پاریس؛ نخستین آزمون ایران در لیگ ملت‌های والیبال وحید امیری: مردم انتظار دارند قهرمان گونه به کشور برگردیم؛ دیدار با ترکیه، محک خوبی برای تیم ملی است نمایش "مصاحبه" در آستانه اشرفیه به روی صحنه است کرایه کامیون افزایش یافت گشایش نمایشگاه عکس و پوستر ایثار و مقاومت در سربیشه کبوتر بازی "لیلا بلوکات" /عکس مراسم صبحگاه مشترک نیروهای مسلح البرز برگزار شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me