تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:()
کد خبر:16333037
۱۳۹۷/۰۲/۲۶ ۲۰:۵۳

اعتراضات سیاسی در ارمنستان؛ ریشه‌ها و پیامدها

استعفای غیرمنتظره سرژ سرکیسیان از سمت نخست وزیری ارمنستان، استعفای لئون ترپطروسیان، رئیس جمهوری سابق این کشور در سال 1998 میلادی را در اذهان زنده ساخت. تحولات و اعتراضات سیاسی گذشته و اخیر جامعه ارمنستان به روشنی گویای این واقعیت است که فرهنگ سیاسی این کشور از نوع منفعل یا تبعی نیست و از یک فرهنگ سیاسی مشارکتی و فعال (صرف نظر از سمت و سوی سیاسی و فکری آن) برخوردار است. ولی کوزه گر کالجی در ایراس نوشت: مسائل و مشکلات اقتصادی گسترده جامعه ارمنستان، انباشت مطالبات و بازگشت […]
 

استعفای غیرمنتظره سرژ سرکیسیان از سمت نخست وزیری ارمنستان، استعفای لئون ترپطروسیان، رئیس جمهوری سابق این کشور در سال ۱۹۹۸ میلادی را در اذهان زنده ساخت. تحولات و اعتراضات سیاسی گذشته و اخیر جامعه ارمنستان به روشنی گویای این واقعیت است که فرهنگ سیاسی این کشور از نوع منفعل یا تبعی نیست و از یک فرهنگ سیاسی مشارکتی و فعال (صرف نظر از سمت و سوی سیاسی و فکری آن) برخوردار است.

ولی کوزه گر کالجی در ایراس نوشت:مسائل و مشکلات اقتصادی گسترده جامعه ارمنستان، انباشت مطالبات و بازگشت مجدد سرژ سرکیسیان به قدرت باوجود اعلام قبلی مبنی بر عدم کاندیداتوری برای مسئولیت نخست وزیری در ساختار سیاسی پارلمانی موجب شد جنبشی مردمی تحت عنوان «نه به سرژ» (به ارمنی مِرژیر سرژ) در امتداد «جنبش نه» و «جبهه رهایی عمومی ارمنستان جدید» در مخالفت با همه پرسی اصلاحات قانون اساسی دسامبر ۲۰۱۵ و فراتر از نتایج انتخابات پارلمانی و آرایش نیروهای سیاسی ۲۰۱۷ شکل گیرد. هرچند با وجود تغییر و تحولات سیاسی اخیر در ارمنستان – حتی با فرض قرار گرفتن چهره‌هایی مانند نیکول پاشینیان در راس قدرت سیاسی- بسیار بعید به نظر می رسد که تغییر بنیادینی در سیاست خارجی این کشور روی دهد. یادداشت تحلیلی پیش رو به بررسی ریشه‌ها و پیامدهای اعتراض سیاسی ارمنستان خواهد پرداخت تا درک بهتری از این تحول مهم سیاسی در تنها همسایه مسیحی کشورمان حاصل شود.

جمهوری ارمنستان که ارامنه آن را «هایاستانی‌هانراپِتوتیون» یاد می‌کنند، با وجود مساحت و جمعیت اندک از پویایی بسیار بالای اجتماعی و سیاسی برخوردار است. وجود احزاب سیاسی و کلاسیک با سابقه بیش از ۱۰۰ سال نظیر فدراسیون انقلابی ارمنی (داشناکسوتیون)، حزب سوسیال دموکرات هنچاکیان و حزب لیبرال آرمناکان- رامگاوار، تکثر بسیار بالای احزاب سیاسی راست محافظه کار، چپ و لیبرال در ارمنستان پس از استقلال و شبکه گسترده رسانه ای و حزبی جامعه دیاسپورا (مهاجرین) خارج از ارمنستان ویژگی خاصی به این کشور کوچک منطقه قفقاز جنوبی بخشیده است و با وجود رگه‌های قدرتمند اقتدارگرایی روسی و کمونیستی، جامعه ارمنستان پس از استقلال همانند قرقیزستان و گرجستان، ریاست جمهوری‌های مادالعمر را تجربه نکرد و شاهد حضور سه رئیس جمهوری یعنی لئون ترپطروسیان، روبرت کوچاریان و سرژ سرکیسیان در ۲۵ سال گذشته بود و بیش از شش دوره انتخابات پارلمانی در این کشور برگزار شد و به جز حذف و ممنوعیت داشناکسوتیون در مقطع ابتدایی دهه ۱۹۹۰ از سوی لئون ترپطروسیان که بعدها از سوی روبرت کوچاریان لغو شد، هیچ حزب و جریان سیاسی از صحنه سیاسی و رقابت‌های پارلمانی و ریاست جمهوری به صورت رسمی حذف نشد. بنابراین، نوعی دموکراسی نسبی همواره در جامعه ارمنستان حاکم بوده است و لذا نمی‌توان شرایط سیاسی این کشور را به طور کامل ذیل اقتدارگرایی حاکم بر سایر کشورهای منطقه تفسیر و تحلیل کرد. به همین دلیل است که با وجود همه فشارها و محدودیت‌هایی که از سوی دولت‌های مختلف ارمنستان علیه اپوزیسیون وجود داشته است، فضای سیاسی این کشور همواره متاثر از احزاب و گروه‌های قدرتمند اپوزیسیون بوده است و در مقاطع مختلف حیات سیاسی این کشور به ویژه در مقطع پس از انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، شهرها و مناطق مختلف این کشور به ویژه ایروان شاهد برگزاری تجمعات و اعتراض گروه‌های مخالف بوده است.

اعتراضات گسترده در انتهای دهه ۱۹۹۰ میلادی به استعفای لئون ترپروسیان، نخستین رئیس جمهوری ارمنستان از قدرت در سال ۱۹۹۸ انجامید، اعتراضات خشونت بار به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در مارس ۲۰۰۸ (انتخاب سرژ سرکیسیان) که به کشته شدن حداقل ۱۰ نفر از معترضین منجر شد، شکل گیری کنگره ملی ارامنه متشکل از ۱۸ حزب سیاسی مخالف دولت سرکیسیان به رهبری لئون ترپروسیان پس از حوادث مارس ۲۰۰۸، اعتراضات مردمی به ویژه از ناحیه گروه‌هایی مانند داشناکسوتیون در مخالفت با پروتکل عادی سازی روابط ارمنستان و ترکیه (توافقنامه زوریخ) در سال ۲۰۰۹ میلادی، شکل گیری جنبش فراگیری تحت عنوان «جنبش نه» و «جبهه رهایی عمومی ارمنستان جدید» به همه پرسی اصلاحات قانون اساسی و تغییر ساختار سیاسی از ریاست جمهوری به پارلمانی در دسامبر ۲۰۱۵، اعتراضات متعدد در انتقاد از شرایط نامناسب اقتصادی، آمار بالای بیکاری، مهاجرت گسترده جوانان ارمنی به خارج از کشور به ویژه روسیه از جمله اعتراضات مردمی در انتقاد از افزایش قیمت برق در تابستان ۲۰۱۶ و تجمعات گسترده ضد روسی متعاقب قتل یک خانوده ارمنی (آودیسیان) توسط سرباز روسی به نام والری پرمیاکوف (از سربازان پایگاه ۱۰۲ روسیه در گیومری) در ??ژانویه ????که «کشتار ????گیومری» مشهور شد و ادامه این اعتراضات پس از جنگ چهار روزه قره باغ در آوریل ۲۰۱۶ (در اعتراض به سیاست تسلیحاتی روسیه در قبال جمهوری آذربایجان)، نمونه‌های بارزی از پویش‌های اجتماعی و سیاسی در جامعه ارمنستان در دو دهه گذشته به شمار می رود که توجه به این سابقه تاریخی می تواند به درک بهتر تحولات اعتراضی اخیر در این کشور کمک شایانی کند. در واقع تحولات و اعتراضات سیاسی گذشته و اخیر جامعه ارمنستان به روشنی گویای این واقعیت است که فرهنگ سیاسی این کشور از نوع منفعل یا تبعی نیست، از یک فرهنگ سیاسی مشارکتی و فعال (صرف نظر از سمت و سوی سیاسی و فکری آن) برخوردار است و اقدام سرژ سرکیسیان در بازگشت مجدد به قدرت پس از پایان ریاست جمهوری با سنت‌های سیاسی ارمنستان نیز همخوانی نداشته است .

ریشه تحولات اعتراضات سیاسی اخیر در ارمنستان به تغییر ساختار سیاسی همه پرسی اصلاح قانون اساسی این کشور در ۶ دسامبر ۲۰۱۵ میلادی بر می‌گردد که طی آن ساختار سیاسی این کشور پس از ۲۵ سال از فروپاشی شوروی و کسب استقلال سیاسی از نظام ریاست جمهوری به پارلمانی تغییر یافت. در واقع، جمهوری ارمنستان پس از قرقیزستان و گرجستان سومین کشور مناطق آسیای مرکزی و قفقاز بود که ساختار سیاسی آن از ریاست جمهوری به پارلمانی تغییر کرد. همه پرسی اصلاح قانون اساسی ارمنستان در همان مقطع انتقادات فراوانی را به دنبال داشت. از منظر دولت ارمنستان یعنی سرژ سرکیسیان و حزب حاکم جمهوری‌خواه، تغییر نظام سیاسی از ریاست جمهوری به پارلمانی اقدامی در جهت تثبیت دموکراسی، کاهش اقتدارگرایی، نقش موثرتر پارلمان و احزاب سیاسی در سرنوشت سیاسی کشور، حضور و نقش آفرینی بیشتر احزاب اقلیت در ترکیب مجلس ملی، خداحافظی کامل با ساختارهای ریاستی و اقتدارگرای به جامانده از دوران کمونیسم و نزدیک‌تر شدن به استانداردهای اتحادیه اروپا در زمینه دموکراسی و انتخابات آزاد، شفاف، رقابتی و دموکراتیک است. سرکیسیان برای اثبات این امر حداقل دوبار اعلام کرد که کاندیدای سمت نخست وزیری نخواهد شد. اما در مقابل از دیدگاه احزاب مخالف دولت ارمنستان، تغییر نظام سیاسی از ریاست جمهوری به پارلمانی، نه اقدامی حقوقی بلکه سیاسی و در راستای تثبیت جایگاه سرژ سرکیسیان و حزب حاکم جمهوریخواه بود که با توجه به اتمام دور دوم ریاست جمهوری سرکیسیان در سال ۲۰۱۸ میلادی، تغییر نظام سیاسی از ریاست جمهوری به پارلمانی این امکان را فراهم می‌ساخت تا سرژ سرکیسیان پس از پایان دوره ریاست جمهوری بتواند در قامت نخست‌وزیر ارمنستان، به حضور خود در راس قدرت سیاسی ارمنستان ادامه دهد و عملاً الگوی روسی «پوتین- مدودف» در ارمنستان تکرار شود.

مخالفان، جنبش تقریباً فراگیری تحت عنوان «جنبش نه» و «جبهه رهایی عمومی ارمنستان جدید» را در مخالفت با همه پرسی اصلاحات قانون اساسی سازماندهی نمودند که چهره‌هایی چون رافی هوانیسیان و آرمن مارتیروسیان (رهبر و معاون حزب میراث)، گاگیک چوگاسزیان (رئیس پارلمان موسس)، ژیرایر سفیلیان (هماهنگ کننده دبیر خانه این گروه)، پطروس ماکیان (رهبر حزب میهن دموکراتیک)، همایاک هوانیسیان (رئیس انجمن کارشناسان سیاسی ارمنستان) و آندریاس غوکاسیان (نماینده شورای جنبش مدنی به پا خیز ارمنستان) در ترکیب آن حضور داشتند. با این وجود، مخالفان نتوانستند مانع از تصویب طرح اصلاحات قانون اساسی شوند. از آن مقطع، سه گام سیاسی مهم برای تغییر ساختار سیاسی از ریاست جمهوری به پارلمانی برداشته شد که در نهایت به اعتراضات مردمی اخیر منتهی شد. در نخستین گام، ششمین انتخابات پارلمانی ارمنستان در ۲آوریل ۲۰۱۷ میلادی برگزار شد که طی آن حزب حاکم جمهوری‌خواه به رهبری سرژ سارگیسیان، رئیس‌ جمهور وقت ارمنستان توانست با کسب ۴۹ر۱۲ درصد آرا پیروز شود.

در گام دوم، آرمن سرگیسیان، سفیر سابق ارمنستان در بریتانیا و نخست وزیر پیشین این کشور در دهه ۱۹۹۰ میلادی، در دوم مارس ۲۰۱۸ (۱۱ اسفند ۱۳۹۶) از سوی پارلمان ارمنستان به عنوان رئیس جمهوری جدید ارمنستان انتخاب شد. در گام سوم، با توجه به اتمام دوره قانونی ریاست جمهوری سرژ سرکیسیان در ۹ آوریل ۲۰۱۸ (۲۰ فروردین ۱۳۹۷)، حزب حاکم جمهوری‌خواه ارمنستان سرکیسیان را به عنوان کاندیدای نخست‌ وزیری به پارلمان معرفی کرد که با تصویب پارلمان ارمنستان، سرژ سرکیسیان به عنوان نخست وزیر جدید ارمنستان انتخاب شد که با توجه به اظهارات قبلی وی مبنی بر عدم کاندیداتوری برای مسئولیت نخست وزیری و بازگشت مجدد به قدرت، در عمل صحت استدلال مخالفان و منتقدین اصلاح ساختار سیاسی در دسامبر ۲۰۱۵ میلادی را اثبات نمود. اعتراضات مردمی به رهبری نیکول پاشینیان آغاز شد که به سرعت در شهر ایروان و در سایر شهرهای ارمنستان گسترش پیدا کرد که در نهایت پس از ۱۰ روز منجر به استعفای سرکیسیان شد .

اعتراضات اخیر در ارمنستان، دارای ویژگی‌های شاخص و متفاوتی نسبت به اعتراضات قبلی بود. دامنه و گستردگی اعتراضات تنها محدود به پایتخت (ایروان) نبود و شهرها و مناطق مختلف ارمنستان را در برگرفت. انعکاس گسترده خبری و رسانه ای اعتراضات به ویژه در فضای مجازی روند اعتراضات را تشدید کرد. پیوستن سربازان و کشیشان کلیساهای ارمنستان به معترضین از دیگر ویژگی‌های اعتراضات اخیر به شمار می‌رفت و بیم آن بود که در صورت تداوم اعتراضات، وضعیت خشونت بار اعتراضات مارس ۲۰۰۸ در سطحی وسیع تر تکرار شود و با توجه به حضور نظامیان در بین معترضین، احتمال مسلح شدن معترضان، سقوط یا اشغال مراکز نظامی و ادارات پلیس نیز وجود داشت. بحران گروگان‌گیری در منطقه ارمونی ایروان در تیر ۱۳۹۵ که در جریان آن یکی از ایستگاه‌های پلیس چند روز به اشغال معترضین به بازداشت ژیرایر سیفیلیان (از مخالفان دولت سارگسیان) درآمد، به روشنی ظرفیت و احتمال تکرار این وضعیت در تحولات اعتراضی گسترده اخیر در ارمنستان را نشان می دهد. نزدیکی زمانی اعتراضات ده روز اخیر ارمنستان با روز ۲۴ آوریل (یادبود قتل عام ارامنه در سال ۱۹۱۵) که با مراسم و راهپیمایی‌های گسترده ارامنه در داخل و خارج از ارمنستان برگزار می شود نیز می‌توانست موجب تشدید اعتراضات شود و روزی که عامل وحدت و یکپارچگی ارامنه جهان به شمار می‌رود به محلی برای کشمکش‌ها و اختلافات سیاسی تبدیل شود. به همین دلیل، آرمن سرکیسیان، رئیس جمهوری ارمنستان در پیام خود به مردم ارمنستان با هدف بازگشت آرامش به کشور اعلام کرد که «در ایام سالروز نسل‌کشی ارمنیان حفظ اتحاد عمومی و دوری از نفاق جزو وظایف اصلی همه ما است». از این رو، استعفای سرژ سرکیسیان در ۲۳ آوریل ۲۰۱۸ و تنها یک روز به ۲۴ آوریل را به عنوان یکی از دلایل تسریع در روندی استعفای او از نخست وزیری باید مورد توجه قرار داد.

نکته بسیار مهمی که در تحلیل اعتراضات سیاسی اخیر باید به آن توجه کرد، شرایط و زمینه‌های اقتصادی است. در واقع، تحولات اخیر ارمنستان در شکل و ظاهری سیاسی اما در متن مسائل اقتصادی این کشور به وقوع پیوسته است. مشکلات گسترده اقتصادی، وجود فساد و شبکه الیگارشی گسترده در این کشور، آمار بسیار بالای بیکاری جوانان و مهاجرت گسترده آنان به روسیه زمینه اعتراضات سیاسی به شمار می رود. اعتراضات مردمی گسترده­ ای که در تیر ماه ۱۳۹۶ در اعتراض به افزایش قیمت برق انجام شد، به روشنی گویای وجود بسترها و زمینه­‌های اعتراضات مردمی در بطن جامعه ارمنستان است که تحولات سیاسی اخیر به ویژه بازگشت مجدد سرژ سارگسیان به قدرت، بهانه و فضای مناسب برای بروز مجدد اعتراضات توسط لایه‌های مختلف جامعه ارمنستان به ویژه جوانان را فراهم کرد.

موضوع مهم دیگر، نقش تاثیرگذار نیکول پاشینیان به عنوان رهبر مخالفان است که می توان از او به عنوان نمادی از نسل جدید رهبران سیاسی و اپوزیسیون ارمنستان یاد کرد که در مقایسه با افرادی مانند لئون ترپروسیان، رافی هوانیسیان و دیگران توانست ارتباط بهتری با نسل جوان معترض ارمنی برقرار کند.

پاشینیان ۴۲ ساله که متولد ژوئن ۱۹۷۵ در منطقه ایجوان (در ۱۳۷ کیلومتری شمال شرقی ایروان) است، از جمله مخالفان جدی سارگسیان در ۱۰ سال گذشته بوده است. پاشینیان در جریان اعتراضات مارس ۲۰۰۸ (اعتراض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب سارگسیان) به صف مخالفان و در ترکیب کنگره ملی ارامنه متشکل از ۱۸ حزب مخالف سیاسی به رهبری لئون ترپطروسیان (رهبر جنبش ملی ارامنه) پیوست و در روزنامه «هایکاکان ژاماناک» که معادل انگلیسی

آن The Armenian Times می‌شود و از روزنامه‌های پرمخاطب ارمنستان به شمار می آید، به انتقاد از سیاست‌های دولت سرکیسیان پرداخت. در پنجمین انتخابات مجلس ملی ارمنستان توانست به عنوان یکی از اعضای کنگره ملی ارامنه (جریان اصلی و فراگیر منتقد دولت سرکیسیان) وارد پارلمان شود و در دسامبر ۲۰۱۳ میلادی همراه با چند فعال سیاسی منتقد دولت، تشکل سیاسی جدیدی را تحت عنوان «قرارداد مدنی» بنیانگذاری کند و به مخالفت با دولت سرکیسیان از جمله طرح اصلاح ساختار سیاسی از ریاست جمهوری به پارلمانی ادامه دهد.

نیکول پاشینیان در ششمین دوره انتخابات پارلمانی ارمنستان که در ۲ آوریل ۲۰۱۷ میلادی برگزار شد، توانست از ائتلاف سیاسی موسوم به «ائتلاف راه برون ­رفت» به رهبری ادمون ماروکیان مجددا به مجلس ارمنستان راه یابد. «ائتلاف راه برون رفت» با کسب ۷ر۷ درصد آرا پس از حزب حاکم جمهوریخواه به رهبری سرژ سرکیسیان (۴۹ر۱۷ درصد) و ائتلاف تساروکیان به رهبری گاگیگ تساروکیان (۲۷ر۳۵ درصد) در جایگاه سوم قرار گرفت و به عنوان اقلیت وارد مجلس ملی ارمنستان شد. به همین دلیل بود که در جریان اعتراضات سیاسی اخیر، نیکول پاشینیان از سوی سارگسیان و رسانه‌های دولتی به عنوان نماینده یک اقلیت ۷ درصدی یاد شد که نمی تواند نمایندگی اکثریت مردم ارمنستان را داشته باشد.

ادامه دارد

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


5785 نفر از استان اصفهان به حج تمتع مشرف می‌شوند باید و نبایدهای تغدیه سالم در بهار از منظر طب سنتی توصیه‌های یک شهید دانشجو به مسئولان اکران 5 فیلم در هفته فیلم انقلاب اسلامی اصفهان بی‌تقوایی، زمینه محروم شدن انسان از نعمت‌ها و برکات الهی مرحله استانی همایش پژوهش‌های قرآنی در اصفهان برگزار می‌شود اتاق‌های فکر هم‌افزایی فعالان قرآنی در اصفهان برگزار می‌شود حال و هوای بهار در نصف جهان جلد پنجم مجموعه مقالات فرهنگ و پژوهش منتشر شد وضعیت آب شرب و کشاورزی در اصفهان نگران کننده است/ ناامید نیستیم اجرای نمایش بچه‌های مسجد در هفته هنر انقلاب برپایی نمایشگاه عکس «دیوار نوشته‌های قدیم اصفهان» در پاریس خبر را از زبان که باید شنید کم‌آبی نتیجه کفران نعمت و سوء مدیریت‌ها است شهید صیاد شیرازی جبهه انقلاب را متحد کرد استفاده از کالای ایرانی به فرهنگ غالب در میان مردم تبدیل شود نمایشگاه کتاب اصفهان در مهرماه سال جاری برگزار می‌شود هنر انقلاب اسلامی به بازخوانی جدی و دقیق نیاز دارد برنامه‌های صدا وسیما برای آحاد جامعه تولید شود مراسم ترحیم استاد محمدباقر کتابی جای خالی آب شماره 49 فصلنامه اخلاق منتشر شد پیام تسلیت استاندار اصفهان درپی درگذشت استاد محمدباقر کتابی اجرای نمایش «این ره که میروی» در اصفهان مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم در شهرضا برگزار می‌شود کیفیت برنامه‌های قرآنی در خمینی‌شهر افزایش پیدا کند ماه شعبان، مقدمه بهره‌گیری از برکات شب قدر است قدرت‌نمایی در مقابل دشمن، لازمه دنیای امروز است حضور در سوریه را وظیفه اسلامی خود می‌دانیم ویژه برنامه‌های بقعه زینبیه اصفهان در دهه مهدویت تشریح شد ترسِ علی! جانباز هر روز شهید می‌شود میلاد حضرت ابوالفضل و امام سجاد (ع) در اصفهان همایش «طرح‌های ارتقای کیفی محلات شهر اصفهان» برگزار می‌شود آغوش خدا آمادگی دانشگاه اصفهان برای پذیرش دانشجویان روسی شیخ بهایی، عالمی تمدن ساز بود بیمارستان ساعی؛ نماد مشارکت خیران خمینی‌شهری جامعه خریدار علم و آگاهی نیست انسان عامل نیکبختی یا بدبختی خودش است/ باور به شانس ریشه در جهل و ناآگاهی دارد نرم افزار طنین وحی رونمایی می‌شود نکات قرآن و نهج‌البلاغه قابل ترجمه نیست ثبت اولین وقف شهرستان شهرضا در سال جدید تقدیر فرمانده نیروی انتظامی از سرباز مدافع وطن برگزاری ویژه برنامه «فرمانده دل‌ها» در گلستان شهدای اصفهان عقده‌های فکری انسان را به شرک می‌کشاند/ ایمان راه غلبه بر عقده و شرک است جوانان انقلابی، دیگران را به انقلاب دعوت کنند فضای مجازی و سلب محبت از نهاد خانواده برپایی نمایشگاه‌های هنری در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزاری ویژه برنامه اجتماع منتظران در 60 امامزاده شاخص استان اصفهان
جعفر سمیعی مدیر کل حراست شهرداری تهران شد/ قالیباف رفت + حکم سیدمصطفی موسوی؛ مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درگذشت سیل در لواسان / تصاویر مراسم ختم محمدرضا علیزاده قائم مقام دبیر شورای نگهبان عناوین روزنامه‌های ورزشی 3 خرداد 97/ بفرمایید والیبال! +تصاویر سیدمصطفی موسوی مجری تلویزیون درگذشت مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت +عکس تیراندازی مقابل دادگاه انقلاب اهواز +فیلم حاشیه‌های تخریب قسمتی از ویلای وزیر کشور در ساوجبلاغ عذرخواهی کارگردان «ساخت ایران 2» بابت اشتباه در یکی از سکانس‌ها/ عکس خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت سرقت نافرجام 2600 میلیارد ریال از شبکه بانکی/ دستگیری هکر حرفه‌ای در عملیات پیچیده پلیس فتای اصفهان مراسم تشییع پیکر سید مصطفی موسوی مشخص شد حبس در انتظار متهمان پرونده‌های تلگرامی مجری سرشناس تلویزیون درگذشت/ عکس مراسم ترحیم حجت الاسلام حسنی در ارومیه مجری برنامه‌های مذهبی صدا وسیما درگذشت بازتاب نقشه راه رهبری در قبال برجام در رسانه‌های بین المللی طرح عجیب تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری بازنشستگان ماجرای رهایی کودک یزدی گزارش تصویری: دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر انقلاب شهادت نوجوان فلسطینی؛ افزایش شمار شهدای "بازگشت" به 118 تن بر اثر ایست قلبی، مجری سابق تلویزیون درگذشت حجوم مردم بوشهر به سمت پمپ بنزین/ ارائه خدمات سه برابری پمپ بنزینن‌های استان بوشهر به توسعه توانمندی دفاعی خود ادامه خواهیم داد/آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد رفع 2 چالش بزرگ بازار زعفران از طریق بورس کالا مراسم ترحیم محمد رضا علیزاده مجری و مدیحه سرای برنامه‌های معارف صدا وسیما درگذشت 3 تن در سیلاب شمیران حبس شدند دشمنی آمریکا بر محور مسئله‌ای مثل اتمی نیست، بحث فراتر است / نباید مسائل کشورمان را به امری که از اختیارمان خارج است گره بزنیم پیکر سید مصطفی موسوی تشییع می‌شود شرایط توزیع بنزین امشب در شیراز عادی می‌شود پرسپولیس؛ آخرین تیمی که الدحیل را شکست داده اولین حکم افشانی شهردار جدید تهران کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ ملت متحد ایران پشت سر رهبر انقلاب قرار گرفته و هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملت بزرگ را به زانو در آورد کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/تحریم‌ها و فشارها تأثیری در برنامه‌ریزی‌های سال 97 و سال‌های بعد نخواهد داشت روحانی: در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنمای دولت بوده اند/ اگر 5 کشور منافع ما را تامین کنند برجام را بدون آمریکا ادامه میدهیم قطار باری ایران - ترکیه در خوی واژگون شد چرا «کلانتری» در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ / مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست قیمت مرغ هفته‌ای دوبار تغییر می‌کند/ مرغداری‌ها قادر به جوجه‌ریزی مجدد نیستند/70 درصد خوراک مرغ از خارج تامین می‌شود/ نگران تامین ارز دولتی هستیم گران‌فروشی دارو و تجهیزات پزشکی گزارش شود روحانی ماه جاری به شانگهای می‌رود؛ دیدار با پوتین در چین/ برنامه ریزی برای سفر به سوئیس و اتریش، پس از ماه رمضان سید مصطفی موسوی دار فانی را وداع گفت مرکل: پکن و برلین از برجام، «به شکل فعلی آن» حمایت می‌کنند / توافق هسته‌ای ایده‌آل نیست، اما گزینه‌های دیگر پایدار نخواهند بود نیوشا ضیغمی پس از زایمان خط‌ونشان سپاه برای مقامات آمریکایی: در صورت تعدی و تجاوز به ایران سرنوشتی مانند صدام خواهید داشت (عکس) مجری سرشناس تلویزیون درگذشت (تصاویر) از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار ارومیه| مراسم ختم آیت‌الله حسنی در ارومیه برگزار شد+تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me