تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16339937
۱۳۹۷/۰۲/۲۷ ۰۱:۲۹

گفت‌وگو با آنا هاکوپیانسردبیر روزنامه‌ای که مدیر آن نخست‌وزیر موقت انقلاب ارمنستان شد: انقلاب ارمنستانصلح‌آمیزترین انقلاب دنیا

زهرا راد- شاهده يوسفي
 

ارمنستان اين روزها حال‌و‌هواي تاريخي‌اي دارد. روزنامه «هاي كاكان ژاماناك» يا (زمان ارمني) يكي از همين روزنامه‌هاست كه به دلايلي آن را بايد از بقيه متمايز دانست. مدير اين روزنامه اينك معروف‌ترين و محبوب‌ترين سياستمدار ارمني محسوب مي‌شود. «نيكول پاشينيان»؛ او كارش را با روزنامه‌نگاري آغاز كرد و اينك نخست وزير موقت انقلاب ارمنستان است. همسرش «آنا هاكوپيان» همچنان سردبير روزنامه است. يك روز بعد از پيروزي انقلاب مسالمت‌آميز مردم ارمنستان براي مصاحبه با آنا به روزنامه‌اش رفتيم. آنا هاكوپيان با حوزه سياست داخلي كارش را شروع كرد و پس از آن به سراغ سياست خارجي ارمنستان رفت. بعد از آن در حوزه سردبيري كارش را ادامه داد.او مي‌گويد: مدت بسيار زيادي است كه همسرم در حوزه سياسي فعاليت مي‌كند و من سال‌هاست در كنار او زندگي كرده‌ام و حالا هم اوضاع تفاوت چنداني نكرده است. با اين وجود ممكن بود در موقعيت جديد تغييراتي در زندگي ما ايجاد شود. اما باور كنيد كه اين طور نيست. من به طور طبيعي به او كمك خواهم كرد و مطمئنم كه او موفق خواهد شد. همچنين اميدوارم اين موقعيت جديد تاثير بدي در كار روزنامه‌نگاري من ايجاد نكند و بتوانم به عنوان يك خبرنگار به كارم ادامه بدهم.» مشروح اين گفت‌وگو را در ادامه مي‌خوانيد.

 

در اين انقلاب آرام ارمنستان و اين حضور گسترده مردمي به نظر شما رهبر اين جريان چقدر مي‌تواند موفق ‌شود و به « اميدها» پاسخ دهد؟

سوال جالبي است. تاكيد مي‌كنم انقلابي كه در ارمنستان اتفاق افتاد، از منظر روند صلح‌آميزي كه طي كرد، در هيچ كجاي دنيا تجربه نشده است. اين انقلاب، انقلاب دست‌هاي باز بدون خشونت و انتقام‌گيري است. ادبياتي كه در اين انقلاب به كار برده شده، مانع آن مي‌شود كه اين انقلاب به ديكتاتوري تبديل شود. در حالي كه معمولاخشونت باعث مي‌شد، ديكتاتور به‌وجود بيايد.

اگر آقاي پاشينيان در اين مسير موفق نشوند، آيا باعث نمي‌شود كه مردم دوباره به ديكتاتورها رجوع كنند؟

آقاي پاشينيان بعد از انتخاب شدن به ميدان جمهوري آمد و به مردم گفت حالا شما ياد گرفته‌ايد كه اگر مديري به وعده‌هايش عمل نكرد و به شما دروغ گفت و زورگويي كرد، به همين ترتيبي كه ما انقلاب كرديم، باز هم انقلاب كنيد. شما يادگرفته‌ايد كه ديكتاتور را چگونه سرنگون كنيد. بزرگ‌ترين دستاورد اخلاقي اين انقلاب پيروزي اراده و خواست مردم است و هيچ كس حق ندارد آن را از مردم بگيرد و مردم بايد هميشه به ياد داشته باشند كه قدرت مبارزه با هر ظلمي را دارند.

امروز ديدم كه در ورودي ساختمان روزنامه محافظ گذاشته‌اند، آيا قبلا هم محافظ داشتيد؟

نه تا پيش از اين هيچ‌وقت محافظ نداشتيم اما حالا به دليل موقعيت حساس فعلي و الزامات قانوني يك محافظ داريم.

يكي ديگر از نگراني‌هايي كه در چنين موقعيت‌هايي به وجود مي‌آيد اين است كه رهبراني كه از دل مردم بيرون آمده‌اند، به دليل شرايط خاص و الزامات قانوني ناگزير به مراقب‌هايي هستند كه تا پيش از آن نياز نداشتند. آيا اين الزامات شما را از مردم جدا نمي‌كند؟

آقاي پاشينيان مجبور است كه وقت زيادي را براي اداره امور اختصاص دهد و ممكن است تماس مستقيمش با مردم كمتر شود اما از نظر عاطفي اين جدايي هيچ‌وقت اتفاق نمي‌افتد. همان‌طور كه الان در خانه حضور كمتري دارد اما ارتباط عاطفي بيشتر شده است. فكر مي‌كنم اين اتفاق نخواهد افتاد.

ما دو مثلث طلايي داريم. مثلث طلايي توليد ديكتاتوري كه سه راس آن زر و زور و تزوير است و مثلث طلايي توليد انقلاب كه مبارزه با فقر و فساد و تبعيض است. ظاهرا در ارمنستان ميل انقلابي مردم بر قدرت ديكتاتوري چيره شده است و احتمالا انتظار دارند كه در كوتاه‌مدت نتيجه اين تلاش را ببينند، اولين خبر خوبي كه مردم به زودي خواهند شنيد، چه خبري است؟

در ارمنستان مسائل آن قدر زياد است كه نمي‌شود حل يكي را بر ديگري ترجيح داد. البته نتايج اوليه همين الان به دست آمده است، محتوا و شكل متفاوت انقلاب، ارامنه سراسر جهان را متحد كرد و احساس امنيت و شادي پيروزي را براي آنها به ارمغان آورد. اميد به آينده روشن براي فرزندان‌شان در جامعه حاكم شده است. نه به خاطر مسائل اقتصادي كه البته آن هم جزوش بود، به خاطر عدالت‌خواهي، زندگي بدون تبعيض و حكومت قانون.

ما در گذشته هم روزهاي سختي را تجربه كرده‌ايم: در روزهاي بعد از زلزله، روزهاي جنگ و دوراني كه آب و برق و گاز نداشتيم. مردم اميد داشتند اما در اين دهه اخير، اميد از آنها گرفته شده بود و انقلاب اميد دوباره را به آنها هديه كرد؛ اين ارزشمندترين هديه انقلاب است.

مردمي كه ارمنستان را به سبب مسائل اقتصادي و اجتماعي و سياسي ترك كرده بودند؛ اين روزها با ما تماس مي‌گيرند و مي‌گويند بليت برگشت‌مان را خريده‌ايم. اين خبر بسياري خوبي است و اميدواريم كه مساله مهاجرت و كاهش جمعيت با اين روند معكوس برطرف شود. مردم بيشتر انتظار دارند، دستاوردهاي اين انقلاب را حفظ كنند و چيزي مانع رسيدن به اهداف بعدي نباشد؛ كه كار سختي است.

به نظر شما به عنوان يك روزنامه‌نگار صد روز اول مديريت كه معمولا دوره‌ بسيار مهمي است و مهم‌ترين تصميم‌ها در اين ايام بايد گرفته شود، چگونه خواهد بود؟

من به عنوان يك خبرنگار مي‌توانم درباره اتفاقاتي كه تا امروز افتاده است، گزارش بدهم اما درباره كابينه آقاي پاشينيان و اتفاقي كه خواهد افتاد خبري ندارم. نمي‌دانم چه برنامه‌اي دارد اما احتمالا همان چيزهايي است كه قبلا اعلام شده. قبلا اعلام كرده بود كه كابينه‌اش با حضور تمام احزاب پارلمان شكل خواهد گرفت و دولت همبستگي ملي براي مهم‌ترين تصميمات كشور تشكيل خواهد شد.

اگر آقاي پاشينيان نياز به همكاري شما در بخش فرهنگي دولت داشته باشد آيا دعوتش را قبول خواهيد كرد؟

امكان ندارد ايشان چنين پيشنهادي به من بدهد. چون يكي از اعتراضات ايشان همين بود كه هيچ مسوولي حق ندارد اقوامش را دور خودش جمع كند و به آنها مسووليت بدهد.

يكي از فرزندان شما هجده سال دارد و احتمال دارد كه او هم مانند شما بخواهد به‌زودي وارد فضاي سياسي شود؛ در اين صورت آينده او چه خواهد شد؟

فرزندم علاقه‌اي به سياست ندارد. قرار است تابستان امسال به سربازي برود و بعد به دنبال كارگرداني سينما برود.

به نظر مي‌رسد بعد از تغيير قانون اساسي ارمنستان مجلس قدرت بيشتري خواهد داشت، آيا آقاي پاشينيان در مجلس نمي‌توانست موثرتر باشد؟

فكر مي‌كنم كه ايشان در پست‌هاي اجرايي كارهاي پرثمرتري انجام خواهد داد.

پوشاك هاكوپيان در ايران يكي از برندهاي لباس لاكچري است؛ خيلي دلم مي‌خواهد بدانم روي پيراهن شما چه نوشته شده است؟

به خاطر شرايط آب و هوايي اين لباس را پوشيده‌ام و هيچ ارتباطي با جريان‌هاي سياسي امروزمان ندارد. ما در تحريريه هستيم و خبرنگاران دوست دارند لباس راحت بپوشند.

ارامنه معمولا در دنيا با دو تصوير شناخته مي‌شوند؛ يك تصوير، چيزي است كه در هاليوود از آنها ساخته شده است و تصوير دوم موزيسين‌هاي سرآمد است. در آينده نزديك ارامنه را بايد با چه تصويري بشناسيم؟

سوال سختي است؛ اميدوارم كه پيامي كه مردم ارمنستان با انقلاب مسالمت‌آميزشان به دنيا دادند حفظ و اين تصوير مثبت از ارامنه در اذهان تثبيت شود.

این خبر را به اشتراک بگذارید


مرحله استانی همایش پژوهش‌های قرآنی در اصفهان برگزار می‌شود حال و هوای بهار در نصف جهان جلد پنجم مجموعه مقالات فرهنگ و پژوهش منتشر شد وضعیت آب شرب و کشاورزی در اصفهان نگران کننده است/ ناامید نیستیم اجرای نمایش بچه‌های مسجد در هفته هنر انقلاب برپایی نمایشگاه عکس «دیوار نوشته‌های قدیم اصفهان» در پاریس خبر را از زبان که باید شنید کم‌آبی نتیجه کفران نعمت و سوء مدیریت‌ها است شهید صیاد شیرازی جبهه انقلاب را متحد کرد استفاده از کالای ایرانی به فرهنگ غالب در میان مردم تبدیل شود نمایشگاه کتاب اصفهان در مهرماه سال جاری برگزار می‌شود هنر انقلاب اسلامی به بازخوانی جدی و دقیق نیاز دارد برنامه‌های صدا وسیما برای آحاد جامعه تولید شود مراسم ترحیم استاد محمدباقر کتابی جای خالی آب شماره 49 فصلنامه اخلاق منتشر شد پیام تسلیت استاندار اصفهان درپی درگذشت استاد محمدباقر کتابی اجرای نمایش «این ره که میروی» در اصفهان مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم در شهرضا برگزار می‌شود کیفیت برنامه‌های قرآنی در خمینی‌شهر افزایش پیدا کند ماه شعبان، مقدمه بهره‌گیری از برکات شب قدر است قدرت‌نمایی در مقابل دشمن، لازمه دنیای امروز است حضور در سوریه را وظیفه اسلامی خود می‌دانیم ویژه برنامه‌های بقعه زینبیه اصفهان در دهه مهدویت تشریح شد ترسِ علی! جانباز هر روز شهید می‌شود میلاد حضرت ابوالفضل و امام سجاد (ع) در اصفهان همایش «طرح‌های ارتقای کیفی محلات شهر اصفهان» برگزار می‌شود آغوش خدا آمادگی دانشگاه اصفهان برای پذیرش دانشجویان روسی شیخ بهایی، عالمی تمدن ساز بود بیمارستان ساعی؛ نماد مشارکت خیران خمینی‌شهری جامعه خریدار علم و آگاهی نیست انسان عامل نیکبختی یا بدبختی خودش است/ باور به شانس ریشه در جهل و ناآگاهی دارد نرم افزار طنین وحی رونمایی می‌شود نکات قرآن و نهج‌البلاغه قابل ترجمه نیست ثبت اولین وقف شهرستان شهرضا در سال جدید تقدیر فرمانده نیروی انتظامی از سرباز مدافع وطن برگزاری ویژه برنامه «فرمانده دل‌ها» در گلستان شهدای اصفهان عقده‌های فکری انسان را به شرک می‌کشاند/ ایمان راه غلبه بر عقده و شرک است جوانان انقلابی، دیگران را به انقلاب دعوت کنند فضای مجازی و سلب محبت از نهاد خانواده برپایی نمایشگاه‌های هنری در موزه هنرهای معاصر اصفهان برگزاری ویژه برنامه اجتماع منتظران در 60 امامزاده شاخص استان اصفهان ارسال 400 اثر به دبیرخانه جشنواره سراسری شعر نهج‌البلاغه آز و نیاز اندیشه مهدویت، مبتنی بر امر به معروف و نهی از منکر است رییس جمهور درگذشت مادر شهیدان سبکتکین را تسلیت گفت شرکت 1100 نفر کاشانی در مرحله شهرستانی مسابقات سراسری قرآن کریم پیام تسلیت امام‌جمعه اصفهان درپی درگذشت مادر شهیدان سبکتکین
جعفر سمیعی مدیر کل حراست شهرداری تهران شد/ قالیباف رفت + حکم سیدمصطفی موسوی؛ مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درگذشت سیل در لواسان / تصاویر مراسم ختم محمدرضا علیزاده قائم مقام دبیر شورای نگهبان عناوین روزنامه‌های ورزشی 3 خرداد 97/ بفرمایید والیبال! +تصاویر سیدمصطفی موسوی مجری تلویزیون درگذشت مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت +عکس تیراندازی مقابل دادگاه انقلاب اهواز +فیلم حاشیه‌های تخریب قسمتی از ویلای وزیر کشور در ساوجبلاغ عذرخواهی کارگردان «ساخت ایران 2» بابت اشتباه در یکی از سکانس‌ها/ عکس خسارات سیلاب ویرانگر در لواسان «سیدمصطفی موسوی» مجری صدا وسیما درگذشت سرقت نافرجام 2600 میلیارد ریال از شبکه بانکی/ دستگیری هکر حرفه‌ای در عملیات پیچیده پلیس فتای اصفهان مراسم تشییع پیکر سید مصطفی موسوی مشخص شد حبس در انتظار متهمان پرونده‌های تلگرامی مجری سرشناس تلویزیون درگذشت/ عکس مراسم ترحیم حجت الاسلام حسنی در ارومیه مجری برنامه‌های مذهبی صدا وسیما درگذشت بازتاب نقشه راه رهبری در قبال برجام در رسانه‌های بین المللی طرح عجیب تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری بازنشستگان ماجرای رهایی کودک یزدی گزارش تصویری: دیدار مسئولان و کارگزاران نظام با رهبر انقلاب شهادت نوجوان فلسطینی؛ افزایش شمار شهدای "بازگشت" به 118 تن بر اثر ایست قلبی، مجری سابق تلویزیون درگذشت حجوم مردم بوشهر به سمت پمپ بنزین/ ارائه خدمات سه برابری پمپ بنزینن‌های استان بوشهر به توسعه توانمندی دفاعی خود ادامه خواهیم داد/آمریکا جرات حمله به ایران را ندارد رفع 2 چالش بزرگ بازار زعفران از طریق بورس کالا مراسم ترحیم محمد رضا علیزاده مجری و مدیحه سرای برنامه‌های معارف صدا وسیما درگذشت 3 تن در سیلاب شمیران حبس شدند دشمنی آمریکا بر محور مسئله‌ای مثل اتمی نیست، بحث فراتر است / نباید مسائل کشورمان را به امری که از اختیارمان خارج است گره بزنیم پیکر سید مصطفی موسوی تشییع می‌شود شرایط توزیع بنزین امشب در شیراز عادی می‌شود پرسپولیس؛ آخرین تیمی که الدحیل را شکست داده اولین حکم افشانی شهردار جدید تهران کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/ ملت متحد ایران پشت سر رهبر انقلاب قرار گرفته و هیچ قدرتی نمی‌تواند این ملت بزرگ را به زانو در آورد کشور با برجام یا بدون برجام به‌خوبی اداره خواهد شد/تحریم‌ها و فشارها تأثیری در برنامه‌ریزی‌های سال 97 و سال‌های بعد نخواهد داشت روحانی: در همه تصمیمات، رهبر انقلاب راهنمای دولت بوده اند/ اگر 5 کشور منافع ما را تامین کنند برجام را بدون آمریکا ادامه میدهیم قطار باری ایران - ترکیه در خوی واژگون شد چرا «کلانتری» در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ / مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست قیمت مرغ هفته‌ای دوبار تغییر می‌کند/ مرغداری‌ها قادر به جوجه‌ریزی مجدد نیستند/70 درصد خوراک مرغ از خارج تامین می‌شود/ نگران تامین ارز دولتی هستیم گران‌فروشی دارو و تجهیزات پزشکی گزارش شود روحانی ماه جاری به شانگهای می‌رود؛ دیدار با پوتین در چین/ برنامه ریزی برای سفر به سوئیس و اتریش، پس از ماه رمضان سید مصطفی موسوی دار فانی را وداع گفت مرکل: پکن و برلین از برجام، «به شکل فعلی آن» حمایت می‌کنند / توافق هسته‌ای ایده‌آل نیست، اما گزینه‌های دیگر پایدار نخواهند بود نیوشا ضیغمی پس از زایمان خط‌ونشان سپاه برای مقامات آمریکایی: در صورت تعدی و تجاوز به ایران سرنوشتی مانند صدام خواهید داشت (عکس) مجری سرشناس تلویزیون درگذشت (تصاویر) از حیاتی تا نوباوه در ختم قاسم افشار ارومیه| مراسم ختم آیت‌الله حسنی در ارومیه برگزار شد+تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me