تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:جام‌جم
دسته:بین الملل()
کد خبر:16340357
۱۳۹۷/۰۲/۲۷ ۰۳:۰۱

صنعت برده‌داری در آمریکا

برده‌داری به ظاهر 155 سال پیش در آمریکا غیرقانونی اعلام شد. سال‌ها کشتی‌های پر از سیاهان از آفریقا در سواحل آمریکا پهلو می‌گرفتند و نیروی کار مجانی را برای اقتصاد در حال شکل گیری آن به ارمغان می‌آوردند.
در سال 1862 میلادی شانزدهمین رئیس جمهور آمریکا اعلامیه آزادی بردگان را به اجرا درآورد و میلیون‌ها رنگین پوست را از یوغ بردگی آزاد کرد. اما آیا این کار با اهداف انساندوستانه انجام گرفت؟ آیا مهاجرانی که برای تصاحب زمین‌های حاصلخیز آمریکا سرخ پوست‌ها را به خاک و خون می‌کشیدند دلشان رحم آمده و به پرونده سیاه برده‌داری در آمریکا پایان دادند؟ آبراهام لینکلن اعلامیه آزادی بردگان را در اوج جنگ‌های داخلی آمریکا صادر کرد؛ جنگ‌های سختی که یک طرف آن برده داران قرار داشتند. درواقع هدف دولت آمریکا از آزادی بردگان تضعیف شورشیانی بود که تحت رهبری برده داران قرار داشتند، اما به هر دلیل که باشد برده داری در آمریکا غیرقانونی اعلام و در قانون اساسی این کشور هم مدون شد. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا خوی استثمار و بهره کشی در سفیدهای آمریکایی هم با لغو برده‌داری رخت بربست؟ آیا آمریکای کاپیتالیست به همین راحتی از فرصت شیرین برده‌داری دست کشید؟

هانگ لی، اوت سال 2016 با وعده شغل خوب و پردرآمد پا به آمریکا گذاشت. شغل خوبی که به او وعده داده بودند در یک رستوران در حاشیه تگزاس است. او که در کشور خود –تایلند- کارمند باشرافت دولت بود اینجا خدمه رستوران شده است و زمین را پاک میکند. او مجبور است 24ساعت روز در رستوران باشد و در پایان ماه دستمزد ناچیزی به وی داده میشود که حتی کفاف زندگی شخصی خودش را نمیدهد چه برسد به این که بتواند پسانداز کند. تجربه لی چیزی است که به آن برده داری مدرن میگویند و میلیونها نفر مانند لی هستند که با چنین وضعیتی در آمریکا دست و پنجه نرم میکنند. آنها اعم از زن و مرد از کشورهایی مثل ویتنام، تایلند، چین، مکزیک، گواتمالا و برخی کشورهای دیگر بهصورت قاچاق به آمریکا آورده میشوند و در وضعیتی قرار میگیرند که به اصطلاح نه راه پیش دارند نه راه پس. این افراد هدف انواع بردهداری مثل بیگاری، استثمار جنسی و حتی فروش اعضا و جوارح قرار میگیرند. آنها اگر بخواهند خود را از وضعیت بردگی رهایی دهند با خطرهای مختلفی روبهرو میشوند که کوچکترین آن دیپورتشدن از آمریکاست. آنها حتی ممکن است زخمی شوند یا خود و خانواده شان به مرگ تهدید شوند. برخی از این افراد علاوه بر بیگاری مورد استثمار جنسی هم قرار میگیرند. زنان بسیاری از آمریکای لاتین با وعده دستمزد خوب یا حتی پیدا کردن شوهر آمریکایی به این کشور میآیند اما در مشروبفروشیها، کازینوها و روسپیخانهها به کار گرفته میشوند. به لطف این قربانیان برده داری، صنعت تجارت جنسی در آمریکا رونق خوبی دارد.

اما علاوه بر مهاجرانی که از کشورهای دیگر میآیند، صدها هزار تبعه آمریکا نیز در معرض تهدیدهای بردهداری قرار دارند. جوانان بیخانمان یکی از گروههایی هستند که با این تهدید مواجهاند. موارد بسیاری از بهرهکشی جنسی از دختران بیخانمان در شهرهای نیویورک، نیواورلئان و لوئیزیانا گزارش شده است. 48 درصد دختران بیخانمانی که در نیویورک مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتهاند، گفتهاند با هدف دستیابی به سرپناه به این کار تن دادهاند. یافتن غذا نیز انگیزه دیگری برای این کار اعلام شده است.

موسسهای به نام بنیاد واک فری وضعیت برده داری (البته از نوع مدرن) در کشورهای مختلف را بررسی کرده است. براساس جدیدترین برآورد این موسسه حداقل 58 هزار نفر در آمریکا با شرایط حاد بردهداری دست و پنجه نرم میکنند که این رقم معادل 0/20 درصد کل جمعیت 320 میلیون نفری این کشور است. این موسسه همچنین هشدار داده از هر صد نفر در آمریکا 27/5 نفر در معرض آسیبپذیری در برابر بردهداری مدرن قرار دارند.

آمریکا به عنوان مرکز تمدن غرب که به میراث اومانیسم و لیبرالیسم خود میبالد وقتی پای دفاع عملی از حقوق انسان و آزادی به میان میآید از بسیاری کشورها حتی کشورهایی که داعیهدار برابری و حقوق انسانی نیستند عقب میماند. در میان 167 کشوری که توسط موسسه واک فری از نظر وضعیت بردهداری مورد بررسی قرار گرفتهاند آمریکا در رتبه 52قرار گرفته است. یعنی وضعیت بردهداری مدرن در این کشور وخیمتر از 115 کشور جهان است. بردهداری، فقط در 51 کشور جهان بیشتر از کشور به اصطلاح پیشرفته و متمدن آمریکاست.

وضعیت کشور دوست و همراه آمریکا که خاستگاه بسیاری از سفیدهای آمریکایی است نیز بهتر از این کشور نیست. در پادشاهی انگلیس با جمعیت حدود 65 میلیون نفری، 11هزار و 700نفر گرفتار بردهداری حاد مدرن هستند. این رقم معادل 02/0 درصد از کل جمعیت انگلیس است. همچنین از هر صد نفر در انگلیس 26/79 نفر در معرض آسیبپذیری بردهداری مدرن قرار دارند.

وضعیت بردهداری در آمریکا و انگلیس نسبت به جمعیت این دو کشور تقریبا برابر است. هر دو کشور از این نظر در رتبه 52 جهان قرار گرفتهاند. دو کشوری که یکی مدعی پرچمداری تمدن اومانیستی غرب(آمریکا) و دیگری مدعی پرچمداری لغو برده داری در جهان(انگلیس) است وقتی پای عمل به مبارزه با بردهداری پیش میآید پایشان در گل میماند. حال میتوان به این پرسش پاسخ داد: آیا خوی استثمار و بهرهکشی در سفیدهای آمریکایی هم با لغو بردهداری رخت بربست؟ نه. آیا سرمایهداران آمریکایی به همین راحتی از فرصت شیرین بردهداری دست کشیدند؟ مسلما نه بلکه بردهداری از شکلی به شکل دیگر تغییر کرد. زمانی، به دلیل ملاحظات سیاسی و فشار افکار عمومی بردهداری در آمریکا غیرقانونی اعلام شد اما از آنجا که استثمار و استعمار بنیاد نظام کاپیتالیسم را تشکیل میدهد اشکال جدید بردهداری پا به عرصه وجود گذاشت که آن را بردهداری مدرن مینامند. همین تجربه نیز در سطح نظام بینالملل تکرار شد یعنی استعمارِ لخت و عریان جای خود را به استعمار نو داد؛ استعمار نویی که بسیاری از کشورهای درحال توسعه گرفتار آن هستند مثل آنهایی که خوب شیر میدهند.

#برده داری #آمریکا
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


دستگیری عامل قاچاق 218 هزار دلاری/ صدور جریمه برای صرافی متخلف برخی اعضای اتحادیه اروپا درباره برجام یکی به نعل و یکی به میخ می‌زنند زگهواره تاگور مدیر نباید بود! سند یک قدرنشناسی توقف انتقال اداره کل راه از شاهرود به سمنان خبر تلگرامی سید علی‌رضا کریمی سردبیر گروهمان سخت است اما … سید علی‌رضا کریمی سردبیر رئیس قوه قضاییه: اقتدار جمهوری اسلامی مزاحم مطامع و زیاده خواهی‌های دشمن است تصاویر / حال و هوای بازار غزه در ماه رمضان لزوم واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی واقعی اجرای برخورد با سد معبرکنندگان منطقه 9 کرج تمام مناقصات و واگذاری املاک شهرداری منتشر می‌شود ابراهیم حاتمی کیا در پشت صحنه "روایت فتح" + عکس بوشهر| اهداء عضو بیماران مرگ مغزی در استان بوشهر به 470 بیمار زندگی دوباره بخشید برگزاری جلسه اعتلای سازندگی و شورای جهادی در سپاه همدان واکنش ترامپ به توافق تجاری جدید آمریکا-چین خبر جدید دولت درباره بازسازی بافت فرسوده/بودجه یک میلیارد دلاری در راه است هشدار نمایندگان مجلس انگلیس نسبت به " جریان پولی کثیف" از روسیه چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟ فتاحی: چهارشنبه نشست هم اندیشی سرمربیان لیگ برتر برگزار می‌شود مهم‌ترین دغدغه‌های رهبر انقلاب در بحث آسیب‌های اجتماعی جلسه کرانچار و استیلی با رئیس فدراسیون فوتبال فتح خرمشهر نماد عزم پولادین رزمندگان اسلام است بررسی طرح‌هایی در کنگره آمریکا برای جلوگیری از تضعیف تحریم‌های ایران توسط اروپا مهلت ارسال آثار به دهمین جشنواره بین المللی فارابی تمدید شد فعالیت 3 مرکز انتقال خون تا ساعت 24 در ماه رمضان/ استقرار تیم سیار خونگیری در نمایشگاه قرآن تیم ملی فوتبال وارد استانبول شد + عکس شروعی که با یک پایان رقم می‌خورد + فیلم رونق پرورش ماهی خاویار در دامنه‌های کوه دنا + فیلم ورود هولناک پراید به لاین مخالف جاده شهریار - تهران + فیلم فست فود، زنگ خطر جدید برای یزدی‌ها پمپئو: از استقلال گرجستان حمایت می‌کنیم فعالیت شورای نظارت بر فعالیت‌های قرآنی در استان‌های کشور بهای نفت برنت افزایش یافت لباس پلیس مرودشت به دوربین مجهز شد فیلم/ افشاگری بازیگر زن از تجاوز یک تهیه‌کننده به وی در جشنواره کن مسلمان عذرخواهی می‌کند یا به قطر می‌رود اجرای طرح «7 هزار ختم قرآن» در صومعه‌سرا همزمان با ایام رمضان پدیده گرد و غبار در چین + فیلم وکیل سیدامامی: بازداشت 20 فعال محیط زیستی دیگر در جنوب کشور توافق سائرون با 3 فهرست برای تشکیل ائتلاف ارائه طرح کلان شهر مازندران در شورای عالی شهرسازی آخرین جام جهانی 4 اسطوره کره‌جنوبی: امکان توقف رزمایش مشترک با آمریکا وجود ندارد فهرست تیم ملی فوتبال ایران از دریچه آمار آبپاشی رکابزنان در پایان مرحله دوم تور فیلیپین+عکس چرا حساب بانکی ایرانیان در گرجستان بسته شد؟ پیشنهاد مجلس برای ایجاد سامانه تعیین قیمت مسکن
تمام حواشی «عروسی سلطنتی» پرنس هری و مگان مارکل اراده شما از هر عاملی قوی‌تر است؛ خیلی فکر نکنید به اینکه مقابل چه تیمی هستید مدیر یوونتوس مقصد بعدی بوفون را لو داد تصاویر | چهره‌ها در مراسم ختم حجت‌الاسلام والمسلمین سید مهدی طباطبایی مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال (عکس) افول تدریجی یک رویا … قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد+ عکس دیپلماتی که سوژه شد +فیلم دادستان تهران: در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست/ ارسال پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام دادسرا دادستان تهران: ارسال پرونده قاتل مأمورین ناجا به اجرای احکام دادسرا /در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست فتح‌الله گولن دلیل دشمنی اردوغان با خود را فاش کرد؛ "حسود است! " معرفی و احیای جاذبه‌ها و فرصت‌های گردشگری آستارا در اولویت برنامه‌ریزی‌ها قرار دارد اسمانی شدن آتش نشان مجروح حادثه حریق در شهرک توس مشهد آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد/ بی‌تردید از این مشکلات عبور خواهیم کرد پشت پرده خط خوردن وریا غفوری مراسم ختم حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی علت اتمام زودهنگام بسته‌های اینترنتی چیست؟ قتل خانم وکیل، مقابل دادگستری در گیلان آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد بقایای "دندان هیتلر" راز مرگش را فاش کرد + عکس جنجال بر سر استیکرهای جام‌جهانی تلگرام نوای "یازده ستاره" در بدرقه تیم ملی اولین حکم انتصاب در اولین روز کاری شهردار تهران درگیری‌ها در 'درنه' لیبی 35 کشته برجای گذاشت قیمت پیراهن تیم ملی ایران در جام جهانی فیلم/وقوع پدیده‌ای عجیب در عراق موجب تغییر رنگ ناگهانی آسمان شد ولایتی: سخنان مقامات اروپایی درباره برجام "متناقض" و "شک‌برانگیز" است آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد ولایتی: سخنان مقامات اروپایی درباره برجام "متناقض" و "شک‌برانگیز" است 4 سناریو درباره سرنوشت "محمد بن سلمان" ردپای کم رنگ نظارت بر بازار عمل زیبایی درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی‌کنیم آیت‌الله مکارم شیرازی: بعد از انقلاب، تفاوت چندانی در وضعیت طلاب به وجود نیامده/ وضعیت مردم بهبود یافته، به طوری که درگذشته کمتر کسی وسیله نقلیه داشت ممنوعیت اجرت درصدی طلا تقدیر روحانی از کی روش، بازیکنان تیم ملی (عکس) سرفصل‌های درسی باید با همکاری اتاق بازرگانی تدوین شود /آموزش عالی مهارتی کشور با صنعت ارتباط برقرار نمی‌کند کفاره روزه سال 97 چگونه محاسبه می‌شود؟ مناجات‌خوانی حسن عبدی در حضور مقام معظم رهبری +فیلم دلیل بی‌اعتنایی به فروش غیرقانونی گوشت‌های 900 هزار تومانی خاکسپاری غریبانه حسین فرجی جزئیات تازه از قتل زن 41 ساله در لنگرود وقتی دست مخترع داروی سرطان در پوست گردو است ‌عامل شهادت سرباز وظیفه در دلگان به هلاکت رسید پرداخت سپرده‌های تا سقف یک میلیارد تومان سپرده گذاران موسسات مالی/ نحوه پرداخت چهارشنبه جاری مشخص می‌شود تکذیب شهادت مستشاران ایرانی در فرودگاه حماه خبر دستور لغو فیلتر تلگرام کذب است/ با بازپرس صحبت کرده‌ام وال استریت ژورنال: پای کارآفرین اسرائیلی تبار به پرونده تخلف انتخاباتی ترامپ باز شد / لابی گری‌های پنهانی فرزند ارشد ترامپ برای دستکاری افکار عمومی و نقض حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی / ماجرای «تله افکار» عمومی چیست؟ علی دایی را سفیر همیشگی فوتبال ایران کنید مراسم عروسی کسل‌کننده شاهزاده انگلیس برای میهمانان +تصاویر

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me