تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفقنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16354117
۱۳۹۷/۰۲/۲۷ ۱۷:۳۷

پیروز انتخابات عراق کیست؟

شفقنا- انتخابات پارلمانی عراق بعد از پایان داعش در این کشور، از رویدادهای بزرگ سیاسی در خاورمیانه است. «حیدر العبادی» در انتخابات عراق آراء مورد انتظار خود را به دست نیاورد اما «مقتدی صدر» خوش درخشید.

به گزارش شفقنا به نقل از جماران، انتخابات پارلمانی عراق برخلاف تمامی پیش‌ بینی‌ ها رقم خورد و نتایج آن حکایت از پیروزی ائتلاف «السائرون» وابسته به مقتدی صدر»دارد؛ پیروزی که اگر چه نمی‌ تواند اکثریت پارلمانی را برای او به ارمغان بیاورد اما اختلاف معنادارش با بقیه جریان‌ های سیاسی، یقینا به این معناست که این روحانی بسیار متنفذ و البته محبوب عراقی، در تعیین سکان‌ دار امور اجرایی کشور در چهار سال آتی حرف اول را می‌ زند؛ به ویژه آن که مهم ترین پست سیاسی کشور که همان پست نخست‌ وزیری است نیز توسط این جریان انتخاب می‌ شود.

جا دارد این روحانی عراقی را بیشتر بشناسیم:

زندگی نامه

«مقتدی محمد محمد صادق» متولد ۱۲ اوت ۱۹۷۳، چهارمین فرزند آیت‌ الله سید محمد محمد صادق صدر، مجتهد شجاع با نفوذ عرب عراقی در دهه ۹۰ میلادی است.

الحقیقه_عن_مقتدى_الصدر

او همچنین نوه عموی «آیت‌ الله سید محمدباقر صدر» از مراجع پیشین تقلید شیعیان عراق است که به دلیل مبارزه با صدام شکنجه شد و جان خود را از دست داد.

امام موسی صدر رهبر سابق شیعیان لبنان که هنوز هم بحث ها درباره ناپدید شدنش توسط «معمر قذافی» در لیبی وجود دارد، نیز پسر عموی پدر مقتدی است.

پدر مقتدی به همراه دو پسرش برادران مقتدی در دوران رژیم بعثی صدام حسین به دلیل نقش محوری که در مبارزه مردم این کشور داشتند، به دست صدام ترور و کشته شدند.

خاندان صدر، از جمله خاندان‌ های اصیل و ریشه دار است. نسب خانواده صدر به پیشوای هفتم شیعیان موسی بن جعفر الکاظم (ع) می رسد.

مقتدی صدر مقلد «آیت‌ الله سیدکاظم حائری» مرجع تقلید عراقی مقیم قم است. مقتدی چهار سال برای تکمیل دروس فقهی اجتهاد خود در شهر قم ایران سپری کرد؛ ولی هنوز مقام علمی شیعی- آیت الله – به وی داده نشده‌ است.

فعالیت سیاسی

پس از حادثه ترور پدرش در سال ۱۹۹۸ به دست صدام، مقتدای جوان مخفی شد و به زندگی پنهانی و زیرزمینی روی آورد.

مقتدی که فردی توانمند بود و پیش از آنکه پدرش در حادثه ترور جان خود را از دست دهد، مسئولیت های حوزوی و فرهنگی تشکیلات گسترده پدرش را انجام می‌ داد، فعالیت خود را صرف بازیابی روابط با بخشی از طرفداران پدرش کرد که همچنان پیرو وی باقی‌مانده بودند. این گروه که عمدتا از جوانان محروم تشکیل شده بود، هسته اولیه تشکلی شد که ابتدا با عنوان «جماعت صدرثانی» به طرفداری از مقتدی صدر فعالیت می‌ کردند.

پس از سقوط صدام در سال ۲۰۰۳، مقتدی صدر اگر چه جوان ۳۰ ساله بود اما اعتقادات سیاسی و مذهبی شیعی و سخنرانی‌ های آتشین و شخصیت شجاع مبارز جذاب او که همگی علیه اشغالگران و برای برپایی «حکومت اسلامی» در عراق بود و توانست میلیون‌ ها نفر از طیف‌ های فقیر و محروم ولی پرشور شهرهای شیعی عراق به ویژه «شهرک صدر» در حومه بغداد را به سوی خود جذب کند.

مقتدی صدر با برخی اقدامات گسترده، موسسات خیریه و دفاتر دینی پدرش در شهرهای مختلف عراق را دوباره فعال ساخت و اشخاص مهم و تاثیرگذاری را که مقلد صدرِ پدر بودند، سازماندهی کرد و اطراف خود جمع نمود. سپس با تدوین مرامنامه‌ ای که در آن به لزوم تشکیل حکومتی براساس احکام اسلامی و اقامه حدود شرعی برای آینده عراق تاکید شده، وارد صحنه سیاسی و اجتماعی این کشور شد.

او ضمن مخالفت با تجزیه عراق و حفظ یکپارچگی کشور، بر اتحاد همه اقوام شیعه، سنی، کُرد، ترکمن حتی اقوام غیرمسلمان تاکید دارد. تشکیلات جریان صدر با محبوبیت میلیونی بین شیعیان و گستردگی بسیار در مسائل اجتماعی، خدماتی، مذهبی، سیاسی، بین‌ المللی، رسانه‌ ای و نظامیان قدرتمندش به مثابه یک دولت، پهلو به پهلوی دولت عراق می‌ زند.

مقتدی صدر در تابستان سال ۲۰۰۳ با تشکیل گروه قدرتمند شیعه «جیش المهدی» که تعدادشان در زمان اوج به ۶۰ هزار نفر می‌رسید مخصوصا در چند سال اول بعد از صدام، در غیاب دولت مرکزی قدرتمند و حضور اشغالگران، از امنیت عمومی بیمارستان ها، مدارس، خیابان‌ ها، منازل و اموال مردم محافظت می‌ کردند و خدمات عمومی به شهروندان شیعی داده و با احیای مساجد و نماز جمعه با شرکت ده‌ ها هزار نفر برگزار می‌ کردند. صدر به عنوان ناراضی قدرتمند بانفوذ شیعی، سال‌ ها در برابر نیروهای خارجی ائتلاف آمریکایی اعتراضات فراوانی داشت و بارها در شهرک صدر بغداد، کوت، اماره، کربلا و کوفه جنگید.

وی از سال ۲۰۰۷ در شهر قم زندگی می‌ کرد. او چهار سال را در ایران برای تکمیل تحصیلات فقهی خود در حوزه علمیه قم سپری کرد و در سال ۲۰۱۱ به شهر نجف عراق بازگشت.

فعالیت های سیاسی و حکم دستگیری

در تاریخ ۳ مارس ۲۰۰۴ میلادی، زمان حضور نیروهای آمریکایی و شورای حکومتی منصوب آمریکا؛ شورای عالی قضایی وقت عراق حکم دستگیری مقتدی صدر را صادر کرد. وی ضمن رد این حکم و در واکنش گفت: حکم جلب من یک حرکت برنامه‌ ریزی شده و یک توطئه کثیف است. این اتهام واهی بهانه تهاجم نظامی آمریکایی ها برای سرکوب و کشتن مقتدی صدر در جنگ نجف ۲۰۰۴ شد.

در حالی آمریکایی ها برای دستگیری و کشتن مقتدی اقدام نموده بودند که فداییان بیشمارش از او و حرم حضرت علی بن ابیطالب(ع) در قبرستان وادی السلام و کوچه‌ ها و خیابان‌ ها، دفاع شجاعانه و مقاومت سختی در طول چند ماه کردند و تلفات زیادی بر آمریکایی ها وارد آوردند، به‌ طوری‌ که آمریکایی ها او را فردی خطرناک دانسته و از او بسیار بیمناک بودند.

صدر در پی اختلاف مواضع عملکرد با دولت مرکزی «نوری المالکی» برای ایجاد حکومت اسلامی در بصره در بهار ۲۰۰۸ با ارتش عراق درگیر شد که باعث جنگ خونین و تلفات زیادی شد.

بعد از مقاومت ها و رایزنی های میانجیگران نهایتا سال ۲۰۰۸ او فعالیت نظامی جیش المهدی را به دلیل مصلحت حفظ حاکمیت شیعه منحل کرد.

او در حال حاضر «سرایا السلام» را در اختیار دارد که اعضایش همان جیش المهدی سابق هستند.

صدر در فوریه ۲۰۱۴ با صدور بیانیه‌ ای، خبر کناره‌ گیری خود از فعالیت‌ های سیاسی را اعلام کرد و اعلام کرد تمام دفاتر کاری وی به جز آنهایی که به امور خیریه اختصاص دارند، بسته خواهند شد. در ۶ اوت همان سال مسئولان فراکسیون الاحرار وابسته به جریان صدر از رهبر این جریان خواستند از تصمیم خود در کناره‌ گیری از فعالیت‌ های سیاسی و اجتماعی عقب‌ نشینی کند که او نیز موافقت کرده به سیاست بازگشت.

پس از تظاهرات در استان های غرب عراق ضد دولت مرکزی مالکی و در ادامه، ظهور داعش و سقوط شهرهایی از جمله «موصل» در ۲۰۱۴، مقتدی صدر در کنار فتوای دیگر مرجع شیعیان آیت‌ الله سیستانی، اعلان جهاد داد و به دفاع از «اماکن مقدس» و «شیعیان» و «مرز» اقدام کرد.

در شیعیان مذهبی عراق که حدود ۶۰ درصد جمعیت عراق را تشکیل می‌ دهند، در عرصه سیاست در مثلث قدرت: «الدعوه-صدر-حکیم»؛ مقتدی صدر بسیار تاثیرگذار و با نفوذ است: هم در شوراهای استانی دارای نمایندگان بسیار بوده و هم در پارلمان عراق با فراکسیون «احرار» حضور دارد. او ۲۸ کرسی نماینده در آخرین انتخابات پارلمانی ۲۰۱۴ را به دست آورد که با احتساب جریان های وابسته تعدادشان به ۳۴ کرسی می‌ رسد. او سهم چند وزیر و معاون را در دولت عراق نیز دارد.

جریان صدر مردمی و گسترده و فراگیر در عراق است که در مقابل اشغالگری مقاومت می‌کند و به دنبال گسترش شریعت و دین مبین اسلام است.

انتخابات ۲۰۱۸

مقتدی صدر با شعار مبارزه با فساد کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرد و وعده تشکیل دولتی تکنوکرات به دور از قومیت و مذهب‌ گرایی را داده است و مذاکرات خود با دیگر جریان‌ های سیاسی مطرح را از همان ساعات اولیه پس از رای‌ گیری آغاز کرده که بنا به گزارش‌ ها، این مذاکرات به احتمال قریب به یقین بیش از ۱۸۰ کرسی پارلمانی را برای او تضمین خواهد کرد.

این دوره از انتخابات عراق را می‌ توان متفاوت‌ ترین دوره در این کشور به حساب آورد.

ائتلاف «سائرون» وابسته به جریان صدر موفق شد در این انتخابات بیشترین کرسی یعنی ۵۴ کرسی را از آن خود و پیروز انتخابات پارلمانی عراق در سال ۲۰۱۸ شود.

دیدگاه ها در قبال دیگر کشورها

مقتدی صدر که سیاست مستقل فراگیر عراقی دارد، نسبت به دخالت های دیگر کشورها در عراق مخالف است. وی روابط حسنه ای با حزب‌ الله لبنان دارد. او ضمن مبارزه با اشغالگری آمریکا در عراق، با دخالت های سیاسی آمریکا در امور داخلی عراق مخالفت صریح داشته‌ است.

رهبر جریان صدر ایران و عراق را دو روح در یک بدن دانسته است.

او همیشه از مسجدالاقصی و ملت فلسطین حمایت کرده‌ است.

مقتدی صدر با ترکیه نیز در مورد تاثیر بر اقوام داخل عراق به رایزنی پرداخته و از برخی اقدامات ترکیه نیز انتقاد کرده‌ است. همچنین سفر وی به عربستان سعودی، بعد از انتقادات شدیدش به سیاست‌ های عربستان در یمن و عوامیه و بحرین، واکنش‌ های متفاوتی در پی داشت.

مقتدی صدر در سال ۲۰۱۲ با اعلام موضع‌ گیری خود در قبال تحولات سوریه گفته بود: فرق زیادی میان آنچه که در سوریه می‌ گذرد با آنچه در سایر کشورهای بهار عربی می‌ گذرد وجود دارد. وی از ملت سوریه خواسته بود تا بلندی‌ های جولان را آزاد کنند و به جنگ داخلی در سوریه نپردازند. «بشار اسد» رئیس‌ جمهور سوریه در تقدیر از مواضع رهبر جریان صدر در قبال مسائل کشورش نشان دولت سوریه را به او اعطا کرد.

صدر از آمریکا، روسیه و گروه‌ های دیگر خواسته است که از آزار و اذیت سوریه دست بردارند.

زندگی شخصی

همسر مقتدی صدر، دختر سید محمدباقر صدر است و آنها فرزندی ندارند.

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام
#انتخابات #پیروز #عراق #مقتدی صدر
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


مهدی خدابخش به نشان برنز دست یافت حکم محرومیت پرسپولیس به تیم های پایه هم سرایت کرد برنامه دست نشان برای سپیدرود؛ آغاز تمرینات بعد از تسویه حساب دیدار رییس کمیته کرسی‌های آزاد اندیشی حوزه با آیت الله رشاد حفر چاه جدید برای جبران کمبود آب در شهر جعفریه مافیای قلیان بسیار قوی است/سوداگری با سلامت مردم ضرورت حضور تشکل‌های انقلابی در مدارس 42 هزار تن گندم از سطح زمین‌های کشاورزی گمیشان برداشت می‌شود قطع درختان کارخانه قند کرج قابل توجیه نیست ترمز اصلاحات در عربستان کشیده شد قطعی شدن پیوستن میلینکوویچ ساویچ به منچستریونایتد مواریثی که زیر خاک امن‌ترند! فیلم/ وقتی اصغر فرهادی خواننده بود! طرح 2 فوریتی مجلس برای اخذ تضمین‌های لازم از کشورهای اروپایی جشنواره قرآنی «ثقلین» در چادگان برگزار می‌شود تاکید دبیر شورای فرهنگ عمومی استان یزد استان یزد بر اجرای مصوبات شورای فرهنگ عمومی نقشه شفر برای جانشینی تیام چیست؟ هشدار هواشناسی به احتمال سیلاب و آبگرفتگی معابر مردم از خرید و مصرف قارچ‌های خودرو خودداری کنند تعامل با اروپای وابسته بی نتیجه/ آمریکا، ایران را با کره شمالی و لیبی اشتباه گرفته است 7 اتفاق تسهیلاتی جدید در بانک مسکن طی بهار 97 محفل انس با قرآن کریم در درمیان اگر به خواسته رانندگان توجه می‌کردیم، شاهد اعتراض‌های آنان نبودیم سهمیه‌های جذب بازیکن در لیگ هفدهم تعیین شد تاکید لاریجانی بر همگرایی قوا برای حل مشکلات نظام بانکی پول خرید خانه اجاره‌ای امام خمینی (ره) چگونه جور شد؟ شایع‌ترین نگرانی زنان و مردان تهرانی چیست؟ افشاگری دلاوری از پشت پرده خانه تئاتر/دلشان به زمین و طرح ترافیک‌هایشان خوش است نماطنز/ ماشین شستن علی صادقی + فیلم مبارزه علیه ایران به پایان نرسیده است یکصدو بیست و هفتمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضا آغاز شد چه کسی ناصر ملک‌مطیعی را «ممنوع‌التصویر» کرد؟ نام خیابان شنگرف تهران و میدان امام هادی (ع) شهرری تغییر کرد 5100 خانه در تنگستان مقاوم سازی شد روزانه بیش از هزار تن مرغ گوشتی ذخیره سازی می‌شود معاون دادگستری فارس: اعتماد متقابل با شفافیت محقق می‌شود 30 هزار بطری آبمیوه فاسد در بندرخمیر امحا شد 548 خیر در گچساران ایتام را حمایت می‌کنند تداوم عملکرد ضعیف تکواندوکاران ایران در آسیا تأکید بر بررسی و بازبینی همه آیین‌نامه‌ها و فرایندها/ امکان واردات لوازم یدکی ناوگان توسط راننده‌ها واردات لوازم آرایشی 11 میلیون دلاری شد وزش باد شدید در شمال سیستان و بلوچستان/گردوخاک تاپایان هفته تداوم دارد کشف بیش از 2 تن مواد مخدر در دو عملیات ضربتی پلیس/ 7 قاچاقچی دستگیر شدند
بازتابهای خطای خشن کاپیتان رئال روی ستاره لیورپول/ جهان علیه سرخیو راموس! فیلم/ بازداشت استاد هتاک در زاهدان سیل در روستای پسوه پیرانشهر "قلندر" و "زلفیله" سقز را باید از نو نوشت خلاصه بازی رئال مادرید 3-1 لیورپول (فینال لیگ قهرمانان اروپا 2018) رئیس‌جمهور قانون افزایش پلکانی حقوق را ابلاغ کرد زخمی شدن «بن سلمان» تائید شد مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی برگزار شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 6 خرداد 97/ پرشی بالاتر از کانگوروها +تصاویر پلیس در تعقیب خواستگار قلابی استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان از خدمت تعلیق و بازداشت شد تشییع پیکر ناصر ملک‌مطیعی آغاز شد آغاز مراسم تشییع پیکر ناصر ملک‌مطیعی/تصاویر قانون افزایش 20 درصدی حداقل حقوق کارمندان ابلاغ شد قانون افزایش حقوق سرانجام با امضای روحانی ابلاغ شد بازار قدیم درگهان قشم دچار حریق شد پیام راموس در پی مصدوم کردن محمد صلاح استاد هتاک از دانشگاه زاهدان اخراج شد مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی/تصاویر جمعیت باورنکردنی در مراسم بدرقه پیکر ناصر ملک مطیعی +عکس استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان از خدمت تعلیق و بازداشت شد حمله پهپادی به فرودگاه «ابها» در عربستان عکس/ تشییع پیکر مرحوم «ناصر ملک مطیعی» رونمایی از 6 بالگرد اورژانس هوایی کشور درگذشت "بانویی صبور" از خانواده شهادت + عکس قیمت طلا و سکه امروز 6 خرداد 97 +جدول دستور رئیس دانشگاه آزاد جهت برخورد با استاد هتاک واحد زاهدان چه کسی ناصر ملک‌مطیعی را ممنوع‌التصویر کرد؟ / از موافقت آیت الله خامنه‌ای با اکران «برزخی‌ها» تا مقابله "محمد خاتمی"، "میرحسین موسوی" و "محسن مخملباف" با نمایش برزخی‌ها قهرمانی رئال در لیگ قهرمانان اروپا با سوپر گل دیدنی گرت بیل+ ویدیوی گل‌ها استاد هتاک دانشگاه آزاد زاهدان از خدمت تعلیق و بازداشت شد آمادگی ایران برای رویارویی با بدترین شرایط ممکن/ هیچ مشکلی سد راه کشور برای از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای وجود نخواهد داشت بازداشت استاد دانشگاه آزاد زاهدان به دلیل توهین به مقدسات اهل سنت دیدار تیم‌های فوتبال رئال مادرید و لیورپول نرخ جدید خرید حمایتی شیر خام اعلام شد بازداشت سرهنگ قلابی با 13 فقره سابقه دستگیری قرار بازداشت «حمید صفت» لغو شد رونمایی از بسته توافق واقعی بدون آمریکا غفور: نیاز داشتیم که در بازی دوم برنده شویم تا روحیه تیمی ما برگردد/هنوز با ایده آلی که خودمان توقع داریم فاصله داریم کار سهمیه طرح ترافیک خبرنگاران به اگر و، اما رسید/ علیخانی: شهرداری لایحه در خصوص افزایش سهمیه‌ها بدهد آن را تصویب می‌کنیم سوپرگل گرت بیل/ گزارش زنده: رئال مادرید 2-1 لیورپول آخرین سخنرانی مرحومه دکتر لک زایی، همسر شهید پیغان ایران سومین تولیدکننده گردو در جهان/عملکرد تولید گردو با اصلاح و نوسازی باغات به میانگین جهانی نزدیک می‌شود خطرات لغو نشست ترامپ-اون برای چین تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی چرا مهناز افشار به سر دسته امضا کنندگان نامه تحریم ایران تبریک گفت؟ ماجرای هتک حرمت یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد به مقدسات اهل سنت تصویری متفاوت از مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی اروپایی‌ها می‌گویند که ما برجام را انتخاب می‌کنیم/ نسل جوان، خدا باور است؛ او را باور کنیم حق قانونی ایران در غنی‌سازی تثبیت شده ضرورت همکاری سه قوه برای پیشرفت اقتصادی کشور و حل مشکلات مردم/ آمادگی روسای قوا برای کمک به حل چالش‌های اصلی اقتصاد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me