تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:فرهنگی()
کد خبر:16357543
۱۳۹۷/۰۲/۲۸ ۰۰:۰۵

زنان در «شاهنامه» نقش انفعالی ندارند

در همایش «زنان نامدار شاهنامه» ویژه بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گفته شد زنان «شاهنامه» نقش انفعالی ندارند.
به گزارش ایسنا، همایش «زنان نامدار شاهنامه» که روز سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت‌ماه در اصفهان برگزار شد با شاهنامه‌خوانی مرشد غلامرضا خوشحال‌پور و مرشد منوچهر آشوری آغاز شد و طنین صدای آن‌ها در سالن پیچید: «به نام خداوند پیروزگر/خداوند دیهیم و فر و هنر/که او داد بر نیک و بد دستگاه/خداوند خورشید و رخشنده ماه».
به گفته خوشحال‌پور، شاهنامه فردوسی یک افسانه نیست، بلکه تاریخ سرزمینی کهن به نام ایران‌زمین و مردمانی سپند (مقدس) به نام ایرانیان است و اصل نخست ایرانی بودن، یکتاپرستی است. صداقت به معنای درست‌کردار، درست‌گفتار و درست‌پندار بودن اصل دوم ایرانی بودن و پهلوانی نیز سومین اصل ایرانی بودن است. داستان رزم گردآفرید و سهراب که در آن گردآفرید به دست سهراب گرفتار شد، اما توانست با تدبیر خود را از دست او برهاند، نخستین داستان از سرگذشت زنان نامدار شاهنامه بود که مرشد غلامرضا خوشحال‌پور آن را برای حاضران نقل کرد. فصل اول شاهنامه در ستایش خرد است و مگر انسان بدون خرد راه به جایی خواهد برد؟ خرد، دانش، نام‌آوری پهلوانی، اسطوره و کهن‌الگو مضمون‌های آمیخته در شاهنامه فردوسی است که انگشت تحیر شرق‌شناسان را به دهان فرو نشاند. رستم دستان، زال خردمند، سام پهلوان، اسفندیار آسیب‌ناپذیر، بیژن عاشق، سیاوش پاک، کاوه ظلم‌ناپذیر و فریدون آزاده انسان‌هایی بودند که با کهن‌الگوهای انسان ایرانی و فرهنگ ایرانی آمیخته هستند. شاهنامه با کلمات اصیل فارسی که نشان از هویت و اصالت می‌دهد آمیخته است و با خوانش هر بار آن غبار کهنگی از روی کلمات برداشته می‌شود.
زنان شاهنامه، از فرانک تا رودابه
در ادامه این مراسم، نغمه دادور دکترای ادبیات فارسی درباره جایگاه زن در شاهنامه فردوسی اظهار کرد: برخی بیت «زنان را همین بس بود یک هنر/ نشینند و زایند شیران نر» را به اشتباه به فردوسی منتسب می‌کنند، در حالی که این بیت از کتابی به نام معایب الرجال از بی بی خانم استرآبادی متعلق به دوران قاجار است. امروز زنان ما نشان داده‌اند که یک هنر برای آنها کافی نیست و زنان نامداری زیادی در عرصه سیاست، دانش، ادبیات و ... داریم.
او افزود: اگر بخواهیم بدانیم نظر فردوسی در مورد زنان چه بوده، نباید به این تک‌بیت‌ها اعتماد و بسنده کنیم چون ممکن است فردوسی در مورد سودابه و در مذمت این زن اهریمنی سخن گفته باشد، بنابراین باید تمام داستان‌های شاهنامه را بخوانیم تا متوجه شویم نظر فردوسی در مورد زنان چه بوده است.
دادور به ذکر داستان ضحاک ماردوش پرداخت و ادامه داد: جمشید پادشاه ایران که همه از او رضایت داشتند، مانند همه پادشاهان دیگر دچار غرور می‌شود و مردم به دنبال چاره می‌گردند و از چاله به چاه می‌افتند، چون ضحاک تازی را به پادشاهی برمی‌گزینند. ضحاک دو مار بر شانه داشته که خوراک آنها مغز سر انسان بوده است و هر روز دو جوان را می‌کشتند تا این مارها از مغز آنها تغذیه کنند. یک شب ضحاک خواب می‌بیند که طفلی به دنیا می‌آید و در جوانی کمر به از بین بردن او می‌بندد. خواب‌گزاران به او می‌گویند این نوزاد، کودکی به نام فریدون است.
وی گفت: ضحاک خانواده فریدون را پیدا می‌کند و پدرش آبتین را می‌کشد. فرانک مادر خردمند فریدون او را به کوه می‌برد و به پیر دانایی می‌سپارد و او سه سال از شیر گاوی به نام برمایه تغذیه می‌شود. ضحاک که به دنبال فریدون بوده است، به مخفیگاه او نزدیک می‌شود و این بار فرانک، فریدون را به هند می‌برد و او به ۱۶ سالگی می‌رسد و سپاهی را جمع‌آوری کرده و ضحاک را از میان برمی‌دارد. حال اگر فرانک را از این ماجرا حذف کنیم، می‌بینیم که چیزی از آن باقی نمی‌ماند.
دادور با نقل داستان زال و رودابه و رستم و تهمینه و نقش کلیدی زنان در سرگذشت آنها تصریح کرد: یک نویسنده آمریکای لاتین که جایزه نوبل هم دریافت کرده است می‌گوید، امروزه زنان در عرصه ادبیات نیز قدرت را در دست گرفته‌اند و خرسندم که شرایط در کشور ما نیز به همین گونه است.
زنان شاهنامه نقش انفعالی ندارند
همچنین فریده روشن رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان یکی از حاضران در این مراسم بود که در سخنانی گفت: امیدوارم همایش‌های این‌چنینی زمینه‌ای باشد برای اینکه مواریث فرهنگی و ناملموس خود را بهتر به عرصه ظهور بگذاریم.
او افزود: خردورزی و اندیشه‌ورزی در شاهنامه فردوسی جایگاه بالایی داشته است و حتی فردوسی در ستایش خداوند می‌گوید، به نام خداوند جان و خرد. متاسفانه امروز با وجود پیشرفت چشمگیر تکنولوژی، کمتر به خردورزی توجه می‌شود.
روشن ادامه داد: نشانه‌های خرد در زنان شاهنامه و در کنش زنان با مردان بسیار دیده می‌شود. شاهنامه یک اثر حماسی است و قهرمانان و شخصیت‌های آن عموماً پهلوانان و رزم‌آوران هستند که ماهیتی مردانه داشتند و از این رو، زنان کمتر در این حماسه سترگ ایران‌زمین به چشم می‌آیند، اما این نشان از نقش انفعالی زنان در شاهنامه نیست و این زنان نقش کلیدی در بسیاری از ماجراهای شاهنامه داشته‌اند و پشت سر مردان نامدار فعالیت کرده‌اند.
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مهربانی، گذشت و فداکاری خصیصه بیشتر زنان نامدار ایرانی بوده و رشیدی، دلاوری و جنگ‌آوری زنانی مانند گردآفرید معرف شخصیت زنان شاهنامه بوده است.
وی تصریح کرد: زن در فرهنگ و تمدن ایرانی نقش زیادی داشته است و امیدوارم با پیروی از فرهنگ اصیل ایرانی و الگوبرداری از حضرت فاطمه زهرا (س) فرهنگ خود را نجات دهیم.
همایش «زنان نامدار شاهنامه» ویژه بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی از سوی دفتر تخصصی بانوان آفتاب در هنرسرای خورشید برگزار شد.
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


سقوط یک دستگاه جرثقیل در محوطه مسجد الحرام با دستور قضایی اینستاگرام چند «مربی رقص» مسدود شد کفاشیان: کی روش استرس زیادی دارد ماموریت ترامپ به سناتور جمهوریخواه پای کارآفرین اسرائیلی تبار به پرونده تخلف انتخاباتی ترامپ باز شد / لابی گری‌های پنهانی فرزند ارشد ترامپ برای دستکاری افکار عمومی و نقض حریم خصوصی کاربران شبکه‌های اجتماعی / ماجرای «تله افکار» عمومی چیست؟ تهران در شب‌های رمضان رضایت کامل از افتتاحیه نمایشگاه قرآن / آمادگی صددرصدی از روز دوم توخل رسما سرمربی پاری سن ژرمن شد +عکس پست توهین آمیز و زشت میناوند علیه کی روش استاندار تهران فردا (دوشنبه) در جمع تولیدکنندگان و صاحبان صنایع شمیرانات حضور می‌یابد علت ریش ریش شدن گوشه‌های ناخن چیست؟ طرحی جالب به بهانه پایان کار اینیستا در بارسلونا+عکس سقوط دوباره جرثقیل در مسجدالحرام (+عکس) / یک نفر زخمی شد اداره‌ها برای خدمات رسانی در ساحل آستارا آماده هستند 7 مجروح در تصادف رانندگی شهرک گلستان کشف 3 میلیارد ریال کالای قاچاق در خرمشهر ضرب و شتم شهردار دومین شهر بزرگ یونان +عکس ترکیب بارسلونا در مقابل رئال سوسیداد دیدار مدیرکل حفظ آثار دفاع مقدس هرمزگان با فرمانده منطقه یکم دریایی ارتش در بندرعباس جاده کهنوج به بندر عباس برای دقایقی بسته شد سقوط دوباره جرثقیل در مسجدالحرام قاسمی: درباره هیچ موضوعی فراتر از برجام مذاکره نمی‌کنیم یاران عزت‌اللهی در لیگ برتر ماندنی شدند آزادی 113 هزار زندانی جرایم غیرعمد روحانی به اعضای تیم ملی فوتبال چه گفت؟ تعلیق جنگ تجاری آمریکا و چین بقای یاران عزت‌اللهی در لیگ برتر روسیه رژیم صهیونیستی لیست ترور فرماندهان حماس را اعلام کرد رونمایی از همسر خانم بازیگر + عکس آیین بدرقه تیم ملی فوتبال با رونمایی از سرود تیم ملی در جام جهانی 2018 روسیه راموس: مقابل لیورپول باید تمرکز کامل داشته باشیم زیرا جزئیات ریز، نتیجه را تعیین می‌کنند بررسی بازی‌های به یاد ماندنی جام جهانی 2014 برزیل (بخش سوم)؛ ایران 0-1 ارژانتین، مسی بی رحم! گل جاکومو بوناونتورا به فیورنتینا (میلان 5-1 فیورنتینا) ترامپ ماه آینده «معامله قرن» را اعلام می‌کند روحانی: راه نجات ما صبر، مقاومت و ایستادگی است مقتدا صدر خواهان مشارکت در کابینه جدید شد کاپیتان بارسا به رکورد فوق‌العاده آرین روبن نرسید رای جالب یک قاضی برای عامل قطع درختان دلیل تمایل عربستان برای نزدیک شدن به روسیه چیست؟ مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران سقوط دوباره جرثقیل در مسجدالحرام+عکس قیمت مرغ افزایش می‌یابد!؟ کفاره روزه سال 97 چگونه محاسبه می‌شود؟ کشف 500 متر لوله انتقال سوخت قاچاق در روستای ساحلی بندرعباس آمریکا نمی‌تواند ملت ایران را به زانو در آورد/ راه نجات ما صبر، مقاومت و ایستادگی است بازگشت ماتادور به صدر رنکینگ جهانی /قهرمانی نادال با غلبه بر زِورف آلمانی بیش از 1000 افراطی از آلمان به عراق و سوریه رفته‌اند افطار یک سرباز داعش مسوولیت حمله به یک کلیسا در چچن را بر عهده گرفت
چالش «بنی آدم» روی اسکناس و پاسخ صریح به جناب خان هکرهای کره شمالی موبایل اندرویدی فراریان را به بدافزارآلوده می‌کنند 8 شرکت اروپایی ایران را ترک کردند جشن قهرمانی گالاتاسرای با پرچم تراکتور (عکس) «سه رخ» جعفر پناهی برنده بهترین فیلمنامه کن 2018 اعلام ساعت اجرای طرح ترافیک در ماه مبارک رمضان عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 اردیبهشت 97/ بدرقه یوزها با گل ازبکی! +تصاویر جزئیات قتل خانم وکیل مقابل دادگستری لنگرود عروسی پرنس هری احتمال ریزش تگرگ در تهران و 12 استان کشور ­معاون دادستان کل کشور: مسدود سازی تلگرام با موفقیت پیش می‌رود سلفی گلشیفته فراهانی در کنار برادرش/عکس گزارش افشاگرانه نیویورک‌تایمز از دیدار مخفی فرستاده امارات و عربستان با نماینده ترامپ/طرح خرابکارانه ابوظبی علیه ایران دندان هیتلر راز مرگش را فاش کرد! دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه (عکس) قتل وکیل زن دادگستری در لنگرود دستگیری شرور قاتل در مرز ترکیه علی مطهری: مذاکره با دفتر رهبری درباره fatf نخل طلای کن برای دزدان فروشگاه | یک جایزه برای سینمای ایران اظهارات امروز شمخانی در مجلس جزئیات دستگیری مشهورترین شرور تهران در مرز ترکیه + فیلم برگزاری مراسم عروسی شاهزاده هری و مگان مرکل امیرآباد به منطقه آزاد تجاری نزدیک می‌شود هنرمندی که قدرش را ندانستیم+ عکس‌های قدیمی جزئیات دریافت 2 بار تسهیلات مسکن توسط زوجین تلاش اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم نفتی/ اروپا پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند آنچه در "ماه عسل" دیشب گذشت/ادعای کشف داروی سرطان قیمت طلا و سکه امروز 30 اردیبهشت 97 +جدول وزارت اطلاعات دوتابعیتی‌ها را 210 نفر اعلام کرد/ از حضور 47 دوتابعیتی در مراکز دولتی و حکومتی تا فعالیت 25 نفر در مراکز دانشگاهی و نظامی کیت بلانشت؛ ملکه استرالیایی هالیوود خلاصه بازی ایران 1_0 ازبکستان در تاریخ 29 اردیبهشت 97 + فیلم مراسم ازدواج شاهزاده بریتانیا و بازیگر زن هالیوود+ عکس دادستان تهران: در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست/ ارسال پرونده محمد ثلاث به اجرای احکام دادسرا دوئل بزرگ؛ ماه عسل و خندوانه در آغاز ماه رمضان چه کردند؟ روحانی: اولین توطئه بزرگ را پشت سر گذاشتیم/به عقب بازنمی‌گردیم/محدودیت در ارتباطات مردم را نمی‌پسندیم/نمی‌توان همه بارها را برعهده دولت گذاشت تحریک مردم از تریبون نماز جمعه صورت گرفت/ جدایی کازرون و کوه چنار از 25 سال پیش مطرح است/ این جدایی تصمیم مسئولان وزارت کشور بود مطهری: برخی فکر می‌کنند اگر لوایح مرتبط با fatf تصویب شود، آینده حزب‌الله و حماس به خطر می‌افتد که اینطور نیست/ مذاکره با دفتر رهبری درباره fatf شلیک مرگبار به خانم وکیل در لنگرود پاسخ وزیر اطلاعات به کریمی قدوسی: مدیر دوتابعیتی دولتی نداریم/ در برخورد با فعالان اقتصادی افراط شده 24 بازیکن تیم ملی برای بازی با ترکیه روحانی: آمریکا می‌خواست ایران را منزوی کند نتیجه عکس گرفت/ مهمترین پیام انتخابات 96 این بود که به عقب بر نمی‌گردیم چرا نرخ دقیق موالید 2 سال اعلام نمی‌شود؟ دادستان تهران: ارسال پرونده قاتل مأمورین ناجا به اجرای احکام دادسرا /در مورد حصر برخی اخباری منتشر می‌شود که واقعی نیست کتاب‌های خواندنی اورهان پاموک رونمایی از نماد فوتبال ایران+ تصاویر " جعفر پناهی" بهترین فیلمنامه/ نخل طلا به ژاپن/ برندگان جشنواره کن 2018 (+عکس) گاهی حس می‌کنیم رئیس مجلس نمی‌خواهد برخی طرح‌ها رای بیاورد/ در مجلس به افرادی که فریاد می‌زنند بهتر فرصت داده می‌شود تهران| فرماندار ری: اصل 109 قانون تقسیمات کشوری را در مورد شهرری پیگیری می‌کنیم قاتل وکیل لنگرودی دستگیر شد گزارش تسنیم: انتشار اسناد جدید از سِمت دوتابعیتی‌ها؛ وزیر اطلاعات چه چیزی را تکذیب می‌کند؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me