تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16357560
۱۳۹۷/۰۲/۲۸ ۰۰:۰۵

سردرگمی تجارت در نوار مرزی

سمیرا ابراهیمی
اعتصاب سراسری، آخرین راه نشان دادن اعتراض است. اعتراضی که اخیرا برخی از مردم و کسبه نقاط مرزنشین به بسته شدن مرزها داشتند و باعث اعتصابات گسترده به روش بستن مغازه‌ها شد.
این موضوع از اواسط فروردین ماه سال جاری در جوانرود استان کرمانشاه، شهر بانه در استان کردستان و چندین شهر کوچک دیگر که بازارچه‌های مرزی داشتند، دیده می‌شد. طرح ساماندهی مبادلات مرزی مرداد سال گذشته با رایزنی‌های فرماندار بانه و نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی، تصویب و به دنبال اجرای این طرح معابر موقت مرزی به دستور دولت مرکزی عراق بسته شد.
با اجرای طرح مبادلات مرزی که با سفر مدیرکل دفتر گمرک ایران به بازارچه سیرانبند بانه افتتاح شد، فعالان اقتصادی می‌توانستند کالاهایی را که در ایران نمایندگی ندارد و یا مشابه داخلی آنها تولید نمی‌شود را وارد کشور کنند اما عده‌ای از فعالان اقتصادی بانه به این دلیل که نرخ گمرک تعیین شده زیاد است به ندرت از این طریق واردات کرده‌اند.
شهرستان بانه دارای معابر موقت مرزی «هنگه ژاله و گله سوره و بازارچه سیرانبند بانه» است‌، بازارچه سیرانبند اولین بازارچه مرزی در کشور بوده که واردات کالاهای آنسوی مرز به مدت ۱۱ روز از طریق این مرز تمدید شد و در ایام تعطیلات نوروز امسال، رونق مضاعفی هم به بازار و هم به وضعیت معیشت مرزنشینان این شهرستان بخشید.
در این راستا فلاحی، فرماندار بانه طی جلسه‌ای که با بازاریان و کسبه بانه داشته است، مطرح کرد: مسئولان استانی و شهرستانی در حال پیگیری چارچوب های اجرایی طرح ساماندهی مبادلات مرزی به ویژه اخذ معافیت‌های گمرکی و مزایای بیشتر برای ساکنان این شهرستان هستند.
وی افزود: اجرای طرح مبادلات مرزی تامین کننده منافع همه فعالان اقتصادی شامل صاحبان بار و کالا، بازاریان مغازه‌دار و ساکنان مناطق روستایی است و یکی از مهم‌ترین اهداف و رویکردهای اجرای این طرح، حذف کوله بری و ارتقای شان و کرامت مرزنشینان و روستائیان است. فرماندار شهرستان بانه در ادامه به پیگیری‌های استاندار کردستان و نماینده مردم سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی پیرامون دیگر مزایای مرزی مبادلات پیله وری با کارت الکترونیک از طریق بازارچه سیرانبند بانه اشاره کرد .
وی عنوان کرد: این مزایا تنها برای ساکنان این شهرستان است و از هرگونه خروج تجمیعی کالای وارداتی به شیوه کانتینری جلوگیری خواهد شد. به عبارت دیگر کالاهایی که از طریق پیله‌وری وارد می‌شود، تنها در بانه و به منظور رونق و پویایی بازار این شهرستان عرضه می‌شود.
پرویز رعدی، عضو اتاق بازرگانی سنندج در گفت‌و‌گو با «ابتکار» در خصوص دلایل نا‌آرامی های اخیر در بازارچه‌های شهرهای مرزی استان کردستان گفت: در سطح کشور معضلی به نام قاچاق از مبادی وارداتی وجود داشت که دولت برای مقابله با این معضل که به تولیدات کالای داخلی لطمه وارد کرده بود، سعی در جلوگیری واردات کالا از مبادی ورودی بازارچه های مرزی این استان داشت. در همین راستا فشار مضاعفی به 20 هزار خانواری وارد شد که از طریق این بازارچه‌ها امرار معاش می‌کردند.
او افزود: اما نکته‌ای که دولت باید به طور جدی به آن توجه کند، این است که این مبادی، راه‌های اصلی ورود کالای قاچاق نیستند، بلکه را‌ه‌های مخفی و گسترده‌تری وجود دارد که متاسفانه با همکاری برخی از دست اندرکاران نهادهای ناظر، هنور قاچاق از آن مسیرها جریان دارد. به همین دلیل معاون وزیر صنعت و معاون وزیر کشور در بازدید از این مناطق، به بررسی راه حل‌هایی برای حل مشکل پرداختند. پس از آن نیز مغازه‌داران بازارچه های مرزی، مغازه‌های خود را باز کردند. اصلی‌ترین پیشنهادی که نمایندگان هیئت دولت از اینجا به تهران بردند، کاهش تعرفه واردات برای بازارچه‌های مرزی این مناطق بود که قیمت کالای این شهرها با تهران برابر نشود، اما اختلاف کم شده و مبدا ورودی نیز، قانونی باشد. با طی کردن این مسیر، به صورت همزمان از قاچاق جلوگیری می‌شود و مردم این منطقه نیز بیکار نشده و اشتغال کولبری پایدار می‌ماند.
نیاز کردستان به احیای کشاورزی مدرن
رعدی در خصوص امکان احیای استان از طریق طرح‌های توسعه گفت: استان کردستان به دلیل داشتن حجم آب دو و نیم برابری نسبت به سایر استانها، ظرفیت کشاورزی بالایی دارد. اکنون عمده کشاورزی این منطقه به صورت سنتی و دیمی انجام می‌شود. در حالی که اگر کشاورزی مدرن در استان احیا شود، هر هکتار زمین کشاورزی می‌تواند حداقل 5 برابر میزان فعلی محصول داشته باشد.
معاش مردم سیستان با رونق بازارچه‌های مرزی
در استان سیستان و بلوچستان تعداد ۳۹۸ هزار و ۹۶۸ خانوار مرزنشین زندگی می‌کنند که جمعیتی معادل یک‌میلیون و ۳۳۵ هزار نفر را تشکیل می‌دهد و اقتصاد آن‌ها با مرز گره‌خورده است.
به دلیل فراگیر شدن بیکاری و فقر در این استان، سامان دادن به وضعیت بازارچه‌های مرزی سیستان و بلوچستان همواره به‌عنوان راهکاری برای مقابله با بیکاری و فقر اقتصادی جزو مطالبات مردم و مسئولان استان بوده و به این منظور بارها دست به دامان مسئولان دولتی شده‌اند. استان سیستان و بلوچستان بر اساس مصوبه جدید هیئت دولت دارای ۱۳ بازارچه مرزی مصوب است که در حال حاضر ۷ بازارچه در امر صادرات و واردات کالا فعال هستند.
از مجموع بازارچه‌های مصوب ۶ بازارچه در مرز مشترک با افغانستان و ۷ بازارچه در مرز مشترک با پاکستان قرار دارند.
محمدعلی نشاطی، عضو اتاق بازرگانی زاهدان در گفت‌و‌گو با «ابتکار» در خصوص وضعیت بازارچه های مرزی این استان گفت: هم اکنون تمام بازارچه های مرزی این مناطق فعال هستند و برخی از بازارچه‌های مرزی ماند میلک زابل اکنون رونق چشمگیری دارند.
نشاطی در خصوص وضعیت تسهیلات مرزنشینان در این بازارچه‌های مرزی گفت: هم اکنون تا 10 کیلومتری تمام مرزها، افراد بومی عضو تعاونی مرزنشینان هستند. این افراد تخفیف بالای تعرفه‌ای برای واردات انواع مواد غذایی دارند و در خصوص سایر کالاها نیز تا 50 درصد تخفیف تعرفه به این افراد تعلق می‌گیرد. هم اکنون دولت نیز به توسعه این طرح‌ها کمک می‌کند.
این خبر را به اشتراک بگذارید


زلزله 4.2 ریشتری میانرود را لرزاند حماس: رژیم صهیونیستی در جنایت جنگی علیه فلسطینیان دست دارد انتشار نقشه‌ای دقیق از محل تولد ستاره‌های مشابه خورشید/ ستاره‌های صورت فلکی "شکارچی" در کجا بدنیا می‌آیند؟ حضور بازیگران و مسئولان فدراسیون و اهالی فوتبال و فوتسال ایران/ بازار سلفی داغ است/ رونمایی از ماکت هواپیمای تیم ملی سومین جلسه تجدیدنظر در حکم نبیل رجب به 15 خرداد موکول شد بخش خبری 30-2-97 هشدار روسیه به آمریکا درباره طولانی شدن جنگ افغانستان خشکسالی، تهدید 500 هکتار شالیزارهای جویبار سرود رسمی تیم ملی در جام جهانی رونمایی شد + دانلود متخصصان جوان ایرانی برای انجام تحقیقات علمی و فناوری به چین سفر می‌کنند ظریف در دیدار کمیسیونر انرژی اروپا: حمایت سیاسی اروپا از برجام کافی نیست/ باید گام‌های عملی بیشتری برداشته شود عراقچی: هیچ مذاکره غیر برجامی با اروپایی‌ها نداریم دیدار مدیر و معاونان حوزه فارس با نماینده جدید ولی فقیه+ عکس اعلام آمادگی همکاری همه جانبه جبهه عفاف و حجاب فارس با نماینده جدید ولی فقیه ایران پتانسیل بالایی در حوزه زنبورداری و تولید عسل دارد ذوالفقار نسب: به تصمیم‌های عجیب کی روش عادت کرده‌ایم 7 درصد جمعیت استان کرمانشاه پیر است ناپایدار جوی از فردا در آذربایجان شرقی دکتر سلطانی فر: از توجه رئیس جمهور به ورزش ممنونیم/ می‌توانیم با برد مقابل مراکش در روز عید فطر بهترین هدیه را به مردم بدهیم دکتر روحانی: باید به گونه‌ای بازی کنیم که از مسابقات سربلند بیرون بیاییم/ دعای مردم پشت سرتان خواهد بود ستاد پیگیری منویات مقام معظم رهبری در دانشگاه فرهنگیان تشکیل شد رقابت کتابخوانی دانش‌آموزان در مسابقه «به مجنون گفتم زنده بمان» سرقت دو برادر در پوشش دستفروش +عکس پیراهن شماره 12 تیم ملی به رئیس جمهور اهدا شد/عکس صداوسیما چوب ماهیگیری را با آنتن جاسوسی اشتباه گرفت! رقابت بر سر آخرین سهمیه لیگ قهرمانان/ لاتزیو- اینترمیلان،؛ نبرد 12 میلیون یورویی ترابی، نوری در روز جنجالی تیم ملی (عکس) فغانی: توقعات از تیم داوری باید منطقی باشد از پنج زمین فوتبال تا پلی‌استیشن 4/ مرکز تمرینی تیم ملی برزیل؛ شش ستاره! تحریم‌ها تاثیر اندکی بر صنایع دارند واردات 35 میلیون دلار کفش و تعطیلی 80 درصدی کارگاه‌های کوچک نتایج تحقیقات در زندگی مردم دیده نمی‌شود اخبار زیربنایی 31 اردیبهشت 97 تشریح سخت‌ترین جراحی پیوند در ایران پیراهن شماره 12 تیم ملی به رئیس جمهور رسید جنجال بر سریال «ستایش» / چه کسی طراح این سریال است؟ رهبرانقلاب برای آزادی زندانیان نیازمند 4 میلیارد ریال کمک کردند چشم زخم در کلام حضرت علی (ع) دردسرساز شدن انتقال آب به دریاچه ارومیه عکس/ سرپل‌ذهاب 6 ماه پس از زلزله 5 سناریوی احتمالی برای وضعیت کنونی غزه واکنش ریاست جمهوری سوریه به سخنان اخیر «پوتین» کمیسیون مشترک برجام جمعه تشکیل می‌شود نهضت ایران با وجود توطئه‌های دشمنان با اقتدار به راه خود ادامه می‌دهد/ انقلاب اسلامی در قالب حج منتقل می‌شود پل طبیعت و بوستان آب و آتش میزبان روزه داران در ماه رمضان از سوگند "آقای شهردار" تا پیشنهاد افزایش کرایه تاکسی‌ها مردان 9 هشدار درباره سرطان را جدی نمی‌گیرند دیدار اعضای تیم ملی فوتبال با روحانی خارج از فضای مارکتینگ موسیقی برای سرود تیم ملی دعوت شدم بازیکن خط خورده تیم ملی قرارداد اسپانسرینگ کفش را هم بسته بود!
علائم ابتلا به سرطان روده بزرگ چیست؟ ابعاد تازه‌ای از ماجرای اعتراضات کازرون (تصاویر) حاشیه‌های مراسم ازدواج شاهزاده هری و مگان مارکل لحظه دستگیری یکی از معروفترین اراذل و اوباش کشور +فیلم دیوید بکام در مراسم عروسی شاهزاده انگلیس /تصاویر مراسم ختم مرحوم قاسم افشار در مسجد الغدیر چالش «بنی آدم» روی اسکناس و پاسخ صریح به جناب خان 8 شرکت اروپایی ایران را ترک کردند از نماد تیم ملی فوتبال با نام «یوپا» رونمایی شد (عکس) جشن قهرمانی گالاتاسرای با پرچم تراکتور (عکس) «سه رخ» جعفر پناهی برنده بهترین فیلمنامه کن 2018 اعلام ساعت اجرای طرح ترافیک در ماه مبارک رمضان دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه هکرهای کره شمالی موبایل اندرویدی فراریان را به بدافزارآلوده می‌کنند عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 اردیبهشت 97/ بدرقه یوزها با گل ازبکی! +تصاویر کاشف داروی سرطان باز هم در بلاتکلیفی/ برنامه ماه عسل تلاش خود را کرد عروسی پرنس هری ادعاهای جدید وزیر اماراتی علیه ایران از سیر تا پیاز "درگیری در کازرون" چهره بی آرایش ومتفاوت ملکه انگلیس (عکس) احتمال ریزش تگرگ در تهران و 12 استان کشور جزئیات قتل خانم وکیل مقابل دادگستری لنگرود گزارش افشاگرانه نیویورک‌تایمز از دیدار مخفی فرستاده امارات و عربستان با نماینده ترامپ/طرح خرابکارانه ابوظبی علیه ایران دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه +عکس دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه (عکس) ­معاون دادستان کل کشور: مسدود سازی تلگرام با موفقیت پیش می‌رود سلفی گلشیفته فراهانی در کنار برادرش/عکس دستگیری شرور قاتل در مرز ترکیه روحانی در دیدار صمیمی جمعی از زنان، جوانان و دانشجویان: راه ما به سمت پیروزی، استقامت و امید است تصاویر / بازداشت قاتل فراری در 500 متری مرز ترکیه نخل طلای کن برای دزدان فروشگاه | یک جایزه برای سینمای ایران افتتاح نمایشگاه عکس "دوباره ایران" اظهارات امروز شمخانی در مجلس تلاش اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم نفتی/ اروپا پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند اوسیانو: کریمی مراقب اتهاماتی که بدون اثبات می‌زند باشد/ او گذشته فوق‌العاده‌اش را از بین می‌برد علی مطهری: مذاکره با دفتر رهبری درباره fatf قتل وکیل زن دادگستری در لنگرود در جلسه افشانی با معاونان نجفی چه گذشت؟ اوسیانو: کریمی به تیم ملی پشت کرد! قارچ سمی کبد 2 نفر را در آذربایجان غربی از بین برد امیرآباد به منطقه آزاد تجاری نزدیک می‌شود مراسم ازدواج شاهزاده بریتانیا و بازیگر زن هالیوود+ عکس خداحافظی احساسی بوفون همراه با تشویق هواداران ماجرای مصرف قارچ مسموم در کشور جزئیات دستگیری مشهورترین شرور تهران در مرز ترکیه + فیلم آنچه در "ماه عسل" دیشب گذشت/ادعای کشف داروی سرطان ماجرای قارچ‌های با طعم مرگ چه بود؟ / آمار تلفات رو به افزایش است خلاصه بازی ایران 1_0 ازبکستان در تاریخ 29 اردیبهشت 97 + فیلم حضور لاریجانی در مراسم ختم مرحوم قاسم افشار «کمیته ویژه برای دوتابعیتی‌ها تشکیل شود»

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me