تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:اجتماعی()
کد خبر:16357578
۱۳۹۷/۰۲/۲۸ ۰۰:۰۵

شب‌های بیدار شهر

پویان خوشحال
زندگی امروزی در شهرها بیشتر روی محور کار و کار و کار می چرخد. آنها که سرپرست خانوار هستند صبح زود از خانه خارج می شوند و تا دیر وقت به کار مشغولند؛ دویدن در پی لقمه ای برای خانواده. شب هنگام اما خسته به خانه می روند و رختخواب آنها را فرا می‏خواند تا صبحی دیگر را آغاز کنند. حال هوای این زندگی در روزها و شب های ماه مبارک رمضان متفاوت است. اگر پیش از این بیشتر مغازه ها و اماکن عمومی ساعت 00:00 نشده بود، تعطیل می شد، در ماه رمضان شب ها به نوعی شهرها زنده می شوند و زندگی شبانه جاری خواهد بود. شاید همین نیز یکی از برکات این ماه عزیز است.
شب هایی از جنس آزادی
حدود ساعت 3 صبح چراغ های خانه روشن می شود؛ مادر سایر اعضای خانه را بیدار می‏کند یا شاید تعدادی از آنها هنوز بیدار باشند! سحری را پیش از اذان صبح صرف می کنند و به گونه ای روز آنها آغاز می شود. روزه ای که قرار است حدود 16 ساعت با آنها همراه باشد. با توجه به اینکه آب و هوا روبه گرم شدن می رود، تمایل بسیاری وجود دارد که در ایام ماه مبارک رمضان با زبان روزه، شخص در خانه بماند. این در حالی است که پس از اذان مغرب و صرف افطاری که خود یکی از لحظاتی است که خانواده ها دور هم جمع می‏شوند، این خیابان ها و پارک ها و اماکن عمومی است که انتظار مردم را می‏کشد. این پیش بینی صورت گرفته است که مردم در خرداد ماه که مصادف با ماه مبارک رمضان است، از ساعت 21 برای گذران وقت به بیرون از خانه بیایند. هوای خنک بسیاری را به پارک ها می کشاند، به گونه ای که بعضا خانواده‏ها برای صرف افطار پارک ها و بوستان ها را انتخاب می کنند. بسیاری نیز با توجه به باز بودن سینما ها در طرح هایی چون از افطار تا سحر سینماهای سراسر کشور شب خود را جلوی پرده سینما سپری می کنند؛ لذت دیدن فیلم در شب که بیشتر در ایام رمضان این فرصت نصیب افراد خواهد شد.
اگر در سایر ماه های سال ساعت 12 شب به بعد بخواهید خریدی داشته باشید، به جز در شهرهای توریستی، امکان پیدا کردن مغازه ای که باز باشد تقریبا صفر است! حال اینکه در ماهی از سال که مصادف با ایام رمضان است، تا نیمه های شب مغازه ها باز هستند و خرید‏های شبانه در این ایام رواج دارد.
بر خلاف شب های دیگر سال، خیابان ها در شب های رمضان شلوغ تر است به گونه ای که گویا روحی از زندگی روزانه در شب نیز دمیده شده است. بخشی از مردم نیزبه مساجد می روند. مساجد نورانی از مردم روزه دار میزبانی می‏کنند. میزبانی که از جنس قرآن و دعا که روح را می‏نوازد. تمام اتفاقات در این ماه مبارک باعث می شود که شب رنگی جز سیاهی به خود بگیرد و زندگی در دل شب نیز رواج داشته باشد، گویا شب های رمضان فرصتی است برای نخوابیدن.
به یاد فقرا باشیم
حسین، 22 ساله در ارتباط با تجارب خود از شب های ماه رمضان به «ابتکار» می گوید: «واقعا ماه رمضان،ماه برکت است. شما نگاهی به سفره های رنگین افطار بیندازید. در سال های اخیر که دانشجو شدم شب ها، بعد از افطار با هم دانشگاهی‏ها می‏رفتیم بیرون و چند ساعتی را باهم می گذراندیم. اتفاقی که در شب های دیگر کمتر رخ می دهد. در سال های اخیر که سینما ها شبانه باز است در این ایام سعی می کردیم هر چند شب یک فیلم هم ببینیم.» او ادامه می دهد: «روزهای طولانی تابستان بسیار گرم بود و من به شخصه خیلی از خانه خارج نمی شدم اما شب ها این کمبود را جبران می کردم.چقدر خوب می شد که شب زنده داری های این ایام ادامه دار باشد تا مردم درسایر ایام سال هم از شب های خودشان استفاده کنند.»
مینا، 32 ساله که روزها به کار مشغول است، در ارتباط با این شب ها به «ابتکار» می گوید: «چقدر خوب می شود که در این ایام به مناطق فقیر نشین هم سری بزنیم. مردم زیادی هستند که نان شب ندارند و برکات این ماه را آنچنان که باید لمس نمی کنند. هرچند گروه های خیریه فراوانی وجود دارد که به کمک آنها می روند اما با این حال کاش مردم به جای اصراف در مهمانی ها و وعده افطار کمی از غذای خود را به مردم فقیر کمک کنند.»
او می گوید: « شب های قدر هم در این ایام است و شب زنده داری معنای واقعی کلمه را پیدا می کند. من خوشحال هستم که به عنوان یک دختر در امنیت کامل می توانم در این ایام شب ها از خانه خارج شوم و در خیابان ها قدم بزنم، امنیتی که در طول سال دوست داشتم آن را لمس کنم.»
مینا همچنین می گوید: «هوای گرم شش ماه اول سال باعث می شود مردم کلافه شوند و اگر بخواهیم صادق باشیم، گشنگی و تشنگی در این روزها به آنها فشار می آورد. چقدر خوب می شود که همه خصوصیات انسانی ما در این ایام روزه باشد و به گونه ای تمرین صبر کنیم.»
رمضان، فرصتی برای جلوگیری جوانان از انحرافات
مصطفی آب روشن، جامعه شناس در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی روزنامه «ابتکار» در ارتباط با این موضوع که ماه رمضان فرصتی را برای زندگی شبانه مردم فراهم می کند، می گوید: «یکی از سنت های پذیرفته شده در جامعه ما برنامه های متنوعی است که عموماً در شب‌های ماه مبارک رمضان بر قرار است و در واقع نشاط و پویایی را برای جوانان و خانواده ها به ارمغان می آورد.» وی ادامه می دهد: «از منظر جامعه شناسی این برنامه های متنوع و فرهنگی که تا پاسی از شب ادامه دارد در ذیل اوقات فراغت دسته‏بندی می‏شود این سنت ارزشمند فرهنگی به نوعی به انسجام اجتماعی کمک کرده و شادی و نشاط درونی را در جامعه تسری می‏بخشد. شب های ماه مبارک رمضان به عنوان زیر مجموعه ای از زمان، اهمیت و ارزش بالایی دارد و موضوع مشترکی است بین تمامی اقشار جامعه، اعم از زن ، مرد، پیر و جوان . در واقع جوانان به عنوان بخش عظیمی از پویاترین گروه های اجتماعی محسوب می شوند که از یک سو وجودی سرشار از توان، انرژی و امید دارند که اگر به آنان پاسخی مناسب داده شود، دنیای آنها به دنیای خوبی ها، شادی ها، بالندگی ها، خلاقیت ها و نوآوری ها مبدل می شود و رشد و اعتلای شخصیت و شکوفایی استعدادهای آنها را در پی خواهد داشت.
این جامعه شناس ادامه می دهد: «گسترش بیش از پیش فضاهای فرهنگی ، مفرح را می توان بعنوان یک راهکار ساختاری عمده در پیشگیری از انحراف جوانان تلقی کرد.»
#ماه رمضان #خانواده
این خبر را به اشتراک بگذارید


درخواست سوریه از مسکو برای اعزام معلم زبان روسی بیماریهای قلبی مهمترین علت مرگ در کرمانشاه است 2 کشتی گیر اردبیلی به اردوی تیم ملی دعوت شدند 220 تیم در مسابقات جام رمضان زنان پایتخت شرکت دارند وجود 16 سکوی نماز در راه‌های کویری استان امام علی (ع) پایه گذار علم نحو بود هیچ مورد مسمومیت با قارچ در قم مشاهده نشده است جوانان توبه از گناه را به زمان پیری موکول نکنند پژوهش پیش‌شرط و گام اول توسعه است نمایی از اتاق جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران/ بررسی «مذاکره با اروپا» پشت درهای بسته/ زیان انباشته شرکت نیشکر/ واکنش سردار شادمانی به ناراحتی اروپا از ایران تاج: برای مصاحبه به مراسم بدرقه ملی‌پوشان نیامده‌ام مذاکره با دفتر رهبری درباره fatf سقوط مرگبار جوان خراسانی در ارتفاعات خوسف جمعه؛ نشست کمیسیون مشترک برجام بدون آمریکا اهدای پیراهن شماره 12 تیم ملی ایران به رییس جمهور مراسم عروسی کسل‌کننده شاهزاده انگلیس برای میهمانان +تصاویر لیست قیمت میلگرد در بازار اعلام شد خرید تضمینی گندم از یک میلیون و 500 هزارتن فراتر رفت خیابان‌های شلوغ یزد، تشنه چند پارکینگ طبقاتی + فیلم تایید مرگ 26 نفر در کنگو به دلیل ابتلا به بیماری ابولا مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال کشورمان برگزار شد رئیس پارک علم و فناوری گیلان منصوب شد رد کلیات 3 لایحه در کمیسیون فرهنگی مجلس مجازات‌های جرایم شکار و صید اصلاح شد سکوت شهرداری منطقه یک در خصوص مالک زمین 300 متری عملکرد ایران در حوزه استارتاپ‌ها جای تحسین دارد/ تغییر از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد دانش‌بنیان دشوار است تفاهم معاونت مطبوعاتی و صندوق اعتباری هنر درباره بیمه تکمیلی خبرنگاران «رأس ساعت 11» به تئاتر شهر می‌آید سفیر فلسطین: تا تعطیلی سفارتخانه آمریکا درقدس طرحی را از آمریکا نخواهیم پذیرفت تودیع و معارفه فرماندار طارم گشایش نمایشگاه باغ کاغذی درایلام عربستان اطمینان داد نفت کره جنوبی را تامین می‌کند مهاجرت معکوس مغزها از فلسطین اشغالی همکاری حوزه و آموزش و پرورش موجب ترویج فرهنگ اسلامی افزایش قیمت بلیط هواپیما در بوشهر پر بودن 30 درصد ظرفیت مخازن سدهای خراسان رضوی مخالفت تل آویو با تحقیقات درباره کشتار فلسطینیان آغاز ثبت نام سفرهای عتبات عالیات در فارس مادورو پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا دیدار اعضای تیم ملی فوتبال با رئیس جمهور نرخ قطعی آپارتمان در شهرک غرب؟ +جدول اروپایی‌ها در ماندن خودشان در برجام جدی هستند +فیلم تقدیر رئیس‌جمهور از کی‌روش، بازیکنان تیم ملی و تیم داوری ایران در جام جهانی واکنش عربستان به پیروزی حزب الله در انتخابات لبنان
علائم ابتلا به سرطان روده بزرگ چیست؟ ابعاد تازه‌ای از ماجرای اعتراضات کازرون (تصاویر) حاشیه‌های مراسم ازدواج شاهزاده هری و مگان مارکل لحظه دستگیری یکی از معروفترین اراذل و اوباش کشور +فیلم دیوید بکام در مراسم عروسی شاهزاده انگلیس /تصاویر مراسم ختم مرحوم قاسم افشار در مسجد الغدیر چالش «بنی آدم» روی اسکناس و پاسخ صریح به جناب خان 8 شرکت اروپایی ایران را ترک کردند از نماد تیم ملی فوتبال با نام «یوپا» رونمایی شد (عکس) جشن قهرمانی گالاتاسرای با پرچم تراکتور (عکس) «سه رخ» جعفر پناهی برنده بهترین فیلمنامه کن 2018 اعلام ساعت اجرای طرح ترافیک در ماه مبارک رمضان دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه هکرهای کره شمالی موبایل اندرویدی فراریان را به بدافزارآلوده می‌کنند عناوین روزنامه‌های ورزشی 30 اردیبهشت 97/ بدرقه یوزها با گل ازبکی! +تصاویر کاشف داروی سرطان باز هم در بلاتکلیفی/ برنامه ماه عسل تلاش خود را کرد عروسی پرنس هری ادعاهای جدید وزیر اماراتی علیه ایران از سیر تا پیاز "درگیری در کازرون" چهره بی آرایش ومتفاوت ملکه انگلیس (عکس) احتمال ریزش تگرگ در تهران و 12 استان کشور جزئیات قتل خانم وکیل مقابل دادگستری لنگرود گزارش افشاگرانه نیویورک‌تایمز از دیدار مخفی فرستاده امارات و عربستان با نماینده ترامپ/طرح خرابکارانه ابوظبی علیه ایران دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه +عکس دستگیری گنده لات تهران در مرز ترکیه (عکس) ­معاون دادستان کل کشور: مسدود سازی تلگرام با موفقیت پیش می‌رود سلفی گلشیفته فراهانی در کنار برادرش/عکس دستگیری شرور قاتل در مرز ترکیه روحانی در دیدار صمیمی جمعی از زنان، جوانان و دانشجویان: راه ما به سمت پیروزی، استقامت و امید است تصاویر / بازداشت قاتل فراری در 500 متری مرز ترکیه نخل طلای کن برای دزدان فروشگاه | یک جایزه برای سینمای ایران افتتاح نمایشگاه عکس "دوباره ایران" اظهارات امروز شمخانی در مجلس تلاش اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم نفتی/ اروپا پرداخت مستقیم پول به بانک مرکزی ایران را بررسی می‌کند اوسیانو: کریمی مراقب اتهاماتی که بدون اثبات می‌زند باشد/ او گذشته فوق‌العاده‌اش را از بین می‌برد علی مطهری: مذاکره با دفتر رهبری درباره fatf قتل وکیل زن دادگستری در لنگرود در جلسه افشانی با معاونان نجفی چه گذشت؟ اوسیانو: کریمی به تیم ملی پشت کرد! قارچ سمی کبد 2 نفر را در آذربایجان غربی از بین برد امیرآباد به منطقه آزاد تجاری نزدیک می‌شود مراسم ازدواج شاهزاده بریتانیا و بازیگر زن هالیوود+ عکس خداحافظی احساسی بوفون همراه با تشویق هواداران ماجرای مصرف قارچ مسموم در کشور جزئیات دستگیری مشهورترین شرور تهران در مرز ترکیه + فیلم آنچه در "ماه عسل" دیشب گذشت/ادعای کشف داروی سرطان ماجرای قارچ‌های با طعم مرگ چه بود؟ / آمار تلفات رو به افزایش است خلاصه بازی ایران 1_0 ازبکستان در تاریخ 29 اردیبهشت 97 + فیلم حضور لاریجانی در مراسم ختم مرحوم قاسم افشار «کمیته ویژه برای دوتابعیتی‌ها تشکیل شود»

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me