تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:علمی و فناوری()
کد خبر:16357701
۱۳۹۷/۰۲/۲۸ ۰۰:۲۰

مشکلاتی از جنس دانشگاه و دانشجو/ خوابگاه‌هایی که میزبان آینده سازان کشور می‌شوند

پای درد و دل دانشجویان خوابگاهی جدا از ارتباطات دوستی گسترده از روزهای دوری خانواده و نبود امکاناتی می‌گویند که حالا برایشان یک دغدغه شده است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  کم نیستند افرادی که بهترین سال های نوجوانی و جوانی را برای رسیدن  به مدینه فاضله ای به نام دانشگاه‌های برند کشور صرف کرده‌اند تا  شاید به واسطه این کار به دنیای امکانات شهرهای بزرگ راهی شوند.

جوانانی که رویاهای شیرین خود را در دانشگاه‌های برند می‌بینند و فارغ از توجه به هر چالشی از دوری خانواده گرفته تا  تجربه زندگی تنها راهی شهری دیگر می‌شوند و اقامت در خوابگاه را برای چند سال جز برنامه‌های خود قرار می‌دهند.

 زندگی در فضای خوابگاهی آسان نیست و مشکلات و معضلات مربوط به خودش را دارد و  زمانی این مشکلات چندبرابر می‌شود که هیچ مسئولی پاسخگوی نیاز این دانشجویان نباشد؛ دانشجویان خوابگاهی که فقط نام دانشجو را  یدک می‌کشند اما در باطن هزار و یک شرط و درخواست سد راهشان شده  تا چند سال تحصیلات دانشگاهی را پشت سر بگذارند و چه فرصت هایی که در انتظار شنیدن صدای اعتراض هایشان به کمبودهای زندگی دانشجویی هستند اما کسی حاضر به شنیدن خواسته هایشان نیست.

اگر فرض بگیریم  تجهیزات آموزشی و سطح علمی دانشگاه ها و اساتید یک طرف قضیه زندگی دانشجویی دانشگاه های شهرستانی باشد  طرف دیگر آن قطعا شرایط صنفی و اوضاع نابسامان محیط های خوابگاهی است که متاسفانه کمتر به این موضوع رسیدگی می شود.

از آنجا که دانشجویان خوابگاهی در فضایی دور از خانواده  به سر می برند و  انواع  مشكلات روحی ناشی از تنهایی آنها را تهدید می کند بنابراین نيازمند فضایی  ساكت هستند تا  بتوانند با استفاده از فضای  ايجاد شده از خستگی خود بكاهند و به  مطالعه مشغول شوند.

درد و دل و دانشجویان در هفته خوابگاه ها

جدی نگرفتن بهداشت درخوابگاه ها

این روزها بهداشت خوابگاه‌ها یکی از مشکلات دانشجویان است که کسی توجهی به آن ندارد اما مسئولان باید در قبال شهریه‌های که بابت خوابگاه از دانشجویان دریافت می‌کنند، تمهیداتی را نیز برای کاهش این معضلات در نظر گیرند.

یکی از دانشجویان که حالا چند سالی است برای برای دانشگاه دور از خانه زندگی می کند از خاطرات روزهای اول حضورش در خوابگاه می گوید که پوستش به خاطر تمیز نبودن فرش خوابگاه دچار حساسیت شده بود و مجبور شد اوایل ترم چند روزی به منزل خودشان برود تا حال و روزش بهتر شود البته می گوید بعد از اینکه با سایر دانشجوها بیشتر آشنا شد اوقات مریضی و ناخوشی نیازی به بازگشت به خانه نداشتند و با همدیگر کمک می کردند تا ایام ناخوشی سپری شود.

دانشجوهای خوابگاهی علاوه برمشکلات شخصی که ناشی از دوری خانواده است با مشکلات زیر ساختی خوابگاه ها هم باید دست و پنجه نرم کنند تا ایام دانشگاه  به سر برسد. 

مهدی دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران که به مدت 2 سال در یکی از خوابگاه‌های این دانشگاه ساکن است، گفت: معضل ما در این  خوابگاه‌ها  نداشتن فضا و امکانات مورد نیاز است.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلات این خوابگاه‌ها اینترنت است که اکثر اوقات قطع یا سرعت آن‌قدر پایین است که جز اتلاف وقت هیچ سودی برایمان ندارد.

در ادامه یکی دیگر از دانشجویان گفت: نمی‌توان انتظار داشت که همه چیز در حالت ایده آل باشد اما حداقل می‌توان تلاش کرد که شرایط کمی بهتر و به مرور زمان مطلوب شود.

این دانشجو ادامه داد: متاسفانه به وضعیت تغذیه دانشجویان در خوابگاه‌ها  توجهی نمی‌شود و رعایت اصول بهداشتی در محیط سلف سرویس  بسیار جای بحث دارد.

درد و دل و دانشجویان در هفته خوابگاه ها

دانشجویان با مشکلات ریز و درشتی روبه رو هستند اما همانطور که گاهی اوضاع تحصیلی آنها را هم تحت تاثیر قرار می دهد در حالی که این دانشجویان باید از امکانات حداقلی بهره ببرند تا دغدغه اصلی آنها درس و تحصیل باشد. 

ساخت یک مجموعه جدید خوابگاهی در دانشگاه تهران

حسن به نژاد معاون دانشجویی دانشگاه تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص تمهیدات این دانشگاه برای ارائه خوابگاه مطلوب به دانشجویان دانشگاه تهران گفت: با وجود اینکه دانشگاه در حال ساخت یک مجموعه خوابگاهی جدید است  ولی همچنان با کمبود فضای خوابگاهی مواجهیم.

وی با اشاره به مجموعه خوابگاهی در حال ساخت در کوی دانشگاه اعلام کرد: از خیرین درخواست می‌کنیم که برای تکمیل و راه‌اندازی این خوابگاه به ما کمک کنند، اگر بتوانیم از یکی از خیرین کمک بگیریم ساختمان به نام وی نامگذاری خواهد شد و در غیر این صورت مجبوریم از منابع بانکی برای اتمام خوابگاه استفاده کنیم.

مشاور رئیس دانشگاه تهران  با اشاره به اینکه تقریبا همه خوابگاه‌های این دانشگاه در چند سال اخیر بازسازی و نوسازی شده و به امکانات رفاهی آنها افزوده شده است، بیان کرد: در بسیاری از خوابگاه‌ها، درمانگاه و سالن‌های ورزشی و رستوران‌های متعدد که به صورت ۲۴ ساعت سرویس دهی می‌کنند با کیفیت قابل قبولی احداث شده است.

به نژاد با اشاره به شرایط بد خوابگاهی دوره کارشناسی در گذشته افزود: 9 میلیارد و 600 میلیون تومان در بخش‌های عمرانی دانشگاه و برای بهبود شرایط دانشجویان هزینه کردیم و برنامه امسال  این است که 800 تا یک میلیارد برای تجهیزات هزینه کنیم و در تابستان برنامه‌های تجهیز و نوسازی خوابگاه را پیگیری می‌کنیم.

درد و دل و دانشجویان در هفته خوابگاه ها

نبود امکانات رفاهی در  خوابگاه‌ها

یکی دیگر از  مشکلاتی که بسیاری از ساکنان خوابگاه‌های دانشجویی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، نبود برنامه‌ای مدون از سوی دانشگاه برای پرکردن اوقات فراغت ساکنان خوابگاه است.

در ادامه به نژاد گفت: طرح سازماندهی امکانات ورزشی دانشگاه تهران برای ارتقای امکانات ورزشی است که قرار است دانشجویان خوابگاهی بتوانند با مراجعه به نزدیکترین مکان ورزشی نزدیک خوابگاه‌ها از این امکانات استفاده کنند.

در ساخت خوابگاه‌های دانشجویی باید بازنگری اساسی صورت گیرد

در این باره محمود نیلی احمد آبادی رئیس دانشگاه تهران هم گفت: همه توان خود را به کار گرفتیم تا بتوانیم مشکلات برخی از خوابگاه‌ها را برطرف و نیاز دانشجویان را حل کنیم.

وی ادامه داد: در ساخت خوابگاه باید یک بازنگری اساسی صورت گیرد، متاسفانه مشکلات خوابگاه‌های درون شهرمان بیشتر است که درصدد برطرف کردن این مشکلات  هستیم.

رئیس دانشگاه تهران اضافه کرد: امیدواریم با برنامه ریزی‌های صحیح بتوانیم خوابگاه های جدید و شایسته دانشجویان تعبیه و راه اندازی کنیم.

ساخت 200 سرای دانشجویی

ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم گفت: به ساخت 200 سرای دانشجویی نیاز داریم تا 50 هزار دانشجوی متقاضی را در این سراها اسکان دهیم که قطعا این امر در برنامه ششم امکانپذیر است.

جامعه دانشگاهی و به طور کلی نوجوانان و جوانان  و کشوری سرمایه های انسانی هستند که با بسترسازی برای آنها به راحتی می توان سرنوشت کشور را تغییر داد و  گام‌های بلندی  به سوی پیشرفت و ترقی  برداشت، ای کاش مسئولان با برنامه‌ریزی و تلاش بتوانند موانع بر سر راه دانشجویان را کنار زنند تا این سرمایه‌ها با تمرکز برای توانایی خود فرداهای خوبی را برای جامعه رقم بزنند و همچنین این مشکلات باعث آزار نسل‌های بعدی نشود.

انتهای پیام/

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


تحریم‌های آمریکا علیه ایران به ضرر اروپا است تلاوت «جزء هشتم» قرآن با صدای «سبزعلی، منشاوی و خلیل الحُصری» + صوت اصفهان| حاج احمد کاظمی بعد از آزادسازی خرمشهر چه گفت/قصه خرمشهر مثل داستان دو کشتی‌گیر بود رفع مشکل سوخت رسانی به چند پمپ بنزین اصفهان بررسی صلاحیت دیوان بین المللی کیفری بر اساس نیازهای امروزین پیش بینی تعداد تلفات در تصادفات درون شهری و برون شهری اروپا در خصوص برجام مستاصل شده است گردو غبار و ریزگردهای تالاب جازموریان چک میلیونی رژیم بعث برای حمایت از معارضان در خوزستان/ چرا خرمشهر؟ رهبر انقلاب: آمریکا مثل گربه معروف تام و جری، باز هم شکست خواهد خورد/ چند شرط برای ادامه برجام با اروپا (+جزئیات) دختر "مهناز افشار" در آغوش آقای مجری/عکس تمامی گل‌های الدحیل در این فصل لیگ قهرمانان چاه‌هایی که گلوی آب را می‌فشارند عکس/ ارتفاعات زیبای مریوان استمرار جنایات رژیم صهیونیستی و آل سعود در فلسطین و یمن با حمایت و پشت‌گرمی به آمریکا تحقیق پلیس درمورد لو رفتن سوالات امتحانی دانشگاه آزاد ساختمان جنجالی سوهانک کمیته امداد را خرید سردار رحیم صفوی: خداوند آلترناتیوی برای جمهوری اسلامی ندارد/ آدم‌های ترسو و پولدار به جنگ نمی‌آیند سلبریتی‌های نیم قرن پیش +عکس آزار شیطانی 6 زن به خاطر خیانت یک دختر +عکس سرکردگان داعش در تله افتادند گفت و شنود/ سورپرایز! کلاهبرداری با تندیس و برند! سرمایه‌های سرگردان کجا آرام می‌گیرند؟ کرمانشاه 44 شهید در عملیات بیت المقدس دارد/ اجرای 250 ویژه برنامه در سالروز فتح خرمشهر گیشه طرفداری؛ 3 خرداد؛ تا نیمه نهایی نبینمت! جنایات صهیونیستها در به شهادت رساندن دختران فلسطینی وقوع هفت زمین لرزه در دزفول، شوش و میانرود صدها نفر در بلژیک تظاهرات کردند دانلود؛ دنیله ماسارو، تولدت مبارک حرف‌مردم‌ تجربه‌های برجام 6 شرط برای اروپا آزادسازی خرمشهر و رویای صدام و ترامپ و پمپئو دعای روز هشتم ماه مبارک رمضان ماجرای رهایی کودک یزدی «یازده ستاره» فالش می‌زند! نرم افزار تحریم عضویت 25 میلیون نفر در پیام‌رسان‌های داخلی پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی امسال تکمیل می‌شود دربی بی دربی! تجربه‌های برجام 6 شرط برای اروپا آزادسازی خرمشهر و رویای صدام و ترامپ تاجیک: جریان اصلاح طلبی در سراشیبی مقبولیت و مشروعیت به سر می‌برد تقلای ترامپ برای ماندن «اون» پای میز مذاکره دمشق: اجازه نمی‌دهیم کسی خروج ایران از سوریه را مطرح کند خرمشهر آبروی ایران طرح عجیب تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری بازنشستگان طرح عجیب تامین اجتماعی برای محاسبه مستمری بازنشستگان آخرین وضعیت پرونده متهمان کانال‌های تلگرامی
مسدود شدن جاده اوشان فشم میگون براثر سیل­ ساعتی پیش تیراندازی در وروردی منطقه کیانپارس اهواز + فیلم سیدمصطفی موسوی؛ مجری و تهیه‌کننده تلویزیون درگذشت رفع مشکل کمبود سوخت جایگاه‌های بنزین تا ساعاتی دیگر بنزین در شیراز کمیاب شد/ صف‌های کیلومتری خودرو نماز میت مرحوم حجت الاسلام حسنی را چه کسی اقامه کرد؟ تیراندازی خونین بین 2 طایفه در اهواز جعفر سمیعی مدیر کل حراست شهرداری تهران شد/ قالیباف رفت + حکم روزه داران از «خواب مرگ» پرهیز کنند پیکر حجت الاسلام حسنی تشییع شد تصاویر/ آیین تشییع پیکر حجت الاسلام و المسلمین حسنی تصاویر | واژگونی قطار باری ایران به ترکیه مجری و مدیحه سرای صدا وسیما درگذشت +عکس مراسم ختم محمدرضا علیزاده قائم مقام دبیر شورای نگهبان چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (692) عذرخواهی کارگردان «ساخت ایران 2» بابت اشتباه در یکی از سکانس‌ها/ عکس سرلشگر باقری: نیروهای مسلح در توسعه قدرت دفاعی منتظر لبخند و مجوز هیچ کشوری نمی‌ماند /آمریکا تلاشی برای جنگ نظامی ندارد اما …/بد عهدان امروز نیز به سرنوشت صدام مبتلا می‌شوند بازگشایی محورهای مواصلاتی لواسان/سیل در لواسان 2 مصدوم داشت سوالات درس "دینی" امتحان نهایی دیروز، لو رفته بود؟ سرقت نافرجام 2600 میلیارد ریال از شبکه بانکی/ دستگیری هکر حرفه‌ای در عملیات پیچیده پلیس فتای اصفهان بارش باران باز شهرداری کرج را غافلگیر کرد/شهر را آب بُرد برادر امام موسی صدر درگذشت مراسم ترحیم مرحوم «محمدرضا علیزاده» برگزار شد افزایش قیمت دلار/ کاهش 102 ریالی قیمت یورو سیل و ریزش کوه در جاده فشم تیراندازی مقابل دادگاه انقلاب اهواز +فیلم 12 پاسخ موسویان به 12 شرط وزیر خارجه آمریکا مجری سرشناس تلویزیون درگذشت/ عکس عکس/ سنگ تمام آذری زبان‌ها برای حجت الاسلام حسنی بلاتکلیفی طرح ترافیک با گذشت دو ماه از سال/ وعده‌های شورای شهر و شهرداری یکی پس از دیگری منتفی می‌شود گفتمان اصلاحات باید خود را در بوته نقد بگذارد/ به بسیاری از مطالبات برحق جریان دوم خرداد به موقع بها داده نشد انتقاد نماینده عربستان در سازمان ملل از اظهارات خوشرو / ایران بیشترین سهم را در مشکلات مردم یمن دارد از ناطق نوری تا خاتمی در افطاری عارف/تصاویر سلطانی‌فر: ورزشی‌ها دولت را تنها نخواهند گذاشت/ روند تاریخ‌سازی ورزش ایران ادامه پیدا خواهد کرد حاشیه‌های تخریب قسمتی از ویلای وزیر کشور در ساوجبلاغ پرسپولیس آن‌قدر بدبخت نشده که برای تمدید قرارداد بازیکنان التماس کند/ اگر نیایند با نفرات دیگر جای‌شان را پر می‌کنیم تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام غلامرضا حسنی در ارومیه وزیر علوم: زیباکلام هنوز بازنشسته نشده/ اسم زیباکلام در لیست واجدین شرایط بازنشستگی وجود دارد خاکسپاری پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا حسنی احترام به رییس جمهور به سبک دختر ووشوکار (عکس) مسکو: تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران غیرقانونی است/سرنوشت برجام در جلسه کمیسیون مشترک مشخص می‌شود آغاز مراسم تشییع پیکر امام جمعه فقید ارومیه سلطانی‌فر: جامعه ورزش دولت را تنها نخواهند گذاشت/ صالحی امیری: ورزش برگ برنده دولت مردان و رییس جمهور است چرا «کلانتری» در پرونده‌ها دخالت می‌کند؟ / مطالبی نظیر «متهمان باید بزودی آزاد شوند» در حد این افراد نیست سخنگوی فراکسیون مستقلین ولایی نظر این فراکسیون درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس را اعلام کرد؛ لاریجانی، پزشکیان و مطهری صفحه اول روزنامه‌های 4 شنبه 2 خرداد 97 وزیر ارتباطات: مذاکرات با تلگرام با اطلاع دادستان وقت و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه انجام گرفته؛ مساله محرمانه و پوشیده‌ای نیست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: عملکرد آمریکا نشان می‌دهد که این دولت، وزنی برای تعهدات بین‌المللی خود قائل نیست بررسی و تصویب تعدادی از آیین‌نامه‌های قانون بودجه سال 1397 کل کشور / درخواست از مجلس برای ادامه بررسی لایحه «اصلاح بخشی از ساختار دولت» تشییع پیکر «سعید محقق» در اصفهان

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me