تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مشرق
دسته:بین الملل-سیاسی()
کد خبر:16875959
۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۰۱:۲۰

آیا اروپا می‌تواند ریسمان کاخ سفید را از گردن خود باز کند؟

راه‌اندازی جنگ تجاری از سوی آمریکا علیه اروپا به فاصله اندکی پس از این ماجرا، تنش‌ها میان دو طرف را افزایش داده است.

به گزارش مشرق، فرصت اروپایی‌ها برای دادن تضمین‌های واقعی به ایران درباره حفظ برجام رو به پایان است اما شواهد و تحلیل‌ها نشان می‌دهد به دلایل مختلف اروپایی‌ها تمایلی به ایستادن مقابل آمریکا ندارند. ضعف مفرط و وابستگی شدید اقتصادی، سیاسی و امنیتی به کاخ سفید از جمله این دلایل است.

بیشتر بخوانید:

ایران فراتر از ان پی تی را نخواهد پذیرفت


بیش از یک ماه پیش دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد کشورش از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ خارج می‌شود. ایران در مقابل این نقض عهد آمریکا به اروپا فرصتی چند هفته‌ای داد تا عواید اقتصادی ناشی از برجام را برای تهران تضمین کند که در غیر این صورت تصمیمات دیگری اتخاذ خواهد کرد.


نظریات مختلفی درباره رابطه اروپا و آمریکا درخصوص برجام وجود دارد. برخی این ماجرا را بازی پلیس خوب و بد برای گرفتن امتیاز بیشتر از ایران می‌دانند و عده‌ای معتقدند نقش اروپا صرفاً سرگرم کردن ایران و نگه داشتن آن در برجام است. برخی نیز معتقدند اختلاف آنان در این قضیه جدی و قابل تامل است. اما هر کدام از این نظرات درست باشد، باید منتظر ماند و دید اروپایی‌ها در عمل چه می‌کنند.


راه‌اندازی جنگ تجاری از سوی آمریکا علیه اروپا به فاصله اندکی پس از این ماجرا، تنش‌ها میان دو طرف را افزایش داده است. برخی از رسانه‌ها و مقامات اروپایی معتقدند این اتحادیه باید در برابر رفتار تحقیرآمیز واشنگتن از خود حرکتی نشان دهد. اما عده‌ای دیگر این موضوع را صرفاً یک آرزوی دور از دسترس می‌دانند و معتقدند اروپا در شرایطی نیست که بتواند مقابل آمریکا از خود استقلال رای نشان دهد.


دوراهی اروپا


جان کسیدی در نشریه آمریکایی نیویورکر می‌نویسد؛ «آنها (سران اروپا) از سویی با این ادعا که می‌خواهند رقابت برای دستیابی به تسلیحات هسته‌ای را متوقف کرده و نوعی نظم را در خاورمیانه برقرار کنند، به ایران فشار می‌آورند و پای برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی را به میان می‌کشند و از سوی دیگر برای حفظ منافع مالی و اقتصادی شرکت‌های اروپایی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند، به دنبال راهکاری هستند که بتوانند بدون آمریکا به این فعالیت‌ها ادامه دهند. آنها در موقعیت خطیری قرار گرفته‌اند که باید یکی از دو مسیر را انتخاب کنند.

آیا آنها این توانایی را دارند که دربرابر تصمیمات مخرب و یکطرفه کاخ سفید بایستند و تاوان اقتصادی آن را برای کشورهای خودشان بپردازند و ریسک عمیق‌تر شدن شکاف اختلافات میان خود و آمریکا را به جان بخرند؟»


نویسنده نیویورکر ادامه می‌دهد؛ «اگر آنها در همین مسیر گام بردارند، قطعا به چالش جدی‌تری از آنچه که اکنون در مورد تعرفه‌های گمرکی با سیستم اداری ترامپ و آمریکا دارند، مواجه می‌شوند و ممکن است بسیاری از تجارت‌های بزرگ اروپاییان با پرداخت هزینه‌ای بزرگ به پایان خود برسد.

اگر آنها ارتباطات خود را با تهران قطع نکنند، ترامپ می‌تواند آنها را میلیاردها دلار جریمه کند. این جرائم شامل حال بانک‌هایی هم می‌شود که صادرات ایران را تسهیل می‌کنند چراکه آنها اجزای کلیدی اقتصاد ایران هستند. این در حالی است که به گزارش بلومبرگ در ماه‌های اخیر بانک‌های مرکزی اروپا در مورد اینکه چگونه یک سیستم مبادلاتی شفاف که به صنعت نفت و گاز ایران اجازه دهد مبادلات خود را به جای دلار بر مبنای یورو انجام دهد، بحث‌هایی را مطرح کرده بودند. اگرچه طبق ادعای نویسنده این گزارش چنین ایده‌ای هم کارآمد نخواهد بود چراکه چنین مکانیسمی از شرکت‌های اروپایی که علاقه به تجارت با آمریکا دارند، محافظت نخواهد کرد.»


 دیوید مورتلاک، متخصص امور اقتصادی که در دوران ریاست‌جمهوری اوباما در مرکز امنیت ملی حضور داشت، در این خصوص می‌گوید؛ «حتی اگر معاملات نفتی با دولت ایران با یورو انجام گیرد، بانک‌ها از سوی واشنگتن با تحریم‌های جدی مواجه می‌شوند و چنانچه آنها علاقه‌ای برای معاملات مالی نداشته باشند، این فرآیند هیچگاه به جریان نخواهد افتاد. اولین تاثیر چنین اقدامی توقف تجارت با ایران خواهد بود.»


یک فعال صنعت نفت در اروپا هم به فایننشال تایمز می‌گوید؛ «تمام فعالیت‌های ما توسط بانک‌های اروپایی پشتیبانی می‌شود که هیچ یک از آنها حتی اگر خودمان هم بخواهیم، هیچ‌گونه سرمایه‌ای را برای تجارت با ایران فراهم نمی‌کنند.»


ناتوانی اروپا برای مقابله با آمریکا


در مقاله‌ای دیگر که چندی پیش به قلم برونو تراتریس تحت عنوان «ترامپ در مورد ایران‌اشتباه می‌کند اما اروپا نمی‌تواند از آمریکا جدا شود» در روزنامه گاردین منتشر شد، به تلاش نافرجام اروپا برای مقابله با آمریکا پرداخته شد. در این مقاله آمده «آیا زمان آن فرا رسیده که اروپا خواهان جدایی از آمریکا شود؟». پاسخ نویسنده به این سؤال منفی است و در ادامه دلایل خود را می‌آورد و می‌نویسد؛ «اروپا بزرگ‌ترین بلوک تجاری را در دنیا دارد اما واقعیت این است که این قاره خودش به تنهایی توانایی رویارویی با چالش‌های قرن بیست و یکم را نداشت و چنانچه روابط آنها به طور کامل با آمریکا قطع شود، این توانایی به شدت کاهش پیدا می‌کند. در عین حال اروپا گزینه جایگزین دیگری هم ندارد و قدرتی هم وجود ندارد که بتواند در میان اروپاییان برای ایجاد یک ائتلاف جدید با آن علاقه ایجاد کند و احتمالا پیشنهاد روسیه و چین برای آنها جذابیتی نخواهد داشت».


به نوشته گاردین دیگر دلیلی که باعث می‌شود اروپا رابطه خود با آمریکا را همچنان حفظ کند، چالش‌های امنیتی قابل توجهی است که اروپا به میزان زیادی با آنها مواجه است. «شاید داعش از نظر نظامی شکست خورده باشد اما تروریسم نیروهای تکفیری نسل‌هاست که به یک تنش بزرگ تبدیل شده و اروپاییان نمی‌توانند برای مقابله با آن به دوستی خود با آمریکا پشت کنند و این در حالی است که آسیب‌های ناشی از حملات تروریستی در اروپا همچنان زنده است».


این نویسنده بر این باور است که اروپا این روزها بر سر یک دو راهی واقعی قرار گرفته و باید تن به یک انتخاب دشوار بدهد؛ «البته در این راه ایجاد یکپارچگی میان همه اعضای اتحادیه اروپا الزامی به نظر می‌رسد. در این میان ممکن است تعدادی از اعضای اتحادیه به‌ویژه از کشورهای مرکزی و شرقی قاره وسوسه شوند برای اهداف تاکتیکی خود به سمت ترامپ متمایل شوند که در این حالت و در شرایطی که میان اتحادیه اختلاف بوجود آید، روسیه تنها کشوری است که از آن سود خواهد برد. بی‌شک اروپا نمی‌تواند وارد جنگ تجاری با ایالات متحده آمریکا بشود چراکه شرکت‌ها و بانک‌های این قاره با آمریکا تجارت به مراتب بیشتری نسبت به چیزی که با ایران خواهند داشت، دارند. به اعتقاد گاردین آخرین دلیلی که باعث می‌شود اروپا همچنان به آمریکا تکیه داشته باشد، روسیه و اقدامات این کشور است که از اختلاف میان اتحادیه اروپا و ایالات متحده بیشترین منفعت را خواهد برد».


با وجود این مشکلات که بر سر راه توافق اروپا با ایران یا آمریکا وجود دارد، برخی رسانه‌ها می‌گویند سران اروپا می‌خواهند با کشتن زمان، برای خود وقت بخرند تا حداقل بتوانند برای زمانی کوتاه هم که شده پای امضای خود بمانند. اورینتال ریویو در این مورد می‌نویسد؛ «اروپا برای آینده‌ای نزدیک در برجام خواهد ماند تا ببیند جنگ قدرت در آمریکا چگونه به پایان می‌رسد و در عین حال تلاش خواهد کرد که به طور همزمان خودش را هم با ترامپ و هم اصلی‌ترین مخالفانش در شرق تطبیق دهد. با این حال به نظر می‌رسد برخی اقدامات اخیر واشنگتن تغییرات عمده‌ای را به دنبال داشته باشد. اروپایی‌ها چاره‌ای جز توافق با آمریکا ندارند تا به ایران تدوین یک قرارداد جدید را تحمیل کنند».


فرانسوآ گودمنت در سایت شورای روابط خارجی اروپا می‌نویسد «مفیدترین نقشی که اروپا می‌تواند داشته باشد، فشار آوردن به سیاست‌های ثابت آمریکا است. از سوی دیگر باید ایران را متقاعد کند که سازش در مورد برنامه‌های موشکی به نفع خود این کشور است». گودمنت اگرچه بر این باور است که مشکل آمریکا با ایران و کره‌شمالی یکسان است اما برای آنها نمی‌تواند یک راهکار داشته باشد و با توجه به شرایط متفاوت سیاسی و جغرافیایی دو کشور، باید ترامپ دو مسیر جداگانه را برای مقابله با آنها در پیش بگیرد.


افزایش فشارها بر اروپا


استاسا سالاکانین، در سایت «نیو عرب» به تحلیل فشارهای اعمال شده از سوی آمریکا به اروپا پرداخته است؛ فشارهایی که کشورهای اروپایی را در موقعیت بی‌سابقه‌ای قرار داده و ممکن است آنها را به یک اختلاف بزرگ برساند. به‌عنوان مثال در روزهای گذشته «ریچارد گرنل» سفیر جدید آمریکا در آلمان، در توئیتی تجار آلمانی مورد خطاب قرار داد و نوشت «شرکت‌های آلمانی که در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید هرچه سریعتر عملیات خود را به پایان برسانند».


تحریم‌های آمریکا سرمایه‌گذاری شرکت‌های اروپایی در ایران را به‌مخاطره می‌اندازد. یکی از آنها هواپیمایی ایرباس است که برای فروش ۱۰۰ فروند هواپیما به ناوگان هوایی جمهوری اسلامی ایران، قراردادی به ارزش ۱۹ میلیارد دلار را امضا کرده است. چنین وضعیتی برای شرکت فرانسوی توتال هم وجود دارد که در کنار شرکت ملی پتروشیمی چین توافق ۲۰ ساله‌ای را به ارزش ۵ میلیارد دلار برای توسعه فاز یازدهم میدان گازی پارس جنوبی به امضا رسانده است. حال باید دید که چگونه اتحادیه اروپا مهارت‌های دیپلماتیک و پتانسیل اقتصادی لازم را برای زنده نگه داشتن توافق با ایران و مقابله با تحریم‌های صورت گرفته علیه آن را خواهد داشت یا نه؟


این سؤال در حالی مطرح می‌شود که فدریکا موگرینی رئیس ‌اتحادیه اروپا گفته است که این اتحادیه نمی‌تواند به ایران تضمین حقوقی و اقتصادی دهد اما او و همکارانش به‌طور جدی به دنبال راهکاری برای حفظ سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در ایران هستند. تیری کوویل یکی از اساتید مرکز تحقیقات فرانسه در حوزه بین‌المللی و مطالعات استراتژیک به نیوعرب می‌گوید «اروپایی‌ها به چند طرح کلی تامین منابع مالی برای گسترش تجارت با ایران فکر می‌کنند تا آنها را اجرایی کنند. در عین حال آنها به دنبال آماده‌سازی فرآیندهای حقوقی هستند تا اگر آمریکا بخواهد تحریم‌های بین‌المللی و خارج از عرف را بر شرکت‌های اروپایی اعمال کند، آمادگی مقابله با آن را داشته باشند.


اروپا تصمیم دارد پس از به‌روزرسانی یک توافق قدیمی با عنوان «مقررات مسدودکنندگی» از آن استفاده کند؛ توافقی که به شرکت‌های اروپایی کمک می‌کند که به تحریم‌های آمریکا احترام نگذاشته اگرچه ممکن است این تحریم‌ها صدمات زیادی را به آنها وارد کند. این توافق پیش از این هیچگاه مورد آزمون قرار نگرفته و پس از اینکه ۲۰ سال قبل به نگارش درآمد، حالا باید با شرایط این روزها منطبق شود. البته در این بین مشخص نیست فشارهایی که قرار است بر شرکت‌هایی که بیشتر بر تجارت با آمریکا متمرکز هستند تا ایران وارد شود، چگونه خواهد بود چرا که یقینا آنها بیش از سایر شرکت‌ها متضرر خواهند شد.


اروپا باید برای آمریکا جایگزین پیدا کند


«یان کلود یانکلر» رئیس‌کمیسیون اروپا بر این باور است که اتحادیه اروپا باید جایگاه خود را در رهبری دنیا پیدا کند چراکه به اعتقاد او تصمیم ترامپ در مورد خروج از برجام به این معناست که دیگر آمریکا نمی‌خواهد با دیگر نقاط دنیا همکاری و همراهی داشته باشد و روابط دوستانه‌ای را که داشته با درنده‌خویی ترک کرده که این فقط باعث شگفتی ما شده است». یانکلر می‌گوید کشورهای اروپایی باید کارهایی بیشتر از نجات توافق با ایران انجام دهند.«ما باید جایگزینی برای ایالات متحده آمریکا پیدا کنیم چراکه به‌عنوان یک بازیگر بین‌الملل قدرت خود را از دست داده است».


نارضایتی شرکت‌های اروپایی


در مطلبی که در cairoreview منتشر شده، به نارضایتی شرکت‌های اروپایی از شرایط به وجود آمده ‌اشاره شده و آمده است؛ «بی‌شک شرکت‌های اروپایی از سران دولت‌های خود و اتحادیه اروپا هیچ رضایتی ندارند. آنها از موقعیتی که با توجه به قوانین حقوقی آمریکا دچارش می‌شوند، ناخشنود هستند. از همین رو آنها تمایل دارند تا اروپا سیاست جداگانه‌ای را در پیش بگیرد که با اتکا به آن از آنها حمایت شود و شرکت‌ها احساس امنیت بیشتری داشته باشند. اما معمای این مسئله اینجاست که اروپا این توانایی را دارد تا در مورد ایران سیاست مستقلی برای خودش داشته باشد اما در عین حال نمی‌تواند شرکت‌ها را مجاب کند که همچنان به سرمایه‌گذاری خود در ایران ادامه دهند چراکه آنها دائما با این هشدار که باید دست از کار در ایران کشیده یا با تهدید تحریم‌ها از سوی ایالات متحده مواجه می‌شوند و اینجاست که همه چیز مختل می‌شود».


استفان والت در مقاله‌ای که به قلم او پیش از خروج ترامپ از برجام در «فارین پالیسی» منتشر شد، به‌دلایل ناکارآمدی سیاست‌های اروپا در برابر آمریکا پرداخته است. او با بیان اینکه نتایج اقدامات مکرون و مرکل برای نگه‌داشتن ترامپ در برجام فاجعه‌بار بود، می‌نویسد «قدرت‌های اروپایی کاملا به درون سیاست‌ها و نقطه نظرات دولت ترامپ در مورد نامناسب بودن توافق ایران و جایگزین کردن یا نوشتن توافقات دیگری خزیده‌اند. اما سؤال اینجاست که چرا آنها در این مسیر قدم گذاشته‌اند؟


اولین علتی که به ذهن متبادر می‌شود این است که آنها نگران این هستند که مبادا ترامپ آنها را از تعرفه‌های جدید آلومینیوم و فولاد که دو ماه پیش اعلام کرد، معاف نکند. تغییرات تعرفه‌ها در این کشورها توجیه اقتصادی ندارد و خطر جنگ تجاری مخرب در دنیا را به وجود می‌آورد. دیگر دلیل عمده‌ای که وجود دارد این است که رهبران کشورهای اروپایی ترامپ را به عدم داشتن علاقه به ناتو و یا دیگر اتحادیه‌ها و سازمان‌های مشترک‌المنافع و مرتبط به سیاست‌های خارجی متهم می‌کنند. او اگرچه چندبار درباره ناتو حرف‌های خوبی زده بود و تعهد خود را به این سازمان در چندین موقعیت نشان داده بود اما همه می‌دانستند که معنای واقعی حرف‌هایش چیز دیگری است. او تلویحا چند باری به مکرون، مرکل و می‌ گفته بود که کشورهای شما با تکیه بر آمریکا می‌تواند شرایط راحتی داشته باشد».

#خروج آمریکا از برجام #اتحادیه اروپا #ایران #برجام #ترامپ #توافق هسته ای
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


قتل صاحب ساندویچی در خیابان دماوند کوچکترین رایانه جهان ساخته شد کشف 3 تن شمش مس از لابه‌لای پوست گوسفند موسی، مسی را روشن می‌کند؟ (عکس) رونالدو الگوی راشفورد شد نماینده ایرانشهر در مجلس: تقسیم سیستان و بلوچستان به صلاح نیست/ بررسی پرونده تجاوز از سوی فراکسیون‌های مجلس سورپرایز ویژه پیانیست سرشناس فرانسوی برای تهرانی‌ها بین ما و مردم دیواری وجود ندارد موفقیت طلاب میبدی در دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد حوزه جوانان و نوجوانان سرمایه‌های اجتماعی کشورهستند دست از سر کچل پویول بردارید! گوریل معروف سخنگو از دنیا رفت+عکس ارتباط مستقیم بیماری لثه و آرتروز روماتوئید آواکادویی که هرگز فاسد نمی‌شود دکتری که با نگاه‌هایش معماهای پیچیده مجرمان را حل می‌کند! گام بر داشتن چین در مسیر توسعه کیفی اقتصاد هیلی گزارش سازمان ملل درباره وضع فقر در آمریکا را «مضحک» خواند نیروی دریایی آمریکا برای حل بحران مهاجران در این کشور دست به کار شد! وزارت ارشاد بیش‌از 2 میلیاردو 200 میلیون تومان کتاب از ناشران خرید با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ هفته فرهنگی ایران در جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود شادترین نوجوان‌های دنیا هلندی هستند الحاق به کنوانسیون‌های مرتبط با fatf باید منتفی شود دولت آینده انگلیس فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت خواهد شناخت میزان پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی قابل دفاع نیست حمله تروریست‌های جبهه‌النصره به ارتش سوریه با 5 کشته و 19 زخمی هشدار انگلیس به اتباع خود درباره حمله موشکی به امارات و عربستان راهکارهای تقویت سفرهای داخلی/آمادگی بانکها برای حمایت از گردشگری کی‌روش در آستانه رکوردشکنی/ بیرانوند سوپراستار شد کی روش: بعضی‌ها گفتند حق ندارم پایم را در پرتغال بگذارم / برای ایران و آبروی خودمان می‌جنگیم حمله جبهه النصره به پایگاه‌های ارتش سوریه در جنوب الحاق ناوشکن دنا به ناوگان جنوب تا پایان آذرماه شاهرودی: ترامپ، چهره‌ای ترسو است آیا حضور ترکیه در سوریه باعث رویارویی با روسیه می‌شود؟ استعلام فوری ممنوع‌الخروجی افراد در سایت سازمان ثبت اسناد عکس/ رختکن تیم‌های ملی بلژیک و تونس جلسه امروز مجمع تشخیص / حضور احمدی نژاد/ غیبت سران 3 قوه (عکس) پوستر «دارکوب» رونمایی شد محاکمه تبعه ایرانی به جرم قاچاق ارز در باکو حسینی: برگزاری چهل ویکمین دوره مسابقات سراسری قرآن به شیوه جدید حسینیِ "اخلاق در خانواده" که بود؟ / عالمی که سال‌ها محل رجوع مردم "ایران" شد رشد 13645 واحدی شاخص بورس در خرداد امسال چگونه ساعت مچی اورجینال را تشخیص دهیم؟ همکاری مشترک دارالقرآن با ندسا در فارس از تابستان گرم ترکیه تا بازار سرد انتخابات/ آیا جوانان فصل جدیدی در سیاست ترکیه باز می‌کنند؟ ضرورت ارائه طرح استراتژیک انتقال آب با تعامل استان‌های شرق کشور نیجریه مسی را احیا کرد+کارتون هفته فرهنگی و اقتصادی قم در 10 کشور برگزاری می‌شود العبادی: هیچ سلاحی خارج از کنترل دولت نخواهد بود/با همه اشکال فساد مقابله می‌کنیم عریقات: هدف سفر مسئولان آمریکایی به منطقه حذف آنروا است
"شاهرخ دایی پور" به قافله شهدای مدافع حرم پیوست دانلود؛ خوشحالی جالب تیته بعد از به ثمر رسیدن گل اول برزیل به کاستاریکا (جام جهانی 2018) تشییع پیکر مجری معروف «اخلاق در خانواده» تلویزیون سردار «شاهرخ دایی پور» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست ماجرای خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا و بلوکه کردن 148 میلیارد دلار پیش بازی بلژیک-تونس؛ یکی برای صدرنشینی می‌جنگد دیگری برای بقا! عکس/ مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره ثبت سفارش 1339 ردیف کالا ممنوع شد واردات 1339 کالا ممنوع شد+ سند واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا + تصاویر واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها بانوان کارآفرین پردیس و دماوند با "حامی بانو" ثبت شدند واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 تیر 97/ سردار، سرباز وظیفه شناس کی‌روش +تصاویر مهمترین عناوین روزنامه‌های صبح کشور 2 تیر 97 21 هزار نفرزیر پوشش بیمه کشاورزان و عشایر استان یزدهستند فیلم | گل‌های برزیل به کاستاریکا را در 40 ثانیه ببینید پرواز حجاج از 27 تیر به سمت سرزمین وحی ترامپ اروپا را تهدید به وضع تعرفه 20 درصدی خودرو کرد واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها مراسم تشییع پیکر حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی برگزار شد واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد چهره‌های حاضر در تشییع معلم اخلاق از برادر روحانی تا فرزند رهبر انقلاب برزیل 2 - کاستاریکا صفر/ پیروزی شیرین سلسائو در وقت تلف شده مراسم تودیع و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند رمز موفقیت نیروهای مسلح؛ حرکت در مسیر تحقق تدابیر رهبری /پیروزی و موفقیت در گرو همدلی و تعامل همگانی وداع مردم تهران با معلم «اخلاق در خانواده» عکس/ مراسم تشییع حجت الاسلام حسینی انتقال آب از دریای عمان به استان‌های مرکزی بسیار پر هزینه است/ راهکارهای جایگزین تامین آب در ایران دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97 امیرعبداللهیان: مجلس واکنش اروپا به بد عهدی آمریکا را رصد می‌کند/بریسول: اروپا خواهان باقیماندن ایران در برجام است گل دقیقه 97 نیمار تاریخ ساز شد معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد قول یک ماهه وزیر برای ترکاندن حباب قیمت خودرو یک شهید مدافع حرم دیگر استان کرمانشاه تقدیم اسلام شد تو کجا بودی وقتی … از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا+ تصاویر جام جهانی/ برنامه روز دهم؛ شنبه 2 تیر / مصاف حیثیتی برای آلمان باورهای غلط درباره مدیتیشن اسد اسماعیلی گوینده خبر رادیو و تلویزیون درگذشت وزیر صنعت واردات 1339 قلم کالا به کشور را ممنوع کرد + سند زنگنه: تصمیم امروز اوپک حفظ توافق قبلی بود/توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100 درصدی اعضا حفظ شد واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد رضایت تیم مذاکره کننده ایران از نتایج نشست اوپک: توانستیم سهم تهران را در بازار حفظ کنیم / زنگنه: نتیجه نشست 174 اوپک همان بود که در روز اول ورود به وین گفته بودم+ ویدیو هشت زخمی براثر حمله با سلاح سرد در چین فاز نخست مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان کلیبر احداث می‌شود اصفهان برای اولین بار مراسم "فان ران" را میزبانی کرد «لادن طباطبایی» بدون حجاب در برنامه تلویزیونی ظاهر شد (+عکس)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me