تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:همشهری
دسته:استان ها()
کد خبر:16877899
۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۰۵:۳۷

خطر انقراض سمندر کردستانی در پی شکار و تغییر اقلیم

همشهری آنلاین: سمندر کردستانی یا عروس چشمه سارها، گونه‌ای از خانواده سمندریان بوده که در فهرست سرخ اتحادیه حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (iucn) قرار گرفته است؛ جانور دوزیستی که شکار و تغییر شرایط اقلیمی، آن را در اصلی‌ترین زیستگاهش بوکان در خطر انقراض قرار داده است.

به گزارش ایرنا، شکار با هدف فروش، آلودگی‌های زیست محیطی، تخریب زیستگاه، فرسایش خاک، سرازیر شدن بی‌رویه آب‌های کشاورزی، علف‌کش‌ها و خشکسالی از عوامل تهدیدکننده نسل سمندر کردستانی در زیستگاه آن به شمار می‌رود.

پراکندگی این گونه زیبا با نام علمی Neurergus Microspilotus از جنس Neurergus در سطح دنیا محدود به ایران، ترکیه و عراق است و شهرستان بوکان با داشتن حدود یک هزار حلقه از آنها، زیستگاه اصلی این گونه در سطح کشور به شمار می‌رود.

این گونه جانوری با خال‌های زرد رنگ در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی نیز زیست می‌کند و در اوایل صبح یا هنگام شب، سر از آب بیرون می‌آورد و گاهی هم به خشکی می‌آید.

شهر بوکان و مناطق ایل گورک مهم‌ترین زیستگاه این دوزیست بوده و شناسایی این گونه نادر جانوری برای نخستین بار در این منطقه طی سال 1378 از سوی اداره حفاظت محیط ‌زیست شهرستان انجام شده است؛ این نوع از سمندر در حال انقراض در شمال شرق عراق و جنوب شرق ترکیه نیز دیده شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان در این خصوص گفت: در گزارش‌های سابق وجود سمندر کردستانی تنها در استان‌های کرمانشاه و کردستان و در داخل چشمه‌ها و رودبارهای واقع در دره‌های عمیق سلسله جبال زاگرس (مرکزی) گزارش شده بود.

محمد احمدی ادامه داد: با توجه به پایش‌های انجام شده در چندین سال گذشته مشخص شد که قسمت‌های زیادی از منطقه مکریان در جنوب آذربایجان غربی شامل شهرستان‌های سردشت و بوکان نیز زیستگاه فعال این گونه به شمار می‌روند و پراکنش جغرافیای آن جدا از استان‌های کرمانشاه و کردستان منطقه مکریان را نیز شامل می‌شود.

وی بیان کرد: سمندر کردستانی از گونه‌های کمیاب جانوری در دنیاست که در لیست سرخ اتحادیه حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) قرار گرفته و در رده حفاظتی بسیار خطرناک (Critically Endangered) رتبه‌بندی شده است.

احمدی افزود: در بوکان نخستین مشاهده رسمی سمندر کردستانی به اردیبهشت 1388 و در چشمه کانی سارد بین روستاهای گنمان و موسی برمی‌گردد.

وی بیان کرد: منطقه کوهستانی ایل گورک بوکان شامل روستاهای زاوا کیو، سارده کویستان، موسی، برایم خه سار و گنمان بوده که در 50 کیلومتری جنوب غربی بوکان و در ارتفاع تقریبی 1800-1500 متر از سطح دریا واقع شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست بوکان به پایش زیستگاه سمندر کردستانی در این شهرستان طی سال جاری اشاره کرد و گفت: در نخستین دوره این پایش تعداد حدود 450 حلقه از این گونه نادر جانوری که در معرض خطر انقراض قرار دارد، در این شهرستان سرشماری شد.

وی اضافه کرد: در مرحله دوم پایش سمندر کردستانی در زیستگاه‌های ابراهیم خصار و سلامت نیز بررسی و بیش از 400 عدد از این گونه در این زیستگاه‌ها مشاهده شد.

احمدی با بیان این که ارتفاعات این مناطق، مهم‌ترین حوضچه‌های آبخیز رودخانۀ سیمینه را تشکیل می‌دهد، بیان کرد: منطقه کوهستانی ایل گورک در مجموع از بارندگی‌های مطلوبی برخوردار بوده و وجود چشمه‌ها و آبراهه‌های فراوان باعث بوجود آمدن شرایط مطلوب زیستگاهی برای سمندر کردستانی شده بطوری که چندین کانون مهم تولید مثل و زادآوری در این منطقه ثبت شده است.

این کارشناس محیط زیست گفت: پوشش گیاهی آن از درختچه‌های بلوط، گراس لندها، گیاهان علوفه‌ای، نسترن وحشی و درخت‌های بید تشکیل شده و با توجه به امتداد جنگل‌های زاگرسی و وجود سرچشمه‌های آب فراوان، این منطقه به محل مناسبی برای زیست سمندر کردستانی تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر سمندر کردستانی که در زبان محلی بووکی کانیاو نامیده می‌شود از مهم‌ترین گونه‌های جانوری است که چشمه‌ها و آبراهه‌های مناطق ایل گورگ بوکان یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های جهانی آن به شمار می‌رود.

کارشناس محیط زیست در این خصوص گفت: عمده‌ترین عوامل تهدیدکننده جمعیت سمندر کردستانی شامل خشکسالی‌های پی در پی، زنده‌گیری، تخریب زیستگاه مانند انشعاب آب چشمه‌ها برای اهداف کشاورزی و آلودگی آب از طریق علف‌کش‌ها و کودهای شیمیایی است.

رحیم عبدالکریمی در خصوص ویژگی این گونه جانوری ادامه داد: سطح پشتی این گونه قهوه‌ای تا سیاه با لکه‌های زرد مایل به سبز کوچک به تعداد زیاد می‌باشد.

وی بیان کرد: پراکنش لکه‌ها در سطح پشتی این سمندر از الگو یا طرح خاصی تبعیت نمی‌کند و بخش‌های زیرین به رنگ قرمز کارمن دیده می‌شود و پاها وقتی به تنه نزدیک می‌شوند، یکدیگر را می‌پوشانند.

وی گفت: لارو آنها دارای علائم واضحی مبنی بر سازش با محیط جویبار است؛ این سمندر به محض آب شدن یخ‌ها در بهار برای جفت‌گیری از محل زیست زمستانه‌اش به سمت جویبارها حرکت می‌کند.

کارشناس اداره حفاظت محیط زیست گفت: سمندر کردستانی در بیشتر موارد در ارتفاعات یک هزار و 300 تا یک هزار و 400 متری زندگی می‌کند و در جنگل‌های بلوط زاگرسی پراکنش دارد و در داخل رودخانه و دمای آب محیط 10 تا 30 درجه سانتی‌گراد به سر می‌برد.

رییس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: پراکنش سمندر کردستانی محدود به زیستگاه‌های شمال غرب کشور از جمله شهرستان‌های بوکان، سردشت، مهاباد و پیرانشهر و بیشترین آمار مشاهده شده مربوط به شهرستان بوکان است.

امید یوسفی افزود: بررسی زیستگاه‌های مرتفع و بالای یک هزار و 800 متر مهم‌ترین شاخص در سرشماری این جانور به شمار می‌رود.

وی افزود: زیست آن در ارتفاعات به دلیل تمیز و زلال بودن آب و مهیا بودن تغذیه مناسب و شرایط دمایی مطلوب بوده و تغذیه این جانور از جلبک‌ها، حشرات و لارو جانوران دیگر است.

در ایران چهار نوع سمندر شاخص با نام‌های علمی Neurergus ،N.crocatus،N.kaiseri،N.microspilotus شناسایی شده که سمندر كردستانی از نوع N.microspilotus است.

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


دستگیری ۱۷ نفر مدعی نفوذ در دستگاه قضایی هرمزگان بازار صنایع دستی گلستان در قبضه پوشاک/ بازارچه‌ها افزایش می‌یابد سفیر ایران با دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی نُجباءدیدار کرد ادامه رشد شاخص کل در نیمه اول بازار سهام پل پوگبا وجود برخی مشکلات بین او و مورینیو را تائید کرد تغییر الگوی ترافیک تهران در فصل تابستان شیخ عیسی قاسم به بیمارستان منتقل شد الویت زندگی با پدر و مادر یا همسر؟ مظنه آپارتمان در مناطق مختلف تهران + جدول طرح خروج یگان‌های توپخانه کره شمالی از مرز دو کره جنگ روانی کاستا در بازی ایران و اسپانیا بی‌توجهی مسئولان به حفظ زبان محلی نظر یک پیشکسوت درباره تاکتیک تیم ملی مقابل پرتغال طرح عظیم کاداستر با کمبود بودجه مواجه است/ اجرای طرح بیش از 10 سال زمان می برد/کاداستر گامی موثر در توقف زمین‌خواری ‌برگزاری نهمین نمایشگاه دوسالانه صنعت برق در اصفهان گل زدن در جام جهانی رویای من بود بهاره افشاری به سریال ممنوعه پیوست روسیه فشار آمریکا برای افزایش تولید نفت را تکذیب کرد محرم اینجه: رقابت عادلانه‌ای وجود نداشت و پیروزی اردوغان را قبول نمی‌کنم وانیل؛ درمانی برای پوکی استخوان بعد از یائسگی دولت بازار ارز ثانویه را به رسمیت شناخت پیروزی اردوغان موجب جهش لیره ترکیه شد انتقاد کی روش از VAR بازتاب داشت (عکس) کیفیت هوای تهران در شرایط سالم اختلاف نظر اعضای اوپک در مورد میزان افزایش تولید نفت انتظار مردم از دولت به مثابه دولت رفاه است! 2 نوجوان در ساحل تالش غرق شدند هوای سنندج در شرایط ناسالم است افغانستان، میدان آزمایش سلاح‌های جدید آمریکا تشی ها در دیگ خرافات آغاز مسابقات لیگ برتر فوتسال نوجوانان در اصفهان تیکه اندازی گوینده خبر به رئیس جمهور + عکس تعطیلی باورنکردنی چند واحد صنفی رایانه به خاطر ارز 4200 تومانی اخلالگران در نظام اقتصادی کشور چگونه مجازات می شوند؟+جزئیات خدمت رسانی بیمارستان رضوی به گردشگران سلامت در حوزه پزشکی هسته ای کشت طلای سرخ با چاشنی اراده/جوانان نگویند کار نیست وقتی سیاوش برای گردشگران خارجی روایت می شود وجود بیش از ۳۵۰۰ دستگاه دیالیز فعال در بیمارستان‌های کشور/ تولید داروهای وارداتی در داخل کشور هدف اصلی هلال احمر انتشار اولین فیلم بازی ایران و پرتغال در سال ۱۳۵۱ نگاهی به جدول گلزنان جام جهانی ۲۰۱۸ بعد از پایان دیدار‌های دوم مبارزه با آفت سن گندم در مزارع قوچان بیش از ۵۰ خانه ورزش روستائی در کردستان تجهیز می‌شود حزب‌الله خواستار تشکیل سریع دولت شد انتشار 4 اثر از طرح‌های پژوهشی مجلس شورای اسلامی ثبت‌نام 250 نفر در مسابقات قرآنی صنعت آب و برق لرستان دوره‌های تربیت داور قرآن در خراسان جنوبی برگزار می شود فیلم: حجیم کردن لب‌ها بدون تزریق و با آرایش مطمئنا اجازه ملاقات با زنان درویش زندانی را خواهندداد / بحث‌های داخلی کشور خیلی مهمتر از خارجی است دشمن به دنبال سرکوب شهادت طلبی ملت ماست قرارگاه حمزه سید الشهدا(ع) نیروی زمینی سپاه به دنبال حمله تروریستی امروز در مرز پیرانشهر اطلاعیه ای صادر کرد .
لباس‌های نامتعارف پلیس‌های زن لبنان اسامی برندگان مسابقه «پا به پای آفتاب» اعلام شد واردات لباس رییس جمهور ممنوع شد فوت خواننده مشهور بختیاری بخاطر بیماری قلبی حضور پر رنگ مردم ترکیه پای صندوق‌های رای روحانی در توچال +عکس آغاز جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی گرانی‌ها با حضور جهانگیری تصاویری از بازدید روحانی از تله‌کابین توچال دانلود؛واکنش کریستیانو رونالدو به سر و صدای هواداران ایرانی مقابل هتل محل اقامت بازیکنان تیم ملی پرتغال زمین لرزه در زنگی آباد وداع با پیکر مطهر سردار شهید دایی‌پور در معراج شهدا+فیلم و عکس واکنش‌های توییتری به توچال رفتن روحانی +تصاویر خودکشی هوادار لیونل مسی در هند اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» واکنش رونالدو به سروصدای ایرانی ها مقابل هتل پرتغالی ها! +فیلم نمایش بازی ایران - پرتغال در ورزشگاه آزادی روحانی با لباس ورزشی در توچال+ تصاویر انتقام گیری سیاسی از حریف در جام جهانی/ مهاجمان کوزوو نشان ارتش آزاد را به نمایش گذاشتند (+ عکس) بلیت تماشای بازی ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی ارزان شد کریمی: برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی نقش اصلی را وزارت ورزش داشت/ نواقص استادیوم آزادی در پخش بازی پرتغال رفع می‌شود سکه بازهم گران شد/ قیمت سکه امروز 3 تیر 97 وداع با شهید مدافع حرم "شاهرخ دایی پور" استاد ایرج اسدی چهره ماندگار ادبی دشتی درگذشت زلزله در بازار طلا و سکه/ دلار 8800 تومان شد + جدول عکس‌های متفاوت روحانی در تله کابین توچال هشدار مدافع سابق تیم ملی درمورد رونالدو دو پیام حضور روحانی در توچال +عکس رییس جمهوری که دغدغه اقتصادی دارد/بازدید روحانی از تله‌کابین توچال + عکس شروع جنگ اقتصادی توسط آمریکا لباس آمریکایی روحانی در «توچال» +عکس ظریف در اتاق بازرگانی تمجید کونته از مجید حسینی پیروزی اردوغان در نظرسنجی آنلاین انتخابات ترکیه بازدید رئیس جمهور از تله‌کابین توچال+ تصاویر نظر شما درباره این عکس چیست؟ فینال مسابقات تنیس 500 امتیازی هاله 2018؛ پایان شکست ناپذیری فدرر در چمن با شکست مقابل کوریچ لحظات ترور رئیس جمهور زیمباوه سرلشکر باقری انتصاب حجت الاسلام و المسلمین ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا را تبریک گفت نگاهی به مراسم عروسی جان اسنو و ایگریت دادستان کل کشور: شرمم می‌آید بگویم آن شب در استادیوم آزادی چه گذشت واکنش طنز به توچال رفتن روحانی +عکس جلوگیری از خروج 10 میلیارد دلار ارز از کشور قلعه نویی: آزمون کار 2 بازیکن را برای ما انجام می‌دهد؛ تفکر کی روش این است که از یک سوم تیمش دفاع کند طبق گزارش رسمی ما آسیب‌دیده‌های حادثه ایرانشهر تنها 4 مورد است/قوه قضائیه موضوع را دقیق و سریع پیگیری کند پبش فروش بلیط‌های استادیوم آزادی امروز عصر آغاز خواهد شد فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی/از خودرو تا پوشاک واکنش رئیس مجلس به سوالی درباره تدبیر دولت در زمینه کنترل گرانی؛ «امیدوارم خدا به همه شما صبر بدهد» تشییع پیکر شهید مرزبان جلال بهبودی طرقی "قبیله گرایی در اتاق اصناف رواج پیدا کرده است" لیست 1339 کالای ممنوعه وارداتی +سند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me