تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:افکار
دسته:بهداشت و سلامت()
کد خبر:16878752
۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۰۶:۵۷

قولنج نوزاد چه علائمی دارد؟

کودکتان ناآرام است و مدام پاهای کوچولویش را به سمت قفسه سینه‌اش بالا می‌کشد و طوری فریاد می‌کشد که انگار دنیا دارد تمام می‌شود. شما هرقدر هم تلاش می‌کنید، نمی‌توانید او را ساکت کنید.
به گزارش افکارنیوز،

هنوز دو هفته از وقتی‌که نوزادتان متولد شده، نمی‌گذرد و از داشتن فرزندتان هیجان زده هستید. در این مدت همه چیز به روال عادی گذشته و دائماً مشغول غذا دادن، خواباندن، آروغ زدن و عشق ورزیدن به کوچولوی نازنینتان بوده‌اید؛ اما امشب، تغییراتی به وجود آمده و خبری از آن روز‌های آرام و بدون دغدغه نیست.

کودکتان ناآرام است و مدام پا‌های کوچولویش را به سمت قفسه سینه‌اش بالا می‌کشد و طوری فریاد می‌کشد که انگار دنیا دارد تمام می‌شود. شما هرقدر هم تلاش می‌کنید، نمی‌توانید او را ساکت کنید.

وضعیت او را چند بار بررسی می‌کنید، اما او همچنان به جیغ زدن ادامه می‌دهد و بعد خیلی ناگهانی، همان‌طور که گریه‌اش شروع شده بود، تمام می‌شود؛ گویی که اصلاً اتفاقی نیفتاده است.

این سناریو در طول روز بار‌ها و بار‌ها در میلیون‌ها خانه در سراسر دنیا، رخ می‌دهد و والدین را حسابی سرگردان می‌کند و آن‌ها تصور می‌کنند، کار اشتباهی انجام داده‌اند.

حقیقت این است که شما هیچ گناهی ندارید و فرزندتان دچار قولنج (یا کولیک) شده است. این مشکل بسیار رایج است.

قولنج چیست؟

قولنج به گریه‌های بی‌وقفه کودکان دو هفته تا چهارماهه‌ای که بیش از سه ساعت در روز و چند بار در هفته رخ می‌دهد و حداقل دو تا سه هفته دوام دارد، گفته می‌شود.

تب ربطی به قولنج ندارد و وقتی دمای بدن کودک بالا رفته و به ۳۸ تا ۴۰ درجه می‌رسد، باید به سرعت او را به مراکز درمانی برد.

این مشکل معمولاً از دو یا سه هفتگی شروع می‌شود و در شش هفتگی به اوج خود می‌رسد و از شدت آن در سه تا چهارماهگی کاسته می‌شود.

کودکانی که گرفتار قولنج می‌شوند، در گروه کودکان بسیار حساس و ناآرام قرار می‌گیرند.جالب اینجا است که معمولاً کودکانی که هیچ مشکل جسمی ندارند و حتی به خوبی تغذیه شده‌اند، دچار قولنج می‌شوند.

در بررسی بیش از ۱۲۰۰۰ کودک مشخص شده است که در واقع کودکان مبتلا به قولنج، هنگام تولد بیش از کودکانی که این مشکل را نداشتند، دارای وزن بیشتر و در ضمن از رشد سریع‌تری برخوردار بودند.قولنج زمانی که کودک هیچ مشکل دیگری ندارد، تشخیص داده می‌شود.

بیماری‌هایی مانند عفونت مجرای ادراری، عفونت گوش میانی، زخم قرنیه و یا حتی برفک دهانی ممکن است علائمی شبیه قولنج داشته باشد، اما قولنج نیست.با این حال برای تشخیص صحیح باید کودک را نزد پزشک اطفال برد.

علائم قولنج

اولین چیزی که والدین کودکان مبتلا به قولنج متوجه می‌شوند، نوع گریه آن‌هاست که با گریه‌های معمولی‌شان بسیار فرق دارد او با صدای بسیار بلند شبیه جیغ زدن، گریه می‌کند

به غیر از گریه، علائم فیزیکی دیگری وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد:

* چهره برافروخته

* جمع کردن پا‌ها به سمت شکم و قفسه سینه

* مشت کردن دست‌ها

* به نظر پردرد آمدن صورت کودک

* کش و قوس به کمر و کشیدن گردن

* سفت شدن بدن

* تعریق بسیار

* پا‌های سرد

علت قولنج

علت این مشکل هنوز کاملاً شناخته شده نیست. در گذشته تصور می‌شده است که قولنج ناشی از عوامل گوارشی مانند درد ناشی از نفخ باشد، اما اکنون این تصور رد شده است.

در حقیقت کودک مبتلا معمولاً سالم است و این مشکل اثر بد فیزیکی طولانی مدتی روی کودک ندارد. از طرفی برخی معتقدند پیچیدگی‌های زمان زایمان می‌تواند تأثیر مستقیمی روی کودک و میزان گریه‌های او داشته باشد.در بررسی‌ها مشخص شد که زایمان‌های پراسترس‌تر با گریه‌های بیشتر در ارتباط بوده‌اند.

اثرات قولنج روی کودک و خانواده

کودک مبتلا به قولنج، ممکن است بر ثبات خانواده اثر گذاشته و موجب اضطراب یا افسردگی کوتاه مدت در مادر شود.

همچنین ممکن است مادر یا والدین را به خستگی و یا اضطراب مبتلا کند. در واقع ممکن است گریه مداوم کودک رابطه مستقیمی با اضطراب شدید در مادر، افسردگی پس از زایمان، توقف پیش از موعد شیردهی، مراجعه‌های مکرر به دکتر داشته باشد.

بنابه گفته محققان، ممکن است اثر بدی که گریه‌های طولانی مدت کودک مبتلا بر خانواده می‌گذارد، حتی تا سال‌ها پس از توقف گریه‌ها، نیز ادامه یابد.
سه ماهه اول، مهم‌ترین زمان پیوند میان مادر و کودک است و اگر این زمان به گریه‌های دائمی بگذرد، مادر به جای شناختن کودک خود گرفتار خستگی و ناامیدی می‌شود و به تدریج برقراری ارتباط صحیح میان آن‌ها دچار اختلال می‌شود.


رشد سیستم عصبی کودک نیز مستقیماً با تعامل او با دنیای اطرافش امکان‌پذیر است.وقتی او دائماً دچار اضطراب و بی‌قراری باشد، از سرعت این رشد کاسته می‌شود.

تحقیقات جدید نشان داده است قرار گرفتن کودک در هفته‌های اول زندگی‌اش در معرض اضطراب‌های شدید باعث می‌شود بعد‌ها نتواند به راحتی از پس اضطراب و درد برآید.

چه باید کرد؟
اقدامات زیر در خصوص درمان قولنج بسیار مؤثر است:

کنترل نفخ

نفخ موجب حساسیت بیش از حد کودک می‌شود و به او اجازه خواب راحت و عمیق نمی‌دهد.هنگام شیر دادن به او، حداقل یکبار شیر دادن را متوقف کرده و او را وادار به آروغ زدن کنید. این کار را نیز در پایان شیر خوردن مجدداً انجام دهید. در این کار عجله نکنید. صبر و حوصله به خرج دهید تا بهترین روش انجام این کار را بیاموزید.

سپس کودک خود را به پشت بخوابانید و به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه، پا‌های او را به صورت دوچرخه، تکان دهید. این کار باعث می‌شود تا گاز موجود در معده او خارج شود.

دارو

دارو‌هایی برای درمان قولنج در داروخانه‌ها وجود دارد که می‌توانید با تجویز پزشک اطفال از آن‌ها استفاده کنید.

رژیم غذایی


تحقیقات نشان داده است که فقط ۱۵ درصد از کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، نسبت به غذای مادر خود واکنش نشان می‌دهند. اگر کودک شما از این دسته است، بنابراین به رژیم غذایی خود توجه بسیاری نشان دهید.


بهتر است از خوراکی‌های مشکل‌ساز، مانند لبنیات، شکلات، مرکبات، کافئین، بادام زمینی و سبزیجات برگ‌دار مصرف نکنید.

درمان دستی

درمان‌های دستی مانند کایروپراکتیک (نوعی درمان مشکلات سیستم اسکلتی بدن انسان) و کرانیوساکرال (این درمان، تکنیکی دستی و شکلی آرام‌تر و کم‌خطرتر از درمان‌های با دستکاری استخوان‌های جمجمه و مهره‌ها است) می‌توانند تا حدی از فشار روی مفاصل نخاعی و ماهیچه‌ها بکاهند و بدین ترتیب جریان عصبی از نخاع به قسمت‌های دیگر بدن، تنظیم می‌شود و کودک می‌تواند عملکرد‌های بدن - در این شرایط مجرای گوارشی- خود را به طور مؤثرتری تنظیم کند.

چه زمانی قولنج نیست؟

یکسری علائم وجود دارد که مربوط به قولنج نیست، اما باید به آن‌ها توجه نشان داد:

تب: تب ربطی به قولنج ندارد و وقتی دمای بدن کودک بالا رفته و به ۳۸ تا ۴۰ درجه می‌رسد، باید به سرعت او را به مراکز درمانی برد.

اسهال: اگرچه شکم کودک را دچار درد و ناراحتی می‌کند، اما ربطی به قولنج ندارد.

استفراغ مکرر/ از دست دادن وزن: این دو علائم بسیار جدی هستند و باید بلافاصله مورد توجه قرار بگیرند.

 

#خواب #رژیم غذایی #زایمان #مشکلات #نوزاد
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


رقیب اردوغان: پیروزی او را می پذیرم واکنش رونالدو به سروصدای ایرانی ها مقابل هتل پرتغالی ها! +فیلم ژست متفاوت خانم بازیگر کم پیدا/عکس بازار خودروهای وارداتی به کدام سو می‌رود؟/در ۱۳ سال گذشته چقدر خودرو وارد ایران شد؟ عدالتخواهی بین‌المللی راهبرد جمهوری اسلامی در سیاست خارجی اصلاحات چیزی که نیست! امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران و کمیته ملی پارالمپیک مجارستان بازداشت پسر و داماد آیت الله عیسی قاسم طرح معنادار بهرنگ نامداری؛ ایران یا ویران! مروری بر نتایج روز یازدهم جام جهانی ۲۰۱۸ اردوغان دوباره رئیس جمهور ترکیه شد «زندگی» خاک می‌خورد قاطعانه و شفاف با قاچاق کالا برخورد شود صدور مجوز ۱۶۳ مورد سقط جنین در سال ۹۶ در قم کاش «دلار» جای تیم ملی با پرتغال بازی کند/ این بار هت‌تریک نکنید! ۱2 نسخه خانگی فوق‌العاده برای مبارزه با آکنه و جوش جزئیات تشییع پیکر سردار دایی پور دانلود؛واکنش کریستیانو رونالدو به سر و صدای هواداران ایرانی مقابل هتل محل اقامت بازیکنان تیم ملی پرتغال علت عصبانیت آمریکا از دستگاه قضا /سرگیجه در بازار سکه و ارز/تلاش برای نجات ریال رقابت بیش از 800 داوطلب بردسیری در گروه‌های پنج‌گانه کنکور سراسری کمیسیون‌امنیت‌ملی پیگیر شکارفروشی به خارجی‌ها حمایت مرکز پژوهش‌ها از اصلاح قانون صدور چک ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد خشونت ها در نیجریه جان 86 نفر را گرفت پیش بازی مراکش - اسپانیا؛ ماتادور ها در اندیشه صدرنشینی، مراکشی ها پی اعاده حیثیت رفتار عجیب ناینگولان در اولین برخورد با طرفداران اینتر؛ از جویدن آدامس تا نینداختن شال اینتر دور گردن! کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون در فرانسه انصارالله: توان موشکی یمن رو به افزایش است خلاصه دیدار لهستان و کلمبیا در جام جهانی روسیه +فیلم کسانی که موبایل گران خریده‌اند خسارت بگیرند فرمانده عراقی: آمریکایی‌ها همراه ما در موصل نجنگیدند رسوایی برنامه 2018 صداوسیما در استفاده از مطالب طرفداری بدون ذکر منبع! سوریه تصمیم آمریکا در حمایت از کلاه سفیدها را محکوم کرد ترامپ با پوتین دیدار می کند با خدا معامله کردم/ شهادت در راه اهل بیت آرزو و حق فرزندم بود جزئیات نسبت اشتغال زنان و مردان اخاذی پسر جوان با تهیه فیلم سیاه از دختران جوا تاریخ ملاقات پوتین و ترامپ اعلام شد قطری‌ها هرگز نگفتند میزبانی مشترک با ایران ۸۶ کشته در خشونت‌های مرکز نیجریه اگر حوزه ها علمیه به روز نباشند از قافله پیشرفت عقب می مانند چرا آمریکا به قیام علیه ساختارهای بین‌المللی خودساخته برخاسته است؟ قرارداد کی‌روش با ایران چگونه تمدید شد؟ پایتخت عربستان هدف حمله نیروی موشکی یمن قرار گرفت پیام تسلیت حجت‌الاسلام رشاد در پی درگذشت حجت‌الاسلام حسینی موسوی «گفت‌وگو» باید شنیده شود تقاضای سازمان ثبت اسناد از مردم زنی که بیش از ۶۰۰ مرد را به قتل رساند بواتنگ فکر می‌کند فرانتس بکن بائر است! داوری فیلم‌های اول در بخش «روایت نو» جشنواره «مقاومت»
تصویری از عروسی دو بازیگر سریال تاج و تخت لباس‌های نامتعارف پلیس‌های زن لبنان اسامی برندگان مسابقه «پا به پای آفتاب» اعلام شد قیمت طلا و سکه امروز 3 تیر 97 +جدول فوت خواننده مشهور بختیاری بخاطر بیماری قلبی واژگونی خودروی حامل ورزشکاران در یاسوج روحانی در توچال +عکس خودکشی هوادار لیونل مسی در هند زمین لرزه در زنگی آباد نمایش بازی ایران - پرتغال در ورزشگاه آزادی کریمی: برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی نقش اصلی را وزارت ورزش داشت/ نواقص استادیوم آزادی در پخش بازی پرتغال رفع می‌شود وداع با پیکر مطهر سردار شهید دایی‌پور در معراج شهدا+فیلم و عکس روحانی با لباس ورزشی در توچال+ تصاویر انتقام گیری سیاسی از حریف در جام جهانی/ مهاجمان کوزوو نشان ارتش آزاد را به نمایش گذاشتند (+ عکس) اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» زلزله در بازار طلا و سکه/ دلار 8800 تومان شد + جدول بلیت تماشای بازی ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی ارزان شد تصاویری از بازدید روحانی از تله‌کابین توچال سوتی وحشتناک در یک برنامه ورزشی/فیلم سکه بازهم گران شد/ قیمت سکه امروز 3 تیر 97 رییس جمهوری که دغدغه اقتصادی دارد/بازدید روحانی از تله‌کابین توچال + عکس وداع با شهید مدافع حرم "شاهرخ دایی پور" استاد ایرج اسدی چهره ماندگار ادبی دشتی درگذشت واردات لباس رییس جمهور ممنوع شد عکس‌های متفاوت روحانی در تله کابین توچال لحظات ترور رئیس جمهور زیمباوه دو پیام حضور روحانی در توچال +عکس بازدید رئیس جمهور از تله‌کابین توچال+ تصاویر شروع جنگ اقتصادی توسط آمریکا خشم پوتین از شادی 2 بازیکن سوییس قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 3 تیر 97 + جدول هشدار مدافع سابق تیم ملی درمورد رونالدو پیروزی اردوغان در نظرسنجی آنلاین انتخابات ترکیه نگاهی به مراسم عروسی جان اسنو و ایگریت حضور پر رنگ مردم ترکیه پای صندوق‌های رای دادستان کل کشور: شرمم می‌آید بگویم آن شب در استادیوم آزادی چه گذشت واردات 1339 کالا به کشور ممنوع شد +لیست کالاهای ممنوعه طبق گزارش رسمی ما آسیب‌دیده‌های حادثه ایرانشهر تنها 4 مورد است/قوه قضائیه موضوع را دقیق و سریع پیگیری کند واکنش‌های توییتری به توچال رفتن روحانی +تصاویر لباس آمریکایی روحانی در «توچال» +عکس تمجید کونته از مجید حسینی سرلشکر باقری انتصاب حجت الاسلام و المسلمین ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا را تبریک گفت فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی +جدول تشییع پیکر شهید مرزبان جلال بهبودی طرقی هیچ موتورسیکلت کاربراتوری شماره‌گذاری نمی‌شود/ سهم 80 درصدی عابران پیاده و موتورسواران از تلفات شهری قلعه نویی: آزمون کار 2 بازیکن را برای ما انجام می‌دهد؛ تفکر کی روش این است که از یک سوم تیمش دفاع کند "قبیله گرایی در اتاق اصناف رواج پیدا کرده است" فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی/از خودرو تا پوشاک خبری که لرزه بر اندام آقازاده‌ها انداخت! /ممنوعیت واردات 1400 کالا وشبهه رانت اطلاعاتی/کلاف بی اعتمادی بر سر اقتصاد /شوخی مسئولین با اقتصاد فینال مسابقات تنیس 500 امتیازی هاله 2018؛ پایان شکست ناپذیری فدرر در چمن با شکست مقابل کوریچ

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me