تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:فرهنگی()
کد خبر:16878795
۱۳۹۷/۰۳/۲۲ ۰۷:۰۵

دیوار پیشکش، خانه نا ندارد …

نسخه‌ی قدیمی یکی از خانه‌های تاریخی تهران است؛ خانه‌ای که هر چند در طول دست‌کم 15 سال گذشته، بی‌مهری‌های زیادی را دیده و بعد از گذر عمر صاحب اصلی‌اش، هر روز مکان زندگی یک قشر بوده؛ به حدی که مردم منطقه را نسبت به آمد و شُدهایش معترض کرده بود اما …

زیرزمین خانه بود یا یکی از اتاق‌های طبقه همکف، هر چه که بود حلقه فیلم‌هایی از "دختر لر"، "گاو" و هر چه که پدر و مادرهامان سال‌ها قبل در سینماها با آن‌ها خاطره داشتند را روی هم تلنبار کرده بودند... صدای مردها از طبقه بالای خانه می‌آمد و ما مبهوت حلقه‌های فیلم‌های قدیمی بودیم که هیچ نام و نشانی از استودیو، شرکت یا هر نهاد دیگری نداشتند.

شگفتی انبار کردن این همه فیلم در یک اتاق کوچک بی در و پیکر درست وسط ناف تهران یک طرف و صدای خنده‌ی مردهای غریبه از طبقه بالا آن‌هم در ظهر جمعه‌، ترس را آن‌قدر به جانمان انداخته بود که نفس‌مان در نمی‌آمد. با دست به یکدیگر علامت دادیم برگردیم و راهِ زیرزمین را به مسئولان سینمایی نشان دهیم.

رسیدیم، زنگ زدیم و گفتیم برای نمونه "گاو" را همراه خود داریم، خواستیم به داد آن فیلم‌ها برسند ... حلقه فیلم‌هایی که شاید موزه سینما هم کمتر نسخه‌ای از آن‌ها را داشته باشد، اما انگار خبر نداشتیم که خودِ خانه‌ی بی در و پیکر محله ولی‌آباد هم نسخه‌ای از همان قدیمی‌هاست که گذاشته‌اند خیس بخورد و پایین بریزد در تنهایی خودش...

حالا دست‌کم هفت سال از آن روز می‌گذرد و این نسخه قدیمی امروز در محله «ده ولی‌آباد» تهران است؛ جایی که خیلی‌ها از دست‌کم دو دهه قبل، منطقه‌اش را با نشانی "خانه‌ی قدیمی بدون دیوار" ‌می‌شناسند؛ آدرسی که امروز نامی آشنا دارد، خانه‌ی منسوب به "ظهیرالاسلام" که مالک‌اش "سپهدارِ اعظم" قاجارها بوده.

پیچ‌شمیران، تقاطع خیابان‌های قائدی و «ولی‌آباد»؛ جایی‌که «محمدولی خلعتبری» معروف به «محمدولی‌خان تُنِکابُنی» پس از استبداد صغیر و فتح تهران در همان زمان که سه دوره نخست‌وزیر ایران بود و احمدشاه به او لقب «سپهدار اعظم» داد، زندگی می‌کرد؛ خانه‌ای دوقُلو با معماری کاملا مشابه، درست مقابل‌ خود و در چند قدمی‌اش.‌ قرینه‌ای که حالا یک قُل خود را به‌خاطر بی‌توجهی‌ها، فکرهای پرسود و درآمدزا و ساخت برج‌های بی‌قواره‌ی شهری از دست داده است.
خانه سردار تنکابنی در سال‌هایی که دور

حدود ۱۸ سال قبل کارگرهای شهرداری، دیوارهای خانه راخراب کردند و در آن مستقر شدند. تا امروز که خانه، دیگر نه تزئیناتِ خاصی دارد، نه بدنه‌ی قاجاری تقریبا سالمی. فقط مالک بنا یعنی "تامین اجتماعی" انگار پای سر پا ماندن خانه ایستاده تا شاید روزی مکانی برای برگزاری مراسم‌های تشریفات این سازمان داشته باشد.

هر چند در طول سال‌هایی که نام این خانه به زبان رسانه‌ها افتاده فقط یک جداره‌ی قاجاری به چشم می‌آید و حوضی که کبوترها را سیراب می‌کرده، اما خوشبختانه امروز بدنه‌ی اصلی خانه‌ی «سردار تنکابنی» پابرجاست و از یکی دو سال قبل زمزمه‌هایی برای مرمت‌اش شنیده می‌شود، حتی تا همین روزهای آخرسالِ قبل هم، فقط داربست‌ها مهمان خانه بودند، اما بالاخره مرمت شروع شده و این بار عزم جدی برای سرپا نگه داشتن خانه‌ی خاطرات مردم ولی‌آباد تهران وجود دارد.

البته اواسط آذرماه ۱۳۹۴، علی‌محمد سعادتی، قائم مقام وقت شهرداری منطقه ۱۲ تهران، خبر داد که «خانه نیمه‌ مخروبه قاجاری منسوب به «ظهیرالاسلام» با پیگیری شهرداری منطقه ۱۲ و اخذ حکم قضایی برای جلوگیری از تخریب بیشتر و همچنین مناسب‌سازی محیطی شهر، مسقف خواهد شد.»

او در آن زمان اعلام کرده بود: «به دنبال مکاتبات مکرر با تامین اجتماعی و درخواست تعیین وضعیت عمارت منسوب به «ظهیرالاسلام» و نبود پاسخگویی، شهرداری به این نتیجه رسید برای حفظ و جلوگیری از تخریب بیشتر عمارت و رفع خطر برای عموم شهروندان و همچنین عدم اسکان موقت افراد کارتن‌خواب در خانه مذکور، نسبت به اخذ حکم قضایی اقدام کند. در مرحله اول شهرداری نسبت به ایجاد سقف موقت و کاذب برای جلوگیری از تخریب بیشتر عمارت ظهیرالاسلام اقدام و سپس نسبت به محصور سازی فضای پیرامونی اقدام می‌کند.»
خانه سردار تنکابنی در آغاز راه مرمت

و حالا بعد از این همه سال، وضعیت جداره‌های خانه تغییر کرده، سقف دیگری روی خانه پوشانده‌اند و پای داربست‌ها را محکم‌ترکرده‌اند، انگار مالک خانه تصمیم به ساماندهی و مرمت خانه گرفته است.

شاید بعد از این همه سال که حتی کبوترهای خانه آبی برای تشنگی‌شان نداشتند، امروز بتوانند سرپناهی ایمن برای ان فراهم کنند.
خانه سردار تنکابنی قبل از تخریب دیوارهایش

احمدرضا حشمتی، ناظر میراث فرهنگی در مرمت و ساماندهی این خانه‌ی تاریخی است که بعد سال‌ها بالاخره قرار است روی خوشی را هم ببیند.

او درباره آخرین وضعیت این خانه تاریخی که مالکیت‌اش را "تامین اجتماعی" برعهده دارد، به ایسنا توضیح می‌دهد: در جلساتی که در طول چند سال گذشته برای بررسی وضعیت این خانه برگزار شد؛ بیشترین بحث، مرمت بنا درست مشابه وضعیت اول آن بود، حتی دنبال عکس‌های قدیمی خانه هم رفتیم و توانستیم عکس‌هایی از دیوار قدیمی مجموعه را قبل از تخریب پیدا کنیم.

وی بازسازی عین به عین خانه را یکی از نکات تمرکز شورای فنی میراث فرهنگی می‌داند و می‌گوید: در مورد کاربری بنا نیز بعد از بررسی گزینه‌هایِ مختلفِ تبدیل فضا به مکانی برای برگزاری مراسم‌های "تشریفات" تامین اجتماعی تائید شد. کاربریِ برازنده‌ی این مکان که رفت‌وآمد زیادی نیز به آن انجام نشود، تا از تخریب‌های بعدی آن هم جلوگیری شود.

حشمتی با اشاره به راه‌اندازی کارگاهِ مرمت این بنای تاریخی در اسفند سال گذشته، اظهار می‌کند: پیمکانکار پروژه با گمانه‌زنی در فضا، تا کنون به چند سازه‌ی متفاوت رسیده است. از یک سو خوشبختانه پی‌دیوار مجموعه به دست آمد که می‌توان شکل دیوار، ابعاد متریال و عرض و جنس مصالح را به طور کامل مشخص کرد و از سوی دیگر فضاهایی مانند آب انبار، سرویس بهداشتی و تنپوشه (لوله های سفالی هستند که با اتصال و کنارهم قرار گرفتن تبدیل به لوله می‌شوند و برای عبور مسیر آب از آنها استفاده می‌شود) هایی که آب قنات را هدایت می‌کنند، به دست آمده است.

وی نخستین اولویت پس از به دست آمدن این سازه‌ها را بازسازی دیوار قدیمی محوطه می‌داند و ادامه می‌دهد: براساس براورد اولیه مرمت این بنا چیزی حدود دو سال طول می‌کشد تا طرح به صورت صد درصدی اجرائی شود.

او با تاکید بر این‌که سال گذشته برای محافظت بنا از گزند باران و نزولات آسمانی در فصل‌های بارندگی قرار شد قبل از هر کاری پوششی به وسیله داربست و پارچه برزنتی به صورت سقف کاذب روی بنا احداث شود، ادامه می‌دهد: قطعا پس از شروع عملیات مرمت و به منظور تعویض سقف طبقه دوم باید داربست جمع‌آوری شده و سقف جدید با همان متریال اصلی بازسازی و در بخش‌هایی مرمت شود.

این کارشناس مرمت با بیان این‌که این بنای تاریخی در سال ۹۲ به صورت اضطراری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و در اردیبهشت ۱۳۹۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است، اظهار می‌کند: این پروژه ابتدا قرار بود توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی در قالب عامل چهارم (به صورت نماینده تام‌الاختیار سازمان تامین‌اجتماعی) این پروژه را هدایت کند، ولی قبل از عقد قرارداد با مشاور و پیمانکارِ پژوهشگاه تصمیم به خروج از این پروژه را گرفت، که از آن پس سازمان تامین اجتماعی به همراه یک بخش خصوصی و اداره کل میراث فرهنگی استان تهران هدایت پروژه را به عهده گرفتیم.
خانه سردار تنکابنی در آغاز راه مرمت

وی که مشاور میراث فرهنگی در مرمت این بنای تاریخی است، ادامه می‌دهد: آن بنای تاریخی مربوط به یک دوره گزار از معماری دوره قاجار به دوره پهلوی است که سبک آن کاملا با معماری دوره قاجار متفاوت است، از سوی دیگر در عین حال یک مجموعه کوشک مشابه بناهای دوره قاجار است.

حشمتی با اشاره به تغییراتی که در طول سال‌های گذشته در این بنا ایجاد شده است، تاکید می‌کند: امیدواریم بتوانیم خطوط اصلی بنا را پیدا کنیم، هرچند قصد پاک کردن این تغییرات را نداریم، بلکه می‌خواهیم این خطوط و سلسله تغییرات آن را به صورت علمی ثبت کنیم.

این کارشناس مرمت اظهار می‌کند: فعلا در حال پیدا کردن خطوط اصلی بنا، تراز تیرها، پی‌کنی، مسیرهای جریان آب به آب‌نماها و آب‌انبارها و الحاقات هستیم و با توجه به یافت شدن ابعاد وارتفاع دیوار محوطه بازسازی آن شروع شده است که باتوجه به پیش‌رو بودن فصل بهار و تابستان امیدواریم مرمت سرعت خوبی بگیرد.

وی با بیان این‌که تاکنون حدود پنج درصد کار پیش رفته است، اضافه می‌کند: در مراحل اولیه مرمت کُند پیش می‌رود، اما پس از مدتی سرعت منطقی به خود می‌گیرد که امیدواریم امسال پوشش دو طبقه را به پایان برسانیم.

او مدت زمان قرارداد را ۱۰ ماهه اعلام می‌کند و می‌گوید: با این وجود بعید است که در این مدت کار به پایان برسد، چون در مرمت کیفیت را فدای سرعت نمی‌کنیم.

حشمتی اما از وجود فیلم‌های قدیمی در زیرزمین خانه اطلاعی ندارد و می‌گوید: در همه‌ی زمان‌هایی که به این بنا برای سرکشی و نظارت بر مرمت رفت و آمد داشته، چنین چیزی ندیده است.
خانه سردار تنکابنی در سال‌های گذشته

در پرونده‌ی ثبت اضطراری که سال‌ها قبل برای این بنای تاریخی تهیه شد، نام پورنده را «معرفی خانه قدیمی سمیعی، خیابان هدایت» ثبت کرده و نوشته‌اند؛ ساختمانی در دو طبقه شامل زیرزمین و همکف و دارای طرحی برونگرا بوده که همه فضا در اطراف تالار مرکزی ساختمان احداث شده و نمای ساختمان آجری و گچی بوده است.

در این پرونده ثبتی ۹ صفحه‌ای که فقط دو برگه توضیحات دارد و هیچ اطلاعاتی درباره مالک بنا در ان ثبت نشده، تاکید شده حدود ۸۰ درصد بنا در سلامت است، و مخاطرات متوجه این بنا رهاشدگی و خطرات ناشی از عدم رسیدگی به موقع به ساختمان است، عواملی که معمولا باعث تخریب کامل یک بنای تاریخی می‌شود.

حتی در آن پرونده‌ی ثبتی، عملکردهای متصور آن را خانه فرهنگ محله، نمایشگاه، مهمان سرای نهادهای دولتی، شهردای ناحیه، انجمن خوشنویسان و مرکز اموزش فنی و حرفه‌ای بانوان اعلام کرده‌اند.

این خبر را به اشتراک بگذارید


جواد یساری هیچ وقت ممنوع الکار نبوده بهترین بازیکن دیدار لهستان-کلمبیا مشخص شد ترامپ خواستار اصلاح و تصویب قوانین مهاجرتی شد فرایند مهاجرت قانونی به کشور تسهیل می‌شود/ همکاری‌های مستحکم مرزی میان ایران و ترکیه از «توقف سفارش خرید سکه آتی پس از جهش سکه نقدی» تا «وام ۴۰۰ میلیون دلاری بانک جهانی به چین» واعظی سکوت کرد؛ محتوای نامه محرمانه روحانی به اتحادیه اروپا چیست؟ اپل کیبوردهای خراب مک‌بوک‌ها را مجانی تعمیر می‌کند ۱۱ نکته کلیدی در خرید لوستر نیایش های سجاد سامانی با خداوند در" سالیان" پیش بازی مراکش - اسپانیا؛ ماتادور ها در اندیشه صدرنشینی، مراکشی ها پی اعاده حیثیت رمز پیروزی سپاه اسلام در جنگ احزاب چه بود؟ رقیب اردوغان: پیروزی او را می پذیرم واکنش رونالدو به سروصدای ایرانی ها مقابل هتل پرتغالی ها! +فیلم ژست متفاوت خانم بازیگر کم پیدا/عکس بازار خودروهای وارداتی به کدام سو می‌رود؟/در ۱۳ سال گذشته چقدر خودرو وارد ایران شد؟ عدالتخواهی بین‌المللی راهبرد جمهوری اسلامی در سیاست خارجی اصلاحات چیزی که نیست! امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران و کمیته ملی پارالمپیک مجارستان بازداشت پسر و داماد آیت الله عیسی قاسم طرح معنادار بهرنگ نامداری؛ ایران یا ویران! مروری بر نتایج روز یازدهم جام جهانی ۲۰۱۸ اردوغان دوباره رئیس جمهور ترکیه شد «زندگی» خاک می‌خورد قاطعانه و شفاف با قاچاق کالا برخورد شود صدور مجوز ۱۶۳ مورد سقط جنین در سال ۹۶ در قم کاش «دلار» جای تیم ملی با پرتغال بازی کند/ این بار هت‌تریک نکنید! ۱2 نسخه خانگی فوق‌العاده برای مبارزه با آکنه و جوش جزئیات تشییع پیکر سردار دایی پور دانلود؛واکنش کریستیانو رونالدو به سر و صدای هواداران ایرانی مقابل هتل محل اقامت بازیکنان تیم ملی پرتغال علت عصبانیت آمریکا از دستگاه قضا /سرگیجه در بازار سکه و ارز/تلاش برای نجات ریال رقابت بیش از 800 داوطلب بردسیری در گروه‌های پنج‌گانه کنکور سراسری کمیسیون‌امنیت‌ملی پیگیر شکارفروشی به خارجی‌ها حمایت مرکز پژوهش‌ها از اصلاح قانون صدور چک ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد خشونت ها در نیجریه جان 86 نفر را گرفت پیش بازی مراکش - اسپانیا؛ ماتادور ها در اندیشه صدرنشینی، مراکشی ها پی اعاده حیثیت رفتار عجیب ناینگولان در اولین برخورد با طرفداران اینتر؛ از جویدن آدامس تا نینداختن شال اینتر دور گردن! کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون در فرانسه انصارالله: توان موشکی یمن رو به افزایش است خلاصه دیدار لهستان و کلمبیا در جام جهانی روسیه +فیلم کسانی که موبایل گران خریده‌اند خسارت بگیرند فرمانده عراقی: آمریکایی‌ها همراه ما در موصل نجنگیدند رسوایی برنامه 2018 صداوسیما در استفاده از مطالب طرفداری بدون ذکر منبع! سوریه تصمیم آمریکا در حمایت از کلاه سفیدها را محکوم کرد ترامپ با پوتین دیدار می کند با خدا معامله کردم/ شهادت در راه اهل بیت آرزو و حق فرزندم بود جزئیات نسبت اشتغال زنان و مردان اخاذی پسر جوان با تهیه فیلم سیاه از دختران جوا
تصویری از عروسی دو بازیگر سریال تاج و تخت لباس‌های نامتعارف پلیس‌های زن لبنان اسامی برندگان مسابقه «پا به پای آفتاب» اعلام شد قیمت طلا و سکه امروز 3 تیر 97 +جدول فوت خواننده مشهور بختیاری بخاطر بیماری قلبی واژگونی خودروی حامل ورزشکاران در یاسوج روحانی در توچال +عکس خودکشی هوادار لیونل مسی در هند زمین لرزه در زنگی آباد نمایش بازی ایران - پرتغال در ورزشگاه آزادی کریمی: برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی نقش اصلی را وزارت ورزش داشت/ نواقص استادیوم آزادی در پخش بازی پرتغال رفع می‌شود وداع با پیکر مطهر سردار شهید دایی‌پور در معراج شهدا+فیلم و عکس روحانی با لباس ورزشی در توچال+ تصاویر انتقام گیری سیاسی از حریف در جام جهانی/ مهاجمان کوزوو نشان ارتش آزاد را به نمایش گذاشتند (+ عکس) اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» زلزله در بازار طلا و سکه/ دلار 8800 تومان شد + جدول بلیت تماشای بازی ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی ارزان شد تصاویری از بازدید روحانی از تله‌کابین توچال سوتی وحشتناک در یک برنامه ورزشی/فیلم سکه بازهم گران شد/ قیمت سکه امروز 3 تیر 97 رییس جمهوری که دغدغه اقتصادی دارد/بازدید روحانی از تله‌کابین توچال + عکس وداع با شهید مدافع حرم "شاهرخ دایی پور" استاد ایرج اسدی چهره ماندگار ادبی دشتی درگذشت واردات لباس رییس جمهور ممنوع شد عکس‌های متفاوت روحانی در تله کابین توچال لحظات ترور رئیس جمهور زیمباوه دو پیام حضور روحانی در توچال +عکس بازدید رئیس جمهور از تله‌کابین توچال+ تصاویر شروع جنگ اقتصادی توسط آمریکا خشم پوتین از شادی 2 بازیکن سوییس قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 3 تیر 97 + جدول هشدار مدافع سابق تیم ملی درمورد رونالدو پیروزی اردوغان در نظرسنجی آنلاین انتخابات ترکیه نگاهی به مراسم عروسی جان اسنو و ایگریت حضور پر رنگ مردم ترکیه پای صندوق‌های رای دادستان کل کشور: شرمم می‌آید بگویم آن شب در استادیوم آزادی چه گذشت واردات 1339 کالا به کشور ممنوع شد +لیست کالاهای ممنوعه طبق گزارش رسمی ما آسیب‌دیده‌های حادثه ایرانشهر تنها 4 مورد است/قوه قضائیه موضوع را دقیق و سریع پیگیری کند واکنش‌های توییتری به توچال رفتن روحانی +تصاویر لباس آمریکایی روحانی در «توچال» +عکس تمجید کونته از مجید حسینی سرلشکر باقری انتصاب حجت الاسلام و المسلمین ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا را تبریک گفت فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی +جدول تشییع پیکر شهید مرزبان جلال بهبودی طرقی هیچ موتورسیکلت کاربراتوری شماره‌گذاری نمی‌شود/ سهم 80 درصدی عابران پیاده و موتورسواران از تلفات شهری قلعه نویی: آزمون کار 2 بازیکن را برای ما انجام می‌دهد؛ تفکر کی روش این است که از یک سوم تیمش دفاع کند "قبیله گرایی در اتاق اصناف رواج پیدا کرده است" فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی/از خودرو تا پوشاک خبری که لرزه بر اندام آقازاده‌ها انداخت! /ممنوعیت واردات 1400 کالا وشبهه رانت اطلاعاتی/کلاف بی اعتمادی بر سر اقتصاد /شوخی مسئولین با اقتصاد فینال مسابقات تنیس 500 امتیازی هاله 2018؛ پایان شکست ناپذیری فدرر در چمن با شکست مقابل کوریچ

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me