تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16905813
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۰۰:۰۱

ترمیم شکاف حقوق بازنشسته‌ها

تصمیم دولت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری برای اجرا ابلاغ شد. پس از ۱۱ سال از تصویب قانون خدمات کشوری، امتیازات گروه‌های شغلی گوناگون ارتقا یافت تا بخشی از شکاف ایجاد شده بین کارکنان شاغل و بازنشسته دولت پر شود. بر اساس ابلاغیه جدید، گروه‌های شغلی اول و دوم دولتی(با کمترین دریافتی) مشمول بیشترین افزایش امتیاز شده و امتیاز حقوق آنان به بیش از ۲ برابر افزایش یافت. کمترین افزایش امتیاز نیز برای گروه ۲۰ شغلی اعمال شده که حدود ۱۰ درصد بوده است.

غائله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

پس از سال‌ها اعتراض بخش عمده‌ای از بازنشستگان، بالاخره در سال جاری این غائله خاتمه پیدا کرد و دولت تصمیم به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری گرفت. البته یک بار در قانون خدمات کشوری در سال ۱۳۸۶، ضریب حقوق بازنشستگان ارتقا یافت تا اندکی از فاصله ایجاد شده بین حقوق بازنشستگان و شاغلین هم‌رده کاسته شود، اما طی این سال‌ها بار دیگر حقوق شاغلین بر حقوق بازنشستگان فزونی قابل توجهی یافت. دلیل آن هم افزایش‌های سالانه شدیدتر شاغلین نسبت به بازنشستگان بوده است. چرا که در هر سال حقوق بازنشستگان تنها یک‌بار و در هنگام بستن بودجه افزایش می‌یافت و در مقابل حقوق شاغلین در طی سال نیز با افزایش روبه‌رو می‌شد که دلیل آن رشد فوق‌العاده‌های گوناگونی است که به کارمندان دولتی پرداخت می‌شود. حقوق فرد بازنشسته‌ای که ۳۰ سال خدمت کرده است، معادل میانگین حقوق و مزایایی است که در ۲ سال پایانی خدمت خود دریافت کرده بود. از اینرو حقوق افراد شاغل شتاب بیشتری نسبت به افراد بازنشسته یافته بود و هنگامی که شکاف به سطح قابل‌ملاحظه‌ای رسید، میزان اعتراضات بازنشستگان نیز افزایش یافت. همین امر زمینه افزایش امتیاز حقوق بازنشستگان را پس از ۱۱ سال مهیا کرد.

تصمیم هیات دولت

هیات دولت اردیبهشت ۱۳۹۷، به پیشنهاد مشترک سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور در ماده ۳ تصویب‌نامه خود مساله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، موظفین و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح را گنجاند. این همسان‌سازی پس از اعمال درصد افزایش حقوق سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ و مطابق با جداولی است که روز گذشته رسانه‌ای شده است. هرچند این جداول طبق تصویب هیات دولت باید تا پایان اردیبهشت ماه برای اجرا ابلاغ می‌شد، اما به هر حال با یک تاخیر حدودا یک ماهه این جداول برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ شد تا روند اجرایی افزایش حقوق بازنشستگان آغاز شود.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان

در ابلاغیه جدید افزایش حقوق بر اساس افزایش امتیازات اعمال خواهد شد. میزان افزایش امتیازات برای گروه‌های شغلی مختلف متفاوت است. گروه‌های گوناگون شغلی براساس مقاطع تحصیلی بازنشستگان، نوع و حساسیت شغل، اهمیت وظایف، میزان مسوولیت‌ها و برحسب رسته‌ها و رشته‌های مختلف شغلی که درآن خدمت کرده‌اند، تعیین می‌شود. این دسته‌بندی برای نیروهای مسلح به‌طور مجزا و بر اساس درجه نظامی و برای بازنشستگان قضایی نیز به شیوه‌ای دیگر انجام می‌شود. همچنین اساتید دانشگاه و اعضای هیات علمی نیز براساس مرتبه علمی درجه‌گذاری می‌شوند. هر چه گروه شغلی یا مرتبه شغلی بازنشسته‌ای پایین‌تر باشد به معنی این است که میزان حقوق دریافتی او نیز کمتر بوده است. بر اساس اطلاعیه‌ای که پیش‌تر دولت اعلام کرده بود، حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین‌اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۷، معادل۱۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش می‌یابد. همچنین حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان یک میلیون و ۱۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده بود و حداکثر حقوق آنان نیز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی، یعنی حدود ۷ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان تعیین می‌شود. اما برای بازنشستگانی با ۳۰ سال خدمت که پس از افزایش سالانه و همسان‌سازی، حقوق آنها کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود، دولت اجازه داد تا حقوق این افراد به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ارتقا یابد. در مورد سقف حقوقی نیز برای اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی قاعده نیست و این افراد از سقف حقوق مستثنی هستند.

بر اساس دستور هیات دولت، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، موظفین و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح پس از اعمال درصد افزایش حقوق سال ۱۳۹۷ نسبت به حقوق سال ۱۳۹۶، اعمال خواهد شد که با ضریب حقوق یک‌هزار و هفتصد و نود و هفت (۱,۷۹۷)‌ ریال اعمال می‌شود. بررسی ابلاغیه صادرشده نشان می‌دهد که بیشترین افزایش امتیاز برای گروه‌های پایین‌تر اعمال شده است. طوری که برای گروه‌های اول و دوم شغلی که حقوق پایین‌تری نسبت به سایر گروه‌ها دریافت می‌کردند، امتیاز شغلی به بیش از ۲ برابر ارتقا یافته است. هر چه گروه شغلی بالاتر می‌رود، میزان افزایش امتیاز نیز کاهش پیدا می‌کند، طوری که میزان افزایش امتیاز برای گروه شغلی بیستم، تنها ۱۰ درصد بوده است. این رویه برای گروه‌های قضایی و نظامی نیز رعایت شده است. مثلا برای مربی میزان افزایش امتیاز ۳۱ درصد بوده در حالی که میزان افزایش امتیاز برای مرتبه استاد ۲۱ درصد گزارش شده است. در مورد مقامات نیز کمترین افزایش امتیاز حقوق برای معاون اول رئیس‌جمهور، نواب رئیس‌مجلس و اعضای شورای نگهبان اعمال شده که ۱۷ درصد بوده است. در مقابل گروه مقامات الف که همان معاونان وزیر هستند، مشمول افزایش امتیاز ۲۳ درصدی شده‌اند. این‌طور به نظر می‌آید که برای مقامات بند هـ (روسای سه قوه) افزایش امتیازی در نظر گرفته نشده است.

برای محاسبه میزان افزایش حقوق در هر گروه می‌توان فرض کرد که حقوق بازنشسته‌ها از دو عامل «افزایش ضریب حقوق» و «افزایش امتیاز» تغییر کرده و تحت تاثیر فاکتور دیگری قرار ندارد. با این فرض گروه شغلی اول و دوم بیشترین افزایش حقوق را در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته تجربه می‌کنند که بیش از ۸۰۰ هزار تومان است. در مقابل گروه شغلی بیستم کمترین افزایش حقوق را بین تمامی گروه‌های دولتی تجربه خواهند کرد که رقمی معادل ۳۷۰ هزار تومان است.

 

06-01

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


کشته شدن 4 نظامی لیبی در انفجار تروریستی تغییر الگوی مصرف، راه مقابله با بحران کم آبی سازمان ملل با حمایت از برجام علیه یکجانبه گرایی ترامپ بایستد تأملی بر قوانین جابه‌جایی پناهندگان افغانستانی در ایران دولت برای رفع نابسامانی‌های اقتصادی نیاز به مدیریت جهادی و انقلابی دارد واکاوی ابعاد جدید پروژه عادی‌سازی روابط میان اعراب و صهیونیسم شمارش معکوسِ بطلان آخرین کارت ایالات متحده برای بازی در سوریه برای ارزیابی رفتارهای آمریکا، رفتار nike با ایران کافی است کی‌روش: با صعود به مرحله دوم باید به بازیکن‌های ایران تعظیم کرد اینفوگرافیک | افزایش صادرات کالا در 2 ماهه نخست سال 97 جشنواره ملی و کنگره بین المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکی برگزار می‌شود نامه اصلاح طلبان برای مذاکره مستقیم با آمریکا برخلاف خواستگاه عمومی است/ 22 بهمن و روز قدس رفراندوم سالانه جمهوری اسلامی است اتحادیه اروپا علیه آمریکا وارد عمل شد نفقه زنان شاغل چگونه محاسبه می‌شود؟ از تصویب لایحه اخذ وام از آمریکا تا ریاست مجدد کاظم جلالی بر مرکز پژوهش‌های مجلس مربی لبنانی فوتبال: تیم ایران یک تیم با شخصیت و آینده روشن است برای خرید پژو 405 چقدر باید هزینه کرد؟ شلوغی در «کُنج اقامه» / آمریکا، فرانسه و انگلیس در حال کشتار مردم یمن/ نگاهی به 4 شهید موتلفه پس از 53 سال/ رژیم صهیونیستی چگونه «محو» می‌شود؟ بخاطر اختلافی که با خواهرمان داشتیم با روسری خفه‌اش کردیم مرد عقیم، برای دریافت دیه فرزندش به دادگاه مراجعه کرد! توئیت راموس برای زنان ایران چالش بخش کشاورزی گلستان/ کشت شالی خطری جدی برای آب استان گلستان است ترزا می: از دیدن تصاویر جداسازی کودکان مهاجر از والدینشان در آمریکا شوکه شدم فرانسه درصدد پیروزی مقابل پرو/ تقابل جذاب یاران مسی و کروات‌ها در جام جهانی راز جذابیت جام جهانی چیست؟ گلایه آیت‌الله معلمی به ترویج تفکر شاهنشاهی در قائم‌شهر تصاویری از شادی مردم تهران پس از بازی دیدنی تیم ملی ایران و اسپانیا کدام اعضای اقتصادی دولت در معرض تغییر هستند؟ مرد عقیم، برای دریافت دیه فرزندش به دادگاه مراجعه کرد! حجت‌الاسلام قرائتی: خاک حوزه و دانشگاه را باید عوض کرد/ هیچ‌گاه روزنامه نمی‌خوانم و فیلم نمی‌بینم شوخی با سبک بازی ایران مقابل اسپانیا عکسی قدیمی و بامزه از خانم بازیگر پرحاشیه همه ما زمانی مهاجر بوده‌ایم واکنش قائم‌مقام شبکه 3 به قهر فردوسی‌پور از برنامه لایحه برگزیت دولت انگلیس تصویب شد جزئیات تازه از پرونده وزیر اسرائیلی متهم به جاسوسی برای ایران توافق سران اروپا برای محدود کردن شمار مهاجران خرازی با نخست وزیر واتیکان دیدار و گفتگو کرد فیلم/ روایت رهبر انقلاب از سیاست ظالمانه مهاجرتی در آمریکا چگونه گرمازدگیتان را درمان کنید؟ تمجید از تیم ملی فوتبال در صفحه اول روزنامه‌ها کشته شدن چهار نظامی لیبی در انفجار انتحاری راهکارهایی برای صرفه جویی در مصرف آب نمرات بازیکنان تیم ملی فوتبال ایران مقابل اسپانیا پست همایون شجریان درباره استاد شجریان ازدواج همجنسگرایان در خانواده سلطنتی انگلیس چالش‌های اتاق فکر در ایران چه زمانی و با چه پولی خانه بخریم؟ اعمال سهمیه می‌تواند عدالت آموزشی را در کشور زیر سئوال ببرد مرگ مشکوک زنی که با مردگلفروش رابطه داشت
پول؛ دلیل لغو حضور کارلوس پویول در برنامه فردوسی پور حضور پویول در برنامه 2018 لغو شد لادن طباطبایی در شبکه «من و تو» بدون حجاب لایی دیدنی وحید امیری به پیکه +فیلم عادل قهر کرد؛ پویول آواره شد! گلایه‌های فردوسی پور بخاطر جلوگیری از حضور کارلوس پویول در رسانه ملی +فیلم غیبت عجیب عادل فردوسی پور در بخش اول برنامه 2018 پویول نشد، عادل قهر کرد، درب آزادی باز شد؟ بازتاب جهانی بازی دلاورانه ایران مقابل اسپانیا (عکس) کارلوس پویول در تهران /عکس گربه روسی برنده دیدار ایران - اسپانیا را پیش بینی کرد حضور پویول در برنامه فردوسی‌پور لغو شد بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه در آاس (عکس) چهره‌ها در شبکه‌های اجتماعی (706) مرگ سه عضو یک خانواده در حادثه رانندگی اولین سؤالی که بد از مرگ از انسان پرسیده می‌شود/راه حلی برای رفع تنگدستی ماجرای قهر ناگهانی فردوسی پور از تلویزیون واکنش چهره‌ها به باخت پیروزمندانه تیم ملی فوتبال ایران در مقابل ستارگان اسپانیا +تصاویر فردوسی پور: نمی‌دانم به پویول چه بگویم غیبت مشکوک عادل فردوسی‌پور در استودیو 2018 گربه پیشگو روسی برنده دیدار ایران و اسپانیا را معرفی کرد حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی+فیلم حمایت مالی اروپا از ارتقای سه محصول کشاورزی ایران ارقام پیشنهادی افزایش تولید نفت اوپک نمی‌تواند واقعی باشد کمتر سه ساعت تا بازی اسپانیا و ایران/ استقبال خوب هواداران+تصاویر دیوارنگاره جدید میدان ولیعصر (عج) منقش به «با هم قهرمانیم» شد+ عکس پاسخ منفی استقلال به درخواست جپاروف دبیرکل مقاومت اسلامی نُجَباء: � مستشاران آمریکایی از ابتدای جنگ سوریه در کنار تروریست‌ها بودند حواشی 2018 ادامه دارد/غیبت عجیب عادل فردوسی پور در بخش اول برنامه حضور پویول در برنامه فردوسی پور بعلت نامعلوم لغو شد پیش بازی فرانسه - پرو؛ بازی مرگ و زندگی برای پرو ماجرای قهر عادل فردوسی پور از برنامه "2018" چه بود؟ پویول نشد، عادل قهر کرد، استادیوم آزادی باز شد حضور پویول در برنامه فردوسی‌پور لغو شد؟ غیبت مشکوک عادل فردوسی‌پور در استودیو 2018 رسانه‌های اسرائیلی مطرح کردند: پیروزی اطلاعاتی ایران علیه اسرائیل با استفاده از یک وزیر اسرائیلی حضور پویول در برنامه فردوسی‌پور لغو شد عکس دسته جمعی چهره‌ها در جام جهانی روسیه دانلود؛ گل مردود ایران مقابل اسپانیا با گزارش عربی رئوف خلیف بازگشت عادل به برنامه 2018/ فردوسی پور: متاسفم و عذرخواهی می‌کنم با رئیس قوه قضائیه برای رفع مشکلات دانشجویان اغتشاشات اخیر مذاکره کرده‌ام پرتغال با چاشنی شانس 3 امتیاز گرفت/ بعد از مصر مراکش هم خداحافظی کرد استوری فیفا برای بازی ایران و اسپانیا+عکس دستور رئیس جمهور برای توقف گرانی‌ها رونالدو: از گلزنی خوشحالم اما مهم پیروزی بود مجری خبرساز این روزهای تلویزیون کیست؟ نقض یکی از شروط قبولی در دوره دکتری توسط دانشگاه‌ها/ افرادی وارد دوره دکتری می‌شوند که صلاحیت علمی ندارند زینب طاهری بازداشت شد واقعه تکان دهنده پیرانشهر و ناگفته‌های 3 مقام آگاه قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 30 خرداد 97 + جدول

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me