تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:پارس
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16909127
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۰۷:۱۵

همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برای اجرا ابلاغ شد

شکاف به‌وجودآمده بین حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با کارکنان فعلی ترمیم شد.
به گزارش پارس نیوز، 

تصمیم دولت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری برای اجرا ابلاغ شد. پس از ۱۱ سال از تصویب قانون خدمات کشوری، امتیازات گروه‌های شغلی گوناگون ارتقا یافت تا بخشی از شکاف ایجاد شده بین کارکنان شاغل و بازنشسته دولت پر شود. بر اساس ابلاغیه جدید، گروه‌های شغلی اول و دوم دولتی(با کمترین دریافتی) مشمول بیشترین افزایش امتیاز شده و امتیاز حقوق آنان به بیش از ۲ برابر افزایش یافت. کمترین افزایش امتیاز نیز برای گروه ۲۰ شغلی اعمال شده که حدود ۱۰ درصد بوده است.

غائله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

پس از سال‌ها اعتراض بخش عمده‌ای از بازنشستگان، بالاخره در سال جاری این غائله خاتمه پیدا کرد و دولت تصمیم به همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشگری و کشوری گرفت. البته یک بار در قانون خدمات کشوری در سال ۱۳۸۶، ضریب حقوق بازنشستگان ارتقا یافت تا اندکی از فاصله ایجاد شده بین حقوق بازنشستگان و شاغلین هم‌رده کاسته شود، اما طی این سال‌ها بار دیگر حقوق شاغلین بر حقوق بازنشستگان فزونی قابل توجهی یافت. دلیل آن هم افزایش‌های سالانه شدیدتر شاغلین نسبت به بازنشستگان بوده است. چرا که در هر سال حقوق بازنشستگان تنها یک‌بار و در هنگام بستن بودجه افزایش می‌یافت و در مقابل حقوق شاغلین در طی سال نیز با افزایش روبه‌رو می‌شد که دلیل آن رشد فوق‌العاده‌های گوناگونی است که به کارمندان دولتی پرداخت می‌شود. حقوق فرد بازنشسته‌ای که ۳۰ سال خدمت کرده است، معادل میانگین حقوق و مزایایی است که در ۲ سال پایانی خدمت خود دریافت کرده بود. از اینرو حقوق افراد شاغل شتاب بیشتری نسبت به افراد بازنشسته یافته بود و هنگامی که شکاف به سطح قابل‌ملاحظه‌ای رسید، میزان اعتراضات بازنشستگان نیز افزایش یافت. همین امر زمینه افزایش امتیاز حقوق بازنشستگان را پس از ۱۱ سال مهیا کرد.

تصمیم هیات دولت

هیات دولت اردیبهشت ۱۳۹۷، به پیشنهاد مشترک سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و اداری و استخدامی کشور در ماده ۳ تصویب‌نامه خود مساله همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، موظفین و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح را گنجاند. این همسان‌سازی پس از اعمال درصد افزایش حقوق سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ و مطابق با جداولی است که روز گذشته رسانه‌ای شده است. هرچند این جداول طبق تصویب هیات دولت باید تا پایان اردیبهشت ماه برای اجرا ابلاغ می‌شد، اما به هر حال با یک تاخیر حدودا یک ماهه این جداول برای اجرا به دستگاه‌های اجرایی کشور ابلاغ شد تا روند اجرایی افزایش حقوق بازنشستگان آغاز شود.

میزان افزایش حقوق بازنشستگان

در ابلاغیه جدید افزایش حقوق بر اساس افزایش امتیازات اعمال خواهد شد. میزان افزایش امتیازات برای گروه‌های شغلی مختلف متفاوت است. گروه‌های گوناگون شغلی براساس مقاطع تحصیلی بازنشستگان، نوع و حساسیت شغل، اهمیت وظایف، میزان مسوولیت‌ها و برحسب رسته‌ها و رشته‌های مختلف شغلی که درآن خدمت کرده‌اند، تعیین می‌شود. این دسته‌بندی برای نیروهای مسلح به‌طور مجزا و بر اساس درجه نظامی و برای بازنشستگان قضایی نیز به شیوه‌ای دیگر انجام می‌شود. همچنین اساتید دانشگاه و اعضای هیات علمی نیز براساس مرتبه علمی درجه‌گذاری می‌شوند. هر چه گروه شغلی یا مرتبه شغلی بازنشسته‌ای پایین‌تر باشد به معنی این است که میزان حقوق دریافتی او نیز کمتر بوده است. بر اساس اطلاعیه‌ای که پیش‌تر دولت اعلام کرده بود، حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین‌اجتماعی نیروهای مسلح در سال ۱۳۹۷، معادل۱۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ افزایش می‌یابد. همچنین حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه‌بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی به میزان یک میلیون و ۱۳۸ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین شده بود و حداکثر حقوق آنان نیز هفت برابر حداقل حقوق بازنشستگی، یعنی حدود ۷ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان تعیین می‌شود. اما برای بازنشستگانی با ۳۰ سال خدمت که پس از افزایش سالانه و همسان‌سازی، حقوق آنها کمتر از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود، دولت اجازه داد تا حقوق این افراد به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان ارتقا یابد. در مورد سقف حقوقی نیز برای اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی قاعده نیست و این افراد از سقف حقوق مستثنی هستند.

بر اساس دستور هیات دولت، همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، موظفین و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح پس از اعمال درصد افزایش حقوق سال ۱۳۹۷ نسبت به حقوق سال ۱۳۹۶، اعمال خواهد شد که با ضریب حقوق یک‌هزار و هفتصد و نود و هفت (۱,۷۹۷)‌ ریال اعمال می‌شود. بررسی ابلاغیه صادرشده نشان می‌دهد که بیشترین افزایش امتیاز برای گروه‌های پایین‌تر اعمال شده است. طوری که برای گروه‌های اول و دوم شغلی که حقوق پایین‌تری نسبت به سایر گروه‌ها دریافت می‌کردند، امتیاز شغلی به بیش از ۲ برابر ارتقا یافته است. هر چه گروه شغلی بالاتر می‌رود، میزان افزایش امتیاز نیز کاهش پیدا می‌کند، طوری که میزان افزایش امتیاز برای گروه شغلی بیستم، تنها ۱۰ درصد بوده است. این رویه برای گروه‌های قضایی و نظامی نیز رعایت شده است. مثلا برای مربی میزان افزایش امتیاز ۳۱ درصد بوده در حالی که میزان افزایش امتیاز برای مرتبه استاد ۲۱ درصد گزارش شده است. در مورد مقامات نیز کمترین افزایش امتیاز حقوق برای معاون اول رئیس‌جمهور، نواب رئیس‌مجلس و اعضای شورای نگهبان اعمال شده که ۱۷ درصد بوده است. در مقابل گروه مقامات الف که همان معاونان وزیر هستند، مشمول افزایش امتیاز ۲۳ درصدی شده‌اند. این‌طور به نظر می‌آید که برای مقامات بند هـ (روسای سه قوه) افزایش امتیازی در نظر گرفته نشده است.

برای محاسبه میزان افزایش حقوق در هر گروه می‌توان فرض کرد که حقوق بازنشسته‌ها از دو عامل «افزایش ضریب حقوق» و «افزایش امتیاز» تغییر کرده و تحت تاثیر فاکتور دیگری قرار ندارد. با این فرض گروه شغلی اول و دوم بیشترین افزایش حقوق را در سال ۹۷ نسبت به سال گذشته تجربه می‌کنند که بیش از ۸۰۰ هزار تومان است. در مقابل گروه شغلی بیستم کمترین افزایش حقوق را بین تمامی گروه‌های دولتی تجربه خواهند کرد که رقمی معادل ۳۷۰ هزار تومان است.

 

06-01


انتهای‌پیام/

منبع خبر : دنیای اقتصاد
#برنامه و بودجه #سازمان تامین اجتماعی #حقوق #پارس
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


شرایط فروش اقساطی لیفان اعلام شد 5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید افت داوجونز برای هشتمین جلسه متوالی / سهام آمازون سقوط کرد بی‌اعتمادی به تیم اقتصادی/حقوق‌دانان اقتصاد می‌دانند؟ بیرانوند: برای نتیجه نگرفتن مقابل اسپانیا شرمنده مردم هستیم سرمربی آرژانتین: نتوانستیم راهی را برای خروج از تنگنایی که در آن افتادیم، پیدا کنیم نتیجه یک تحقیق: روابط چین و آمریکا شکننده است کاهش عرضه مسکن خطرناک است/ایست رشد قیمت مسکن فعلا بهبود عملکرد اقتصادی آلمان در سه ماهه دوم سال مرسی آقای نتانیاهو، صرف شده! روزهای داغ تیرماه تمرین رقبای سرسخت پایتخت ماجرای طلوع و غروب تلگرام در ایران چه بود؟ / حقوق بی‌بشر! چرخ‌های زندگی مردم با تولید می‌چرخد/ نقدینگی در کشور خیلی زیاد است صف کشیدن تیم‌های بزرگ برای به خدمت گرفتن ستاره روسیه اوقات شرعی تبریز در تیر ماه 1397 کاوشگرهای ناسا در مریخ دفن شدند قیمت هر کیلو تیلاپیا در بازار چقدر است؟ کدام مدل‌های نوکیا آپدیت اندروید 8 را دریافت کردند؟ +تصاویر نقاشی‌هایی از مهره‌های شطرنج و قاجاری‌ها در سایه ورود دادستان کل کشور به ماجرای واردات غیرقانونی 5 هزار خودرو: مگر می‌شود هزاران خودروی خارجی با قیمت بالا وارد شود، شبکه‌ای از قاچاق نباشد؟ / با ریشه‌هایی که در بخش‌های مختلف می‌دوانند و پول‌هایی که خرج می‌کنند، این شبکه‌ها را به وجود می‌آورند رسوایی اخلاقی برزیلی‌ها در روسیه، جنجال به پا کرد علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید امیرعلی دانایی: مساوی نتیجه عادلانه برای بازی ایران برابر اسپانیا بود دستگیری واردکنندگان 200 تن گوشت فاسد مالزی بر حفظ جزایر خود در دریای جنوبی چین تاکید کرد تاکید سران کشورهای آفریقایی بر از سرگیری گفتگوهای صلح در سودان جنوبی رشد شاخص اقتصادی در بخش صنعت سمنان مطلوب است بی خوابی در کودکی چه خطری را در بزرگسالی به دنبال دارد؟ هرگاه ائتلاف عربستان شکست می‌خورد، ایران را متهم می‌کند برپایی نمایشگاه کتاب در مدارس قم؛ فرصتی برای تشویق کودکان به مطالعه راز ریش عجیب رونالدو چیست؟ نمایشگاه الکامپ باید خارج از تهران برگزار شود مسکو: برای ثبات در بازار نفت تلاش می‌کنیم «ظریف» به مجلس می‌رود ابراز خوشحالی سرمربی کرواسی از پیروزی مقابل آرژانتینی که مسی را دارد! تاکید کشورهای شرق آفریقا بر ازسرگیری مذاکرات صلح در سودان جنوبی رازی که 14 سال بعد از قتل اش شد رهنمودهای مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب فعالیت نمایندگان مجلس باشد ماجرای «برج‌های دوقلو» در خرم‌آباد فساد سارا نتانیاهو در خانه نتانیاهو حضور مقامات انصارالله در فرودگاه الحدیده+ عکس ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ 21 ژوئن 2018 مرگبارترین شکارچی اقیانوس را بشناسید پرواز نقدینگی از بخش‌های اقتصادی به بازار سرمایه آزار و اذیت دختر 13 ساله پلیس را بی آبرو کرد! پست احساسی و بی نظیر "رشیدپور" برای "کی روش"/عکس روشی جذاب برای تشویق کودکان به کتاب خواندن آمادگی 5 مرز برای حضور زائران اربعین
حمله ایرانی‌ها به صفحه شکیرا! پیش بازی نیجریه-ایسلند؛ زمانی برای رویاپردازی اشک سردار آزمون از ناسپاسی هواداران: مردم فکر می‌کنند من تلاش نمی‌کنم +صوت بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه قیمت طلا و سکه امروز 31 خرداد 97 +جدول به شهادت رسیدن 2 مرزبان نیروی انتظامی در هیاهوی بازی دیشب + عکس قیافه جرارد پیکه پس از لایی خوردن از وحید امیری! (عکس) لایی زیبای امیری در بازی دیشب و بازتابش فردوسی‌پور بازگشت/ جزئیات ماجرای ناراحتی وی فیلم/ واکنش فردوسی پور به عدم حضور پویول در برنامه: چی بگم به پویول؟ این همه راه اومد آخرش اینجوری … ای خدا آخرین روز بهار با جشنواره نقش بهار تهران نامه یا خیانت نامه تلگراف: ایران شجاعانه در مقابل اسپانیا بازی کرد تصاویر رویترز از بازی خوب ایران مقابل اسپانیا همایش روز جهانی یوگا در بام تهران برگزار شد 4 لایی ایران به ستارگان اسپانیا (فیلم) عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! دبیرکل سازمان ملل با «پوتین» دیدار کرد به شهادت رسیدن 2 مرزبان در هیاهوی بازی دیشب + عکس علت پرش قیمت مسکن شهادت دو مرزبان ایرانی در هیاهوی بازی دیشب آبروریزی برای ایران؛ پویول دلیل غیبتش در برنامه فردوسی‌پور را گفت ظریف فهرست جنایات آمریکا را منتشر کرد عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! دانلود؛ 4 لایی بازیکنان تیم ملی ایران به اسپانیا (جام جهانی 2018) اگر به خودباوری رسیده بودیم برنده این میدان بودیم لایی امیری به «پیکه» سوژه توییتری‌ها شد! شهادت 2 مرزبان در زابل هنگام پخش بازی ایران- اسپانیا حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر حسینی، استاد اخلاق درگذشت + زمان تشییع فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال: «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» / صفحه اینستاگرام وحید رهبری، تصویر لحظه لایی زدن امیری به بازیکن اسپانیا را منتشر کرد 2 مرزبان هنگ مرزی زابل شهید شدند حرارت تماشای فوتبال ایران و اسپانیا در پردیس سینمایی چارسو/تصاویر سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران (عکس) چند خمپاره …/ از «حفظ پاوه» تا «اهدای حکم فرماندهی به سیدحسن نصرالله» آه عادل در برنامه 2018/ فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ شهادت 2 مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا لحظه لایی زدن وحید امیری در صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب+ عکس شهردار تهران: اجازه ساخت ساختمان‌های دودکش مانند را در شهر نمی‌دهیم/دولت باید در اداره امور پایتخت کمک کند شهادت 2 مرزبان هنگ مرزی زابل در درگیری با اشرار +عکس واکنش احساسی پسربچه انگلیسی به مردود اعلام شدن گل ایران مقابل اسپانیا+فیلم خبر مهمی که به صالحی در مورد برجام دادند شهادت دو مرزبان ایرانی در زمان بازی دیشب عکس/ تماشای دیدار ایران و اسپانیا در پردیس چارسو حضور شرکت‌های ایرانی در طرح‌های راه‌سازی تاجیکستان/ اجرای فاز دوم تونل استقلال با حضور شرکت‌های ایرانی پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال ایران؛ «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» اظهارات پمپئو اوج توهم مقامات کنونی آمریکا در مورد منطقه ماست / خود او یک بار در کنگره مؤکدا گفت «ایران برجام را نقض نکرده» / ابعادی از سیاست خارجی آمریکا به حراج گذاشته شده؛ یعنی چیزی فراتر از لابی‌گری معمول / توقع دارید با دولتی مذاکره کنیم که رییسش پس از دیدار با رهبر کره‌شمالی اعلام می‌کند «اگر 6 ماه دیگر متوجه شوم اشتباه کرده‌ام، بهانه‌ای پیدا می‌کنم»؟ / کشورهای منطقه بجای دکترین «خرید امنیت» به گفت‌وگو با همسایگان متمرکز شوند از ;دلار; غیررسمی چه خبر؟ ستایش روزنامه‌های عربی از ایران پایان‌نامه‌های دانشجویان هیچ مشکلی را حل نمی‌کند/ نه روزنامه می‌خوانم و نه فیلم می‌بینم؛ فقط خلاصه اخبار

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me