تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16909927
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۰۸:۱۷

انگیزه‌های مغرب برای میزبانی جام جهانی فوتبال

الجزیره - ایرنا - مسابقات جام جهانی فوتبال به میزبانی روسیه تا چند روز دیگر آغاز می‌شود در عین حال فیفا قرار است در مورد موضوعی بسیار مهم تصمیم گیری کند و آن مشخص کردن میزبان جام جهانی فوتبال در سال 2026 میلادی (4005 شمسی) است که مغرب نیز یکی از نامزدهای مصمم آن محسوب می‌شود.

به گزارش ایرنا، جام جهانی فوتبال یکی از مهم ترین رویدادهای ورزشی جهان است که هر چهار سال یک بار در یک کشور یا چند کشور به صورت مشترک برگزار می شود.
میزبان جام جهانی 2022 میلادی (4001 شمسی) مشخص شده و قرار است این رویداد ورزشی در این سال در قطر برگزار شود اما هنوز تکلیف میزبان جام جهانی 2026 مشخص نشده است.
مغرب برای نامزدی جام جهانی در سال 2026 نامزد شده است. این پنجمین بار است که این کشور نامزد میزبانی جام جهانی فوتبال می شود.
مغرب این بار با آمریکا، کانادا و مکزیک که به صورت مشترک نامزد میزبانی جام جهانی فوتبال شده اند، رقابت می کند. مغرب در چهار دوره تلاش قبلی خود برای میزبانی این تورنمنت در سال های 1994، 1998، 2006 و 2010 ناکام مانده است.
مغرب بر کشورهای عربی و همچنین کشورهای آفریقایی حساب ویژه ای باز کرده است و انتظار دارد با توجه به روش جدید انتخاب میزبان، با حمایت این کشورها، میزبانی جام جهانی را از آن خود کند، هرچند طی روزهای اخیر زمزمه هایی مبنی بر حمایت عربستان از آمریکا در این پرونده به گوش رسیده و این احتمال وجود دارد برخی دیگر از کشورهای عربی نیز راه عربستان را پیش بگیرند و اینگونه شانس مغرب کاهش می یابد.
جام جهانی 2026 برای اولین میزان 48 تیم است که به این ترتیب 80 بازی در این دوره از رقابت ها برگزار خواهد شد.
میزبان جام جهانی 2026 با آرای 211 فدراسیون عضو فیفا انتخاب می شود. این رای گیری در کنگره سالانه فیفا که روز 13 ژوئن (23 خرداد) و قبل از جام جهانی 2018 میلادی (1397 شمسی) روسیه در مسکو برگزار می شود، انجام خواهد شد.
اما سوالی که پیش می آید این است که چرا مغرب طی چند دهه گذشته در پی میزبانی جام جهانی بوده و چرا ناکامی های گذشته باعث نشده از نامزدی برای میزبانی جام جهانی فوتبال در سال 2026 دست بردارد؟

** فواید اقتصادی میزبانی جام جهانی فوتبال
برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال می تواند سود زیادی برای میزبان داشته باشد و به رونق اقتصاد آن کمک کند هرچند ایجاد زیرساخت ها هزینه بر است.
کشورهای میزبان از این طریق می توانند درآمد زیادی کسب کنند و در این میان این فقط دولت نیست که سود می برد بلکه از نظر اقتصادی عموما مردم سود می برند.
تارنمای «اسپورت 360» در این باره نوشته است: گروه مشورتی بوستون اعلام کرده میزبانی جام جهانی 2026 می تواند باعث ایجاد 40 هزار شغل در آمریکای شمالی شود.
«ادرس الفینا» استاد اقتصاد نیز در خصوص فواید اقتصادی میزبانی جام جهانی برای مغرب گفته است: این مسابقه می تواند تاثیر مستقیمی بر ساخت و ساز و زیرساخت ها داشته باشد. ساخت و ساز نزدیک به 50 درصد سرمایه گذاری ها در هر کشوری و از جمله مغرب را تشکیل می دهد و باعث ایجاد فرصت های شغلی زیادی می شود.
«فخر الدین رجحی» کارشناس فوتبال نیز گفت: این باعث ایجاد فرصت های شغلی زیادی به ویژه برای جوانان در بخش های مختلف مانند هتلداری، طراحی هنری و صنعتی و علوم رایانه ای می شود و جدا از این، میزبانی مغرب باعث می شود ورزشگاه ها و تاسیسات ورزشی بیشتری ساخته شود و از نظر ورزشی به ویژه فوتبال نیز مردم سود زیادی می برند و فوتبال در مغرب رونق بیشتری می یابد.
همچنین روزنامه «الرایه» قطر در این خصوص نوشت: با اینکه آماده کردن مقدمات برگزاری مسابقات جام جهانی و ایجاد زیرساخت ها هزینه زیادی دارد اما این در طولانی مدت سود زیادی برای کشور میزبان می تواند داشته باشد.
این روزنامه افزود: ایجاد زیرساخت ها منجر به ایجاد فرصت های شغلی و رونق ساخت و ساز خواهد شد. پیش بینی می شود قطر با برگزاری جام جهانی 2022 سودی حدود 2.7 میلیارد دلار به دست آورد.
یکی از منابع درآمد در چنین مناسبت هایی که البته بسیار پرطرفدار است، دادن امتیاز پخش مستقیم مسابقات به شبکه های تلویزیونی است.

** تاثیر میزبانی جام جهانی بر رونق صنعت گردشگری
یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می شود کشورها برای میزبانی رقابت های ورزشی به رقابت بپردازند، بحث گردشگری و گردش مالی آن است.
کشوری مانند مغرب که در سواحل دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس قرار دارد، سرمایه گذاری زیادی بر گردشگری کرده و به دلیل کمبود منابع زیر زمینی به این صنعت وابسته است، و تلاش می کند میزبان چنین رویداد ورزشی بزرگی باشد تا از رهگذر آن صنعت گردشگری اش بیش از پیش رونق یابد و نه تنها در زمان برگزاری مسابقات، بلکه پس از آن نیز گردشگران بیشتری روانه این کشور شوند.
بر اساس آمار و ارقام موجود، کشورهای میزبان دوره های گذشته مانند آفریقای جنوبی و برزیل پس از میزبانی مسابقات جهانی موفق شدند شمار زیادی از گردشگران خارجی را پس چند سال از جام جهانی به سمت خود بکشانند. گفته می شود زمان برگزاری جام جهانی 2014 میلادی (1393 شمسی) برزیل، حدود 3٫7 میلیون نفر برای تماشای بازی‌ها به شهرهای مختلف این کشور سفر کردند که از این میزان حدود یک میلیون گردشگر خارجی بودند و درآمد برزیل از حضور توریست های داخلی و خارجی به طور کلی در این سال 6٫7 میلیارد دلار بوده است.
از سوی دیگر در خصوص آفریقای جنوبی هم که سال 2010 میلادی (1389 شمسی) میزبان جام جهانی فوتبال بود باید گفت، رسانه های بین المللی نوشتند، گردشگران در طول مدت اقامت خود حدود 3٫6 میلیارد دلار هزینه کردند و حدود 90 درصد از توریست‌ها در مورد سفرهای بعدی با هدف گردشگری و توریسم و بازدید از جذابیت‌های طبیعی و تاریخی این کشور علاقه مندی نشان دادند و گفتند آفریقای جنوبی را به دوستان و اقوام خود توصیه می‌کنند. آنها همچنین اعلام کردند با سفر به این کشور، دیدگاهشان با آنچه از رسانه‌ها در مورد آفریقای جنوبی دیده و شنیده بودند، دگرگون شده است.
'اولگ سافانوف' رئیس آژانس فدرال گردشگری روسیه اخیرا گفته است: انتظار می‌رود با برگزاری جام جهانی 2018 در کشور روسیه، حدود 1٫5 میلیون گردشگر خارجی به روسیه سفر کنند.
روزنامه الرایه قطر نیز نوشت: پیش بینی می شود 700 هزار نفر برای دیدن مسابقات جام جهانی 2022 به ورزشگاه ها بروند که این خود تحولی بزرگ در صنعت گردشگری قطر محسوب می شود.
به طور کلی آمارها نشان می دهد کشورهای برگزار کننده جام جهانی فوتبال، رشد چشم‌گیری در اقتصاد و گردشگری داشتند.
آفریقای جنوبی با میزبانی جام جهانی 2010 میلادی توانست اقتصاد کشور را تا حد قابل ‌توجهی احیا کند و از زمان برگزاری مسابقات جام جهانی میزبان ورود گردشگران به این کشور بیش از دو برابر شد.
وزارت گردشگری برزیل پس از مسابقات 2014 اعلام کرد، برگزاری جام جهانی برای این کشور یک و نیم میلیارد یورو سود داشته و بیش از یک میلیون گردشگر از این کشور بازدید کردند.

** تشویق بیشتر مردم به ورزش
برگزاری چنین مسابقاتی در کشورهای میزبان باعث می شود رسانه ها توجه بیشتری به جزئیات آن نشان دهند و مردم هم که از نزدیک این رویدادها را لمس و تجربه می کنند، بیشتر درگیری این موضوع می شوند و می توان گفت می تواند باعث تشویق مردم به بیشتر ورزش کردن و روی آوردن به ورزش به ویژه ورزش حرفه ای شود و فوتبال این کشورها بیشتر پیشرفت کند.

** تاثیرات فرهنگی میزبانی جام جهانی
میزبانی جام جهانی می تواند از نظر فرهنگی جنبه های مثبت و منفی داشته باشد اما به طور کلی می توان گفت سود آن بیش از زیان آن است.
تارنمای «المستقبل» در مورد فواید میزبانی جام جهانی نوشت: چنین رویدادهای بزرگی از نظر فرهنگی نیز برای میزبان بسیار مهم است، این باعث می شود جامعه آن کشور با جوامع دیگر بیشتر آشنا شود و به رقابت بپردازد و پیروزی در میزبانی نیز باعث افتخار مردم این کشور می شود و فرصتی برای بهبود اوضاع داخلی و تقویت ارتباطات مردم برای اهداف بزرگتر می شود و از سوی دیگر باعث می شود مردم کشورهای دیگر این کشور رابیشتر بشناسند.
جدا از همه اینها، میزبانی چنین مسابقاتی می تواند منشا تحولات بزرگ و ماندگاری در کشورها شود، به عنوان مثال برج ایفل که ابتدا برای نمایشگاه سال 1882 در پاریس ساخته شد، قرار بود بعدا خراب شود اما بعدها به نماد پاریس تبدیل شد.
خاورم** 2041 ** 1071*1436*

انگیزه های مغرب برای میزبانی جام جهانی فوتبال #اقتصاد #جام جهاني #ميزباني #مغرب
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


عدالتخواهی بین‌المللی راهبرد جمهوری اسلامی در سیاست خارجی اصلاحات چیزی که نیست! امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران و کمیته ملی پارالمپیک مجارستان بازداشت پسر و داماد آیت الله عیسی قاسم طرح معنادار بهرنگ نامداری؛ ایران یا ویران! مروری بر نتایج روز یازدهم جام جهانی ۲۰۱۸ اردوغان دوباره رئیس جمهور ترکیه شد «زندگی» خاک می‌خورد قاطعانه و شفاف با قاچاق کالا برخورد شود صدور مجوز ۱۶۳ مورد سقط جنین در سال ۹۶ در قم کاش «دلار» جای تیم ملی با پرتغال بازی کند/ این بار هت‌تریک نکنید! ۱2 نسخه خانگی فوق‌العاده برای مبارزه با آکنه و جوش جزئیات تشییع پیکر سردار دایی پور دانلود؛واکنش کریستیانو رونالدو به سر و صدای هواداران ایرانی مقابل هتل محل اقامت بازیکنان تیم ملی پرتغال علت عصبانیت آمریکا از دستگاه قضا /سرگیجه در بازار سکه و ارز/تلاش برای نجات ریال رقابت بیش از 800 داوطلب بردسیری در گروه‌های پنج‌گانه کنکور سراسری کمیسیون‌امنیت‌ملی پیگیر شکارفروشی به خارجی‌ها حمایت مرکز پژوهش‌ها از اصلاح قانون صدور چک ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد خشونت ها در نیجریه جان 86 نفر را گرفت پیش بازی مراکش - اسپانیا؛ ماتادور ها در اندیشه صدرنشینی، مراکشی ها پی اعاده حیثیت رفتار عجیب ناینگولان در اولین برخورد با طرفداران اینتر؛ از جویدن آدامس تا نینداختن شال اینتر دور گردن! کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون در فرانسه انصارالله: توان موشکی یمن رو به افزایش است خلاصه دیدار لهستان و کلمبیا در جام جهانی روسیه +فیلم کسانی که موبایل گران خریده‌اند خسارت بگیرند فرمانده عراقی: آمریکایی‌ها همراه ما در موصل نجنگیدند رسوایی برنامه 2018 صداوسیما در استفاده از مطالب طرفداری بدون ذکر منبع! سوریه تصمیم آمریکا در حمایت از کلاه سفیدها را محکوم کرد ترامپ با پوتین دیدار می کند با خدا معامله کردم/ شهادت در راه اهل بیت آرزو و حق فرزندم بود جزئیات نسبت اشتغال زنان و مردان اخاذی پسر جوان با تهیه فیلم سیاه از دختران جوا تاریخ ملاقات پوتین و ترامپ اعلام شد قطری‌ها هرگز نگفتند میزبانی مشترک با ایران ۸۶ کشته در خشونت‌های مرکز نیجریه اگر حوزه ها علمیه به روز نباشند از قافله پیشرفت عقب می مانند چرا آمریکا به قیام علیه ساختارهای بین‌المللی خودساخته برخاسته است؟ قرارداد کی‌روش با ایران چگونه تمدید شد؟ پایتخت عربستان هدف حمله نیروی موشکی یمن قرار گرفت پیام تسلیت حجت‌الاسلام رشاد در پی درگذشت حجت‌الاسلام حسینی موسوی «گفت‌وگو» باید شنیده شود تقاضای سازمان ثبت اسناد از مردم زنی که بیش از ۶۰۰ مرد را به قتل رساند بواتنگ فکر می‌کند فرانتس بکن بائر است! داوری فیلم‌های اول در بخش «روایت نو» جشنواره «مقاومت» کورش اسدی، یک یاغی نجیب بود
تصویری از عروسی دو بازیگر سریال تاج و تخت لباس‌های نامتعارف پلیس‌های زن لبنان اسامی برندگان مسابقه «پا به پای آفتاب» اعلام شد قیمت طلا و سکه امروز 3 تیر 97 +جدول فوت خواننده مشهور بختیاری بخاطر بیماری قلبی واژگونی خودروی حامل ورزشکاران در یاسوج روحانی در توچال +عکس خودکشی هوادار لیونل مسی در هند زمین لرزه در زنگی آباد نمایش بازی ایران - پرتغال در ورزشگاه آزادی کریمی: برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی نقش اصلی را وزارت ورزش داشت/ نواقص استادیوم آزادی در پخش بازی پرتغال رفع می‌شود وداع با پیکر مطهر سردار شهید دایی‌پور در معراج شهدا+فیلم و عکس روحانی با لباس ورزشی در توچال+ تصاویر انتقام گیری سیاسی از حریف در جام جهانی/ مهاجمان کوزوو نشان ارتش آزاد را به نمایش گذاشتند (+ عکس) اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» زلزله در بازار طلا و سکه/ دلار 8800 تومان شد + جدول بلیت تماشای بازی ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی ارزان شد تصاویری از بازدید روحانی از تله‌کابین توچال سوتی وحشتناک در یک برنامه ورزشی/فیلم سکه بازهم گران شد/ قیمت سکه امروز 3 تیر 97 رییس جمهوری که دغدغه اقتصادی دارد/بازدید روحانی از تله‌کابین توچال + عکس وداع با شهید مدافع حرم "شاهرخ دایی پور" استاد ایرج اسدی چهره ماندگار ادبی دشتی درگذشت واردات لباس رییس جمهور ممنوع شد عکس‌های متفاوت روحانی در تله کابین توچال لحظات ترور رئیس جمهور زیمباوه دو پیام حضور روحانی در توچال +عکس بازدید رئیس جمهور از تله‌کابین توچال+ تصاویر شروع جنگ اقتصادی توسط آمریکا خشم پوتین از شادی 2 بازیکن سوییس قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 3 تیر 97 + جدول هشدار مدافع سابق تیم ملی درمورد رونالدو پیروزی اردوغان در نظرسنجی آنلاین انتخابات ترکیه نگاهی به مراسم عروسی جان اسنو و ایگریت حضور پر رنگ مردم ترکیه پای صندوق‌های رای دادستان کل کشور: شرمم می‌آید بگویم آن شب در استادیوم آزادی چه گذشت واردات 1339 کالا به کشور ممنوع شد +لیست کالاهای ممنوعه طبق گزارش رسمی ما آسیب‌دیده‌های حادثه ایرانشهر تنها 4 مورد است/قوه قضائیه موضوع را دقیق و سریع پیگیری کند واکنش‌های توییتری به توچال رفتن روحانی +تصاویر لباس آمریکایی روحانی در «توچال» +عکس تمجید کونته از مجید حسینی سرلشکر باقری انتصاب حجت الاسلام و المسلمین ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا را تبریک گفت فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی +جدول تشییع پیکر شهید مرزبان جلال بهبودی طرقی هیچ موتورسیکلت کاربراتوری شماره‌گذاری نمی‌شود/ سهم 80 درصدی عابران پیاده و موتورسواران از تلفات شهری قلعه نویی: آزمون کار 2 بازیکن را برای ما انجام می‌دهد؛ تفکر کی روش این است که از یک سوم تیمش دفاع کند "قبیله گرایی در اتاق اصناف رواج پیدا کرده است" فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی/از خودرو تا پوشاک خبری که لرزه بر اندام آقازاده‌ها انداخت! /ممنوعیت واردات 1400 کالا وشبهه رانت اطلاعاتی/کلاف بی اعتمادی بر سر اقتصاد /شوخی مسئولین با اقتصاد فینال مسابقات تنیس 500 امتیازی هاله 2018؛ پایان شکست ناپذیری فدرر در چمن با شکست مقابل کوریچ

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me