تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ابتکار
دسته:بین الملل-سیاسی()
کد خبر:16910332
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۰۸:۴۲

دیدار کابوی پیر و پسرک موشکی

محمدرضا ستاری
شاید تا چند ماه پیش خوش‌بین‌ترین آدم هم فکر نمی‌کرد، زمانی فرا برسد که دونالد ترامپ و کیم جونگ اون پشت یک میز راجع به تنش‌زدایی و صلح با یکدیگر گفت و گو کنند، دو رهبری که از سال گذشته تا سه ماه قبل دائم در حال جنگ لفظی و تهدید به حمله نظامی بودند امروز در سنگاپور و طی اقدامی نمادین و تاریخی یک تفاهم‌نامه امنیتی امضاء کرده و طبق آن ترامپ با دادن تضمین‌های امنیتی به اون، تعهد خلع سلاح هسته‌ای در شبه جزیره کره را از او اخذ کرد.
دقیقاً سال گذشته و در چنین روزهایی بود که با شروع آزمایش‌های پی در پی اتمی کره‌شمالی که در نهایت به پرتاب بمب‌های هیدروژنی و دور پرواز ختم شد، بحران در شبه جزیره کره به بی‌سابقه‌ترین سطح ممکن در طول 50 سال گذشته رسید. در این میان و در حالی که رهبران دو کشور دائم در حال تهدید یکدیگر بودند، به ناگهان کیم جونگ اون با چرخشی عجیب مذاکرات با همسایه جنوبی خود را کلید زد.
پس از این اقدام و دیدار نمادین روسای کره‌شمالی و جنوبی در نقطه مرزی مشترک، این مایک پمپئو بود که دو بار و آن هم محرمانه با رهبر کره‌شمالی دیدار و مقدمات مذاکرات سران ایالات متحده با کره‌شمالی را فراهم کرد. البته در این میان چالش‌هایی نیز وجود داشت. در بحبوحه تبلیغات رسانه‌ای بر سر دیدار تاریخی اون و ترامپ در سنگاپور، رهبر کره‌شمالی به ناگهان پس از سفر خود به چین و به بهانه آنچه تهدید بر سر مانور مشترک میان آمریکا و کره‌جنوبی خوانده بود، سیاست آمریکا در قبال نرمش کشورش را به باد انتقاد گرفت و چندی بعد ترامپ طی نامه‌ای ملاقات دوجانبه با اون را لغو کرد. پس از این ماجرا و با آغاز تخریب مرکز اصلی هسته‌ای کره‌شمالی که در پیش چشم خبرنگاران خارجی صورت گرفت، دونالد ترامپ در پیامی از بازگشت بر سر میز مذاکره سخن گفت و اعلام کرد قصد دارد دیدار با اون را در تاریخ مقرر به سرانجام برساند.
هیچ امتیازی ندادیم و امتیاز هم گرفتیم!
در همین راستا و در حالی که چشم جهانیان برای این دیدار به سنگاپور دوخته شده بود، دونالد ترامپ رئیس ایالات متحده آمریکا پس از دیدار خود با رهبر کره‌شمالی که به مدت 45 دقیقه و در پشت درهای بسته صورت گرفت، به میان خبرنگاران آمده و اظهار داشت: اون دوستی نزدیک است و ما آماده نگارش برگی جدید در روابط میان آمریکا و کره‌شمالی هستیم. پیونگ یانگ آمادگی خود را برای خلع سلاح اتمی اعلام کرد و من از همین جا به جهانیان اعلام می‌کنم که مجموعه‌ای جدید از صلح را در اختیار خواهیم داشت.
رئیس ایالات متحده آمریکا در بخشی دیگری از سخنان خود با بیان اینکه تحریم‌های پیونگ یانگ تا زمان خلع سلاح هسته‌ای این کشور ادامه خواهد داشت، گفت: به مانورهای نظامی مشترک با کره‌جنوبی خاتمه خواهیم داد. در همین راستا گفته می‌شود که قرار است مذاکرات بعدی رهبران دو کشور در پیونگ یانگ و واشنگتن صورت بگیرد و ترامپ تاکید کرد که اون دعوتش را برای سفر به آمریکا در آینده‌ای بسیار نزدیک پذیرفته است. رئیس ایالات متحده آمریکا همچنین طبق روال مرسوم خود با بیان اینکه هیچ امتیازی به طرف مقابل نداده‌ایم، سیاست سایر روسای جمهوری آمریکا را زیر سوال برده و گفت که اکنون همه افراد دولت و دیپلمات‌ها با گذشته فرق دارند و اولویت‌های ما نیز با آنها متفاوت است. شاهد بودید که چالش کره‌شمالی به عنوان بزرگترین بحران را به سادگی حل کردیم و دستاوردهای عظیمی نیز از این مذاکرات به دست آوردیم.
از سوی دیگر کیم جونگ اون رهبر کره‌شمالی که پیش از دیدار با ترامپ اعضای تیمش وسواس زیادی را برای هم سطح نشان دادن دو طرف از خود نشان داده بودند، با بیان اینکه در این دیدار تاریخی توانستیم گذشته را به کنار گذاشته و آینده جدیدی را ترسیم کنیم، اعلام کرد: دنیا از امروز شاهد تغییرات جدی در عرصه بین‌المللی خواهد بود. رسیدن به اینجا برای ما آسان نبود، اما به هر حال به این نقطه رسیده و تمام موانع را پشت سر گذاشتیم.
متن توافق ترامپ با اون
در همین راستا و طبق آخرین خبر منتشر شده تا لحظه تنظیم گزارش و علی‌رغم اینکه مذاکرات ترامپ و اون به صورت محرمانه صورت گرفت، متن سند امضاء شده توسط دو نفر منتشر شد که مهمترین مفاد چهارگانه آن به این شرح است:
1- آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد به ایجاد روابط جدیدی میان آمریکا – جمهوری دموکراتیک خلق کره مطابق با میل مردم دو کشور برای صلح و موفقیت می‌شوند.
۲- آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره تلاش‌های مشترکی را برای ایجاد یک نظام صلح پایدار و باثبات در شبه جزیره کره آغاز می‌کنند.
۳- جمهوری دموکراتیک خلق کره با تاکید مجدد بر بیانیه ۲۷ آوریل ۲۰۱۸ پانمونجوم متعهد به تلاش در جهت خلع سلاح هسته‌ای کامل شبه جزیره کره می‌شود.
۴- آمریکا و جمهوری دموکراتیک خلق کره متعهد می‌شوند که اجساد باقی مانده سربازان آمریکایی کشته شده در جنگ کره را از جمله با استرداد گروهی که تاکنون شناسایی شده‌اند، حل و فصل کنند.
دو سناریو برای دیدار ترامپ و اون
فارغ از اینکه در دیدار روز گذشته دونالد ترامپ و کیم جونگ اون چه توافقاتی میان دو طرف حاصل شده و در آینده چه تحولاتی بر مبنای این دیدار نمادین صورت خواهد گرفت، دو سناریوی مختلف اکنون در خصوص مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی وجود دارد.
نخستین سناریو معتقد است که برنده اصلی این ماجرا رهبر کره‌شمالی است. سال گذشته و در بحبوحه کشاکش میان واشنگتن و کره‌شمالی نشریه فارین پالیسی در گزارشی با تاختن به سیاست ترامپ در قبال کره‌شمالی نوشت: رویکردهای ترامپ عملاً ضد راهبرد است و او تاکنون نشان داده که جهان‌بینی خود را بر فتوحات کوتاه مدت و تاکتیکی بنا نهاده است. علی‌رغم نقش حیاتی سئول در رسیدگی به بحران هسته‌ای کره‌ شمالی که بی‌تردید یگانه مساله‌ امنیت ملی است که در صدر دستورکار ترامپ قرار دارد، رئیس‌جمهوری به فسخ توافق تجاری دوطرفه‌ آمریکا با کره‌ جنوبی مبادرت و در این راستا سعی کرده تعهد آمریکا به پرداخت بخشی از هزینه سیستم دفاع ضدموشکی تاد را انکار کند.
مقامات پیونگ‌یانگ با دانستن این موضوع با خیال راحت تمام تهدیدها را نادیده گرفته و راهبردهای تسلیحاتی خود را اجرایی می‌کنند. کارشناسان معتقدند که قدرت‌های جهانی علی رغم شعارهای تند علیه کره‌شمالی هیچ جدیتی در قبال این کشور ندارند و در جهت بهره‌برداری از منافع کوتاه مدت در حال بازی کردن با کارت پیونگ‌یانگ هستند؛ امری که می‌تواند با تقویت بیش از پیش کره‌شمالی از لحاظ تسلیحاتی در آینده نزدیک، خطر یک جنگ سرد دیگر را برای نظام بین‌الملل در بر داشته باشد.
کارشناسان معتقدند که اکنون کره‌شمالی در نقطه‌ای ایستاده است که با در اختیار داشتن سلاح هسته‌ای بعید به نظر می‌رسد که بر پایه یک تضمین امنیتی آن هم از سوی ترامپ، این ابزار بازدارندگی و برگ برنده را از خود سلب کند. هر چند اون پیش از این گفته بود که قصد ندارد به سرنوشت صدام و قزافی دچار شود و همچنین تصریح کرده بود که اینک زمان شکوفایی اقتصادی است، اما روند خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی به این سادگی‌ها هم امکان‌پذیر نیست و رهبر کره‌شمالی هم نسبت به نحوه خلع سلاح به مدل لیبی ابراز نگرانی کرده است. تنها و برای یک نمونه لازم به ذکر است که در مورد برنامه اتمی کره‌شمالی تردیدهایی جدی وجود دارد، چرا که اکنون از میزان کلاهک‌های هسته‌ای، ذخایر پلوتونیوم و کارخانه‌های این کشور آمار دقیقی وجود ندارد و پیونگ یانگ قادر است مقادیری از سلاح‌هسته‌ای و مواد رادیو اکتیو خود را در مجموعه‌های زیر زمینی پنهان کند.
همچنین اون در حالی پا به میدان مذاکره با آمریکا گذاشته است که بیش از پیش به یک مشروعیت بین‌المللی نیاز دارد. سایر روسای جمهوری آمریکا حاضر نبودند به این سادگی این مشروعیت را در قبال وعده‌های کره‌شمالی به رهبران این کشور اعطاء کنند، اما اکنون ترامپ روی کاغذ و بدون تضمین‌های لازم و تنها با وعده رهبر کره‌شمالی به دیدار او رفته و این مشروعیت جهانی را به اون هدیه کرده است.
از سوی دیگر برخی کارشناسان معتقدند، زمانی که سال گذشته و طی اقدامی عمل‌گرایانه غرب مبادرت به دو تحریم سخت نفتی و کارگران خارجی این کشور کرد، چنین فشاری با پیوند به سایر چالش‌های داخلی کره‌شمالی، سبب شد تا رهبران این کشور ناچار به نشستن بر سر میز مذاکره برای خریدن زمان و رفع تهدید شوند.
در این میان و در حالی که ترامپ در حال ایجاد آشوب در روندهای بین‌المللی است و با خروج خود از توافق‌های مهم جهانی به نوعی آنارشیسم بی‌سابقه دامن زده است، کشاندن اون به عنوان یک یاغی در برابر نظم بین‌الملل بردی مهم برای او و تیمش در کاخ سفید محسوب می‌شود. ترامپ که از زمان روی کار آمدنش توانسته با عملی کردن بسیاری از شعارهای انتخاباتی خود قشر زیادی از طبقات متوسط و زیر متوسط آمریکایی را با خود همراه کند، اکنون می‌تواند با مانور وسیع بر روی این دیدار تاریخی، به میزان زیادی عواقب یکجانبه‌گرایی آمریکا را در نزد افکار عمومی جهان تقلیل دهد.
ترامپ و اون پیروز واقعی دیداری نمادین
حال هر کدام از این سناریوها نزدیک به واقعیت باشد، نکته مهم این است که یک نخ نامرئی مشترک میان این دو سناریو وجود دارد. این نخ نامرئی مربوط به برد رسانه‌ای و تبلیغاتی این دیدار برای دونالد ترامپ و کیم جونگ اون است. ترامپی که حالا به صراحت معتقد است کاری که رهبران آمریکایی ده‌ها سال بود با آن دست به گریبان بودند را به راحتی و با یک سیاست عملگرایانه ظرف مدت کوتاهی به نتیجه مطلوب رسانده و کیم جونگ اونی که نیاز به یک مشروعیت بین‌المللی و خروج از انزوا داشت و حالا با این دیدار به آن دست یافته است. بنابراین و فارغ از سیر تحولات آینده، اکنون این دیدار یک دستاورد ملموس دارد که تنها متعلق به ترامپ و اون به عنوان تنها برندگان واقعی مذاکرات روز گذشته است.
1: کیم جونگ اون دعوت ترامپ را برای سفر به آمریکا در آینده‌ای بسیار نزدیک پذیرفته است.
2: ترامپ: پیونگ یانگ آمادگی خود را برای خلع سلاح اتمی اعلام کرد و ما حالا مجموعه‌ای جدید از صلح را در اختیار خواهیم داشت.
3: ترامپ: در این مذاکرات هیچ امتیازی ندادیم و تحریم‌ها تا زمان خلع سلاح اتمی کره‌شمالی باقی خواهد ماند.
4: کیم جونگ اون: رسیدن به اینجا بسیار مشکل بود، اما با غلبه بر تمامی موانع اکنون اینجا حاضر هستیم.
5: فارغ از نتایج این دیدار در آینده، اکنون ترامپ و اون برنده اصلی مذاکرات دیروز هستند.
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد برنامه روز هفتم جام جهانی 2018/ نگاه 80 میلیون ایرانی به کازان پلیس انگلیس علت انفجار خفیف در ایستگاه مترو شمال لندن را بررسی می‌کند خلاصه و نتیجه دیدار روسیه و مصر خروج آمریکا از شورای حقوق بشر لایحه جدید مهاجرتی آمریکا از جدایی اعضای خانواده ممانعت می‌کند ترکیه به انهدام پایگاه‌های «پ ک. ک» در قندیل ادامه می‌دهد وزیر سابق اسرائیلی در زندان: می‌خواستم ایران را گول بزنم انتصاب رئیس دانشکده تغذیه و مشاور بانوان دانشگاه علوم پزشکی تهران فضای مجازی | مسبب مشکلات اقتصادی کشور ایران برای مردم قطر شایسته‌تر از عربستان و امارات است اجلاس معاونان دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور برگزار می‌شود نمایندگان خواستار ارجاع تخلفات بانک مرکزی به قوه قضائیه شدند + متن نامه سفر به روستای متروکه/ عکس سید جوادی از نگاه اهالی رسانه و مطبوعات شیخ علی سلمان باید فورا آزاد شود دلایل فقر آهن در بدن را بشناسید بیرانوند: ما هم نمی‌دانیم کی‌روش چه نقشه‌ای کشیده! تاثیر تغییر اقلیم بر کاهش بارش در ایران، افغانستان، سوریه و عراق آمریکا از شورای حقوق بشر خارج شد آمریکا از شورای حقوق بشار سازمان ملل متحد خارج شد نشست ژنو به ثبات و امنیت سیاسی سوریه کمک می‌کند گزارش: پالرمو در ایستگاه آخر؛ شورای نگهبان "لایحه جنجالی" را تایید می‌کند؟ تعطیلی هر واحد تولیدی به هر بهانه‌ای خیانت به تولید در کشور است دو میلیارد تومان هزینه دعوت سه مهمان برای کارشناسی بازیهای تیم ملی ایران! در حمله اسرائیل به یکی از پایگاه‌های مقاومت در نوار غزه دو تن زخمی شدند رژیم صهیونیستی از خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل استقبال کرد صفحه اول روزنامه همشهری سه شنبه 29 خرداد 4 نکته مهم سایبری برای طرفداران جام‌جهانی 2018 آموزش فوتبال جناب خان و انصاریان به رامبد توافق اینتر و بوردو بر سر انتقال مالکوم کشف پویایی‌های رابطه‌ی علّی بین نقدینگی و اجزای تشکیل‌دهنده‌ی آن با تورم بیش از نیمی از سلاح‌های گرم جهان در دست شهروندان یک کشور لندن: پاسخ ایران به خروج آمریکا از برجام، حساب‌شده بوده/شاید آنهایی که تابع تحریم‌های آمریکا باشند را جریمه کنیم جرزنی سیاسی اصلاح‌طلبان در انتخابات هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی آمریکا از شورای حقوق بشر خارج شد سلحشوری: نمی‌شود حادثه ایرانشهر را تکذیب کرد بررسی مشکلات شرکت «رجا» در کمیسیون اجتماعی مجلس ارتش سوریه، پهپاد رژیم صهیونیستی را ساقط کرد جدیدترین عکسی که "سحر قریشی" منتشر کرد نسل‌کشی با فیسبوک اختلاف آمریکا و متحدانش وحدت رویه ناتو را با خطر مواجه می‌کند درخواست فراکسیون زنان مجلس برای دیدار با دراویش زن زندانی اختصاصی|گزینه اصلاح‌طلبان رئیس کمیسیون امنیت‌ملی نشد؛ آبستراکسیون کردند جدایی ویلشر از آرسنال پس از 17 سال
محاصره تمام عیار یمن ادعای ارسال هر نوع سلاح را رد می‌کند/ سلاح اصلی مردم یمن مقاومت، رشادت و شهادت است کلیات طرح ساماندهی سهمیه ایثارگران در کنکور تصویب شد خط تولید موتور دیزل ملی افتتاح شد خبر خوش برای بازنشستگان؛ افزایش 400 هزار تومانی حقوق 170 میلیون تومان زکات‌فطره توسط بهزیستی استان مرکزی جمع‌آوری شد تولید و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، اولویت دولت است/سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند سودجویان آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند از هیچ مرجعی حکم تخلیه نگرفتم/این ویلا هیچ امکاناتی ندارد سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند/ تولید و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، اولویت دولت است وعده روحانی درباره برخورد با گرانفروشان تولید و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، اولویت دولت است تولید و تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم، اولویت دولت است/سودجویان اقتصادی آماده برخورد قاطع مالیاتی باشند استخدام در یک شرکت معتبر در پروژه‌های نفت و گاز کلیات طرح افزایش سهمیه پذیرش ایثارگران در کنکور تصویب شد آتش‌سوزی در خیابان امیرکبیر تهران عکس/ دورهمی قناری بازها در تهران مسئول سازمان بسیج علمی استان تهران معرفی شد ماجرای پرحاشیه ویلای لواسان سرلشکر فیروزآبادی اما و اگرهای سهمیه پزشکی فرزندان ایثارگران ستاره تیم ملی اسپانیا: دقیقه یک به ایران گل می‌زنیم آتش سوزی گسترده در خیابان امیرکبیر تهران تدوین برنامه پنج‌ساله حوزه‌های علمیه با آموزش‌وپرورش/ اشتغال سه هزار طلبه و روحانی در آموزش‌وپرورش به دلیل حمل مواد مخدر، بازیکن تیم پُرهوادار لیگ برتری دستگیر شد! فیلم/ آیا تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر صحت دارد؟ ورق الحدیده برگشت/ هلاکت 100 نظامی درغرب یمن پیش بازی لهستان - سنگال آتش گرفتن بال هواپیمای حامل بازیکنان عربستان سعودی + فیلم عربستان و روسیه در مقابل ایران؟ / 8 نکته در مورد بازار نفت/ کشورهای عضو اوپک باید به تعهدات خود پایبند باشند/ افزایش تولید نفت نمی‌تواند روی ایران و بازار آن تاثیر بگذارد تابستان امسال شاهد «گزارش وضع هوا» باشید مجلس با کلیات طرح افزایش سهمیه پذیرش ایثارگران در کنکور موافقت کرد؟ دولت آمریکا در جایگاهی نیست که علیه اقدامات قانونی داخلی دیگر کشورهای مستقل و قلب حقایق بپردازد ستاد اجرایی فرمان امام درباره ویلای لواسان شفاف‌سازی کند پامپئو با اظهاراتش نمی‌تواند خود و دولت تروریست پرور آمریکا را تطهیر کند/در کل آمریکا هیچ دادگاهی به این دقت وجود ندارد ژاپنی‌ها در آمار هم کلمبیا را جا گذاشتند+عکس سایت انگلیسی نتیجه دیدار ایران و اسپانیا را پیش بینی کرد بدعهدی آمریکا فرصت تکیه به امکانات و نیروی کار جوان و مردم را فراهم کرد/ راه اندازی پرواز مستقیم اصفهان-سن‌پترزبورگ در اصفهان ملی پوش فوتبال ایران با پرسپولیس تمدید کرد+عکس روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود/ اعلام ایرادهای نظام ارزی در نامه به رئیس جمهور فرمانده سپاه: درباره نامه مذاکره با ترامپ، نمی‌دانیم به اینها دیوانه بگوییم یا چیز دیگر / رهبر کره شمالی، انقلابی بود، اما انقلاب کمونیستی نه اسلامی؛ آخر سر هم سازش کرد؛ ما دستور سازش نداریم / سیاست ما افزایش برد موشک‌ها بیشتر از 2 هزار کیلومتر نیست بازداشت بازیکن تیم پرهوادار لیگ برتری به جرم حمل مواد مخدر صنعتی! زیر و بم جنجال تصرف ویلای سرلشکر فیروآبادی طرح افزایش سهمیه ایثارگران در کنکور تصویب شد بهره برداری از موتور دیزل ملی تغییر صف‌بندی‌ها در اوپک موفقیت‌های ورزشی موجب تقویت غرور، انسجام ملی و نشاط اجتماعی است/ انتخاب روسای جدید 16 دانشگاه کشور خط تولید دیزل ملی افتتاح شد دستگیری دومین متهم پرونده ایرانشهر مراسم ختم دکتر محمد امین قانعی‌راد موافقت مجلس با کلیات طرح افزایش سهمیه پذیرش ایثارگران در کنکور حمله آمریکایی‌ها به مواضع حزب الله عراق بی پاسخ نمی‌ماند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me