تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسکا
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16911444
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۰۹:۲۵

تصویر روشنی از تعاملات بین‌المللی در صنعت برق ارائه نشد/ تولیدکننده و صادرکننده همچنان سردرگم

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران گفت: به دلیل تعبیه نشدن مکانیزم تعدیل در قراردادها و عدم امکان اجرای آن توسط بخش خصوصی، تعداد زیادی از قراردادها در صنعت برق متوقف شده است.

پیام باقری، رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی ایسکانیوز؛ در پاسخ به این سوال که با توجه به خروج آمریکا از برجام احتمال دارد که کلا برجامی در کار نباشد، این موضوع تا چه حدی می تواند صنعت برق را تحت تاثیر قرار دهد؟ اظهار کرد: به صورت کلان باید گفت که آثار خروج امریکا از برجام بر اقتصاد کشور و صنعت برق باید مورد بررسی قرار گیرد.

او تصریح کرد: امروزه شاهد خروج امریکا از برجام هستیم در صورتی که در دوره قبل ما با تحریم های فراگیر و عمومی از طرف جامعه بین المللی دست به گریبان بودیم. به طبع این موضوع آثار و تبعات گسترده‌ای را بر اقتصاد کشور در حوزه‌های مختلف از جمله صنعت برق خواهد داشت.

باقری تاکید کرد: تفاوتی که امروز با دوره قبل وجود دارد این است که در حال حاضر تنها امریکا از برجام خارج شده و سایر کشورها در این عهد نامه پابرجا مانده اند و نسبت به آن خود را متعهد می دانند.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران افزود: مذاکرات اخیری که مسئولان کشور با اتحادیه اروپا در رابطه با برجام داشته‌اند حاکی از پایبندی اروپاییان نسبت به برجام پایبند است و خود را ملزم به حفظ برجام می دانند که این امر مهم کمک موثری را به ایران می کند تا به شرایط قبل باز نگردیم.

او با اشاره به اینکه کشور امریکا از لحاظ اقتصادی به عنوان قدرت اقتصادی دنیا محسوب می شود به طور طبیعی خروج و عدم تعهدش به برجام تاثیر خود را بر اقتصاد کشورها خواهد گذاشت، اظهار کرد: با تدوین راهکارها، رویکردها و استراتژی های جدید می توان نسبت به رویکرد امریکا که خلاف نگاه جامعه جهانی است فایق بیاییم و همچنین با تقویت تبادلات و مراودات بین المللی با کشورهای اروپایی و سایر کشورهای همسایه، منطقه و کشورهایی که به لحاظ اقتصادی از توان بالایی برخوردار هستند می توان نقشه آمریکایی ها را نقش برآب کرد.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران تصریح کرد: با توجه به تعاملات موجود با اروپایی‌ها، به طور یقین راهکار و تمهیداتی در این زمینه اندیشیده می شود به عنوان مثال ارتباط و تعامل مستقیم بانک‌ مرکزی ایران با کشورهای اروپایی و یا تبدیل مراودات اقتصادی از دلار به یورو و دیگر روش ها می تواند کمک قابل توجهی را در روند توسعه اقتصادی کشور کند تا تاثیر این تبعات به حداقل برسد. بنابراین، صنعت برق هم به همین ترتیب است البته بایستی مسئولان کشور به این موضوع توجه جدی داشته باشند.

او ادامه داد: یکی از راهکارهای فایق آمدن به این مسئله؛ تقویت و حمایت بخش خصوصی است چرا که بخش خصوصی می تواند در اجرایی شدن منویات این موضوع کمک کند. هم‌اکنون شاهد هستیم که بسیاری از نمایندگان کشورها به ایران رفت وآمد دارند و بخش انرژی در صنعت برق اخیرا، مذاکراتی را با بخش انرژی اتحادیه اروپا انجام داده که در نوع خود مذاکرت سازنده ای بوده است.

باقری افزود: اگر بخواهیم این ارتباطات را تقویت و نگاهمان را به بخش خصوصی تغییر دهیم مسلما دولت هم می‌تواند با تکیه به بخش خصوصی موانع را پشت سر بگذارد.

او همچنین در پاسخ به این سوال که در حال حاضر وضعیت ایران در بخش تولید و صادرات برق به چه صورت ارزیابی می‌کنید؟ گفت: به طور کلی اقتصاد کشور در بخش مولد تولید و صنعت برق همچنان در شرایط رکود به سرمی برد. با توجه به اینکه صنعت برق از جمله صنایعی محسوب می شود که خریدار اصلی آن دولت و وزارت نیرو است؛ دولت منابع لازم و کافی را در اختیار ندارد به همین دلیل وزارت نیرو امکان انجام پروژه های توسعه ای یا سرمایه گذاری جدید را ندارد، بنابراین همچنان ما گشایشی را در فضای کسب و کار این صنعت مشاهده نمی کنیم و شرایط و عرصه روزبه روز بر فعالان و صنعتگران این صنعت تنگ تر می شود.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران با تاکید بر مطالبات انباشته ای که در این حوزه وجود دارد، گفت: وزارت نیرو بدهی های کلانی را به پیمانکاران و فعالان بخش خصوصی دارد که عدم دریافت مطالبات و عدم جذب آن توسط فعالان بخش خصوصی از یک طرف و رکود حاکم برفضای کسب و کار تصویری مناسبی را از این صنعت ارائه نمی کند، این موضوع باعث شده تا امروزه شاهد وجود مشکلات عدیده در شرکت های کوچک و بزرگ فعال در صنعت برق باشیم. این امر مهم منتج به کاهش سطح فعالیت‌ها یا ضرب آهنگ تولید محصولات و حرکت به سمت بازار پول برای جبران کمبودهای سرمایه در گردش و نقدینگی و یا تعدیل نیروی انسانی و ایجاد بدهی های بانکی می شود که در نهایت متاسفانه شرکت ها با مخاطرات جدی در این حوزه مواجه هستند و گاها منجر به تعطیلی آنها شده است.

باقری با بیان اینکه در بخش کلان صادرات مشکلات عدیده ای وجود دارد، افزود: فضای بین المللی تاثیراتی را برحوزه صادرات این صنعت گذاشته است و از طرف دیگر مشکل جدی که در ماه های اخیر در نوسانات نرخ ارز شاهد آن بودیم. اقتصاد کشور را به یک اقتصاد غیرقابل پیش بینی تبدیل کرده است. یکی از نکات بسیار تاثیر گذار بر فعالیت‌های اقتصادی پیش بینی پذیر بودن شاخص های اقتصادی است، به همین فعالان اقتصادی دلیل در کشور با تصویر مبهم و مه آلودی از آینده شاخص های اقتصادی مواجه هستند و قابلیت پیش بینی آن را ندارند.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران تصریح کرد: در ماه‌های اخیر در حوزه ارز شاهد تکرار اتفاقات سال‌های 89 و90 بودیم تا جاییکه نرخ ارز به دفعات و به صورت ناگهانی با نوسانات دامنه دار و وسیع افزایش پیدا کرد و این افزایش به گونه‌ای تاثیر و تبعات منفی خود را بر روند فعالیت‌های اقتصادی می گذارد. کما اینکه الان هم شاهد این موضوع هستیم.

او ادامه داد: متاسفانه این موضوع از یک طرف عجین شده با قراردادهایی که در آنها تعدیل نرخ ارز و نرخ فلزات و مواد اولیه از طرف کارفرما پیش بینی نمی شود و به کرّات و به فور شاهد چنین قراردادهایی از طرف کارفرما هستیم که با بنگاه های اقتصادی منعقد می‌کنند. بنابراین به دلیل تعبیه نشدن مکانیزم تعدیل در قراردادها این امر منجر به توقف قرارداد و عدم امکان اجرای آن توسط بخش خصوصی می شود. به طوری که این توقف کما اینکه در سال‌های گذشته اتفاق افتاد و تعداد زیادی از قراردادهای بخش خصوصی در صنعت برق متوقف شد و الان هم مجداد علیرغم تاکید زیادی که نسبت به این موضوع از طرف فعالان این حوزه وجود دارد بازهم متاسفانه مکانیزم پیش بینی تعدیل‌ها به ویژه در نرخ فلزات و ارز و سایر مواد اولیه در قراردادها لحاظ نمی‌شود و مشکل همچنان پابرجا خواهد ماند.

رئیس هیات مدیره سندیکاى صنعت برق ایران افزود: در بخش صادرات وضع به همین منوال است، دولت نسبت به تک نرخی شدن ارز اهتمام ورزیده ولی به دلیل اینکه همچنان شرایط خرید و فروش ارز چندان روشن نیست صادرکننده در تامین ارز دچار سردرگمی است تا جاییکه با وجود صدور آیین نامه بخشنامه‌های متعددی در این حوزه،تصویر روشنی از این بخش وجود ندارد. از طرف دیگر با توجه به مشکلاتی که در حوزه تعاملات بین المللی وجود دارد این موضوع سبب شده است که در مجموع در حوزه تولید و صادرات با چالش‌های زیادی روبه‌رو شویم.

باقری با اشاره به اینکه امسال سال حمایت از کالای ایرانی است،گفت: اگر می‌خواهیم تولید و صادرات در صنعت برق توسعه پیدا کند باید زمینه را برای حمایت از توان داخلی و توسعه تعاملات بین‌المللی فراهم سازیم در غیراین‌صورت این معضلات و موانع آثار و تبعات نامطلوبی بر تولید و صادرات خواهد گذاشت.

گفت‌وگو: حبیبه رحیمیان

402

#صنعت برق #برجام #اقتصاد #کسب وکار #صنایع #تحریم #حبیبه رحیمیان #صادرات #بخش خصوصی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


فوران کوه آتشفشان در یکی از جزایر اکوادور شهادت سه راننده کامیون به دست تروریست‌های داعش در جاده کرکوک- بغداد چالش افزایش پایداری حرارتی ویتامین d3 در روغن‌های مایع خوراکی بررسی پرونده‌های قاچاق سرعت می‌گیرد ایران مقابل اسپانیا گلباران می‌شود؟ نحوه، زمان و مکان رفع نقض کارت کنکور اعلام شد کی‌روش: هیچ بازیکنی صاحب پیراهن تیم ملی نیست! آمریکا مقر یک گروه مقاومت عراقی در البوکمال را بمباران کرد تصادف خودروی حامل مهاجران فراری 5 کشته برجا گذاشت شهر ری میزبان برگزاری یادواره شهدای مدافع حرم گفت‌وگوی منتشرنشده مادر رهبر انقلاب درباره حضرت امام (ره) الیکا عبدالرزاقی: کسی در استادیوم منقلب نشد! اقدام برای رفع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام بیماری که بدون علامت کور می‌کند! برنامه روز پنجم جام جهانی/ مصاف نسبتا آسان در انتظار انگلیس و بلژیک پول‌های سرگردان در بازار خودرو /استقبال اتحادیه اروپا از آتش بس تاریخی افغانستان /بورس تهران 6 رقمی شد دعوت بحرین از اسرائیل برای شرکت در یک نشست تیم منتخب روز چهارم؛ غیبت ستاره‌های آلمان و برزیل +عکس امیدواری وزیر ورزش به صعود تیم ملی در جام جهانی تلفنی صحبت کردن جناب‌خان با عزیز بوهادوز ادامه بارش هادر گیلان تیته: گل سوئیس قطعا خطا بود؛ به هیچ وجه از نتیجه راضی نیستم بازیگر «آشپزباشی» ازدواج کرد ارتش سوریه تروریست‌ها را در حومه شرقی درعا هدف قرار داد روز پدر؛ فرصتی برای نقد سیاست‌های مهاجرتی ترامپ! روزنامه استقلال - 28 خرداد روزنامه گل - 28 خرداد روزنامه پیروزی - 28 خرداد روزنامه هدف - 28 خرداد سلیمانی: استارت فغانی شبیه رونالدو بود سرقت اسناد محرمانه از داخل خودرو فرمانده صهیونیست روزنامه‌های ورزشی دوشنبه دیگر پس از خوردن غذا چای ننوشید! ساماندهی اتوبوس‌ها و کامیون‌های فرسوده تهران خاطرات جالب هواداری که با تراکتور به روسیه رفت داماد ترامپ باعث دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی شد پاریسی‌ها هم خواهان جذب ستاره ناراضی منچستریونایتد شدند آشنایی با روش تهیه گرانیتای نعنا و توت فرنگی پیتون غول‌پیکر زن اندونزیایی را بلعید چگونه نفخ معده را مهار کنیم؟ تقویت سیمان با ریشه هویج و چغندر! مادر شهیدان برزگر آسمانی شد خروج «تسه»‌ها از حبس بازه‌ای نرخ بالای فقر اقتصادی و تحصیلی در میان خانواده‌های پرجمعیت رژیم صهیونیستی هلاکت تعدادی از نیروهای مزدور سعودی در منطقه مریس استان ضالع یمن دستور افزایش حمایت ازاورژانس‌های اجتماعی به استانداری‌ها ابلاغ شد تیم عربستان مقابل اروگوئه هم شکست سنگین می‌خورد پُست فوتبالی جالب "محسن تنابنده" /عکس
اولین کمک داور زن تاریخ جام‌های جهانی آیا مردم به کمپین #من_نمیخرم، می‌پیوندند؟ / طلا و خودرو و هر کالای گرانی را نمی‌خریم / کمپین #من_نمیخرم در حال «ترند» شدن است مراسم تشییع پیکر دکتر محمدامین قانعی راد، استاد برجسته جامعه شناسی در حال برگزاری است قیمت طلا و سکه امروز 27 خرداد 97 +جدول تشییع پیکر سید محمدامین قانعی راد جامعه شناس بلعیده شدن یک زن توسط یک مار + فیلم تجاوز گروهی به دختران جوان در ایرانشهر بازیکن مراکش ضربه مغزی شد؟ آخرین جزییات پرونده تجاوز به 41 زن در ایرانشهر/ 4 متهم دستگیر شدند گزارش تصویری: مراسم تشییع دکتر قانعی راد در دانشکده علوم اجتماعی مار پیتون یک زن را خورد! +عکس دانلود؛ برخورد قاطع علیرضا فغانی با تونی کروس در جریان بازی آلمان و مکزیک نزاع در «چهاردانگه» منجر به فوت جوان 20 ساله شد بازدید آنجلینا جولی از مرکز خلافت داعش کمپین نه به گرانی؛ با حضور علی کریمی و مهدی رحمتی! کرباسچی درباره امضای نامه مذاکره با امریکا: هدف، حل مشکلات کشور و حفظ کیان نظام است تجاوز به دختران ایرانشهر/ استقبال از افشاگری امام جمعه/ نماینده ایرانشهر: مردم احساس ناامنی اجتماعی می‌کنند/ فرماندار: اثبات تجاوز مستلزم آزمایشات و پیگیری‌های ویژه است/ ریش سفیدان و متنفذین استان با جدیت حادثه را پیگیری می‌کنند/ کاربران فضای مجازی: قربانیان تجاوز سکوت نکنند در خواست پلیس برای شناسایی متهم پشت صحنه گزارش فردوسی پور از گل ایران به مراکش + فیلم برگزاری جلسه مهم درخصوص 4 بازار متلاطم/ 50 نفر مجموعاً 3.8 میلیون قطعه سکه خریده‌اند طلا و خودرو و هر کالای گرانی را نمی‌خریم/آیا مردم به کمپین علی کریمی، می‌پیوندند؟ فیلم/برخورد قاطع فغانی، کروس را به عقب راند آیا معتمدین مردم، به این کمپین می‌پیوندند؟ / #تا_یک_ماه_طلا_و_خودرو_و_هر_کالای_گرانی_را_نمی‌خریم تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر/ فرماندار: هنوز تعداد قربانیان قطعی نیست / عامل اصلی دستگیر شد خبرجنجالی فضای مجازی تکذیب شد/ جام جهانی داور زن ندارد قیمت رسمی ارز 3 نرخی می‌شود؟ مدل موی عجیب و خاص نیمار در جام جهانی 2018+ عکس گل و لای عملیات جستجوی مفقودان اشکورات را مختل کرد/ احتمال افزایش مفقودان سیل دونالدترامپ تهدید به مرگ شد سردار وحیدی در گفتگو با تسنیم: روابط آمریکا و کره‌شمالی آینده مثبتی ندارد/ اسرائیل هیچ‌گاه نمی‌تواند احساس امنیت کند امکان پخش نشدن بازی ایران و اسپانیا / 20 میلیون دلار نیاز است! تصویب آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها پیش بازی کاستاریکا - صربستان قیمت دلار و نرخ ارز امروز 27 خرداد 97 +جدول کمپین علی کریمی برای تحریم خودرو و طلا ماجرای ربودن و آزار دادن 41 دختر جوان در ایرانشهر چه بود؟! / تایید فاجعه بزرگ مراسم تشییع پیکر استاد قانعی راد اختلال سایت ایران‌خودرو در آغاز پیش‌فروش مشکل عجیب فغانی در نیمه اول آلمان - مکزیک فغانی نمره قبولی داوری را گرفت؟ تجاوز به 41 دختر از زبان امام‌جمعه ایرانشهر+ فیلم نماینده مجلس: بیش از آنکه از خدا حساب ببریم از شورای نگهبان، اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات می‌ترسیم/ بر مظلومیت نظارت مجلس باید خون گریه کرد/ لاریجانی به داد مجلس برسد پاسخ ایران خودرو به یک سوال؛ چرا سایت فروش باز نمی‌شود؟ دروغ 120 گیگ اینترنت رایگان عید فطر، مشترکان را عضو سرویس 200 هزار تومانی کرد/ دستور وزیر برای شناسایی منتشرکننده پیغام و مالباختگان نخستین نمایشگاه عکس گروهی پرنده‌نگری بختگان در شیراز برگزار می‌شود رهایی 3 متهم پرونده مه‌آفرید از اعدام روزنامه پیروزی - 27 خرداد خسارات سیل در اشکورات رودسر - گیلان (عکس) دستور صریح وزیر ارتباطات برای پیگیری پیام دروغ اینترنت رایگان تجمع مقابل فرمانداری ایرانشهر در اعتراضِ تعرض به دختران

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me