تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:مذهبی-استان ها-سیاسی()
کد خبر:16927142
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۵:۵۶

آیا کمیته امداد قابل اعتماد است؟!

خیلی از ماها عادت کرده‌ایم که صبح خود را با صدقه شروع کنیم و با انداختن سکه یا اسکناسی در یکی از صندوق‌های صدقات کمیته امداد امام خمینی (ره) با آرامش و طمأنینه فعالیت روزانه خود را آغاز می‌کنیم.
به گزارش پایگاه 598، تبیان: در روزگاری به سر می بریم که چون همیشه تاریخ شکاف میان فقیر و غنی هست و روز به روز عمیق‌تر می‌شود. مخصوصا در بحبوحه این تحریم‌ها و تهدیدهای همه جانبه سرزمین عزیزمان. در این شرایط است که باید دل به دل هم داد و دست یاری به سوی هم دراز کرد؛ دارا دست ندار را به مهر بفشارد و مرهمی بر دردهایش باشد. خداوند متعال جایگاه ویژه‌ای برای این همدلی قائل شده است و بر این مهم در قرآن کریم و روایات بسیار تأکید شده است.

«يَأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُواْ أَنفِقُواْ مِمَّا رَزَقْنَاكُم مِّن قَبْلِ أَن يَأْتىِ‏ يَوْمٌ لَّا بَيْعٌ فِيهِ وَ لَا خُلَّةٌ وَ لَا شَفَاعَةٌوَ الْكَافِرُونَ هُمُ الظَّالِمُونَ»؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! از آنچه به شما روزى کردیم انفاق كنيد! پيش از آنكه روزى بیاید كه نه کسی برای گشایش خود چیزی تواند خرید و نه دوستی و شفاعتی بکار آید و کافران، همان ستمگرانند. (1)

در اهمیت و جایگاه والای صدقه در دین اسلام کتاب ها نوشته شده است و اکثر ما برکات آن را با چشم دیده ایم و با هزینه‌ای هر چند اندک بارها و بارها خود را از خطرات فراوان رهانیده‌ایم. امام باقر(علیه السلام) فرمود: « کار خیر و صدقه، فقر را می‌بَرند، بر عمر می‌افزایند و هفتاد مرگ بد را از صاحب خود دور می‌کنند». (2)

در واقع صدقه یک سپر حفاظتی است در برابر آنچه که از آن می ترسیم، وقتی صدقه‌ای پرداخت می کنیم زیر چتر حفاظتی خداوند می رویم، و این همه برکت فقط به خاطر این است که فقر در جامعه اسلامی نمودی نداشته باشد؛ چراکه اسلام دین محرومیت زدایی است و برای برقراری توازن و عدالت آمده است.

و بر همین اساس می بینیم که انفاق هم به عنوان تکلیفی واجب چون خمس و زکات و در قالب مستحباتی چون صدقه اول ماه، صدقه قبل از سفر، صدقه در برخی اعیاد و جشن های اسلامی سفارش شده است اصلا خداوند می خواهد این صدقه دادن جزوی از برنامه روزانه ما باشد . امام صادق عليه السلام فرمود: «صدقه شبانه، خشم پروردگار را فرو مى نشاند و گناه بزرگ را پاک مى كند و حساب را آسان مى گرداند، و صدقه روزانه، مال و ثروت را به بار مى نشاند و عمر را زياد مى كند.»(3)

خیلی از ما عادت کرده ایم که صبح خود را با صدقه شروع کنیم و با انداختن سکه یا اسکناسی در یکی از صندوق‌های صدقات کمیته امداد امام خمینی (ره) با آرامش و طمأنینه فعالیت روزانه خود را آغاز می کنیم. کمیته امداد امام(ره) از جمله اولین نهادهایی است که پس از گذشت مدت کوتاهی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ توسط رهبر فقید انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی(ره) با هدف ساماندهی و رسیدگی به وضعیت امور معیشت محرومان و نیازمندان کشور تأسیس شد.(4)

 آیا کمیته امداد صدقات را به فقرا می رساند؟


کمیته امداد در سال‌های متمادی کمک های بسیاری به اقشار نیازمند جامعه رسانده است و چشم امید بسیاری از مردم مناطق محروم در دوردست‌ترین روستاها و مناطق محروم شهرها به کمک‌های این نهاد عام‌المنفعه بوده و هست، در این ایام شاهد هجمه‌های شدید نسبت به این نهاد انقلابی هستیم که در تلاشند این تصور را القاء کنند که کمیته امداد امانتدار خوبی برای صدقات مردم نیست و وجوهات مردم را برای منظوری غیر از یاریگری اقشار ضعیف به کار می برد.

در سال های اخیر شاهدیم برخی از مردم اعتماد سابق را به کمیته امداد ندارند و خیل نوع دوستی و محبت های مردمی نیاز به مدیریتی دوباره دارد چراکه سواستفاده گرانی از خلأ اعتماد نهایت بهره را برده‌اند و کیسه‌ها دوخته و انباشته‌اند؛ نمونه‌اش را در ماجرای زلزله کرمانشاه شاهد  بودیم که چگونه کمک‌های مردمی به خاطر بی اعتمادی به نهادهای دولتی چون کمیته امداد و هلال احمر روانه حساب‌های شخصی سلبریتی‌ها شد و متأسفانه مشخص نشد که چه سرانجامی پیدا کرد.

کمیته امداد و مراقبت از سرمایه اعتماد مردم

اعتماد مردم سرمایه اصلی نهادی چون کمیته امداد است، تبلیغات منفی و سیاه‌نمایی‌های بدخواهان که گاه در نتیجه حزبگرایی و تسویه حساب های سیاسی است شبهات زیادی را متوجه این نهاد کرده است لذا مسؤلان آن باید بکوشند ساحت این نهاد را از اعمال اعتمادسوزی چون اشرافیگری در مجموعه کمیته امداد با تهیه ساختمان های لوکس و دستمزدهای بالا برای مدیران و سوء استفاده برخی از پرسنل از موقعیت خود و استفاده شخصی از کمک های مردمی، بر حذر بدارند. البته در همین رابطه اقداماتی که سالهای اخیر مورد توجه مدیران این سازمان انقلابی قرار گرفته و در جهت اعتمادسازی عملی شده قابل تقدیر است.

مدیران این سازمان با عنایت به حدیث گرانبهای امام جعفرصادق (عليه‌السلام) که فرمود : «مَن اَكَلَ مِن مالِ اَخيهِ ظُلماً وَ لَم يَرُدَّهُ اِلَيهِ اَكَلَ جَذوَةً مِنَ النّارِ يَومَ‌الِقيامَةِ» ؛ کسي که از مال برادر ديني خود به ناحق بخورد و آن را به صاحبش برنگرداند خوراک او در روز قيامت شعله‌هاي آتش خواهد بود. (5) همواره رسالت سنگینی بر عهده خود احساس می کنند.

این روزها هجمه‌های زیادی علیه کمیته امداد امام خمینی (ره) شکل گرفته است: و شبهات فراوانی از جمله اینکه صدقاتی که مردم پرداخت می کنند با توجه به بالا رفتن مشکلات اقتصادی تامین کننده مخارج سفره های افطار غیر ایرانیان شده در فضای مجازی منتشر شده است. اگرچه این هجم از حمله به یک نهاد انقلابی علی رغم وجود برخی کاستی ها نشان دهنده این است که مدیریت کمیته امداد در مسیر درست و مناسبی قرار دارد، اما مسؤلان کمیته امداد بارها تأکید کرده اند که هر وجهی در خارج از کشور هزینه می شود از جمع آوری کمک ها با آگاهی و خواست خود مردم در صندوق های مشخص شده برای آنان بوده است و کمیته امداد با ارائه مدل داخلی این نهاد به سایر کشورها برای جمع آوری صدقات و وجوهات مردم همان سرزمین در قالب ارائه فکر و ایده به حکومت ها کمک رسانی کرده است. به نظر می رسد راه حل دوسویه این بحران شفاف سازی هزینه ها و مصارف صدقات توسط کمیته امداد و نیز اعتماد متقابل مردم به این نهاد انقلابی است که زمینه سوء استفاده سودجویان و فرصت طلبان را از بین می‌برد.

پی نوشت‌ها:

1- سوره  بقره/254
2- من لا یحضره الفقیه، ج ۲، ص ۶۶، ح ۱۷۲۹
3- بحار الأنوار، 96/125/39
4-  سایت رسمی کمیته امداد امام خمینی (ره)
5- وسائل، ج 11، ص642

 


#کمیته امداد
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تشکیل کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن آووکادو با پوشش ضد فساد خوراکی سینمای ایران جزیره‌ای است که فقط 20 بازیگر دارد ابرموشک اسپیس ایکس ماهواره امنیتی به فضا می‌برد نرم‌افزار موبایل برای کنترل سرعت خودرو قول قهرمانی نمی‌دهیم/ کیانی و ابراهیمی اسطوره‌های تراکتورسازی بودند پایان مسابقات قهرمانی کونگ فو بزرگسالان استان کردستان در سنندج آزمون تربیت مربی سبک زندگی اسلامی " زندگی به رنگ خدا " در قزوین بلیت قطار 10 درصد گران شد خرید کالا از سوی مصرف کنندگان سرمایه گذاری تلقی نمی‌شود خودروسازی آلمان قربانی جدید جنگ تجاری آمریکا وچین قصور پزشکی جان 3 تن را گرفت سخنان و وعده‌های اقتصادی نامزدهای انتخابات ترکیه پرواز عقاب شاهی در زیستگاه بیوره ثبت شد متخصص تغذیه: غنی سازی روغن نباتی با ویتامین d هیچ مزیتی ندارد طرح اختصاص سهمیه ورود زنان به مجلس در حال تدوین است تیتر روزنامه‌های شنبه کهگیلویه و بویراحمد 45 میلیاردریال اعتبار به گازرسانی گناوه اختصاص یافت مصاف یزدانی با تیلور آمریکایی در بوداپست مجارستان نقد منصفانه خبرنگار دردسر ساز شد تجلیل از قضات و کارکنان نمونه دستگاه قضایی قزوین رونمایی از 3 عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب سئول «مکان» به «هنر و تجربه» رسید غلام‌رضا محمدی: می‌توانیم در رقابت‌های جهانی به روی سکو برویم مصدومیت آچاراصفهانی تیم ملی؛ دردسر جدید کی‌روش ایل بختیاری: ماراتن نفس گیر کنکور شهروندان در مصرف بهینه آب اهتمام بیشتری داشته باشند بلاتکلیفی در اردوی تیم خونه به خونه بابل ردپای 6 میلیاردر در تصمیم ترامپ درباره خروج از برجام/ حامیان مالی لابی‌های صهیونیستی در آمریکا را بشناسید+تصاویر سارق لوازم داخل خودرو در ایلام دستگیر شد تمرینات متنوع آزاد و فرنگی کاران در فاصله 56 روز تا بازی‌های آسیایی واحدهای تولیدی تحت تملک بانک‌ها به زودی تعیین تکلیف می‌شوند بیلبورد حمایت از تیم ملی فوتبال ایران در روسیه +عکس نرخ تورم خرداد به 8.2 درصد رسید افشای بخشی از جزئیات نقشه شوم آمریکا برای فلسطین از سوی هاآرتص برگزاری نشست شورای فرهنگ عمومی شفت/ارائه راهکارهای تحقق شعارسال وتبیین آیین نامه شورا ایران صاحب اولین مدال سنگنوردی دانشجویان جهان شد تیم هیات بدمینتون نیشابور قهرمان مسابقات لیگ دسته دوم بدمینتون مردان شد دیدار مسئولان فدراسیون نجات غریق و غواصی با فرماندار و نماینده بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی با حضور بیست تیم، یازدهم مردادماه زنگ لیگ تیراندازی با کمان به صدا در می‌آید نشست مسئولین کانون‌های فرهنگی مساجد زاهدان با سرپرست اداره کل ورزش و جوانان سیستان و بلوچستان جمع‌آوری 55 میلیارد ریال زکات فطریه در آذربایجان غربی دومین دوره رقابت‌های ووشوی دانشجویان کشور بمیزبانی زاهدان برگزار شد از اهدای کاور زیست محیطی به استاندار تا برگزاری جشن نشاط و امید شمیرانی: استقبال 6 هزار نفری از پاکداشت طبیعت، اتفاقی بی نظیر در سطح کشور بود کولیوند: جوانان و ورزشکاران در کمک به اجرای طرح پاکداشت طبیعت سنگ تمام گذاشتند معاون اجرایی شورای المپیک آسیا در دیدار با استاندار اصفهان گفت: اصفهان توانایی میزبانی رویدادهای مختلف آسیایی را دارد ستاره فوتبال مصر تابعیت چچنی دریافت کرد مدافع پرسپولیس در اردوی تیم پیکان
تصاویر/ مراسم تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید علی‌اکبر حسینی تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر حسینی "شاهرخ دایی پور" به قافله شهدای مدافع حرم پیوست برگزاری جشنواره ملی کباب گلپایگان+ فیلم توقیف ثروت نجومی و اخراج آقازاده‌های ایرانی از آمریکا تشییع پیکر مجری معروف «اخلاق در خانواده» تلویزیون دانلود؛ خوشحالی جالب تیته بعد از به ثمر رسیدن گل اول برزیل به کاستاریکا (جام جهانی 2018) پیش بازی بلژیک-تونس؛ یکی برای صدرنشینی می‌جنگد دیگری برای بقا! میراث نهایی نشست کیم-ترامپ ممکن است جنگ در منطقه باشد توقیف 148 میلیارد دلار پول آقازاد ه‌ها در آمریکا / بیش از 5 هزار آقازاده در آمریکا زندگی می‌کنند حرکت زشت برخی از منتقدان؛ پاره کردن تصویر سردار آزمون از بیلیبوردهای تهران (عکس) تصاویر/ مراسم تشییع حجت الاسلام حسینی پیشنهاد برخی از اعضای اوپک علیه ایران تشییع پیکر حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر حسینی + عکس راموس: کی‌روش مثل مارادونا حرف می‌زند! نامه چند سناتور برای بازگرداندن نام ایران به لیست سیاه fatf ژاپن خرید نفت ایران را مشروط به معافیت آمریکا کرد عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 تیر 97/ سردار، سرباز وظیفه شناس کی‌روش +تصاویر سردار «شاهرخ دایی پور» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست 21 هزار نفرزیر پوشش بیمه کشاورزان و عشایر استان یزدهستند قیمت گاز طبیعی 15 درصد گران شد+سند جام جهانی 2018| آشیل برنده نبرد برزیل - کاستاریکا را پیش‌بینی کرد ماجرای خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا و بلوکه کردن 148 میلیارد دلار چهره‌های حاضر در تشییع معلم اخلاق از برادر روحانی تا فرزند رهبر انقلاب فیلم | گل‌های برزیل به کاستاریکا را در 40 ثانیه ببینید امام جمعه تهران: موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است/ ما امیدواریم آمریکای قلدر امروز به دست علی زمان ما نابود شود پرواز حجاج از 27 تیر به سمت سرزمین وحی ترامپ اروپا را تهدید به وضع تعرفه 20 درصدی خودرو کرد مراسم تشییع پیکر حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی برگزار شد معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد پیکر «حسینی برنامه اخلاق در خانواده» در تهران تشییع شد عکس/ تشییع حجت‌الاسلام حسینی استاد اخلاق وقتی "طارمی" اینگونه دل ایتالیایی‌ها را می‌برد+عکس آموزش بانوان زائر اعزامی به حج تمتع اصفهان چه کسانی fatf را در داخل «پخت و پز» می‌کنند؟ / سوءاستفاده از فوتبال برای تبلیغ fatf انتقال آب از دریای عمان به استان‌های مرکزی بسیار پر هزینه است/ راهکارهای جایگزین تامین آب در ایران برقراری 970 هزار ارتباط با مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه و صدور 20 میلیون ابلاغیه الکترونیکی در سال گذشته/دست‌هایی قصد دارند با تضعیف قوه قضاییه، اقتدار آن را از بین ببرند/ ابزار و امکانات دستگاه قضا متناسب با کثرت و سنگینی کار نیست از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا+ تصاویر عکس/ مراسم تشییع حجت الاسلام حسینی رضایت تیم مذاکره کننده ایران از نتایج نشست اوپک: توانستیم سهم تهران را در بازار حفظ کنیم / زنگنه: نتیجه نشست 174 اوپک همان بود که در روز اول ورود به وین گفته بودم+ ویدیو موحدی کرمانی در نمار جمعه امروز تاکید کرد: استفاده دشمن از امکانت حداکثری خود علیه ایران و لزوم پیروی از رهنمودهای رهبری/ظلم به مردم فلسطین … آیت‌الله علم‌الهدی: امروز مشکل داریم/ هرکس بی‌پروایانه درخط دفاع ازرهبری باشد به او فحش وتهمت می‌زنند عراقچی: برجام در آی‌سی‌یو است/ مردم می‌گویند اروپا پلیس خوب است/ حاضریم برای یافتن راه حل به اروپا کمک کنیم زنگنه: تصمیم امروز اوپک حفظ توافق قبلی بود/توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100 درصدی اعضا حفظ شد 20 هزارهمدانی از نمایشگر عباس آباد به تشویق تیم ملی پرداختند برزیل 2 - کاستاریکا صفر/ پیروزی شیرین سلسائو در وقت تلف شده گل دقیقه 97 نیمار تاریخ ساز شد تو کجا بودی وقتی … قیمت طلا و سکه امروز 1 تیر 97 +جدول قیمت گاز طبیعی 15 درصد گران شد+سند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me