تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:شفقنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16927412
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۶:۰۶

دیلی بیست: چرا برجام با توافق سنگاپور قابل مقایسه نیست؟

شفقنا- وب سایت آمریکایی دیلی بیست در گزارشی نوشت: برجام کجا و توافق سنگاپور کجا: اولی، نتیجه ۱۲ سال مذاکرات نفس گیر در دو دولت ریاست جمهوری ایالات متحده و سه تغییر دولت در طرف دیگر، با شورای امنیت سازمان ملل متحد، آژانس بین المللی انرژی هسته ای و رهبران پایتخت های شش کشوری است که به طور فعال درگیر شده بودند.

و دومی، توسط دو بچه مشتاق با مدل موهای بد در سنگاپور به دست آمد.

ممکن است مقایسه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در ۱۵۹ صفحه، که توسط تهران و قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۵ امضا شده، با قطعنامه دو صفحه ای سنگاپور که به امضای «دونالد ترامپ» و «کیم جونگ اون» سران آمریکا و کره شمالی رسید، کار ناعادلانه ای باشد؛ اما حتی بیانیه سنگاپور، که توسط طرفداران ترامپ و محافظه کاران در تلویزیون های دولتی مورد ستایش قرار گرفته است، نیز قابل قیاس با توافق موقتی که ایران، آمریکا و دیگر قدرت های جهانی در سال ۲۰۱۳ امضا کردند، نیست.

این سند چهار صفحه ای که «برنامه عملی مشترک» نامیده، و در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۳ در ژنو امضا شد، در نهایت راه را برای امضای برجام فراهم کرد؛ سندی که کارشناسان کنترل تسلیحات معمولا از آن به عنوان یک روش موثر برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای (ایران بارها تأکید کرد که به دنبال سلاح هسته ای نیست و برنامه هسته ای اش صرفا اهداف مسالمت آمیز دارد)یاد می کنند اما ترامپ آن را «بدترین معامله» نامیده است.

جمهوری خواهانی که با «باراک اوباما» مخالف هستند، از توافق با ایران انتقاد کردند. در مقابل، کارشناسان فاکس نیوز، رویکرد دیپلماتیک ترامپ در دیدار با رهبر کره شمالی را ستایش کرده اند.

«داریل کیمبال» مدیر اجرایی انجمن کنترل تسلیحات گفت: «اگر ترامپ یک رئیس جمهور دموکرات بود، فقط به این دلیل که با کیم جونگ اون پشت یک میز نشسته بود، به شدت مورد انتقاد قرار می گرفت. بیانیه سنگاپور یک توافق نیست، یک طرح هم نیست که مجموعه ای از مراحل به وضوح در آن مشخص شده باشد.»

تحت فشار محافظه کاران در واشنگتن و متحدان آمریکا در خاورمیانه، ترامپ ماه گذشته از توافق هسته ای ایران خارج شد و گفت که این توافق نتوانسته است منافع آمریکا را تامین کند. او قول داد تا سایر امضاکنندگان را تحت فشار قرار دهد تا به تحریم های یک جانبه آمریکا عمل کنند، تا تهران تحت فشار قرار گیرد و «توافق بهتری» امضا کند.

ترامپ همچنین امیدوار است با دستیابی به توافق جامع با کره شمالی که شبه جزیره کره را خلع سلاح هسته ای می کند و تنش ها را در شمال آسیا کاهش می دهد، بتواند بهتر از پیشینیان خود عمل کند. اما منتقدان می گویند که برخلاف رویکرد دولت اوباما در قبال مذاکرات ایران، ترامپ بسیار پیچیده است، از همین حالا بسیاری امتیازات را از دست داده است و بسیاری از متحدانی را که می تواند اهرم ارزشمندی در اختیار واشنگتن قرار دهد، از مذاکرات حذف کرده است.

«الی گرانمایه» عضو ارشد شورای اروپا در روابط خارجی و کارشناس توافق ایران، گفت: «ما بیانیه های بزرگی را دیده ایم که ارزیابی آنها کار دشواری است. چگونه می توان عملکرد را به ویژه در کره شمالی بررسی و ارزیابی کرد؟»

سندی که آمریکا، ایران، اتحادیه اروپا، روسیه و چین در سال ۲۰۱۳ امضا کردند شامل اقدامات خاصی است که هر طرف باید طی شش ماه انجام دهد و در صورت پیشرفت مذاکرات، با رضایت متقابل تجدید پذیر است. گرانمایه می گوید: «این سند ایران را ملزم می کند تا اقدامات قابل توجهی را در مورد برنامه هسته ای اش انجام دهد و در مقابل تحریم ها کاهش می یابد.»

بالعکس، بیانیه سنگاپور فاقد هر گونه اقدام خاص یا تاریخی است، و پیونگ یانگ را متعهد می کند که صرفا «به دنبال خلع سلاح هسته ای کامل شبه جزیره کره» باشد.

از آغاز توافق با ایران، مذاکره کنندگان فهمیدند که هرگونه ابهامی می تواند مشکل را تشدید کند. در بهترین حالت، دیپلمات ها و کارشناسان چند ماه پس از توافق اولیه، از بیانات گسترده ای که به تغییرات ملموس می پردازند، خودداری کردند.

در یک سناریوی قابل قبول، کیم از فقدان معیارها و ضرب الاجل ها بهره می گیرد، موفقیت های دیپلماتیک خود را افزایش می دهد، و در نهایت بی سر و صدا زرادخانه خود را راه اندازی می کند.

در بدترین سناریوی ممکن، زبان مبهم منجر به سوء تفاهم می شود. «جارت بلانک» مذاکره کننده هسته ای سابق با ایران که در حال حاضر در بنیاد کارنگی کار می کند، گفت: «این بیانیه به طوری مبهم و ضعیف نوشته شده که ممکن است به ترامپ این اعتقاد را بدهد که کره شمالی ها توافق را نقض کرده اند و چرخه لفاظی های تهدید آمیز بازگردد.»

اوباما خواستار دیدار با «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران بود، اما تنها با او تلفنی تماس گرفت. کیمبال دیدار ترامپ با کیم جونگ یون را ستایش کرد اما دیگران ترامپ را به دلیل اعطای امتیازات به کیم بدون دریافت هیچ چیزی در عوض آن، مورد انتقاد قرار دادند. اگر چه در این معامله هیچ چیزی در مورد تمرینات نظامی آمریکا و کره جنوبی گفته نشده، ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی پیشنهاد داد که عملیات مشترک نظامی با کره جنوبی در طول هر گونه مذاکره به حالت تعلیق درآید؛ این پیشنهاد در عوض توقف آزمایش هسته ای که کارشناسان گفتند کره جنوبی دیگر نیازی به آن ندارد، صورت گرفت.

ترامپ همچنین در مورد کاهش تعداد نیروهای آمریکایی سخن گفت و حضور آمریکایی ها در شبه جزیره کره را بیش از حد پرهزینه توصیف کرد و از کیم برای حضور در کاخ سفید دعوت کرد. ترامپ همچنین در بیانیه مشترک «متعهد به ارائه تضمین های امنیتی» به کره شمالی شد.

بلانک گفت: «آمریکا در گذشته درباره ارائه ضمانت های امنیتی صحبت می کرد اما اکنون خودش تضمین امنیتی می دهد. این یک بدبختی دیوانه کننده است. من نگران آنچه که به نظر می رسد تا حد زیادی امتیاز دهی های غیرقابل قبول آمریکا باشد، هستم و بیشتر از این موضوع نگرانم که ترامپ به نظر نمی رسد که بداند چه امتیازاتی داده است.»

توافق هسته ای ایران در مقایسه با این بیانیه، با دقت تعیین شده بود، و لغو تحریم ها و آزاد شدن اموال بلوکه شده تنها در صورت گام های قابل اثبات ایران صورت خواهد گرفت. بلانک گفت: «واقعا هیچ مقایسه ای بین فرآیند دقیقا سازماندهی شده توافق ایران و بیانیه سنگاپور نمی توان داشت.»

برنامه هسته ای ایران سال ها تحت بررسی بین المللی بود، با بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و پس از امضای برجام هم بازرسی ها تشدید شد. کره شمالی که چندین سال پیش از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای خارج شده است، بارها و بارها بازرسان را مورد استقبال قرار داده و سپس رانده است و تهدید کرده که غنی سازی یا آزمایش سلاح ها را افزایش می دهد. در بیانیه سنگاپور هیچ اشاره ای به نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی نشده، تا حدی که خود این آژانس پس از مذاکرات بیانیه داد و برای کمک به انجام بازرسی ها اعلام آمادگی کرد.

فقدان مشارکت آژانس بین المللی انرژی اتمی، شاید بزرگترین اشکال اعلامیه سنگاپور، و همچنین دیپلماسی به سبک ترامپ بوده باشد. این در حالی است که فرآیندی که به توافق با ایران منتهی شد به دقت چیده شده بود و همچون توافق سنگاپور، شاهد فقدان حضور متحدان آمریکا و دیگر بازیگران جهانی نبود.

در دوره هر دو رئیس جمهور جورج دبلیو بوش و اوباما، آمریکا از نزدیک با متحدانش مانند کره جنوبی و فرانسه و دیگر قدرت های جهانی همکاری می کرد. در مقابل، به نظر می رسد که ترامپ به طور مکرر بازیگران برجسته در کره شمالی را در حاشیه قرار می دهد. در ابتدای کار اعلام مذاکرات با کره شمالی، شرکای کلیدی تجاری این کشور یعنی چین و روسیه را متعجب کرد و توقف احتمالی تمرینات نظامی نیز به نظر می رسد دیگر متحدان آن یعنی کره جنوبی و ژاپن را متعجب کرده باشد.

ترامپ در هماهنگی اقدامات خود با همکاران شکست خورده و بنابراین هر گونه اهرمی را برای فشار چندجانبه بر کره شمالی از دست داده است. هم پکن و هم مسکو جلسه سنگاپور را تحسین می کنند، اما به جای فشار حداکثری بر پیونگ یانگ، هم چین و روسیه و هم دیگران در تلاش برای تقویت روابط با کره شمالی هستند.

به گزارش جماران، دیلی بیست نوشت: حتی مالزی که سال گذشته با کره شمالی وارد تنش شده بود، به سرعت اعلام کرد که در پی ازسرگیری روابط با پیونگ یانگ است. اگر چه ترامپ گفت که تا زمانی که کره شمالی برنامه تسلیحات هسته ای خود را کنار نگذارد، تحریم ها رفع نخواهد شد، چین هم اکنون به دنبال بهبود اوضاع اقتصادی است.

بلانک گفت: «همیشه متقاعد کردن چین به فشار بر روی کره شمالی کار دشوار بود و به محض این که ترامپ بیانیه این نشست را بدون مشورت با چینی ها اعلام کرد، فشارها کلا به پایان رسید.»

www.fa.shafaqna.com/ انتهای پیام
#آمریکا #برجام #ترامپ #دیلی بیست #کره شمالی #مذاگره
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


پمپئو برای دیدار با «اون» برنامه ریزی می‌کند هدف ایران، طلسم شکنی در برابر اروپایی‌ها آرژانتین برای صعود به معجزه نیاز دارد کابوس مسی نخست‌وزیر ژاپن احتمالا در ماه ژوئیه به ایران سفر می‌کند تمجید خبرنگار معروف فوتبال آسیا از نمایش تیم ملی وقتی شاعران دست به رمان می‌شوند گفت‌وگوی روشنفکران ایرانی و لیبرالیسم سیاسی قلبی چنان سفید و کشتی دلقک‌ها/ داستانی از ادبیات مدرنیسم پرتغال وسواس کودکان را جدی بگیرید سیر تا پیاز صدور مجوز پرورش گوزن برای تجارت گوشت فرودگاه «الحدیده» در کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی است تصاویر/ پاسدار شهید علیرضا گلچینی (2) رایزنی نمایندگان ترامپ با امیر قطر درباره معامله قرن اصغر شرفی: باخت برابر اسپانیا جسارت‌مان را بالا برد/ آزمون خط دفاعی حریف را به هم می‌ریزد فیلم | نظرات جالب 4 ستاره فوتبال درباره کی‌روش و تیم ملی ایران خشونت علیه زنان به خشن شدن زن‌ها منجر شده است / گسترش خشونت مرد و زن نمی‌شناسد پل گیشا تبدیل به پیاده راه می‌شود / استحکام بخشی پل کریمخان به اتمام رسید بازآماد یک فروند هواپیمای اف 4/ سوء استفاده آل‌سعود از جام جهانی/ استمرار خدمات بهداشتی و درمانی سپاه در مناطق زلزله‌زده برنامه بازی‌های روز نهم جام جهانی با کمک استارت آپ‌ها، دیگر نگران مشکلات درسی خود نباشید از دانلود نرم‌افزار اسکنر جزوات تا نرم‌افزار افزایش سرعت گوشی کشف لوازم آرایشی قاچاق در آستانه‌اشرفیه کشف بیش از 40 کیلو تریاک در لنگرود وقف زمین 400 متری خیر تالشی اتحادیه اروپا از دخالت در امور داخلی ایران پرهیز کند/مسائل حقوق بشر جنبه سیاسی دارد واقعیت‌های جالب درباره جام جهانی 2018 روسیه پس از پایان مسابقات اول دور گروهی برخورد احتمالی نیروی انتظامی با تجمعات خارج از مکان‌های تعیین‌شده حمایتی باشد گفتگوی فرستادگان ترامپ با امیر قطر تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟ رواج روزافزون «شغل دوم» در سومین اقتصاد برتر دنیا اموال مصادره‌ای باید به نفع مستضعفان صرف گردد / آدم مسلمان ملک دیگری را مصادره نمی‌کند: گزیده‌ی بیانات امام خمینی درباره‌ی مصادره تصاویری از شالیزارهایی که توریست جذب می‌کنند موز خوردن گاهی می‌تواند به قیمت جان شما تمام شود! تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است 1732 فقره وام ازدواج به جوانان قزوینی پرداخت شد تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است میلاد محمدی و فوق العاده‌ترین پرتاب اوت تاریخ جام جهانی/تصاویر 220 مهاجر، نزدیک سواحل لیبی غرق شدند اهتمام به محبت امام عصر (عج) در روایات/ راههای ابراز ارادت به امام در دهه‌های آینده جنگ نه بر سر آب، بلکه بر سر انرژی است قیمت پژو کارکرده در بازار /جدول کارگر در نبود تشکل و اتحادیه به ناچار خود را هدف می‌گیرد/سهم دلالی واردات در بیکاری کارگر بیشتر از تحریم‌ها بود/خصوصی‌سازی را تعدیل نیرو معنا کردند عده‌ای ترجیح می‌دهند محصول تولیدی ما را از چین بیاورند هدف ایران، طلسم شکنی در برابر اروپایی‌ها گرشاسبی: پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس بسته ماند خلاصه دیدار آرژانتین و کرواسی در جام 2018 وحید امیری: همه حریفان باید به ایران احترام بگذارند/ لایق صعود هستیم
حمله ایرانی‌ها به صفحه شکیرا! پیش بازی نیجریه-ایسلند؛ زمانی برای رویاپردازی اشک سردار آزمون از ناسپاسی هواداران: مردم فکر می‌کنند من تلاش نمی‌کنم +صوت بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه قیمت طلا و سکه امروز 31 خرداد 97 +جدول به شهادت رسیدن 2 مرزبان نیروی انتظامی در هیاهوی بازی دیشب + عکس لایی زیبای امیری در بازی دیشب و بازتابش قیافه جرارد پیکه پس از لایی خوردن از وحید امیری! (عکس) فردوسی‌پور بازگشت/ جزئیات ماجرای ناراحتی وی فیلم/ واکنش فردوسی پور به عدم حضور پویول در برنامه: چی بگم به پویول؟ این همه راه اومد آخرش اینجوری … ای خدا نامه یا خیانت نامه آخرین روز بهار با جشنواره نقش بهار تهران تلگراف: ایران شجاعانه در مقابل اسپانیا بازی کرد تصاویر رویترز از بازی خوب ایران مقابل اسپانیا همایش روز جهانی یوگا در بام تهران برگزار شد 4 لایی ایران به ستارگان اسپانیا (فیلم) دبیرکل سازمان ملل با «پوتین» دیدار کرد عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! به شهادت رسیدن 2 مرزبان در هیاهوی بازی دیشب + عکس آبروریزی برای ایران؛ پویول دلیل غیبتش در برنامه فردوسی‌پور را گفت دانلود؛ 4 لایی بازیکنان تیم ملی ایران به اسپانیا (جام جهانی 2018) ظریف فهرست جنایات آمریکا را منتشر کرد علت پرش قیمت مسکن اگر به خودباوری رسیده بودیم برنده این میدان بودیم شهادت دو مرزبان ایرانی در هیاهوی بازی دیشب شهادت 2 مرزبان در زابل هنگام پخش بازی ایران- اسپانیا لایی امیری به «پیکه» سوژه توییتری‌ها شد! 2 مرزبان هنگ مرزی زابل شهید شدند فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر حسینی، استاد اخلاق درگذشت + زمان تشییع سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران (عکس) چند خمپاره …/ از «حفظ پاوه» تا «اهدای حکم فرماندهی به سیدحسن نصرالله» پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال: «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» / صفحه اینستاگرام وحید رهبری، تصویر لحظه لایی زدن امیری به بازیکن اسپانیا را منتشر کرد آه عادل در برنامه 2018/ فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ خبر مهمی که به صالحی در مورد برجام دادند عکس/ تماشای دیدار ایران و اسپانیا در پردیس چارسو شهادت 2 مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا شهادت 2 مرزبان هنگ مرزی زابل در درگیری با اشرار +عکس لحظه لایی زدن وحید امیری در صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب+ عکس شهادت دو مرزبان ایرانی در زمان بازی دیشب واکنش احساسی پسربچه انگلیسی به مردود اعلام شدن گل ایران مقابل اسپانیا+فیلم حضور شرکت‌های ایرانی در طرح‌های راه‌سازی تاجیکستان/ اجرای فاز دوم تونل استقلال با حضور شرکت‌های ایرانی شهردار تهران: اجازه ساخت ساختمان‌های دودکش مانند را در شهر نمی‌دهیم/دولت باید در اداره امور پایتخت کمک کند لیندا کیانی، حامد برادران و بهنام بانی در حال تماشای بازی ایران و اسپانیا/عکس توفان توییتری؛ لایی وحید امیری به پیکه 10 - اسپانیا یک! پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال ایران؛ «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» حجت‌الاسلام حسینی، استاد معروف اخلاق در خانواده درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی استاد اخلاق درگذشت جام جهانی 2018 / ایران 0 - اسپانیا 1 بازتاب دریبل تاریخی وحید امیری به پیکه+عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me