تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:مشرق
دسته:بین الملل()
کد خبر:16928352
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۱۶:۴۰

توافق ترامپ-کیم یا فریب افکار عمومی؟

دیدار رهبران کره شمالی و آمریکا که به آن دیدار قرن می‌گویند درحالی برگزار شد که سند امضا شده در جریان این دیدار هیچگونه جزئیاتی را در خصوص توافقات انجام شده میان «ترامپ» و «اون» مشخص نمی‌کند.

به گزارش مشرق، دیدار «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی صبح روز سه شنبه ۲۲ خرداد در سنگاپور برگزار شد و رهبران دو کشور سندی امنیتی را امضا کردند.

اما جزئیات سند امضا شده به هیچ وجه روشن نبوده و مشخص نیست که زمان و مهلت انجام توافقات انجام شده به چه صورت خواهد بود.

در همین رابطه اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا در تحلیلی در این خصوص می نویسد: نشست سران آمریکا و کره شمالی با وجود داشتن ماهیتی تاریخی، نتیجه ای مطلوب و مورد انتظار نداشت و دونالد ترامپ را با چالشی به نام متقاعد کردن افکار عمومی به تغییر روابط آمریکا و کره شمالی به عنوان موفقیتی تاریخی مواجه کرد.

نکته ای که موجب می شود تا به توافق انجام شده میان ترامپ و کیم جونگ اون با دیده تردید نگریسته شود بدعهدی آمریکا در عمل به تعهدات خود و اقدام ترامپ در خروج از توافقات مهم بین المللی است. بر همین اساس تردیدی نیست که اگر آمریکا به تعهدات خود در این رابطه عمل نکند کره شمالی نیز همان سیاست قبلی خود را در پیش می گیرد.

توافق مبهم

سناتور «چاک شومر» رهبر اقلیت دموکرات سنا ضمن انتقاد از توافق حاصل شده بین آمریکا و کره شمالی، گفت که «دونالد ترامپ» اهرم فشار را در مذاکرات هسته ای با پیونگ یانگ، تسلیم کیم کرد. این قانونگذار آمریکایی توافق به دست آمده بین ترامپ و کیم را بسیار نگران کننده و مبهم خواند و گفت: این توافق فاقد جزییات لازم است.

برخی نمایندگان جمهوریخواه و مقام های دولت ترامپ گفته اند که توافق حاصل شده بین آمریکا و کره شمالی به مصوبه سنا نیاز دارد و این بدان معناست که دمکرات های سنا باید برای تصویب این توافقنامه، چراغ سبز نشان دهند.

سناتورهای جمهوریخواه نیز اعلام کردند که هر گونه توافق نهایی بین آمریکا و کره شمالی باید برای تصمیم گیری به کنگره ارائه شود.

علاوه بر آن بسیاری از کارشناسان می گویند توافق نامه امضاشده میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نه فاقد ضمانت اجرایی بلکه حتی راهکارهای مناسب برای عملی شدن است و دیگر اینکه به نظر می رسد ترامپ برای حصول آن امتیازهای زیادی به کره شمالی داده است.

توافقنامه ای که رهبران دو کشور امضا کردند، چهار ماده داشت که براساس آن واشنگتن و پیونگ یانگ روابط جدیدی را آغاز خواهند کرد. چهار مورد این قرارداد دوجانبه که با حضور مقام های ارشد دو کشور به امضای ترامپ و کیم در مقابل خبرنگاران و در هتل کاپلا رسید شامل مواردی کلی و بدون ذکر شیوه اجرا به شرح ذیل است:

۱. ایالات متحده آمریکا و کره شمالی متعهد شده‌اند که روابط تازه‌ای را بنا کنند که اساس آن تمایل مردم دو کشور بر صلح و رفاه است

۲. آمریکا و کره شمالی تلاش مشترک خواهند کرد که صلح پایدار در شبه ‌جزیره کره ایجاد شود.

۳. بر اساس توافق ۲۹ آوریل (پان مون جوم/ Panmunjom declaration) کره شمالی که در آن بخشی از تاسیسات هسته‌ای خود را تخریب کرد، پیونگ یانگ متعهد شده که خلع سلاح هسته‌ای را ادامه دهد.

۴. آمریکا و کره شمالی متعهد می‌شوند که بقایای سربازان کشته یا مفقود شده را در جنگ شبه جزیره کره (۵۳-۱۹۵۰) شناسایی کرده به کشورشان بازگردانند.  

گر چه خیلی از کشورهای منطقه از این اجلاس فوری و با برنامه ریزی بسیار سریع و عجیب ابراز خرسندی و استقبال کرده اند اما همه این کشورها بر این باورند که به هیچ نتیجه فوری از این نشست خوشبین نیستند. هنوز معلوم نیست که این دو رهبر بر سر چه مسایلی دقیقا اتفاق نظر پیدا کرده اند زیرا توافقاتی که میان مقام های ارشد دو کشور و دیپلمات های آنها در سال های قبل بوده بسیار فراتر از اینها بوده است.

مشخص نیست چه جزییاتی در گفتگوها مورد بررسی قرار گرفته است و برآیند دقیق آن چیست و همین باعث شده است تا پس از این اجلاس هیچ تحول خاصی هم در منطقه شکل نگیرد. عوامل زیادی وجود دارد که هر آن می تواند گفتگوها و توافقات را به شکست بکشاند از جمله اینکه کره شمالی می گوید آمریکا باید به دشمنی خود پایان دهد و رزمایش ها را متوقف کند.

ترامپ قول داده است که رزمایش های مشترک با کره جنوبی متوقف شود اما ارتش این کشور در کره، هر اقدامی در این زمینه را تکذیب کرده و اعلام نموده دستوری در این باره دریافت نکرده است.

کره شمالی می خواهد از کاهش تحریم ها سود ببرد اما آمریکا آن را منوط به پایان برنامه هسته ای نظامی این کشور کرده است. هنوز معلوم نیست چه برنامه ای برای این فرایند تدارک دیده شده است.

«اتالی لوآزو» وزیر امور اروپایی فرانسه، نیز معتقد است که امضا توافق با رهبر کره شمالی که تا ساخت بمب اتم پیش رفت، در حقیقت به معنای پاداش دادن به کسی است که همه پیمان های بین المللی را نقض کرده است. دیدار رئیس جمهوری آمریکا و رهبر کره شمالی در سنگاپور را می توان گامی قابل توجه و مهم در عاری سازی شبه جزیره کره از تسلیحات هسته ای بر شمرد اما با این حال درباره این موضوع که همه مفاد سند امضا شده میان دو مقام فقط در عرض چند ساعت حاصل شده، تردید آمیز است.

فریب افکار عمومی

با توجه به مجموع اقدامات ترامپ در مقام ریاست جمهوری آمریکا که موجب منزوی شدن این کشور در عرصه بین المللی شده به نظر می رسد وی از دیدار روز گذشته با توجه به اهمیت موضوع کره شمالی برای فریب افکار عمومی استفاده کرده است.

در همین رابطه کارل برنشتین(Carl Bernstein) یکی از دو خبرنگار واشنگتن پست که باعث برملا شدن ماجرای واترگیت در دهه هفتاد میلادی شد، در باره دیدار رئیس جمهوری آمریکا با رهبر کره شمالی گفت:آنچه از دونالد ترامپ می دانیم این است که نمایش اجرا می کند، نمایشی که وی در روزهای اخیر در کانادا انجام داد دهشتناک بود، اما در سنگاپور تلاش کرد تا محبوبیت خود را بالا ببرد.

همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از دو تحلیلگر نوشت: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و «کیم جونگ اون» همتای کره شمالی او درباره خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ توافق کردند اما به نظر می رسد این توافق نمادین است. برخی تحلیلگران سیاسی می گویند نشست ترامپ و کیم جونگ اون نمادین بوده و نتایج ملموسی نداشته است.

«آنتونیر روگیرو» (Anthony Ruggiero) کارشناس ارشد اندیشکده آمریکایی بنیاد دفاع از دموکراسی ها در این زمینه گفت: معلوم نیست که مذاکراتِ بیشتر به هدف نهایی در خلع سلاح هسته ای دست یابد. به نظر می رسد این نشست از سرگیری مذاکرات از نقطه پایان آن در ۱۰ سال گذشته بود و گام مهمی به جلو قلمداد نمی شود.

«لی نان» (Li Nan) محقق ارشد موسسه سیاست عمومی «پان گُل» (Pangoal) مستقر در پکن، با تایید این نظر گفت این نشست فقط اهمیت نمادین داشته است. جزییاتی درباره خلع سلاح شبه جزیره کره و ضمانت های امنیتی آمریکا ارائه نشده است. خیلی زود است که این نشست را نقطه عطفی در روابط کره شمالی و آمریکا توصیف کنیم.

«ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی آمریکا نیز با انتشار رشته توییت هایی از بیانیه نشست سنگاپور انتقاد کرد. هاس در حساب توییتری خود نوشت: بیانیه نشست سنگاپور اساسا آرمانی است: هیچ تعریفی از خلع سلاح داده نشده، جدول زمانی ندارد ودر آن به جزییات فرآیند راستی آزمایی اشاره ای نشده است. نگران کننده ترین چیز در مورد تمام این ها آن است که آمریکا در مقابل، قید چیز محسوسی را چون رزمایش های نظامی آمریکا-کره جنوبی زد.

روزنامه گاردین نیز در مطلبی نوشت: دو طرف تلاش کردند تا در مقابل دوربین رسانه‌ها با یکدیگر گفت‌وگو کنند اما نمایش ناخوشایندی از آب درآمد.

گاردین در مطلب دیگری دیدار رهبران دو کشور را نمایشی و فاقد واقع‌گرایی دانست و نوشت: این اشتباه است که دیدار دو طرف را یک مذاکره فرض کنیم. این دیدار در حقیقت یک نمایش بود که توسط دو رهبر که اهداف متفاوتی از گفتگوها دارند، ترتیب داده‌شده بود. رئیس‌جمهوری آمریکا می‌خواست با نشستن در کنار رهبر کره شمالی شاید نامش در تاریخ ثبت شود، اما او این کار را با این دید انجام می‌دهد که تنها دست‌ به‌ کاری بی‌سابقه زده باشد.

#ایالات متحده آمریکا #دونالد ترامپ #سنگاپور #کره شمالی #کیم جونگ اون #مذاکره #دیدار #توافق
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image related-image


برتری قاطع شیاطین سرخ اروپا مقابل پاناما + فیلم گل‌ها حذف دلار 4200 تومانی برای واردات لوازم آرایشی و بهداشتی پلیس هلند: راننده خودروئی که وارد جمعیت شده بود، بازداشت شد آمریکا اردوگاه مهاجران نخواهد شد هشدار درخصوص مخدرهایی که به نام داروهای «شادی بخش» عرضه می‌شود شرح وظایف هیات بین‌الدولی تغییر اقلیم/گزارشات ipcc مبنای مذاکرات بین‌المللی بلژیک 3- پاناما صفر/ نمایش قدرتمندانه شاگردان مارتینس جهانبخش: هت‌تریک رونالدو؟ ما را نمی‌ترساند! جام 2018|روملو لوکاکو بهترین بازیکن جدال بلژیک - پاناما شد اعلام آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تهران برنامه بازی ایران با اسپانیا مشخص شد بلژیک با گلباران پاناما طلسم ناکامی مدعیان را شکست هدف سوئیس و ایران تداوم روابط عمیق دو جانبه است جلسه ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور جهانگیری بازنشستگان با این شماره تماس بگیرند تعرض به دانش‌آموزان در لرستان صحت ندارد/ شکایت از شایعه‌سازان اختصاص 200 میلیون دلار برای مقابله با بیابان زایی بلژیک 3-0 پاناما؛ شیاطین سرخ، فرصت شگفتی سازی ندادند سرنوشتی شوم در انتظار مانشافت؛ سه سناریو برای جلوگیری از فاجعه برنامه ریزی برای خرید سوغات توسط حجاج از داخل کشور زمان توزیع کارت کنکور سراسری 97 اعلام شد/ دسری که موهایی پرپشت به شما هدیه می‌دهد/ افزایش قیمتی برای تجهیزات پزشکی اعلام نشده است/ برخی معلمان با مناسبات وارد آموزش و پرورش می‌شوند اعلام نتایج رتبه بندی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور + تصاویر زمین لرزه‌ای به بزرگی 3.6 ریشتر گچساران را لرزاند قدرت نمایی بلژیک پرستاره مقابل پاناما زلزله در ژاپن 3 کشته و 307 زخمی درپی داشت جام جهانی 2018| برتری 3 گله بلژیک مقابل پاناما به روایت تصویر ترامپ: اجازه نمی‌دهم آمریکا کمپ مهاجران باشد «نقاشی‌های قشنگ مهتاب» کتابی برای کودکان در حوزه دفاع مقدس بازداشت وزیر اسرائیل به اتهام جاسوسی برای ایران دی‌فرانچسکو با رم تمدید کرد صالحی‌امیری: کار آمریکایی‌ها زشت و عقده‌گشایی بود، از آنها شکایت می‌کنیم توضیحات فدراسیون فوتبال درباره حضور سلطانی‌فر در اردوی تیم ملی رسمی؛ سنگربان تیم ملی پرتغال راهی لیگ برتر شد کواکبیان: بخشی از بدنه حکومت علیه بخش دیگر فشار وارد می‌کند /برخی در شعار پیرو رهبری هستند /دوره لباس شخصی و نیروهای خودسر گذشته است شکایت سیف از 2 نماینده لوکاکو بهترین بازیکن دیدار بلژیک و پاناما شد تکذیب کشته شدن زن ایرانی توسط چند افغانستانی به دلیل ضرب و شتم طوفان شیاطین سرخ در گام اول/ پاناما حرفی برای گفتن نداشت سوء استفاده برخی واردکنندگان تجهیزات پزشکی از جریانات ارزی/ کمبود 57 قلم داروی خارجی در کشور دستگیری زنی که همسرش را داخل بشکه سیمان دفن کرد + عکس جشنواره ملی­ دانشجویی صنایع دستی گنجینه گامی برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی قیمت نفت اوپک به 73 دلار رسید اختیارات تنظیم بازاری وزیر صنعت به معاون وزیر واگذار شد رشد 27 درصدی تولید کنسانتره سنگ آهن در معادن بزرگ ماجرای ژنرال روسی که ستاره‌اش را به سرباز ایرانی داد طرح نوشت؛ وقتی لوزانو مسبب زلزله می‌شود رسمی؛ دی فرانچسکو قراردادش را با رم تمدید کرد فروش رمان کلینتون از 250 هزار نسخه گذشت برنامه ریزی برای خرید سوغات حجاج از داخل کشور قیمت دارو نسبت به سال گذشته افزایش نداشته
نامه پرسنل سایپا به حسن روحانی: آقای رئیس جمهور! جهانی شدن، پیشکش لطفا ما را از «هپکو شدن» نجات دهید! در خواست پلیس برای شناسایی متهم پیش بازی سوئد - کره جنوبی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی برگزار می‌شود قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 28 خرداد 97 + جدول هواداری که با پژو پارس به جام جهانی رفت! (عکس) زنی در تهران شوهرش را در بشکه به آتش کشید+اعترافات همه چیز درباره ماجرای تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر موسویان: ترامپ با خروج از برجام ایران را به سمت بلوک شرق هل داد/ نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر امور خارجه و حتی کنگره هم بیشتر است سانسور خبری کشته شدن 100 سرباز آمریکایی، اسرائیلی، سعودی و اماراتی متجاوز به یمن حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد سعید کریمی به پرسپولیس پیوست (عکس) حمله مردم ایرانشهر به داروخانه باند متجاوزین! کریمی به پرسپولیس پیوست +عکس حکم قصاص «محمد ثلاث» اجرا شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 خرداد 97/ شگفتی بزرگ با قضاوت فغانی +تصاویر گفتگوی ویژه، استاد دانشگاه: انحصار همه جانبه در صنعت خودرو داریم داستان ویلای مصادره‌ای سرلشکر فیروزآبادی در لواسان تصویب آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها حضور یک خانواده ایرانی در مسکو با خودروی شخصی! (+عکس) عکس/ معماری بازی برزیل و سوئیس توصیه‌های رهبر انقلاب به رئیس جدید سازمان عقیدتی سیاسی ناجا قیمت دلار و نرخ ارز امروز 28 خرداد 97 +جدول پیشنهاد وام 100 میلیاردی برای پیام‌رسانهای ایرانی اهانت آمریکا به تیم ملی والیبال ایران یک ناو بزرگ جنگی آمریکا در خلیج فارس حضور یافت چه کسی جانشین روزبه چشمی در تیم ملی می‌شود؟ فغانی نمره خوبی از فیفا می‌گیرد بازی ایران و اسپانیا از تلویزیون پخش خواهد شد جام جهانی 2018 | شکست آلمان مقابل مکزیک به روایت تصویر زنی که شوهرش را کشت و در پشت بام آتشش زد! /عکس سردار وحیدی در گفتگو با تسنیم: روابط آمریکا و کره‌شمالی آینده مثبتی ندارد/ اسرائیل هیچ‌گاه نمی‌تواند احساس امنیت کند قضاوت قاطعانه در روز شگفتی جام فغانی نمره قبولی داوری را گرفت؟ جام جهانی/ فنایی: فغانی نمره خوبی از فیفا می‌گیرد/ هل دادن تونی کروس ناپسند بود پیش‌بینی محسن تنابنده از بازی‌های ایران در جام جهانی فغانی در صدر رده بندی داوران جام/تمجید خبرنگار فاکس‌نیوز از داور ایرانی دادستان زاهدان تجاوز به 41 نفر در ایرانشهر را تکذیب کرد برخورد جدی علیرضا فغانی با بازیکن تیم ملی آلمان +عکس عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می‌گیرد زلزله در مکزیکو سیتی در لحظه گل مکزیک به آلمان مصرف‌کنندگان نباید هزینه سودجویی عده‌ای را بپردازند/ سودجویان اقتصادی آماده برخوردی قاطع باشند خرید خودرو از بازار رسمی امکان پذیر نیست پیشکسوت داوری: هل دادن تونی کروس توسط فغانی ناپسند بود (+عکس) 50 نفر 4 میلیون سکه خریده‌اند! صادرات گاز ایران به ارمنستان مطابق قرارداد باید افزایش یابد فیلم/ حرف‌های تند کارشناس برنامه تلویزیون، در حمایت از کمپین #گران_نخریم علی کریمی نام مقدونیه تغییر کرد مردم با ریختن به خیابان‌ها اعتراض کردند یک جوان در کانال آبی در پارس آباد غرق شد فوتبال 65 هزار تومانی در برج میلاد!

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me