تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:نسیم
دسته:بین الملل-سیاسی()
کد خبر:16933589
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۲۰:۵۱

مولفه‌های قدرت چانه‌زنی کره شمالی در مذاکره با آمریکا

اتفاقات سیاسی و دیپلماتیک در چند روز گذشته میان رهبر کره شمالی و رییس جمهور آمریکا، هرچه باشد با اهداف و اصول کره شمالی‌ها در تضاد نیست، قدرت چانه زنی کره شمالی در این مذاکرات بسیار بالاست؛ برای نمونه طوری است که آمریکایی‌ها را ملزم به این شرط کرد که در این گفت‌وگوها حرفی از حقوق بشر به میان نیاورند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، سبحان محمدی دانشجوی ارشد روابط بین الملل دانشگاه تهران  طی یادداشتی درباره اتفاقات سیاسی میان کره شمالی و آمریکا، نوشت: اتفاقات سیاسی و دیپلماتیک در چند روز گذشته میان رهبر کره شمالی و رییس جمهور آمریکا، هرچه باشد با اهداف و اصول کره شمالی ها در تضاد نیست، قدرت چانه زنی کره شمالی  در این مذاکرات بسیار بالاست؛ برای نمونه طوری است که آمریکایی ها را ملزم به این شرط کرد که در این گفت وگوها حرفی از حقوق بشر به میان نیاورند.

متن این یادداشت در ادامه آمده است:

« برای یک فرد سیاسی و یا پژوهنده دنیای سیاست، کره شمالی یک راز بزرگ محسوب می شود. فارغ از اطلاعات بسیار کم در حوزه حکومت و حاکمیتی این کشور، غالبا تحلیل های متناقضی هم در مورد کره شمالی که دهه هاست ثبات در سیاست خارجی و پافشاری بر اهداف سیاسی – نظامی خود را پیگیری می کند، به چشم می خورد.

برای سالهای متمادی نام این کشور با نظام جوچه ( خود کفایی) ، ارتش منظم (که در 1950 نیروهای کره جنوبی را تا منتهی الیه شبه جزیره عقب رانده بود) ، موشکهای دوربرد پیشرفته ، تعداد نامعلومی کلاهک هسته ای ، بمب هیدروژنی ، آزمایش  پرتاب ماهواره و ... گره خورده بود . اما واقعا چه دلیلی این کشور میلیتاریستی (نظامی) و اقتدارگرا را به سمت یک دیپلماسی  شالوده شکن اما رئالیستی سوق داد !؟

جواب این پرسش در نگاه تاریخی و همچنین نگرش و جهان بینی رهبران کره شمالی نهفته است ؛ چرا که از نگاه تحلیلی سیاست خارجی و روابط بین الملل ، شیوه تصمیم گیری در ساختار سیاسی کره شمالی ، فردی است . یعنی در راس آن، شخص رهبر کره شمالی قرار دارد. پس رفتارشناسی نقش اساسی در رسیدن ما به پاسخ دارد.

از منظر تاریخی ، کیم ایل سونگ و کیم جونگ ایل ، پدربزرگ و پدر رهبر حال حاضر کره شمالی ، بخش بسیار زیادی از دوران زمامداری خود را در فضای جنگ سرد سپری کردند. در این دوران مشخصه اصلی نظام بین الملل، جهان دو قطبی بود و کره شمالی مورد حمایت و کمک های اتحاد جماهیر شوروی قرار گرفته بود.

از مهمترین اتفاقات در تاریخ این کشور و دوران جنگ سرد ، جنگ کره در 25 ژوئن 1950 بود که با ورود نیروهای جبهه شمال (سوسیالیستی) به جنوب ، تقسیم کره به دو بخش شمالی و جنوبی ( به اصطلاح بین المللی ، مدار 38 درجه مرز این دو کشور را تشکیل داد ) صورت گرفت . در ژانویه 1950 ، سندی در شورای امنیت ملی آمریکا تصویب شد که به سند " خطی مشی سیاسی 68 " معروف شد.

این سند در دوران صلح به آمریکا و متحدینش این امکان را میداد که قدرت و هزینه نظامی را افزایش دهند و به صورت فشار غیر مستقیم ، به فکر تغییر ماهیت نظام شوروی باشند. اما اجرای این سند نیاز به یک بحران بین المللی داشت و آن بحران ؛ جنگ کره بود . دلیل مهم دیگر برای ورود آمریکا به جنگ کره ، تغییر اوضاع در چین و قدرت گیری جبهه مائو و کمونیست ها و همچنین فرار چیانگ ( مخالف مائو) به جزیره ِفرمز بود . آمریکا به دلیل عدم تکرار این اتفاق در شبه جزیره کره ، توانست مجوز دخالت نظامی در کره را از شورای امنیت بگیرد . ( این طرح از طرف شوروی در شورای امنیت وتو نشد چرا که اتحاد شوروی ، سازمان ملل را در حمایت از دولت مائو در چین ، تحریم کرده بود .) سیاست آمریکا در این جنگ نه پایان آن بلکه ادامه و محدود کردن این جنگ بود تا استراتژی خطی مشی 68 به حیات خود ادامه دهد.

 پس در این برهه، ذهنیت رهبران کره شمالی از آمریکا ، یک قدرت امپریالیستی مداخله گر بود و تا سال 2011 و دوره به قدرت رسیدن کیم جونگ اون، این اصل ثابت در سیاست خارجی کره شمالی تلقی می شد. دومین نکته مهم، دستیابی کره شمالی به صنعت و سلاح اتمی طی یک فرآیند از اوایل دهه 50 میلادی ( البته با کمک شوروی) و توسعه بومی آن تا زمان حال حاضر است. این قابلیت به کره شمالی قدرت چانه زنی در مقابل آمریکا را داد به طوری که آمریکا را مجبور به استقرار تسلیحات اتمی خود در کره جنوبی برای ایجاد توازن قوا در دوران جنگ سرد کرد . با توجه به فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و خلاء حمایت یک ابرقدرت از کره شمالی در دهه 90 میلادی، حضور طولانی مدت نیروهای نظامی آمریکایی در شبه جزیره کره ، ایجاد پایگاه های دائمی، رزمایش های منظم سالیانه و کمک های نظامی به کره جنوبی و ژاپن و همچنین اصل ثابت مقابله با آمریکا در سیاست خارجی کره شمالی ، دستیابی به سلاح اتمی و بازدارندگی مبتنی بر آن ، برای رهبران کره شمالی  توجیه پذیر می نمود. نکته سوم، به نقش چین ، چه به عنوان بازیگر اصلی در شبه جزیره کره در زمان جنگ سرد و چه به عنوان بازیگر پشت پرده در پسا جنگ سرد مربوط میشود .

در 1950 و بعد از ورود آمریکا به جنگ کره، چین به این حضور نظامی آمریکا واکنش نشان داد و نیروهای چینی با ارتش آمریکا به فرماندهی  ژنرال مک آرتور درگیر شدند  و آنها را وادار به عقب نشینی کردند . مک آرتور هدفش فتح پیونگ یانگ و اتحاد دو کره بود اما همانطور که در بالا توضیح داده شد سیاست آمریکا در جنگ کره ادامه و محدود نگه داشتن جنگ برای اجرای استراتژی سند 68 بود نه پایان آن ؛ به همین دلیل و همچنین شکست از نیروهای چینی ، ترومن ، رییس جمهور آمریکا در فوریه 1951 اقدام به برکناری ژنرال کرد . در بعد از فروپاشی شوروی هم ، چین به صورت پنهان به حمایت سیاسی و اقتصادی خود از کره شمالی پرداخت . چین معتقد است در صورت شکست کره شمالی ، فرصت نزدیکی بیشتر پایگاه های آمریکایی در این منطقه به مرزهای چین  فراهم میشود . در حوزه اقتصادی ، مبادله کالا در ازای کالا و حذف پول از بخشی از مبادلات اقتصادی چین با کره شمالی و احداث خط تولید و کارخانه در خاک کره شمالی ، بازیگری پشت صحنه چین را بیش از پیش تقویت میکند .

در بحث رفتارشناسی رهبر جوان کره شمالی ، کیم جونگ اون، ویژگی های شخصیتی او مانند تکبر، علاقه به ارتش و ابزارهای نظامی مانند موشک و تعلق خاطر به سنت های حکومتی ، کاملا مشهود است. این ویژگی ها برای اداره یک کشور میلیتاریستی، لازم تلقی شده چرا که نظام سلسله مراتبی مبتنی بر فرمان پذیری کارگزاران آن، از خصوصیات لازم برای ادامه حیات اش محسوب می شود. کیم جونگ اون، در یک مدرسه خصوصی در سوییس تحصیل کرده است و میشود اینطور استنباط کرد که با فضایی به غیر از فضای سیاسی - اجتماعی داخلی کشور خود آشناست ؛ مضاف بر اینکه در دورانی این آشنایی رقم خورده  که دوران شکل گیری شخصیت یک فرد محسوب می شود . پس تحصیل و زندگی او در غرب ، در تصمیمات امروز او نقش مستقیم دارد . در حوزه نظامی ، الاخصوص توان موشکی کره شمالی ، از زمان به قدرت رسیدن کیم جونگ اون در سال 2011 ، پیشرفت صنعت موشکی  و آزمایش های مرتبط با آن در کره شمالی با سرعتی بیش از گذشته جلو رفت . موشک هواسانگ 15 ، جدیدترین و دوریرد ترین موشک کره شمالی با قابلیت رسیدن به خاک آمریکا و حمل کلاهک هسته ای در سال 2017 ، در کمتر از 10 هفته از آخرین آزمایش موشکی ، و دردوره رهبری کیم جونگ اون و همزمان با 4 ژوییه مصادف با روز استقلال آمریکا آزمایش شد و حاوی پیام خاصی بود . یعنی تیدیل شدن کره شمالی به یک قدرت بزرگ موشکی و اتمی با توان هدف قرار دادن خاک اصلی آمریکا.

نکته بعدی، به رسمیت شناخته شدن کره شمالی به عنوان هشتمین قدرت اتمی جهان پس از شش آزمایش هسته ای است . کره شمالی با توجه به رسیدن به مرحله دِترِنس ( بازدارندگی) ضرورتی برای آزمایش بیشتراحساس نمی کند و حالا پس از 63 سال از تاسیس ایدئولوژی جوچه ، ابزار و توانایی اتمی و نظامی کره شمالی  به حدی رسیده است که با تهدید خاک آمریکا و پایگاه های آن در شرق آسیا ، به امتیازگیری بیشتر الاخصوص کمک های اقتصادی از غرب و متحدانش اقدام کند  و هدف یکپارچگی شبه جزیره کره از نوع شمالی اش به مانند شرایط قبل از جنگ در 1950، را دنبال کند . به یاد داشته باشیم که در ژوییه 1951 ، گفتگو های صلح در شبه جزیره کره بدون برقراری آتش بس در جریان بود ؛ یعنی حالت جنگی و تهاجمی در این منطقه هنوز هم برقرار است .

اتفاقات سیاسی و دیپلماتیک در چند روز گذشته میان رهبر کره شمالی و رییس جمهور آمریکا، هرچه باشد با اهداف و اصول کره شمالی ها در تضاد نیست، قدرت چانه زنی کره شمالی  در این مذاکرات بسیار بالاست؛ برای نمونه طوری است که آمریکایی ها را ملزم به این شرط کرد که در این گفت وگوها حرفی از حقوق بشر به میان نیاورند. درسی که تاریخ کره شمالی به دنیا می دهد این است که یک از اصول واقع گرایی یعنی اصل selfhelp (خودیاری )  و اتکا به قدرت خود برای مقابله با دشمن ، قابل دستیابی است و مذاکره از موضع برابر و برای دستیابی به منافع و امنیت ملی با روش عقلانی، باید به پسا بازدارندگی ، موکول شود.»

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

#نسیم آنلاین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


تمجید خبرنگار معروف فوتبال آسیا از نمایش تیم ملی وقتی شاعران دست به رمان می‌شوند گفت‌وگوی روشنفکران ایرانی و لیبرالیسم سیاسی قلبی چنان سفید و کشتی دلقک‌ها/ داستانی از ادبیات مدرنیسم پرتغال وسواس کودکان را جدی بگیرید سیر تا پیاز صدور مجوز پرورش گوزن برای تجارت گوشت فرودگاه «الحدیده» در کنترل ارتش و کمیته‌های مردمی است تصاویر/ پاسدار شهید علیرضا گلچینی (2) رایزنی نمایندگان ترامپ با امیر قطر درباره معامله قرن اصغر شرفی: باخت برابر اسپانیا جسارت‌مان را بالا برد/ آزمون خط دفاعی حریف را به هم می‌ریزد فیلم | نظرات جالب 4 ستاره فوتبال درباره کی‌روش و تیم ملی ایران خشونت علیه زنان به خشن شدن زن‌ها منجر شده است / گسترش خشونت مرد و زن نمی‌شناسد پل گیشا تبدیل به پیاده راه می‌شود / استحکام بخشی پل کریمخان به اتمام رسید بازآماد یک فروند هواپیمای اف 4/ سوء استفاده آل‌سعود از جام جهانی/ استمرار خدمات بهداشتی و درمانی سپاه در مناطق زلزله‌زده برنامه بازی‌های روز نهم جام جهانی با کمک استارت آپ‌ها، دیگر نگران مشکلات درسی خود نباشید از دانلود نرم‌افزار اسکنر جزوات تا نرم‌افزار افزایش سرعت گوشی کشف لوازم آرایشی قاچاق در آستانه‌اشرفیه کشف بیش از 40 کیلو تریاک در لنگرود وقف زمین 400 متری خیر تالشی اتحادیه اروپا از دخالت در امور داخلی ایران پرهیز کند/مسائل حقوق بشر جنبه سیاسی دارد واقعیت‌های جالب درباره جام جهانی 2018 روسیه پس از پایان مسابقات اول دور گروهی کیودو: شین زو آبه نخست وزیر ژاپن احتمالا در ماه ژوئیه به ایران می‌رود برخورد احتمالی نیروی انتظامی با تجمعات خارج از مکان‌های تعیین‌شده حمایتی باشد گفتگوی فرستادگان ترامپ با امیر قطر تعرفه اینترنت آزاد چقدر است؟ رواج روزافزون «شغل دوم» در سومین اقتصاد برتر دنیا اموال مصادره‌ای باید به نفع مستضعفان صرف گردد / آدم مسلمان ملک دیگری را مصادره نمی‌کند: گزیده‌ی بیانات امام خمینی درباره‌ی مصادره تصاویری از شالیزارهایی که توریست جذب می‌کنند موز خوردن گاهی می‌تواند به قیمت جان شما تمام شود! تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است 1732 فقره وام ازدواج به جوانان قزوینی پرداخت شد تقویت اقتصاد خانواده دغدغه اصلی دولت است میلاد محمدی و فوق العاده‌ترین پرتاب اوت تاریخ جام جهانی/تصاویر 220 مهاجر، نزدیک سواحل لیبی غرق شدند اهتمام به محبت امام عصر (عج) در روایات/ راههای ابراز ارادت به امام در دهه‌های آینده جنگ نه بر سر آب، بلکه بر سر انرژی است قیمت پژو کارکرده در بازار /جدول کارگر در نبود تشکل و اتحادیه به ناچار خود را هدف می‌گیرد/سهم دلالی واردات در بیکاری کارگر بیشتر از تحریم‌ها بود/خصوصی‌سازی را تعدیل نیرو معنا کردند عده‌ای ترجیح می‌دهند محصول تولیدی ما را از چین بیاورند هدف ایران، طلسم شکنی در برابر اروپایی‌ها گرشاسبی: پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس بسته ماند خلاصه دیدار آرژانتین و کرواسی در جام 2018 وحید امیری: همه حریفان باید به ایران احترام بگذارند/ لایق صعود هستیم آرژانتین برای صعود به معجزه نیاز دارد ناجا نوک پیکان برخورد با ناامن کنندگان جامعه است برنامه بازی‌های روز جمعه جام جهانی/برزیل در اندیشه اولین برد چرا آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل خارج شد؟
حمله ایرانی‌ها به صفحه شکیرا! پیش بازی نیجریه-ایسلند؛ زمانی برای رویاپردازی اشک سردار آزمون از ناسپاسی هواداران: مردم فکر می‌کنند من تلاش نمی‌کنم +صوت بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه قیمت طلا و سکه امروز 31 خرداد 97 +جدول به شهادت رسیدن 2 مرزبان نیروی انتظامی در هیاهوی بازی دیشب + عکس لایی زیبای امیری در بازی دیشب و بازتابش قیافه جرارد پیکه پس از لایی خوردن از وحید امیری! (عکس) فردوسی‌پور بازگشت/ جزئیات ماجرای ناراحتی وی فیلم/ واکنش فردوسی پور به عدم حضور پویول در برنامه: چی بگم به پویول؟ این همه راه اومد آخرش اینجوری … ای خدا نامه یا خیانت نامه آخرین روز بهار با جشنواره نقش بهار تهران تلگراف: ایران شجاعانه در مقابل اسپانیا بازی کرد تصاویر رویترز از بازی خوب ایران مقابل اسپانیا همایش روز جهانی یوگا در بام تهران برگزار شد 4 لایی ایران به ستارگان اسپانیا (فیلم) دبیرکل سازمان ملل با «پوتین» دیدار کرد عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! به شهادت رسیدن 2 مرزبان در هیاهوی بازی دیشب + عکس آبروریزی برای ایران؛ پویول دلیل غیبتش در برنامه فردوسی‌پور را گفت دانلود؛ 4 لایی بازیکنان تیم ملی ایران به اسپانیا (جام جهانی 2018) ظریف فهرست جنایات آمریکا را منتشر کرد علت پرش قیمت مسکن اگر به خودباوری رسیده بودیم برنده این میدان بودیم شهادت دو مرزبان ایرانی در هیاهوی بازی دیشب شهادت 2 مرزبان در زابل هنگام پخش بازی ایران- اسپانیا لایی امیری به «پیکه» سوژه توییتری‌ها شد! 2 مرزبان هنگ مرزی زابل شهید شدند فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر حسینی، استاد اخلاق درگذشت + زمان تشییع سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران (عکس) چند خمپاره …/ از «حفظ پاوه» تا «اهدای حکم فرماندهی به سیدحسن نصرالله» پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال: «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» / صفحه اینستاگرام وحید رهبری، تصویر لحظه لایی زدن امیری به بازیکن اسپانیا را منتشر کرد آه عادل در برنامه 2018/ فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ خبر مهمی که به صالحی در مورد برجام دادند عکس/ تماشای دیدار ایران و اسپانیا در پردیس چارسو شهادت 2 مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا شهادت 2 مرزبان هنگ مرزی زابل در درگیری با اشرار +عکس لحظه لایی زدن وحید امیری در صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب+ عکس شهادت دو مرزبان ایرانی در زمان بازی دیشب واکنش احساسی پسربچه انگلیسی به مردود اعلام شدن گل ایران مقابل اسپانیا+فیلم حضور شرکت‌های ایرانی در طرح‌های راه‌سازی تاجیکستان/ اجرای فاز دوم تونل استقلال با حضور شرکت‌های ایرانی شهردار تهران: اجازه ساخت ساختمان‌های دودکش مانند را در شهر نمی‌دهیم/دولت باید در اداره امور پایتخت کمک کند لیندا کیانی، حامد برادران و بهنام بانی در حال تماشای بازی ایران و اسپانیا/عکس توفان توییتری؛ لایی وحید امیری به پیکه 10 - اسپانیا یک! پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال ایران؛ «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» حجت‌الاسلام حسینی، استاد معروف اخلاق در خانواده درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی استاد اخلاق درگذشت جام جهانی 2018 / ایران 0 - اسپانیا 1 بازتاب دریبل تاریخی وحید امیری به پیکه+عکس

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me