تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایسکا
دسته:بین الملل-سیاسی()
کد خبر:16934270
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۲۲:۰۲

کره شمالی زیر بار توقف برنامه هسته‌ای نمی‌رود

نشست تاریخی سران کره شمالی و آمریکا روز سه شنبه در حالی برگزار شد که رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد جنگ بیش از 70 ساله بین دو کره متوقف و با خلع سلاح هسته‌ای، تحریم‌ها نیز برداشته خواهند شد. در این میان سوالاتی مانند علت کوتاه آمدن رهبر کره شمالی برای مذاکره، نقش چین و نگاه ژاپن به آن و مساله اتفاق افتاده در مورد برجام مطرح می‌شود.

به گزارش گروه بین الملل ایسکانیوز، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی بعد از نشست دوجانبه در سنگاپور سند مشترکی را امضا نمودند که کره شمالی در صورت تضمین امنیتی از سوی آمریکا متعهد به خلع سلاح هسته ای شد. برای بررسی آینده و نقش کشورها در این دیدار خبرنگار گروه بین الملل ایسکانیوز گفت وگویی را با پیرمحمد ملازهی کارشناس امور شبه جزیره کره ترتیب داده است که در ادامه می خوانید.

به نظر شما چه پروسه ای طی شد تا رهبر کره شمالی راضی به انجام این مذاکرات شود؟

جرقه مذاکرات بین کره شمالی و آمریکا، از جایی زده شد که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به چین سفر کرد و شی جین پینگ رییس جمهوری چین طی مذاکراتی اون را تشویق به گفت وگو با آمریکا نمود.

از طرفی آمریکایی ها در مورد تحریم هایی که سازمان ملل بر پیونگ یانگ وضع کرده بود، به چین فشار می آوردندکه این امر باعث شد تا چین در جهت رخ دادن این اتفاق تلاش کند.

مشوق اصلی اون برای نشستن پای میز مذاکره اطمینانی بود که چینی ها مبنی بر حفظ نظام و تضمین امنیتی کره شمالی به او دادند.

در واقع چین مذاکراتی را در پشت پرده با آمریکایی ها انجام داد و فضا را برای مذاکرات اون و ترامپ باز کرد.

از طرف دیگر هر دو طرف به این مذاکرات احتیاج دارند حتی اگر این نشست نتیجه خاصی را نیز در بر نداشته باشد.

آمریکایی ها از درون با مسائل داخلی، مشکلات با اتحادیه اروپا و مساله برجام رو به رو هستند که برگزاری این مذاکرات می تواند از لحاظ تبلیغاتی به ترامپ کمک کند.

آیا ممکن است ترامپ در این مذاکرات نیز مانند برجام عمل کند؟

ترامپ روی هیچ کدام از مواضع خود ایستادگی نمی کند بنابراین این روحیه روی تصمیم گیری های او نیز بی تاثیر نیست. همانطور که در مورد مساله کره شمالی شاهد این بودیم که وی رکورد اتخاذ 3 تصمیم متفاوت و سرنوشت ساز را در یک روز دارد، اما چیزی که برجام را از این مساله متمایز می کند، موضع چین و روسیه است.

باتوجه به این که کره شمالی از حمایت های پشت پرده این دو کشور برخوردار است، آمریکایی ها نمی توانند به همه آنچه که می خواهند برسند و این تفاوت می تواند تا حدی ترامپ را برای حرکت در جهت خواسته های خود محدود کند.

در این شرایط پیونگ یانگ از واشنگتن امتیازاتی را خواهد گرفت و متقابلا امتیازاتی را هم خواهد داد.

از دید کره شمالی مهم ترین مساله تضمین امنیتی و حفظ تکنولوژی موشکی و هسته ای است که در مقابل خواست آمریکا نیز خلع سلاح هسته ای این کشور را دارد. حال با توجه به فاصله این دو دیدگاه، همانطور که قبلا هم مطرح شده بود رسیدن به یک نقطه نظر مشترک نیازمند مذاکرات بیشتری است.

از نظر کره شمالی مساله حضور نظامی آمریکا و تمرکز سلاح هسته ای در شبه جزیره وجود دارد و آمریکایی ها نیز باید در نهایت امتیازاتی را هرچند خارج از توقعات "اون" به کره شمالی بدهند.

تنها امکانی که ترامپ را پای میز مذاکره آورد، مساله از بین بردن کامل قدرت هسته ای کره است که در صورت وقوع، سرنوشت کره همانند عراق و لیبی خواهد شد و آمریکا به راحتی می تواند به این کشور حمله کند.

نقش چین در این مذاکرات به چه صورت بوده است؟

هیچ تضمینی در مورد پایبند بودن آمریکایی ها به این تفاهم نامه وجود ندارد و حتی ممکن است با تغییر رییس جمهور این کشور همه چیز ملقی شود، بنابراین نقش چین در مذاکرات بسیار چشم گیر است؛ به گونه ای که شاید بتوان گفت پیونگ یانگ به اتکای پکن وارد این مذاکرات شد.

بنابراین ممکن است چینی ها کره شمالی را زیر چتر حمایتی خود بگیرند همانطور که کره جنوبی تحت حمایت آمریکا است.

در نهایت نقش چینی ها در این معامله مهم است و آمریکایی ها هم مجبورند که این نقش را بپذیرند.

آیا با وجود پررنگ شدن نقش چین در شبه جزیره این امکان وجود دارد که ژاپن نیز دچار تشویش گردد؟

در صورت ادغام قدرت هایی مانند تکنولوژی کره جنوبی با نظام متمرکز قدرتمند سلاح هسته ای، شبه جزیره کره، به رقیب قدرتمندی برای ژاپن یا حتی برای چین و روسیه تبدیل خواهد شد.

مساله قابل توجه این است که در صورت وجود توافق و سرمایه گذاری ژاپن، آمریکا و کره جنوبی در پیونگ یانگ با برداشته شدن فاصله توسعه بین شمال و جنوب در بلند مدت کره شمالی در ساختار قدرت جنوب حل خواهد شد. بنابراین نگاه بلند مدت سئول بر تغییر ساختار جامعه همسایه شمالی خود است، از طرفی دیگر افکار عمومی کره شمالی به گونه ای شکل داده شده که خانواده کیم دارای یک نوع تقدس هستند و شکستن این دیدگاه نیز کار ساده ای نخواهد بود.

فرق بین خلع سلاح هسته ای با از بین بردن برنامه هسته ای در چیست؟

چیزی که کره شمالی مطرح کرده این است که ما سلاح های هسته ای موجود را از بین خواهیم برد اما امکانات هسته ای باقی خواهند ماند این یعنی خلع سلاح هسته ای.

اما خواسنه آمریکا، از بین بردن تمام برنامه هسته ای است که تفاوت جدی را با خواسته شمال دارد. در واقع آن ها می خواهند با برقراری نظارتی قوی روی برنامه های کره شمالی، جلوی هرگونه اقدام در زمینه هسته ای را بگیرند.

از طرفی پیونگ یانگ خواهان برقراری موازنه بین خود و جنوب است زیرا کره جنوبی با در اختیار داشتن تکنولوژی هسته ای می تواند در صورت خواست خود به این قدرت نیز به راحتی دست یابد.

در واقع شکل "برابر" مد نظر کره شمالی است اما "نابرابری" و "برتری آمریکا و کره جنوبی" مد نظر واشنگتن است. بنابر این کره شمالی هیچ گاه زیربار توقف برنامه های هسته ای خود نخواهد رفت زیرا این تشکیلات است که می تواند حفظ این نظام را تضمین کند.

#ترامپ #ژاپن #کره شمالی #آمریکا #چین
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


برداشت بیش از 24 هزار مترمکعب شن و ماسه 10 سال گذشته از سواحل و رودخانه‌های مازندران ترکیه درباره عملیات قندیل اختلافی با ایران ندارد کمبود این ماده ضریب هوشی کودکان را به شدت کاهش می‌دهد مرگ دختر 16 ساله به دست پسرعمو در ملایر پرواز نقدینگی از بخش اقتصادی به بازار سرمایه لو رفتن بچه پنهانی آقای رییس جمهور! مسکو: برای ثبات در بازار نفت تلاش می‌کنیم بازسازی و تجهیز مدارس و خیابان‌ها در سوریه شرکت 500 تویسرکانی در طرح تربیت حفاظ قرآن کریم اهدای عضو یک جوان اسدآبادی به بیماران نیازمند برگزاری جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان در ملایر برگزاری طرح نشاط معنوی در 30 بقعه متبرکه استان همدان نهادینه‌سازی مراجعه به 123 در بهزیستی برگزاری جشن قرآنی در همدان/ رضایت مندی 91 درصدی مردم همدان از برنامه‌های صداوسیما تولید 8 مستند فاخر در همدان برگزاری مجمع فرماندهان در همدان تحصیل 430 هزار دانش‌آموز پناهنده در مدارس ایران تیم ملی دوچرخه سواری در رده دوم تور بین المللی ترکیه ایستاد/ پیراهن امتیازی و کوهستان به ایران رسید پزشک تبریزی به دو بار قصاص محکوم شد واکنش بازار به اجلاس امروز اوپک اجرای به‌موقع «بشارت 1452» و پخش مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان تلاش مسکو برای ثبات در بازار نفت همه چیز درباره نقشه خائنانه وهابیان آل‌سعود برای نابودی تاریخ اسلام! +تصاویر رکورد خودروی الکتریکی فولکس در مسابقات تپه نوردی توییت جچت الاسلام زائری: حضور خانواده‌ها در استادیوم آزادی موقعیت استثنایی است؛ از آن استفاده کنیم پمپئو برای دیدار با رهبر کره‌شمالی برنامه‌ریزی می‌کند نخست وزیر ژاپن به تهران سفر می‌کند اتهام‌زنی دادگاه آمریکایی علیه یک «تاجر ایرانی» زید بن رعد به آل سعود حمله کرد بازگشت 17 ملوان ایرانی از سومالی به کشور باورهای رایج اشتباه درباره شارژ و باتری گوشی آثار مخرب و طولانی‌مدت بدحجابی که شاید ندانیم! +فیلم وضعیت جوی 1 تیر ماه 97 سمنان روستایی که برای مقابله با دشمنان ساخته شد + تصاویر توقیف دو کشتی متعلق به سازمان‌های غیردولتی در مدیترانه توسط ایتالیا نامه‌ای که «عقل سیاسی» نویسندگان آن کم است/ حضور 5 میلیون پناهنده در ایران/ اتمام اقدامات عمرانی در آبگیر تصفیه‌خانه شماره دو اهواز تا یک هفته آینده/ روحانی به اروپا می‌رود هافبک استقلالی تیم ملی در انتظار پیشنهادهای اروپایی کشف ژن‌های مرتبط با سرطان لوزالمعده کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی آشنایی با سریع‌ترین بازیکنان حاضر در جام جهانی روسیه مجید صالحی در کنار همسر و دو قلوهایش /عکس وقتی جمع سلبریتی‌ها در روسیه جمع است/عکس فواید باور نکردنی طالبی سردار سلامی: نفوذ ایران غیرقابل حذف است مهمترین دغدغه سرمربی تیم ملی پرتغال در رابطه با ایران! احتمال بازگشت اقتصاد ایران به سال 91 رئیس صداوسیما: دشمن می‌خواهد در جامعه ایحاد یاس کند، اما ما در مقابل آن ایستاده‌ایم بازی ایران باعث افتخار و سربلندی بود/ به تیم ملی مقابل پرتغال امیدوار هستم/ اسپانیا را به معنای واقعی اذیت کردیم
حمله ایرانی‌ها به صفحه شکیرا! پیش بازی نیجریه-ایسلند؛ زمانی برای رویاپردازی اشک سردار آزمون از ناسپاسی هواداران: مردم فکر می‌کنند من تلاش نمی‌کنم +صوت بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه قیمت طلا و سکه امروز 31 خرداد 97 +جدول به شهادت رسیدن 2 مرزبان نیروی انتظامی در هیاهوی بازی دیشب + عکس قیافه جرارد پیکه پس از لایی خوردن از وحید امیری! (عکس) لایی زیبای امیری در بازی دیشب و بازتابش فردوسی‌پور بازگشت/ جزئیات ماجرای ناراحتی وی فیلم/ واکنش فردوسی پور به عدم حضور پویول در برنامه: چی بگم به پویول؟ این همه راه اومد آخرش اینجوری … ای خدا نامه یا خیانت نامه آخرین روز بهار با جشنواره نقش بهار تهران تلگراف: ایران شجاعانه در مقابل اسپانیا بازی کرد تصاویر رویترز از بازی خوب ایران مقابل اسپانیا همایش روز جهانی یوگا در بام تهران برگزار شد 4 لایی ایران به ستارگان اسپانیا (فیلم) دبیرکل سازمان ملل با «پوتین» دیدار کرد عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! به شهادت رسیدن 2 مرزبان در هیاهوی بازی دیشب + عکس علت پرش قیمت مسکن آبروریزی برای ایران؛ پویول دلیل غیبتش در برنامه فردوسی‌پور را گفت اگر به خودباوری رسیده بودیم برنده این میدان بودیم ظریف فهرست جنایات آمریکا را منتشر کرد دانلود؛ 4 لایی بازیکنان تیم ملی ایران به اسپانیا (جام جهانی 2018) شهادت دو مرزبان ایرانی در هیاهوی بازی دیشب لایی امیری به «پیکه» سوژه توییتری‌ها شد! شهادت 2 مرزبان در زابل هنگام پخش بازی ایران- اسپانیا عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! 2 مرزبان هنگ مرزی زابل شهید شدند فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر حسینی، استاد اخلاق درگذشت + زمان تشییع چند خمپاره …/ از «حفظ پاوه» تا «اهدای حکم فرماندهی به سیدحسن نصرالله» پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال: «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» / صفحه اینستاگرام وحید رهبری، تصویر لحظه لایی زدن امیری به بازیکن اسپانیا را منتشر کرد سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران (عکس) آه عادل در برنامه 2018/ فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ خبر مهمی که به صالحی در مورد برجام دادند شهادت 2 مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا شهادت دو مرزبان ایرانی در زمان بازی دیشب حضور شرکت‌های ایرانی در طرح‌های راه‌سازی تاجیکستان/ اجرای فاز دوم تونل استقلال با حضور شرکت‌های ایرانی لحظه لایی زدن وحید امیری در صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب+ عکس شهادت 2 مرزبان هنگ مرزی زابل در درگیری با اشرار +عکس واکنش احساسی پسربچه انگلیسی به مردود اعلام شدن گل ایران مقابل اسپانیا+فیلم عکس/ تماشای دیدار ایران و اسپانیا در پردیس چارسو شهردار تهران: اجازه ساخت ساختمان‌های دودکش مانند را در شهر نمی‌دهیم/دولت باید در اداره امور پایتخت کمک کند از ;دلار; غیررسمی چه خبر؟ برنده‌ترین بازنده تاریخ! / لایی ماندگار +تصاویر ستایش روزنامه‌های عربی از ایران پایان‌نامه‌های دانشجویان هیچ مشکلی را حل نمی‌کند/ نه روزنامه می‌خوانم و نه فیلم می‌بینم؛ فقط خلاصه اخبار حجت الاسلام حسینی درگذشت شهادت 2 مرزبان در سیستان بدست اشرار مسلح

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me