تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16934572
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۲۲:۱۷

طرح مجلس برای بازگشت قیمت خودروهای زیر 45 میلیون تومان به سال 96

در پی تصویب افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت، موجی از انتقادات مبنی بر تخلفات خودروسازها و دپوی خودروها، توقف فروش با هدف افزایش قیمت و تقاضا در بازار صورت گرفت …
همزمان با افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت، جمعی از نمایندگان مجلس طرحی با ۲۰۰ امضا برای ساماندهی بازار خودرو به مجلس ارائه کردند که براساس بخشی از این طرح، نرخ خودرو‌های زیر ۴۵ میلیون تومان باید به سال ۹۶ بازگردد. البته اینکه این طرح تا روز تصویب در مجلس همچنان با ۲۰۰ امضا پایدار باشد و برخی امضا‌های خود را پس نگیرند، بستگی به میزان لابی خودروسازان و قاطعیت نمایندگان مجلس برای ساماندهی بازار و کاهش قیمت‌ها دارد.
در پی تصویب افزایش قیمت خودرو از سوی شورای رقابت، موجی از انتقادات مبنی بر تخلفات خودروساز‌ها و دپوی خودروها، توقف فروش با هدف افزایش قیمت و تقاضا در بازار صورت گرفت. از این‌رو بعد‌از‌ظهر روز سه‌شنبه وزیر صنعت به کمیسیون صنایع مجلس دعوت شد تا برای رفع مشکلات این صنعت چاره‌جویی شود. اما در این جلسه با درخواست ۱۲ نماینده طرح ساماندهی بازار خودرو که می‌توانست حقوق تضییع شده مصرف‌کننده را به او برگرداند و خودرو‌های دپو شده روانه بازار شوند به مدت شش ماه مسکوت ماند و مردم مقصران اصلی تشنج در بازار معرفی شدند.
سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای در خصوص این جلسه می‌گوید: با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت طرح ساماندهی بازار خودرو در دستور کار کمیسیون قرار گرفت، مخالفان و موافقان ثبت‌نام کرده نظرات خود را مطرح کردند. در نهایت ۱۲ نفر از اعضای کمیسیون تقاضای مسکوت ماندن طرح را به مدت شش ماه ارائه کردند که بعد از اظهار نظر مخالفان و موافقان با اکثریت آرا تصویب شد.
ولی ملکی می‌افزاید: وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه این نشست مسائل و مشکلات تأمین ارز و تولید را تشریح کردند و مشخص شد که مردم با افزایش تقاضا در این بازار موجب نابسامانی و آشفتگی قیمت‌ها شده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه هزار و ۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در اختیار مردم است که این میزان به هر بخش اقتصادی وارد شود باعث نابسامانی در آن بخش می‌شود، می‌گوید: در یک روز طی دو ساعت ۴ هزار نفر برای خرید خودرو‌ی پراید ثبت‌نام کرده‌اند، بخشی از نقدینگی موجود در دست مردم به سمت بازار خودرو حرکت کرده و این بازار را متشنج و حاشیه بازار ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون صنایع: نابسامانی فعلی پذیرفتنی نیست

همچنین یک عضو کمیسیون صنایع مجلس در دفاع از حقوق مصرف‌کنندگان از طرح کاهش قیمت خودرو‌ها خبر داد و گفت: طرحی به نام ساماندهی خودرو با ۲۰۰ امضا به مجلس ارائه شده که یک فوریت آن به تصویب صحن علنی رسیده است. البته این طرح مخالفان و موافقانی هم داشت. سید‌مهدی مقدسی می‌افزاید: هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه خودرو، نظر متقاضیان و مشتریان را جلب کنیم و دولت با افزایش بی‌منطق تعرفه نرخ خودرو نتوانسته است اقدام مؤثری انجام دهد. حتی در مورد خودرو‌های هیبریدی که در دیگر کشور‌ها مشمول مشوق‌هایی می‌شود هنوز زیرساختی فراهم نکرده‌ایم. نابسامانی کنونی پذیرفتنی نیست و دستگاه‌های مسئول باید بر این بی‌سامانی نظارت و به آن رسیدگی کنند.
وی می‌گوید: بخشی از طرح ساماندهی خودرو به خودرو‌های زیر ۴۵ میلیون تومان اشاره دارد، در این خصوص آمده است که نرخ این خودرو‌ها باید به سال ۹۶ بازگردد در این صورت رقابت هم دوباره ایجاد خواهد شد. خودروساز‌های داخلی نباید فقدان مدیریتشان را به بازار خودرو مربوط کنند. امیدواریم این طرح در صحن علنی رأی بیاورد و تأثیرش را در بازار خودروی کشور مشاهده کنیم.

شورای رقابت: دلایل افزایش قیمت‌ها باید بررسی شود

رئیس شورای رقابت در دفاع از افزایش قیمت اعلامی از سوی این سازمان می‌گوید: اگر افزایش قیمت خودرو‌ها به دلیل کاهش تولید باشد، شورای رقابت به موضوع ورود پیدا می‌کند و برخورد‌های لازم را با خودروسازان انجام می‌دهد.
این اظهارات در حالی است که این شورا موظف بود پیش از اعلام قیمت‌های جدید دلایل گرانی قیمت‌ها را در بازار و کارخانه بررسی کند و در صورت بروز تخلف ضمن ممنوعیت افزایش قیمت در سال ۹۷ متخلفان را به دستگاه‌های مربوطه معرفی کند. متأسفانه این شورا نه‌تن‌ها دلایل آشفتگی بازار را بررسی نکرده، بلکه معتقد است که گرانی قیمت‌ها با افزایش تقاضا کاملاً طبیعی است و در همه جای دنیا این اتفاق می‌افتد.
رضا شیوا در گفت‌وگو با فارس در مورد آشفته بازار خودرو می‌گوید: باید دلیل افزایش قیمت خودرو بررسی شود، اگر افزایش قیمت خودرو به دلیل دلالی باشد، باید رصد شود که این دلالی ناشی از کمبود تولید است یا مسائل دیگری در آن اثر گذار است که قطعاً اگر افزایش قیمت‌ها به دلیل کاهش تولید باشد، شورای رقابت به موضوع ورود پیدا می‌کند و برخورد‌های لازم را با خودروسازان انجام می‌دهد.
شیوا با اشاره به خروج ترامپ از برجام می‌افزاید: با وقوع این مسئله، برخی سودجویان و دارندگان نقدینگی سرگردان با ورود به بازار خودرو، تقاضای کاذب ایجاد کرده‌اند و بخشی از افزایش قیمت‌ها هم ناشی از این مسائل است. پس از ورود سرمایه سرگردان به سمت بازار‌های سکه و ارز این سرمایه‌های سرگردان وارد بازار خودرو شده و بازار هم از تعادل خارج شده است.
البته رئیس شورای رقابت از مردم درخواست می‌کند که برای خرید خودرو عجله نکنند و دست به دست هم بدهند تا این شرایط کنترل شود.
وی می‌گوید: به هر حال با خروج خودروسازان خارجی از ایران شرکت‌های مربوطه براساس قرارداد‌ها یا باید پول متقاضیان پیش‌خرید خودرو را پس بدهند یا به آن‌ها خسارت پرداخت کنند.
وی در مورد مجوز افزایش ۶/۹ درصدی قیمت خودرو توسط وزیر صنعت می‌افزاید: آن رقم برای افزایش قیمت خودرو‌های بیش از ۴۵ میلیون تومان و خودرو‌هایی که به صورت ترکیبی و رقابتی تولید می‌شوند، اعلام شد و افزایش قیمت اعلام شده توسط شورای رقابت مربوط به خودرو‌های کوچک و سایز متوسط از قبیل: پژو، پراید و سمند است.
آیا نمایندگان مجلس امضا‌های خود را در پای این طرح جدید حفظ خواهند کرد؟ و قیمت خودرو‌ها ارزان می‌شود.
این خبر را به اشتراک بگذارید


عرب‌ویکلی: هدف تحریم‌های آمریکا تضعیف سیاسی و اقتصادی ایران با کاهش سرمایه‌گذاری خارجی است 415 ناظر بین‌المللی بر انتخابات سراسری ترکیه نظارت می‌کنند درخواست عجیب "لیلا اوتادی" از مردم /عکس تصاویر عروسی 2 بازیگر مشهور سریال بازی تاج و تخت همه چیز درباره انتخابات امروز ترکیه/ اردوغان در لبه پرتگاه است؟ انتقال دلار به ایران کسب و کار جدید افغان‌ها ورود یک سوم مواد مخدر افغانستان به کشور تعیین تکلیف دانشگاهها در طرح تحول تا سال آینده/تقویت ارتباط با فارغ التحصیلان حجاریان: روش فعلی انتخاب رهبری عقلانی و حقوقی نیست! / دلسوزی نماینده تهران برای «اغتشاش و تجمعات غیر قانونی» اخراج سخنگوی کاخ سفید از یک رستوران رتبه ادارات فارس در زمینه شکایات مردم مشخص شد کشف بیش از 4 میلیارد ریال کالای قاچاق در پلدختر دست دوستی ایران و عربستان در بازار نفت سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب حمله کیهان به علی مطهری بخاطر کارلوس پویول ظرفیت‌های مازندران با برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای معرفی شود پاسکاری گرانی بین دولت و دکان‌دارها ابلوموفیسم؛ اختلال روانی یا آسیب اجتماعی جلوگیری از خروج 10 میلیارد دلار ارز با یک مصوبه 7 مکان بدون اینترنت روی کره زمین را بشناسید مذاکرات جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا زیر اهرم فشار ارز 3800 تومانی برای سایر! دود خطای توسعه‌ای احمدی‌نژاد در چشم روحانی اردوغان پس از پیروزی قدرتمندتر ظاهر می‌شود امیری: پیکه بازیکن قابل احترامی است 6 نام و یک کرسی تامین ارز برای گروه کالایی یک و دو در اولویت کشور است داستان ابرقهرمان زن کره‌ای فیلم می‌شود استارت واردات 80 مگاوات برق از جمهوری آذربایجان استحکام دوستی بین ایران و گرجستان در گرو ارتقای روابط اقتصادی ایران همیشه با سربلندی از زیر فشارها و توطئه‌های دشمنان خارج شده است توزیع کارت ورود به جلسه آزمون سراسری قاره سبز برای حفظ برجام شانس چقدر دارد؟ /آیا برنامه جامع اقدام مشترک به ایستگاه آخر رسیده است؟ آیا می‌توان به روایت‌های تاریخی ذبیح ا … منصوری اعتماد کرد؟ نمایی از طبیعت دیدنی و بی‌نظیر در بانه + تصاویر خاطره جالب مجری مرد از بازیگر مشهور و محبوب سینما+عکس از پاسکاری گرانی بین دولت وو دکان‌دارها تا اعتبار از دست رفته آمریکا بازی دینی با فوتبال سخنرانی ترامپ در نوادا؛ از مهاجرت تا کره‌شمالی دستاورد اجلاس 174 وزیران اوپک چون به گَردَش نمی‌رسی برگرد! برگزاری دومین پیش‌نشست کنفرانس بین‌المللی گردشگری و معنویت در جمکران دیدار لاریجانی و روحانی با رهبر انقلاب درباره لایحه fatf / مجلس هنوز تصمیم قطعی نگرفته است سالانه 2300 تن گوشت مرغ در چابهار تولید می‌شود ظرفیت‌های مازندران با برگزاری جشنواره‌های منطقه‌ای معرفی شود رسانه‌های چینی: جنگ تجاری آمریکا نشانه وجود «توهمات پارانوئیدی» در ترامپ است اصلاحات چیزی که نیست! متفاوت‌ترین سلفی بهنوش طباطبایی در اتومبیلش/عکس
خواننده مشهور بختیاری درگذشت فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی+ جدول عکس/ مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا + تصاویر واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد+ اسامی ثبت سفارش 1339 ردیف کالا ممنوع شد واردات 1339 کالا ممنوع شد+ سند مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره+ تصاویر واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند «اخراج 5 هزار آقازاده ایرانی» سورپرایز تیر است، نه خبر جعلی وزیر صنعت واردات 1339 قلم کالا به کشور را ممنوع کرد + سند واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» واکنش نوبخت به طرح سه ادعا علیه او لیست 1339 کالای ممنوعه وارداتی +سند لیست 1400 کالایی که وارداتشان ممنوع شد مهمترین عناوین روزنامه‌های صبح کشور 2 تیر 97 ممنوعیت واردات خودرو بازار را از کنترل خارج می‌کند فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی انریکه کاسرس داور دیدار ایران و پرتغال شد توضیح خرم آبادی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی سی‌وسومین جلسه محفل ماهانه فرزندان شهدای اسلام برگزار شد واردات 1339 کالا به کشور ممنوع شد +لیست کالاهای ممنوعه اسد اسماعیلی گوینده خبر رادیو و تلویزیون درگذشت مراسم تودیع و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی باورهای غلط درباره مدیتیشن «مأمور بدرقه» متهم از کلانتری‌ها حذف خواهد شد نقش بازار را در کمک به انقلاب و جنگ تحمیلی نمی‌توان نادیده گرفت/ عدم توفیق در استقلال اقتصادی تراز انقلاب مسئله پول و پویول احداث یک‌کیلومتر خط یعنی از بین رفتن 2/5 هکتار از مناطق جنگلی/ نابودی محیط زیست یعنی نابودی نسل بشر واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد «لادن طباطبایی» کشف حجاب کرد (+عکس) دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97 «لادن طباطبایی» بدون حجاب در برنامه تلویزیونی ظاهر شد (+عکس) رمز موفقیت نیروهای مسلح؛ حرکت در مسیر تحقق تدابیر رهبری /پیروزی و موفقیت در گرو همدلی و تعامل همگانی جام جهانی/ برنامه روز دهم؛ شنبه 2 تیر / مصاف حیثیتی برای آلمان نامه شریعتمداری به رئیس سازمان توسعه تجارت درباره ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا روزنامه جمهوری اسلامی: بالاخره پیروزی تیم فوتبال، پیروزی اسلام و نظام است، یا توطئه علیه امام زمان؟ امیرعبداللهیان: مجلس واکنش اروپا به بد عهدی آمریکا را رصد می‌کند/بریسول: اروپا خواهان باقیماندن ایران در برجام است «افق» 21 جشنواره هنر اسلامی در شارجه فهرست کالاهای وارداتی ممنوعه اعلام شد+جدول درسایه اعتماد و نگاه امیدوارکننده رهبری با روحیه‌ای جهادی در مسیر تحقق ارزش‌های متعالی انقلاب تلاشی دوچندان را بکار می‌بندیم اصرارکی‌روش به تصمیمات دوگانه داور اروگوئه بعداز 500 بار تماشای گل عزت‌اللهی فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی+ جدول فاز نخست مجتمع فرهنگی و هنری شهرستان کلیبر احداث می‌شود واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد (+ سند)

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me