تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایکنا
دسته:استان ها()
کد خبر:16935527
۱۳۹۷/۰۳/۲۳ ۲۳:۳۵

وجود ربا اثرگذاری زکات فطره را کاهش می‌دهد/ تفاوت زکات فطره و متعارف

گروه اقتصاد حجت‌الاسلام نظری اظهار کرد: اکنون تعداد فقرا بسیار بیشتر از میزان زکاتی است که پرداخت می‌شود و یکی از دلایل چنین وضعیتی این است که مکانیزم‌های رفع فقر از جمله حذف ربا را به خوبی به کار نگرفته‌ایم.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن نظری، رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار، در گفت‌وگو با ایکنا، به بیان نکاتی درباره اهمیت زکات و زکات فطره و نقش آن در فقرزدایی و بهبود وضعیت اقتصادی جامعه اسلامی پرداخت و اظهار کرد: زکات فطره در حد خود تأثیر بسیاری بر رفع فقر و کمک به حل مشکلات قشر فقیر جامعه دارد و مصرف دیگری ندارد و تفاوت اصلی آن با زکات متعارف هم در این است که زکات متعارف موارد خاصی را شامل می‌شود که مورد زکات مشخص شده است اما در اینجا زکات به درآمد افراد یا محصولات خاصی معطوف نیست.

تفاوت زکات فطره و زکات متعارف
وی ادامه داد: هرکسی که واجد شرایط باشد و توان پرداخت زکات فطره را داشته باشد بایستی این زکات را پرداخت کند و در مجموع از جهت اینکه به افراد تعلق می‌گیرد نسبت به زکات متعارف بسیار گسترده‌تر است. از سوی دیگر تفاوت مهم‌تر این دو این است که ویژگی مهم زکات فطره این است که باید به افراد فقیر و کسانی‌که سطح معیشت پائینی دارند پرداخت شود؛ در حالی‌که زکات متعارف را می‌توان به افراد غیر فقیر هم پرداخت و یا برای کارهای عام‌المنفعه استفاده کرد.
نظری یادآور شد: زکات فطره فقط باید افراد فقیر پرداخت شود اما زکات متعارف بسیار فراگیر است و به هرکسی ولو اینکه به حد بلوغ نرسیده باشد و حتی متولد هم نشده باشد تعلق می‌گیرد. قطعا زکات فطره تأثیرات خود بر زندگی مستمندان را بر جای می‌گذارد اما افراد باید توجه داشته باشند کمتر از میزان زکاتی که به آنها تعلق می‌گیرد، پرداخت نکنند تا خدای ناکرده دین به گردن آنها نماند.

فلسفه زکات فطره در اقتصاد اسلامی
رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه درباره فلسفه و جایگاه زکات فطره در اقتصاد اسلامی عنوان کرد: در اقتصاد اسلامی باید زکات فطره را در کنار فاکتورهای دیگر در نظر گرفت. در اقتصاد اسلامی، زکات فطره، زکات بر مال، خمس و وقف وجود دارد که همزمان با یکدیگر تأثیرات خود را بر اقتصاد جامعه اسلامی خواهند گذاشت.
این پژوهشگر اقتصاد اسلامی ادامه داد: البته در بحث فقهی، زکات فطره، کاری با زکات مال، خمس یا صدقات ندارد اما چون بخش خصوصی، با این اقدامات، درآمدهایی را متوجه رفع فقر می‌کند و پشت آن هم الزام وجود دارد، تأثیرات اقتصادی آن در جامعه به عنوان یکی از ویژگی‌های اقتصاد اسلامی هم نمایان خواهد شد.
عضو کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تأکید کرد: ما باید همه موارد خمس، زکات و وقف را ببینیم و در در نظر داشته باشیم که در اقتصاد اسلامی، زکات فطره هم در کنار این موارد دارای اثر مورد نظر خواهد بود. اگر این چند متغیر در کنار هم قرار بگیرند، آنگاه در کاهش فقر تأثیرگذار خواهند بود.

آثار منفی ربا بر اثرگذاری زکات در جامعه
وی افزود: وقف در دیگر مکاتب هم وجود دارد اما زکات مال، خمس و زکات فطره، مختص دین مبین اسلام است. اقدامی همانند پرداخت زکات فطره، بخش عمومی را تقویت خواهد کرد و این هم اقدامی در راستای رفع فقر است. از سوی دیگر برای عملکرد مؤثرتر زکات در جامعه باید مسئله بسیار مهم حذف ربا از نظام بانکی را هم در نظر بگیریم؛ چراکه ما با اقتصاد پولی مواجه هستیم و حذف ربا، بیشترین تأثیر در رفع فقر در جامعه دارد.
نظری اظهار کرد: مردم یا زن مُسنی که پول خود را در بانک سرمایه‌گذاری کرده‌‍اند، اگر پول آنها در جریان سرمایه‌گذاری منهای ربا قرار بگیرد، دارای درآمد خواهد بود؛ بنابراین تأثیر حذف را از نظام بانکی تأثیر بسیار بیشتری از زکات فطره در رفع فقر دارد اما متأسفانه ساختارهای بانکی ما هنوز براساس آنچه که شریعت در نظر دارد عمل نمی‌کند و امیدواریم که این شرایط تغییر پیدا کند.

مکانیزم‌های رفع فقر را به خوبی به کار نگرفته‌ایم
این پژوهشگر اقتصاد اسلامی تصریح کرد: نظام بانکی می‌تواند مکانیزم عملکرد خود را به گونه‌ای تنظیم کند که شاهد رفع فقر در جامعه باشیم. در روایات داریم که در برخی از سال‌ها، شرایط جامعه به گونه‎ای بوده که فقیری پیدا نمی‌شده که زکات به وی پرداخت شود اما اکنون شرایط برعکس شده است و تعداد فقرا بسیار بیشتر از میزان زکاتی است که پرداخت می‌شود و یکی از دلایل چنین وضعیتی این است که مکانیزم‌های رفع فقر از جمله حذف ربا را به خوبی به کار نگرفته‌ایم.
رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در پایان عنوان کرد: اگر در اقتصاد کشوری، ربا وجود نداشته باشد، درآمدهای آن کشور در اختیار مؤسسات مالی غیرمجازی که یک چهارم بازار سرمایه را در اختیار داشتند، قرار نمی‌گیرند. بنابراین حذف ربا باعث افزایش آثار مثبت زکات و زکات فطره در جامعه خواهد شد و جود ربا هم فقر و فاصله طبقاتی را بیشتر می‌کند.
انتهای پیام

 

#سیاست و اقتصاد #حسن نظری #ربا #زکات فطره #فقر #IQNA
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


موفقیت در کنکور نیازمند برنامه ریزی دراز مدت است / حفظ روحیه در روزهای منتهی به آزمون عاملی کلیدی محسوب می‌شود مجموعه‌ای از سخنان امام موسی صدر منتشر شد پاکسازی لیزری «گلسنگ»‌های تخت جمشید و پاسارگاد نشانه‌های افت معاملات مسکن نحوه محاسبه سود بانکی شفاف نیست/اخذ سود 42 درصدی از دریافت کنندگان وام/بانک‌ها سود مرکب اخذ می‌کنند اصلاح قانون خدمات کشوری و یکسان سازی حقوق پایه اصلی بهبود وضعیت حقوقی فرهنگیان است انتقادات تند و صریح کیهان از حسن روحانی و دولتش مستند «پدر معنوی» ساخته شد انتخابات و تلاش برای انقلاب مخملی در ترکیه/ بزودی اردوغان متهم به تقلب می‌شود دهقان مطرح کرد؛ تدوین طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان برای بازپس‌گیری اموال غیرقانونی و بادآورده/ بازپس‌گیری اموال نامشروع در صورت تصویب طرح آشنایی با اداره کل امور ایثارگران شهرداری تهران کار فرهنگی سخت و دشوار است بی‌خیال گرانی کمرشکن پویول را بچسب! / تداوم سختگیری کشور همسایه برای انتقال ارز به ایران/ دردسرهای لغو دستور دولت احمدی‌نژاد عکس/ بازدید شهردار تهران از جنگل‌کاری شمال پایتخت عکس/ دوتا از خاص‌ترین بنز‌های ایران احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی ارزیابی عملکرد دستگاه قضا در سال 96/رسیدگی به 12 میلیون و 300 هزار پرونده باشگاه پرآوازه انگلیسی به دنبال وحید امیری برگزاری نمایشگاه هفته حجاب و عفاف با معرفی مدل‌های اسلامی پوشش بانوان آب سد دامغان به کمتر از نصف کاهش یافت کارت قرمز استرالیا به چین قرص جینسانا برای چیست؟ احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی سرنوشت مصادره‌های پس از انقلاب سکه‌هایمان را کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟ "رهبر جدید طالبان" پاکستان انتخاب شد جزئیات پیشروی نیروهای سوری در روز نخست عملیات در جنوب؛ تروریست‌ها در آستانه قیچی شدن در شمال شرق استان درعا لرزه بر اندام آقازاده ها/ اقتصاد ایران در آستانه انفجار/ پاسکاری گرانی بین دولت و دکان داران تازه‌ترین قیمت خودروهای داخلی اقدامات تلافی جویانه تعرفه‌ای ترکیه در برابر آمریکا/ تعرفه گمرکی 266 میلیون دلاری آنکارا بر محصولات آمریکایی احتمال تغییر نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی کوشنر؛ سرآشپز «معامله قرن» کلنگ زنی همزمان دو پل در خرم آباد / تسهیل ترافیک شهری در زمان بهره برداری محور ایلام - مهران مسدود شد سالانه 2300 تن گوشت مرغ در چابهار تولید می‌شود کلاهبرداری اینترنتی، معضل جدی فضای سایبری است رتبه ادارات فارس در زمینه شکایات مردم مشخص شد آب سد دامغان به کمتر از نصف کاهش یافت صرف شدن یک درصد اعتبارات لرستان در جهت اطلاع رسانی ساخت بیش از 3 هزارکیلومتر پروژه ریلی در دست اقدام است جلسه هئیت اندیشه ورز با موضوع حمایت از کالای ایرانی از تازه‌ترین قیمت خودروهای داخلی مطلع شوید اردوغان در لبه پرتگاه است؟ مرور برخی از نخستین اقدامات آمریکا در جنگ تحمیلی علیه ایران روش‌های مختلف آشنایی پیش از ازدواج/ آیا در زندگی پایدار عشق اولیه اهمیت دارد؟ افشاگری مدیر برنامه کارلوس پویول درخصوص حاشیه‌ها سردار آزمون مقابل پرتغال فیکس می‌شود؟ دستکاری ژنتیک، بی‌آگاهی مردم/ حق مردم است بدانند چه می‌خورند روزنامه چاپ ترکیه: خروج از برجام، بزرگترین حماقت ترامپ در سیاست خارجی ردپای افغان‌ها در بازار آزاد دلار در ایران
خواننده مشهور بختیاری درگذشت فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی+ جدول عکس/ مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا + تصاویر واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد+ اسامی ثبت سفارش 1339 ردیف کالا ممنوع شد واردات 1339 کالا ممنوع شد+ سند مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره+ تصاویر «اخراج 5 هزار آقازاده ایرانی» سورپرایز تیر است، نه خبر جعلی وزیر صنعت واردات 1339 قلم کالا به کشور را ممنوع کرد + سند واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد + سند واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها لیست 1400 کالایی که وارداتشان ممنوع شد اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» انریکه کاسرس داور دیدار ایران و پرتغال شد واکنش نوبخت به طرح سه ادعا علیه او لیست 1339 کالای ممنوعه وارداتی +سند فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی مهمترین عناوین روزنامه‌های صبح کشور 2 تیر 97 ممنوعیت واردات خودرو بازار را از کنترل خارج می‌کند توضیح خرم آبادی درباره هاتگرام و تلگرام طلایی سی‌وسومین جلسه محفل ماهانه فرزندان شهدای اسلام برگزار شد باورهای غلط درباره مدیتیشن مراسم تودیع و معارفه رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی اسد اسماعیلی گوینده خبر رادیو و تلویزیون درگذشت واردات 1339 کالا به کشور ممنوع شد +لیست کالاهای ممنوعه واردات 1339 قلم کالا ممنوع شد «لادن طباطبایی» کشف حجاب کرد (+عکس) «لادن طباطبایی» بدون حجاب در برنامه تلویزیونی ظاهر شد (+عکس) دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97 رمز موفقیت نیروهای مسلح؛ حرکت در مسیر تحقق تدابیر رهبری /پیروزی و موفقیت در گرو همدلی و تعامل همگانی «مأمور بدرقه» متهم از کلانتری‌ها حذف خواهد شد نقش بازار را در کمک به انقلاب و جنگ تحمیلی نمی‌توان نادیده گرفت/ عدم توفیق در استقلال اقتصادی تراز انقلاب مسئله پول و پویول احداث یک‌کیلومتر خط یعنی از بین رفتن 2/5 هکتار از مناطق جنگلی/ نابودی محیط زیست یعنی نابودی نسل بشر «افق» 21 جشنواره هنر اسلامی در شارجه فهرست کالاهای وارداتی ممنوعه اعلام شد+جدول درسایه اعتماد و نگاه امیدوارکننده رهبری با روحیه‌ای جهادی در مسیر تحقق ارزش‌های متعالی انقلاب تلاشی دوچندان را بکار می‌بندیم جام جهانی/ برنامه روز دهم؛ شنبه 2 تیر / مصاف حیثیتی برای آلمان فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی+ جدول نامه شریعتمداری به رئیس سازمان توسعه تجارت درباره ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا روزنامه جمهوری اسلامی: بالاخره پیروزی تیم فوتبال، پیروزی اسلام و نظام است، یا توطئه علیه امام زمان؟ امیرعبداللهیان: مجلس واکنش اروپا به بد عهدی آمریکا را رصد می‌کند/بریسول: اروپا خواهان باقیماندن ایران در برجام است واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها پیکر «صدرالدین شجره» تشییع شد روزنامه جمهوری اسلامی: بالاخره پیروزی تیم فوتبال، پیروزی اسلام و نظام است، یا توطئه علیه امام زمان؟

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me