تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16936432
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۰۱:۲۴

آنچه درباره جام‌جهانی کمتر می‌دانیم

آنچه درباره جام‌جهانی کمتر می‌دانیم

رقابت‌های جام‌جهانی فوتبال ٢٠١٨روسیه با دیدار روسیه میزبان و عربستان سعودی آغاز خواهد شد و تب فوتبال سراسر سلول‌های جهان ورزش را فراخواهد گرفت. در روزهایی که شرق و غرب بر سر دستیابی به توافقات بزرگ سیاسی و نظامی مشغول مذاکره هستند، آنچه بیش از هر چیزی مهم جلوه می‌کند، اخبار مربوط به حواشی و متن جام‌جهانی است.

بی‌گمان جام‌جهانی مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان محسوب می‌شود. با وجود اینکه المپیک صدالبته فراگیری بیشتری دارد و با توزیع مدال‌های بیشتر و حضور ورزشکاران رشته‌های مختلف در این رویداد جذابیت بی‌نظیری را برای علاقه‌مندان به دنیای ورزش به همراه دارد اما فوتبال چیز دیگری است. دنیای دیگری است و هیچ ورزشی در عصر حاضر، قدرت و محبوبیت فوتبال را در دنیا ندارد. سعی کردیم در این پرونده به فاکتور‌های مهم جام‌جهانی روسیه بپردازیم، فاکتور‌هایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته‌اند، از لابی‌های کرملین برای گرفتن میزبانی این رقابت‌ها تا تامین امنیت این دیدار‌های مهم و سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته تا فرصت‌های شغلی ایجاد شده برای روس‌ها و در نهایت آنچه مردمان سرزمین‌های شمالی در پایان جام‌جهانی به دست خواهند آورد.

  جام در محاصره تدابیر شدید امنیتی

تامین امنیت جام‌جهانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ورای تمام مسائل سیاسی و پشت‌پرده، روح ورزش با سلامت همراه بوده و روس‌ها تامین امنیت تمامی ورزشکاران، مربیان، کادر اجرایی تیم‌ها و تمامی هواداران تیم‌های فوتبالی که در روسیه حضور دارند را هم لازم می‌بینند و وظیفه خود می‌دانند.

اهمیت تامین امنیت این رقابت‌ها به حدی است که ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور قدرتمند روسیه این‌بار در قامت رئیس شورای امنیت روسیه همه چیز را شخصا زیر نظر دارد. پوتین دستور داده تا با توجه به جزئیات امنیتی از بروز هر گونه اخلال به هر نحو ممکن در طول جریان برگزاری رقابت‌ها جلوگیری شود.

سازمان‌های امنیتی روسیه شامل وزارت کشور، گارد ملی این کشور و سازمان امنیت فدرال برای تامین امنیت عمومی در دوره برگزاری مسابقات به حالت آماده‌باش در آمده‌اند. وزارت موقعیت‌های اضطراری روسیه(تشکیلات ویژه دفاع غیر نظامی روسیه) نیز از آمادگی خود برای حضور در مواقع مورد نیاز خبر داد. با تهدیدات داعش پیش از جام‌جهانی مبنی‌بر قتل لیونل مسی و کریستیانو رونالدو در جریان برگزاری این رقابت‌ها، محافظان این دو ستاره فوتبال شرایط خاص‌تری دارند. اردوی تیم‌های پرتغال و آرژانتین تحت شدیدترین تدابیر امنیتی در حال پیگیری است. هر فردی که برای حضور در جام‌جهانی عازم روسیه شده از کارت شناسایی برخوردار خواهد بود. بازیکنان و مربیان و مسئولان تیم‌ها کارت‌های ویژه خود را در اختیار خواهند داشت و هواداران حاضر در استادیوم‌های میزبان نیز کارت‌های خود را به همراه دارند. تعدادی از خیابان‌های شهر‌های میزبان جام‌جهانی در طول برگزاری رقابت‌ها مسدود می‌شود و آمدوشد تنها از معابری صورت خواهد گرفت که از پیش برای عبور و مرور کاروان‌های ورزشکاران و کارناوال‌های هواداران زیر نظر تدابیر امنیتی در نظر گرفته شده است.

  میزبان دو دوره بعد مشخص می‌شود

پیش از آغاز به کار رسمی جام‌جهانی روسیه، میزبان جام‌جهانی ٢٠٢۶مشخص خواهد شد. یکی از مهم‌ترین اخبار جام‌جهانی مربوط به همین گرفتن میزبانی رقابت‌هاست. اتفاقی مهم که هر کشوری آرزویش را دارد و رویای میزبانی این رقابت‌ها را در سر می‌پروراند. برزیل میزبان جام‌جهانی گذشته بود. در ریودوژانیرو و پیش از دیدار افتتاحیه جام بیستم، قطر به‌عنوان میزبان جام‌جهانی ٢٠٢٢ انتخاب شد. کشوری آسیایی در قاره آمریکای جنوبی به میزبانی برگزیده شد. میزبان جام‌جهانی آینده از میان مراکش و مثلث آمریکا، کانادا، مکزیک انتخاب خواهد شد. به دلیل سود حاصله از این رقابت‌ها در جنبه‌های مختلف به‌ویژه اقتصادی و سیاسی کسب میزبانی جام‌جهانی پیروزی بزرگی محسوب می‌شود. جام‌جهانی در سال ٢٠٢۶ با شرکت ۴٨ تیم برگزار خواهد شد. آمریکایی‌ها امید دارند با پشتوانه روابط سیاسی و با همراهی همسایگان شمالی و جنوبی خود میزبانی این رقابت‌ها را کسب کنند. یکی از مهم‌ترین خبر‌های جام به‌ویژه برای سیاستمداران و مردم کشورهای خواهان میزبانی در آغاز رقابت‌ها مخابره خواهد شد. ایران در شرایط فعلی موضع مشخصی در حمایت از این دو نامزد، اتخاذ نکرده است.

  تیم‌های رسانه‌ای حاضر در جام‌جهانی

عملکرد خبرنگاران و اصحاب رسانه در جام‌جهانی اهمیتی پایاپایی با عملکرد بازیکنان دارد. مردم جهان به‌ویژه ٣٢ تیم حاضر در این جام بیش از همیشه آماده دریافت اخبار ریز و درشت جام بیست‌ویکم هستند. کشور‌های حاضر در جام‌جهانی مرکز رسانه‌ای خواهند داشت، مرکز رسانه‌ای تیم ملی فوتبال ایران شامل اتاق‌کار رسانه‌ای و سالن نشست خبری در مرکز بین‌المللی اسکولکوو تکنوپارک مسکو افتتاح شد. این مرکز ظرفیت پذیرایی از بیش از ٧٠ نفر از خبرنگاران را داراست. علاوه‌بر اینها، رسانه‌های بزرگ جهان مطابق گذشته اخبار جام را از طریق خبرنگاران اعزامی به این رقابت‌ها دریافت خواهند کرد. نشریات ورزشی نیز سهم بزرگی در مخابره اخبار خواهند داشت، به‌گونه‌ای که تعداد نویسنده‌های ورزشی در مسکو اگر بیشتر از نمایندگان رادیو و تلویزیون کشورهای مختلف نباشد، کمتر هم نیست.

  سود هنگفت حاصل از گردشگری

کشور روسیه پیش از برگزاری جام‌جهانی نیز مقصد گردشگران زیادی بود. با این حال میزبانی جام‌جهانی در خرداد و تیر روسیه را به قطب اول گردشگری در ایام برگزاری جام‌جهانی تبدیل کرده است. حضور۴٠٠هزار نفر گردشگر خارجی در طول برگزاری رقابت‌ها در روسیه سود زیادی را برای کشور میزبان به همراه خواهد داشت. وزیر بازرگانی روسیه پیش‌بینی کرده است که این تعداد گردشگر مبلغی حدود 1.6 میلیارد دلار خرج خواهند کرد. هتل‌ها، شرکت‌های جهانگردی، تورها، فروشندگان لباس‌های تیم‌های حاضر در جام، رستوران‌های شهرهای میزبان و فروشندگان کالاهای ریز و درشت مربوط به جام‌جهانی سود هنگفتی را در طول رقابت‌های جام‌جهانی به جیب خواهند زد. شهرهای روسیه به‌ویژه سن‌پترزبورگ از جاذبه‌های توریستی فراوانی برخوردارند که به خودی خود موجبات لذت بیش از پیش مسافران روسیه را فراهم خواهد کرد.

  نخستین آزمون اینفانتینو

اینفانتینوی ۴٧ساله برای اولین‌بار در راس هیات اجرایی فیفا جام‌جهانی را برگزار خواهد کرد. نکته‌ای که برای رئیس فیفا مهم است، تجربه برگزاری یک میزبانی شایسته در مهم‌ترین تورنمنت فوتبالی جهان محسوب می‌شود. این مرد ایتالیایی الاصل سوئیسی بیش از هرکسی به اهمیت جام‌جهانی و موضوعات پیرامون آن اشراف دارد. اینفانتینو برای نخستین بار عهده‌دار برگزاری این رقابت‌هاست. بالاترین مقام اجرایی فوتبال بر خلاف همتای هموطن خود(سپ بلاتر)کاملا در این مورد بی‌تجربه محسوب می‌شود و نخستین جام‌جهانی را تجربه خواهد کرد. البته او لشکری از مشاوران و کارمندان با تجربه را در اختیار دارد و سیستم اداری کار را پیش خواهد برد.

  چگونه روسیه میزبان جام‌جهانی شد

روسیه برای گرفتن میزبانی رقابت‌های جام‌جهانی امسال، هزینه‌های زیادی را صرف کرد. در آغاز سال ٢٠٠٩ فیفا از کشورهای علاقه‌مند به برگزاری جام‌جهانی خواست تا برای میزبانی این رقابت‌ها ثبت‌نام کنند. ٩ کشور برای میزبانی این رقابت‌ها پیشنهاداتی را ارائه دادند. مکزیک نامزد کنونی میزبانی جام بیست‌وسوم(نامزد میزبانی مشترک به همراه آمریکا و کانادا) خیلی زود کنار کشید. نامزدی فدراسیون فوتبال اندونزی هم پس از دخالت‌های سیاسی دولتمردان این کشور رد شد. فدراسیون فوتبال اندونزی مدتی به دلیل همین دخالت‌ها تعلیق شد. استرالیا، ژاپن و آمریکا هم پیشنهاد وسوسه‌کننده‌ای نداشتند و نامزدی این سه کشور هم رد شد. در نهایت از بین روسیه، انگلستان، پرتغال،اسپانیا، بلژیک و هلند، روس‌ها به‌عنوان میزبان جام‌جهانی انتخاب شدند. دوم دسامبر ٢٠١٠این میزبانی به روس‌ها رسید. برای نخستین بار کشوری در اروپای شرقی میزبان جام‌جهانی است.

  پول‌ها از کجا می‌آیند؟

سود فراوان حاصل از فوتبال به‌ویژه جام‌جهانی باعث شده غول‌های اقتصادی جهان، دنیای ورزش را زیر ذره‌بین بگیرند. فیفا از گذشته حامیان پروپاقرص و وفاداری داشته است. مهم‌ترین حامی مالی فیفا کمپانی آلمانی آدیداس است. شرکتی که به طراحی و تولید البسه و تجهیزات ورزشی اشتغال دارد. آدیداس علاوه‌بر حمایت‌های مالی فراوان از فدراسیون جهانی فوتبال، تامین تجهیزات تیم‌های داوری، توپ مسابقات و... را برعهده دارد.

کوکاکولا یکی از مهم‌ترین برند‌های جهان محسوب می‌شود. نوشیدنی‌ای که با فرمولاسیون خاص خود هواداران زیادی را در جای‌جای کره خاکی به سمت خود کشانده است. کوکاکولا هم حمایت‌های مالی سنگینی را از فیفا دارد. شرکت نفتی گازپروم روسیه هم از حامیان فیفا و همچنین برگزاری این رقابت‌ها به شمار می‌رود. شرکت‌های خودروسازی بزرگ هیوندای و کیا نیز ازجمله حامیان مالی فیفا محسوب می‌شوند. شرکت هواپیمایی قطر که یکی از شناخته شده‌ترین و پیشرفته‌ترین خطوط هوایی جهان به شمار می‌رود و حامی مالی بسیاری از باشگاه‌های تراز اول فوتبال جهان نیز محسوب می‌شود نیز در میان حامیان مالی فیفا حضور دارد. شرکت آمریکایی ویزا کارت که در حوزه مبادلات مالی الکترونیکی در سراسر جهان فعالیت دارد از دیگر حامیان فیفاست. گروه واندا هم یک کمپانی چینی و شرکتی است که در زمینه‌های ساخت‌وساز، رسانه‌های گروهی، خدمات مالی، صنعت املاک، صنعت ورزش، سرمایه‌گذاری و... مشغول به فعالیت است. این شرکت چینی نیز از حامیان بزرگ فیفاست اما جدا از حامیان مالی فیفا که در تمام تقویم سال فیفا حضور دارند، رقابت‌های جام‌جهانی اسپانسر‌های دیگری هم دارد. شرکت چند ملیتی انهایزربوش اینبیف که در زمینه تولید نوشیدنی فعالیت دارد از اسپانسرهای ویژه جام‌جهانی است. شرکت چینی‌های سنس دیگر شرکت حامی جام‌جهانی است. این شرکت در زمینه‌های مختلفی ازجمله فناوری به فعالیت مشغول است. مک دونالد بزرگ‌ترین رستوران زنجیره‌ای جهان هم از حامیان پروپاقرص جام‌جهانی روسیه به شمار می‌رود. شرکت ویوو نیز دیگر حامی مالی مهم این رقابت‌هاست.

این خبر را به اشتراک بگذارید


بهترین بازیکن دیدار لهستان-کلمبیا مشخص شد ترامپ خواستار اصلاح و تصویب قوانین مهاجرتی شد فرایند مهاجرت قانونی به کشور تسهیل می‌شود/ همکاری‌های مستحکم مرزی میان ایران و ترکیه از «توقف سفارش خرید سکه آتی پس از جهش سکه نقدی» تا «وام ۴۰۰ میلیون دلاری بانک جهانی به چین» واعظی سکوت کرد؛ محتوای نامه محرمانه روحانی به اتحادیه اروپا چیست؟ اپل کیبوردهای خراب مک‌بوک‌ها را مجانی تعمیر می‌کند ۱۱ نکته کلیدی در خرید لوستر نیایش های سجاد سامانی با خداوند در" سالیان" پیش بازی مراکش - اسپانیا؛ ماتادور ها در اندیشه صدرنشینی، مراکشی ها پی اعاده حیثیت رمز پیروزی سپاه اسلام در جنگ احزاب چه بود؟ رقیب اردوغان: پیروزی او را می پذیرم واکنش رونالدو به سروصدای ایرانی ها مقابل هتل پرتغالی ها! +فیلم ژست متفاوت خانم بازیگر کم پیدا/عکس بازار خودروهای وارداتی به کدام سو می‌رود؟/در ۱۳ سال گذشته چقدر خودرو وارد ایران شد؟ عدالتخواهی بین‌المللی راهبرد جمهوری اسلامی در سیاست خارجی اصلاحات چیزی که نیست! امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران و کمیته ملی پارالمپیک مجارستان بازداشت پسر و داماد آیت الله عیسی قاسم طرح معنادار بهرنگ نامداری؛ ایران یا ویران! مروری بر نتایج روز یازدهم جام جهانی ۲۰۱۸ اردوغان دوباره رئیس جمهور ترکیه شد «زندگی» خاک می‌خورد قاطعانه و شفاف با قاچاق کالا برخورد شود صدور مجوز ۱۶۳ مورد سقط جنین در سال ۹۶ در قم کاش «دلار» جای تیم ملی با پرتغال بازی کند/ این بار هت‌تریک نکنید! ۱2 نسخه خانگی فوق‌العاده برای مبارزه با آکنه و جوش جزئیات تشییع پیکر سردار دایی پور دانلود؛واکنش کریستیانو رونالدو به سر و صدای هواداران ایرانی مقابل هتل محل اقامت بازیکنان تیم ملی پرتغال علت عصبانیت آمریکا از دستگاه قضا /سرگیجه در بازار سکه و ارز/تلاش برای نجات ریال رقابت بیش از 800 داوطلب بردسیری در گروه‌های پنج‌گانه کنکور سراسری کمیسیون‌امنیت‌ملی پیگیر شکارفروشی به خارجی‌ها حمایت مرکز پژوهش‌ها از اصلاح قانون صدور چک ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد خشونت ها در نیجریه جان 86 نفر را گرفت پیش بازی مراکش - اسپانیا؛ ماتادور ها در اندیشه صدرنشینی، مراکشی ها پی اعاده حیثیت رفتار عجیب ناینگولان در اولین برخورد با طرفداران اینتر؛ از جویدن آدامس تا نینداختن شال اینتر دور گردن! کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون در فرانسه انصارالله: توان موشکی یمن رو به افزایش است خلاصه دیدار لهستان و کلمبیا در جام جهانی روسیه +فیلم کسانی که موبایل گران خریده‌اند خسارت بگیرند فرمانده عراقی: آمریکایی‌ها همراه ما در موصل نجنگیدند رسوایی برنامه 2018 صداوسیما در استفاده از مطالب طرفداری بدون ذکر منبع! سوریه تصمیم آمریکا در حمایت از کلاه سفیدها را محکوم کرد ترامپ با پوتین دیدار می کند با خدا معامله کردم/ شهادت در راه اهل بیت آرزو و حق فرزندم بود جزئیات نسبت اشتغال زنان و مردان اخاذی پسر جوان با تهیه فیلم سیاه از دختران جوا تاریخ ملاقات پوتین و ترامپ اعلام شد قطری‌ها هرگز نگفتند میزبانی مشترک با ایران
تصویری از عروسی دو بازیگر سریال تاج و تخت لباس‌های نامتعارف پلیس‌های زن لبنان اسامی برندگان مسابقه «پا به پای آفتاب» اعلام شد قیمت طلا و سکه امروز 3 تیر 97 +جدول فوت خواننده مشهور بختیاری بخاطر بیماری قلبی واژگونی خودروی حامل ورزشکاران در یاسوج روحانی در توچال +عکس خودکشی هوادار لیونل مسی در هند زمین لرزه در زنگی آباد نمایش بازی ایران - پرتغال در ورزشگاه آزادی کریمی: برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی نقش اصلی را وزارت ورزش داشت/ نواقص استادیوم آزادی در پخش بازی پرتغال رفع می‌شود وداع با پیکر مطهر سردار شهید دایی‌پور در معراج شهدا+فیلم و عکس روحانی با لباس ورزشی در توچال+ تصاویر انتقام گیری سیاسی از حریف در جام جهانی/ مهاجمان کوزوو نشان ارتش آزاد را به نمایش گذاشتند (+ عکس) اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» زلزله در بازار طلا و سکه/ دلار 8800 تومان شد + جدول بلیت تماشای بازی ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی ارزان شد تصاویری از بازدید روحانی از تله‌کابین توچال سوتی وحشتناک در یک برنامه ورزشی/فیلم سکه بازهم گران شد/ قیمت سکه امروز 3 تیر 97 رییس جمهوری که دغدغه اقتصادی دارد/بازدید روحانی از تله‌کابین توچال + عکس وداع با شهید مدافع حرم "شاهرخ دایی پور" استاد ایرج اسدی چهره ماندگار ادبی دشتی درگذشت واردات لباس رییس جمهور ممنوع شد عکس‌های متفاوت روحانی در تله کابین توچال لحظات ترور رئیس جمهور زیمباوه دو پیام حضور روحانی در توچال +عکس بازدید رئیس جمهور از تله‌کابین توچال+ تصاویر شروع جنگ اقتصادی توسط آمریکا خشم پوتین از شادی 2 بازیکن سوییس قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 3 تیر 97 + جدول هشدار مدافع سابق تیم ملی درمورد رونالدو پیروزی اردوغان در نظرسنجی آنلاین انتخابات ترکیه نگاهی به مراسم عروسی جان اسنو و ایگریت حضور پر رنگ مردم ترکیه پای صندوق‌های رای دادستان کل کشور: شرمم می‌آید بگویم آن شب در استادیوم آزادی چه گذشت واردات 1339 کالا به کشور ممنوع شد +لیست کالاهای ممنوعه طبق گزارش رسمی ما آسیب‌دیده‌های حادثه ایرانشهر تنها 4 مورد است/قوه قضائیه موضوع را دقیق و سریع پیگیری کند واکنش‌های توییتری به توچال رفتن روحانی +تصاویر لباس آمریکایی روحانی در «توچال» +عکس تمجید کونته از مجید حسینی سرلشکر باقری انتصاب حجت الاسلام و المسلمین ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا را تبریک گفت فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی +جدول تشییع پیکر شهید مرزبان جلال بهبودی طرقی هیچ موتورسیکلت کاربراتوری شماره‌گذاری نمی‌شود/ سهم 80 درصدی عابران پیاده و موتورسواران از تلفات شهری قلعه نویی: آزمون کار 2 بازیکن را برای ما انجام می‌دهد؛ تفکر کی روش این است که از یک سوم تیمش دفاع کند "قبیله گرایی در اتاق اصناف رواج پیدا کرده است" فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی/از خودرو تا پوشاک خبری که لرزه بر اندام آقازاده‌ها انداخت! /ممنوعیت واردات 1400 کالا وشبهه رانت اطلاعاتی/کلاف بی اعتمادی بر سر اقتصاد /شوخی مسئولین با اقتصاد فینال مسابقات تنیس 500 امتیازی هاله 2018؛ پایان شکست ناپذیری فدرر در چمن با شکست مقابل کوریچ

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me