تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایبنا
دسته:فرهنگی()
کد خبر:16939626
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۰:۰۷

باید در آثارمان مختصات تاریخی و جغرافیایی وجود داشته باشد

کیوان ارزاقی درباره استفاده از تاریخ و جغرافیایی خاص در رمان‌نویسی می‌گوید: بخشی از رمان وظیفه‌اش این است. نه اینکه تاریخ نویس باشیم نه اما طوری باشد که سی سال بعد کسی که این رمان‌ها را می‌خواند بتواند تهران امروز را در آن ببیند.
 
خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا): مهاجرت همواره موضوعی خاص برای نوشتن بوده است تا آنجا که ادبیاتی را به نام ادبیات مهاجرت در دنیا پدید آورده است. نویسندگانی مانند جومپا لاهیری از نویسندگان مهم این نوع ادبیات است و آثارش به زبان‌های مختلف ترجمه شده و در ایران نیز نویسنده شناخته شده‌ای است. در ایران به رغم  مهاجرت‌های زیادی که وجود داشته،‌ این نوع ادبیات چندان که باید و شاید پا نگرفته است. یکی از نویسندگانی که در بیشتر آثارش به این نوع ادبیات پرداخته،‌ کیوان ارزاقی است. رمان «شورآب» به تازگی به قلم وی منتشر شده و در آن نیز به نحوی به این مساله اشاره می‌شود. مهاجرت درون‌مایه اصلی تمام کارهای کیوان ارزاقی است که خواسته یا ناخواسته در آثار وی به چشم می‌خورد. با ارزاقی درباره دلیل این انتخاب، شخصیت‌ها و فضاهای متنوع و تازه رمان جدیدش «شورآب» گفت‌وگویی انجام داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.


در رمان‌های شما همواره فردی یا افرادی وجود دارند که در حال کوچ‌اند. چرا همیشه مساله مهاجرت در رمان‌های شما به چشم می‌خورد؟
چون مهاجرت دغدغه خودم است. خودم هم مهاجرت داشته‌ام. آدم‌هایی که می‌روند و هر روز هم تعدادشان بیشتر می‌شود، یک بخش از زندگی ما هستند. هر کدام از دوست و رفیق‌هایی که مهاجرت می‌کنند قسمتی از زندگی ما را با خودشان می‌برند. یعنی وقتی عملا آدم‌های دیگر می‌روند، این تو هستی که مهاجرت کرده‌ای. دیگر بخشی از خاطرات و کودکی و جوانی‌ات نیست. فکر می‌کنم در ادبیات و سینما با اینکه مهاجرت مساله‌ای است که ما به شدت درگیر آن هستیم،‌ تعداد آثار ماندگاری وجود ندارد. حتا به‌صورت سفرنامه و داستان و رمان نیز در این زمینه اثر کم است. بیشترین حجم این آثار از سوی کسانی است که آنجا ماندگار شده‌اند اما چون کسانی که مهاجرت می‌کنند از فضای داخلی ایران دور می‌شوند و دغدغه‌هایشان نیز از مایی که داخل هستیم، فاصله می‌گیرد در بهترین حالت تبدیل به نوستالژی می‌شود. هنوز ادبیات ما در زمینه این آثار خیلی فقیر است. اما درباره
فکر می‌کنم در ادبیات وسینما با اینکه مهاجرت مساله‌ای است که ما به شدت درگیر آن هستیم،‌ تعداد آثار ماندگاری وجود ندارد. حتا به‌صورت سفرنامه و داستان و رمان نیز در این زمینه اثر کم است.
خودم حتا اگر شرط هم بگذارم که دیگر از مهاجرت ننویسم باز چون دغدغه خودم بوده و همیشه درگیرش بوده‌ام به نحوی از آثارم بیرون می‌زند.

نوشتن از مکان‌ها با جفرافیایی خاص رنگ و بوی تجربه زیستی می‌دهد. چقدر از تجربه های زیستی خودتان در نوشتن از این فضاها بهره برده‌اید؟
من از آن‌هایی هستم که اگر از ابتدای داستان متوجه شوم که نویسنده ماجرا را با توجه به تجربه زیسته‌اش نوشته حس می‌کنم که چیزی برای من بی‌واسطه تعریف می‌شود و بیشتر به دلم می‌نشیند. خودم به این قضیه اعتقاد دارم که نویسنده عمدتا باید از تجربه زیسته‌اش بنویسد. البته تحقیق هم این میان راه گشاست. به عنوان مثال من داستانی به نام «زندگی منفی یک» دارم که تم زنانه‌ای دارد و مساله تجاوز و نازایی در آن مطرح شده است. این مسائل قطعا برای من قابل تجربه نیست اما با کسانی مانند متخصصان زنان و زایمان و روانپزشکانی که درباره مساله تجاوز و خودکشی کار کرده‌اند، دیدار و صحبت کردم.

درباره تجربه زیستی فکر می‌کنم که داستان در این صورت می‌تواند خیلی منطقی‌تر و عقلایی‌تر و دلنشین‌تر شود. به همین دلیل در نوشتن از تجربیات زیستی‌ام استفاده می‌کنم نه اینکه مدام از تجربه قبلی‌ام بنویسم. به طور مثال سال قبل عکس‌هایی از منطقه زیبایی در صفحه اجتماعی‌ام می‌گذاشتم و با تشویق کسانی چون علی خدایی مواجه شدم. آن عکس‌ها مربوط به همین منطقه شورآب است که با قطار به آنجا سفر کردم. درباره دیگر فضاهای کتاب هم همینطور است. به هامبورگ رفتم و سوار کشتی شدم تا از آنجا به سوئد بروم و کلینیک‌هایی که در آن عمل اتانازی انجام می‌شود را از نزدیک ببینم. البته چون محدودیت و پروسه بسیار سختی داشت موفق به انجام این کار نشدم. اما مستندهای زیادی در این باره دیدم و مقالات انگلیسی زیادی در این باره خواندم تا بتوانم اتاق اتانازی را در رمان به خوبی دربیاورم.حضور جغرافیا نیز در این رمان پررنگ  و نام آن نیز یک مکان جغرافیایی است .  جغرافیا چیزی است که بسیاری از رمان‌ها از آن بی بهره‌اند و  انگار مد شده که اتفاقات داستانی در یک لامکان و لازمان رخ بدهد.  استفاده از خطوط راه‌آهن شمال و پل ورسک نکته جالبی است که در رمان شما وجود دارد. چقدر به لزوم جغرافیا در رمان معتقدید؟
ما در منطقه‌ای هستیم که خیلی چیزها مانند زلزله و کودتا و ... را دیده‌ایم. باید به این‌ها به چشم فرصت نگاه کنیم. این اتفاقات برای مردم عادی بد هستند اما برای ما نویسنده ها اتفاقات خوبی است. من در زمانی که مشغول نوشتن طرح این رمان بودم اتفاقات مجلس افتاد و من آن را در دل داستانم آوردم. دوست داشتم آن اتفاق خیلی قبل‌تر می افتاد تا از آن به نحو بهتری در داستانم بهره ببرم و پررنگ تر به آن اشاره کنم. بسیاری از رمان‌هایی که می‌خوانیم به گونه‌ای است که اگر اسامی مانند حسن و حسین و کیوان را از آن برداریم و به جایش استیو و پیتر بگذاریم،‌ هیچ فرقی نمی‌کند.

بخشی
ضرورت این است که از دغدغه بگوییم. من فکر می‌کنم باید از دغدغه نوشت و از طبقه متوسط می‌نویسم چون خودم هستم و دغدغه خودم است.
از رمان وظیفه‌اش اشاره به جغرافیا و تاریخ  است. نه اینکه تاریخ نویس باشیم نه اما طوری باشد که سی سال بعد کسی که این رمان‌ها را می‌خواند بتواند تهران امروز را در آن ببیند. من معمولا از پل صدر و جای خالی پلاسکو در رمان می‌نویسم. روزی که پلاسکو خراب شد – شاید خیلی سانتی‌مانتال به نظر برسد- به پهنای صورت اشک می‌ریختم چون بخشی از خاطراتم به پلاسکو وصله‌پینه بود. اما حالا دوسال از حادثه پلاسکو گذشته و هنوز کسی استفاده داستانی خوبی از این ماجرا نکرده است.  من این مختصات را دوست دارم چون فکر می‌کنم اصلا وظیفه ما این است که این مختصات جغرافیایی و تاریخی در آثارمان وجود داشته باشد. به عنوان مثال وقتی رمان‌های آمریکایی و فرانسوی را می‌خوانیم می‌توانیم چهل پنجاه سال پیش آن‌ها را ببینیم.

همین مساله به سمت تاریخ آمدن هم قابل بحث است. می‌توان از تاریخی استفاده کرد که متعلق به گذشته‌ای دور است و همینطور از اتفاقاتی که در گذشته نزدیک رخ داده‌اند. شما تلقی‌تان از تاریخ چیست؟
چند وقت پیش یکی از خبرگزاری‌ها روی بحث تاریخ کار کرده بود و یکی از دوستان نویسنده به این مساله نقد کرده بود که استفاده تاریخی نمی‌کنیم اما تاریخ امروز هم تاریخ است. امروز که شب شود با یک تاریخ یک روزه مواجه هستیم. خودم به شخصه از یک جایی تصمیم گرفتم که حادثه مجلس را در رمانم بیاورم. امروز با این حجم خبر و اتفاقات باید به رویدادها  اشاره کنیم تا در گذر زمان چیزی از یادمان نرود. نوشتن از مساله‌ای درباره قاجاریه سخت و مستلزم تحقیق زیادی است اما من به عنوان یک نویسنده می‌توانم که از پلاسکو و مجلس و چیزهایی که دیده‌ام بنویسم.
 
در شورآب با توجه به تنوع فضاها تهران هم با همه وجود در رمان وجود دارد. تلقی شما از کاراکتر شهر در رمان‌نویسی چیست؟
من خودم دغدغه تهران دارم. یک روزی دوست دارم رمانی با محوریت و شخصیت تهران بنویسم. تهران امروز ما به سرعت در حال خراب شدن است. تهران در سی سال اخیر خیلی داغان شده و رضا امیرخانی در «رهش» این مساله را از زاویه‌ای بررسی کرده است. رمان‌ها باید طوری باشد که سی سال بعد خواننده بتواند امروز را ببیند. همین پل صدری که ده سال ساختنش طول کشید می‌تواند سی چهل سال بعد در تهران نباشد. مقایسه‌ای داشته باشیم؛ آمریکا چند روز با عراق جنگید و ما چند سال. بی‌نهایت فیلم و داستان درباره این جنگ چند روزه در آمریکا ساخته شد. به لحاظ کمی در ایران هم فیلم و داستان تولید شد اما آثار ضعیفی بودند و سینمای جنگی و ادبیات دفاع‌مقدسی ما خیلی قابل دفاع نیست. ما هشت سال جنگیدیم و می‌توانستیم آثار بهتری از آن همه آدمی که جنگیدند
سینمای جنگی و ادبیات دفاع‌مقدسی ما خیلی قابل دفاع نیست. ما هشت سال جنگیدیم و می‌توانستیم آثار بهتری از آن همه آدمی که جنگیدند و رفتند داشته باشیم
و رفتند داشته باشیم. تازه در این حوزه حمایت‌های دولتی هم همواره وجود داشته است.
در داستان نویسی ما نه پول است نه شهرت! اما حداقل می‌توانیم به شهرمان، کوچه‌پس‌کوچه‌هایش و آدم‌هایی که امروز هستند و  فردا نیستند عرق داشته باشیم. تهران،‌ پاریس نیست که ساختمان‌هایش همچنان بدون تغییر بماند اما کاش حداقل در داستان‌هایمان باقی بماند.
 
در رابطه با شخصیت‌پردازی کاراکترهایتان و شغل‌هایی که برایشان در نظر گرفتید چه تحقیقات و مطالعات پیش‌زمینه‌ای داشتید و چرا برای شخصیت اصلی داستان یعنی خسرو شغل آنالیزور فوتبال را انتخاب کردید؟
من سال‌ها در تیم‌های دانشگاهی و باشگاهی در سطح حرفه‌ای والیبال بازی کرده‌ام. اگر در مسابقات ورزشی دقت کنید شخصی را با هِدست کنار مربی می‌بینید که آنالیزور تیم است. یعنی تمام بازی را به صورت عدد و رقم وارد کامپیوتری می‌کند و به صورت مثال به مربی می‌گوید که تیم حریف در منطقه دو سرویس‌اش ضعیف است و بهتر است که در آن منطقه سرویس بزنیم. برای این شغل آنالیزور را برای خسرو انتخاب کردم چون می‌خواستم نشان بدهم که این آدم همه چیزش با حساب و کتاب است. می‌خواستم از این شغل استفاده داستانی کنم و بگویم که چنین ذهن منطق‌گرایی می‌تواند به خاطر یک عکس چنین پی‌گیری‌ای را انجام بدهد و حتا برای کشتن خودش هم برنامه‌ریزی کند. حس کردم به شخصیت خسرو می‌خورد که آنالیزور باشد.
 
طبقه اجتماعی افرادی که در رمان‌هایتان وجود دارند قشر متوسط روشنفکر را شامل می‌شوند؛مانند فیلم‌های اصغر فرهادی.  چرا مدام روی این طبقه زوم می‌کنید واینکه به نظر شما ضرورت گفتن از کدام طبقه اجتماعی بیشتر است؟
من از این طبقه می‌نویسم چون خودم هم از همین طبقه هستم. این طبقه را بهتر و بیشتر از طبقات دیگر اجتماع می‌شناسم. به نظر من اگر بحث روشنفکری را در این طبقه کمی تعدیل کنیم، بیشتر آدم‌های جامعه ما از همین طبقه هستند. ولی من فکر نمی‌کنم که ضرورتی داشته باشد که از طبقه خاصی بگوییم. ضرورت این است که از دغدغه بگوییم. من فکر می‌کنم باید از دغدغه نوشت و از طبقه متوسط می‌نویسم چون خودم هستم و دغدغه خودم است.

چه کار جدیدی در دست نوشتن دارید؟
از زمانی که «شورآب» را به نشر افق تحویل دادم،‌ روی دو کار فکر می‌کنم. فکر می‌کنم به جایی رسیده‌ام که نوشتن‌شان را شروع کنم و شخصیت‌هایم آدم‌هایی هستند از همین طبقه متوسط با معضلات معمول روابط شهری. ما در این رمان فضای آپارتمانی می‌بینیم با ادم‌هایی که قصه‌هایشان را می‌گویند. تفاوتی که این کار با کارهای قبلی‌ام دارد در تعداد شخصیت‌هایش است که در این کار بیشتر است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image related-image


رمز پیروزی سپاه اسلام در جنگ احزاب چه بود؟ رقیب اردوغان: پیروزی او را می پذیرم واکنش رونالدو به سروصدای ایرانی ها مقابل هتل پرتغالی ها! +فیلم ژست متفاوت خانم بازیگر کم پیدا/عکس بازار خودروهای وارداتی به کدام سو می‌رود؟/در ۱۳ سال گذشته چقدر خودرو وارد ایران شد؟ عدالتخواهی بین‌المللی راهبرد جمهوری اسلامی در سیاست خارجی اصلاحات چیزی که نیست! امضای تفاهم نامه همکاری بین ایران و کمیته ملی پارالمپیک مجارستان بازداشت پسر و داماد آیت الله عیسی قاسم طرح معنادار بهرنگ نامداری؛ ایران یا ویران! مروری بر نتایج روز یازدهم جام جهانی ۲۰۱۸ اردوغان دوباره رئیس جمهور ترکیه شد «زندگی» خاک می‌خورد قاطعانه و شفاف با قاچاق کالا برخورد شود صدور مجوز ۱۶۳ مورد سقط جنین در سال ۹۶ در قم کاش «دلار» جای تیم ملی با پرتغال بازی کند/ این بار هت‌تریک نکنید! ۱2 نسخه خانگی فوق‌العاده برای مبارزه با آکنه و جوش جزئیات تشییع پیکر سردار دایی پور دانلود؛واکنش کریستیانو رونالدو به سر و صدای هواداران ایرانی مقابل هتل محل اقامت بازیکنان تیم ملی پرتغال علت عصبانیت آمریکا از دستگاه قضا /سرگیجه در بازار سکه و ارز/تلاش برای نجات ریال رقابت بیش از 800 داوطلب بردسیری در گروه‌های پنج‌گانه کنکور سراسری کمیسیون‌امنیت‌ملی پیگیر شکارفروشی به خارجی‌ها حمایت مرکز پژوهش‌ها از اصلاح قانون صدور چک ایران حمله تروریستی در آدیس آبابا را محکوم کرد خشونت ها در نیجریه جان 86 نفر را گرفت پیش بازی مراکش - اسپانیا؛ ماتادور ها در اندیشه صدرنشینی، مراکشی ها پی اعاده حیثیت رفتار عجیب ناینگولان در اولین برخورد با طرفداران اینتر؛ از جویدن آدامس تا نینداختن شال اینتر دور گردن! کاهش بی سابقه محبوبیت مکرون در فرانسه انصارالله: توان موشکی یمن رو به افزایش است خلاصه دیدار لهستان و کلمبیا در جام جهانی روسیه +فیلم کسانی که موبایل گران خریده‌اند خسارت بگیرند فرمانده عراقی: آمریکایی‌ها همراه ما در موصل نجنگیدند رسوایی برنامه 2018 صداوسیما در استفاده از مطالب طرفداری بدون ذکر منبع! سوریه تصمیم آمریکا در حمایت از کلاه سفیدها را محکوم کرد ترامپ با پوتین دیدار می کند با خدا معامله کردم/ شهادت در راه اهل بیت آرزو و حق فرزندم بود جزئیات نسبت اشتغال زنان و مردان اخاذی پسر جوان با تهیه فیلم سیاه از دختران جوا تاریخ ملاقات پوتین و ترامپ اعلام شد قطری‌ها هرگز نگفتند میزبانی مشترک با ایران ۸۶ کشته در خشونت‌های مرکز نیجریه اگر حوزه ها علمیه به روز نباشند از قافله پیشرفت عقب می مانند چرا آمریکا به قیام علیه ساختارهای بین‌المللی خودساخته برخاسته است؟ قرارداد کی‌روش با ایران چگونه تمدید شد؟ پایتخت عربستان هدف حمله نیروی موشکی یمن قرار گرفت پیام تسلیت حجت‌الاسلام رشاد در پی درگذشت حجت‌الاسلام حسینی موسوی «گفت‌وگو» باید شنیده شود تقاضای سازمان ثبت اسناد از مردم زنی که بیش از ۶۰۰ مرد را به قتل رساند بواتنگ فکر می‌کند فرانتس بکن بائر است!
تصویری از عروسی دو بازیگر سریال تاج و تخت لباس‌های نامتعارف پلیس‌های زن لبنان اسامی برندگان مسابقه «پا به پای آفتاب» اعلام شد قیمت طلا و سکه امروز 3 تیر 97 +جدول فوت خواننده مشهور بختیاری بخاطر بیماری قلبی واژگونی خودروی حامل ورزشکاران در یاسوج روحانی در توچال +عکس خودکشی هوادار لیونل مسی در هند زمین لرزه در زنگی آباد نمایش بازی ایران - پرتغال در ورزشگاه آزادی کریمی: برای حضور خانواده‌ها در ورزشگاه آزادی نقش اصلی را وزارت ورزش داشت/ نواقص استادیوم آزادی در پخش بازی پرتغال رفع می‌شود وداع با پیکر مطهر سردار شهید دایی‌پور در معراج شهدا+فیلم و عکس روحانی با لباس ورزشی در توچال+ تصاویر انتقام گیری سیاسی از حریف در جام جهانی/ مهاجمان کوزوو نشان ارتش آزاد را به نمایش گذاشتند (+ عکس) اولین تصاویر از عروسی بازیگران «بازی تاج و تخت» زلزله در بازار طلا و سکه/ دلار 8800 تومان شد + جدول بلیت تماشای بازی ایران و پرتغال در ورزشگاه آزادی ارزان شد تصاویری از بازدید روحانی از تله‌کابین توچال سوتی وحشتناک در یک برنامه ورزشی/فیلم سکه بازهم گران شد/ قیمت سکه امروز 3 تیر 97 رییس جمهوری که دغدغه اقتصادی دارد/بازدید روحانی از تله‌کابین توچال + عکس وداع با شهید مدافع حرم "شاهرخ دایی پور" استاد ایرج اسدی چهره ماندگار ادبی دشتی درگذشت واردات لباس رییس جمهور ممنوع شد عکس‌های متفاوت روحانی در تله کابین توچال لحظات ترور رئیس جمهور زیمباوه دو پیام حضور روحانی در توچال +عکس بازدید رئیس جمهور از تله‌کابین توچال+ تصاویر شروع جنگ اقتصادی توسط آمریکا خشم پوتین از شادی 2 بازیکن سوییس قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 3 تیر 97 + جدول هشدار مدافع سابق تیم ملی درمورد رونالدو پیروزی اردوغان در نظرسنجی آنلاین انتخابات ترکیه نگاهی به مراسم عروسی جان اسنو و ایگریت حضور پر رنگ مردم ترکیه پای صندوق‌های رای دادستان کل کشور: شرمم می‌آید بگویم آن شب در استادیوم آزادی چه گذشت واردات 1339 کالا به کشور ممنوع شد +لیست کالاهای ممنوعه طبق گزارش رسمی ما آسیب‌دیده‌های حادثه ایرانشهر تنها 4 مورد است/قوه قضائیه موضوع را دقیق و سریع پیگیری کند واکنش‌های توییتری به توچال رفتن روحانی +تصاویر لباس آمریکایی روحانی در «توچال» +عکس تمجید کونته از مجید حسینی سرلشکر باقری انتصاب حجت الاسلام و المسلمین ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا را تبریک گفت فهرست 1339 قلم کالای ممنوعه وارداتی +جدول تشییع پیکر شهید مرزبان جلال بهبودی طرقی هیچ موتورسیکلت کاربراتوری شماره‌گذاری نمی‌شود/ سهم 80 درصدی عابران پیاده و موتورسواران از تلفات شهری قلعه نویی: آزمون کار 2 بازیکن را برای ما انجام می‌دهد؛ تفکر کی روش این است که از یک سوم تیمش دفاع کند "قبیله گرایی در اتاق اصناف رواج پیدا کرده است" فهرست 1339 کالای ممنوعه وارداتی/از خودرو تا پوشاک خبری که لرزه بر اندام آقازاده‌ها انداخت! /ممنوعیت واردات 1400 کالا وشبهه رانت اطلاعاتی/کلاف بی اعتمادی بر سر اقتصاد /شوخی مسئولین با اقتصاد فینال مسابقات تنیس 500 امتیازی هاله 2018؛ پایان شکست ناپذیری فدرر در چمن با شکست مقابل کوریچ

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me