تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
دسته:اقتصادی()
کد خبر:16939642
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۰:۰۷

غافلگیری بورس با رشد 2767 واحدی شاخص در 4 ساعت

دیروز شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران یکی از بلندترین گام‌های خود را برداشت؛ گامی که شاخص را 2 هزارو 767 واحد بالاتر برد تا یک بار دیگر وارد کانال 99 هزار واحدی شود.
 

به گزارش ایران خبر، بدین ترتیب شاخص کل بورس باردیگر با ورود به کانال 99 هزار واحدی روی عدد 99 هزار و 146 واحد رسید که 2.8 درصد بازدهی ظرف چهار ساعت برای سهامداران به همراه داشت. با این حساب شاخص روزگذشته در هرساعت کاری 691 واحد رشد کرد که رشدی کم‌سابقه در تاریخ 50 ساله بورس تهران است. درحالی که طی روزها و هفته‌های گذشته سایر بازارها مانند ارز، طلا، خودرو و مسکن رشد قیمتی بالایی داشتند، در بازارسهام شاهد رشد اندکی بودیم که با افت و خیزهای پی درپی خنثی می‌شد. اما دیروز شاخص با پرش سه کانالی خود از کانال 96 به 99 هزار واحدی بخشی از عقب ماندگی خود نسبت به بازارهای رقیب را جبران کرد.

پس از ثبت شاخص 99 هزار و 522 واحدی بورس در چهارم بهمن ماه سال گذشته که بالاترین رکورد تاریخی آن بود، از ابتدای امسال شاخص بین 94 تا 96 هزار واحد در نوسان بود. گرچه در برخی از روزها مثبت بود ولی رشد کم رمق آن باعث شده بود تا از سایر بازارهایی که بازدهی بالای 30 درصد به همراه داشتند عقب بماند.
در روز پایانی اردیبهشت ماه شاخص عدد 95 هزار و 227 واحد را نشان می‌داد که بدین ترتیب تنها در 14 روز کاری خرداد ماه شاخص با رشد 3 هزار و 919 واحدی معادل 4.1 درصد روبه‌رو شد که از این میزان رشد 2 هزار و 767 واحد آن متعلق به دیروز بود.
در مقایسه با ابتدای سال تاکنون نیز شاخص با رشد 2 هزار و 857 واحدی خود را از 96 هزار و 289 واحد به 99هزار و 146 واحد رسانده است که نشان دهنده بازدهی 2.9 درصدی آن است. این درحالی است که تا پیش از رشد شاخص در روزهای اخیر بازدهی کل بورس در سال‌جاری منفی بود و فاصله زیادی با سایر بازارها داشت. روز گذشته شاهد ورود نقدینگی کلانی به سوی بورس بودیم که حجم معاملات بالای آن را تأیید می‌کند.

بنابراین بورس نیز به بازارهایی که طی ماه‌های اخیر محلی برای جذب سرمایه‌های مردم بوده ، اضافه شده است.
حمید میرمعینی کارشناس بازارسرمایه در گفت‌و‌گو با «ایران» درباره دلایل رشد طوفانی شاخص بورس در روزگذشته اعتقاد دارد که مهم‌ترین دلیل این رشد جبران عقب ماندگی بازدهی این بازار نسبت به بازارهای رقیب بوده است. به گفته وی با وجود ابهام شرایط اقتصاد در آینده و همچنین موضوع تحریم‌ها و مناسبات بین‌المللی اکثر بازارها مانند طلا، ارز و مسکن بازدهی بالایی به همراه داشتند ولی دراین مدت بورس از این قافله رشد عقب مانده بود.
این کارشناس بورس همچنین به عوامل دیگری که به رشد شاخص کل بورس انجامیده اشاره کرد و گفت: طی هفته‌های اخیر بواسطه افزایش نرخ ارز و رشد قیمت محصولات نهایی، سودآوری شرکت‌های بورسی نیز که تولیدکننده و عرضه‌کننده این محصولات هستند افزایش یافته است. وی ادامه داد: علاوه براین سخنان سه‌شنبه شب محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت نیز دراین رشد بی‌تأثیر نبوده است.
میرمعینی با تأکید براین که بازارسرمایه بهترین محل برای جذب سرمایه‌های سرگردان مردم است، گفت: این بازار بدون هیچ تبعات منفی می‌تواند با جذب سرمایه‌ها و هدایت آن به بخش تولید نقش مؤثری در رشد اقتصادی داشته باشد. برهمین اساس همانگونه که کارشناسان بورس بارها اعلام کرده‌اند درصورتی که دولت راهکاری برای جذب سرمایه‌های خرد مردم به بورس تدوین کند اقتصاد از نوسانات غیرطبیعی دور می‌ماند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: افزایشی که روز گذشته در بورس شاهد بودیم نمی‌تواند پایدار باشد چراکه براساس عوامل ساختاری بورس شکل نگرفته است و تا جایی پیش خواهد رفت که عقب ماندگی بورس از بازارهای رقیب را جبران کند.
    سکه از 2.6 میلیون تومان گذشت
درحالی روزگذشته شاخص بورس رشد کم سابقه‌ای را به نمایش گذاشت که در بازارهای ارز و طلا نیز همچنان جو هیجانی قیمت‌ها را تقویت می‌کند. روزگذشته به‌دنبال رشد‌هایی که نرخ سکه را طی چند روز به 2.5 میلیون تومان رساند، نرخ این کالای جذاب با رشد 75هزار و 500 تومانی از دو میلیون و 600 هزار تومان هم عبور کرد. سکه تمام طرح قدیم نیز با رشد 35 هزار تومانی به دو میلیون و 449 هزار تومان رسید. نیم سکه هم با ثبت نرخ یک میلیون و 283 هزار تومان 45 هزار تومان افزایش پیدا کرد. این درحالی است که ربع سکه هم با رشد 8 هزار تومانی به 715 هزار تومان و سکه گرمی با رشد 2 هزار تومانی به 406هزار تومان رسید.
اما در بازار آتی سکه قیمت‌ها به مرز روانی 3 میلیون تومان نزدیک شده است. دیروز سکه آتی دی ماه با 104هزار تومان رشد به دو میلیون و 929 هزار تومان رسید. آتی آبان هم با رشد مشابه دی ماه به دو میلیون و 883 هزار تومان رسید. آتی شهریور نیز با 108 هزار تومان افزایش، نرخ دو میلیون و 800 هزار تومانی را به ثبت رساند.
در بازار طلا نیز هرگرم طلای 18 عیار نزدیک به 5 هزار و 800 تومان بالا رفت و به 216 هزار تومان دست یافت.
   خیز پوند برای 10 هزار تومان
در بازار ارز نیز همچون طلا و سکه قیمت‌ها لحظه‌ای تغییر می‌کند و میل به افزایش دارد. در زمان تنظیم این گزارش دلار آزاد با عبور از مرز 7 هزار تومانی میان دلالان دست به دست شد. یورو هم با 222 تومان افزایش به 8 هزار و 440 تومان رسید. این درحالی است که پوند که طی روزهای اخیر به کانال قیمتی 9 هزار و 500 تومانی وارد شده خود را برای رسیدن به نرخ 10 هزار تومان آماده می‌کند. دراین روز این ارز با افزایش 240تومانی به 9 هزار و 571 تومان رسید. درهم امارات نیز در آستانه 2 هزار تومان قرار گرفته است. این ارز با رشد 32تومانی، نرخ 1930 تومان را تجربه کرد.

/روزنامه‌نگار

/ایران

این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image related-image


جن گیری و احضار روح زنی شیاد در اینستاگرام! شاخص بورس تهران از ۱۰۹‌هزار واحد هم عبور کرد وزیر راه: هدف اصلی برجام محقق شده است/ منتقدان تضمین صلح را نادیده می‌گیرند بازدید سرزده رییس سازمان بازرسی از ایران خودرو قیمت سکه آتی به بیش از 3 میلیون تومان رسید خوشحالی ترامپ و عربستان از توافق جدید اوپک (ویدئو) اولین نمایشگاه خودرو مخصوص بانوان در عربستان بازآماد یک فروند هواپیمای f-27 در پایگاه مهرآباد تهران لزوم به‌کارگیری آزمایشگاه‌ها و تجهیزات دانشگاهی در ایجاد درآمدهای غیر شهریه‌ بررسی موضوع سهمیه‌ها در کمیسیون آموزش مجلس با حضور وزیر علوم اروپایی‌های درباره امنیت مطلوب ایران متعجب هستند/ رتبه نخست امنیت در 25 نظرسنجی وزارت کشور از مردم/ در اغتشاشات دی‌ماه 96، مردم از ناامنی استقبال نکردند تصادف مرگبار پراید و پژو 206 در اتوبان کرج (عکس) تهدید صهیونیست‌ها به جنگ علیه غزه شرط وزارت بهداشت برای حمایت 100 درصدی از تولید کنندگان تجهیزات پزشکی وصیت جالب یک تاجر؛ «آتش‌زدن 300 فقره چک برگشتی» وزیر نفت: راه‌های بسیاری برای ایران به منظور حفظ تولید نفت وجود دارد صلح و سازش؛ رویکرد دستگاه قضا تأثیرات جریان مدینه‌محوری در گسترش و ترویج برخی قرائات قرآنی بررسی شد برخورد جدی نظام با مسئولان، نشان‌دهنده سلامت دستگاه قضایی است انسجام، رصد شرایط و اهتمام به حل مشکلات مهم‌ترین راه مقابله با شیطنت‌های دشمنان است بیانات روح‌بخش حضرتعالی درخصوص مرکز پژوهش‌ها نیرویی دوباره در کالبد این مرکز دمید بررسی مشکلات تپه شهدای گمنام خرم‌آباد تحکیم عدالت رکن اصلی یک جامعه توحیدی است آموزش رانندگی به زنان سعودی +تصاویر گروه طراحان و آهنگساز نمایش «ریچارد» معرفی شدند سری جدید «منبع موثق» پخش می‌شود اعلام کاندیداهای جایزه قلم در بخش داستان کودک و نوجوان ضرغامی: نامه اصلاح طلبان از سر دلسوزی نیست روزنامه جمهوری اسلامی: بالاخره پیروزی تیم فوتبال، پیروزی اسلام و نظام است، یا توطئه علیه امام زمان؟ آنها توانستند، ما هم می‌توانیم! روند تدریجی افزایش دما از فردا در سطح استان اردبیل عکس منتخب نشنال جئوگرافیک از داربست‌های بامبویی برخورد قضایی با کلاهبرداران فروش طرح ترافیک جدید هزینه حضور پویول در برنامه 2018 چقدر بود؟ درخشش ورزشکاران گیلانی در رقابت‌های اتومبیلرانی کشور سازمان آب و برق خوزستان انتقال آب کارون به بصره را تکذیب کرد در شادی‌های اجتماعی مردم حرمت امام رضا حفظ شود راهیابی 38 اثر به مرحله داوری جشنواره نقد داستان کوتاه بهنام تشکر و هومن برق نورد با تیپی دیده نشده! + عکس دنیا هوشیار باشد؛ ظرفیت عظیم تولید مازاد نفت شبیه یک شوخی است سینمای ایران جزیره‌ای است که فقط 20 بازیگر دارد اجرای 40 عنوان‌برنامه توسط سازمان دارالقرآن در سال 97/ حمایت از 200 هزار نفر در طرح ملی حفظ ابوبکر البغدادی با من مهربان بود بهره برداری از 9 طرح عمرانی حوزه قضائیه خراسان شمالی فیس‌بوک و توئیتر صفحات حزب‌الله را فیلتر کردند شناسایی یک زن در ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس انتشار یک نشریه با موضوع حماسه مقاومت شماره کیانی در سپاهان مشخص شد
"شاهرخ دایی پور" به قافله شهدای مدافع حرم پیوست دانلود؛ خوشحالی جالب تیته بعد از به ثمر رسیدن گل اول برزیل به کاستاریکا (جام جهانی 2018) تشییع پیکر مجری معروف «اخلاق در خانواده» تلویزیون سردار «شاهرخ دایی پور» به جمع شهدای مدافع حرم پیوست ماجرای خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا و بلوکه کردن 148 میلیارد دلار پیش بازی بلژیک-تونس؛ یکی برای صدرنشینی می‌جنگد دیگری برای بقا! حرکت زشت برخی از منتقدان؛ پاره کردن تصویر سردار آزمون از بیلیبوردهای تهران (عکس) تشییع پیکر حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر حسینی + عکس میراث نهایی نشست کیم-ترامپ ممکن است جنگ در منطقه باشد از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا + تصاویر عناوین روزنامه‌های ورزشی 2 تیر 97/ سردار، سرباز وظیفه شناس کی‌روش +تصاویر 21 هزار نفرزیر پوشش بیمه کشاورزان و عشایر استان یزدهستند ژاپن خرید نفت ایران را مشروط به معافیت آمریکا کرد فیلم | گل‌های برزیل به کاستاریکا را در 40 ثانیه ببینید جام جهانی 2018| آشیل برنده نبرد برزیل - کاستاریکا را پیش‌بینی کرد برزیل 2 - کاستاریکا صفر/ پیروزی شیرین سلسائو در وقت تلف شده چهره‌های حاضر در تشییع معلم اخلاق از برادر روحانی تا فرزند رهبر انقلاب پرواز حجاج از 27 تیر به سمت سرزمین وحی ترامپ اروپا را تهدید به وضع تعرفه 20 درصدی خودرو کرد مراسم تشییع پیکر حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی برگزار شد عکس/ مراسم تشییع حجت الاسلام حسینی رمز موفقیت نیروهای مسلح؛ حرکت در مسیر تحقق تدابیر رهبری /پیروزی و موفقیت در گرو همدلی و تعامل همگانی وداع مردم تهران با معلم «اخلاق در خانواده» امیرعبداللهیان: مجلس واکنش اروپا به بد عهدی آمریکا را رصد می‌کند/بریسول: اروپا خواهان باقیماندن ایران در برجام است 20 هزارهمدانی از نمایشگر عباس آباد به تشویق تیم ملی پرداختند معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد قیمت طلا و سکه امروز 1 تیر 97 +جدول ربوده شدن 33 کارمند در قندهار افغانستان انتقال آب از دریای عمان به استان‌های مرکزی بسیار پر هزینه است/ راهکارهای جایگزین تامین آب در ایران گل دقیقه 97 نیمار تاریخ ساز شد تو کجا بودی وقتی … زنگنه: تصمیم امروز اوپک حفظ توافق قبلی بود/توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100 درصدی اعضا حفظ شد رضایت تیم مذاکره کننده ایران از نتایج نشست اوپک: توانستیم سهم تهران را در بازار حفظ کنیم / زنگنه: نتیجه نشست 174 اوپک همان بود که در روز اول ورود به وین گفته بودم+ ویدیو عکس/ مراسم تشییع پیکر صدرالدین شجره موحدی کرمانی در نمار جمعه امروز تاکید کرد: استفاده دشمن از امکانت حداکثری خود علیه ایران و لزوم پیروی از رهنمودهای رهبری/ظلم به مردم فلسطین … آیت‌الله علم‌الهدی: امروز مشکل داریم/ هرکس بی‌پروایانه درخط دفاع ازرهبری باشد به او فحش وتهمت می‌زنند از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا+ تصاویر دلار بازهم گران شد/ نرخ ارز بانکی امروز 2 تیر 97 خلاصه والیبال ایران و کره جنوبی در 1 تیر 97 +فیلم باورهای غلط درباره مدیتیشن اسد اسماعیلی گوینده خبر رادیو و تلویزیون درگذشت حضور چهار جودو کار استان در جایزه بزرگ گرجستان جام جهانی/ برنامه روز دهم؛ شنبه 2 تیر / مصاف حیثیتی برای آلمان هشت زخمی براثر حمله با سلاح سرد در چین پانزدهمین شهید مدافع حرم استان کرمانشاه تقدیم اسلام شد ثبت سفارش 1339 ردیف کالا ممنوع شد مهمترین عناوین روزنامه‌های صبح کشور 2 تیر 97 واردات بیش از 1400 قلم کالا ممنوع شد/ خودرو هم در لیست ممنوعه‌ها اصفهان برای اولین بار مراسم "فان ران" را میزبانی کرد یک شهید مدافع حرم دیگر استان کرمانشاه تقدیم اسلام شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me