تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:فرارو
دسته:سیاسی()
کد خبر:16939810
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۰:۱۲

تصمیم غیر منتظره علیه ایران

روزنامه «تورنتوسان» حمایت جاستین ترودو از این طرح را غیرمنتظره دانسته و نوشته است: ماه گذشته جناح لیبرال در سنا باعث ناکامی طرح مشابهی شد و محافظه‌کاران در مجلس عوام کانادا انتظار نداشتند لیبرال‌ها از این طرح حمایت کنند؛ اگرچه این طرح هنوز نهایی نیست و برای تصویب نهایی باید به سنا برود.

جاستين ترودو، در رابطه با تهران 180 درجه‌ چرخش کرده ‌است. نخست‌وزير جوان کانادا روز گذشته اولين فردي از جناح ليبرال بوده که در حمايت از طرح توقف احياي رابطه با تهران قيام کرد.

به گزارش شرق، مجلس عوام کانادا روز سه‌شنبه طرح توقف همه مذاکرات با ايران براي ازسرگيري روابط ديپلماتيک را تصويب کرد. طبق اين مصوبه، سپاه پاسداران ايران در «فهرست گروه‌هاي تروريستي» قرار گرفته است. کانادا در سال 2012 بسيج و سپاه پاسداران را تحريم کرده بود. سال 95 نيز آمريکا، سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌هاي تروريستي قرار داده بود.

هنگام رأي‌گيري درباره اين طرح که به صورت قيام و قعود انجام شد، ابتدا نمايندگان محافظه‌کار به‌عنوان حمايت از اين طرح قيام کردند. جاستين ترودو، نخست‌وزير کانادا، نيز نخستين کسي بوده که از جناح ليبرال به‌عنوان موافق با اين طرح قيام کرد. اعضاي کابينه نفرات بعدي بودند. قيام ترودو و موافقت او با اين طرح موجب شگفتي بسياري از رسانه‌ها شده‌ است. ترودو نخست‌وزيري است که از زمان روي‌کارآمدن دنبال احياي رابطه اتاوا- تهران بوده از همين رو، چندين دور مذاکره کارشناسي بين کارشناسان دو کشور نيز برگزار شده است. طرح توقف احياي رابطه تهران- اتاوا به پيشنهاد گارنِت جـِـنِس، نماينده محافظه‌کار، در مجلس عوام کانادا مطرح شد.

روزنامه «تورنتوسان» حمايت جاستين ترودو از اين طرح را غيرمنتظره دانسته و نوشته است: ماه گذشته جناح ليبرال در سنا باعث ناکامي طرح مشابهي شد و محافظه‌کاران در مجلس عوام کانادا انتظار نداشتند ليبرال‌ها از اين طرح حمايت کنند؛ اگرچه اين طرح هنوز نهايي نيست و براي تصويب نهايي بايد به سنا برود.

قدم‌به‌قدم موفق خواهيم شد
طرح توقف احياي رابطه با تهران، آن‌هم در کشوري که ايرانيان مقيم‌ آن جمعيت و تکاپوي بالايي دارند، بدون بازتاب نخواهد بود. کنگره ايرانيان مقيم کانادا، براي مواجهه با اين طرح کمپين مخالفت راه انداخت و مذاکراتي نيز انجام داد. سه روز قبل، رئيس کنگره ايرانيان کانادا در توييتر خود نوشت: «نيم‌ساعت پيش مطلع شديم محافظه‌کاران [سناي کانادا] طرحي را عليه ايران در مجلس کانادا به رأي خواهند گذاشت. بخشي از اين طرح از دولت کانادا مي‌خواهد هرگونه گفت‌وگو و مذاکره ديپلماتيک با ايران را متوقف کند».

او سپس از مخاطبان خواست به کمپيني که عليه اين طرح درست شده بود، بپيوندند. او همچنين گفت که با وجود تلاش‌ها، برخي نمايندگان احزاب ديگر مجلس کانادا نيز از طرح پيشنهادي محافظه‌‌کاران حمايت مي‌‌کنند؛ ولي بازهم مخاطبان را تشويق به پيوستن به کمپين و گذاشتن پيام براي نمايندگان مجلس کرد. 13 ژوئن اما روز خوبي براي ايرانيان مقيم کانادا نبود. احمدي نوشت: «سعي خودمان را کرديم؛ اما متأسفانه طرح پيشنهادي محافظه‌کاران رأي آورد. نمايندگان حزب نئودموکرات و حزب سبز رأي منفي دادند. هزاران نفر از ايرانيان کانادا در 24 ساعت گذشته براي اعتراض به اين طرح با نمايندگان خود تماس گرفتند. از آنها متشکرم و اطمينان دارم قدم‌به‌قدم موفق خواهيم شد».


مصوبه مجلس کانادا الزام‌آور نيست
به گزارش ايرنا، تارنماي خبري تورنتوسان دراين‌باره نوشت: طرح یادشده با محکوم‌کردن «حکومت ايران» خواستار «توقف فوري هرگونه مذاکرات يا گفت‌وگو با تهران براي احياي روابط ديپلماتيک» شده است. اين مصوبه گرچه الزام‌‌آور نيست، اما حمايت حزب حاکم و نخست‌وزير کانادا از آن مي‌تواند نشان‌دهنده چرخش مواضع در قبال تهران باشد. مشخص نيست چه موضوعي موجب اين چرخش ناگهاني شده است. شايد آن‌طور که يک منبع امنيتي گمانه‌زني مي‌کند، رئيس‌جمهوري آمريکا در اجلاس گروه هفت، ترودو را در اين زمينه تحت فشار گذاشته باشد. دليل ديگر هم مي‌تواند کسب حمايت جامعه ايرانيان مخالف جمهوري اسلامي در کانادا باشد که نارضايتي‌شان از ترودو رو به افزايش گذاشته است. هفته‌اي که گذشت اجلاس گروه هفت، با نتايج نه چندان خوشايندي به پايان رسيد، جنگ آمريکا با کانادا و کشورهاي اروپايي بر سر تعرفه‌ها در اين اجلاس شدت گرفت و ملاقات ترامپ و ترودو نيز بدون دستيابي به نتايج مثبت برگزار شد.

لابي پرقدرت اسرائيل
کانادا سال 2012 اندکي قبل از انگليس در گرماگرم دولت احمدي‌نژاد، رابطه‌اش با ايران را قطع کرد. ۱۷ شهريور ٩١ (هفتم سپتامبر ۲۰۱۲) وزارت امور‌ خارجه دولت تندروي وقت کانادا، سفارت خود در تهران را تعطيل کرد. کانادا کارمندان سفارت ايران در اين کشور را «عنصر نامطلوب» توصيف کرد و به همه کارمندان سفارت ايران در خاک کانادا مهلت داد بعد از پنج روز خاک اين کشور را ترک کنند. آنها همان زمان حضور ايران در سوريه و تلاش براي حفظ بشار اسد و برنامه هسته‌اي ايران را بهانه اين قطع رابطه اعلام کردند.

اما از کسي پوشيده نبود که دولت وقت کانادا به‌شدت تحت‌تأثير اسرائيل و لابي‌هاي اين رژيم بود. پس از روي‌کارآمدن دولت ليبرال «جاستين ترودو»، او ابراز علاقه کرد که رابطه با تهران را از سر بگيرد چه آنکه، بخشي از پايگاه رأي او، ايرانيان مقيم کانادا بودند. تهران و اتاوا براي ازسرگيري روابط ديپلماتيک وارد گفت‌و‌گوهاي اوليه شدند. به‌تدريج نشست‌هايي با حضور مقام‌هاي دو طرف برگزار شد و سرانجام وزيران امور خارجه دو کشور در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سال 2016 با يکديگر ديدار کردند. اين ديدارها در سطوح کارشناسي نيز ادامه يافت ولي با وجود مثبت‌بودن ديدارها و نتايج آن هيچ گامي عملي، براي ازسر‌گيري رابطه انجام نشد. يک کارشناس در اين حوزه به ما مي‌گويد «اگرچه از سوي دولت کانادا، براي ازسرگيري رابطه ابراز علاقه مي‌شد، اما هيچ اقدام عملي انجام نگرفت».

به عنوان مثال در حالي‌که مذاکرات وارد مرحله فني شده بود، با وجود رايزني وزیران خارجه دو کشور، ايرانيان مقيم کانادا، امکان شرکت در انتخابات رياست‌جمهوري را پيدا نکردند. آمارهاي رسمي حاکي از اين است که بين 400 تا 500 هزار ايراني مقيم کانادا هستند که به دليل داشتن تابعيت ايراني، براي مسائل کنسولي با مشکلات مختلفي مواجه هستند. همچنين لابي اسرائيلي در اين کشور پرنفوذ است و عمدتا در طرح‌هاي ضد ايراني دولت يا مجلس اين کشور نقش دارد. دولت پيشين کانادا، به‌شدت تحت تأثير لابي اسرائيل بود و بسياري قطع رابطه تهران – اتاوا در آن دوران را تحت‌تأثير لابي اسرائيلي مي‌دانند. برخي در تحليل اقدام مجلس نيز معتقدند که اين اقدام به دليل رفتارهاي ضد اسرائيلي اخير ايران است.

موضوع دوتابعيتي‌ها و پرونده‌هاي قضائي آنها و چند مورد ممنوع‌الخروجي آنها از جمله همسر کاووس سيدامامي نيز از مسائلي است که به نظر مي‌رسد تصويب اين طرح را دامن زده است.

گره کور مصونيت سياسي
کانادا در جريان قطع رابطه با ايران، مصوبه‌اي در مجلس گذراند و مصونيت سياسي اماکن متعلق به ايران در کانادا را لغو کرد. همين مصوبه موجب شد تا رأي‌گيري براي انتخابات هم شدني نباشد. چون کانادايي‌ها معتقد بودند اين کار بايد در اماکن ديپلماتيک ايران انجام شود. جمهوري اسلامي ايران معتقد است که علاوه بر مصونيت ديپلماتيک موجود فعلي، مصونيت سياسي اماکن متعلق به ايران نيز بايد بازگردانده شود تا رابطه احيا شود اما دولت کانادا مي‌گويد قادر به تغيير مصوبه مجلس مبني بر لغو مصونيت سياسي نيستند. برمبناي لغو مصونيت سياسي از اماکن متعلق به ايران چندي پيش چند ساختمان ايراني مصادره شد. دستيار وزير امور خارجه پيش‌تر در گفت‌وگو با «شرق» درباره اين حکم توضيح داده بود که «در حکم حقوقي دادگاه کانادا مطرح شده که يکي از آنها ساختماني متعلق به وزارت علوم و ساختمان ديگري متعلق به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بوده که آنها مدعي هستند که اين اموال ديپلماتيک نيست؛ از‌‌اين‌رو مصادره شدند؛ اما ما اين حکم را قبول نداريم و مطابق قوانين بين‌الملل و کنوانسيون وين، به اين حکم اعتراض کرده و وکلاي ما در حال پيگيري حقوقي موضوع هستند».

از همين رو، مذاکرات کارشناسي بين ايران و کانادا، با وجود اينکه در چهار دور انجام شد، اما بي‌ثمر بود. برخي رسانه‌ها يکي از دلايل طرح مجلس عوام را همين بي‌نتيجه‌بودن مذاکرات دانسته‌اند. يک کارشناس که مسائل ايران و کانادا را به‌دقت دنبال مي‌کند، درباره اين طرح به «شرق» مي‌گويد که اين طرح عليه ايرانيان مقيم کانادا است و 400 تا 500 هزار ايراني مقيم کانادا را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد. دولت ايران در تلاش بود تا مشکل رابطه براي دسترسي کنسولي اين اتباع به‌سرعت رفع شود.

خطای راهبردی
سخنگوی وزارت امور خارجه تصویب طرح محدود‌کننده روابط با ایران در مجلس عوام کانادا و مطرح‌کردن برخی ادعاها و اتهامات علیه نهادهای نظامی کشورمان در خلال آن را محکوم کرد. بهرام قاسمی درباره اقدام مجلس عوام گفت: «هرچند تصویب این طرح در مراحل اولیه قرار داشته و تا تبدیل آن به قانون باید مراحل دیگری را طی کند، اما در صورت تصویب نهایی، بی‌شک یک خطای راهبردی و اساسی با آثاری مخرب خواهد بود». او تصریح کرد: «مطرح‌شدن چنین طرحی ناشی از فقدان اطلاعات دقیق و کافی قانون‌گذاران کانادایی از مواضع روشن و منطقی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با پدیده شوم تروریسم است». به گفته قاسمی، مردم ایران در دهه‌های گذشته، خود یکی از قربانیان تروریسم خشن و افسارگسیخته مورد حمایت برخی کشورهای خارجی مشخص هستند؛ ازاین‌رو و با توجه به مبانی اخلاقی و آموزه‌های فرهنگی اصیل خود، به‌خصوص در دوران اخیر و به موازات رشد افراط‌گرایی و تروریسم در سطح منطقه و جهان، همواره پیشگام مبارزه با این پدیده‌های نامبارک بوده و خواهند بود و افکار عمومی جهان، انتساب اتهامات واهی و نادرستی مانند حمایت ایران از تروریسم را هرگز نخواهند پذیرفت.

سخنگوی وزارت خارجه با هشدار نسبت به پیامدهای تصویب چنین طرح‌های ناسنجیده و بی‌پایه‌ای ابراز امیدواری کرد که دولت کانادا با آگاهی کامل از سیاست‌های روشن جمهوری اسلامی ایران و با درک شرایط خطیر امروز منطقه و جهان، مانع تصویب نهایی این طرح و تأثیر مخرب آن بر روابط دو کشور شود.

#سیاست #کانادا #ایران
این خبر را به اشتراک بگذارید


جام جهانی 1990 و داستان تلخ زلزله رودبار کشته شدن یک مقام عالی نظامی ائتلاف سعودی در یمن تمرین امروز تیم ملی پشت درهای بسته برگزار می‌شود حمله ائتلاف به سوریه هشت کشته برجای گذاشت چمران، شخصیت مستقلی داشت و دغدغه‌اش پیشرفت ایران بود چمران، الگویی برای نسل جوان در تحصیل علم و بندگی خداوند است با شاعری زبده، ماهر و قوی روبه‌رو هستی نه با شخص اول کشور چه زیباست با خدا ماندن و از همه عالم بریدن فرهنگ قرآنی به برکت انقلاب اسلامی در حال گسترش است کارگاهی که چرخ‌هایش با همت و طعم رزق حلال می‌چرخد احقاق حقوق عامه؛ مهم‌ترین هدف قوه قضائیه در سال 97 گلایه نسبت به عدم همکاری مؤسسه‌های قرآنی با صداوسیمای خراسان رضوی پیکر شهید موسوی امین تشییع و به خاک سپرده شد نذری برای ایران کشته شدن یک مقام عالی نظامی ائتلاف سعودی سازمان ملل: گزارش هایی مبنی بر غرق شدن 220 مهاجر در سواحل لیبی داریم صادرات غیرنفتی با 21 درصد رشد به 11.2 میلیارد دلار رسید تلاش دو جانبه وزارت نیرو و سپاه برای ترویج فرهنگ صحیح استفاده از انرژی ملکی: وزیر صمت قول داد 31 روزه حباب قیمت خودرو بترکد (ویدئو) خلاصه بازی فرانسه 1 - پرو 0 هنرمند لاهیجانی بهترین بازیگر فستیوال فیلم توکیو شد کی‌روش: بازی با پرتغال ربطی به وطن‌پرستی ندارد/ اسکورسیزی هم نمی‌توانست چنین فیلمنامه‌ای بنویسد مراسم چهلمین روز درگذشت حجت الاسلام طباطبایی در قم برگزار شد نتیجه بازی آرژانتین و کرواسی در جام جهانی/ آرژانتین در آستانه حذف قرار گرفت فال روزانه 01/ 04/ 1397 قیمت نفت در بازارهای جهانی کاهش یافت ثبت بدترین عملکرد اقتصادی 10 سال اخیر انگلیس پرداخت با کارت اعتباری از وجه نقد در انگلیس پیشی گرفت شکست سنگین آرژانتیین برابر کرواسی رئیس سازمان صدا و سیما با مراجع و علما دیدار کرد کشته شدن 19 پلیس در حملات گسترده طالبان کوتاه شدن دست دلالان از پرونده‌های قضایی تمرین امروز تیم ملی پشت درهای بسته برگزار می‌شود مودریچ بهترین بازیکن دیدار آرژانتین - کرواسی شد مایکروسافت در برنامه‌های مهاجرتی با دولت آمریکا همکاری نمی‌کند آلبوم تصاویر هشتمین روز جام جهانی روسیه از شیطنت‌های نمادین باکو در خصومت‌ورزی علیه ایران تا تحریک قومیت‌گرایی ضدایرانی مودریچ بهترین بازیکن دیدار کرواسی و آرژانتین شد مدیریت واردات برای 16 قلم کالای اساسی در کشور رشد مصرف نفت حلزونی می‌شود فیلم سینمایی «خجالت نکش» در صومعه سرا اکران می‌شود نیازهای کارکنان حوزه فرهنگ فارس برسی شد خبرسازی تازه رسانه‌های سعودی و مصری ضد دوحه؛ «قطر آبستن یک کودتاست» حمله جنگنده‌های آمریکا به مناطق مسکونی در شرق سوریه 8 کشته برجای گذاشت یا پول دیوارکشی با مکزیک را می‌دهید یا دولت را تعطیل می‌کنم! نامه مذاکره با آمریکا نامه اصلاح طلبان نیست درباره جنگ روانی آب مصرفی آبادان و خرمشهر به علت شوری بالا، رایگان شد رخت چرک را درون خانه می‌شوئیم
لایی دیدنی وحید امیری به پیکه +فیلم حمله ایرانی‌ها به صفحه شکیرا! بازتاب جهانی بازی دلاورانه ایران مقابل اسپانیا (عکس) اشک سردار آزمون از ناسپاسی هواداران: مردم فکر می‌کنند من تلاش نمی‌کنم +صوت دانلود؛ گل مردود ایران مقابل اسپانیا با گزارش عربی رئوف خلیف تصاویری از حضور همزمان مردان و زنان در استادیوم آزادی بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه در آاس (عکس) دانلود؛ لحظه لایی زیبای وحید امیری به پیکه با گزارش رئوف خلیف بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه قیمت طلا و سکه امروز 31 خرداد 97 +جدول واکنش چهره‌ها به باخت پیروزمندانه تیم ملی فوتبال ایران در مقابل ستارگان اسپانیا +تصاویر ماجرای قهر ناگهانی فردوسی پور از تلویزیون به شهادت رسیدن 2 مرزبان نیروی انتظامی در هیاهوی بازی دیشب + عکس لایی امیری به پیکه و ابراهیمی به سیلوا فردوسی پور: نمی‌دانم به پویول چه بگویم لایی زیبای امیری در بازی دیشب و بازتابش قیافه جرارد پیکه پس از لایی خوردن از وحید امیری! (عکس) بازتاب بازی تحسین‌برانگیز تیم ملی ایران برابر اسپانیا فردوسی‌پور بازگشت/ جزئیات ماجرای ناراحتی وی نامه یا خیانت نامه فیلم/ واکنش فردوسی پور به عدم حضور پویول در برنامه: چی بگم به پویول؟ این همه راه اومد آخرش اینجوری … ای خدا کارلوس پویول نیامد / فردوسی پور آشتی کرد! حواشی پس از بازی با اسپانیا: گریه ملی‌پوشان و تشویق شدید شاگردان کی‌روش در کازان بازتاب باخت تیم ملی فوتبال ایران مقابل اسپانیا 4 لایی ایران به ستارگان اسپانیا (فیلم) کارلوس پویول نیامد / فردوسی پور آشتی کرد! تلگراف: ایران شجاعانه در مقابل اسپانیا بازی کرد واکنش رویترز به برد اسپانیا مقابل ایران/ کاستا با گل شانسی خود به برد ماتادورها کمک کرد خلاصه بازی ایران - اسپانیا + فیلم تصاویر رویترز از بازی خوب ایران مقابل اسپانیا بازی ایران و اسپانیا به روایت آمار همایش روز جهانی یوگا در بام تهران برگزار شد سایت afc: ایران مقابل اسپانیا جنگنده بازی کرد ظریف فهرست جنایات آمریکا را منتشر کرد به شهادت رسیدن 2 مرزبان در هیاهوی بازی دیشب + عکس عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! شهادت دو مرزبان ایرانی در هیاهوی بازی دیشب اگر به خودباوری رسیده بودیم برنده این میدان بودیم علت پرش قیمت مسکن دبیرکل سازمان ملل با «پوتین» دیدار کرد ­مهدی چمران: شهید چمران اعتقاد داشت که ما می‌توانیم پیش بازی نیجریه-ایسلند؛ زمانی برای رویاپردازی پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال: «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» / صفحه اینستاگرام وحید رهبری، تصویر لحظه لایی زدن امیری به بازیکن اسپانیا را منتشر کرد لایی خوردن از امیری کار دست مدافع اسپانیا داد؛ / از آزادی تا ایفل؛ هدیه ایرانی به پیکه در بازی شماره 100! آمار فنی دیدار تیم‌های ملی فوتبال ایران و اسپانیا شکست در عین شایستگی عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! شهادت 2 مرزبان در زابل هنگام پخش بازی ایران- اسپانیا فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ 2 مرزبان هنگ مرزی زابل شهید شدند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me