تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:ایرنا
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16941658
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۱:۱۵

سایه غفلت بر گردشگری مذهبی خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- وجود 165 بقعه، خراسان شمالی را می‌تواند به قطب گردشگری مذهبی در کنار بهره‌مندی از طبیعت زیبا و آب و هوای مطلوب، تبدیل کند اما دست اندرکاران صنعت گردشگری معتقدند که از این ظرفیت استفاده بهینه نشده است.

بارگاه ملکوتی امامزاده سلطان سید عباس (ع) برادر امام رضا (ع) در بجنورد و مراسم هایی که همه ساله با شور و شعف در گوشه و کنار استان خراسان شمالی در این امامزاده و دیگر بقاع متبرکه برگزار می شود از بارزترین نمودهای گردشگری مذهبی است.
مراسم نخل گردانی جاجرم در هیچ کجای ایران نظیر ندارد و این میراث معنوی نه فقط تاریخ بلکه تمام شئون زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.
با توجه به وجود بقاع متبرکه ای همچون امامزاده سلطان سید عباس بن موسی بن جعفر (ع)، ایوب نبی، امامزاده کوران و بابا قدرت در اسفراین، امامزاده دلاور در مانه و سملقان، امامزاده اسماعیل بابا امان، خواجه مهزیار جاجرم، مقبره بابا و بی بی و امامزاده عبدالرحمن خرق در فاروج، امامزاده حمزه بن موسی الرضا در شیروان، شاهزاده ابراهیم دربند، امامزاده قاسم بازار قارناس، امامزاده زین العابدین سنخواست و مساجد جامعی که در استان ثبت و مرمت شده اند در کنار میراث معنوی متعددی همچون نخل گردانی و بیل گردانی بیانگر وجود ظرفیت خوبی در حوزه گردشگری مذهبی است.
امامزاده سلطان سیدعباس همچون شاهچراغ شیراز که یکی از حرم های مهم مذهبی کشور است برادر امام رضا (ع) بوده و با توجه به قرار گرفتن در مسیر زائران آن حضرت می تواند منزلگاه و محلی برای توقف زائران باشد.
گفتنی است آرامگاه امامزاده سلطان سید عباس (ع) در جنوب شهر بجنورد واقع شده است.
به گزارش ایرنا از 165 بقعه متبرکه در خراسان شمالی 34 بقعه در فهرست آثار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار گرفته است.
امامزاده های این استان تنوع و پراکنش قابل توجهی داشته و نشان می دهد این استان از گذشته کانون تحولات مذهبی و دینی بوده است و بر همین اساس شناخت ظرفیت های گردشگری مذهبی فرصتی برای تنوع بخشی دلایل سفر به خراسان شمالی و استفاده از این ظرفیت است.
یک کارشناس فرهنگی مذهبی وجود امامزاده ها را یک ظرفیت فرهنگی دانست و بر تبدیل این اماکن متبرک به قطب فرهنگی و کانون های معنوی تاکید کرد.
محمد باقر دلجو با بیان اینکه اجرای طرح آرامش بهاری در سطح بقاع متبرکه بهره برداری موثر از این ظرفیت فرهنگی را فراهم کرده است اظهار داشت: امامزاده ها و بقاع متبرکه یک ظرفیت ارزشمند و موثر فرهنگی هستند.
وی گفت: اگر از این ظرفیت گسترده بهره گیری شایسته و بایسته ای بشود تاثیرش از اماکن دیگر بیشتر است.
دلجو خواستار توجه مسئولان امر به این مهم و استفاده از ظرفیت امامزاده ها در راستای توسعه گردشگری مذهبی شد.
یک کارشناس ارشد تاریخ گفت: گردشگری مذهبی یکی از ۵ شاخه اصلی گردشگری دنیاست که روز به روز بر تعداد گردشگران مذهبی افزوده می شود و در استان خراسان شمالی هم با توجه به قرارگیری بقاع متبرکه در کنار طبیعت بکر می تواند به یک قطب گردشگری مذهبی تبدیل شود.
رضا ثمروی که برای ماموریت کاری چندین نوبت به استان خراسان شمالی سفر کرده است، می گوید: معرفی این اماکن به تورهای گردشگری بویژه تورهای گردشگری کشورهای مسلمان می تواند تاثیر بسزایی در جذب گردشگر داشته باشد.
وی افزود: با مطالعه تاریخ ادیان می توان نتیجه گیری کرد که گردشگری دینی سابقه ای به وسعت تاریخ ادیان الهی دارد چنانکه پیروان ادیان یهود، اسلام و مسیحیت برای زیارت اماکن مذهبی مسافت های طولانی را طی می کردند.
وی گفت: باید بسترها و زیرساخت های لازم برای پذیرایی از گردشگران مذهبی فراهم شود که این امر نیازمند سرمایه گذاری کلان و به کارگیری خبرگان این صنعت است.
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: این استان با قابلیت‌های بالایی که در زمینه وجود امامزاده ها و بقاع متبرکه دارد هرساله میزبان خیل عظیم گردشگران مذهبی است.
هادی سعادت طلب گفت: وجود امامزاده ها در شهرستان های استان یک فرصت مناسب در راستای توسعه گردشگری مذهبی است.
وی گفت: هم اکنون در بیشتر امامزاده هایی که جنبه تاریخی دارند مرمت، کف ریزی، ساخت سرویس بهداشتی جدید، ساخت آلاچیق و فراهم کردن فضای بستر برای گردشگران و مسافران در دست اجرا است.
سعادت طلب با اشاره به پتانسیل های بالای خراسان شمالی و افزایش آمار مسافران و گردشگران نسبت به سال های گذشته افزود: یکی از ویژگی های این استان وجود اقوام مختلف است و این خود باعث توسعه و رونق گردشگری می شود.
سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان شمالی گفت: همچنین در مناسبت های مختلف تعزیه، مراسم های خاص و ویژه و نمایشگاه عکس در مورد مسایل مذهبی در امامزاده ها و بقاع متبرکه برگزار می شود.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی گفت: در سال گذشته هفت هزار متر مربع کار عمرانی و مرمت و بازسازی، ساخت شبستان، پارکینیگ و غیره به ارزش 30 میلیارد ریال در این استان انجام شد.
حجت الاسلام سید محمد جواد رئوف سید نژاد در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه امسال نیز هفت هزار متر مربع پروژه عمرانی به مبلغ 50 میلیارد ریال برای توسعه گردشگری مذهبی در امامزاده ها و بقاع متبرکه استان صورت می گیرد اظهار داشت: آمار مسافران نوروزی در بقاع و امامزاده های استان هر ساله افزایش پیدا کرده و فرهنگ سازی خوبی در این زمینه انجام شده است.
وی با اشاره به طرح آرامش بهاری در نوروز 97 گفت: استقبال خوبی از این طرح انجام شده است.
رئوف سید نژاد افزود: همچنین در نوروز امسال هشت هزار نفر در شبستان ها و فضای امامزاده ها به صورت موقت اسکان داده شدند و 6 هزار نفر هم اسکان چند روزه داشتند.
مدیر کل اوقاف و امور خیریه خراسان شمالی با اشاره به افزایش آمار مسافران و زائران نسبت به نوروز 96 گفت: همچنین 210 هزار نفر زائر از استان های مختلف در 45 بقعه متبرکه این استان اسکان داده شدند.
در این استان پنج هزا ر و 444 موقوفه و 10 هزار و 987 رقبه ثبت شده است.
استان خراسان شمالی با 863 هزار نفر جمعیت در شمال شرق کشور، بین دو قطب زیارتی مشهدالرضا (ع) و گردشگری شمال واقع شده و هرساله زائران و گردشگران بی شماری از این خطه گذر می کنند.
اکنون در خراسان شمالی پنج هزار و 513 موقوفه و 11 هزار و 462 رقبه به ثبت رسیده است.
7186/3007/ 6042

سایه غفلت بر گردشگری مذهبی خراسان شمالی #فرهنگي #گردشگري #اماكن مذهبي #خراسان شمالي
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


شرایط فروش اقساطی لیفان اعلام شد 5 عامل اصلی شوره سر را بشناسید افت داوجونز برای هشتمین جلسه متوالی / سهام آمازون سقوط کرد بی‌اعتمادی به تیم اقتصادی/حقوق‌دانان اقتصاد می‌دانند؟ بیرانوند: برای نتیجه نگرفتن مقابل اسپانیا شرمنده مردم هستیم سرمربی آرژانتین: نتوانستیم راهی را برای خروج از تنگنایی که در آن افتادیم، پیدا کنیم نتیجه یک تحقیق: روابط چین و آمریکا شکننده است کاهش عرضه مسکن خطرناک است/ایست رشد قیمت مسکن فعلا بهبود عملکرد اقتصادی آلمان در سه ماهه دوم سال مرسی آقای نتانیاهو، صرف شده! روزهای داغ تیرماه تمرین رقبای سرسخت پایتخت ماجرای طلوع و غروب تلگرام در ایران چه بود؟ / حقوق بی‌بشر! چرخ‌های زندگی مردم با تولید می‌چرخد/ نقدینگی در کشور خیلی زیاد است صف کشیدن تیم‌های بزرگ برای به خدمت گرفتن ستاره روسیه اوقات شرعی تبریز در تیر ماه 1397 کاوشگرهای ناسا در مریخ دفن شدند قیمت هر کیلو تیلاپیا در بازار چقدر است؟ کدام مدل‌های نوکیا آپدیت اندروید 8 را دریافت کردند؟ +تصاویر نقاشی‌هایی از مهره‌های شطرنج و قاجاری‌ها در سایه ورود دادستان کل کشور به ماجرای واردات غیرقانونی 5 هزار خودرو: مگر می‌شود هزاران خودروی خارجی با قیمت بالا وارد شود، شبکه‌ای از قاچاق نباشد؟ / با ریشه‌هایی که در بخش‌های مختلف می‌دوانند و پول‌هایی که خرج می‌کنند، این شبکه‌ها را به وجود می‌آورند رسوایی اخلاقی برزیلی‌ها در روسیه، جنجال به پا کرد علائم عجیب سرطان ریه که باید بدانید امیرعلی دانایی: مساوی نتیجه عادلانه برای بازی ایران برابر اسپانیا بود دستگیری واردکنندگان 200 تن گوشت فاسد مالزی بر حفظ جزایر خود در دریای جنوبی چین تاکید کرد تاکید سران کشورهای آفریقایی بر از سرگیری گفتگوهای صلح در سودان جنوبی رشد شاخص اقتصادی در بخش صنعت سمنان مطلوب است بی خوابی در کودکی چه خطری را در بزرگسالی به دنبال دارد؟ هرگاه ائتلاف عربستان شکست می‌خورد، ایران را متهم می‌کند برپایی نمایشگاه کتاب در مدارس قم؛ فرصتی برای تشویق کودکان به مطالعه راز ریش عجیب رونالدو چیست؟ نمایشگاه الکامپ باید خارج از تهران برگزار شود مسکو: برای ثبات در بازار نفت تلاش می‌کنیم «ظریف» به مجلس می‌رود ابراز خوشحالی سرمربی کرواسی از پیروزی مقابل آرژانتینی که مسی را دارد! تاکید کشورهای شرق آفریقا بر ازسرگیری مذاکرات صلح در سودان جنوبی رازی که 14 سال بعد از قتل اش شد رهنمودهای مقام معظم رهبری فصل‌الخطاب فعالیت نمایندگان مجلس باشد ماجرای «برج‌های دوقلو» در خرم‌آباد فساد سارا نتانیاهو در خانه نتانیاهو حضور مقامات انصارالله در فرودگاه الحدیده+ عکس ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ 21 ژوئن 2018 مرگبارترین شکارچی اقیانوس را بشناسید پرواز نقدینگی از بخش‌های اقتصادی به بازار سرمایه آزار و اذیت دختر 13 ساله پلیس را بی آبرو کرد! پست احساسی و بی نظیر "رشیدپور" برای "کی روش"/عکس روشی جذاب برای تشویق کودکان به کتاب خواندن آمادگی 5 مرز برای حضور زائران اربعین
حمله ایرانی‌ها به صفحه شکیرا! پیش بازی نیجریه-ایسلند؛ زمانی برای رویاپردازی اشک سردار آزمون از ناسپاسی هواداران: مردم فکر می‌کنند من تلاش نمی‌کنم +صوت بازتاب لایی تاریخی امیری به پیکه قیمت طلا و سکه امروز 31 خرداد 97 +جدول به شهادت رسیدن 2 مرزبان نیروی انتظامی در هیاهوی بازی دیشب + عکس قیافه جرارد پیکه پس از لایی خوردن از وحید امیری! (عکس) لایی زیبای امیری در بازی دیشب و بازتابش فردوسی‌پور بازگشت/ جزئیات ماجرای ناراحتی وی فیلم/ واکنش فردوسی پور به عدم حضور پویول در برنامه: چی بگم به پویول؟ این همه راه اومد آخرش اینجوری … ای خدا آخرین روز بهار با جشنواره نقش بهار تهران نامه یا خیانت نامه تلگراف: ایران شجاعانه در مقابل اسپانیا بازی کرد تصاویر رویترز از بازی خوب ایران مقابل اسپانیا همایش روز جهانی یوگا در بام تهران برگزار شد 4 لایی ایران به ستارگان اسپانیا (فیلم) عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! دبیرکل سازمان ملل با «پوتین» دیدار کرد به شهادت رسیدن 2 مرزبان در هیاهوی بازی دیشب + عکس علت پرش قیمت مسکن شهادت دو مرزبان ایرانی در هیاهوی بازی دیشب آبروریزی برای ایران؛ پویول دلیل غیبتش در برنامه فردوسی‌پور را گفت ظریف فهرست جنایات آمریکا را منتشر کرد عکس/ قیافه پیکه بعد از لایی خوردن از امیری! دانلود؛ 4 لایی بازیکنان تیم ملی ایران به اسپانیا (جام جهانی 2018) اگر به خودباوری رسیده بودیم برنده این میدان بودیم لایی امیری به «پیکه» سوژه توییتری‌ها شد! شهادت 2 مرزبان در زابل هنگام پخش بازی ایران- اسپانیا حجت‌الاسلام سیدعلی اکبر حسینی، استاد اخلاق درگذشت + زمان تشییع فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال: «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» / صفحه اینستاگرام وحید رهبری، تصویر لحظه لایی زدن امیری به بازیکن اسپانیا را منتشر کرد 2 مرزبان هنگ مرزی زابل شهید شدند حرارت تماشای فوتبال ایران و اسپانیا در پردیس سینمایی چارسو/تصاویر سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران (عکس) چند خمپاره …/ از «حفظ پاوه» تا «اهدای حکم فرماندهی به سیدحسن نصرالله» آه عادل در برنامه 2018/ فردوسی‌پور: حالا من به پویول چی بگم؟ شهادت 2 مرزبان ایرانی لحظه دیدار فوتبال ایران و اسپانیا لحظه لایی زدن وحید امیری در صفحه اینستاگرام رهبر انقلاب+ عکس شهردار تهران: اجازه ساخت ساختمان‌های دودکش مانند را در شهر نمی‌دهیم/دولت باید در اداره امور پایتخت کمک کند شهادت 2 مرزبان هنگ مرزی زابل در درگیری با اشرار +عکس واکنش احساسی پسربچه انگلیسی به مردود اعلام شدن گل ایران مقابل اسپانیا+فیلم خبر مهمی که به صالحی در مورد برجام دادند شهادت دو مرزبان ایرانی در زمان بازی دیشب عکس/ تماشای دیدار ایران و اسپانیا در پردیس چارسو حضور شرکت‌های ایرانی در طرح‌های راه‌سازی تاجیکستان/ اجرای فاز دوم تونل استقلال با حضور شرکت‌های ایرانی پیام رهبر معظم انقلاب به تیم ملی فوتبال ایران؛ «بازی دیشب شما عالی بود، خدا قوت» اظهارات پمپئو اوج توهم مقامات کنونی آمریکا در مورد منطقه ماست / خود او یک بار در کنگره مؤکدا گفت «ایران برجام را نقض نکرده» / ابعادی از سیاست خارجی آمریکا به حراج گذاشته شده؛ یعنی چیزی فراتر از لابی‌گری معمول / توقع دارید با دولتی مذاکره کنیم که رییسش پس از دیدار با رهبر کره‌شمالی اعلام می‌کند «اگر 6 ماه دیگر متوجه شوم اشتباه کرده‌ام، بهانه‌ای پیدا می‌کنم»؟ / کشورهای منطقه بجای دکترین «خرید امنیت» به گفت‌وگو با همسایگان متمرکز شوند از ;دلار; غیررسمی چه خبر؟ ستایش روزنامه‌های عربی از ایران پایان‌نامه‌های دانشجویان هیچ مشکلی را حل نمی‌کند/ نه روزنامه می‌خوانم و نه فیلم می‌بینم؛ فقط خلاصه اخبار

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me