تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:میزان
دسته:اجتماعی()
کد خبر:16946242
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۴:۰۵

ورود مدعی العموم به وضعیت نابسامان نوبت دهی در مطب برخی پزشکان/ تاکید بر ارتقای سامانه نوبت‌دهی اینترنتی در راستای رعایت حقوق بیماران

حجت الاسلام والمسلمین مظفری دادستان عمومی و انقلاب زنجان طی نامه‌ای خطاب به ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این استان خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان نوبت دهی در مطب برخی پزشکان شد.

به گزارش خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت الاسلام والمسلمین مظفری دادستان عمومی و انقلاب زنجان طی نامه‌ای خطاب به ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این استان خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان نوبت دهی در مطب برخی پزشکان شد.

در اين نامه آمده است: 

ضمن تشکر و قدردانی از اقدامات و تلاش‌های فعالین حوزه‌ی سلامت استان بالاخص مسئولین محترم دانشگاه علوم پزشکی و سازمان نظام پزشکی و جمیع پزشکان متعهد و متخصص زنجان که در زمینه‌ی خدمات رسانی به مردم شریف و حل مشکلات بیماران و درمان آن‌ها گام‌های عملی و مؤثری برداشته‌اند با مدّ نظر قرار دادن همه‌ی تلاش‌های صورت گرفته در کنار کمبود‌های موجود مواردی چند در جهت رفع برخی کاستی‌ها در بحث چگونگی نوبت دهی به بیماران و مراجعین و نارضایتی اغلب مردم از انتظار‌های مفرط و طولانی در مطب برخی پزشکان محترم به حضور اعلام می‌گردد امید که با رفع این مشکلات و احترام گذاری بیش از پیش به وقت مردم و مراجعین، بخشی از آلام بیماران تسکین و از دغدغه‌ی همراهان و مراجعین کاسته شود.

همانگونه که مستحضرید محور سخنان رهبر فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت ا... خامنه‌ای (مد ظله العالی) در ابلاغ سیاست‌های کلی نظام سلامت، ارتقاء آرامش و سلامت مردم می‌باشد درهمین راستا معظم له می‌فرمایند «کاری کنید بیمار جز درد و رنج بیماری ناراحتی دیگری نداشته باشد» و حصول این امر مهم مستلزم آسیب شناسی موضوعاتی است که موجبات نارضایتی بیماران را فراهم می‌کند که یکی از آن‌ها یقیناً انتظار طولانی و بعضاً چند ساعته‌ی بیماران و همراهان در مطب برخی پزشکان برای معاینه می‌باشد بالتبع زمان انتظار برای ملاقات بیماران با پزشک یکی از شاخص‌های دسترسی مردم به خدمات بهداشت و درمان است به همین دلیل رضایت بیمار از زمان انتظار، نقش به سزایی در ارتقای این شاخص و کیفیت خدمات رسانی خواهد داشت شلوغ بودن اتاق انتظار در برخی مطب‌ها و طول کشیدن زمان انتظار تا ویزیت بیمار توسط پزشکان محترم از جمله مشکلاتی است که باعث حس نارضایتی در مراجعین می‌شود.

موضوعی که به راحتی می‌توان با بکارگیری برخی روش‌ها اعم از استفاده از سامانه‌ی نوبت دهی اینترنتی، تلفن‌های گویا و یا نوبت دهی دقیق منشی‌ها آن را مرتفع نمود البته آحاد مردم نیز به این موضوع که زمان ویزیت‌ها تقریبی است و می‌تواند به دلایل متعدد جابه جا گردد اشرافیت کامل دارند ولیکن بلاتکلیفی و انتظار‌های بعضاً چند ساعته به هیچ وجه قابل توجیه نخواهد بود و یقیناً شرع، عرف و اخلاق حرفه‌ای پزشکی نیز این نوع برخورد با مراجعین را تأیید نمی‌کند.

برای ایضاح هر چه بیشتر موضوع تصور کنید هر مطب روزانه بطور متوسط بیست وپنج مراجعه کننده داشته باشد و هر بیمار حداقل یک ساعت در مطب‌ها منتظر ویزیت بماند حال اگر تعداد مطب‌های سطح استان را حدوداً ۷۰۰ مورد اعم از عمومی، متخصص و دندانپزشکی در نظر بگیریم ملاحظه می‌شود روزانه نزدیک هفده هزار و پانصد ساعت از وقت بیماران (هر روز زمانی برابر با دو سال عمر معادل شش سال فعالیت کاری یک شخص) در مطب پزشکان به هدر می‌رود که آمار بسیار قابل توجهی است و صرف نظر از تأخیر در حضور پزشکان در ساعات اعلامی، چنانچه زمان انتظار یک نفر همراه بیمار نیز به این آمار اضافه شود خواهیم دید بخش قابل توجهی از عمر بیماران و همراهان آن‌ها در مطب‌ پزشکان سپری می‌شود که با عنایت به ارزش و اهمیت زمان برای یکایک اشخاص جامعه، این موضوع در شأن فعالین حوزه‌ی سلامت استان نخواهد بود.

در همین خصوص متأسفانه بعضاً مشاهده می‌شود بدلیل شلوغی بیش از حد مطب‌ها، زمان لازم برای معاینه‌ی هر بیمار که بر اساس استاندارد‌ها مابین ۷ تا ۱۰ دقیقه می‌باشد نیز کامل رعایت نمی‌شود و با انجام معاینات سریع و یا بعضاً باحضور همزمان چندین بیمار در اتاق پزشک در برخی مطب‌ها، حقوق مراجعین تضییع و حق داشتن زمان و حریم خصوصی برای ارائه‌ی شرح حال به پزشک بواسطه‌ی ویزیت همزمان چند شخص عملاً از بیماران سلب می‌شود البته در شرایطی که استان با کمبود پزشک متخصص روبرو باشد بالتبع شرایط فوق مستثنی تلقی شده و برخی کمبود‌ها قابل اغماض و درک خواهد بود ولیکن با مشاهده‌ی برخی مطب‌ها که تعداد آن‌ها نیز معدود است احساس می‌شود این گونه رفتار‌ها نه به خاطر کمبود امکانات بلکه با اراده و خواست خود پزشکان محترم تبدیل به یک رویه‌ی ناصحیح شده است.

در همین رابطه به نظر می‌رسد با بکارگیری یک شیوه‌ی نوبت دهی مناسب و کارا و آموزش و آگاه سازی مردم نسبت به روش نوبت دهی و همچنین ملزم کردن تمام مطب‌ها به استفاده از این سیستم، می‌توان بسیاری از مشکلات نوبت دهی را مرتفع نمود و نگذاشت مسئله معطلی پشت در اتاق‌های پزشکان تبدیل به امری عادی گردد.

در همین خصوص یکی دیگر از مشکلات اساسی حوزه‌ی درمان که نارضایتی بسیاری از بیماران را در پی داشته است عدم تناسب سازی ساختمان فیزیکی مطب‌ها با شرایط جسمانی بیماران می‌باشد در برخی موارد مراکز درمانی و مطب برخی پزشکان به جای آنکه متناسب با حوزه‌ی فعالیتشان و نیز محلی برای آرامش و درمان درد بیماران باشد، مشاهده می‌شود با ساختار نامناسب و عدم رعایت الزامات محیطی برای بیماران مشکل ساز شده است برای نمونه مطب برخی از متخصصین و پزشکان محترم ارتوپد یا ناراحتی‌های قلبی به جای آنکه در طبقه‌ی همکف باشد تا با شرایط جسمانی بیماران برای مراجعه به پزشک همخوانی داشته باشد متأسفانه در طبقات بالاتر و بعضاً حتی در ساختمان‌های فاقد آسانسور قرار گرفته است لذا آیا پزشک محترم که به جهت تخصص خود عملاً هر روز با بیماران ناتوان جسمی و یا شکستگی استخوان سرو کار دارد نباید در راستای رعایت حقوق شهروندی و بیماران در انتخاب مطب خود، شرایط بیماران را نیز لحاظ می‎نمود؟

آیا نباید نظارت‌های لازم برای مناسب سازی این گونه مطب‌ها صورت گیرد؟ مع الوصف مراتب معنونه در راستای حفظ و صیانت از حقوق عامه و در جهت ارتقای کیفیت ارائه‌ی خدمات مراکز پزشکی که دغدغه بخش اعظم جامعه است جهت استحضار و صدور دستورات مقتضی ارسال می‌گردد امید که با تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های آن حوزه‌‌های محترم شاهد رشد بیش از پیش شاخص سلامت و افزایش رضایت بیماران در سطح استان باشیم.

مظفری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان زنجان.

انتهای پیام/

#دادستان زنجان #حقوق عامه #مراکز پزشکی #نوبت دهی به #ریاست دانشگاه علوم پزشکی
این خبر را به اشتراک بگذارید
related-image


داور دیدار ایران-اسپانیا مشخص شد تاخیر یک ساعته پرواز تیم ملی/ کازان آماده دیدار ایران و اسپانیا می‌شود فتحی: متن استعفایم را خدمت مجلس دادم عکس/ پسرک تازه وارد پرسپولیس انتظار ما از تیم ملی بازی جوانمردانه است هلال احمر برای کاهش تبعات خشکسالی وارد عمل می‌شود فردا، واکنش بارسا به قضیه پیکه - گریزمان ائتلاف سعودی، خطرناک‌ترین ائتلاف غرب آسیا انتخاب پیمانکار برای مرمت تئاتر نصر تا پایان تیرماه تعقیب قضایی عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر/کسی که چنین خبری را اعلام کرد باید اثبات کند طرز تهیه سالاد مرغ کاری آیا سیدجلال جای چشمی واردلیست می‌شود؟ هجوم پشه‌ها باعث به تاخیر افتادن بازی انگلیس-تونس می‌شود؟ شهادت 4 غیرنظامی در حمله ائتلاف سعودی به الحدیده گفتگوی تلفنی لاوروف و پمپئو درباره سوریه و شبه جزیره کره اعلام جنگ علیه روحانیون پیشنهاد روسیه و عربستان به اوپک چیست؟ بلژیک صفر - پاناما صفر گفتگوی تلفنی وزرای خارجه روسیه و آمریکا درباره سوریه و کره شمالی مرگ سرنشین موتورسیکلت در برخورد با پژو 405 نمایندگی وزارت امور خارجه در استان پیگیر مشکلات زندانیان منتقل شده به ایران است قرارداد صیاد منش با استقلال به لحاظ قانونی مشکل دارد ترامپ مساله مهاجرت را تهدید علیه امریکا دانست برگزاری یادواره «شهید کعبه میثاق با سرداران و شهدای مهریز» گفتگوی تلفنی لاوروف و پمپئو درباره سوریه و شبه جزیره کره جدیدترین ایده صالحی درباره برجام رژیم صهیونیستی چگونه «محو» می‌شود؟ آمریکا، فرانسه و انگلیس در حال کشتار مردم یمن پاریس حضور نیروهای فرانسوی را در یمن تکذیب کرد بررسی برنامه‌های اقتصاد مقاومتی استان افتتاح بزرگترین کارگاه نساجی سنتی کشور در روستای حاجی آباد بیرجند هوا صاف و آفتابی است + فیلم حذف مجوزهای زائد به روال فعلی غیر ممکن است زلزله 6 ریشتری در ژاپن فقط سه کشته داد چرا با تور دبی سفر کنیم؟ هجوم پشه‌ها باعث به تاخیر افتادن بازی انگلیس-تونس می‌شود؟ بخشودگی جرائم منافع زیادی برای بنگاه‌های اقتصادی و تأمین دارد آغاز همکاری ذوب آهن با مربی که در دانش فوتبال حرف اول را میزند مرحوم احمدی کشتی عمر را به سلامت به آخر رساند کسر مالیات از کارتخوان‌های فروشگاهی صحت ندارد حمایت سرمربی سابق تیم ملی از دالیچ! ایران و عراق درباره اربعین تفاهم نامه امضا می‌کنند آمریکا: روسیه فوراً زندانیان سیاسی و مذهبی را آزاد کند بحران پشه در کمین بازی انگلیس و تونس! طولانی‌ترین روز سال در انتظار زمینیان | دلایل علمی افزایش دما در تابستان تبدیل گاز خطرناک به سوخت پاک تصفیه آب با استفاده از دانه یک گیاه! سود و زیان صدها میلیون دلاری لبران جیمز برای کلیولند
نامه پرسنل سایپا به حسن روحانی: آقای رئیس جمهور! جهانی شدن، پیشکش لطفا ما را از «هپکو شدن» نجات دهید! در خواست پلیس برای شناسایی متهم پیش بازی سوئد - کره جنوبی همایش انقلاب اسلامی در منظومه فکری امام خمینی برگزار می‌شود دانلود؛ برخورد قاطع علیرضا فغانی با تونی کروس در جریان بازی آلمان و مکزیک قیمت خودروهای داخلی در بازار امروز 28 خرداد 97 + جدول زنی در تهران شوهرش را در بشکه به آتش کشید+اعترافات همه چیز درباره ماجرای تجاوز به 41 دختر در ایرانشهر موسویان: ترامپ با خروج از برجام ایران را به سمت بلوک شرق هل داد/ نفوذ نتانیاهو در کاخ سفید از وزیر امور خارجه و حتی کنگره هم بیشتر است سانسور خبری کشته شدن 100 سرباز آمریکایی، اسرائیلی، سعودی و اماراتی متجاوز به یمن حجت الاسلام ادیانی به ریاست سازمان عقیدتی سیاسی ناجا منصوب شد سعید کریمی به پرسپولیس پیوست (عکس) هواداری که با پژو پارس به جام جهانی رفت! (عکس) حکم قصاص «محمد ثلاث» اجرا شد عناوین روزنامه‌های ورزشی 28 خرداد 97/ شگفتی بزرگ با قضاوت فغانی +تصاویر کریمی به پرسپولیس پیوست +عکس حمله مردم ایرانشهر به داروخانه باند متجاوزین! گفتگوی ویژه، استاد دانشگاه: انحصار همه جانبه در صنعت خودرو داریم فیلم/برخورد قاطع فغانی، کروس را به عقب راند تصویب آیین نامه اجرایی نحوه پرداخت یارانه‌ها داستان ویلای مصادره‌ای سرلشکر فیروزآبادی در لواسان هموطن ایرانی که با خودروی شخصی به مسکو رفته است! توصیه‌های رهبر انقلاب به رئیس جدید سازمان عقیدتی سیاسی ناجا عکس/ معماری بازی برزیل و سوئیس پیشنهاد وام 100 میلیاردی برای پیام‌رسانهای ایرانی سردار وحیدی در گفتگو با تسنیم: روابط آمریکا و کره‌شمالی آینده مثبتی ندارد/ اسرائیل هیچ‌گاه نمی‌تواند احساس امنیت کند حضور یک خانواده ایرانی در مسکو با خودروی شخصی! (+عکس) چه کسی جانشین روزبه چشمی در تیم ملی می‌شود؟ فغانی نمره قبولی داوری را گرفت؟ زنی که شوهرش را کشت و در پشت بام آتشش زد! /عکس قیمت دلار و نرخ ارز امروز 28 خرداد 97 +جدول اهانت آمریکا به تیم ملی والیبال ایران یک ناو بزرگ جنگی آمریکا در خلیج فارس حضور یافت فغانی نمره خوبی از فیفا می‌گیرد بازی ایران و اسپانیا از تلویزیون پخش خواهد شد جام جهانی 2018 | شکست آلمان مقابل مکزیک به روایت تصویر عامل انتشار خبر کذب تجاوز در ایرانشهر تحت تعقیب قرار می‌گیرد نخستین نمایشگاه عکس گروهی پرنده‌نگری بختگان در شیراز برگزار می‌شود دادستان زاهدان تجاوز به 41 نفر در ایرانشهر را تکذیب کرد برخورد جدی علیرضا فغانی با بازیکن تیم ملی آلمان +عکس قضاوت قاطعانه در روز شگفتی جام مشکل عجیب فغانی در نیمه اول آلمان - مکزیک پیش‌بینی محسن تنابنده از بازی‌های ایران در جام جهانی فغانی در صدر رده بندی داوران جام/تمجید خبرنگار فاکس‌نیوز از داور ایرانی 50 نفر 4 میلیون سکه خریده‌اند! زلزله در مکزیکو سیتی در لحظه گل مکزیک به آلمان «هدیه اینترنت رایگان» پیامی کذب و هزینه بر خرید خودرو از بازار رسمی امکان پذیر نیست مکزیک 1- آلمان صفر/ بازی شجاعانه مکزیک/ قضاوت خوب فغانی مصرف‌کنندگان نباید هزینه سودجویی عده‌ای را بپردازند/ سودجویان اقتصادی آماده برخوردی قاطع باشند

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me