تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینکما را مطلع کنید.
منبع:نامه
دسته:دسته بندی نشده
کد خبر:16947209
۱۳۹۷/۰۳/۲۴ ۱۴:۵۲

حرکت علمی ایرانیان متوقف نمی‌شود، با برجام یا بی برجام

زمانی که مسوولان هسته‌ای کشور از تلاش برای غنی سازی 20 درصد و دستیابی به ایزوتوپ‌های دارویی مورد نیاز بیماران سرطانی خبر دادند، طرف‌های غربی لبخند زدند؛ آنها چنین قابلیتی را در اندیشمندان کشورمان ناممکن می‌پنداشتند.
به گزارش نامه نیوز، اکنون، به دنبال خروج آمریکا از برجام و تلاش این کشور برای تحمیل دور جدیدی از تحریم های ظالمانه ، شاید برخی ها نگران روند رشد عملی کشور شده باشند، اما جامعه دانشگاهی و پژوهشگران کشور چیز دیگری می گویند. گزارش خبرنگار ایرنا را در این خصوص می خوانید:

** حرکت علمی ایرانیان متوقف نمی شود 
تاریخ ایران زمین همیشه شاهد بوده است که مردمان این دیار هرگاه خواسته اند، فعل توانستن را صرف کرده اند و این امر در عرصه دانش جلوه بیشتر و پررنگ تری دارد به گونه ای که سرمنشا علوم جدید اروپا از کتاب های دانشمندان ایرانی همچون ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، خیام و عطار، سهروردی، ملاصدرا و غیره بوده است.
رشد علمی ایرانیان در طول تاریخ ، حتی با وجود تاخت و تازهای مهاجمان به این پهنه و آتش سوزی های گسترده کتابخانه ها و گنجینه های ادبی و علمی کشور تداوم یافته است. 
این روند و گرایش علمی نسل به نسل در ایرانیان وجود داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شتاب بیشتری به خود گرفت، به گونه ای که هم اکنون بیش از 4 میلیون دانشجو در کشور وجود دارد و صدها اندیشمند و نخبه ایرانی در سرتاسر گیتی مایه مباهات و سربلندی هموطنانشان هستند که در رشته های مختلف سرآمدند.
یکی از نمونه های بارز صرف فعل خواستن ایرانیان را می توان در کسب دانش و مهارت دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای مشاهده کرد، هر چند که با خون بهای چهار دانشمند متفکر همراه شد اما بار دیگر به جهانیان ثابت کرد که هیچ سدی در جهان مانع توسعه علم و دانش ایرانیان نیست.
هنگامی که یکی از مسولان تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام کرد در صورت عدم ارایه ایزوتوپ های دارویی مورد نیاز بیماران سرطانی، ایرانیان خود اقدام به ساخت و تولید آن خواهند کرد؛ چشمان شیشه ای رسانه های جهان، لبخند طرف های غربی را به رخ جهانیان کشاندند که چنین امری محال و غیرممکن است؛ اما دانشمندان هسته ای کشور از جمله شهید شهریاری جوان تحصیلکرده مومن و انقلابی توانستند پرچم مقدس ایران اسلامی را بار دیگر در اوج قله های رفیع دانش هسته ای برافرازند، موقعیتی که به مذاق معاندان غربی خوش نیامد و سنگ اندازی ها در این زمینه را تشدید کردند. 
پرتاب موشک حامل میمون زنده به فضا نمونه دیگری از توانمندی علمی ایرانیان با وجود تحریم های خصمانه علیه کشورمان است. 

**برجام و رشد علمی کشور 
جمهوری اسلامی ایران و گروه موسوم به 1+5 تیرماه 1394/ ژوئیه 2015 پس از 22 ماه مذاکره فشرده در باره برنامه هسته ای کشورمان، به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) دست یافتند؛ بر اساس این برنامه که از دی 94/ ژانویه 2016 اجرا شد، ایران مجموعه ای از محدودیت ها را در برنامه هسته ای خود در ازای لغو کامل تحریم های هسته ای پذیرفت.
با وجود این، دولت آمریکا از زمان ریاست جمهوری باراک اوباما (2009 تا 2017/ 1387 تا 1395) و به ویژه در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ (2015 تاکنون/ 1395) با تصویب قوانین تحریمی جدید بارها این توافق را نقض کرد. 
در نهایت ترامپ بدون توجه به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی که آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان تنها مرجع صالح 11 بار آن را تایید کرده است، در اقدامی یک جانبه و با وجود مخالفت های گسترده جهانی، از این توافق بین المللی خارج شد.
در این میان، گره زدن برنامه جامع مشترک(برجام) و یا تداوم تحریم های ظالمانه به رشد علمی کشور، ذهنیتی است که القای آن همسو با خواست طرف هایی است که اساسا رشد علمی ایرانیان را برنمی تابند. 
به گفته سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، بر اساس آخرین اطلاعات مستخرج از پایگاه (ESI-ISI)، جمهوری اسلامی ایران با کسب بیش از 21 درصد کل استنادهای کسب‌شده توسط کشورهای اسلامی، رتبه نخست کیفیت و اثربخشی تولیدات علمی را در این کشورها دارد.
به گفته محمدجواد دهقانی، تعداد مقالات پراستناد دانشمندان کشور از 47 مورد در سال 2008 به 411 مورد در سال 2017 افزایش یافت و بدین‌ترتیب با افزایش بیش از 8 برابری و رشد متوسط سالانه 24.21 درصدی، بالاترین میزان رشد کیفیت تولید علم را در میان کشورهای اسلامی داشته است.
در همین حال، همکاری های علمی مطلوبی میان جامعه علمی کشور و دانشگاه های خارجی شکل گرفته است که به گفته منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اغلب این پروژه های علمی مشترک توسط شرکت های همکار طرف مقابل تامین اعتبار شده و در برخی نیز ایران به صورت 50 درصدی مشارکت مالی کرده است؛ لذا این همکاری ها با شکل معقولی وجود داشته و فارغ از این که در فضای سیاسی دنیا احیانا اتفاقاتی روی دهد که در حقیقت از جانب کشورهای معدودی پیگیری می شود، در روابط بین المللی مراکز علمی کشورمان خدشه چندانی وارد نخواهد شد. 
همچنین حسین سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی نیز به ایرنا گفت: دانشگاهیان دنیا همچون همتایان ایرانی خود، نگاه موافقی نسبت به خروج آمریکا از برجام ندارند، به گونه ای که حتی برندگان جایزه نوبل و دانشمندان برجسته جهان با نگارش نامه ای به دونالد ترامپ، تمکین او را به قوانین بین المللی خواستار شدند.
وی در ادامه در مورد تاثیر خروج آمریکا از برجام بر روند توسعه علمی کشور اظهار داشت: اگر بتوانیم با سایر کشورهایی که در جریان توسعه علمی دنیا هستند، همکاری های نزدیکی داشته باشیم، به طور حتم تاثیر چندانی نخواهد داشت.
سلیمی گفت: با اجرای برجام، گشایش های علمی جدی در روابط دانشگاهی ایران با دنیا ایجاد شد و دانشگاه های کشور از آن بهره مند شدند که هم اکنون نیز در جریان است و بر همین اساس، معتقدم اعلام خروج آمریکا از برجام دیگر تاثیر زیادی در گشایش های صورت گرفته نخواهد داشت.
همچنین حسن صدوق رییس دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شاید خروج احتمالی آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در تهیه لوازم و تجهیزات آزمایشگاهی و غیره تاثیر بگذارد اما به طور حتم دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران به سبب غیرت جوانانش این خلاء را هم می تواند پر کند.
وی افزود: معتقدم همت اساتید و دانشگاهیان ایران اسلامی در مقابل زورگویی های آمریکا می ارزد و باید به جهانیان ثابت شود که بود و نبود آمریکا در برجام هیچ نقشی در روند توسعه علمی کشورمان ندارد.
به گزارش ایرنا، توسعه علمی به روندی اطلاق می شود که در باورها، مسائل و مشکلات جامعه و نیازهای افراد که متناسب با تکنولوژی تغییر می کند، حاصل می شود، به عبارت دیگر، این انسان و تفکر آن است که باید توسعه یابد؛ در صورتی که دیدگاه های افراد جامعه در این راستا تغییر کند، می توانیم شاهد حرکت آن جامعه در مسیر توسعه و پیشرفت باشیم و این همان نکته اصلی است که باید مد نظر قرار گیرد. 


#برجام
این خبر را به اشتراک بگذارید


امام جمعه تهران: ما امیدواریم آمریکای قلدر امروز به دست علی زمان ما نابود شود/آقای ترامپ! هرچه می‌خواهی تحریم کن؛ اما بدان که نتیجه تحریم رسوایی خود توست زنگنه: بعید است خریداران نفت ایران از تحریم‌های آمریکا معاف شوند پیروزی نیجریه مقابل مردان ایسلندی؛ سجده شکر ستاره بازی انتقاد کی روش به شیوه برگزاری جام جهانی؛ همه چیز به سود اروپایی‌هاست! انتقاد فرمان‌آرا از مراسم تشییع پیکر ملک‌مطیعی انتقاد بهمن فرمان‌آرا از مراسم تشییع‌پیکر ملک‌مطیعی صدور وثیقه 650 میلیونی برای نسرین ستوده موافقت اوپک با افزایش یک میلیون بشکه‌ای تولید ممانعت عربستان از ارسال کمک‌ها به یمن می‌تواند «جنایت جنگی» باشد کشته و زخمی شدن ده‌ها مزدور سعودی/انهدام خودروی نظامی مزدوران در عملیات نیروهای یمنی انتقاد بهمن فرمان‌آرا از مراسم تشییع پیکر ملک‌مطیعی بازداشت 7 داعشی از جمله یک مسئول برجسته آن در موصل نیروهای یمنی بر منطقه در سواحل غربی مسلط شدند ابراهیمی ازدواج کرده و سخت است به خارج از کشور برود! نگرانی از "کشتار و قتل" معترضان در ونزوئلا انتقاد بهمن فرمان آرا از مراسم تشییع پیکر ملک مطیعی جزیره‌ای که خاک آن خوردنی است! +تصاویر تکنولوژی جدید شارژ اپل اواخر امسال آماده خواهد شد +تصاویر دیدار پادشاه اردن با مقامات و وزرای بلندپایه آمریکایی عدم همکاری مایکروسافت با دولت آمریکا دهها نظامی سعودی در حمله یمنی‌ها کشته یا زخمی شدند روزنامه‌های سیاسی شنبه کشور هنوز 26 درصد کمبود بارش دارد قیمت وحید امیری؛ یک میلیون و 200 هزار یورو ورزشکاران جهان در شبکه‌های اجتماعی؛ 22 ژوئن 2018 شورش علیه تلویزیون حتی در گرمای شدید هم این نوشیدنی را نخورید ارتش سوریه مواضع تروریست‌ها را در حومه درعا هدف قرار داد دلگشا باغم آرزوست چرا هلند شادترین نوجوانان جهان را دارد؟ دلیل عجیب تعطیلی پتروشیمی آبادان تصاویر صفحه نخست روزنامه‌های امروز کشور فرمانده ایرانی در سوریه به شهادت رسید تکلیف سروش رفیعی تا دوشنبه مشخص می‌شود وزیر دارایی آلمان: واحد پول یورو غیر قابل بازگشت است و باقی خواهد ماند نقش دانشگاه در ناکارآمدی نظام عراقچی: ماندن ایران در برجام به اروپا بستگی دارد تغییر سیستم و تغییر ترکیب ایران مقابل پرتغال سجایای رفتاری شهید چمران الگوی استادان دانشگاه قرار گیرد برای ما کریستیانو رونالدو بهترین است زمان مجلس ترحیم مرحوم‌حجت‌الاسلام‌حسینی جزئیات تازه از دستگیری قاتلان طلافروش یاسوجی سفیر امارات 3 ماه قبل از عزل تیلرسون خبر داشت ائتلاف سعودی را وارد جنگ فرسایشی کرده‌ایم میلینکوویچ ساویچ: انتقال به یوونتوس؟ اکنون فقط به جام جهانی فکر می‌کنم هواپیمای نیروی هوایی آمریکا سقوط کرد
تصاویر/ مراسم تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام و المسلمین سید علی‌اکبر حسینی تشییع پیکر مرحوم حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر حسینی برگزاری جشنواره ملی کباب گلپایگان+ فیلم "شاهرخ دایی پور" به قافله شهدای مدافع حرم پیوست توقیف 148 میلیارد دلار از حساب بانکی آقازاده‌های ایرانی در آمریکا توقیف 148 میلیارد دلار پول از حساب بانکی آقازاده‌های ایرانی در آمریکا توقیف ثروت نجومی و اخراج آقازاده‌های ایرانی از آمریکا دانلود؛ خوشحالی جالب تیته بعد از به ثمر رسیدن گل اول برزیل به کاستاریکا (جام جهانی 2018) تشییع پیکر مجری معروف «اخلاق در خانواده» تلویزیون میراث نهایی نشست کیم-ترامپ ممکن است جنگ در منطقه باشد پیشنهاد برخی از اعضای اوپک علیه ایران حرکت زشت برخی از منتقدان؛ پاره کردن تصویر سردار آزمون از بیلیبوردهای تهران (عکس) پیش بازی بلژیک-تونس؛ یکی برای صدرنشینی می‌جنگد دیگری برای بقا! توقیف 148 میلیارد دلار پول آقازاد ه‌ها در آمریکا / بیش از 5 هزار آقازاده در آمریکا زندگی می‌کنند تصاویر/ مراسم تشییع حجت الاسلام حسینی قیمت طلا و سکه امروز 1 تیر 97 +جدول ژاپن خرید نفت ایران را مشروط به معافیت آمریکا کرد تشییع پیکر حجت‌الاسلام سیدعلی‌اکبر حسینی + عکس راموس: کی‌روش مثل مارادونا حرف می‌زند! قیمت گاز طبیعی 15 درصد گران شد+سند نصیحت کیروش به مربی پرتغال چه بود؟ جام جهانی 2018| آشیل برنده نبرد برزیل - کاستاریکا را پیش‌بینی کرد اوپک علیه ایران / توافق سعودی و روسیه در مسیر تحریم نفت ایران چهره‌های حاضر در تشییع معلم اخلاق از برادر روحانی تا فرزند رهبر انقلاب نماز خواندن دختران و پسران در استادیوم آزادی! /عکس حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی استاد اخلاق درگذشت معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران: احتمال خروج ایران از برجام در هفته‌های آینده وجود دارد پیکر «حسینی برنامه اخلاق در خانواده» در تهران تشییع شد امام جمعه تهران: موقعیت امروز انقلاب موقعیت حساسی است/ ما امیدواریم آمریکای قلدر امروز به دست علی زمان ما نابود شود عکس/ تشییع حجت‌الاسلام حسینی استاد اخلاق چرا نتانیاهو ناگهان پای «بحران آب» ایران را وسط کشید؟ / آیا این سخنان با هماهنگی جان بولتون و عربستان بیان شد؟ وزیر نفت: آمریکا به شریکان ما حمله خواهد کرد قیمت دلار و نرخ ارز امروز 1 تیر 97 +جدول زنگنه: تصمیم امروز اوپک حفظ توافق قبلی بود/توافق پیشین اوپک با تاکید بر پایبندی 100 درصدی اعضا حفظ شد برقراری 970 هزار ارتباط با مرکز ارتباطات مردمی قوه قضاییه و صدور 20 میلیون ابلاغیه الکترونیکی در سال گذشته/دست‌هایی قصد دارند با تضعیف قوه قضاییه، اقتدار آن را از بین ببرند/ ابزار و امکانات دستگاه قضا متناسب با کثرت و سنگینی کار نیست آموزش بانوان زائر اعزامی به حج تمتع اصفهان چه کسانی fatf را در داخل «پخت و پز» می‌کنند؟ / سوءاستفاده از فوتبال برای تبلیغ fatf رضایت تیم مذاکره کننده ایران از نتایج نشست اوپک: توانستیم سهم تهران را در بازار حفظ کنیم / زنگنه: نتیجه نشست 174 اوپک همان بود که در روز اول ورود به وین گفته بودم+ ویدیو هواداران آرژانتین، به سمت سمپائولی بطری پرتاب کردند هیچ کشوری اجازه نمی‌دهد که فضای مجازی‌اش این گونه رها باشد/ تشریح آخرین وضعیت پرونده ایرانشهر و حقوق‌های نجومی وقتی "طارمی" اینگونه دل ایتالیایی‌ها را می‌برد+عکس کلاهبردار 52 میلیاردی: عکس سنگ قبر همسرم را طراحی کردم تا دخترجوان برای ازدواج به من اعتماد کند/ 6 خودروی bmw ثبت نام کردم و 5 خانه در فرمانیه و سعادت آباد خریدم عراقچی: برجام در آی‌سی‌یو است/ مردم می‌گویند اروپا پلیس خوب است/ حاضریم برای یافتن راه حل به اروپا کمک کنیم آیت‌الله علم‌الهدی: امروز مشکل داریم/ هرکس بی‌پروایانه درخط دفاع ازرهبری باشد به او فحش وتهمت می‌زنند از شایعه تا واقعیت خبر اخراج آقازاده‌ها از آمریکا+ تصاویر قیمت گاز طبیعی 15 درصد گران شد+سند موحدی کرمانی در نمار جمعه امروز تاکید کرد: استفاده دشمن از امکانت حداکثری خود علیه ایران و لزوم پیروی از رهنمودهای رهبری/ظلم به مردم فلسطین … برجام در آی‌سی‌یو است/ احتمال خروج ایران در هفته‌های آینده وجود دارد جام‌جهانی/ جهانبخش: فقط به رونالدو فکر نمی‌کنیم/ می‌توانیم سه امتیاز را بگیریم؛ امیدوار به صعود هستیم پانزدهمین شهید مدافع حرم استان کرمانشاه تقدیم اسلام شد

تمام فرآیند جمع آوری اخبار به صورت خودکار انجام می گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده خبرگزاری منبع و منتشر کننده آن است.با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید می توانید از طریقاین لینک ما را مطلع کنید.
message
near_me